Nederland. 367ste Staatsloterij. Stadsberichten. No. 4711 f 5000 No. 4932 f 2000 No. 4246 f 1500 No. 8211 en 3729 f 1000 No. 19257 f 400 Ns. 796 en 15223 f 200; Ns. 4502, 5090 en 5785 f 100 Dultsch oorlogsschip gezonken. BERLIJN 4 Sept. De chef der herfstoefeningsvloot meldt uit Sassnitz (eiland Rügen), dat de kleine kruiser »Wacht", na in botsing te zijn geraakt met het pantser schip »Sachsen", nabij Arkona gezonken is. Waarschijnlijk is geen verlies van menschenlevens te betreuren. SASSNITZ 4 Sept. Bjj een monstering van de be manning der Wacht'' bleek, dat niemand is omgekomen. Hofberichten. Z. K. H. Prins Hendrik is voornemens, half October te Breda te komen, om een bezoek te brengen aan de Kon. Militaire Akademie. Barnum en Balley. Te Zwolle is den 3 de middagvoorstelling van Barnum [en Baily door ruim 8000 en de avondvoorstel ling door ongeveer 10,000 personen bezocht. Te Groningen heeft de gemeentelijke belasting op pu blieke vermakelijkheden, vorderende 5 pet. van de entrées, in de twee dagen van Barnum's Bailey's verblijf een inkomst genoten van 5000, waarvoor de plaatskaarten met 5, 10, 20 en 30 ets. door de ondernemers verhoogd waren. Brandstichting. Te Zeist ontdekte den 3 's morgens de jufironw van het pensioen-Wegerif brand in twee der voorkamers, be woond door den heer Bendien. Toen men de kamer wilde openen, bleek het, dat deze gesloten, en de sleutel zoek was, waarop men toen de ruiten der glazen deuren in sloeg en zoo den brand, welke nog van geringen omvang was, terstond kon blusschen. Bij onderzoek bleek, dat gordijnen, stoelen en kussens sterk met petroleum gedrenkt waren. Bovendien werd nog van den vloer een hoeveelheid blusebwater opgeno men, eveneens met petroleum doormengd. De bewoner Wegerif zelf was even voor het ontdekken van den brand naar Amsterdam gegaan, 's Avonds werd hij door de politie gearresteerd en in verhoor genomen. Tegenover de zware verdenking, welk op hem rust, blijft hij alle schuld ontkennen, en stelt hij de mogelijkheid, dat er een vijandig mensch is geweest, die hem deze schade heelt willen berokkenen. Dat kwaadwilligheid in het spel is, wordt bovendien ook hieruit afgeleid, dat de brand heeft gewoed op drie verschillende plaatsen, welke geheel van elkander waren gescheiden. Heerhugowaard. Tot wethouder is herkozen de heer J. Swaag. De heer W. Molenaaronderwijzer aan school no. 1, is benoemd tot hoofd der school te Eierland op Texel. De heer A. Blokker, seinhuis wachter aan de H. IJ. Spoorwegmaatschappij, is benoemd tot assistent aan het station Asselt bij Apeldoorn. draft. In de plaats van wijlen den heer H. Schoe- huijs is tot wethouder dezer gemeente benoemd de heer H. van der Meer. gehagen. Den 3 vergaderde de raad dezer ge meente. Na beëediging der herkozen raadsleden, de heeren Bijpost en Meurs en mededeeling der ingekomen stukken, werd na eenige discussie met op een naalgemeene stemmen aan de Huishoud- en Industrieschool te Alkmaar eene subsidie van f 10 toegekend. Ben drietal adressen van verschillenden aard zullen bij de behandeling dor be grooting worden overwogen, o.a. ook de nienwe salaris regeling voor de onderwijzers. Op donkere avonden zal een zestal lantaarns tot 's nachts 1 uur blijven branden. De gemeenterekening, eeu ontvaugst aanwijzende van 39608,285 bjj eene nitgaaf van f 37718,81s, batig saldo 1889,47, werd werd op advies der commissie, door den raad goedge keurd. Nog werd aan B. en W. een erediet van f 300 toegestaan om te onderzoeken welke soort van verlich ting voor de gemeente de meest gewonschto zal zijn ais de gasconcessie in 1906 zal zijn afgeloopen. Ovor doortrek king der boomenrij over de markt tot hotol Broersma zal later worden beslist. Een zeer droevig ongeval beeft te Groningen plaats gehad. Bij het binnenkomen van een trein nit Assen is Zondagavond da 18-jarige mejuffrouw Kuipers te vroeg nitgostapt, met het noodlottig gevolg, dat zij tusschen den nog voortgaanden trein en den muur van het perron beklemd raakte en doodgedrukt werd. Hare moeder, die niets van het ongeval wist, en die in de meening verkeerde, dat zij nog steeds te Assen was, schreef daarheen om haar te verzoeken spoedig over te komen. Do familie aldaar, bij wie het gelogeerd had, kwam nu zelf over, en bij gezamelijk onderzoek vond nu de ongelukkige moeder het lijk harer dochter in het Academisch Ziekenhuis. Heerhugowaard. Zoo langzamerhand begint de aanvoer op de veilingen aan de stations Noordscharwoude en Heerhugowaard weer van eenige beteekenis te worden en ziet men 's morgens de koolwagens weer marktwaarts trekken. De aanvoer beloopt af en toe reeds meer dan 10000 stuks. Over den prijs der roode kool op do vei lingen besteedvalt niet bijzonder te roemen doch er is veel kool die niet mooi is. De prijzen variëeren tus schen f 2,80 en f 4,75 de vrij algemeene gang echter is f 3,50 en f 3,75 per 100 stuks. Beter gaat 't met de gele kooldie van f 3 tot f 6 a f 6,50 goldtterwijl voor enkele mooie partijtjes tot f 7,50 wordt besteed. Wat de aanvoer van witte kool betreftdeze bepaalt zich in hoofdzaak tot mindere kwaliteit, zoodat dan ook vaak de markt niet hooger loopt dan f 4,50 a f5. Voor betere kwaliteit besteedt de handelaar f 5,50. Uien en nep gelden goed. Voor nep wordt f 1,30 tot f 1,59 gemaakt, voor uien f 1,40. Een enkel partijtje peren gold 95 ct. a f 1,De aanvoer van aardappelen is zeer gering. Voor winteraardappelen wordt 85 ets. besteed. (Enkh. Ot.) Haringcarspel. Den 3 vergaderde de raad dezer gemeente. Na beëediging van de heeren W. Keesorn en J. B. Boekei, de eerste herkozen, de laatste gekozen als raadslid in de plaats van dea heer W. Govers, werd tot wethouder benoemd de heer C. Bijpost. De algemeene politie-verordening werd herzien en bijna onveranderd opnieuw vastgesteld. Een verzoek om eene verordening vast te stellen waarin bepaald wordt, dat rij- en voer tuigen tusschen zonsonder-en opgang niet op de openbare wegen mogen worden aangetroffen zonder helder brandende lantaarnachtte de vergadering niet voor inwilliging vatbaar althans voorloopig zal er nog geen gevolg aan worden gegeven. Tot berging van de loopende registers van de burgelijke stand, zal een brandkastje worden aan geschaft. De vergadering werd door zes leden bijgewoond. De heer de Jongh was door ongesteldheid afwezig. Den 3 was het feest voor de schooljeugd van D i r k s- horn. In ruim 30 rijtuigen, daartoe vrijwillig door de ingezetenen beschikbaar gesteld, werd een rijtoer gemaakt eerst naar Petten, alwaar eenigen tijd gepleisterd werd, en vandaar naar Schoorl, waar het overige van den dag in de duinen werd doorgebracht. Prachtig weder be gunstigde het feest. Sfederland en de Zutd-Afrikaan- sclie Republieken. PROCLAMATIE. Vrijheid Recht. Mannen, Vrouwen op 1 Boerenvrienden en Vereoni- gingen handelt! Op 15 September vangt aan de afschuwe lijke, wraakroepende proclamatie Kitcboner. Wat kunnen wij doen Niets met wapenen, maar wel door woord en goed. De slechte verstandhouding der volkeren dwingt lijdend toe te zien. Oeen oorlog tusschen mannen meer, doch wegvoering van weerlooze vrouwen en kinderen, wier huizen worden verbrand, en goederen geroofd en vernield. Dit alles schreeuwt ten hemelWat kunnen wij doen Teeken protest aan, overal waar harten kloppen voor deze brave dapperen op dien zelfden dag, 15 September, tegen het ulti matum van Kitchener's proclamatie. Vaardigt uit naast de oorlogs-proclamatie eene om vrede! Op dan rijk en arm, jong en oud, dichter en boer, op voor humaniteit, op voor Vrede, op voor alles wat goed is! Hondt protest-kerkgang of vergadering; collecte of bazar of kunstnitvoering voor de arme vrouwen kinderen en gevangenen, ongelukkige slachtoffers van deze rampzaligen oorlog. In elk geval doet vrede-daden van protest, tegen dezen oorlog om goud, tegen dezen oorlog van twee Christen- Volkeren, tegen deze on menschelijke proclamatie. Zendt nw protost op 15 September nit alle landen Laat de publieke opinie spreken Dat kunneD, mogen en moeten wij doen. HIDDE NIJLAND. Voor de geschiedenis wordt toezending verzocht van wat men deed aan Hidde Ngland—DordrechtHolland. Men wordt verzocht deze oproeping over te nomen. Wieringerwaard. In de raadsvergadering van den 3 werd tot onderwijzeres alhier benoemd mej. G. Franx, te Anna Panlowna. Vervolgens zijn de herkozen raadsleden, de heeren Jb. Zijp en D. Kooy, beëedigd en is de heer Jb. Zijp als wethouder herbenoemd. Schoorl. Het te Groet gehouden kinderfeest op Koninginnedag is uitstekend geslaagd, zoo ook het vuurwerk, al viel nu en dan regen. Huis aan huis wap perde de driekleur. Aan het strand te Camperduin is een flesch aange spoeld, waarin een met potlood beschreven briefje in het Engelsch van den volgenden inbond »Wij zijn verongelukt bij de Scylli eilanden zendt dit s.v.p. aan de Admiraliteit. De Kapitein." Wat er vorder op voorkwam, was niet duidelijk lees baar, doch scheen een rechtvaardiging van de handelwijze der bemanning. Het briefje is den burgemeester-strand vonder ter hand gesteld. Te Wognum zal een R.-K. kweekschool voor onderwijzeressen worden opgericht. Stemgerechtigde ingelanden van den polder Woud- meer hebben een renteloos voorschot van f 1000. verleend voor den spoorweg langs »de Langedijken." ©verreden. Even buiten Beek (Gelderland) is de groentehan delaar Van Dijk door het op hol slaan van zijn paard, dat van een voorbijgaande stoomtram schrikte van zijn wagen geslingerd, mot het noodlottig gevolg, dat hem de wielen over het lichaam reden en hij op de plaats dood bleef. Te Wateringen (Z.-H.) heerscht in hevige mate dlphtherltls. Reeds vier personen zijn bezweken. Op de school is een ontsmettingsstelsel toegepast. De Inspecteur voor het Geneeskundig Staatstoezicht heeft de gemeente bezocht. -— Op de kermis te Abcoude aldus meldt »Het Gontium" gaven de politieagenten ditmaal een slecht voorbeeld. Tijdens den eersten kermisnacht, terwijl zij rust eu orde moesten handhaven, hebben zij, nadat alles in rust was, met elkaar een ernstige vechtpartij met sabel en revolver gehouden. De gemeenteveldwachter, zwaar mishandeld moest door een paar burgers in be scherming genomen en huiswaarts gebracht worden. Men deelt verder mede, dat bij de rechterlijke macht een aanklacht tegen de Rijkspolitie is ingediend. Bloedvergiftiging. De reserve-luitenant Jbr. P. de Beaufort, van het le regiment huzaren te Deventeris verleden week tjjdens de cavalerio-manoeuvres op de Veluwe door eon wesp in de kin gestoken. Zijn hoofd zwol zoodanig op, dat hij zich naar huis moest begeven. Het bleek, dat bloedvergiftiging was ontstaan en hij een operatie moest ondergaan. Zijn toestand is zeer ernstig. De Raad van 9£dam heeft de traktementen van al het onderwijzend personeel gesteld boven de door de wet vereischte minima. Het bestuur was van oordeel, dat de gemeente niet tot zich mag nemen, wat het Rijk uitkeert ten behoeve der onderwijzers. De vergoeding voor huishuur is gebracht op hot dubbele der som, bij de nieuwe voorschriften bepaald. Te Kampen is eene alleenwonende jonge dochter J. v. H. in hare woning doodgevonden, tengevolge van misbruik van sterken drank. Veeziekte. In Oostelijk Zeenwsch-Vlaanderen is de vlekziekte onder de varkens thans tot staan gebracht. Alleen iu Westdorpe komen nog enkele gevallen voor. Zeer veel varkens zijn aan d<.ze ziekte bezweken. Ten gevolge daarvan is de prijs van varkensvleesch gestegen. Op verschillende plaatsen worden thans pogingen gedaan, om onderlinge verzekeringen tegen sterfte van varkens op te richten. Te Sluiskil o. a. is reeds sedert een paar weken eene dergelijke verzekering met goed gevolg werk zaam. Rupsen-plaag. In het Oldambt (Gr.) zijn de boerenkoolvelden ge heel kaal gevreten door rupsen. Te Alphen a/d Rijn is de landbouwer H. Kop door een stier aangevallen en zoodanig verwond, daDhij op de plaats dood bleef. Het maandblad tegen de vervalschlngen, no. 2, bevat: publicatie van namen en feiten nog eens de warenvervalsching in verband met bescherming en vrijhandelonderzoekingen van levensmiddelen en han delsartikelen, gedaan aan het Laboratorium voor chemisch en microscopisch onderzoekdr. van Hamel Roos en Harmens, Keizersgracht 291, Amsterdam contro le-onderzoekingen: boterbrandewijn, brood, email, honig, jenever, kaas, katoengaas, koffie, mosterd, odol, vleeschwaren, wijn (Kina)vergiften in de huis houding (vervolg)overtredingen van de boterwetuit treksel nit het verslag der werkzaamheden van de ge zondheidscommissie te Maastricht over 1900w e- tenschappelijke berichten: begraven van ziek tekiemen salicylzunr in vruchtenjam het opsporen van aardnoten (arachide) olie in olijfolieonderzoek op uit getrokken theebladeren doeltreffende straatbesproeiïag, een voornaam hygiënisch belang; bakkerij in Japan; Tesla's jongste ontdekking op telegrafisch gebiedhy giëne in barbierwinkels de wijnproductie in Italië mid delen tegen insectenbeten en muggen gemengde berichten; feuilleton: zeldzaam dure diners (slot) de strijd tegen den ouderdom hofkeukens. 4e klasse3e lijst4 Sept. 4o klasse4e lijst, 5 Sept. Ns. 11932 en 13233 f 400; No. 8682 f 100. Badhuis Witte li ruls. In de week van 26 tot 31 Aug. zijn in het bad huis van het Witte Kruis genomen44 kuipbaden, 53 regenbaden le kl. en 101 regenbaden 2e kl., te zamen 198 baden. Men verzoekt ons mede te deelendat zondag, den 8 de dienst in de kerk der remonstrantsche ge meente zal worden vervuld door den heer ds. A. O. de Regtremonstr. pred. te Onde Wetering. Onderwijs. De schoolopziener in het district Alkmaar heeft aan alle gemeentebesturen in dat district een circulaire gezonden naar aanleiding van de laatste wijziging der wet op het Lager Onderwijs, waarbij het geven van Horhaling?- onderwijs verplichtend is gesteld. Eenige punten met be trekking tot dat onderwijs, worden ter overweging aan geboden. Onder meer wordt daarbij de aandacht gevestigd op den duur van den cnrsns. Zij dnnrt 2 jaar, elk jaar van minstens 96 lesuren het onderwijs wordt Woensdags en Zaterdags gogeven van 25 aan de meisjes, eiken Maandag, Dinsdag Donderdag en Vrijdag van half 6 tot 7 aan de jongens. Het ouderwijs, dat zoo practisch mogelijk moet zijn, omvat: de Nederlandsehe taal, het rekenen, de kennis der natuur, het handteekenen (voor jongens) en de nattige handwerken (voor meisjes). Onderwijzers, in het bezit der hoöfdacte, komen in de eerste plaats in aanmerking voor de benoeming bij het Herhalingsonderwijs. Bij voldoende getalsterkte van het onderwijzend personeel wordt bij voorkeur voor elk vak een onderwijzer aangesteld. De toelating der leerlingen geschiedt alleen bij bet begin van den cnrsns, terwijl alleen die leerlingen worden toe gelaten, dio de 9 leerjaren dor gewone lag. school hebben doorloopen. „Kunst zij ons doel." Nader kannen wij thans mededeelen, dat de ten toonstelling van schilderijen eu teekeningen, toebehoorende aan stichtingen oi in het bezit van parti culieren bier ter stede, die door het Teekengenootschap »Kuust zij ons dool ter gelegenheid van bet '70-jarig bestaan, wordt georganiseerd, zich in groote medewerking mag verheugen. Bereids is door een 60-tal inzenders de medewerking toegezegd en belooft de colleetie meer dan 150 stnks schilderijen teekeningen, aquarellen en miniaturen te zullen bevatten. De invullingsbiljetten zijn reeds dezer dagen aan de verschillende medewerkers toegezonden, daar stukken, na 22 September opgegeven, niet meer kunnen worden geassureerd. De tentoonstellingscommissie, de groote ver antwoordelijkheid beseffende om al deze kunstschatten, ook al worden ze voldoende verzekerd, in geschikte lo kalen bijeen te brengen, die, zoowel wat veiligheid als verlichting betreft, de beste waarborgen aanbieden, deed, nadat zij to vergeefs naar verschillende zalen had om gezien, een beroep op de welwillende medewerking van heeren regenten van het burgerweeshuis, en kreeg van dit bestunr, in aanmerking genomen, dat het welslagen der tentoonstelling daarvan grootendeels afhankelijk was, de beschikking over enkele bovenzalen in genoemd weeshuis. Behalve deze tentoonstelling, die van 413 October gehouden wordt, zal op den avond van 1 October, ter herdenking van den dag der oprichting, eene bijeenkomst in »'t Wapen van Heemskerk" worden gehouden, ge paard aan eene buitengewone kunstbeschouwing van re keningen door meesters der ond-hollandeehe school, uit de particuliere verzameling van den beer P. Langerbuizen Gz., op »Grailoo'' onder Huizen. Ten slotte wordt van af Zondag, 20 October en vol gende dagen op de bovenzalen van »'t Wapen van Heemskerk" eene expositie gehouden van aquarellen en teekeningen uit de portefeuille in het bezit van het Ge nootschap »Pietnra" te Groningen. Alzoo belooft de maand October heel wat kunstgenot en hopen we, dat het Genootschap »Kunst zij ons doel' voor de vele moeiten, die het zich getroost om hier ter stede iets goeds onder de oogen van zijne leden en het publiek te brengen, met een talrijk bezoek moge worden beloond.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 3