m LEVENSDOEL. No. 113. Tweede blad. Honderd en derde jaargang, 1901 ZONDAG 22 SEPTEMBER. Het uiterste beproefd. FEUILLETON. Annie E. Holdsworth. Schrijfster van „Dolores." ALKNAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dlns da g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f ©,80 j franco door het rijk f 4, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlën Per regel i' 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Telefoonnummer 3. Opnieuw hebben de regeeringen der beide Zuid-Afri- kaansehe republieken een poging gedaan om haar zaak te doen beslissen door een scheidsrechterlijke uitspraak, waardoor de afschuwelijke oorlog zou kunnen eindigen. Haar vertegenwoordigers hebben zich daartoe 'gewend tot den Raad van Beheer van het permanente Hof van Arbitrage te 's-Gravenhage. Het is bekend, dat geen der beide republieken is toe gelaten tot de Vredesconferentie, waarop het later door alle daar vertegenwoordigde regoeringin bekrachtigde verdrag tot stand kwam, dat de instelling van dit Arbi trage-Hof voorschrijft en de wijze regelt, waarop interna tionale geschillen aanhangig gemaakt en beslist zullen worden. Engeland's onwil heeft ze daar geweerd. Maar dit heeft niet kunnen beletten, dat door den Voorzitter van den Raad van Beheer den 9 April 1.1. aan de ver tegenwoordigers der republieken van de oprichting van het Hof van Arbitrage mededeeling is gedaan. In de eerste plaats blykt daaruit, dat die Raad van Beheer de Zuid-Afrikaansche republieken ondanks haar plechtige inlijving bij Engeland, nog als wettig bestaande beschouwt. Maar al moge dit zoo zijn, zal licht iemand vragen, wat hebben de republieken met het bestaan van dit Hof te maken Zij behooren niet tot de mogendheden, die zijn overeengekomen het Hof op te richten, en het be kende verdrag hebben gesloten. Zij staan daar geheel buiten, en wat kan daarom het bestaan van dit Hof haar baten Het antwoord is te vinden in artikel 26 van het te 's-Gravenhage gesloten verdrag tot vreedzame beslechting van internationale geschillen. Daarin wordt bepaald, dat de rechtspraak van het Hof zich kan uitstrekken tot geschillen tusschen mogendheden, die het verdrag niet geteekend hebben, of tusschen mogendheden die het ge- teekend hebben en andere mogendheden, indien zij over eengekomen zijn de uitspraak van het Hof in te roepen. Dit laatste nu is zeker niet het geval. Engeland is niet met de republieken overeengekomen om over de geschil len, die tot den oorlog aanleiding gaven, de tusschen- komst van het Hof van Arbitrage in te roepen. Het denkt er zelfs niet aan, dit te doen. Het Hof is dus niet bevoegd van de geschillen tusschen Engeland en de Z.-A. republieken kennis te nemen zonder de toestemming van Engeland. Daarom verzoeken de gemachtigden van de regeeringen der republieken den Raad van Beheer de toestemming van Engeland aan te vragen of te trachten door zijn tusschenkomst of de bemiddeling van de regee- TAUf 46) Franklin dacht er met verbazing over na, hoe het toch zoo gekomen was. Hjj liep de kamer ia de Korenschoof te Grimple op en neer en beet op zijn knevelzich maar steeds afvragende hoe ze op het denkbeeld was gekomen, dat hij haar beminde. Hij was niet weinig ontsteld door die gebeurtenis steeds liep hij de kamer op en neer met gefronste wenk brauwen en geheel uit het veld geslagen. Hoe had toch hij do geïncarneerde oude vrijer, een jong ding aange trokken nog geheel ongevormd bijna nog een kind Het was onzinnig I Zeer bepaald had hij haar door be wondering misleid. Zij gaf zich geheel zooals ze was bij haar niets van het aanlokkelijk mysterie der vrouwe lijke vrouw, van de ingetogenheid en bescheidenheid, die bij zoo aantrekkelijk vond. Zij was trotsch op haar on af hankelijkheid en stak zichzelf in de hoogte. Hij had niet geschroomd zijn tegenzin tegen die hoedanigheden aan den dag te leggen. Hoe had ze dan toch kunnen veron derstellen dat hij haar lief had Hij staakte zijn wandeling en bleef ontstemd op de ruiten staan trommelen. 't Was marktdag in Grimple en op hun weg naar High Street kwamen de menschen langs de Korenschoof. De volle straten herinnerden hem aan Goodge Street. Weer stond hij voor de ramen van Mark's woning vol deernis met het meisje dat op de sofa lag te schreien. Haar toorn was die van een kind geweesttoen had ze ringen wier vertegenwoordigers in den Raad zitting heb ben, die toestemming te verkrijgen. De Raad van Beheer, niet te verwarren mat de leden van het Hof zelf, is alleen belast met administratieve werkzaamheden en bestaat uit den Nederlandsehen minister van Buitenlandsche Zaken, als President, en de te 's-Gravenhage aanwezige vertegenwoordigers (gezanten) der mogendheden die het verdrag hebben geteekend. Zal aan dat verzoek worden voldaan In het tusschen de mogendheden gesloten verdrag komt omtrent het ontvangen vau een verzoek van dezen aard niets voor. Maar zoo kunnen zich natuurlijk allerlei dingen voordoen, waaromtrent aan den Raad van Beheer geenerlei voorschrift is gegeveu. De vraag is maar, of het op zijn weg kan liggen, aan een verzoek, als thans door de beide Z.-A. Republieken is gedaan, gevolg te geven. Op die vraag ligt onzes inziens een bevestigend antwoord voor de hand. Het Hot van Arbitrage is er, het staat open ook voor staten die aan de Haagsche Conferentie geen deel hebben genomen, en ook later niet in de gelegenheid zijn gesteld zich bij het daar gesloten verdrag aan te sluiten. Wat kan nu meer in de bedoeling liggen, dan dat van het Hof ook wordt gebrnik gemaakt tot het doel, dat volgens de verklaringen der saamge- komen mogendheden zooveel mogelijk moet worden be vorderd het voorkomen of doen eindigen van een oorlog, zoodra een gelegenheid zic'i daartoe voordoet Hier komen een paar staten bij den Raad van Beheer aankloppen met de mededeeling, dat zij niets liever wenschen dan de beslissing over al hun geschillen met een mogendheid aan de uitspraak van het Hof van Arbi trage op te dragen en zij voegen er het verzoek bij om ook van die andere mogendheid toestemming te vragen Om doKO goeolsillen bij hoi Hoi evanhauglg LtJ UlUikon. Waarom zou de Raad van Beheor weigeren zich met overbrenging van dat verzoek te belasten P De republieken zouden, in het bjjzonder wat de aan leiding tot den oorlog betreftgaarne aan het oordeel van een onpartijdigen rechter de vraag onderworpen willen zien, of, zooals altijd maar door Engeland beweerd wordt, de republieken eenige handeling hebben verricht, die ten doel had de Engelschen in Zuid-Afrika te onder drukken of van daar te verdryven of in het algemeen eenige handeling hebben gepleegd, die naar internationale regelen aan Engeland het recht zou kunnen geven haar van haar onafhankelijkheid te berooven. In de tweede plaats zouden zij daar Engeland dit blijft ontkennen door het Hof uitgemaakt willen zien of niet Engeland zichzelf niet verheerlijkt. Bijna hoorde hij haar snikken. Hij wendde zich om, en verwachtte half op de sofa een ineengedoken gestalte te zien liggen. Toen kuchte hij gedwongen zichzelf bewust van een zachter aandoening jegens haar. »Arm ding zeide hij tot zich zelf. Toen had ze geweend over haar teleurgestelde eerzucht zou ze nu weensn om haar teleurgestelde hoop Hij nam zijn lorgnet af en zwaaide het langzaam rond Misschien zou ze ten slotte er toch niet over blijven tobben. Ze had haar werk op de hoeve, de koeien moesten gemolken Hoe lief en aantrekkelijk was ze geweest toen ze daar zoo de koelen dreef door de weide. Ze zag er toen heelemaal niet uit als een sterke geest, maar als een eenvoudig, welvarend buitenmeisje Ja, ze zou druk aan 't werk zijn, de oude koeherder was dood De gedachte aan Collop voerde hem terug naar den Zondag avond en Collop's huisje Hij keek door het raam en zag haar daar eenzaam en verlaten zitten in het half duister der keuken met het hondje tegen haar wang gedrukten met diep bedroefde oogen Maar dat kan toch niet de echte Catharina zijn het meisje dat hij onvrouwelyk genoemd had, dat niet zacht en teoder was. De ware Catharina was een gansch andere iemand. Hoe had hij haar het laatst gezien Voor zijn oogen verrees het tafereel van een kunst matig verlichte kamer, mot mannen en vrouwen die precies even gekunsteld waren als dat lichten tusschen die allen in een meisje, slank en groot, met een sfeer van frissche lucht rondom zich en met door de zon ge bruinde wangen, die den scbamelsten man uit de geheele kamer voor haar vriend verklaardeJa, dit was de vrijmoedige, onbevreesde Catharina, die zijn weerzin opwekte. Bij die laatste woorden hield hij met een ruk den stroom zijner gedachten tegen Hoe kon ze zijn weerzin op- wekken door de warmte van die dappere begroeting, door do vrijmoedigheid, die haar op mijlen afstands stelde van die geaffecteerde poppen Ze was onder die allen de eenige ware vrouw geweest, de eenigo die een hart bezat, en van den aanvang van den oorlog af de algeme en aan genomen, ook door hun staat bij verdrag erkende oorlogs- wetten en gebruiken heeft geschonden en nog altijd daarmee voortgaat. Zij noemen een aantal artikelen van het ook door Engeland onderteekende verdrag waarbij die wetten en gebruiken ah vaststaande zijn vermelden bieden aan de bewijzen te leveren, dat Engeland zich aan schending van die bepalingen heeft schuldig gemaakt. Maar als de Raad van Beheer mocht kunnen goed vinden het verzoek der republieken aan Engeland over te brengenzal dan Engeland er in toestemmen dat deze geschillen aan de uitspraak vau het Hof van Arbi trage onderworpen worden Da onderteekenaren van het verzoek nemen de mogelijkheid van een weigering aan, en ongetwijfeld heeft heel de houding van Engeland hun daartoe alle reden gegeven. Mocht de Engelsche regeering weigeren dus sohrijven zij aan den Raad van Beheerdan zou daaruit blijken dat zij het niet waagt zich aan de uitspraak van een nauwgezetteu knndigen en onpartijdigen rechter te onderwerpen, maar dan zal zij ook de volle verantwoordelijkheid bljjvon dragen van de voortzetting van dazen even verschrikkelijken als onnoodigen oorlog, en stilzwijgend erkend hebben dat de wijze waarop die oorlog door haar wordt gevoe rd in strijd is met de door haar zelve erkende eischen van menschelijkheid en beschaving. Er zullen er zijn die het niet waarschijnlijk achten dat dit verzoek der republieken door den Raad van Beheer van het Hof van Arbitrageof door eenige mogendheid aan Engeland zal worden overgebrachtof, mocht dit al plaats hebben, een besliste weigering van Engeland zeker oordeelen. Waartoe dan nog deze stap ViagOU l* J -rrt*<V** T»*'*. ^-iu TV vtuu, «.To-fc hij niet kan baten? Daarop kan o. i. geantwoord worden, dat de regeeringen der republieken het een duren plicht kunnen vinden het uiterste te beproeven om haar goed recht en Engeland's onrecht erkend te zijn, en geen middel meenen te mogen verzuimen om daartoe te geraken, hoe uiterst gering de kans ook moge zijn dat het middel zal baten. H9t zal niet gezegd mogen worden dat zij van hunne zijde iets hebben nagelaten om hun recht te staven en zoo mogelijk den oorlog te doen eindigen. En kan althans dit verzoek niet ten gevolge hebben dat Engeland's onwil om te laten onderzoeken en door onpar tijdigen te doen beslissen voor heel de wereld nog hel derder aan het licht komt zich niet schaamde, dit te toonen. En dit dappere hart had hij versmaad Franklin fronste de wenkbrauwen, maar zijn ergernis over zichzelf maakte hem slechts te veriangender, zijn daad te rechtvaardigen. Als dan toch een man een vrouw liefhad, zou hij 't haar dan niet zelf zeggen Zy had geen recht een man buiten zijn wil in een poBitie te brengen, waarin hij een dwaas, indien al niet een onedelmoedig figuur maakte Waarom kon ze niet tevreden zijn met vriendschap en met do hulp, die hij had aangeboden Iu eens her innerde hij zich, dat ze gezegd had zijn hulp noodig te hebben, en hem had verzocht, Engeland niet te verlaten. Hij was zoo goed als besloten die betrekking in de koloniën aan te nemen, en toch Wel, hij kon de zaak nog beter bevorderen, als hij in Engeland bleef, en zijn party vertegenwoordigde in de Kamer. Hij moest en zon er achter komen, wat die moeieiijkhaid waswaarbij ze hnlp noodig had. Het meisje stond eigenlijk op zichzelfeen moedor waar ze niets aan had Mark geheel opgaande in zijn vrouw, en een broer, van wien het luk of raak was als hij goed terecht kwam, feitelijk stond ze alleen. Arm ding Geen wonder, dat ze zich bij haar bezwaren gewend had tot een man, in wien ze vertrouwen stelde En ei- genljjk had za niet eens zoo iets heel ergs gedaan. Vol gens do Fabians en de nieuwere ideeen, was ze volkomen in haar recht, hear gevoel voor hem te toonen. Een blik als van heimwee verdreef de wolk van zijn gelaat. W aiom vertoornd te zijn, dat een meisje hem zulk een gunst had verleend Het was werkelijk een gelak voor een man, de liefde te winnen van een vrouw, die zijn belangen deelde, en kameraad zou zijn zoo goed als vrouw. Hij dacht aan zijn ongezellige woning in Battersea. Hoe oneindig gezelliger leken altijd Mark's kamers in Goodge Street Was dat ten gevolge van Oatharina's aanwezigheid En was dit misschien de reden van zijn veelvuldige bezoeken aan Mark Hij ging lang niet zoo dikwijls naar de sierlijke étage, waar Tonina 't bewind voerde Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 5