Honderd en derde jaargang 1901. T R IJ D A G 20 SEPTEMBER. Spoed-Afkondiging. Zitting van den Gemeenteraad Behalve de in art- 429 van het Wet boek van Strafrecht bedoelde vuurwa penen en vuurwerken is het bovendien verboden andere voorwerpen, bestemd om geheel of gedeeltelijk met ontplof bare stoften te worden gevuld, op den openbaren weg of in voor bet publiek toegankelijke lokalen en openbare mid delen van vervoer bij zich te hebben, neer te leggen of te doen ontploften. Burgemeester en Wethouders zijn be voegd ontbefting van bet bovenstaand verbod te verleenen op 6, 7 en 8 Octo ber, gedurende de uren en voor een plaats of plaatsen door ben te bepalen, doch alleen voor zoover bet betreft on schadelijke vuurwerken. BÜMERtJJKE STAND. op Woensdag 18 September 1901 NO. 112. Eerste blad. tlktlUIIMIII COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donder d a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,OS. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONYoordam C 9. Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar No, 138 is opgenomen het besluit van den Raad dezer gemeente d.d. 18 September 1931, waarbij is vastgesteld eene Verordening tot wijziging der Algemeene Politie verordening zooals die i3 vastgesteld bij raadsbe sluit van 3 April 1889 (Gemeenteblad no. 15) en gewijzigd bij raadsbesluiten van 6 Augustas 1890, 29 Jani 1891, 24 Mei 1893, 1 April 1896, 4 Augus tus en 13 October 1897, 24 Augustus, 26 October en 16 November 1898 en 16 Augustus 1899 (Ge meentebladen Nos. 26, 31, 38a, 52, 69, 73, 88, 92 en 102, welke wijziging luidt als volgt Eenig artikel. Art. 211 wordt ingetrokken en vervangen door een nieuw art. 211, van den volvenden inhoud Deze verordening, krachtens raadsbesluit tot bespoedi- diging van 18 Septomber 1901, heden afgekondigd, ligt gedurende drie maanden voor een ieder ter lezing ter gemeente-secretarieon is aldaar tegen betaling van 5 cent in afdruk verkrijgbaar. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 18 Sept. 1901. C. D. DONATH, Secretaris. St. Pankras. Geboren. 3 Aug. Jan, z. van Cornells Booij en Elisabeth Blom. 4 KlaBina, d. van Klaas Zuijdam en Aafje Hes. 17 Wilbelmina Grietje, d. van Klaas de Graafï en Elisabeth Menscb. 23 Cornelis, z. van Cornelis Wagenaar en Maartje Gootjes. Overleden. 29 Aug. Adriana Noels, ruim 5 m. Zuldscharwoude. Getrouwd. 1 Aug. S. Rodenhuis en G. C. Duyvestein. P. Schoen en P. de Wit. H. Mol en T. Kraakman. Geboren. 31 Aug. Lourens, z. van Lonrens Bood en Pietertje Bol. Overleden. 20 Aug. Cornelis Kostelijk, 3 j. 23 Willem Bommer, 15 w. 31 Wilhelmina Bekker, 7 j. Oudkarnpel. Getrouwd. 1 Aug. Germent Hart en Marijtje Dirkmaat. Geboren. 4 Aug. Maria, d. van C. Blokker en E. Boerman. 7 Hermanns Wilhelm, z. van Karl Wilhelm Möller en Justine Wilhelmine Wiemann. 25 Jan, z. van P. Kramer en M. Rol. Overleden. 12 Aug. Arien Duijs, echtgen. van E. Trompetter, 54 j. Warmenhulzen. 131 Ang. Ondertrouwd. Cornelis Pastoor en Elizabeth Pastoor. Geboren. Brigitha Elisabeth, d. van K. Ligthart en Petronella Dekker. Thijs, z. van W. Grin en Neeltje Jonker. Willem, z. van Pieter Koorn en Rensje Snip. Overleden. Levenloos geboren kind van Simon Goudsblom en Marijtje Wester. YAM ALKlüAlB, 's namiddags 1 uur. Voorzitter: de heer G. Ripping, burgemeester. Tegenwoordig 14 leden. 1 Vacature. Secretaris de heer C. D. Donath. De Voorzitter opent de vergadering, waarna wordt overgegaan tob de installatie der nieuwbenoemde leden, de heeren Kool en Liiting die na aflegging van belofte en eed zitting nomen. Tegenwoordig zijn dus nu 16 leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Benoesiiagen. De Voorziter zegtdat tot hem h8t verzoek is gericht vooraf de benoemingen te doen plaats hebben en stelt voor daartoe thans over te gaanwaartegen de vergadering geen bezwaar maakt. Mededeel Ingen en Ingekomen stukken. Ingekomen zijn a. Brief van Ged. Staten ten geleide van het goedge keurde raadsbesluit in zake de ruiling van grond met den heer Spruijt. b. Idem ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit in zake de overname van het gedeelte der Snaarmanslaan en de Verlengde StuartstraJt. a. en b. voor kennisgeving aangenomen. c. Adres van P. Kolles en andere fabrikauten met ver zoek om den prjjs van gas, dat als beweegkracht wordt gebruikt, per M3. mot 1 ct te verlagen. Gesteld in handen van B, en W. d. Adres van den heer Nev suhuis en andere bewoners der Kanaalkade, met het verzoek om over te gaan tot bestrating dier kade. Zal worden behandeld bij de begrooting voor 1902. e. Adres der heeren Bijleveld en Van der Ploeg, onder wijzers aan de Burgerschool, met verzoek, om hun een verhooging van salaris toe te kennen voor het bezit der akte wiskunde. Gestold in handen van B. ou W. Brief van Ged. Staten, waarin wordt medegedeeld, dat het raadsbesluit inzake de goedkeuring der geloofs brieven van den heer Vonk voor kennisgeving is aan genomen. Voor kennisgeviug aangenomen. De Voorzitter deelt mede, de heer Vonk buitens lands vertoeft, waarom hij in deze zitting niet kan wor den beëedigd. Op voorstel van den heer Kraakman wordt de behandeling van de verordeningen op hit heffen en invor deren vau een hoofdelijken omslag naar het inkomen, uitgosteld tot aan het eind van den agenda en worden eerst de overige punten aan de orde gesteld. Senoemlng van een lid der commissie voor liet abattoir. 2. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Boel mans ter Spillwegens zijne benoeming tot wethouder als lid der commissie meent te moeten bedanken en stelt voor over te gaan tot aanvulling der commissie. De heer Kraakman acht het wenscheljjk dat de heer Boelmans ter Spill lid der oommissie blijftomdat hij het gewenscht achtdat de commissie voeling heeft met het college van B. en W. Hij kan ook niet be grijpen, welk bezwaar de wethouder heeft om langer als lid der commissie te fungeeren. De heer Boelmans ter Spill verklaart van een ander gevoelen te zijn dan de vorige spreker. Bij de benoeming der commissie word het wenschelijk geacht dat het dagelijksch bestunr daarin niet was vertegen woordigd. Het is beter voor de zelfstandigheid der commissie, terwijl B. en W., wanneer zij niet in de commissie zijn vertegenwoordigdeen beter standpunt innemen bij de beoordeeling der van de commissie te verwachten voorstellen. De heer Kraakman meentdat het onderhavige geval wel wat exceptioneel isdoch wil gaarne aan de bezwaren van den hoer Boelmans ter Spill tegemoet komen. De Raad dient echter eerst het ontslag te aan vaarden. Op voorstel van den V oorzitter wordt daarna het ontslag aan den heer Boelmans ter Spill verleend cn overgegaan tot de benoeming van een nieuw lid terwijl nog bepaald wordtdat de commissie zelf een voorzitter zal aanwijzen. De heer de Groot vindt nog gelegenheid aan te dringen op een spoedig advies der commissie. Bij eerste stemming verkreeg do heer Luiting 7 stem men de heeren Bosman^Cohen Stuart en de Lange ieder 2 stemmen de heer de Groot bekwam 1 stem, terwijl 2 stemmen van onwaarde waren. Bij de tweede stemming werd de heer Luiting benoemd met 9 stemmen terwjjl 4 op den heer Bosman 1 op den heer de Lange en 2 op den heer de Groot waren uitgebracht. Voorlooplg plan van Indeeling van een bouwterrein. 3. De heer W. P. Stoeldirecteur der Woningmaat- scbappij Alkmaar'', heeft zich bij adres d.d. 24 Juli 1.1. tot den raad gewend met het verzoek hem vergunning te verleenen om de perceelen land gelegen tussohen het station en de Geestersingelgrachtte mogen indeelen als bouwterrein volgens een daarbij overgelegde situatie- teekening. Het is zijne bedoeling dat de Raad aan dat plan vau indeeling zijne voorloopige goedkeuring hecht, «zullende latere voorstellen tot rioleeren beharden enz. don raad bereiken.'' Het is voorts de bedoeling van den adressintdat de aangegeven wegsgedeelten eerst dan aan de gemeente zullen worden overgedragen als er tus sohen hem en de eigenaars van aangrenzende perceelen overeenstemming zal zijn verkregen omtrent het bedrag dat aan hem moet worden betaald voor het verkrijgen van recht van uitgang op de door hem aan te leggen straten. In overeenstemming met het advies der commissie van bijstand hebban B. en W. geen bezwaar tegen de inwil liging van het verzoek, al meenen zij dat van een voor waarde als de commissie bedoelt ten opzichte van het bedragdat de heer Stoel van de eigenaren van aan grenzende perceelen mag vorderen voor het recht van uitgang geen sprake kan zijn bij een voorloopige goed keuring. Nog merken B. en W. op, dat van den heer Stoel als lid van den raad wel een weinig meer deferentie voor den gemeenteraad had mogen worden verwachten ware het meer in overeenstemming geweest met de verordening, indien hij begonnen ware met de indiening va» eert gedetailleerd plan voordat hij een aanvang r ad gemaafeb met de daadwerkelijke indeeling van het terrein. Daar» door is hij op de beslissing van den raad vooruitgeloopen. Daarom wordt voorgesteld de richting der ontworpen straten voorloopig goed te keuren doch den adressant tevens uit te noodigen ten spoedigste een gedetailleerd plan vau bebouwing in te zenden. Nadat de heer Kraakman, die geen bezwaar hoeft tegen de goedkeuring aan de hand van de overgelegde kaart eenige opmerkingen heeft gemaakt o.a. ook heeft gewezen op de wenschelijkheid van het nomen van maat regelen mat het oog op brandgevaar in dit bezochte stadsgedeelte, acht bij het aanbevelenswaardig hier er op te wijzen, hoe goed het zou zijn, dat ia deze wijk werd georganiseerd een vrijwillige brandspuitdieust. Hij geeft dat denkbeeld aan de hand, opdat het door de belang hebbenden zal worden overwogeu, en indien in overleg met B. en W. een college of een vereeniging van bijv. 5 hoofdpersonon werd aangewezen om bij brand de eerste hulp te verleenen, zou daardoor zeker de wijk een goede dienst worden bewezen. De heer Uitenbosch is, evenmin als de heer Kraakman in beginsel er tegen om de goedkeuring te verleenen. Het komt hem echter wel wat vreemd voor, dat de heer Stoel thans reeds een weg heeft gemaakt op het bedoelde terrein, wat in strijd is met de verordening, waarin is bepaald, dat daarvoor vergunning nooaig is. Verder zegt hjj bang te zijn voor do goedkeuring van voorloopige plannen en meent, dat de raad beter doet. eerst een definitief plan van den heer Stoel af te wach ten, opdat men niet de kans loope, een tweede Tuin straat-geschiedenis te krijgen. Men moet in gevallen als dit weten welken weg men uitgaat. De heer Kraakman verheugt er zich over, dat ook de heer Uitenbosch tegen het plan zelf geen bezwaar heeft. Wat de geschiedenis van de Tuinstraat aangaat, dat is eon heel ander goval. Daar had men te doen met verschillende eigenaars, hier slechts met één. Voor de font die bij het stratenplan in zake de Tuinstraat in 1888 werd begaan, zal men zich niet ongerust behoeven te maken. De heer Uitenbosch blijft toch beworon, dat men eerst een gedetailleerd plan moet hebben, dat wordt van iederen bouwondernemer verlangd en hij zou in dezen geen uitzondering willen maken. De heer Bosman is het met den heer Kraakman niet eensook in dit geval heeft men toch te maken met de belangens, van andere eigenaars. Hjj voegt er verder bij dat hij volkomen meegaat met den heer Uitenbosch. Ook hij is niet voor voorloopige goedkeuring. - Is de raad aan zoo'n goedkeuring niet gebonden, dan is zjj voor den aanvrager vrij nutteloos zoo ja, dan kan zij zelfs hinderlijk zijn. Hjj zon daarom willen, dat adressant werd uitgenoodigd, eerst een definitief plan in te dienen. De raad kan eerst goedkeuring veileenen, wan neer voldaan is aan alle voorschriften omtrent ophooging, rioleering enz. De Voorzitter merkt op, dat een zoodanige goed keuring hier niet bedoeld wordt er wordt, alleen gezegd, dat de Raad geen overwegende bezwaren heeft tegen de richting dor straten, terwijl de adressant wordt uitge noodigd een gedetailleerd plan in te dienen. De heer Bosman meent dat adressant daaraan al weinig heeftdeze vraagt dat ook niet, maar goedkeu ring van het plan. Spr. zal tegen stemmen. De heer Kraakman meent nog den heer Uitenbosch gerust te moeten Btellen, dat de Raad niet met twee maten zal meten, dat is nooit gedaan, en hij wijst er verder op, dat het zelfs hoogst wenschelijk is, dat der gelijke plannen vooraf aan den raad worden overgelegd. Den V oorzitter komt het voor, dat door den heer Uitenbosch niet ten onrechte er op is gewezen dat de heer Stoel gehandeld heeft in strijd met de verordening, waarop de heer van den Bosch opmerkt, dat de heer Stoel toch vrij was, dat werk te laten verrichten op eigen torrein. De Voorzitter bestrijdt deze meening op grond van het desbetreffend artikel der verordeningde be wering van den he6r Uitenbosch is volkomen correct, de heer Stoel is vooruitgeloopen op het boslnit van den raad.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1