Honderd en derde jaargang. 1901. Hinderwet. Gevonden If oor werpen. Buitenland. Laatste Berichten. Neder lan d. 29 SEPTEMBER. De Oorlog in Zuid-Afrika. De heer Muller is de bekende pachter van de nieuwe Wielerbaan en van het hotel Zeeburg, naar welk laatste huis hij eerlang dacht over te gaan. Op die wijze was het huis aan de Vondelkade onbewoond, hoewel nog ge heel gemeubileerd. NO. 116. Eerste blad. HKMAARSCHE CODRAAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,O». Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlën :j Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONYoordam C 9. Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen, ingevolge art. 8 der Hinderwet, ter openbare kennis, dat zij in hunne vergadering van 26 September 11 de volgende vergunningen hebben verleend ló.aan J. G. H. ELFRING, aldaar, tot het uitbreiden zijner bakkerij en het maken van een nieuwen oven, in het perceel Koningsweg, wijk B, no. 74 2o. aan C. SCHIPPER, aldaar, tot het oprichten van een heeteluchtoven, in het perceel Laat, wijk A, no. 57. 3o. aan J. TERHAAK, tot uitbreiding zijner bakkerij in het perceel Ritsevoort, wijk A, no. 43. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 28 Sept. 1901. C. D. DONATH Secretaris. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een portemonnaie met f 0,155, een ceintuur, een gouden gladde ring, een ring met 2 sleutels, een muntbiljet van f 10, een zilveren broche, een beenen broche, een witte ceintuur, een 20ste aandeel Staatsloterij, een gouden medaillon, een voetkussen, een blokschaaf, een nickel jongenshorloge, 2 ceintuurs. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 27 Sept. 1901. S. M. S. MODDERMAN Jr. ZUID-AFRIKA. Een bericht uit Durban aan de «Standard" bevestigt wat op 23 dezer geseind werd omtrent een spoorwegongeluk te Standerton, en voegt er bij, dat het ongeluk werd veroorzaakt door een verbogen rail. De trein vervoerde dragonders van de Garde, van wie er 6 gedood en 36 gewond werden. De Engelsche verliezenlijst van 25 September geelt het volgende overzichtVan het 17de regiment laneiers bevinden luitenant lord Vivian en kapitein Sanderman zich te East London beiden zijn vooruitgaande. Van Gough's colonne wordt gemeld dat alle gewonden die te Vrijheid verpleegd wordenzichbehalve kapitein Dick buiten gevaar bevinden. Van verschillende gevechten worden als verliezen opgegevengesneuveld 2 aan ziekte gestorven 10 en gewond 11. De cijfers van den 26 zijn 5 gesneuveld I 11 gewond, 1 vermist en 10 gestorven aan ziekten. Men merkwaardige vondst. Te H a r o 1 d s v i c k, op de Shetlandeilanden, heeft men een ouden Vikinger drinkbeker gevonden die uit den rugwervel van een walvisch is gesneden en zich in goeden staat bevindt. De beker werd gevonden in een grafdat onder de klippen lag en denkelijk de begrafenisplaats van een zee koning is geweest. Naast de beenderen van menschen paarden en honden lag de Vikinger held met zijn paard, zijnen hond en zjjn beker te zamen begraven. Men denkt dat deze overblijf selen stammen uit den tijd der landing van Harold Har- faager, die omtrent 1000 jaar geleden plaats had. BKUGIE. Opnieuw staat een werkstaking der Bel gische mijnwerkers voor de deur. Volgens berichten uit Luik toch hebben de mijnwerkers den 26 op een druk bezochte bijeenkomst besloten tot een algemeene werk staking in het geheele bekken van Luik over te gaan. Het is niet waarschijnlijk, dat de staking zal kunnen worden voorkomen. DUITSCMiAAD. Aan boord van het Duitsche oorlogsschip »Gazelle", dat op de reede van Dantzig ligt, is muiterij uitgebroken. De bemanning verzette zich tegen de bevelen harer officieren en beging buiten sporigheden; de sluitstukken der scheepskanonnen en verschillende scheepsbenoodigdheden werden o. a. in zee geworpen. Vijftien man werden reeds aan een voorloopig verhoor onderworpen. Het schijnt, dat de ontevredenen onder de Duitsche militairen (er heerscht den laatsten tijd veel ontevre denheid, men denke aan den vermoorden ritmeester von Krosigk), met den Keizer van opinie zijn, dat»onze toekomst op het water ligt." Wat de Keizerlijke redenaar van deze toepassing zjjner leuze zal zeggen, is een andere quaestie en, als bijna steeds, vermoedelijk een verrassing. De Senaat van Hamburg heeft een navolgenswaardig plan ontworpen om in de behoefte aan volkswoningen te voorzien. De Staat stelt terreinen beschikbaar voor matigen prijs en op gunstige voorwaarden van afbetaling, even eens voorschotten voor het bouwen tegen matige rente en met ruime termijnen van aflossing. Tevens wordt de hand gelicht met de grondbelasting en de politieveror dening op het bouwen. De aan te wijzen terreinen zullen gelegenheid moeten geven om de 1000 tot 1500 woningen op te bouwen van ten hoogste 50 vierk. meter elk. De gronden kunnen ook in erfpacht worden uitge geven voor ten hoogste 80 jaren. Ingeval van koop stelt de Staat zich tevreden met een eerste hypotheek ad 4 pCt. 's jaars. Uit de Staatskas worden 1.200,000 mark beschikbaar gesteld tot voorschotten aan bouwers tegen 4 pCt. 's jaars, mede onder hypotheek, welke in de eerste 10 jaar niet behoeft te worden afgelost en daarna bij gedeelten van 10 pCt. s jaars. Dit voorstel zal nu aan de goedkeuring der Burgerschap (Tweede Kamer) worden onderworpen. EHVGMIiAAD. Te Londen loopt, volgens de laatste berichten in de militaire clubs het geruchtdat Kit chener, ten gevolge van ernstige meeningverschillen met den minister Brodrick, zijn ontslag als opperbevelhebber in Zuid-Afrika zou hebben gevraagd. De regeering zou er op hebben aangedrongen dat Kitchener op zijn be sluit terugkwam. Kitchener zon hebben geweigerd waarop de regeering de tusschenkomst van een hoogge plaatst persoon moet hebben ingeroepen. Blijkt dit gerucht juistdan is 't voor de regeering een zeer ernstige slag Kitchener heeft als overwinnaar van den Mahdi in Engeland een groote reputatie, vooral ook wat betreft de administratieve regeling van een veldtocht. Wat de quaestie voor de regeering nog moeielijker zou maken, is het feit, dat sir Bindon Blood, reeds meermalen als Kitchener's opvolger genoemdop 't punt staat nit Zuid-Afrika naar Indië terug te keeren. De allernieuwste oorzaak voor het vergaan van den Engelschen torpedovernieler »Cobra" is dezedat het schip in zijn volle vaart op een walvisch moet zijn ge- stooten. Men leidt dit hieruit af dat visschers van de Wash een doode walvisch hebben gevonden die een vreeselijke wond had. LONDEN, 29 Sept. De «Pali Mall Gazette" deelt in haar laatste editie mede, uit vertrouwbare bron te hebben vernomen, dat lord Kitchener ernstig over zijn positie nadenkt, daar hp heeft ervaren dat zijn handen min of meer zijn gebonden en hij bijgevolg niet in staat is gebruik te maken van elk gewenscht middel om een einde te maken aan den oorlog. Hij wenscht dat de rebellen in stede van tot korte gevangenisstraf te worden veroordeeld, wat de rebellie in do hand werkt, ter dood zullen worden gebracht, hij heeft nieuwe geharde troepen noodig en verlangt de afkondiging van de krijgswet te Kaapstad en elders. De «Pali Mall Gazette" voegt daarbij dat Eduard VII gisteren een langdurig onderhoud had met minister Brodrick over den staat van zaken te velde ook in ver band met het recruteeren in do Y e o m a n r y. Er wordt beweerd dat doortastende horvormingen ten opzichte van het leger binnenkort zullen worden aangekondigd. Voor het oogenblik worden aanzienlijke versterkingen gereed gemaakt voor geval van nood. LONDEN, 27 Sept. Lord Kitchener seint uit Pretoria van heden De forten Itala en Prospect aan de grens van Zoeloe- land zijn gisteren door de Boeren in groote getale, waar schijnlijk onder bevel van Botha, aangevallen. Na krach- tigen tegenstand dreven de garnizoenen de Boeren terug, hun zware verliezen toebrengend. Overal elders aan de grenzen van Natal is alles rustig. Luitenant Miers van de Somerset Light Infantiy ver liet den 25 dezer zijn post te Riverdraai om drie Boeren te gemoet te gaan die onder bescherming van de witte vlag kwamen aanrijden. Na een gesprek van eenige oogen- blikken zag men de Boeien Miers doodschieten en weg- galoppeeren. Ik heb een onderzoek ingesteld. Inbraak. Op verregaand brutale wijze is te Amsterdam ingebroken bij den heer W. A. Muller, Vondelkade. De inbrekers zijn over een schutting in den tuin van den heer Muller gekomen. De inbrekers zijn door het forceeren van een goed gesloten keukenraam in huis geklommen en hebben, bin nen zijnde, op de ruwste wijze huisgehouden. Geen kamer bleef onbezocht bijgelicht door kaarsen, waarvan de vetsporen overal zichbaar waren, hebben zij letterlijk geen hoekje onnagespeurd gelaten, alle aanwezige kasten en bergplaatsen opengebroken, de inhoud over den vloer verspreid en wat van hun gading was medegeno men. Voor een zeer aanzienlijk bedrag aan goud en zilver en kostbaarheden letterlijk alles wat aanwezig was is gestolen. Aan de brandkast is gemorreld, maar die hebben de dieven niet kunnen open krjjgen. Een sch ijfbureau is geheel uit elkaar genomen om het onderzoek naar den inhoud te vergemakkelijken, de verschillende deelen er van lagen in een chaos van overhoop gehaalde voor werpen op den vloer. Wat niet spoedig openging o. a. een prachtige spiegelkast is met geweld opengebroken en onherstel baar beschadigd. Om den buit te kunnen medenemen hebben de dieven ruwweg een stuk van een zware pluche portière afge sneden en den boel daarin gepakt. Ook een hoeveelheid linnengoed werd medegenomen. Dezer dagen was de werkster nog in het huis geweest, dat zij des middags om 12 uur verlaten had. Toen de heer Muller den volgenden middag om 3 uur in de woning kwam zag hij aan het tooneel van onbe schrijfelijke wanorde, wat gebeurd was. De heer Muller was tegen inbraak verzekerd. Van de daders alweer niet het minste spoor. Het ongeluk te Valkenberg. De «Limb. Koerier" geeft van het noodlottig ongeval de volgende beschrijving «Na afloop der manoeuvres reden in de automobiel van den generaal naar hun hotel te Valkenburg de Russische, Fransche en Duitsche militaire attaché, ver gezeld van den kapitein van den generalen staf Asbeck en twee chauffeurs. «Het was ongeveer drie nnr in den namiddag. De top van den Kouberg te Valkenburg was bereikt, men moest nu naar beneden. «De helling van dien berg is zeer steil. Borden van den Wielrijdersbond manen den toerist aan daar af te stappen. «De chauffeurs van den automobiel remden nit alle macht. «Eensklaps klonk een knal, niet ongelijk aan het lossen van een geweerschot. De remmen van de machine braken, I het toestel weigerde zijn dienst en met meer dan snel treinsvaart reden de militairen naar beneden. »Onder aan den Konberg staat een oude steenen poort, de Maastrichter Poort. Deze poort is zoo nauw, dat een rijtuig er juist door kan. »De reizigers begrepen den nood, waarin zij verkeerden en zij schreeuwden nit alle macht. «De chauffeur behield zijn tegenwoordigheid van geest. Hij stuurde precies de poort door, en ongelukken zonden niet te betreuren zijn geweest, wanneer het linker achter wiel der automobiel niet tegen een der zijkanten van de poort ware vastgeraakt. Ontsteld kwamen de dorpelingen uit hun woningen loopen. Het eerste oogenblik zagen zij niets dan een wolk van stoom, rook en stof, waaruit een akelig gekerm opsteeg. »Toen de wolk was opgetrokken, zag men een lichaam op den grond liggen. „Het was kapitein Van Asbeck. »Een eind verder lag nog een lichaam de Duitsche attaché. «Onmiddellijk snelde men ter hnlpe. »De heer Philippens Schetters, kleermaker, nam kapi tein Van Asbeck op, droeg hem voorzichtig zijn woning binnen en zette hem eerst op een stoel, en legde hem daarna op een sofa neder. «Vreeselijk was de hoofdwonde, welke deze Hollandsche officier bekomen had. «De Duitsche attaché, baron von Ziegler, werd met niet minder vriendelijke handen opgenomen en naar de woning van den heer Lefrien gedragen. «Geneeskundige hulp werd ingeroepen. De Valkenburg- scbe geneesheeren, bijgestaan door vijf officieren van ge zondheid, onmiddellijk nit Maastricht overgekomen, ver leenden geneeskundige hnlp. Het stoffelijk overschot van den kapitein baron Van Asbeck is naar den Haag vervoerd. Op de kist was een groote bloemtuil neergelegd. De betrekkingen van den overleden kapitein hebben bedankt voor de militaire eerbewijzen. De stoet zal een zoo eenvoudig mogelijk karakter dragen. Zelfs de bloemen worden niet medegevoerd. Op de begraafplaats zullen o.a. tegenwoordig zjjn de meeste der attaché's van vreemde Rijken, die de manoeuvres in Limburg hebben gevolgd. De berichten omtrent den overste von Ziegler blijven gunstig. Vermoedelijk kan hij over 3 weken naar Duitsch- land terugkeeren. De militaire attaché van Noorwegen, von Klehstadt, die licht verwoud werdis in den Haag teruggekeerd, Wieringenraard. In de op den 26 gehouden raadsvergadering alhier werd tot onderwijzer benoemd de heerJ. J. de Boer te Groningen. Verder werd besloten aan tte vragen, oi de uren van het herhalingsonderwijs geregeld kannen blijven als voorheen en werden de trac- tementen van het onderwijzend personeel bij verordening vastgesteld. Vervolgens werd toestemming verleend aan den heer P. Stadt om op zijne kosten in zijn buis eene brmgasleiding te doen aanleggen, welke bij verhuizing voor den alsdan getaxeerden prijs door de gemeente zal worden overgenomen. Aan het burgerlijk armbestuur werd over 1902 eene subsidie van f3200 toegestaan, terwijl ten slotte aan den heer W. Wijker, onderwijzer alhier, die op 10 Nov. a. s, vertrekt, eene gratificatie van f 40 wetd verleend. Te Arnhem liepen een paar jongelui met hunne meisjes op den Utrechtschen straatweg toen opeens een aantal opgeschoten jongens naderden en op brutalen toon om geld vroegen. Dit geweigerd wordende, begonnen zij te slaan. Eene vechtpartij ontstond en een der meisjes werd met een mes een steek in den rng toegebracht. Ge lukkig is de wonde niet levensgevaarlijk.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1