Honderd en derde jaargang. 1901 ZONDAG 15 SEPTEMBER. Gemeenteraad van Alkmaar. Buitenland. Nederland. NO. 110. Eerste blad. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderd a g- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regei f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. De BURGEMEESTER van ALKMAAR roept de leden van den Gemeenteraad op tot bijwoning eener verga dering op Woensdag 18 September 1901, des na middags te één uur, ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hieronder vermelde punten. De Burgemeester G. RIPPING. 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling van verordeningen op het heffen en in vorderen van een hoofdelijken omslag naar het in komen (Bijlagen Nrs. 37, 45 en 55). 3. Voorstel van Bargemeester en Wethouders tot voor- loopige goedkeuring van een plan van bebouwing, ingezonden door den heer W. F. Stoel q.q. (Bijlage No. 67). 4. Idem naar aanleiding van ingekomen adressen in zake de groote najaars-veemarkten (Bijlage No. 69). 5. Benoeming van een stads-apotheker. (Bijlage No. 70). 6. Benoeming van een leeraar aan de inrichting voor gymnasiaal onderwijs (Bijlage No. 73). 7. Benoeming van een lid en van een plaatsvervangend lid der Commissie van aanslag in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten (Bijlage No. 74.) 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het sluiten van eene geldleening (Bijlage No. 71). 9. Idem tot vaststelling van het kohier van de straat belasting, dienst 1901. (Bijlage No. 72). D1JIT8CHL4WD. Gelijk de telegrammen reeds ge meld hebben, was de ontmoeting van Czar en Keizer zeer hartelijk. Over en weder hebben de beide Keizers eikaars eerste ministers, voornaamste generaals en opperste hof- dignitarissen met onderscheidene eereteekenen begiftigd. Het Duitscbe eskader voerde eenige manoeuvres uit en aan boord bij den Czar had een feestmaaltijd plaets. Vreemd genoeg is er nog niets bekend geworden van een redevoering van Keizer Wilhelm de gelegenheid was anders zoo schoon De begrafenis van dr. Voa Miquel heeft den 11 met veel plechtighoid plaats gehad. Talrijke kransen bedekten de kist. De krans van den Keizer en de Keizerin was aan het voeteinde geplaatst. Onder deaanwezigen bevonden zich verscheidene ministers en andere hooggeplaatste personen. Voor den lijkwagen, die door vier paarden werd ge trokken, liepen eenige militaire vereenigingen en de be dienden van den overledene met de kransen en vier kussens, waarop al zijne ridderorden lagen. De stoet werd ge sloten door een afdeeling brandweer en een muziekcorps. De straten waren vol toeschouwers. Onder koraal- muziek werd de kist in het graf gelegd. Na het gebed hield de burgemeester der stad de eerste toespraak, waarop verscheidene anderen volgden. De stad Erankfort heeft besloten op het graf van haar eereburger en vroegeren burgemeester een monument te plaatsen. VEHEEVIBDE STATEST. Plotseling is in de nacht van 12 op 13 de toestand van president Mc. Kinley, die zoo bij uitstek gunstig was, zeer zorgwekkend ge worden. De krachten namen snel af, de poging tot voe ding langs natuurlij sen weg, die noodig geoordeeld was, gaf zeer slechte resultaten. De pols was buitengewoon hoog (126) temperatuur 1002/10. De hartzwakte baarde groote bezorgdheid en de President word gestadig erger, zoodat te middernacht calomel werd toegediend om de ingewanden en digitalis om het hart te steunen. Even na twee uur kwam het tot een flauwte, het einde scheen nabij en digitalis strijchnia werd toegediend en ais uiterst redmiddel eene inspuiting van eene zoutoplos sing in de aderen. Een en ander had echter geen onmid dellijk gevolg, zoodat men begreep met een hoogst zorge- lijken toestand te doen te hebben. KTID-AFRIK.A. Uit Mafeking wordt van 11 dezer geseind Lord Methuen had op 5 dezer een ernstig gevecht met de strijdmacht van De la Rey, nabij Zeerust. Na eenige uren zwaar gevochten te hebben trokken de Boeren terug met een verlies van 20 dooden, waaronder generaal Lemmer en veldcornet Joubert17 gewonden, 44 gevangenen300 voertuigen15000 stuks vee en 60,000 schapen vielen den Engelschen in handen. De Engolsche verliezen waren 15 dooden en 30 gewonden." Wie zich de vroegere veldslagen van lord Methuen herinnert en de wijze waarop deze den uitslag daarvan seinde, kan er niet aan twijfelen, of de latere lezing van dit gevecht zal wel eenigszins anders luiden. Een Reutortelegram bericht, dat majoor Marshall, die Retiefsnek in den Oranje-Vrijstaat bezetteop den 3 September van twee kanten hevig werd aangevallen door twee afdeelingen Boeren. Majoor Marshall werd feitelijk belegerd en had geen kanon. Telegraphische gemeenschap was onmogelijk. Het ge vecht duurde den geheelen dag. Een sergeant-majoor bracht een depeche naar generaal Parker, die een sterke afdeeling van de Yeomanry met één kanon ter verster king zond. Deze wist kolonel Marshall te bereiken, maar het schijnt dat het beleg van den kolonel voortduurt. De »Time8" verneemt uit Pretoriadat de Boeren in het Oostelijk deel van Transvaal in de afgeloopen week zeer actief waren. Zij brachten een concentratie tot 3tand in den omtrek van het meer Chrissie en van Amsterdam, klaarblijkelijk om een inval te doen in Natal. Een opgave van Engelsche verliezea in da eerste week van September, vermeldt: 101 dooden, waarvan 61 aan ziekte gestorven, 93 gewonden, 1 godeserteerd en I vermist. De verliezenlijst van 11 September maakt melding van een gevecht op 5 en 6 Sept. bij Roberts Drift met 6 gewonden waaronder 1 ofEc'orbij Doornhoek in de Kaapkolonie op 8 Sept. met 1 gesneuveld en 2 gewond; verder bij verschillende schermutselingen 3 gesneuveld, 8 gewond waaronder 2 officierenaan ziekte 5 gestor ven en gegevaarlijk ziek 12. ZUID-AHERIK4. Hoewel eene offieiëjle oorlogs verklaring tusschen Columbia en Venezuela nog ontbreekt, schijnt men van beide kanten toch reeds duchtig aan het vechten te zijn. De president van Venezuela is aau het hoofd zijner troepen de grenzen van Columbia overge trokken en wordt door de Columbische opstandelingen gesteund. De kapitein van den Pranschen kruiser Suchet meldt, dat een stoomschip 1000 man Columbische troepen bij La Hacha heeft geland. Vier ka inonneerbooten van Vene zuela bevonden zich ter hoogt van Li Hachade Co lumbische troepen verwachten eeu aanval. Een afdeeling van 1000 Venezuelanon heeft onder bevel van Davila Maracaibo verlaten en is eveueeus bjj La Hacha aan land gegaan. Een afdeeling vau 5000 man Venezuelanen gesteund door Columbischo insurgenten is over land' naar La Hacha getrokken. Deze troepen zijn gereed om het Columbische leger aan te vallen, Rio Hacha, wat Ir eorste slag klaarblij kelijk zal geleverd worden is een grensplaats aau de Noordkust van Columbia niet ver van de grenzen van Venezuela. Dysenterie. Ds dysenterie onder du soldaten van de Pruisische garde in garnizoen te Spandau, heeft zulk esn uitbrei ding aangenomen, dat er nu 200 soldaten in het hospitaal liggen, en wat niet minder bedenkelijk is, is dat in weer wil van de strenge afscheiding do epidemie ook de burgerij der stad heeft aangetast. De geheele 5de brigade garde-infanterie is besmet ver klaard en mag daarom niet aan de oefeningen van dit jaar deelnemen. Te Hasselt (Belgisch-Limburg) is een soldaat van een regiment guides, die sedert eenigen tijd vermist werd, dood, aan een boom gebondenterug, gevonden. Bij genees kundig onderzoek is gebleken, dat hij gestorven is van honger en dorst. Sympathieke Engelschen. Bij eene collecte voor de Boeren te Gent, door dames gehouden, wierp een Engalschman de heer Alfred Milnes, koopman, zijne portefeuille met banknoten in de schaal, roepende: Ik, Engelachman, roep hier luide voor u allen: Leve de Boeren Want de oorlog die mijn land voert is een onwaardige oorlog." Een ander, Cornwall Ellis, heelt zei f zitting in de commissie voor de collecte. Manoeuvres. De groote najaars-maoeuvres in Zuid-Limburg, welke de volgende week een aanvang nemen, zullen bijgewoond worden door staf-officieren uit Frankrijk, Duitschland, Engeland, België, Denemarken, Rusland en Oostenrijk. Voorts zullen drie schutterij-officieren uit Amsterdam, Rotterdam en Amersfoort bij den staf worden ingedeeld. In een perceel in de Van Bylandtstraat te 's- Eravenhage, is den 11 een inbraak gepleegd. De dief of dieven moeten achter door den tuin zijn binnengekomen. Zij hebben een blakor met kaars van de bovenslaapkamer der dienstbode gehaald en daarna eieren genuttigd, ver moedelijk na ze eerst in het perceel zelf gekookt te hebben er werden eierschalen op den grond gevonden. Tot dusver wordt niets van waarde vermist, maar de de inbrekers hebban in een door hun achtergelaten briefje beloofd hun bezoek te zullen herhalen. Te STijmegen is den 12 overleden jbr. J. van Beek en Donk, candidaat in de rechten te Leiden, als gevolg van den val van zijn paard. Zondagmorgen in gezelschap van nog vier hoeren een wandelrit makende sloeg zijn paard op hol, dat eerst voor een gesloten hek tot staan kwam, evenwel met zulk een geweldigen schok dat de heer Van Beek en Donk voorover sloeg en op de steenen neerkwam. Hij is niet meer tot bewustzijn ge komen. De gemeente Beemster heeft een verlies geleden door den dood van den heer L. Visser Oz. heemraad van het Waterschap en die ook in endere betrekkingen nuttig werkzaam is geweest, o.a. in het bestuur vau den Noor der >IJ- en Zeedjjk," enz. Vooral aan zijne onvermoeide pogingen is het te danken, dat eenige jaren geleden aldaar eene afdeeling werd op gericht van de zoo nuttige yereeniging »Het Witte Kruis." Het monument te Bergen. Bij Bergen is eau monument opgericht ter na gedachtenis van de Russische soldaten, gesneuveld bij gelegenheid der bekende landing van Engelsche en Russische troepen in Noord-Holland. Het »Ned. Dagblad" geeft, naar aanleiding van de aanstaande onthulling van het monument, een historische herinnering. Het was in 1799. Napoleon was in Egypte. Eerst in October van dat jaar kwam hij terug en de slag bij Bergen had in September plaats. De tweede coalitie tegen Frankrijk had zich gevormd. Oostenrijk, Rusland en Enge land hadden huune krachten vereenigd. Overal bijna werden de Franschen varslagen en teruggedrongen. Toen besloten de Engelschen en Rassen tot een landing in Noord-Holland, ten einde ook van hier nit, evenals van uit Duitschland en Italië, in Frankrijk binnen te dringen. Waartoe die omweg Waarom niet direct een lan ding in Frankrijk beproefd Was die gelukt, dan zouden de Franschen Nederland toch hebben moeten ontruimen. Aan den Helder lag het overschot der Nederlandsehe vloot onder Story, die bij Kamperduin de vlucht genomen had, en die prooi wilde Engeland bemachtigen. De expeditie was, zegt Groen van Prinsterer, voor de En gelschen te bekoorlijker, omdat, als zij niet gelukte, er gelegenheid was om schepen te bemachtigen en tuighuizen te vernielen. De geniepige Eugelsche staatkunde openbaarde zich ook hier. Aanvankelijk ging alles naar wensch, De landing bij Den Holder gelukte. Het zwakke FrauschBataafache leger onder Brune en Daendels kon den vjjand niet terughouden. Om elders den tegenstander te weren, hadden de Franschen ons land grootendeels van troepen oatbloot. De vloot onder Story gaf zich over. De matrozen weigerden te vechten, toen de Engelschen den oranjewimpel heschen oa ia naam van den Prins do schepen opeischten. De erfprins ((later Koning Willem I) kwam zelf naar den Helder en een nieuw gevecht bij De Zijpe was voor de Engelschen en Rassen voordeelig uitgevallen. Bovendien was door de aankomst van Russische troepen het leger der bondgenooten tot op 40.000 aangegroeid, terwijl het FranschBataafscho leger slechts 23.000 man telde. Toch werd de slag bij Bergen aanvaard en gewonnen. De Rus sische aanvoerder Hermann werd met ren groot aantal der zijnen gevangen genomen. Zeven vaandels werden veroverd en de vijand verloor bijna 4000 man. De Bataafache troepen, tot nu toe door do Franschen geminacht, hadden met uitstekende dapperheid gevochten en de achting hunner Fransche kameraden verworven. Van dat oogenblik af was de strijd beslist. Wel hadden de Engelschen en Russen nog eenig voordeel in den slag bij Alkmaar, maar kort daarop ontvingen zij den nekslag in den slag bij Castricum en ten slotte konden zij slechts met groote moeite en alleen door al te groote meegaandheid van Brune aan eene vernederende capitu latie ontkomen. Waar dus uu de Russen hulde brengen aan hun sol daten, die geslagen werden, rijst de vraag wat Nederland doen zal zegt het j-Ned. Dagblad" voor de dapperen, die op 19 Sept. 1797 overwonnen. Wil meu de gevoelig heid van Rusland niet kwetsen, het zij zoo, maar als er een vorm gevonden kan worden, die Rusland niet grieft, laten dan ook de Nederlandsehe soldaten worden gehuldigd, die op dien dag zoo schitterend Neeriands eer hebben gehandhaafd. Eerste Kamer. Benoemd tot voorzitter der Eerste Kamer voor het nieuwe zittingjaar mr. A. van Naamen van Eennes. Droogmaking van den Haarlemmermeer. Den 1 Juli 1902 zal het eene halve eeuw geleden zijn, dat de droogmaking van de Haarlemmermeer vol tooid werd. Met inbagrijp van den rentelast der opgenomen kapi talen, heeft de geheele droogmaking gekost f 13,789,377. De verkoop van het land en andere baten, brachten op f 9,377,266, zoodat dit werk aan het Rijk slechts f 4,412,111 heeft gekost. Wlerlngcrwaard. Bij de Ned. herv. gemeente alhier is tot predikant beroepen de heer ds. H. J. van Veen, te Berlieum (N.-Brabant.) Veemarkten. De najaars-veemarkt te Beemster zal dit jaar gehouden worden op Maandag 7 October, een week vóór de groote najaarsmarkt te Pnrmorend. Veeziekte. Het inënten van varkens tegen de besmettelijke ziekte (vlekziekte) neemt toe en wordt door de veehoe ders meer en meer als voorbehoedmiddel aangenomen. Onder Nieuwer-en Onderamstel zijn meer dan 300 varkens ingeëntwaarvan er geen een door de ziekte is aan getast. Ook in IJ- en Haai'lemmermeerpolder wordt dit middel in toepassing gebracht. Rijksveeartsen zijn met de inenting belast. Te Birdaard (Daatumadeel), alwaar de vlekziekte onder de varkens ia hevige mate heerscht, is geen enkel ingeënt varken gestorven eu zijn alle aangetaste niet- ingeënte varkens afgemaakt moeten worden.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1