Laatste Berichten. Nederland. De Oorlog in Zuid-Afrika. Dr. Kranse kwam 24 dezer weder voor den politie rechter in Bowstreet. De zaak werd opnieuw voor een week uitgesteld, daar de stukken uit Transvaal nog niet zijn aangekomen. 21TID-AFRIKA. Het feit is niet meer te loochenen, dat de geheele Kaapkolonie feitelijk in opstand verkeert. Een brief uit Kaapstad van 4 Sept., gericht aan een der Engelsche bladen zegt o.a. »Milner moet nu maar uitmaken of hij niet voor de geheele kolonie de krijgswet zal afkondigen. De betrek kingen tusschen de Engelsche regeering en het ministerie der Kaapkolonie zijn zeer gespannen. De stadswacht van Kaapstad heeft bevel ontvangen haar geweren en ammunitie in te leveren naar men denkt, omdat de militaire autoriteiten, met het oog op de uitbreiding van den opstand meenen dat het niet goed is geweren te laten in handen van menschen die wellicht niet loyaal zijn. De Boeren zijn in de Kaapkolonie reeds tot bezuiden Worcester opgerukt en in Stellenbosch staat een afdeeling Engelsehen gereed daar men elk oogenblik een aanval verwacht. Zelfs werd een deputatie uit Oudtshoorn, die zich ter begroeting van den hertog van Cornwallis naar Mossel- baai begeven hadop de terugreis door Scheepers ge vangen genomen. De wagens en paarden der deputatie werden buit verklaarden de leden waaronder zich de burgemeester van Outshoorn bevondwerden later in vrijheid gesteld." En ter bevestiging hiervan seint Reuter van den 25 uit Kaapstad dat de afdeelingen der stadswacht aldaar zijn opgeroepen voor den actieven dienstvermoedelijk ter bescherming van Ceres en Worcester. Behalve da reeeds vermelde aanvullingsverliezen van majoor Gough's colonne geeft de verliezenlijst voor het gevecht bij Vlakfontein nog1 officier en 5 man gesneuveld22 man gewond6 officieren en 85 man vermist. Verdor vermeldt de lijst nog in verschillende gevechten 1 man gesneuveld, 1 otficier en 12 man gewond, bene vens 4 officieren en 19 man aan ziekte (ook verwon dingen) gestorven. VEREEN.-STATEN. Uit Buffalo wordt van den 24 over het strafgeding tegen Mc. Kinley's moordenaar geseind De verdediger van Czolgosz ontlokte aan dr. Mann de verklaring dat de lijkschouwing bij Mc. Kinley ongewone verschijnselen beeft doen opmerken. De president was eenigszins verzwakt door hard werken 8n deze omstandig heid heeft voorzeker wel wat tot den afloop bijgedragen, maar toch was de medische wetenschap niet in staat ge weest den president te redden. Andere getuigen verhaalden de bekende feiten omtrent den aanslag, het grijpen en het verhoor van den beklaagde. Een hunner getuigde dat Czolgosz had gezegd dat elke koning, keizer of president een tiran was en nit den weg geruimd moest worden. De gevangene scheen volkomen kalm te zijn. De jury sprak het schuldig uit aan moord met voor bedachten rade, waarop volgens de Amerikaansche wet de doodstraf door eleotriciteit staat. De zitting werd opgeheven, nadat de uitspraak was bepaald op den 26 September. NQOETOE, 23 Sept. Een aanzienlijke Boeronstrijd- macht onder Botha trok den 21 uit de richting van De Jager's drift en was den volgenden dag gekampeerd bij Nkandi-heuvel aan de zijde van Transvaal. BLOEMFONTEIN, 24 Sept. De voorraad levensmid delen hier is zeer klein en is onvoldoende tegenover de vraag, hetgeen veel last veroorzaakt. PRETORIA25 Sept. Tien Boerenaanvoerders, die sedert 15 September gevangen zijn genomen, zijn tot levens lange verbanning veroordeeld. De Pest. NAPELS, 25 Sept. In de beide vorige dagen zijn »Ze ligt in mijn kamer, moeder, heelemaal uit den weg.'' De gedachte aan Peggy's oom kalmeerde Mrs. Fleming. Hij zal hot stellig diep voelen'', zeide ze en drukte haar zakdoek tegen hare oogenEn mjjn arme zoon ook.'' »Waar is Tom F" vroeg Oatharina. »Naar de stad Je moet het hem heel voorzichtig vertellen Catbarina. Ik geloof, dat hij werkelijk gehecht was aan het meisjehoewel ik het nooit een passende partij heb gevonden voor een Fleming Maar natuur lijk, als ik geweten had, dat ze familie was van Kolonel Jacob, dan had ik haar ruwheid en ongedistingeerde ma nieren wel Catharina greep haar hoed en vloog het huis uithaar hart was tot barstens toe vol. Ze kwam voorbij groepjes uit het volk die met elkaar over het ongeluk stonden te praten. Ze zag, dat ze elkaar een wenk gaven, en zwegen en haar nakeken als ze voorbij kwam maar ze nam er geen notitie van en liep haastig voort naar Laburnum Cottage. De regen was voorbij. Een stormachtige zonsondergang wierp een rooden schijn over de plassen op den wegen deed rood licht weerkaatsen nit de ramen van Peggy's woning. De deur was niet gesloten. Ze maakte die open en trad naar binnen en de stilte in haar hart vulde al die ledige ruimten. De ordelijkheid in keuken en kamer deed haar den adem inhouden en zachtjes loopen ze was in het huis des doods. Ze ging de trappen op naar de slaapkamer. Hier was ook alles in orde gemaakt voor Peggy's ver trek behalve dat er schoon linnen was op het bedals in afwachting van een gastCatharina'shart sehreide binnen in haar Ze wankelde en greep zich vast aan de tafel om niet te vallen. Met groot geraas viel deze op den grond en daardoor ging een lade open, waarvan de inhoud zich over den grond verspreidde. Met oogen, waarin schrik en liefde en medelijden te lezen stonden, raapte Catharina al die sierlijke kleertjes bijeen. Slechts een paar uren vroeger hadden Peggy's vingers ze met teederheid betastmaar de blik op haar twaalf verdachte pestgevallen geconstateerd bij pakjes dragers te Puntotranco. Er zijn krachtige gezondheids maatregelen genomen. Djambl. Bij de Regeering is het volgende telegram uit IndiS ontvangen »De Djambiers zijn uit hunne stellingen te Loeboek Resam verjaagd eenige naburige hoofden zochten aan raking. Gewond drie Europeesche fuseliers." Aan de »N. R. Ct." wordt uit Batavia geseind Den 21sten dezer vertrok Overste Christan van Tiga Doesoen en nam Loeboe Gresam, den zetel van den op stand. Aan onze zijde werden 1 mindere gedood en 5 gewond. De vijand liet 20 dooden achter. Vele hoofden gaven zich over. Twee millioen horloges zijn te Londen uit Amerika besteld, binnen het jaar te leveren. Samen ingepakt zonden zij 30.000 kubieke voet beslaan en naast elkaar gelegd een lengte van ruim zes mijlen. Te Heerhugovraard is de kaasfabriek »Vita Nova" den 19en dezer verkocht voor f 6050. De koopers zijn voornemens, er weder eene kaasmakerij in te vestigen. Reuzen-pompoenen. Te AarJe-Rikstel (N.-B) zijn in den tuin van den Heer J. van Empel twee eetbare pompoenen gekweekt, die veel bekijks hebben. De een, die reeds geplukt is, woog 28 pond, de ander, die nog aan den stengel ligt, is nu reeds 70 pond zwaar. De groote zorg om deze uit- heemsche vrucht op den kouden grond tot ontwikkeling te brengen is dus wel beloond. Bai'num en Balley. Is het »Hdbld." wel ingelicht, dan heeft de gemeente Watergraafsmeer als belasting op de entréegelden van den circus B. en B. f 4100 ontvangen. Overreden. Te Rheden is het zesjarige dochtertje van M. Udink overreden door een wagen, waarop een gedeelte van een kermisdraaimolen was geLden. Het meisje had nog onder het paard willen doorloopen, vóórdat het aantrokzij struikelde echter en kreeg het wiel over het hoofdje, zoodat zij onmiddellijk dood was. Een lage daad. De veefokker A. M. van O., te Tiel, die ook in den omtrek van Wamel eene weide heeft, had daarin eene pomp doen slaan om zijn aldaar grazend vee, bij lagen waterstand, te kunnen vweteren". Dezer dagen weigerden eensklaps de dieren het water daaruit te drinken. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de put met petroleum was bedorven. Men weet nog niet wie deze wandaad heeft bedreven. Nederland en de Zuid-Alrlkaansche Republieken. Naar aanleiding van het verzoek om arbitrage door het Zuid-Afrikaansche Boeren-driemanschap gericht tot hoofden der buitenlandsche gezantschappen t8 's-Graven- hage voor zoover zij deel uitmaken van den Raad van Beheer van dat Hof richten zich, zoowel hior te lande als in en buiten Europa, de oogen naar dien Raad van Beheer, in de meening, dist van dat college thans de be slissing afhangt. Deze meening aldus wordt ons uit Den Haag ge meld berust evenwel op een verkeerd begrip van de roeping en bevoegdheden van dien Raad, welke het bast worden gekend door in berinnering te brengen de werking dezer geheele instelling, die uit de Vredesconferentie is voortgevloeid. Het Permanente Hof van Arbitrage treedt eerst in wer king ingevolge eene speciale overeenkomst tnsschen twee Mogendheden, krachtens welke deze besluiten tot arbitrage onder benoeming van leden van het Hof tot scheidsrechters. Alsdan treedt het Internationaal Bureau in werking als griffie. Aan den Raad van Beheer is in de conventie geen andere taak opgedragen, dan d8 instelling van het Bureau, het doen van benoemingen van de ambtenaren, toezicht op de werking en het gelde ijk beheer. gelaat was die geweest van een vrouw, die de vrucht van haren schoot dood voor zich ziet Catharina legde de voorwerpjes niet weer in hun schuil plaats. Ze bracht ze naar den kaukenhaard en stak ze in brand daar bleef ze zoolang toezien, tot Liefde en Dood de asch bewaarden, die Peggy's geheim bevatten. Haar gelaat was even grijs als de asch, toen ze door de duisternis naar huis terugkeerdeen het wicht van leven en dood boog hare gestalte neer, zoodat ze liep als een oude vronw. De weide was geheel in mist gehuld en deze legde zich in vochtige plooien tegen haar gelaat aan. Mrs Fleming was naar haar kamer gegaan. De meiden stonden aan de deur met Susan Parkin te praten Met woeste vreugde klemde zich Catharina's hand om den sleutel in haar zak het was die van de gesloten deur, waarachter Peggy lag. Met een rilling liep zè Susan Par kin voorbij en herinnerde zich haar voorspelling. Om tien unr zond ze de meiden naar bed. Zij zou opblijven voor Tom. Ze wierp zicb op de sofa, en lag daar met een wit gelaat en wijd geopende oogen te denken aan het vree- selijke, dat die dag gebracht had. Ten laatste werd het ondragelijk, 't Gezicht van Peggy zelf zou nog minder vreeselijk zijn Catharina sloop naar boven naar haar kamer, stak een kaars aan on bleef zitten naast de omhulde gestalte. En toen ze daar zoo zat, begon de doode te spreken. Peggy's zwijgen was voor haar een beschuldiging. De dag had zijn last van gewonde liefde en hulpeloos heid, van smart en teleurstelling te dragen gegeven maar nu kwam nog door al die ellende heen als een dolkstrot de pijnigende gedachte dringen »Kit, dit alles hadt jij kannen voorkomen." Catharina hiif zich snel op, maar de ontkenning stokte haar op de lippen De doode dwong tot waarheid Ootmoedig zonk ze weer terng Was ze geheel zonder schuld Had ze Tom niet zijn eenigen plicht nit de handen genomen, en hem vrij gelaten zich in alle mogelijke ver wikkelingen te werpen Had ze zich moeite gegeven hem Met het oog op dit zuiver administratieve karakter van den Raad, zal dit college niet anders overblijven dan zich onbevoegd te verklaren. (N. v. d. D.) Te Hoorn, alwaar tegenwoordig veel huizen ge bouwd worden, komt men nog steeds bouwgrond te kort. Thans hebben vier leden van den Gemeenteraad den Raad voorgesteld, een gedeelte van het plantsoen tot bouwterrein te bestemmen. Ook de coöperatieve bouwvereeniging aldaar heeft den Raad verzocht, gemeentegrond tegen billijken prijs aan baar af te staan. Haasprijzen. Zelden of nooit is de prijs der zoogenaamde boe renkaas in Friesland zoo hoog geweest als thans, namelijk f 44 a f 45 per schippond (150 K.G.). Ook de prijs der fabriekskaas is hoog en blijkt vast te zijn. In den laatsten tijd wordt van die kaas veel naar Spanje uitgevoerd, waar zij met flinke prijzen betaald wordt. De prijs der vette fabriekskaas varieert van f 48 tot f 49 per schippond. Een .Tubileom. De heer W. Vetter, secretaris der gemeente en banne Hoog- en Aardswoud hoopt den lOen October e.k. zijne 50-jarige ambtsvervulling te berdenkon. Hij is dan ruim 60 jaren bij die administratiön werkzaam en tevens gedurende ruim 52 jaren ontvanger dier gemeente. De Gemeentebesturen in den omtrek van Broek- op-Langedijk hebben bericht ontvangen van den Mi nister van Waterstaat, enz., dat de aanbestedingsbescheiden voer den spoorweg van Broek-op-Langedijk voor de lijn der Hollandsche Spoorwegmaatschappij het Departement hebben verlaten. Voor de bouwers in de Zuidelijke Langedijker dorpen bestaat alzoo gegronde hoop, dat zij binnenkort op eene gemakkelijker wijze dan tot dnsver hnnne groenten in de spoorwegwaggons zullen kannen lossen. Wijl de haven van Harlingen de eenige in ons land is, die bij winter open blijft, heeft de directie van de Holland-Friesland stoombootlijn besloten om, wanneer de haven van De Lemmer door ijs belemmerd wordt, gebruik te maken van de Harlinger haven. Een aardige vondst. Te Lekkerkerk bracht de heer Johs. Nobel dezer dagen kooien van zijn akker in de schuur. Acht dageu later kwam hij tot de ontdekking, dat één der groote kooien de woning was vaneen egel met 6 jongen. Men stoorde de diertjes niet, en sedert eenige dagen drinken moeder en kinderen als katten melk uit een schoteltje. De manoeuvres In Limburg. Da manoeuvres in Limburg hebben een treurigen afloop gehad. Baron F. W. A. van Asbeck, kapitein bij den generalen staf, toegevoegd aan den commandant van de stelling Amsterdam, maakte met eenige buitenlandsche militaire attaché's, die de manoeuvres bijwoonden, per automobiel een tocht naar Valkenburg. Het voertuig reed tegen de steenen poort, die den toegang tol het stadje vormt, met het treurig gevolg dat baron Van Asbeck doodelijk gewond en de met hem reizende officieren min of meer ernstig gekwetst werden. Behalve baron Van As beck is ernstig gewond de overste Von Ziegler, Pruisisch militair attaché; terwijl de heeren Vou Muller, Russisch attaché, en Von Klehstadt, militair attaché van Noorwe gen, licht gewond zijn. Ook de chauffeur werd zwaar gekwetst. Volgens later ontvangen berichten is Jhr. Van Asbeck aan de gevolgen van schedelbreuk oyerleden. Overste von Ziegler, de Duitsche attaché, heeft een been en een rib gebroken hij is ernstig gewond aan de kaak eu heeft drie open wonden aan het hoofd, dat erg gezwollen is. Zijn algemeene toestand is overigens niet onbevredigend. De kwetsuren van den Russischen attaché von Muller en van den attaché van Noorwegen, von Kiehstadt, zijn nader gebleken van weinig beteekenis te zijn. Aan de gezantschappen van Duitschland, Rusland en Zwedon en Noorwegen te 's-Gravenhage is van het ongeval kennis gegeven. Omtrent het ongeval worden nog vermeld de volgende bijzonderheden De nieuwgebouwde automobiel, welke gedurende de manoeuvre ten dienste stond van generaal Snijders, kreeg van zijn lediggang te verlossen Was ze niet bang ge weest, dat hij zich zou bemoeien met haar beheer Ze had deze slot-catastrophe kunnen voorkomen.... In haar wanhoop over dezen slag lag haar haar hart geheel open en bloot. Hoe verplet ze ook was, ze zag zich- zelve, haar trots, haar eerzucht, haar zelfzucht als de voorname drijfveeren van haar gedrag. Haar ooren hoorden het stomme verwijt van doode lippenin de stilte don derde het rondom haar, verschrikkelijk, onweerstaanbaar, en het vulde de gansche kamer. De stilte deed in haar binnenste hooge golven opstuwen, die de woorden aandroegen jij hadt dit kunnen voorko men." En in haar hart rolde de waarheid aan en gaf de echo ten antwoordjij hadt dit kunnen voorkomen." De nacht was vol van den donder dier beschuldiging. Toen die rondom haar losbrak, zonk ze neer op de knie- Sn en bedekte voor Gods tegenwoordigheid haar gelaat met de handen. Voetstappen op de trap, maar Catharina hoorde ze niet, De deur ging open, en Martha kwam op haar toonen binnen. «Juffie," zeide ze op haar luiden fluistertoon, »ik kwam om u te helpen met het arme kind, maar ik geloof, dat ik al te laat kom Catharina stond op en smoorde de snikken in haar keel. «Alles is al gedaan, Martha, net als jij het Zaterdag avond gedaan hebt." »Ja liefje! En heb je niets vergeten?.... Nu hoor, ik zal komen om bij het kisten te helpen, en zoo krijgen we geen gepraat over de arme ziel. Ja, ja, wat was het een flinke meid. Ik heb altijd haar vrijmoedige manieren bewonderd." Met eerbiedige hand lichtte ze het laken op en keek naar Peggy met een door droefheid vertrokken gelaat. Catharina nam de hand der onde vronw. »Laten we naar beneden gaan," zeide ze zacht. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2