Welkom t'huis Honderd en derde jaargang. 1901. WOENSDAG 25 SEPTEMBER. Buitenland. 114;. Eerste blad. COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donder d a g- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Telefoonnummer 3. Er ligt weemoed in dit woord, want 't herinnert ons dat de heerlijke zomertijd, van welke jeugd en ouder dom, rijk en arm, gezonden en kranken en herstellen den zoo volop genoten, ten einde spoedt en dat over eenige weken misschien reeds de naderende herfst zich komt aankondigen. Verreweg den meesten was 'tniet gegund naar „den vreemde" te gaan en daar nieuwe, verrassende schoon heden van natuur en kunst te bewonderen, om daar door naar geest en gemoed verrijkt huiswaarts te keeren. Slechts een gering deel van hen, die behoefte hadden aan ontspanning en verfrissching, was 't voorrecht be schoren korter of langer tijd te vertoeven op vrien delijke plekjes in eigen land, genietend aan 't strand der zee, dolend door 't bosch, het hart ophalend aan bekoorlijke natuurtafereelen. De overgroote meerderheid bleef in hare woonplaats om aldus moet 't geweest zijn in eigen om geving te vinden verpoozing en verkwikking na vol brachte dagtaak. Wél hen, die niet vergeten zoo me- nigen schoonen zomeravond, door moeder natuur in ruimen overvloed geschonken, niet vergeten tal van verrukkelijke Zondagen, of dat enkele dagje, waarop man en vrouw en kinderen naar buiten gingen. In het zich blij en dankbaar herinneren van veel liefs, ligt groote zegen. Ach, waarom zijn we vaak zoo vergeet achtig als we juist 'n goed geheugen moesten hebben en zoo sterk van memorie als we gauw moesten vergeten Door hoeveel duizenden bij duizenden «die oog en hart hebben voor de sprake der natuur bij morgenrood en middaggloed en avondschemering, is rein genot ge smaakt. Wat al indrukken zijn in hen gewekt, wat al goede stemmingen in hen geboren, die blijven na werken Hoevelen deden zich te goed aan de kleuren en geuren der bloemen of luisterden naar der vogelen veelstemmig lied, aan zonneschijn en sterrenpracht Ja, wel ligt er droefheid in de gedachte, dat weldra deze zomer weer tot het verleden behoort, want al heeft elk jaargetij z'n wondere pracht, den zomer hebben wij lief boven en voor alles. Yeel schoons is wederom voorbij. We hebben gewandeld en gedwaald we vleiden ons neer in het gras; menig uurtje zaten we zoo vredig en rustig te genieten we luierden en we peinsden we praatten met de onzen of namen in ons op verhef fende gedachten van schrijver en dichter. O, dat wij den zomer niet vaarwel zeggen dan in 'n stemming van warmen dank, meenemend voor herfst en winter onvergankelijke herinneringen, onszelven in stilte be lovend met nieuwen lust den arbeid te zullen hervatten. Welkom t'huis gij allen, die er op uit zjt geweest Ontpakt uwe koffers en gaat nu maar aan het ver tellen, waaruit blijken moge, dat de reis aan u besteed was en gij de kunst verstondt van te zien en in u op te nemen. Wij, die t'huis moesten blijven, zullen, zonder al te jaloersch te worden een heel klein beetje mis schien wel aandachtig naar u luisteren. Welkom t'huis gij allen, werwaarts g' ook gingt en met frisschen moed de taak andermaal opgenomen 't „Dolce far niente" is weer voorbij. Welkom t'huis, kinderen 1 om wier wille we zoo van harte ons verheugen, dat er „vaeantie"- en „gezond heidskolonies" zijn. Wat zult gij geprofiteerd hebben Wat zijn uw ouders blij, dat g' ook eens een bad in de natuur mocht nemen en dat het u zoo goed heeft gedaan. Een gelukkig idee was het een „reisbelasting" in te stellen. Een vrijwillige belasting Geen u dwingend biljet. Geen „waarschuwing", als ge niet op tijd be- taaldet. Slechts een vriendelijk verzoek, een hartelijke bede werd tot u, die naar elders zoudt gaan, gericht. En ge betaaldet gaarne èn om anderwille èn om u zelfswille, want wie mee anderen genieten doet, geniet zelf dubbel. Yreugde bereiden is vreugde smaken. Dank aan hen al vragen zij dien niet die velen een weldaad bereidden en hen in staat stelden nieuwe krachten te verzamelen en 'n vriendelijken blik op het leven en de menschen te verkrijgen. Dank aan hen, die als geleiders en trouwe bewakers en verzorgsters ouderharten om hunner kinderwille hebben gelukkig gemaakt. Heerlijke tijd, nu zoo talloos velen, wien het vroeger eenvoudig onmogelijk was zich eens te verplaatsen voor enkele dagen, voor .één dag desnoods, ook kunnen profiteeren van wat tevoren slechts het deel van wei nigen kon zijn. Wat al goedkoope reisgelegenheden Daar zijn „vaeantiekaarten" en „uitstapkaavtjes", daar zijn „bizondere en „algemeene zeer goedkoope reisge legenheden", daar zija... ja wat al soorten van bil jetten niet, die in staat stellen, voor een luttele som naar elders te trekken. Nu kunnen ook zij eens plaats nemen op trein of boot, die er weleer niet aan gedacht zouden hebben, 't Kon toch niet worden uitgevoerd. Men telle deze maatregelen niet gering. E911 mensch mag niet worden een machine, een slaaf van sleur en 't dagelijksch eenerlei. De boog moet eens ontspannen worden, zal hij niet springen. Ieder moet arbeiden. „Arbeid adelt." Maar wie jaar in jaar uit, onafgebroken werkt, dezulke verdort en daalt. Geest en gemoed be hoeven verfrissching. Ontspanning is onmisbaar. Be klagenswaardig zijn zij, die nooit iets anders zien dan eigen woon- en werkplaats, die nooit eens de zorgen voor een oogenblik kunnen van zich afschudden en aan iets anders denken dan aan datgene, wat immers hun geest en hart vervult. Nieuwe indrukken moet ieder op z'n beurt ontvangen. Dat w' er ons dus hartelijk in verheugen, dat aan telkens meerderen, ook aan stoffelijk allesbehalve be voorrechten, de gelegenheid wordt aangeboden zich een verfrissehend bad daarbuiten toe te dienen. En deze vraag verdient dus altoos wederom ernstige overwe- ging, „wat kan er gedaan worden, opdat nog meerderen nu en dan vrijaf hebben en om velen hunner te leeren genieten zonder de maat te overschrijden en te zondigen P" Een vraag van volksopvoeding, meen 'k. Als September in het land komt, dan zijn vele en worden weldra alle schooldeuren wederom geopend. De tijd van leeren is andermaal aangebroken; de hersen inspanning vangt opnieuw aan. Leeraren en leeraressen, onderwijzers en onderwijzeressen zijn op hun post. Aan hen om met vernieuwde toewijding en met verhoogden ernst de heilige taak van geestelijke vorming en op voeding weder ter hand te nemen. Uwe vaeantie was welverdiend. Verrijkt van gemoed aanvaardt ge weer uw taak. Versterkt in elk opzichtgaat ge van voren af aan u geven aan hen, op wie de toekomst is ge bouwd. Zegen op uw schoonen arbeid Komt, zonen en dochteren, nu weer met lust en ijver aan den gang. Nu wordt ontspanning weer bijzaak, liet spel aan den kant gezet, 't Rijwiel slechts als versnapering nu en dan even bestegen, 't Heeft genoeg diensten bewezen en menigen prettigen dag u verschaft. De studie roept u. Worde straks uw inspanning bekroond tot geluk van uzelven, tot geluk uwer ouders, tot heil der maat schappij, welke u eenmaal vragen zal „wat deedt gij in de jaren uwer jeugd Toon mij, wie gij geworden zijt Eenmaal wordt een beroep op u gedaan. Beschaamt het vertrouwen in u niet Welkom t'huis dan gij allen die dezen zomer op eenigerlei wijze genoten hebt. Zegt tot u zelve„nu wil 'k weer bewijzen, dat ontspanning slechts versna pering was, dat arbeid en inspanning en toewijding mijn levensleuzen zijn. Vaarwel dan, heerlijke zomer Wat hebben wij u veel te danken. Ook dit vooral dat we vol blijden moed het op u volgend jaargetijde kunnen binnentreden. A. J. F. T. A. ENOEIiAWD. Do bladen van alle richtingen zijn zeer uit het veld geslagen door de ongunstige berichten van het oorlogsterrein, zoo weinig strookende met de gunstige verwachtingen, die men van de beroemde pro clamatie verwachtte. De »Times", het Jingo-blad bij uit stek, wijt de sehnld geheel aan de Regeering. »Noch door onderhandelingen, noch door proclamaties, kan de weerstand van de onverzoenlijke overblijfsels der Boerenstrijdmacht worden gebroken"zegt het blad »doch alleen door het uitzonden en onderhouden van een leger, dat tegenstand vruchteloos maken zal, een leger dat niet alleen door zijn numeiieke sterkte zal opwegen tegen hot voordeel dat de vijand heeft van zijn bekend heid met het uitgebreide en moeielijke operatieterrein, maar dat tevens in elk opzicht beter bewapend, beter uitgerust en beter geoefend moet zijn dan de Boeren. »Men kan niet zeggen, dat de Regeering alles deed wat zjj doen kon, om in Kitchener's hand het meest afdoende wapen te plaatsen. Het langdurig uitstel voor het uitzenden van de tweede bezending Yeomanry en hun volkomen fiasco toen zij in Afrika aankwamen toont reeds voldoende, dat zij niet haar uiterste krachten heeft ingespannen". Het blijkt, dat, de »Cobra", de verongelukte torpedo jager, op een rots geloopen is. Het verlies aan menschen- levens bedraagt 67. Over de vraag of het vaartuig reeds door de Regeering was aanvaard, loopen de gevoelens, blijkens de couranten-artikelen, zeer uiteen. FBAHHRUK. Met oen zucht van verlichting zal president Loubet zijn hooge gasten ongedeerd hebben zien vertrekken. Hoe goed de veiligheidsmaatregelen ook genomen waren en hoe waakzaam leger en politie ook waren om iederen aanslag te verijdelen, is er toch altijd reden tot dankbaarheid als een dergelijk bezoek goed afloopt. In alle opzichten trouwens kan de Regeering tevreden zijn alles ging naar wensch en de Ozar gaf telkens ondubbelzinnige blijken van zijn hooge tevreden heid. Aan het gastmaal na de revue die zeer goed van stapel liep, hielden Loubet en de Ozar de toasten, waarnaar de geheele wereld met spanning had uitgezien. Veel nieuws werd daarin niet gezegd, maar met [nadruk werd er door den Czar op gewezen dat het Verbond hoewel niet anders dan vredelievende doeleinden nastre vende de rechten der beide naties zou weten te doen eerbiedigen. Onmiddellijk na afloop van het dejeuner vertrokken de Ozar en de Ozariua over land naar Kiel, waar hunne kinderen achter gebleven waren. De gemeenteraad van Parijs is zeer vertoornd op de Regeering, wijl zij den Czar niet naar Parijs liet komen. Déroulède en andere beruchte nationalisten (de gemeen teraad is nationalistisch) kunnen nauwelijks woorden vinden, heftig genoeg om het ministerie uit te schelden. Te Ripanlt bij Tour heeft een hevige ontploffing in eene kruitfabriek aan 17 arbeiders het leven gekost. Van een aantal arbeidersdie gewond werden is de toestand bovendien hopeloos. KUID-AFItlDA. Kitchener seint van den 22, dat kolonel Williams bijna het geheeie commando van Koch overmeesterde ten westen van Edenburghij maakte 55 gevangenen en nam den geheelen trein. Benson nam het Carolina-commando gevangenbe staande uit 54 man, onder wie P. Botha, en maakte 48 wagens bnit. Kritzinger heeftbij een poging om de Oranje-rivier over te komen het kamp van Lovats scouts bestormd. Hij slaagde er niet ia, de rivier over te komen, maar Lovats scouts leden zware verliezenkolonel Murray en kapitein Murray behooren onder de gesneuvelden. De Boeren maakten zich meester van een kanon maar de Engelscheu heroverden het na een kranig gevecht. De krijgsgevangenengemaakt in het geveeht van Gough bij Utrechtzijn weer losgelaten. De Britsohe verliezen bij Vlakfontein waren 6 gesneu velden 23 gewonden en 105 gevangenen die echter weer losgelateu zjn." Met gerechtvaardigde nieuwsgierigheid ziet de geheele wereld uit naar de verliesljstenwaaruit zal bijken hoe groot do nederlaag was bj Kritzinger's »mislukte" operatie. Uit Durban wordt van den 21 geseind: Botha rukt oostwaarts op van Ermelo naar Zoeloeland met een strjdmaeht van 1500 man en vergezeld door al de voornaamste Transvaalsche commandanten. Lyttleton staat met een groote macht in de buurt van de Buffel- rivier. Spoorwegongeluk. Een ernstig spoorwegongeluk is gebenrd bj het station Palota, in Rumenië. De sneltrein van Bukarest kwam 's nachts om twee uur aan station Palota aan en vertrok direct. Onmiddeljk, hierop kwam een petroleum- trein bestaande uit 16 volle wagens, elk geladen met 10,000 kilo petroleum. Van Palota af is de weg zeer hellend naar beneden. De sneltrein reed met een vaart van 3540 kilometer per unr. Plotseling hoorde de remmer van den laatsten wagen noodsignalen. De rem van den petrolenmtrein weigerde en de groote massa ging in razende vaart verder. Het personeel van don sneltrein wist niet wat die nood signalen te beteekenen hadden en in plaats van hard door te rjden, bracht het den trein tot staan. Een oogen blik daarna was het ongeluk geschied. De petroleomtrein, die den afstand van Palota tot de plaats van het onheil moest afleggen in 62 minuten, deed er 7 minuten over. Beide treinen werden vernield, alleen de locomotief van den sneltrein en de beide laatste petroleumwagens bleven onbeschadigd. De petroleum liep uit de veertien wagens en alleg-stond dadelijk in lichter laaie. Van de 38 passagiers zjn er 32 omgekomen.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1