Telegrafische Berichten. 367ste Staatsloterij. Stadsberichten. Laatste Berichten. 5e klasse 2e lijst, 18 Sept. Ns. 20300, 9815, 9636 en 2628 f 1000; ns. 10786, 16457 en 20113 f 400; ns. 14333,17299 en 19500 f 200; ns. 9952, 13653,13709,15859,17529,18412en 18889 f 100. 5e klasse3e lijst19 Sept. No. 3221 f 1000; Ns. 3556, 4678, 7817 en 20514 f 400 No. 16324 f 200Ns. 4321, 6587, 8461, 8555, 9774, 11843, 16173, 16430, 16999, 18709, 19368 en 20910 flOO. [5 11 R (i E L IJ K E 8 T A IS 1). De Oorlog In Zuid-Afrika. Verordeningen op het heffen en Invorderen van een hooi'delijken omslag naar het Inkomen. 11. Ingevolge art. 3 der wet van 21 Sept. 1900 komt de verordening op de heffing eener plaatselijke directe I belasting naar het inkomen met 1 Januari 1902 te ver vallen. Yoor 1 September a,s, moeten de nieuwe verordeningen door Ged. Staten aan den minister worden toegezonden, waarom Burg. en Wethouders een nieuw ontwerp hebben in gereedheid gebracht. Het ontwerp-tarief is zoodanig ingericht, dat hoezeer de percentage geleidelijk klinkt, naarmate de inkomens hooger worden, door middel van verhoudingscijfers een gelijk percentage kan worden toegepast, wat een groot gemak zal opleveren bij het jaarlijks door den raad vast- I stellsn van het te heffen bedrag en voor het beschermen der aanslagen. Het belastbaar inkomen is f 450 lager dan het zuiver inkomen. Verder is in de ontwerpen hef j fingsverordening gebroken met het stelsel der uitreiking van beschrijvingsbiljetten, op grond, dat tegen het ver- zuim van aangifte geen straf kan worden bedreigd in de verordening zelve, en dus elke vervolging een rech- j terlijk vonnis tengevolge zou hebben, hetgeen veel ti^d zou kosten. B. en W. verklaren althans, dat wel 80 °/0 der belastingplichtigen tot heden geen of onvoldoende aangifte deden. Volgens het ontwerp-tarief van B. en W. berekend naar een percentage van 2.167, worden in vergelijking I met de thans vigeerende verordening, de inkomens van 500 (le kl.) tot f 2800 (24e kl.) de een min, de ander 1 minder ontlast en de belasting voor de overige klassen, dus voor inkomens van meer dan 2800 verhoogd. Op dit voorstel van B. en W. is door het raadslid, den heer H. J. Vonk, een amendement ingediond, dat j tengevolge zal hebben, dat het totaal van het belastbaar I inkomen stijgt van f 2305038 (volgens B. en W.) lot f 2443197, waardoor een heffing van 2 °/0 ongeveer het zelfde resultaat zal opleveren als die van 2.167 van B. en W. Verder zal de vermeerdering van belasting volgens dit amendement eerst bij de 28e klasse, dus bij een in- komen van boven f 3600 beginnen, en de inkomens tus- schen de 18e on 25e klasse (1700—3000) meer ontlast worden. Volgens beide voorstellen treedt een merkbare vermeer- dering van belasting eerst in bij inkomens boven f 5000 om bij de hoogere klassen iets spoediger te stijgen ten- I gevolge van bet amendement Vonk dan volgens het voorstel van B. en W. De commissie tot de belastingzaken enz. kan zich met de ontwerpen van B. en W. zeer goed vereenigen, alleen komt zij op tegen de motiveering van het voorstel om af te wijken van het stelsel van uitrijking van beschrij- vingsbiljetten. De meerderheid meent dan ook, dat die uitreiking moet behouden blijven. De eigen aangifte kan Vtel licht verspreiden en veranderingen in bedrijf en be trekking vallen er beter door in het oog. Wat het resultaat der heffing betreft, heeft de com missie drie stelsels onderzocht, dat van B. en W. van den heer Vonk en een van den heer de Lange. Dat van den hoer Vonk acht de meerderheid der com missie niet verkieslijk de ver'nooging voor de hoogste klassen acht zij te groot. De kracht der verordening moet niet gozocht worden in een te groote progiossie van het percentage voor do hoogst aangesiagenen. Bij een even- tueel wehvallen der drie aanslagen uit de hoogste klasse, zou voor de lagere klassen de belasting volgens het stolsel Vonk hooger worden dan volgens het stelsel van B. en W. Een kleine verhooging voor middelbare aanslegen, I aanvangende bij inkomens van f 3000 acht de commissie meer gewenscht, waarom zij de voorkeur geeft aan het Btelsel de Lango, waarbij het percentage is gesteld op 2.146. B. en W. handhaven in huu antwoord aan de com missie hunner meening omtrent de eigen aangifte door middel van beschrijvingsbiljetten, en slaan een middenweg voor, om het uitgeven van dergelijke biljetten facultatief te stellen. Met hetgeen de commissie opmerkt omtrent hetamen- l dement Vonk kunnen zij zich vereenigen, het amendement de Lange nemen zij gaarne over, te meer naar het van zoo gering verschil is met hun voorstel. B. en W. verklaren zich gaarne bereid binnen niet te langen tijd aan de opdracht, tot het doen van dat onder zoek le voldoen, waarna, daar door niemand meer voor de algemeene beschouwingen het woord verlangd, wordt, overgegaan wordt tot artikelsgewijze behandeling der verordening, die heel wat tijd in beslag neemt, en vooral den heer Glinderman en den heer de Lange, den laatste als voorzitter der commissie tot de belasting zaken, die nog al eenige amendementen had voorgesteld, gelegenheid geven tot het maken van vele opmerkingen. De eigenlijke heffing wordt vastgesteld overeenkomstig het voorstel van de commissie, dat B. en W. gaarne overnamen, daar het slechts weinig van het hnnne ver schilt. Een uitvoerige discussie volgt over het amendement der commissie strekkende om de aangifte door middel van beschrijvingsbiljetten te behouden. De heeren Glinderman en Kraakman gaan in dit opzicht geheel met de commissie mee, terwijl de heer de Wit, die, lid der commissie zijnde, hare vergaderingen niet kon bijwonen, zich ook voor do eigen aangifte ver klaart. Het voorstel om de uitgifte van besohrijvingsbiljetten te behouden, wordt daarna in stemming gebracht en aan genomen met 17 stemmen. De heer de Sonnaville alleen was er tegen. Verschillende desbetreffende bepalingen zullen nn nit de bestaande verordeniug worden overgenomen, en te bestemder plaatse in de nieuwe worden ingelascht. Dit geeft den Voorzitter aanleiding om voor te stellen, nog vóór 1 October een tweede lezing te doen houden en dus in een volgende zitting de verordening definitief vast te stellen. Alzoo wordt besloten. De heer Kraakman, het niet billijk achtende, dat ouders zullen betalen van het geheele inkomen der kin deren beneden 20 jaren, daar de ouders belast zijn met I de zorg voor die kinderen en niet het volle genot van dat inkomen hebben, zon, meer in overeenstemming ook met de rijksbelasting willen bepalen, dat daarvan 4/s belastbaar is, waarmede de vergadering zich vereenigt. In de vergadering van 14 Augustas werd dit punt aangehouden. In behandeling kwamen thans alleen de voorstellen van B. en W. en die der commissie tot de belastingzaken. Bjj de algemeene beraadslagingen over dit punt, doet de heer Glinderman, ingevolge het vroeger door hem uitgedrukte voornemen, het voorstel, om in het stelsel op te nemen een aftrek voor ongehuwde kinderen beneden 20 jaar, ten bedrage van f 25 per kind. Hij is niet in de gelegenheid geweest na te gaan van welken invloed dit zon zijn op de heffing in het algemeen, maar hij meent, dat 'globaal uitgerekend een vermindering van den aftrek van f 450 tot f 400, daarvoor een com pensatie zou zijn. De Voorzitter zou dat niet gaarne onderschrijven. De heer Glinderman betoogt, dat die aftrek voor kinderen op do hoogere klassen van weinig invloed zal zijn, doch voor de lagere klassen meer beteekonis zal hebben. Hij acht die aftrek billijk, daar hij leidt tot be- lastingverdeeling naar draagkracht. De hoer de Lange zegt, dat de commissie ook bij dit pnnt uitvoerig had stil gestaan, doch van het denk beeld was teruggekomen, daar men dan weer zon zjjn gekomen tot een heffing van inkomens beneden f 500. De heer Boelmans ter Spill (weth.) voelt wel iets voor het denkbeeld van den heer Glinderman. Daar echter de vaststelling van de verordening spoedeischend is, daar ze voor 1 October in orde moet zijn, en de ge volgen van den kinderaftrek op dit oogenblik niet zijn na "te gaan, komt het hem voor, dat de heer Glinderman wel genoegen zal nemen met het voorstel, om B. enW. te verzoeken, na te gaan, welke gevolgen die aftrek zal hebben. Een volgend jaar kan dan het voorstel om een dergelijke bepaling op te nomen worden overwogen. Aanneming van het voorstel van B. en W. beveelt hij sterk aan. De heer van den Bosch sluit zich daarbij geheel aan. De verordening is thans van alle kanten hekeken. Tengevolge der wijziging worden vooral de lagere klassen niet onbelangrijk verminderd nu nog aan het voorstel te gaan tornen, acht hij niet wenschelijk. De heer Glinderman heeft er niet op tegen, om zijn voorstel te wijzigen, zooals do heer Boelmans ter Spill heeft aangegeven. De heer Kraakman merkt nog op, dat hij het amendement van den heer Glinderman krachtig had willen ondersteunen. Na hetgeen de heer Boelmans ter Spill heeft gezegd, vereenigt hij zich met het verzoek van B. en W. om een nader onderzoek in te stellen, terwijl bij er nog op wijst, dat te Zaandam de aftrek voor kinderen is opgenomen en men zich daar dus kan ver gewissen van den invloed, dien hetzelfde besluit daar gehad heeft. Bij de discussie ten opzichte van hetgeen van het in komen kan worden afgetrokken, wordt door verschillende loden te kennen gegeven, dat zij er niet in kunnen mee gaan, om do premiën voor de levensverzekering bij de berekening van het zuiver inkomen, af te trekken, de clausule omtrent de vermindering met pensioenbijdrage en premie voor levensverzekering wordt daarna met 8 stemmen tegen verworpen. Tegen de heerenKraakman, Boelmans ter Spill, Bosman, Uitenbosch, de Sonnaville, Moens, Gohen Staart en van den Bosch. De bepaling dat het kohier der belasting voor den kostendon prijs verkrijgbaar zal worden gesteld, wordt na bestrijding van de heeren Glinderman en Kraakman, eveneens verworpen. Vóór stemden de heeren Janssen, de Wit en Boelmans ter Spill. Nog wordt een bepaling opgenomen betreffende de ge- heimhoaöing van de inlichtingen, die iemand over zijn inkomen geeft en wordt op voorstel van den heer Glin derman bepaald, dat de belasting invorderbaar zal zijn in vijf inplaats van tien termijnen, daar slechts zeer weinigen hunue belasting in tienen betalen. Aan de bepaling omtrent de geheele iuvorderbaarheid wordt nog toegevoegd, dat indien de belastingplichtige naar het buitenland vertrekt, de ontvanger, na bekomen machtiging van b. on w., tot de inning kan overgaan. De andere artikelen worden zonder belangrijke wijzi gingen goedgekeurd. Rondvraag. De heer Glinderman vraagtof niet vroeger is bepaald, dat door den raad eene commissie van toezicht op het gymnasiaal onderwijs zon worden benoemd en zou Bnrg. en Weth. in overweging willen geven het daartoe noodige voorstel to doen. De Voorzitter belooft dat B. en W. daar gaarne gevolg aan zullen geven en deelt tevens mededat de nienw benoemde leeraar is benoemd tot 1 Sept. 1902 en niet zooals abusievelijk in het voorstel staat tot 1 Oct. De heer van den Bosch vestigt de aandacht op de tuintjes voor de huizen aan het Kerkplein. Deze moeten worden onderhouden ten genoegen van B. enW., waarom hij aanbeveelt daaraan eens de aandacht te wijden. Ook meent hij dat destijds besloten is tot wegneming van den steiger in den Singel bij den heer van Spall waarom hij hoopt, dat aan dat besluit spoedig gevolg zal worden gegeven. v De Voorzitter doet gaarne de toezegging dat deze zaken zeer zeker aan de aandacht van B. en W. niet zulfen ontgaan. De heer Kraakman zegt, dat de melkboertjes gaarne eene spoedige beslissing zouden willen op hun adres. Hij vraagt of van B. en W. in de volgende vergadering een daartoe strekkend voorstel kan worden ingewacht. De Voorzitter zegt dit toe. Niemand meer het woord verlangende wordt de ver gadering gesloten. Elerste Kamer. 19 September. Do Eerste Kamer heeft het adres van antwoord op de troonredeeen eenvoudige weerklank zonder stemming aangenomen. Op eene vraag van den heer Van de Pntte verklaarde de minister van koloniën dat het ontwerp tot opleiding van Indische ambtenaren is ingetrokken, en eene definitieve regeling voorbereid wordt. Mocht die niet vóór 1 Februari tot stand komenalsdan zonden tijdelijke maatregelen genomen worden ter voorziening in de behoeften aan Indische ambtenaren in 1904. Vóór dien tijd is het aantal toereikend. De Kamer is uiteen gegaan. Nationaal Congres Zondagsrust. Heden werd in tegenwoordigheid van Prins Hendrik, jhr. De Ranitz, vertegenwoordiger der Koningin-Moeder, de ministers van Binnenlandsche Zaken, Justitie en Water staat, geopend het Nationaal Congres voor Zondagrnst. Bij de aankomst van Prins Hendrik werd het onde Wil helmus gezongen. Prof. dr. van Veen, van Utrecht, voor zitter van het Congres, bracht dank aan de Vorstelijke Familie voor de betoonde belangstelling en aan de nieuwe ministers, die het eere-voorzittersehap hadden willen aanvaarden. Hij constateerde, dat de verbeterde toestanden op het gebied van Zondagsrust grootendeels te danken zijn aan den arbeid der Vereeniging voor Zondagsrust en herhaalde, dat de eisch van Zondagsrust is een bede om recht. Prof. van Veen werd benoemd tot ridder van den Nederlandschen Leeuw. Men verzoekt ons mede te deelen dat zondag, den 22, de dienst in de kerk der remon§trantsche ge meente zal worden vervuld door den heerds. A. M. A. Reijnders, remonstr. pred. te Amsterdam in de kerk der doopsgezinde gemeente is 's morgens geen dienst, wel 's avonds ten 7 uur. fftoomwasch- en strijkinrictiting. Bij Burgemeester en Wethouders is ingekomen een verzoek om vergunning tot het oprichten van eene atoom- wasch- en strijkinrichting, op een stuk land, aan de vaart nabij de Verlaatjes brug. Bij dat verzoek zijn gevoegd een bouwplan en een schetskaartwaaruit kan blijken dat deze inrichting belooft te zijn ingericht overeenkomstig de eischen, die men daaraan mag stellen. Ontworpen zijn ruime mangel- en strijkzalen een groot waschlokaal met magazijn en droogkamer. S chietwcdstr ijd. Bij den op den 17 door de Scherpschutters-Veree- niging alhier in de Bergerduinen gehouden onderlingen schietwedstrijd werden de prijzen behaald door de heeren F. Rike, le pr., P. Bosman 2e pr., B. Dekker, 3e en J. van der Heide, 4e pr., allen le categorie terwijl de rozenprijs werd behaald door den heer F. Rike. In de 2e categorie werd de le prijs behaald door den heer Lansdorp. Veldtocht in Noordholïand in 1Ï99. Ter gelegenheid der onthnliing van een gedenktee- ken voor de op den 19 September te Bergen gesneuvelde russen, is op de bovenzaal van het Stedelijk Museum eene tentoonstelling aangericht van teekeningen, prenten en andere stukken betreffende den krijg tnsschen engelschen en russen eener- en franschon en bataven anderzijds, waarvan Alkmaar het middenpunt*) en beurtelings in het bezit der verschillende partijen was. Door welwillende tnsschenkomst van den heer archivaris C. J. Gonnet, is voor deze tentoonstelling een aantal exemplaren verwor ven uit de verzamelingen der provincie en der gemeente Haarlem, waardoor met het in ons Museum voorkandene een belangwekkend geheeL werd verkregen, dat een goed overzicht geeft van het beloop van den veldtocht. Voor bezoekers van het Mnsenm is deze tentoonstelling mede toegankelijk en voor andere belangstellenden wordt de gelegenheid tot bezichtigen gegeven eiken werkdag, van vrijdag 20 September tot zaterdag 5 October, van 11/2 tot 3j/2 uur 's namiddags, bij melding aan het gemeente archief op de binnenplaats van het stadshuis. Op de attique van de trinmfboog voor het franscke leger op de Place de 1' Etoile te Parijs staat daarom in een der 60 kransen de naam Alkmaar. GETROUWD. 19 Sept. Gerrit Wolzak en Anna Maria Catharina Pic ket Weeserik. GEBOREN. 19 Sept. Jacobns Johannes, z. v. Nicolaas Johannes Marie Broers en Maria Anna Renckens. OVERLEDEN. 17 Sept. Jan Hes, 62 j. en 9 m. Maarten, z. van Jacob Schrieken en Hendrika Glijnis, 17 d. 18 Dirk Jan, z. van Pieter Bakker, en Theda Pie- ternella Deekens, 1 j. en ruim 11 m. 19 Johannes Nicolaas, z, van Johannes Al en Maria Margaretha Kuijs, ruim 13 m. KROONSTAD, 17 Sept. De proclamatie van Kitchener heeft geen verandering gebracht in den plaatselijken toe stand. Eenige Boeren hebben zich vi ij willig overgegeven, maar toen zij hnnne commando's verlieten, hebben zij niet gezegd dat zij de wapens gingen neerleggen. Geen enkel Boei'enkorps heeft zich overgegeven. l»e dood van Mc. Minley. CANTON (Ohio), 18 Sept. Duizenden msnschen stroomen van hedenmorgen vroeg de stad binnen. De rouwtrein kwam om 12 uur aan. Mijlen ver buiten de stad stond ds bevolking in plechtige stilte langs den spoorweg ge schaard. Toen mevrouw Mc. Kinley nit den trein stapte was zij zoo ontdaan, dat zij feitelijk gedragen moest worden naar het rijtuig waarmede zij huiswaarts reed. De lijkkist werd inmiddels naar hot gerechtshof ge bracht, President Roosevelt, de ministers, de gouverneur van Ohio en taf van andere dignitarissen volgden in een lange reeks van rijtuigeu, meer dan een halve rnjjl lang. Hoofdofficieren van leger en vloot, o.a. generaal Miles en admiraal Dewey, vormden het escorte. Het publiek werd toegelaten tot het gerechtshof, waar duizenden langs de lijkkist defileerden.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 3