Honderd en derde jaargang. 1901. ZONDAG Stadgenooten! Loting voor de Nationale Militie. üe vonden Uoor werpen. Gemeenteraad van Alkmaar. Buitenland. 36?ste Staatsloterij. Nederland. P.P. STCPTFiMR-R-R Het Bestuur der Vereeniging tot herdenking van den 8sten October vraagt uwe welwillende medewerking en hulp, om dien dag op aangename wijze te vieren gelijk sedert bijna honderd jaren in deze gemeente geschied is. Reeds lang heeft het gebruik bestaanom op 8 October vuurwerk af te steken. Doch thans blijkt het, dat dit vermaak ontaardt in het doen ontploffen van met kruit gevuld sleutels en andere ijzeren voorwerpen. Nu dit eiken avond plaats vindt, meent het voor meld bestuur daar tegente moeten waarschuwen. Niet slechts kunnen dientengevolge de omstan ders verwond wordendoch door het groot aantal toeschouwers wordt eiken avond het verkeer be lemmerd en schade berokkend aan neringdoenden. Noodeloos en nutteloos wordt tijd en geld ver spild terwijl bovendien bij optreden der politie tot handhaving der gemeente-verordening, die het afsteken van vuurwerk verbiedternstige gevolgen bijkans niet kunnen uitblijven. Hoe licht kan het gebeuren dat een menigte menschenonbewusttot daden van geweld en verzet zich laat verleiden hoewel ieder, die tot die menigte behoortop zich zelf die daden afkeurt en niet zoude begaan. Tot voorkoming van deze gevaren verzoekt het voormeld Bestuur dringend en raadt het in ieders eigenbelang aan, er toe mede te werken, dat geen opeenhooping van menschen ontstaat en dat de politie gesteund wordt bij het in beslag nemen van ontplofbare voorwerpen. Ns. 2052, 8411 en 12074 f 1000 Ns. 77, 8167, 19056 f 400; Ns. 1150, 6852, 15100 eu 18454 f 200 Ns. 492, 1152, 2538, 3484, 4467,5180,7806,10433,15143,16814, 17037, 18593, 20471 en 20757 f 100. NO. 113. Berate blad. ALK1AARSCHE COURANT. Deze Ooarant wordt Dinsdag-, Donderdag en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,§0franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,«O. Afzonderlijke nummers 3 ets. AHJC Telefoonnummer 3. Prijs der gewone ad verten tien Per regel f O,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam 0 9. Het Bestanr, A. P. H. DE LANGE, Voorzitter. W. P. A. VERHOEFF, Secretaris. Alkmaar, J. G. OHMSTEDE Penningmeester. 17 Sept. 1901. A. GOEDE Dz. B. VAN DER FEEN DE LILLE. J. DE WIT Dz. Jb. MASDORP. M. PREIJER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de E O T I N tt der in 1901 alhier voor de lichting van 1902 voor de Militie ingeschrevenen zal geschieden °p Woensdag 33 October aanstaande, ten raad- huize der gemeente Alkmaar. Zij worden mitsdien opgeroepen, om zich op dien dag, voor zooveel betreft de loteiingen wter fami lienamen beginnen met de letters A tot en met H. des voormiddags te ÏO ure, en met de letters Id tot en met h des namiddags te 1 ure, aldaar te bevinden om te loten en opgaven te doen van de redenen van vrijstellingdie zij ter zake van de Militie vermeenen te moeten inbrengen. Indien zij vermeenen vrijstelling te kunnen erlangen wegens broederdlenst of op grond van te zijn eenlge wettige zoon, moeten zij op Woensdag 20 Hot. e. k., des voormiddags te 10 ure, op het raadhuis ver schijnen, vergezeld van twee by den Burgemeester te goeder naam en faam bekend staande meerderjarige in gezetenen, die de vereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift onderteekenen, terwijl zij verplicht zijn de noodige opgaven voor het op maken der stukken vóór 1 November a. s. ter se cretarie te verstrekken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 21 Sept. 1901. C. D. DONATH, Secretaris. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een sigarenétui, een paar bruine handschoenen, een kinderborstrok, een jongenspellerine, twee r. c. gebeden boekjes, een moer van een rijtuig, een portemonnaie, inh. f 0,391/2, een postduif, gem. 01288, K. H., een bos spaansch riet, een fantasie-kinde;armband, een gouden heerenring. Alkmaar, De Commissaris van L'olitie, 20 Sept. 1901. S. M. S. MODDERMAN Jr. De BURGEMEESTER van ALKMAAR roept de leden van den Gemeenteraad op tot bijwoning eener verga dering op Woensdag 25 September 1991, des na middags te één uur, ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hieronder vermelde punt9n. De Burgemeester G. RIPPING. 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voortzetting der behandeling van de ontwerp-verorde ningen op het heffen en invorderen van een hoofde- lijken omslag naar het inkomen. 3. Voorstel van de commissie, belast met het ontwerpen van strafverordeningentot wijziging van art. 172 der Alg. Politie-verordening. (Bijlage No. 75). ENGEEANO. Engeland is in den laatsten tijd al bijzonder ongelukkig met zijne marine. Korten tijd ge leden verloor het den splinternieuwen torpedojager de»Vi per" die tijdens de jongste manoeuvres op de rotsen bij de Scilly-eilanden liep, in tweeën brak en reddeloos verloren ging en thans heeft het zusterschip van de »Viper", de »Cobra", een g6lijk lot getroffen. Wat er precies met het vaartuig voorgevallen is, weet meu nog niet, alleen is bekend, dat de wacht van het lichtschip op Dowsing- Saunds den 19 waarnam, dat de Cobra" blijkbaar in 't ongereede was geraakt en kort daarna ljjkon zag drijven, waarvan een zestal door een stoomtrawler werd opge- vischt. Later werden 12 overlevenden (vermoedelijk de eenigen van circa 60 man) aan wal gebracht. De Cobra" die evenals de »Viper" 30 mijlen kon loopen, maakte haar proeftocht, zij was nog niet aau de Regeering opge leverd. FRAHKKIJU. De Keizerlijke gasten zijn behouden te Compiègne aangekomen en natuurlijk wordt het ge wone programma van feestelijkheden, diners on dejeuners met vriendschappelijke toasten, inspeetie der troepen etc. naar den eisch afgewerkt. Het publiek is zeer enthou siast, geen enkel incident viel voor, trouwens de meest uitgebreide voorzorgsmaatregelen zijn genomen en een heirle-er van politiedienaren waakt voor de veiligheid der hooge gasten. VKKFFIXIUDK STATEN. Uit Canton (in de staat Ohio) wordt omtrent Mc. Kinley's begrafenis geseind Voor het vertrek van den lijkstoet had een korte lijk dienst plaats in het huis van wijlen president Mc. Kinley, in tegenwoordigheid der bloedverwanten van den over ledene. Mevrouw Mc. Kiuley hoorde den dienst aan in een kamer naast die waarin net lijk zich bevond en waar van de denr half open stond. Te 1 u. 20 min. vertrok do stoet naar de Methodisten- kerk, waartoe Mc. Kinley behoorde. De lijkkist was ge heel bedekt met een groote menigte bloemen. De eere- wacht liep aan be;de zijden van den lijkwagen de gene raals gingen rechts, de admiraals links van de lijkkist. De wagen werd getrokken door zwarte paarden met groote zwarte pluimeu en bedekt door zwarte kloeden. Soldaten liepen naast de hoofden der paarden. In den stoet bevonden zich president Roosevelt, de ministers, en tal van voorname personen onder de deta chementen bevonden zich dat van de veteranen van het grooto legor der Republiek, de nationale garde van Ohio, tal van delogatiëu van maatschappelijke vereenigingen en organisaties, van handelslichamen, enz. Mevrouw Mc. Kinley was te lijdend om mede te gaau naar de kerk. ZUID-AFB.IHA. De Boeren hebben er voor gezorgd, dat de beruchte 15 Septemberwaarvan de Jingo's zich zooveel voorgesteld hadden, hun heugen zal. Niet minder dan 3 nederlagen seint Kitchener den 18 uit Pretoria. Den 17 werd een patrouille van de garde grenadiers nabij Reitz aan de spoorwegweglijn De Aar-Nauwpoort omsingeld en gevangen genomen luitenant Rebow de aanvoerder snenvelde. Nauwelijks was dit bericht te Londen bekendof onderstaand telegram van Kitchener volgde »Drie compagnieën bereden infanterie met drie stukken gesehut, onder bevel van majoor Gough, die een verken ningstocht maakten ten zuiden van Utrecht kregen een afdeeling Boeren in gezicht, ongeveer 300 man sterk. De bereden troepen zaten af en poogden een bergrug te bezetten vanwaar zij de Boeren konden bestrijken. De beweging der Boeren was echter slechts een valstrik. Gough's colonne werd eenklaps aangevallen in front en op de rechter flank door de Boeren in aanzienlijke sterkteen onder behoorlijke dekking. De Engelschen werden na een zeer hevig gevecht overmeesterdmet verlies hunner kanonnen. Twee officieren en 14 man gedood, 5 officieren en 25 man gewond, vijf officieren en 150 man gevangen genomen. Majoor Gough en een officier slaagden er ia onder bescherming van de duis ternis, te ontvluchten naar de Jagersdrift. Naar gemeld wordt, waren da Boeren meer dan dui zend man sterk, onder bevel van Louis Botha. Ik heb Lytteltou versterking gezonden. Kitchener seint verderGeneraal French meldt, dat commandant Smuts, ten einde het cordon der Engelsche colonnes die hem ingesloten hadden, te doorbreken, een aanval deed op een escadron lanciers,bij Elandsrivierpont, ten westen van Tarkastad. Drie officieren en 20 man werden gedood een officier en 30 man werden gewond. De Boeren die in khaki gekleed waren leden zware verliezen." Het nienwe tijdperk dat met Kitcheners proclamatie werd geopend vangt niet zeer veelbelovend aan A T J E II. Het »Alg. Hbld." ontving uit Batavia het volgende telegram Luitenant Ermerins is bij het achtervolgen van den vijand bij Bernoen aangevallen en gedood door een steek met een rentjong in de borst." Het blad teekent daarbij aan »De le luitenant H. Ermerins werd den 22 Juni 1871 te Den Haag geboren. In 1883 deed hij met goed gevolg examen voor de K. M. A,, waar hij als cadet voor de infanterie-Oost-Indië werd geplaatst. Na zijn benoeming tot 2e luit. vertrok hij naar Indië. In 1894 werd hij bevorderd tot le luit. en kwam in 1896 wegens ziekte met een verlof van 2 jaar naar Europa. Geplaatst bij de reconv.-afdeeling der Kol. Reserve, vertrok hij den 20 April 1901 weder naar Ned.-Indië. Voor zijne krijgsverrichtingen tegen Atjeh in de jaren 1892, '93 en '94 werd aan luit. Ermerins toegekend het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven." Iljambl. Door de regeering werd het volgende officiëele telegram uit Ned.^Indië ontvangen betreffende de ge beurtenissen in Djambi »Colonne Djambi bereikte, onder krachtigen tegenstand van den vijand, Tiga Doesoen. Oprukken naar Loeboek Resam wordt voorbereid." 5e klasse, 4e lijst, 20 Sept. Te middelburg vond men op den vloer harer woning eene Duitsche juffrouw dood op den grond liggen. Uitwendig zag men aan het lijk geen teeken van geweld. De man is te Vlissingen aangehouden en naar Middel burg overgebracht. Het is gebleken, dat hij een bevigen twist mot zijne vrouw heett gehad, vóór hij zijne woning verliet. Spoorweg Edam-Volenti am. Ingediend is een wetsontwerp, inhondeude verkla ring van het algemeen nat der onteigening ten behoeve van een spoorweg van het station KwadijkEdam over Edam naar Volendam. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben tegen het plan geene bedenking. Bij de werkzaamheden aan de havenwerken te Schcveningen is een grondwerker in de graafmachine geraakt. Hij kreeg znlke ernstige verwondingen, dat hij in het Ziekenhuis aan de gevolgen is overleden. Akersloot. Geslaagd als surnumerair voor 's rijks directe belastingen en accijnsen de heer A. Hennes. ttrootscheriner. Den 19 geraakte de heer V. d. L. alhier met paard en rjjtuig te water doordat het paard schrikte voor een man, die daar achter een damhek stond. Hoewel de wagen vrij wat schade bekwam, kwam de heer V. d. L. met den schrik vrij. IVleringerwaard. De nieuwe machines in he stoomgemaal van onzen polder hebben deze week voor het eerst getoond, wat zij vermogen, 't Is verbazend, zooveel water zy in 1 dag er uit halen. Mogen de uitgaven er voor belangrijk zijn de voordeelen er van wegen er zeker rnim tegen op. Schagen. Den 19 had alhier alhier vanwege de 2de Coöperatieve landbouwvereeniging de aanbesteding plaats van 30000 K.G. gebroken Amerikaansche lijnkoe ken. Er waren 3 inschrijvers. De levering is gegund aan de firma Yan Hengel Lensveld, te Doesburg, tegen f 9.95 de 100 K.G. Rijks-lsndbouwwlnterscliool. Schagen. Het gaat met de aangifte voor boven genoemde school slecht. Voor den eerstvolgenden cursus hebben zich slechts 1 of misschien 2 leerlingen aange geven de hoogere klasse zal 4 of 5 lesrlingen tellen. Westgraftdijk. De directeur-generaal der poste- rjjen en telegraphic heeft, met ingang van 1 October e.k., den brievengaarder alhier, ontheven van de verplichting tot de bestelling van brieven en postpakketten alhier. Dit gedeelte van den dienst is opgedragen aan den post bode H. ter Meulen, die daarvoor eene traktemontsver- hooging van f 50 zal genieten.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1