Stadsberichten. Nederland. Onder het stadhuis en de Hollandsche kerk waren loopgraven gomaakt en door het schieten uit deze ver sterkingen (noesten, de Boeren terug trekken. De Engelschen hadden slechts één gewonde. De Boeren hadden vier dooden, één Boer werd ge vangen genomen en vijf paarden buitgemaakt. De Boeren schoten met Mausers, en schenen een grooten voorraad ammunitie te hebben. Kolonel Bourko leidde de verdediging. De werfofficier van Bethnne's bereden infanterie zoo leert ons een »Standard"~bericht heeft mede- deeling ontvangendat het regiment den 12 bij Dord recht in gevecht werd gewikkeld met de verkenners van een Boerencommando en zes gesneuvelden en zeven ge wonden verloor. Protest meeting. Den 17 had in Diligentia de aangekondigde protestmeeting plaats. Gaat 't u zooals mij, zoo begon de voorzitter, de heer F. M. Kengers, dan zult ge zeker ook met een gevoel van schrilheid het Transvaalsche volkslied hebben aangehoord, omdat het ons herinnerde aan alles wat in die 23 maanden van den oorlog voorviel en wat de gevolgen zijn van Engeland's gouddorst. Kon den de 34000 in ballingschap verkeerenden, bonden de 75000 vrouwen en kinderen in de kampen opgesloten, konden Ceylon on St Helena tot u spreken, over wat gedaan wordt in naam der hedendaagsche beschaving, die zelfs 't dier in bescherming neemt, maar niet vrouw en kind, 't ware zeker overbodig verder een woord te reppen, om u van de onmenschelijkheid te overtuigen. Maar nu vooral, na de verontwaardiging welke de procla matie van lord Kitchener te weeg bracht, is 't noodig te bewijzen wat onchristelijks al gebeurt, in strijd met wat de conferentie van Genève en anderen ons hadden beloofd. Waar een en ander ook bij allen zeker weerklank vindt, besloot het Alkmaarsche Transvaalcomité een tweetal sprekers uit te noodigen, die uit ervaring met meer overtuiging konden getuigen van het ongekend en onge hoord lijden onzer stamverwanten in Zuid-Afrika, en, vervolgt spr., omdat, hoewel 't niet helpt, de handdruk eens vriends troost schenkt en het gevoel van sympathie verzachting biedt, had het comité gemeend door deze uitnoodiging in veler geest te handelen. Hij gaf in de eerste plaats het woord aan den heer Janson, vrede rechter te Dulstroom. Deze spreker getuigde, dat het hooren van het Trans vaalsche volkslied zoover van het land waar het thuis behoort, zeker bij hem en zijn vriend eene aangename ervaring ware geweest, indien daaraan niet te gelijk ver bonden waren zoo groot getal droeve èn deerniswekkende herinneringen. Spr. hoopte, dat het als zoodanig zon me dewerken, om te protesteeren tegen de schandelijke pro clamatie en dat zou hun beiden goed doen 't zou z. i. kunnen worden tot een verwijt aan de geheele beschaafde wereld, die mede schuld heeft aan dezen schandelijken oorlog. Hij toekende en noemde den oorlog als een krijg, waarin de Engelsche opgaven voor hun land ongeveer 10 maal vergroot konden worden, als een strijd, zooals nog nooit onder de bloeddorstige stammen werd gestreden en als een bestudeerde marteling tot don dood toe. Zijn eigen persoon tot voorbeeld nemende, schetste hij hoe met 350.000 beroepssoldaten schijnbaar was besloten een eenvoudig herdersvolk, dat noch staand leger, noch forten, noch genoegzame bewapening bezat, geheel van den Z.-A. bodem te verdelgen. Zelf hadden ze allen alles geplant, gebonwd en daargesteldtot 2 malen toe was, als een roof in wedstrijd, beproefd hun vrijheid en nationaliteit te ontnemen en nu, onder schijn van betere bedoelingen, maar uit zucht naar goed was ten slotte tot hun geheelen ondergang besloten. Onze geschiedenis, zoo zeide spreker, gelijkt in menig opzicht op de nwo, nu 300 jaar geleden en dus hoopte hij ook dat 't slot, nl. de verlangde vrijheid van den in Z.-A. levenden Hollandsehen stam, het einde mocht zijn. In kleuren en met den gloed van iemand die uit onder vinding spreekt, teekende hij den toestand, waarbij allen die na jaren van noesten vlijt en ongekende inspanning zich een eigen en onafhankelijk bestaan verwierven, nu van alles beroofd zijn en vaak als hij en zijn vriend in armoede en ballingschap moeten rondzwerven, terwijl daarenboven het lot van vrouwen en kinderen, aan onge hoorde ellende en kommer ten prooi, nog steeds hun ballingschap door onrustbarende berichten komen be zwaren. Menig tooneeltje, door hem als ooggetuige ge schetst, deed het hart der hoorders v^ak ineenkrimpen over het lot van in de kampen door de Engelschen zoo genaamd verpleegde vrouwen en kinderen en oude lieden. Een eenvoudige bekende mededeeling, dat van de duizend ongeveer 120 per maand van ellende en gebrek stierven, deed spr. vragen begrijpt ge wel in hoe korten tijd En geland zijn doel moet bereiken n.l. het geheel vernie tigen van den Hollandschen stam in Zuid-Afrika en vraagt hij na verder betoog wat mag de mannen in Enropa bezielendat zoo aan te zien Mag dat zoo voortgaan Ik dnrf beweren dat God het Diet wil. Is er naar uwe wetten nog recht voor ons te winnen zoo vraagt hij verder, rocbt"voor onze vrouwen en kin deion? Plaats ze op neutraal grondgebied en... ik ver zeker u eer we drie maanden verder zijn zullen we ons zelvon gered hebben maar nu zijn we door her gebonden en gedoemd tot lijdelyk toezien of niots te doen. Veel werd reeds besproken en wellicht gedaan, wat niet mocht baten maar één dingdat toch zeker niet in strijd kan zijn met do begrippen van Europeeech recht is aan En geland door middel van aller volksvertegenwoordiging, te verzoeken den oorlog te voeren naar de regelen van beschaafde natiön en dit zon zeker z. i. niet zonder in vloed knnnen blijven. Een tvoord van hnlde en dank bracht spr. nog aan de Hollandsche vrouwen, en in de eerste plaats aan haar hoofd Koningin Wilhelmina door haar koninklijke daad, aan de vrouw, die tot het Engelsche Parlement door drong, aan het Transvaalsche dame3-comité, ook dat hier ter stede en zooveel anderen. Hij hoopte voor allen het succesdat het Gode zou behagen het recht te doen zegevieren om eenmaal het bestaan te geven aan het Vrij en Onafhankelijk Zuid-Afrika. Tot slot las spr. een gedicht voor, waarin, met kern achtige woorden, de hoop op de toekomst en het volkomen vertrouwen op God, die de Zuid-Afrikaanders zal blijven sterkon en bevrijden van vreemde overhoersehing werd uitgesproken. Na 10 minuten pauze bekwam het woord: de heer •I. van Coetsee, oud lid van den Volksraad, die in echt Znid-Afrikaansch dialectdus hier en daar voor onkelen wellicht minder verstaanbaar, maar met gloed en warmte door overtuiging versterkt, in zijn rede veel van wat de vorige spr. verkondigde kracht bijzette en meer nog dan deze de sympathie voor do Boeren en de antipathie tegen Engeland verwekte, vooral tegen lord Kitchener om zijne onmenschelijke proclamatie van den 15 September 1901. Uit de geschiedenis bewees spr., dat de strijd voor de vrijheid in Zuid-Afrika, niet zooals men vertelde, ruim 2 jaar, maar reeds meer dan 100 jaar had geduurd, niet alleen rechtstreeks tegen Engeland maar vaak tegen do Kafferstammen door dit land aangevuurd. De strijd zou echter z. i. nimmer eindigen met den ondergang van Zuid-Afrika, want, zoo eindigt hij, God wil 't nog niet. Reeds 1500 Engelsche mijlen waren ze zoo bij tijd en wijle teruggeweken en nog honden ze den strijd vol Wat geeft dien mannen, vraagt spr., de kracht om staande te blijven de overtuigingdat ten slotte Hij zal trium- feeren en niet Engeland 1 Nn volgde ook van zijn kant een schets hoe jammer lijk het lot was van ouderen van dagen, vrouwen en kin deren die zich aan de Engelschen moesten overgeven en in hunne kampen zoogenaamd verpleegd werden. Daaronder waren ouders en kinderen van beide sprekers. Eén, een jongetje van 5 jaar, van den eersten spr., was ten gevolge van kou en gebrek bij het vervoer, 18 uur op een open wagen, in regen en wind, na eindeloos lijden als een geraamte vermagerd, onlangs in de armen zijner moeder overleden. Velen, bijna allen, misten de noodige kleederen en voedsel, het vervoer, 81 in een wagen, waarin voor onkelen plaats was, en dat soms om bijbedoelingen heen en terog, knakten ze reeds en verder werden ze gebruikt als barricade voor de Engelsche posten, omdat zij zo plaatsen, vóór of om hunne legerplaatsen, waarop dus de Boeren niet durfden schieten nit vrees, wellicht eigen vrouwen en kinderen te znllen dooden. Dit was ook een reden, waarom niet veel meer treinen werden opgeblazen, daar, men kon er van verzekerd zijn, steeds een deel krijgsgevangenen of vrouwen en kinderen, voor veiligheid van 't geheel, de reis medemaakten. Toch zal men, meent spr., den moed der Z.-Afrikaners moeten bewonderen, vooral wanneer men eenigszins reke ning houdt met de leugenachtige berichten, die wij en het Engelsche volk onder de oogen krijgen. Dan zijn de Engelsche verliezen niet zoo gering, evenmin als de overwinningen der Boeren. Van 31 Jan. tot 7 Jnli, ver zekerde spr., waren 43 kanonnen genomen, die nimmer werden genoemd, evenmin als 53 treinen met ammnnitie, waardoor 't Engeland niet behoeft te verwonderen, hoe de Boeren nog steeds zulk een goeden voorraad bezitten. Wij hebben, verzekert spr., nimmer te voren van dum dnm geweten, maar sedert de invoering door Engeland heeft menig Engelschman door eigen dnm dum kogels den kop verloren. Spr. blijft, evenals zijn vriend, hopen en vertrouwen op God, die den strijd voor een rechtvaardige zaak zeker tot een goed einde zal brengen. Hij erkent het nut van protest en hoopt ook dat van deze vergadering. Vorder brengt hij hnlde aan allen, en alles wat er gedaan is voor hun zaak en blijft die steeds in aller gevoel voor recht en menscheljjkheid aanbevelen. Hij spreekt ten slotte de hoop nit, dat hij nog eens, liefst zoo spoedig mogelijk, met de overtuiging, vrouw m kin deren loopen nn geen gevaar, het wapen woer zal knnnen ter hand nemen. Dan, zoo verzekert hijnit volle over tuiging, zal ons niet rusten, en God zal ons daarbij hel pen, voor de laatste Engelschman over de zee uit Zuid- Afrika is verdwenenniet juist langs den gewonen weg maar als 't moet er dwars door henen, (luid bravo.) Een lans moet spr. nog breken voor het Eng. ooi logs- bureau, dat bijna altijd zulke leugenachtige berichten overzond. Ze wisten niet betermen kon zo gerust als 't hunne verliezen betrof, met 10 vermenigvuldigen. Maar ook dit was niet hunne schuld want vaaksoms bij 't overseinen van een berichtsneden de boeren juist bij 't overbrengen van de 1 of 2 laatste nullen den draad af. (applaus.) Uit medelijden zou hij van harte wensohen, dat de zendingszaak hare zendelingen zondniet j nist naar Afrika maar liever naar Engelandom het arme bedro gene volk aldaar de waarheid te leereu en te overtuigen van de gruwzaamheid en onmenschelijkheid van dezen oorlog, die toch in naam van Christendom en beschaving wordt gevoerd. Als dat beschaving moet heetenzou spr. met den president hopendat men in Europa daar nimmer van had gehoord. De voorzitter dankte beide sprekersook nit naam van het Transvaalcomité en de vereeniging »A!emaria", en verder alle aanwezigen hartelijk voor do treffende en gloedvolle woorden ook de Christ. Jongeliugs Vereeni ging, die met haar Fanfarecorps dezen avond begeleidde. Hij meende, dat zeker bij allen, bij het opsommen der rampen de smart en het lijden door dezen oorlog teweeg gebracht een snaar van medegevoel in het hart was gaan trillen. Zeker zonden velen, als 't noodig was, zich zeiven geveu voor 't recht en de vrijheid der Zuid- Afrikaansche stamverwanten maar dat was voorshands nog niet noodig. Toch meende hij, dat we niet genoeg konden protesteeren tegen de onmenscheljjkheid en onchris telijkheid, die vooral dezen oorlog kenmerkt. En daarom stelde hij voor, als eerste uitwerking dezer bijeenkomst, aller meening aan den grijzen banneling te berichten in het volgende telegram: «Hoog Edele Gestr. Heer «De openbare vergadering te Alkmaar in Protestmee ting samen spreekt hare verontwaardiging nit over de proclamatie van Lord Kitchener. Zij verzekert U hare hartelijke sympathie voor het verdrukte en misleide volk van. Znid-Afrikaen bidt God dat Hij zóó spoedig den dag der verlossing doe aanbreken dat Uwe oogsn zo nog mogen aanschouwen.'' Onder luid applaus werd dit voorstel aangenomen waarop do voorzitter, na aanbeveling der collecte aan den uitgang de vergaderingdie zeer ruim bezet waB ongeveer half elf sloot. Op bovenbedoeld telegram werd hot volgend telegrafisch- antwoord ontvangen »Casa Cara. Hilversum, 18 Sept. 1901. Den "WelEd. Geb. Heeren F. H. Ringers, Voorzitter, en H. Wolzak Gz., Secretaris. Z.H.Ed. de Staats-President der Z.-A. Republiek, heeft mij geïnstrueerd de ontvangst te erkennen van Uw Zeor gewaardeerd telegram van heden en U en de Vergaderden in protestmeeting te Alkmaar bijeenZ.H.Eds, innigen dank te betuigen voor de verzekeringen van hartelijke sympathie voor Zijn persoon, maar vooral voor bet volk der Z.-A. Republieken nog steeds strijdend voor vrij heid en onafhankelijkheid. Uwe goede wenschen worden door Z.H.Ed. op hoogen prijs gesteld. Ik heb de eer te zijn enz., VAN BOESOHOTEN." Wij knnnen verder nog melden, dat de beide sprekers van den avond, de heeren Janson en Coetsee, leden zijn van de «Vereeniging tot handhaving van het Hollandsch- Afrikaansche element in Znid-Afrika", Rozengracht 14, Amsterdam. De KonlDgln-IHoedcr van Italië, gemalin van wijlen Koning Humbert, wordt tegen den 20 hier te land# verwacht. Koningin Margaretha zal echter niet Den Haag be zoeken. Zorgvuldige behandeling. Een aanstaand Delftsch student, voor wien bij den Senaat was gevraagd om hem bij het ontgroenen met zachtheid te behandelen vond bij zijn aankomst in deze studentenstad aan het station gereed staan een brancard, waarin bij met zorgvuldigheid naar zijn kamer werd getransporteerd. (D.) Te Bovenkarspel is tot hoofdingeland van ISrechterland herkozen de heer K. Laan. Benoemd tot hoofdingeland der banno Hoven- karspel da heer J. Brander. Spoorweg IiangedijkDirkshorn. Het bestuur van het polderdistrict Kuldschar- woude heeft besloten f 4000 renteloos voorschot te ver- leenen ten behoeve van den aan te leggen spoorweg Broek op LangedijkDirkshorn. Warmenhulzen. Aan het hoofd der O. L. school alhier, den heer P. Benjaminse, werd door den raad dezer gemeente, op den 17 op de meest eervolle wijze ontslag verleend, ingaande 16 November e.k. Voor de daardoor vacant komende betrekking zal eene oproeping van solli citanten plaats hebben op eene jaarwedde van f 1000 met vrije woning en tuin. In dezelfde raadszitting werl eene regeling der onder- wijzersjaarwedden behoudens nadere goedkeuring vast gesteld. Voor de hoofden der scholen znllen die jaar wedden, vanaf 1 Januari e.k., in verband met het aantal dienstjaren, bedragen van f 900 tot f 1100, benevens vrije woning en tuin; voor het hulppersoneel van f 550 tot f 700, plns f 100 voor het bezit der hoofdacte en f 200 voor de verplichte hoofdacte volgens art. 24. De tegemoet koming in de huishuur is bepaald op f 50 'sjaars. De belooning voor het herhalingonderwijs op f 0,70 per lesuur. De methode-Sfobel tegen „geluld". De heer J. do Vries, hoofd van den landbouwwintor- cursns te Nienwe Niedorp, schrijft in het «Landbouw weekblad" Alhoewel we met de kaasmakerij nog lang niet zijn waar we moeten wezen, hoewel de kaasmaker 't nog in verre na niet in zijn hand heeft een uitmuntend prodnet te fabriceeren, toch doen we ook op 't gebied der zuivel bereiding af en toe een aardige schrede voorwaarts. Zoo hoeft de rijkslandbouwloeraar van Noordholland, de heer Nobel, eene methode van kaasmaken uitgedacht, die af doende is tegen 't gebrek, dat bij onze Noordhollandsehe boereu bekend staat onder den naam van «geluid". Hier mede verstaat men 't euvel, waarbij een kaas op onder en bovenvlak geklopt, telkens een anderen klank laat hooren en juist het bovendeel, dat met de lacht in aan raking is geweest, geeft immer den valschen toon. Het is dus zaak ook het bovendeel van de lucht af te slaiten en hierop is nu de methode-Nobel gebaseerd, die zooals gezegd afdoende is tegen 't leelijke gebrek. Met opzet schreven we afdoende gespatieerd, want we hebben met 't openbaar maken hiervan zóó lang gewacht, dat we dit met volle boslistheid kunnen verklaren. In de oudste kaasfabriok toch te Nieuwe Niedorp had men sinds ge- ruimen tijd met gelnid te worstelen en paste men op raad van den heer Nobel zijne methode toe. Eerst met een paar kazen, daarna met wat moer en eindelijk op de gansche massa melk. En het resultaat was in elk op zicht schitterend. Het gansche jaar door werd een prodnet gemaakt, dat in 't geheel geen geluid gat en dat op de Alkmaarsche markt zoo niet den hoogsten prijs, dan toch zeer weinig daar beneden verkreeg. Geen wonder, dat aandeelhebbers en de kaasmaker alleszins tevreden waren. En toen nn de zaak zoo goed marcheerde, volgde do tweede kaasfabriek aldaar, die eveneens nog al eens met het geluid te kampen had, het voorbeeld van hare oudere zuster en met niet minder succes. Het is om deze redenen, dat wij niet schromen, de methode-Nobel aan te bevelen. Wie in zijn bedrijf last heeft van meergenoemd gebrek, hij neme eens een proef en de manier van werken zal voor zichzelf getuigen. Hiermede knnnen we eindigen, want in 't «Landbouw weekblad" heeft verleden jaar de heer Nobel zijne methode in extenso beschreven. Mocht evenwel een uwer lezers inlichtingen wenschen, dan zal hij den rijkslandbouw- leeraar, de kaasfabriek of den schrijver dezes steeds tot het verstrekken daarvan bereid vinden. De dysenteriedie reeds voor eenige woken in Hattem epidemisch is verklaardverbreidt zich lang zamerhand over de omringende gemeenten. In de gemeente Heerde kwamen ook reeds enkele gevallen voor. De bijbel en de politiek. Wij ontvingen van den uitgever van de Ned. Con cordantie des Bijbels (Trommius) de volgende circulaire «Toch, vooral nu in de politiek de Bijbel zeker een voorname rol gaat vervullen, zal Trommius Concordantiebig ken voor elk redactie-bureau een onmisbare vraagbaak te zijn, die alie gewenschte inlichtingen nit de Schrift verschaft."

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 6