Stadsberichten. Markt- en Beursberichten. B U R ft R L IJ K E 8 T A N 0. Harlngcarspel. De alhier bestaande vereeniging »Nnt en genoegen" hield den 26 eene huishoudelijke ver gadering. De secretaris, de heer K. IJff, altredende, niet herkiesbaar, werd vervangen door den heer J. Dam de vacature van penningmeester werd aangevuld door be noeming van den heer C. Bijpost. De heer E. Meijer Drees werd als bibliothecaris herbenoemd. In de commissie voor de bibliotheek werden voor dit jaar benoemd de heeren C. Nierop en J. Dam. Uit het door den bibliothecaris uitgebracht verslag bleek, dat van de bibliotheek aan 32 lezers 316 werken in het afgeloopen jaar werden uitge geven. Voor aanvulling der bibliotheek werd wederom een klein bedrag beschikbaar gesteld. Broek op Langedljk. Voor de to houden raads verkiezing werden candidaat gesteld de heeren C. Wagenaar J.Gz., C. Slot Kz., dr. H. G. Hamaker en K. Ven. Barnaul en Bal ley. De commissaris van politie der 4e afdeeling te 's-Gravenhage verzoekt namens de ouders opsporing, aan houding en voor hen geleiding van den minderjarigen G. A. van der Assel, 12 j3ar, wonende Sumatrastraat aldaar, en B. C. van Werkhoven, 13 jaar, wonende k'uma- trastraat aldaar. Zij bevinden zich vermoedelijk in elkanders geselschap en zullen zich wel ophouden bjj het circus Barnum en Bailey. Zij verlieten 24 dezer de ouderlijke woning en keerden daarin tot heden niet terug. Hengstenkeuring. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft in overleg met de Ged. Staten van Noord-Holland, Friesland en Groningen, de algemeeene keuringscommisie voor de paardenfokkerij en de provinciale regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Noord-Holland, Friesland en Gro ningen, bepaald, dat de gewone Rijkskeuringen van tot dekking bestemde hengsten van ten minste 2^ jaar oud, in het najaar van 1901 gebonden zullen worden voor Groningente Winschoten op 4 Novemberte Groningen op 5 Nov.; te Appingadam op 6 Nov.; te Groningen op 7 Nov.; voor Friesland: te Oranjewoud, gemeente Schoterlaud op 8 Nov.; te Leeuwarden op 9 Nov.; en voor Btoordholland: te Hoofddorp, gemeente Haarlemmermeer, op 11 Nov.; te Schagen op 12 Nov.; te Beverwijk op 13 Nov. Schagen. Bij de op Jen 28 gehouden keuring vanwege de afd. Schagen van de Holl. Maatschappij van Landbouw werden da volgende prijzen toegekend1/2- jarige rammen, le pr., f 10, J. L. T. Groneman, Wie- ringerwaard 2e pr., f 5, J. Bakker, Barsingerhorn en 3e pr., 1 2.50, dezelfde jarige rammen, le pr. f 10, K. Zijp, Wieringerwaard, 2e pr. f 5, dezelfde ooilam meren, 1 pr. f 5, K. Borst, Schagen 2e pr. f 2.50, J. L. T. Groneman, Wieringerwaardfokschapen, le pr. f 5, J. L. T. Groneman, Wieringerwaard en 2e pr. f 2.50, J. Krijger, Oudesluis. Kunstbeschouwing. De feestelijkheden, door het Teekengenootschap »K unst zij ons doel" alhier, tor gelegenheid van het 70-jarig bestaan, in ds maand October te houden, zullen dinsdag, den 1, des avonds, worden geopend met eene bijeenkomst van de leden met hunne genoodigden. De kunstbeschouwing, daarmee gepaard, bestaande uit eene collectie teekeningen van onde meesters, daartoe welwillend aangeboden door den heer P. Langorhuizen te »Crailoo", onder Hnizen, belooft veel schoons en merkwaardigs. Men zal er o.a. de werken aantreffen van de navolgende kunstenaarsRembrandt, Jan Steen, A. van Ostade, Paulns Potter, Frans van Mieris, J. van Gooijen, Albert Cuijp, Hans Bol, Dirk de Brag, P. P. Rubens, Cornelis Pz. Bega, J. Oats, H. Goltzius, Jacquss Jordaens, Dirk Langendijk, Dirk Maas, enz. enz. Zeker zullen velen den avond van 1 October opgaan naar het »Wapen van Heemskerk", en wie nog geen lid is van dit Genootschap, dat zoo werkdadig optreedt, kan van deze gelegenheid gebruik maken om zich aldaar aan te sluiten en als lid te laten inschrijven. Wieuwe winkel. Den 26 werd de nieuwgebouwde sigarenwinkel op de Laat, hoek Schoutenstraat, door den heer G. van Willigen geopend. De flinke verlichting valt op dat stads gedeelte goed in het oog en geeft aan dien hoek en de geheele omgeving een vroolijk aanzien. Het nieuwe gebouw voldoet in zijn geheel goed. De ontwerper van het plan, de architect IC. Bakker Dz., alhier, heefteer van zijn werk. Concert. De heer Maurice Hageman die op 25 September te Amsterdam zijn gouden kunst-jubileum vierde met een invitatie-concert in het «Gebouw van deD Werkenden Stand" heeft het voornemen, op zijne aanstaande kunst- tournée, ook Alkmaar te bezoeken, en zal hier op don derdag, 24 October a.s., een concert komen geven met medewerking van mevr. T. Blom—Urlus, sopraan en de heeren Jan Dijker, tenor, Felix Hageman declamateur, en Richard Hageman, accompagnateur. Na het groote succes te Amsterdam is bet te verwachten dat het den 72-jarigen kunstenaar ook hier niet aan belangstelling ontbreken zal. Tooneel voorstelling. Op Donderdag, 3 October, zal in het lokaal Har monie, alhier, door het Hollandsch Tooneelgezelschap, van Amsterdam, eene enkele buitengewone voorstelling worden gegeven, bestaande in de opvoering van »DeKoop man van Antwerpen", tooneelspel in zes tafereelen. De directie van dit gezelschap, de heeren Barendse, Verhagen en Potharst, weet zich te Amsterdam door de goede verzorging van hare opvoeringen, steeds volle zalen te verzekeren. Goedkoope wlntcrlectuur. Evenals vorige jaren, zal de Volksleesbibliotheek van het Alkmaarsche Nutsdepartement weder gelegen heid geven, in het aanstaande winterseizoen, wekelijks, zeer goedkoop, goede lectuur te krijgen. Men kan n.l. te beginnen a.s. dinsdagavond, 1 October, van halfzeven tot acht nnr, voor niet meer dan 10 cents, eene leeskaart bekomen, die recht geeft om ioderen woensdag, des avonds van halfzeven tot acht uur, een boek af te halen. In het gewone lokaal van bet Gasthuis wordt daartoe op de bepaalde uren zitting gehouden. De boeken worden niet afgegeven aan kinderen beneden 16 jaar. Paardenmarkt. Door de alhier gevestigde Vereeniging tot bevor dering van den bloei van jaarlijksche paardenmarkten alhier is de koninklijke goedkeuring op hare statuten aangevraagd. Voorzitter der Vereeniging is de heer F. Raven, vice-voorzitter do heer J. Half, penning meester de heer D. J. Goverssecretaris de heer J. P. Wagenaar, commissarissen de heeren IJ. Oldenburg, J. Oldenburg en J. Swaag, beide laatstgenoemden te Bergen. Toonkunst. Woensdag, 2 October, des avonds te half acht, zal de heer Daniël de Langealgemeen secretaris der Maatschappij tot bevordering der toonkunstin het lokaal Harmonie, een voordracht houden over Muziek en Muziekonderwijs. Te Nijmegen en andere plaatsen is genoemde heer reeds opgetreden om te spreken over een zaak, die hem na aan het harte gaat en waar over weinigen met zooveel bevoegdheid knnnen oordeelen als hij. Aan belangstellenden zal het dan ook zeker Woensdagavond niet ontbreken. Volksweerbaarheid. De Schietvereeniging «Alkmaar", onderafdeeling van «Volksweerbaarheid", alhier, hield den 25 een schiet wedstrijd op de schietbaan te Bergen, op 100 Meter staande. De uitslag was als volgtin 10 schoten, le prijs L. Trijbetz 92 punten2e J. Borst, 903e S. Trijbetz, 77 j 4e J. de Jong755e H. de Groot, 72 6e H. de Graaf, 687e J. Termaat, 668e F. Stutuer, 66 p. De heer Holland voorzitter der afdeeling Alk maar van V. W., reikte met een passend woord de ver schillende prijzen aan de winnaars nithg wees er op, dat om weerbaar te zijn, men ook gehoorzaamheid moest toonen aan allen, die aangewezen zijn gezag te handhaven, overal en zelfs met toewijding en opoffering. Niet alleen een goed schutter, maar ook een disciplinair ontwikkeld man zal bij zijn meerderen en kameraden hoog staan aangeschrevende rebel al is deze laatste nog zoo'n goed schutter wordt nooit het sieraad van een degeljjk volk. Na hnn het lafhartige tarten en uitjouwen van agenten van politie met een kernachtig woord onder het oog gebracht te hebben werd met een «leve de Koningin" de rede besloten. Zoo mogen de onderwijzers met vrncht op hnn werk terugzien hun opoffering en moeite wordt beloond door de overtuiging dat de leerlingen steeds meer en meer beginnen te begrijpen, dat nauwgezette plichtsbetrachting een sieraad is voor elk weldenkend mensch. 't Is te hopen, dat een weinig geldelijke steun de be stuurders in de gelegenheid zal stellen op den ingeslagen weg voort te gaan. Voor de vrouwen en kinderen in ».A. Het comité «Alcmaria" heeft van Z. Ex. den Mi nister van Buitenlandsche Zaken bericht ontvangen, «dat «goederen en gelden, bestemd voor de Zuid-Afri- «kaaneche vluchtelingenkampen, nog stoeds op de gewone «wijze daarheen kunnen worden overgemaakt." Een dergelijk schrijven ontving het comité van den heer van Boeschoten, Hoofd v. Dienst van President Kroger. Het comité bericht ons onder hartelijke dankbetuiging dat zijn ingekomen, ten behoeve van de vrouwen en kin deren in de kampen te Zuid-Afrikana de opgave in een vorig nummer, de volgende bedragen Collecte te Zwartsluis f 280.775id. te Everdingen f 11.35 id. te Hummelo en Keppel f 69 id. te Wijk bij Duurstede f70; id. te Wormerveer f 260 id. te Groot schermer f 28.70 id. te Midwoud (N.-H.) f 223.55id. te Hoogland, bij Amersfoort f 31N. N. te Alkmaar f 12.50; familie-avondje v. H. te Alkmaar f 1.67; Mr. A. M. P., Batavia f 10collecfe te Genemuiden f 359.75, zoodat in het geheel is ontvangen f 4488.07. Plannen voor collectes en sub-comité's zijnte Raams- donk, Capelle a/d IJssel, Midden-Beemster, Kampen en de Rijp. Feestconcert op 8 October. Men zal zeker met veel ingenomenheid vernemen, dat op 8 October, den Ontzetdag, in de G r oo te Kerkte Alkmaar, een zeer goed verzorgd concert zal worden gege ven, en wel op den middag te 2 uur. Er zullen aan mede werken de dames N. Böhm, sopraan, en H. Scholten, alt, benevens de heeren G. Zaisman, bas, C. Phlippeau, tenor, W. Robert, viool, en J. M. Otto, orgel, als solisten, terwijl het Haarlemsche Vocaalkwartet, dat zich in een uit stekenden naam verheugt, tot deelname aan dit concert zich heeft bereid verklaard. Tot de uit te voeren stukken bebooren kwartetten van Mozart, Praetorins, Valerius, en Diepenbtoek, 8en duet vau Mendehsohn, solo's van César, Franck en Gounod, vioolstukken van Bach, Handel en Schumann, alsmede orgelstukken van dr. Volckmar en HSndel. Waar de toegangsprijs, ook met het oog op den feestdag, gesteld is op slechts vijftig cents, valt een bezoek aan deze uitvoering zeker ouder veler bereik. Arrondissements-Rechtbank. Op de aanbevelingslijst voor rechter in do arron- dissements-rechtbank, alhier, zijn geplaatst de heeren mrs. H. van Loghern de Josselin do Jong, L. R. Tel- ting en E. L. Umbgroveallen substituut-griffier bij de rechtbanken te ZutphenAmsterdam en Middelburg. Remonstrantsche Gemeente. Door het bestuur der remonstantsch-gereformoerde gemeente alhier is voor de vacature van predikant het volgende 4 tal opgemaakt (alphabetisch) ds. P. Eldering, te Amsterdam ds. P. Heering, te 's Gravenhage dr. A. H. Haentjens, te Haarlem en ds. K. F. Sparuaaij, te Dokkum. Muziekuitvoering Stedelijk muziekkorps. Door het Stedelijk Muziekkorps zullen op zondag den 29, 's namiddags 2 uur, in den Stadfchoutde na volgende stnkken worden uitgevoerd 1. «The Liberty Bell'" Amerikani- scher Marschv. J. P. Souza. 2. «Concert Ouverture"J. W. Kalliwoda. 3. «Traüme auf dem Ocean", Concert WalzerJos. Gungl. 4. Grosse Fantaieie Uber Motiven aus der Uper «Carmen"G. Bizet. 5. Ouverture zur Oper «Die Weiber von Weinsberg"C. E. Conrad. 6. Fantaisie pour Harmonie «Jeunesse et Gloire"J. Manrice. 7. a. «Gavotte"F. de Mol. b. «Fröhliche Postfahrt" Erd. Emanuel 8. Musikalische Blumenlese", fürHar- Wittor. monieH. Thümer. 1 Onthulling monument Bergen. De onthulling van het Russische gedenkteeken te Bergen is thans definitief vastgesteld op maandag, 30 September, des voormiddags te 11V4 nnr. Zg zal gepaard gaan met eene godsdienstige plechtigheid, onder leiding van een rnssisch geestelijke, in het rijke brocaat gonden ambtsgewaad der Griekscke kerk. Behalve dat de inwijding zal worden bijgewoond door den russischen gezant en zijn staf, zal een der regimenten, die aan den slag te Bergen deelnamen het Keizerlijke garde-regiment «Paolovsky" te Petersburg, door een bijzonderen verte genwoordiger den eersten luitenant Sergius de Tomilin, van zijne belangstelling in deze plechtigheid doen blijken en vortoeft deze bereids hier ter stede bij de familie v. Reenen. Wij meenen onzen lezers geen ondienst te doen met hun eenige bijzonderheden omtrent dit regiment mede te deelen: Het regiment ontstond in 1790 onder de regeeriDfr^van Catharina II. Het droeg toen den naam van «Panl", den zoon van Catharina, die toen groot-hertog was. Ge durende den slag van Bergen en Castricum ontving het, volgens rnssisch gebruik, den naam van den generaal, die aan het hoofd er van stond en die in den slag bij Bergen werd gewond het werd toen genoemd het regiment der grenadiers van generaal Eemir. Het was de eerste slag die het regiment medegemaakt heeft en ontving het dus te Bergen den vuurdoop. Na de slagen te Bergen en te Castricum werd de naam wederhet regiment der grenadiers van Paul Iterwijl na den 12jarigen oorlog in 1812 het ter belooning van de betoonde dapperheid den naam ontving van Keizerlijk garde-regiment van Paul I en de vlag met het kruis van St. George. Het regiment draagt nu nog denzelfden casque dien het in den slag van Bergen gedragen heeft met het opschrift «Gnd met ons," met de naamletters van den tegenwoor- digen Keizer, die de chei is van dit regiment sedert 25 jaar. De Keizer kwam in dit regiment op den leeftijd van 7 jaar. De eerste compagnie heet de compagnie van den Keizer en draagt zijn naamcijfer op den schouder. Alleen dit regiment heeft het recht bij parade of revue te marcheeren met de bajonet gestrektter gedachtenis aan den slag bij Friedland in 1807 en de daar betoonde dapperheid. Ter herinnering aan denzelfden slag heeft het regiment het recht ten eeuwigen tijde denzelfden soldatencasque te dragen, dien het iü dien slag gedragen heeft, door kogels doorboord. Er worden nog 532 zulke casques gedragen met de kogelgaten er in. In den oorlog tegen de Turken heeft dit regiment zich ook onderscheiden en heeft daarom een zilveren band met inschrift op deze casque gekregen. Behalve het grenadiersregiment «Paolovsky" waren in den slag van Bergen nog 2 andere grenadiersregimenten. Het eene er van was het 6e grenadiersregimont, «Tawritshesky", heelt ter herinnering aan den slag te Bergen eene vlag gekregen met het kruis van St.-George en met den datum van den slag te Bergen en ligt nu te Moscou het andere, het 11e grenadiersregiment, draagt den naam «Fanagorisky", het is nu te Jaroslaw. ONDERTROUWD. 26 Sept. Jan Koeleman en Marijtj Langeberg. 27 Adriaan Loonen en Anna Maria Hubertina Ruijtenbeek, beiden te Oosterhout, laatstgen. onl. alhier. OVERLEDEN. 27 Sept. Maria Geertruida Honnebier, eebtgen. van Jan de Groot, 59 j. 28 Arie Mul, 78 j. en 11 m Alkmaar, 27 Sept. Kleine kaas f 30.commissie f 30,Middelbare f30.Aangevoerd 442 stapels, we gende 151444 Kgr. Alkmaar, 28 Sept. Aangevoerd 2 paarden f 70 a 80, 39 kooien en ossen f 150 a 240, 0— vette kalveren a per pond a ct., 27 nuchtere kalveren f 8 a 18, 433 magere schapen f 10,a 25,—lammeren f 0 a 40 magere vark. f 15.a 20.115 biggen f 8. a 11.14 bokken en geiteD f 2 a 4, 0 bokjes f 0. a 0.boter, per P. s middags 12 uren) f 0.65 en 0.72s, aangevoerd 3738 P., kipeieren f 1.en 1.125 per 25. Alkmaar, 27 Sept. Aangevoerd 3817 mudden. Tarws f 7.30 a 7.65, rogge f 5.75 a 5.90, gerst chev. f 5.a 5.30, haver f 3.15 a 3.50 bruine boonen f 8,50 a 10, rood mosterdz. f 15.50 a 17,60, geel id. f 10s a 12, kar- weizaad f 10.80 a groene erwten f 10 a 16.— grauwe id. f 12, 18 a 19, vale id. f 9.50 a 15.25, paar- deboonen f 6,25 a 6.50,blauwm.z. f 10 a 12, citroenboonen f 13.50 a duiven id. f 7.37-J a 0.—, witte id. f 12.— a 13.—. Amsterdam 27 Sept. Friesche Jammen f 1.50 a 2.50, id. Borgers f 1.60 a 1.75, id. Blauwe f 1.80 a 2.10, Zeeuwsciie Blauwe f 2.a 2.10, id. Spnische Jam men f 0.a 0.id. Blauwe f 0.a 0.Geld. Thomassen f 1.75 a 1.80, Andijker Muisjes f 2.20 a 2.40, dito Blauwe f 2.— a 2.20, alles por HL. Delft, 26 Sept. Boter. Per yt vat f52.— a 62. per Kg. f 1,30 a 1.55. Aangevoerd 283 achtste en 41 zestiende vaten, wegende samen 6070 Kg. Edam 26 Sept. Aangevoerd 54 stuks boter 68 a 70 ct. de 5 Hg. kipeieren f 4.25 a 4.75 per 100. Leeuwarden, 27 Sept. Boter f 47.Aangevoerd 68 vierde, 19 achtste en 6 zestiende vaten. Kaas. Nagel f 20.50 an-25. Aangevoerd 17.727 Kg. Leiden, 27 Sept. Aangevoerd 3 paarden i 65 a 125, 63 stieren f 46 a 290, 227 kalf- en melkkoeien f 106 a 235, 92 varokoeien f 87 a 200, 256 vette ossen en koeien f 116 a 255 of f 0.52 a 0.66 per Kg. 234 graskalveren f 20 a 65, 74 vette ido. f 36 a f 83, f 0.65 a 0.85 per Kg., 33 nucht. id. f 7.a 21. 726 vette schapen f 16.a 25.of f 0.42 a 0.46 per Kg., 426 weide dito f 12.a 20.929 lammeren f 65 a 11.115 magere varkens f 12 a 35 of 40 a 43 ct. per Kg., 640 biggen f 5.a 11.—, 0— tnnderen, kalveren,schapen, 19 venlens f 76 a 105. Kaas. Aangevoerd 65 stapels. Goudsche f 18 a 30.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2