Ml LEVENSDOEL. No. 115. Honderd en derde jaargang 1901. 27 SEPTEMBER. V R IJ D A G Amsterdainsche Brieven. FEUILLETON. Buitenland. Annie E. Holdsworth. Schrijfster vau „Dolores." COURANT. Prijs der gewone advertentiën Per regel f O,IS. Groote letter3 naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONYoordam 0 9. ALRMAARSCHE Deze Oonrant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,0«. Afzonderlijke nummers 3 ets. ATjC Telefoonnummer 3. XVIII. Aan Amsterdam viel in de afgeloopen week andermaal de eer te beurt, een groot aantal binnen- en buiten- landscbe geleorden te herbergen. Zij waren herwaarts gekomen ter bijwoning van het Tweede Internatio naal Congres van CSeneesheeren van I.evens- verzekerlng-Maatscliappijen, dat in de Aula onzer Universiteit werd gehouden. Tussehen de levensverzekering en de medische weten schap bestaat een zeer nauw verband. Een eerste voor waarde toch voor het verkrijgen van een polis van levensverzekering isdat men geneeskundig goedgekeurd zij. Wel zijn er maatschappijen die zonder onderzoek iedereen aannemen maar gelijk dr. Jb. van Geuns iu zijn openingsrede zeer terecht opmerktedit geschiedt dan op voorwaardenwelke de voordeelen van die ge makkelijke toelating illusoir maken. Zoo wordt b.v. bepaald dat ingeval de verzekerde overlijdt binnen de eerste 2 of 3 jaren na onderteekening van de polis de maatschappij alleen de betaalde premiën uitkeert of ook wel laat men dengene die een contract wil afsluiten een verklaring omtrent zijne gezondheid afleggen onder bedingdat de polis vernietigd wordtals zijn ver klaring niet in alle opzichten overeenkomstig de waarheid isoverlijdt de verzekerde in het jaar na teekening van het contractdan betaalt de maatschappij slechts een deel van de premie en zij past er ook wel voor op personen aan te nemenwier verklaringen ongunstig luiden. De levensverzekering is een betrekkelijk nog jeugdige wetenschap. Dat zij in betrekkelijk korten tijd tot zoo hoogen bloei is gekomen is wel voor een groot duel te danken aan de bijzondere omzichtigheid der doctoren bij de toelating. Er zijn verschillende maatschappijen, wier medici onverbiddelijk tot afwijzing adviseeren, zoodra er aan een door hen onderzocht candidaat ook maar het geringste hapert. Iedereen kent wel menschendie tevergeefs hebben getracht een polis af te sluiten en nu nog, jaren daarna, vroolijk en gezond voortleven zonder ook maar eenigen last to hebben van het geconstateerde gebrek in hunne constitutie. Dat men hen niet heeft durven aannemen bewijstdat de stadie van de sterfte kansen nog lang niet ten einde is gebracht. Er gelden nog altijd zekere vaste regelen voor afwijzingwaarbjj alle verdere consideratiën zijn buitengeslotenterwijl toch in de werkelijkheid verschillende candidaten die hieronder vallen nog genoeg levensfactoren bezitten om eene assurantie te wettigen. Hoeveel lijders aan albu- minerie zijn b.v. niet afgewezen die zeker zonden zijn aangenomen, wanneer meu juister was ingelicht geweest omtrent de gevolgen van die ziekte. Toen de levensverzekering-maatschappijen pas begon nen en een natuurlijk wantrouwen tegenover al het nienwe viel te overwinnen kon de opvatting der medici niet te scrupuleus zijn. Op het oogonblik staan wij echter op een ander standpunt. De medische wetenschap mag niet langer gebruikt worden om maar allen, die niet in elk opzicht voldoen, af te wjjzenintegendeel, zij most er naar streven om, zonder aan de maatschappijen te groot risico op te leggen, deze voor oen zoo groot aantal per sonen als maar mogelijk is, bereikbaar te maken. Men mag niet van zich stootenwanneer niet de absolute zekerheid van een geringe levensvatbaarheid bestaat. En waar de algemeene leerstellingea van da geneeskunst in de laatste jaren zoo belangrijk zijn gewijzigdkan ook de medische expertise niet in haar ouden vorm behouden blijven. Die te brengen op het huidige standpunt der wetenschap is het doel van het congres geweest. Op ongewone wijze heeft meö hier zien samengaan de eommerciê8le en wetenschappelijke belangen, verbonden door het menschlievende streven om de zorgen voor de toekomstdie nu zoo menigeen heeftte verlichten. Levensverzekering toch is een. handelsonderneming, die zich van de medische kennis bedient om het speculatieve tot een minimum te beperken. Juist deze combinatie maakte, dat de behandelde aangelegenheid op een zuiver geneeskundig congres nooit tot haar recht had kunnen komen. Voor het practische leven zullen daarom de resul taten niet geringer zijn. Het veld van werkzaamheid der maatschappijen zal zich daardoor allicht uitbreiden wat voor haar 'zelve met het oog op de toenemende concurrentie van het grootste ^elang is maar ook voor de menschheid die heden wil 'denken aan den dag van morgen. Nu nog de ervarin? dienstbaar gemaakt aan eene herziening van de tariev a en de vleugelen zullen nog wijder knnuen worden uitgeslagen. Aan beleefdheden heeft 't don congressisten niet ont broken. Men heeft hun tal van Hollandsche artisten doen hooren hun uitstapjes bereid en eene receptie ten stadhuize heeft ook nu weer niet ontbroken. Onze bur gemeester de heer Van Leeuwenwas dien avond bijzonder goed op dreef. Der dagvolgende op deze receptie zou dr. Mahillon een voordracht houden over de vrouw en de levensverzekering. Hij zou daarin de stelling verdedigendat de buitengewone sterfte onder verzekerde vrouwen was toe te schrijven aan het onvol doende van het geneeskundige ^onderzoek dat voor een deel een gevolg is van fraude. Daze zoo had de Brus- selsche dokter ondervondenwerd zeer vergemakkelijkt door de natuur der vrouw, haar aangeboren slimheid en haar gave om de waarheid te verdraaien. Mr. van Leeuwen hierop zinspelende verklaarde dat hij geen dispuut over dit onderwerp met dr. Mahillon wilde aan vaarden, maar wel wilde hij in het licht stellen, dat de vrouw als gezellin van den man diens leven veraange naamde en verlengde, zoodat hij door haar een voordeelig risico werd. Dit geestig betoog viel zeer in don smaak en de vele dames die het congres bijwonen waren er niet minder mee ingenomen dan de meeste hoeren. Niet altijd is 't een redenaar gegeven zoo'n gelukkig aan- knoopingspunt te viuden. Is op het congres herhaaldelijk gesproken overdo broos heid van het leven een droeve illustratie kregen wij juist dezer dagon door den vrij plotselingon dood van den heer A. W. de Fliaes, een der firmanten van de firma Blikman en Sartorius. Hij was een Amsterdammer VAK 48) HOOFDSTUK VI. Het witte hek. Catharina kwam de oprijlaan af, toen een jongen op een van hun eigen paarden kwam aanhollen, om te ver tellen dat Peggy van 't paard was geworpen. Ze lag in het veld aan den kant der heuvels. Plotseling versteende Catharina en haar harde, koude stem was als haar gelaat. «Is ze erg gekwetst dood De jongeu maakte zijn mond open, de onderlip zakte. «Ze heelt haar rng gebroken.'' «Stijg af!" riep Catharina. Bijna trok ze den jongen er af, nam zijn plaats in en vloog de laan langs en den weg af naar de plek des onheils, aangevuurd door woorden, die haar brein als vaneen- reten»Als het leven al te moeilijk wordt, dan neem ik den sprong Er is altijd een uitweg Een groepje mannen wees haar den weg. Waar het witte hek gestaan had, was nu een opening. Het gelaat werd doodsbleek toen ze doorreed. Peggy lag nog waar ze was neergeworpen. Catharina knielde op het natte gras en hief het witte doode gelaat op, dat ze tegen haar boezem aangedrukt hield, terwijl de mannen er zwijgend en stokstijf bijstonden. Ze keek op en haar lippen bewogen zich, doch er kwam geen geluid. De mannen wendden zich af en lichtten Sambo's beenen op om hem te onderzoeken, terwijl ze binnensmonds met elkaar spraken. Catharina legde haar last neer en trok de japon glad. Ze vouwde Peggy's handen over de borst en veegde de modder van het gelaat vóór ze weer opstond. «Breng haar naar Great Lowlands,'' beval ze met een hooge, schelle stem. Vóór ze Peggy opnamen, legde een der mannen zijn saamgevouwen jas op het hek, dat ze uit de hongsels go- licht hadden 't Was als smeekte die recht uitgestrekte, onbedekte gestalte om een bedekking. Catharina trok haar rok uit en legde dien over gelaat en gestalte, en de dragers beurden hun last op, Onder al den afschuw, waardoor Catharina zich als ver stijfd roeide, spoedden bare gedachten zich voort. Het leven worstelde binnen in haar als een gevangene, die zich tegen de spjjlen van zijn gevangenis aanwerptmaar haar geest was onbevangen en zorgde voor 't geen Peggy behoefde. Ze steeg weer op en reed snel terug naar de hoeve, terwijl ze zieh door de mannen liet volgen. Zoo bleek als de doode zelf, ontmoette ze hen weer aan de deur en bracht ze naar haar eigen kamer, waar ze haar bed in gereedheid had gebrachtZe had een der dienstboden om haar moeder gezonden, die naar de pastorie was, de andere was om den dokter gegaan. Geheel alleen in hnis, deed Catharina voor Peggy, wat Martha voor haar ouden man gedaan had. Toen de dokter kwam, lag Peggy daar vredig in haar doodskleed en er was geen reden haar rust te verstoren. Tom was al den goheelen morgen weg. De gedachte aan hem lag zwaar eu drukkend op Catharina's hart telkens als er iemand kwam, sidderde ze van vrees zijn stem te hooren. De dood had met geweld do rust van Great Lowlands verstoord. Menechen gingen in en uit. Er moesteen onderzoek plaats hebbben. Catharina moest iedereen te woord staau, vragen beantwoorden en schikkingen maken. Ze had geen in merg en been, die de stad zijner inwoning innig lief had ea als bij meende haar belang te kannen dienen niet zwe9g. Een zijner illusies een boulevard van het Centraalstation naar den Munttoren heeft hij niet verwe zenlijkt gezienomdat men den nieuwen Beurs juist midden in don door hem aanbevolen weg is gaan zetten. Hij heeft met al zijn kracht daartegen gevochten en met zijn medestander, den heer J. F. von Glahn alles ge daan om een geschikter plaats voor den Mercuriustempel te doen kiezen. Doch men heeft naar zijn stem niet wil len luisteren. Meer succes heeft hij g had met zjjn jjveren voor de belangen van dan winkelstand, dat hem een zetel in de Kamer van Koophandel bezorgde. Hij had in dit ambt en in verschillende andere door hem bekleede pos ten nog zooveel nuttigs kannen doen. Doch typhus wierp hem op het ziekbed en enkele dagen later stond zijne vrouw met wie hij nog maar pas getrouwd was aan zijne doodsponde. Het bericht van zijn dood heeft groot leedwezen gewektwant de Plines stond in Amsterdam goed bekend en men had recht nog veel van zijn werk zaamheden te verwachten. Op het kerkhof te Diemerbrug is zijn stoffelijk over schot onder zeor groote blijken van belangstelling Woens dagmiddag ter ruste gelegd. füKOElLAKD. De begrafenis van de slachtoffers van het vergaan der «Cobra" heeft te Grimsby plaats gehad. De tegenwoordigheid daarbij van den bevelhebber van een aldaar vertoevend Fransch oorlogschip heeft een zeer goeden indruk gemaakt op het Eugelsche publiek dat deze beleefdheid op hoogen prijs stelde. De oorzaak van deze ramp schijnt nog steeds niet met zekerheid bekend te zijn, althans de «Globe" deelt mede dat het schip niet op een klip geloopen is, het wrak zou op een diepte van zeven vademen liggen. Terwijl de bladen jammeren over de sombere tijdingen nit Zuid-Afrika, moeten zij er tegelijk op wijzen, dat het leger in Engelsch-Indië lang niet is, wat 't zijn moet. Niet alleen zij;: do troepen fdeolingec, die daarvoor in aanmerking kwamen, sedert Augustus 1899 niet afgelost, en wachten, dus geheele regimenten reeds twee jaar op den terugkeer naar Engeland; maar het is «ook niet mogelijk da soldaten en onderofficieren, wier engagements tijd om is, te ontslaan, omdat er geen andere zijn die hen kunnen vervangen en het niet raadzaam wordt ge oordeeld het land nog meer van Engelsche troepen te ontblooten. Het is bekend, dat meer dan een jaar geleden lord Wolseley, toen die nog commandant-generaal was, verklaard heett de verantwoordelijkheid niet langer te willen dragen. Van de zestigduizend man Engelsche troepen, die thans nog in Indië zijn, heeft de kleinste helft zijn dienst tijd volbracht. De manschappen, die zich verleden jaar hebben laten overhalen om bij te teekenen voor een jaar, zijn niet geneigd dit nog eens te doen, zelfs niet verlokt door de prachtige voorwaarden die de Regeeriüg in dit bijzondere geval heeft gesteld. tijd voor droef heid. Ze moest brieven schrijven en tele grammen verzenden. Toen Mrs. Fleming het voorhuis in kwam, zag ze op tafel een telegram liggen, geadresseerd aan Kolonel Jacob, The Moat, Chester. De naam had een vage herinnering in Catharina gewektvoor Mrs. Fleming was hij als de geest van een doode liefde. Geheel de tragedie in haar onmid dellijke nabijheid vergetende, viel ze bevend en zenuwachtig in een stoel neer. Daar vond Catharina haar schreiende. Nog geheel versteend, zooals ze was sedert het oogen- blik, dat ze naar de plaats van het onheil was heenge reden, kwam het meisje naar haar toe. In haar oogen las men den afschuw, haar gelaat was onbewegelijk en bleek. «Moederlief, u moet n Diet zoo overstuur maken", zeide ze teeder. Mrs. Fleming wischte hare oogen af en keek op. »'t Is vreeselijk", snikte ze. «Ik heb het altijd wel gezegd, dat het berijden van die jonge paarden nog eens haar dood zon zijn Catharina", haar toon veranderde in dien van nieuwsgierige belangstelling, «Catharina, hoe wist je 't adres van Kolonel Jacob «Peggy had het me gezegd," zeide Catharina. Haar stem trilde, nu wist ze, waarom Peggy het haar gezegd bad. «Het moot dezelfde zijn zeide Mrs. Fleming snel. «Hoe wist ze eigenlijk »'t Was haar oom. Het telegram is om hem mede te deelen Ik heb hem verzocht hier te komen Bevend stond Mrs. Fleming op. «Het moet dezelfde zijn. Haar oom Je neemt al te veel op je, Catharina," zeide ze met trillende stem. «Je hadt me eerst moeten raadplegen Niet dat ik niet blijde zal zijn hem weer te zienvoegde zij er bij en een zwakke glimlach brak door haar protest heen. «Er zat niets anders op," zeide Catharina ernBtig. Peggy is hier't zou zoo eenzaam zijn geweest in haar huisje Mr;. Fleming begon opniouwte schreien: «O, Catliarina!" zeide ze verwijtend «hoe kon je haar nu hier brengen, terwijl ik zoo ziek en zenuwachtig ban!...."

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1