Honderd en derde jaargang. 1901. VRIJDAG 13 SEPTEMBER. Buitenland. FEUILLETON. Annie E. Holdsworth. Schrijfster van „Dolores." NO» 109. Berate blad. SCHK COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donder d a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentiën Per rege! f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONYoordam C 9. Telefoonnummer 3. CHISTA. Nadere bijzonderheden uit Peking geseind doen zien, dat de onderteekening van het vredesprotokol met zeer veel plechtigheid in het Spaansche gezant- schapsgebouw heeft plaats gehad. De gezanten en hun secretarissen begaven zich daar 's morgens heen. Li-Hoeng-Tsjang en prins Tsjing ver schenen in zijden gewaden, begeleid door cavalerie. Zoodra de betrokken personen bijeen waren, hield de deken van het corps diplomatique, de Spaansche gezant] De Colagan, een redevoering, waarin hij niting gaf aan de hoop, dat de onderteekening van het protokol een nieuw tijdperk van goede batrekkingen tussehea China en de mogendheden zou doen aanbreken. Prins Tsjing antwoordde en zeide dat hij gelukkig was, dat de schriktooneelen van het laatste jaar ten einde warenhij verwachtte, dat men geen nieuwe breuk in d3 betrekkingen tusschen China en de mogendheden meer beleven zou, want China zou alle opge legde verplichtingen nakomen. Li-Hoeng-Tsjang maakte den indruk zeer zwak te zijn. DRA.E52 1RHBS, In plaats van een ontmoeting van Czaar Nicolaas met Koaing Edward in Engeland, waarover geruchten gingen, heeft een samenkomst tus schen beide vorsten te Fredenborg plaats gevonden. Den 8 kwam de »03borne", begeleid door twee Engel- sche kruisers, te Elsenear aan. De Koninklijke standaard op de »Osborne" deed zien, dat de Engelsche Koning zich aan boord bevond en de saluutschoten d e van de vesting Kronenberg en van de schepen op de reede weerklonken, begroette den Koning bij zijn komst aan land. De gebeele Deensc'ne Koningsfamilie, de Czaar en de Czarina, de Keizerin-weduwe van Rusland, deOzarewitsj, hertog Peter van Oldenburg, de Koning van Grieken land en Koningin Alexandra van Engeland waren allen te Elseneur aanwezig om Koning Ednard to ontvangen. De begrooting van den Koning door alle aanwezigen, ook door den Czaar, was zeer hartelijk. BM©Kl.AaiD. De hoogverraad-zaak tegeu dr. Krause is nog niet veel verder. Den 10 verscheen de verdachte weder voor den politierechter. De ambtenaar van het O. M. voegde aan de beschul diging nog die van vaanzetting tot moord" toe, op grond van een nieuw bevelschrift uitgevaardigd in Transvaal en waarvan de regeoring den 3 September telegraphisch bericht ontving. De getuigenverklaringen ten bewijze der beschuldigingen van hoogverraad en aanzetting tol moord worden tegen het eind der maand verwacht. Da ambtenaar van het O. M. verzocht uitstel van de behandeling der zaak totdat zij zullen zijn aangekomen, hetgeen werd toegestaan. VERE1E1VI6DE STATMA. De toestand van presi dent Mc. Kiuley blijft steeds uiterst bevredigend, pols en temperatuur zijn goed en volgens de bulletins is herstel slechts een quaestie van tijd. Intusschen houdt da politie een klopjacht op anarchisten en neemt die bij tientallen TAW 42) Toen ze uit de kamer kwam, ontmoette zo Tom. Zijn oogen stonden woedend, en toen hij haar zag bleef hij met oen toornig gelaat staan. »Hoor eens, Kit, ik heb aan Peggy gezegd, dat ik niet met haar wil trouwen. Dat zou ik niet, ook al bestond er geen andere vrouw ter wereld. Welk reeht had ze, jou met haar praatjes naar Tonina te zenden P En welk recht hadt jij je er mee te bemoeien Tonina heeft mij mijn afscheid ge geven en dat is al wat jou vervloekte bemoeizucht heeft uitgewerkt. Hij keek vol drift naar Catharina. »0, lom zeide ze smeekend, denk toch aan Peggy.... Je moet met haar trouwen Je kunt niet »En ik zeg je, dat ik 't niet doe, en daarmee uit Verrek jij; laat me voorbij, hel" Hij duwde haar ruw op zij, en zij probeerde niet, hem tegen te honden. Er was iets in zijn manieren dat haar zeide, dat zij het moest afleggen voor de stijfhoofdigheid der zwakheid. Ze bleef aan de plaats vastgenageld, met verschrikte oogen starende op de tragische situatie, die er niet te minder tragisch om was, omdat hier smart en ellende niet do vrucht waren van misdaad, maar van zwakheid van wil en van een opvlammende passie Met een bezwaard hart ging ze naar de boerderij, om hare orders voor dien dag te geven. Daarna begaf ze zich als gewoonlijk naar de tomaten. Maar 't gezicht der vruchten, die daar bloosden tnsschen de groene bladeren, schonk haar geen vermaak. In iederen liefde-appel zag gevangen. Ook Emma Goldman, door wier opruiende taal de moordenaar zegt tot den aanslag gebracht te zijn is in hechtenis genomen. ZUID-AFRIKA. Uit Matjesfontein wordt van den 10 geseind »Majoor Kavanagh raakte gisteren in gevecht met Dani Theron ten noorden van Mosselbaai. De Boeren gingen uiteen, zonder de minste poging te doen om den strijd te aanvaarden. Eeu Boer werd gedooden vele goede paarden buit gemaakt. Theron trok in noordelijke richting. Klaarblijkelijk was het zijn bedoeling om Mosselbaai aan te vallenindien hij niet daarin ver hinderd was. Scheepers bevindt zich met zijn commando ten zuiden van Ladysmith (in het znid-westen der Kaapkolonie)." En een later telegram »Crabbe geraakte hedenmorgen by Driefoutein in ge vecht met de Boeren onder Van der Merwe. Comman dant Van der Merwe en een andere Boer werden gedood, een groot aantal gewond eu 37 gevangen genomen." Bovendien meldt Kitchenerdat lord Methuen slaags was geraakt met de Boeren onder Vaa Tonder en De la Rey bij Groot-Marico op 6 en 8 September. Hij ver dreef hen deu 8 September uit een sterke stelling de Boereu verloren den 6 September zes, den 8 September twaalf dooden. Lord Methuen maakte 41 gevangenen, en maakte wa gens en voorraden buit. In de Engelsche verliezenlijst van 9 September komt voor het gevecht, van Bowershoek bij Petersburg van 5 September. Gesneuveld zijn daar 7, zwaar gewond 6, waarvan 1 officier; van deze gewonden stierven reeds 2 verder licht gewond 4. Een gevecht bij Kierksdorp op 7 September gaf de volgende verliezen 2 gesneuveld en 4 gewond. Verder nog bij verschillende schermutse lingen: gesneuveld 3, gewond 13, vermist 1; aan ziekte overleden 9 en gevaarlijk ziek, waaronder ook gewonden voorkomen, 54. ZVID-ADURIHA. Sa-iert eenige weken kwamen er berichten omtrent dreigende krijgsbedrijven tusschen Venezuela en Columbia, waarin ook Nicaragua en Ecuador zich zouden mengen maar daar men in die Znid- Amerikaansehe republieken steeds aan den vooravond van revoluties is, waarbij gewoonlijk meer groote woor den dan schoten gewisseld wordenwas men in de Vereenigde Staten (de Regeoring had hare bemiddeling aangeboden, doch deze is onlangs afgewezen), en in Europa van meeningdat het ook ditmaal zoo'n vaart niet zou loopen. Dit schijnt echter een misrekening te zullen worden. Wat eigenlijk de ware toestand is weet niemand, verscheidene telegraaflijnen zijn gestoord, en de berichten, die door komen, zijn uiterst tegenstrijdig daar zoowel Columbia als Venezuela elkaar over en weer betichten de omwentelingepartij bij den tegenstander te steunen. De »Voss. Ztg." meentdat er een samenzwering be staat tnsschen Venezuela, Ecuador en Nicaragua om in gemeenschap met de Columbische revolutionairen den staatkundigen toestand in Columbia te wijzigen eu zo0 ze Peggy's bloedend hart. Haar eigen smart werd klein in vergelijking met Peggy's verdriet Ten laatste wierp Catharina het penseel neer, waarmee ze het stuifmeel van de eene bloem op de andore had overgebracht, en liep het huis inZe moest Peggy gaan troosten. Het regende, doch ze was gewoon door wind en weer te gaan. Met vlnggen tred stak ze het grasveld over, dat er modderig en onordelijk uitzag door den wind. De storm had de he fstbladeren afgerukt en deze, die bij zonneschjjn het gras met een vroolijk mozaïek zonden versierd hebben, waren omgekruld en doorweekt en grijs. De biezen in den vijver waren geknakt door wind en regen. De knotwilgen, die het water omzoomden, hieven gelende takken naar den hemel. Hier en en daar werd de vlam van de in gloed staande Btrniken in de verte zichtbaar, door het ijler wordend gebladerte heen. De huizen rondom het grasveld zagen er verlaten nit en de gestadig neervallende regen klonk in Catharina's ooren als droef geween. De hopeloosheid van het verou derend jaar viel samen met da droefheid in haar bin nenste haar hart had zijnen zomer vaarwel gezegd. Ze dacht weer aan den dag toen ze naar Plimpton was teruggekeerd, eu ditzelfde veld was overgestoken in al den glans van den zonneschijn der Meimaand. Toen was het Peggy geweest, die aan haar tred veerkracht had verleend, dezelfde Peggy, die nu haar gang zoo bezwaarlijk maakte door de verbijstering der smart. Ze verbaasde zich over haar eigen bitterheid toen ze het leven in Londen moest opgeven. Wat had ze veel drukte gemaakt om eeu niets. Bitterheid Ach, ze had nu de bittorheid des levens gesmaakt. Het bek van het kerkhof stond open. Ze kon de versche roode aarde zien van Oollop's laatste rustplaats, waar hij nu reeds twee dagen gelegen had.... Reeds?" Maar ze had jaren geleefd sedert ze had geluisterd naar het voorlezen van den lijkdienst door den predikantterwijl de jongens van Susan Parkin met open mond stonden toe te zien en Martha's oogen hen achter haar zakdoek opnamen. mogelijk, naar de leider der Columbische opstandelingen Uribe mededeelde, het vroegere groot-Columbia weder te herstellen. De drie regeeringen die zich thans tegen Columbia verbonden, hebben reeds vroeger met Uribe in nauwe betrekking gestaan, en zich bij het opmaken van hunne plannen van zijn steun pogen te verzekeren. Thans is de strijd uitgebroken de troepen der ver bonden republieken zijn Columbia binnen gevallende vloot van Venezuela bombardeert Rio Hachaaan de noordkust van Columbia en de telegrafische verbinding tusschen Curaijio en Maracaibo is verbroken, om de ge beurtenissen in Zuid-Amerika zoolang mogelijk voor de wereld verborgen te houden. Aardappelen In Amerika. Van den Consul-Generaal der Nederlanden te New- York is de volgende mededeeling ontvangen: »Ten vervolge op de mededeeling van het Consulaat- Generaal der Nederlapden te New-York in de Staats- Courant van 9 Augustus j.l., wordt alsnog ter kennis gebrachtdat volgens de laatste opgaaf van het Agricul tural Bureaude aardappelenoogst van de Vereenigde Staten op 1 Aug. 1.1. slechts 62.3 pet. van een gemid delde oogst beloofde te zullen worden. j>Sedert zijn de vooruitzichten iets beter geworden en daalde de prijs voor beste inlandsche aardappelen van 1.50 doll, en hooger, tijdens de eerste, bovenvermelde mededeeling tot 1.25 doll, per bushel (60 pounds). Vooral de Westelijke Staten zullen een tekort hebben en het is te verwachten dat daar belangrjjke inkoopen zullen plaats hebben en waarin dan gedeeltelijk door de Oostelijke Staten voorzien zal kunnen worden. »In den aanvang zal het uiterst bezwaarlijk zijn vaste ord-rs op aardappelen te besomen en eerst na ontvangst van zeer zorgvuldig gesorteerde en stevig verpakte par tijen zal er mogelijkheid bestaan vaste orders te krijgen. Voorloopig zal men de markt met consignatie-zendingen moeten beproeven. »Bjjzonderlijk wordt de aandacht gevestigd op de waar schijnlijk zeer scherpe concurrentie die Nederiandsche exporteurs zullen ondervinden van de zijde van Groot- Brittannrëwaar de afladers in de zeer lage zeevrachten en hunne meerdere kennis van de Amerikaansche markt een groot voordeel hebben." Krankzinnigheid. Aan boord van de schoener »Volant", die te Yar mouth lag, heeft een Russisch matroos, Hansen genaamd, in een plotselingen aanval van krankzinnigheid den kapi tein diens elfjarig zoontje en den stuurman aangevallen en ernstig gewond. De stuurman ligt in zeer bedenke- lijken toestand Hansen sprong na den moordaanval overboord en niemand heeft meer iets van hem gezien. De Victoria Regis in de beroemde tuinen te Kew aan de Theems is door onbekende oorzaak dood gegaan. Zij besloeg een bekken van 1800 vierkante voet. Kostbaar keukengereedschap. Een kooklnstig meisje te Chicago heeft van haren schatrijken vader een pasteirol ten geschenke gekregen Susan Parkin had gezegd, dat er spoedig een lijk zou zjjn te Great Lowlands. Zo schoof do griezelige herinne ring van zich af, half wensehendedat die waarheid mocht behelzen voor haarzelf. Haar hart was ten doode toe gewond maar ze wistdat ze zou blijven leven alsof ze nooit die verterende smart van gisteren had ge voeld Ze spoedde zich voort naar Peggy's woning. Het was een klein huisje; twee kamers en een zolderkamertje deden dienst als huiskamer, keuken en slaapkamer. Een eikeuhouten buffet stond in de keuken en eenige oude eiken stoelen langs de ruwe maren. Een tafel, stijl Hendrik VII, gevlekt door ouderdom, wierp haar scha duw op de rood steenen vloer; een schaal vol herfstbla deren stond op tafel De eenige schilderij in de kamer was »Liefde en Dood' van Wattblauwe borden en scho tels in een rekje versierden den tegenovergestelden muur. Boven den schoorstenm.mtel hing een verzameling tinnen bekers, met rijzwepen daar omheen geschikt. Alles was even helder. Peggy woonde alleen en deed al het huiswerk zelf. Ze was daar nietmaar Catharina vond haar in de kamer. Da meubels waren hier eenvoudig als in de keuken, maar er waren meer senilderijen. Botticelli's Lente" met haar atmosfeer van bloem-omkranst geluk, vormde een scherp contrast met de »Iphigenia" daartegenover. Beggy lag op haar knieën het koper te poetsenze hief een verhitrood gelaat naar Catharina op. »Kamerdag", zeide ze kalm. »Ga zitten. Ik kan wel met je praten terwijl ik de tang schuur." De spanning op Catharina's gelaat week bij deze hui selijke woorden. Dus Peggy zat niet bij de pakken neer. Hij blinkt al mooi", zeide ze. »Hm" bromde Peggy, hem met een critisch oog be kijkend. Ja't Is waar. Maar je begrijpteen extra streekje nuis een extra kwartje by verkoop." »0 maar Peggyje zou toch die mooie oude tang niet willen verkoopen »Je weet nooit, waar je nog toe komt", zeide Peggy. 'Als je als je soms geld noodig hebt.begon Catharina. Wordt vorvolgd.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1