Buitenland. Laatste Berichten, Nederland. een machtig beginselneergelegd in de wereldsoms eeuwen behoeft om in een daad te worden omgezet. Vóór enkeie jaren schreef Dunantde vader van het „Roode Kruis ,"een kernachtig woord onder het opschrift „Een beroep op de per s.'' Deze oude van dagen, maar warme van gemoedriep de pers ter hulp ten behoeve van den vrede. Hp zou gaarne zien, dat zij, een groote macht voorzeker, een kruistocht organiseerde om te steunen de vrienden van den vrede en van scheidsgerechten. En waarom zou de perswelke zulk een verbazenden invloed oefent op de publieke opinie, niet graag zich wijdeD aan het denkbeeld van „wereldvrede?" Wereldvrede" noemen velen 'n hersenschim en ande ren vinden het 'n krankzinnige gedachtedoch er zijn er ook die in hem blijven gslooven. Laat de pers, een stemmig alom het menschonteerende van den oorlog gaan aantoonen en in geestdriftige taal voor vrede pleiten, als voorwaarde van der volken geluk en vooruitgang... welk 'n weldaad zou zij bewijzen 1 Napoleon I schreef eens van den treurigen roem dien 't militair succes kan opleveren en 'n slagveld rond rijdend zei hij: »zulk 'n schouwspel is wel geschikt om de vorsten afschuw jegens den oorlog in te boezemen." En al was toen de slachting vreeselijk genoeg zij zal thans nog heel wat erger wezen, nu men de vernielingswerk tuigen met zoo veel zorg telkens meer trachtte te volmaken. »Gaat maar voort" aldus Dunant «uw moord werktuigen te verbeterendan kunt gij in enkele dagen duizenden dooden, den val aanschouwen van de vruchten van wetenschapvan kunst en beschaving en ten onder zien gaan uw nijverheid uw handeluw vrijheid mis schien en uw huiselpk geluk. Om zulke rampen te voor komen moet de pers overal den vredesvrienden de hand reiken tot 'n verbond tusschen de volken. Wekke zij haat tegen den krijg Verliezen wij niet ons geloof in de toekomst i Gaan wij niet allengs 'n beteren weg op Schaduwen mogen niet de oogen sluiten voor licht. Toon Bismarck in '67 een oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk onvermijdelijk achtte, schreef hij eens: het geld voor 'n oorlog uitgegeven is vaak nuttiger besteed dan voor menigen spoorweg en de menschen die hij koststerven toch binnen 40 jaren." Zou éen nu nog zóo durven schrijven Als men in brutaliteit waagt te zeggen »er zjjn te veel menschen op de wereld nu en dan moet er 'n slachting onder de volken plaats hebben bovendien worden de legers afge schaft dan zouden millioenen zich voegen bij het leger der werkeloozen"dan trilt iets in ons en vragen wij kon ooit de barbaarschheid van don oorlog gerechtvaar digd worden door de vrees voor 'n nog grooter verwar ring der maatschappelijke toestanden En is ,'t waar dat de krijg vele deugden kweekt en openbaarthet is even waar dat hij de ruwste hartstochten voedt. En roept hij niet in het leven een nijverheid der meest verfijnde moorddadige wapenen Al is de tijd nog zeer verre dat »de volken ongestoord zullen zitten onder hun wijnstok en hun vjjgeboom en dat zp hunne zwaarden zullen omsmeden tot spaden en hun spietsen tot sikkelen", wij wanhopen niet, maar vertrouwen dat de menschheid voorwaarts schrijdt op de baan eener ontwikkeling welke don oorlog althans minder mogelijk zal maken. Kunnen wij het ontkennen dat nooit zoo ernstig, zoo algemeen als in onzen tijd het verlangen is uitgesproken naar een rusteloos vooruitgaan der natiën, welke door tallooze banden zoodanig onderling zijn verbonden dat zij elkaar niet kunnen missen, gevoelen tevens dat 'n edeler wedstrijd, dan die welke wordt gevoerd op het slagveld, hen oproept? Onze tijd die gelooft in den invloed van »vredebonden", in de vrucht van scheidsrechterlijke uitspraken", onze tijd in welken de stem der openbare meening zooveel te zeggen heeft en wier getuigenis tegen den krjjg steeds luider klinkt, is bezig te arbeiden aan 'n toekomst welke zal doen zien wat nn slechts gehoopt wordt. Aan ons om zaaiers te wezen die gelooven in de kracht van 't goede zaad en de vruchtbaarheid van den grond. Aan ons om te getuigen in woord en schrift, door zwijgen en door ^en daad. Wat goeds uitgestrooid wordt, komt eenmaal op. Nooit kan ijdel wezen de verkondi ging van edele beginselen. Wie meent 'n waarheid te bezitten, moet spreken zonder te vragen of men haar in zich opnemen zal, dan wel negeeren of bespotten. Vóór een 50 jaar stond de zaak der afschaffing 7an de slavernij hopeloos. En nu? Welk een invloed ging er uit van 't boek «De Negerhu t". Getuigt maar, mannen en vrouwen van den «Vrede- b o n d", al meesmuilt het ongeloof, al grijnst de twijfel! Uw woord zal voortgaan harten te winnen voor een hei lige zaak. Laat de s.hool verhalen van menigen gevoerden krijg, eere gevend wien eere toekomt, maar zij gewage tevens met gloed van diens gruwel en getuige geestdriftig van de hoop die leeft in de harten der besten, dat de oorlog immer meer tot de uitzonderingen zal behooren. Wat hier en elders en alom in duizenden kinderharten wordt uitgestrooid, zal ontkiemen en vrucht afwerpen. Wat vormochten en vermogen niet het geschreven en gesproken woord, als zij de uiting zijn eener diep ge wortelde overtuiging! Worde dan in de toekomst gemaaid wat het heden zaait! Alkmaar, 16 Sept. 1901. J. F. T. A. Ontleend aan mijn toespraak van Zondag j.l. en op verzoek bewerkt voor dit artikel. DlTlTSCHliAlVD. De Czar is van Dantzig regel recht naar Frankrijk vertrokken, en natuurlijk verdiepen alle Duitsche bladen zich in de vraag welke beteekenis aan de ontmoeting der beide Keizers is te hechten en welke belangrijke vraagstukken door hen (die beiden door hun meest vertrouwde raadslieden waren vergezeld) zijn besproken- Er is een ruim veld voor gissingen en geen wonder, dat reeds het bericht opduikt, dat een bevredi gende oplossing van den Zuid-Afrikaanschen oorlog (een oplossing, die ook in Engelsehe oogen genade zoude vinden den hoofdschotel van het Keizerlijk program zou hebben gevormd. De tijd zal het leeren. VEREESTIG0E STATEST. De dood van Mc. Kinley is onzen lezers reeds uit de laatste berichten van ons vorig nummer bekend. Wat deze onverwachte en snelle wending ten kwade heeft veroorzaakt, is nog niet bekend en zal dat vermoedelijk wel nimmer worden. William Mc. Kinley, in 1844 in Ohio geboren, diende in 1861 als vrijwilliger in 't leger der Noordelijken en verliet nadat de Zuidelijke Staten ten onder waren ge bracht, het leger met den rang van majoor. Hij studeerde in de rechten, was gedurende circa 10 jaar advocaat, tot hij op 38 jarigen leeftijd tot lid van het Congres werd gekozen. Groot voorstander van beschermende rechten, was hij de vader der in 1890 afgekondigde Mc. Kinley wetten, waardoor de industrie van Duitschland (Saksen vooral) Frankrijk en Oostenrijk zwaar werd ge troffen. In 1891 benoemd tot gouverneur van Ohio volgde in 1896 zijn benoeming tot president, als candidaat der republikeinenhij toonde sterk de imperialistische ideeën toegedaan te zijn en de gelukkig gevoerde oorlog met Spanje deed zijn populariteit nog stijgen en hem ten tweeden male zijn tegencandidaat Bryan verslaan. De overledene was eon eerlijk, ijverig krachtig man; eenvoudig en vriendelijk in den omgang, trouw voor zijn vrienden en in zijn huiselijk leven, dat zeer gelukkig was, geëerd en bemind door zijne vrouw. De vice-president Theodoor Roosevelt, zeer bekend uit den oorlog uit Cuba, in welken hij een eigen regiment met onverschrokkenheid en succes aanvoerde, is reeds als president beëedigd. Hij is 44 jaren, stamt uit Oud-Hol- landsch geslacht, en wordt geroemd als een flink energiek, ten volle betrouwbaar man. Of hij de imperialistische denkbeelden van zijn voorganger is toegedaan, is onzeker doch wordt betwijfeld. MJÏII-AFRIKA. De beruchte 15 September, de laatste dag van de door Kitchener gestelde termijn is ge passeerd en nog geven die koppige Boeren niet toe Integendeel, volgens de telegrammen heeft Steijn een antwoord gezonden aan de beide predikanten Murray en Botha (door Kitchener met een vredezending belast) waarin hij zegt, dat hij nu meer hoop heeft voor het welslagen van do Boeronzaak dan een jaar geleden, daar het krediet van Engeland snel afneemt; het zal spoedig in financieels moeielijkheden verkeeren, die het onmogelijk zullen maken den oorlog voort te zetten. Het Engelsehe gezag in Zuid-Afrika is eveneens aan het ver zwakken. Slechts de hoofdplaatsen en de spoorwegen zijn in handen der Engelschen. De burgers kunnen overal gaan, waarheen zij verlangen. De Wet zeide kortaf tot de beide heeren, dat zij domi néés zijn en dat hun plaats op den preekstoel is doch dat zij met deze quaestie niets te maken hebben. De Wet weigerde van hen iets te hooren over den oorlog in den Vrijstaat. De Engelsehe bladen worden dan ook steeds somberder gestemd en verbergen 't niet langer, dat de toestand in de Kaapkolonie met den dag critieker wordt. De Daily Mail" geeft nu als illustratie van zijn jongste alarmeerend bericht de mededeoüng, dat Maritz, die eenige weken geleden met slechts tien volgelingen in het Fraser- district viel, nu reeds 300 man onder zijn bevelen heeft. En voortdurend sluiten zich meer kolonisten bij zjjn com mando aan. Zoowel officieels als andere berichten zegt deze correspondent luiden, dat maanden zullen moeten verloopen eer de opstand in de Kaapkolonie gedempt zal kunnen worden en dat in weerwil van Kitchener's proclamatie. Uit Matjesfontein wordt van den 15 geseind Kolonel Crabbe bond bij Oekerstkraal, nabij Ladysmith, gisteren den strijd aan met Scheepers. De vijand, die 200 man sterk was, had elf gewonden. De Engelschen hadden één officier en twee man gewond. De vijand trok af naar het Oosten. De secretaris van Theron gaf zich over te Riversdale hij is de eenige Boeren-aanvoerder die zich in de Kaap kolonie overgaf ten gevolge van Kitchener's proclamatie. De »Times" verneemt van 12 dezer uit Johannesburg, dat onder de stukken bg het proces-Broeksma als bewijs overgelegd ook waren brieven aan dr. Leyds onder den naam van dr. Wiliamson en aan hem geadresseerd ten huize van den Amerikaanschen consulen brieven van en aan dr. Krausedie betrekking hadden op de cam pagne, georganiseerd om op de publieke opinie in Enge land invloed te oefenen. De verliezenljjst van het War Office bevat de namen van dooden en gewonden van den slag bij Rhenosterfontein, gelegen in het dal van de Groote Marico, oostelpk van Mafeking, op 5 September van lord Methuen's colonne 12 gesneuveld, waarvan 1 officier, 25 gewond, waarvan 2 officieren en 1 vermist. Van andere schermutselingen van dezelfde colonne luiden de verlieslijeten2 geneu- veld, 3 gewond, waarvan 1 officier. De verliezenlijst meldt verdere verliezen als 10 gesneuveld, waarvan 1 officier, 9 gewond, waarvan 2 officieren, oyerledon aan wonden en ziekte 7, ernstig ziek 5 en vermist 2. Fe <lood van Re Kinley. BUFFALO, 16 Sept. Het stoffelijk overschot van Mc Kinley werd hedenmorgen vroeg van do City Hall, waar het gisteren op het praalbed heeft gelegen, overgebracht naar het station om naar Washington vervoerd te worden. De optocht was indrukwekkend door eenvoud en afwezig heid van praal. Roosevelt vergezelde den trein. BUFFALO, 16 September. De lijkkist werd ge dragen door soldaten en matrozen en begeleid door een klein escorte uit de land- en de zeemacht, terwijl een muziekkorps de hymnen»Nearer my God to Thee" en »Oh God our help in ages past" ten gehoore bracht. De leden van het Kabinet volgden in rijtuigen de lijk kist naar het station. Mevrouw Mc Kinley, de ministers een aantal senatoren namen ook plaats in den trein. De lijkkist was geplaatst in een met zwart doek behangen waggon, een soldaat stond aan het voeteneinde. BUFFALO, 16 Sept. De groote jury heeft een verdict ui! gebracht, waarbp Czolgosz beschuldigd wordt van moord in den eersten graad. Dezer dagen kwam een barbier bp een geneesheer te Prlncenhage om dezen te scheren. Hp zou dan tevens poeders medenemen voor zijn zoontje. De dokter wees hem de plaats aan, waar zp stonden en zeide ze maar mede te nemen. Echter nam de man een verkeerd doosje, dat morphine bevatte, mede. De poeders naar huis gebracht zijnde, werd aan het knaapje er dadelpk een ingegeven. Het kind viel in een diepen slaap ontwaakte niet meer en stierf. Hoewel de dokter, toen hij de ver gissing had bemerkt, dadelpk naar de woning van den barbier was gesneld en daar alle middelen aanwendde om te trachten het kwaad te verhelpen, mocht niets meer baten. Onbestelbaar. Dat er vele van de door de Spoorwegmaatschapppen vervoerde goederen niet altpd aan belanghebbenden kun nen worden bezorgd wegens onvoldoende adressen, dat deze goederen ook niet steeds weder aan de afzenders terug bezorgd kunnen worden om dezelfde- redenen, of wel dat er vele goederen om de een of andere reden worden geweigerd, blpkt wel uit het besluit der H. IJ. S. Maatschappij om deze publiek to doen verkoopen. Onder deze niet geaccepteerde of onbestelbare goederen bevin den zich, naar het »Hdbld." meldt, zelfs antieke meube len, rij wielen manufacturen eene groote hoeveelheid wijn, sigaren en zelfs eenkermiskraam met zware kisten, enz. Typhus epidemie. Te Zalt-Bommel neemt het aantal typhusgevallen steeds toe. Men meent, dat het slechte drinkwater hiertoe bijdraagt. Er moeten nu plannen bestaan tot het aan leggen van een gemeentelpke waterleiding. Stranding. De Nederlandsche schoener »Helene", kapt. Kwant, van Fredriksstadt naar Itzehoe, is den 14 bij Schaarhörn gestrand en door midden gebroken. Da bemanning is te Cuxhaven geland. De putboringen, van rijkswege in den Rieker- polder (Sloten) (N.H.) verricht, hebben gunstige resultaten. Op eene diepte van 40, 50 en 60 M. leveren een dertigtal bronnen goed drinkwater. De polder Schardam zal een leening aangaan van f 10.000, tot verbetering der waterkeering. Texel. Naar matige berekening is, alleen ge durende de afgeloopen week, voor eene waarde van meer dan f 1000 aan zeegras op de Texelsche kust komen aandrpven. Honderden zpn thans bezig met het ophalen en drogen van dat zeeproduct, waarmede een flink week geld wordt verdiend. Een reuzenwespennest. Te Baarn is op den zolder van 't instituut ïErica" tegen het dak aan een reusachtig wespennest gevonden. Het is ongeveer zoo groot als een hoofdpeluw, alleen is het meef eirond. Naar schatting heeft het 20.000 wespen geherbergd, toch is het eewieht uiterst gering. Het nest is een waar meesterstuk van de bouwkunst der dieren. Het is te bezichtigen bp den heer Bierhaalder, apotheker te Baarn en reeds gephotographeerd ten behoeve van een natuurkundig tpdschrift. Warmcnhuizen. Door den heer P. Benjaminse, sedert 21 jaar hoofd der O. L. school alhier, is, op grond van lichaamsgebreken, aan den raad dezer gemeente tegen 16 Novembsr e.k. eervol ontslag uit zpne betrekking gevraagd. Barslngerhorn. In de polders Waard en Groet is de aardappelteelt dit jaar zeer overvloedig. Ook de kwaliteit is ten gevolge van den drogen zomer veel beter dan anders op deze kleigronden het geval is. Open baarde de ziekte zic'n zoo hier en daar in de vroege soortenin de late of winteraardappelen is hiervan geen spoor. Peren. Van den heer Jao. P. R. Galesloot, te Amsterdam, is een boekje verschenen, waarop wp gaarne de algemeene aandacht vestigen. Het bevat de afbeelding in omtrek van 72 peersoorten voor ons vaderland geschiktmet alle bijnamen, aanwpzing van hoedanigheid, tijd van pluk ken, tpd van gebruik, do beste vormen voor elke soort en eenige mededeelingen over het snoeien. Zeer terecht zegt de schrpver, dat van onzen voor de vrucbtteelt zoo geschikten bodem nog veel te weinig partij wordt getrok ken en dat verkeerde keuze en behandeling van den vruchtbodem aanleiding zpn tot de onjuiste meening als zou de vruchtteelt hier te lande niet eene goede geld belegging kunnen worden genoemd. Het boekje i3 opge nomen in do «Goedkoope Landbouwbibliotheek" onder no. 35, uitgegeven door do Vennootschap »De Veldpost", Amsterdam. Voor behanger-stoffeerder en meubel fabrikant. Van »Onze Gids", vakblad voor don behanger-stof- feerder en meubelfabrikant, verschput sinds eon jaar ook eene fransche uitgave, die in Frankrpk en België reeds zeer de aand cht trekt. Het is voor de uitgevers, de heeren Dufour Co., te Amsterdam, zeker eene streelende vol doening en teokenend voor de zich uitbreidende vakkennis hier te lande, dat van uit Holland een tpdschrift op dit gebied zich in het buitenland eene goede positie kon ver werven. Het blad geeft ieder jaar 20 gekleurde en 20 ongekleurde platen van uitvoerbare en niet te kostbare ontwerpen. Alles wat niet aan de practpk voldoet wordt ten strengste vermeden. gissing^

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2