m LEVENSDOEL. No. 116. Tweede blad. Honderd en derde jaargang. 1901. ZONDAG 29 SEPTEMBER. Loting voor de Nationale Militie. De voedering van het pluimvee. FEUILLETON. Kostelooze bezichtiging yoor onvermogenden Annie E. Holdsworth. Schrijfster van „Dolores." Bü slecht weder en in den winter voedert men de losloopende hoenders in een ruimte (in schuur of wagen huis), waar zij voor regen en koude winden beschut zijn. Het is goed den bodem hiervan met stroo of stroo- afval te bedekken. Hierover strooit men dan het voeder de dieren moeten dit dan als 't ware zoeken. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dlnsda g-, Donderdag en zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Pr|js der gewone advertentlën Per regel f 0,14. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Telefoonnummer 3. BEZICHTIGING tegen ÏO ets. de persoon op Kon dag, 29 September, 's namiddags van 13 uur. op Kondag7 October a.s., 's namiddags van 13 uur, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter ver gadering der commissie op Donderdag, 3 October a.s., 's namiddags van 23 uur, ten stadhuize. Aan en voor kinderen beneden 13 jaar worden geene toegangskaarten afgegeven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de LOTING der in 1901 alhier voor de lichting van 1902 voor de Militie ingeschrevenen zal geschieden op Woensdag 23 October aanstaande, ten raad- huize der gemeente Alkmaar. Zij worden mitsdien opgeroepen, om zich op dien dag, voor zooveel betreft de lotellngen wier fami lienamen beginnen met de letters A tot en met K des voormiddags te ÏO ure, en met de letters li tot en met K des namiddags te 1 ure, aldaar te bevinden om te 1 o t e n en opgaven te doen van de redenen van vrijstellingdie zij ter zake van de Militie vermeenen te moeten inbrengen. Indien zij vermeenen vrijstelling te kunnen erlangen wegens broederdlenst of op grond van te zijn eenlge wettige zoon, moeten zij op Woensdag 20 Nov. e. k., des voormiddags te 10 ure, op het raadhuis ver schijnen, vergezeld van twee by den Burgemeester te goeder naam en taam bekend staande meerderjarige in gezetenen, die de vereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift onderteekenen, terwijl zij verplicht zijn de noodige opgaven voor het op maken der stnkken vóór 1 November a. s. ter se cretarie te verstrekken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 28 Sept. 1901. C. D. DONATH, Secretaris. Nn in ons land een beweging ontstaan is ten gunste van verbetering van onzen pluimveestapel en een veree- niging met provinciale onderafdeelingendie zich verbetering ten doel stelt, opgericht is, zullen tal van leeken, die tijd en geld hebben »het eens met de kip penfokkerij gaan beproeven." Geld en tijd zijn om te slagen niet voldoendemen moet ook de noodige kennis van fokken, verplegen, voe deren, enz. hebben. Heeft men die niet, dan vermorst men zijn tijd en gooit men zijn geld weg. Zelfs zij, die hun geheele leven hoenders gehouden hebben, trekken daarvan dikwijls weinig voordeel, omdat ook hnn vaak de noodige kennis ontbreekt. Omdat de VAM 49) In de keuken veegde Martha haar oogen af, en onmid del ijk was ze weer de onde in al haar levendigheid. «Je maakt je ziek door er zoo over te tobben, hartje," zeide zij, «en door tobben zijn gebroken beenderen nog nooit geheeld. Dat de mannen onstandvastig zijn ligt zoo in hun natunr, dat weten we allemaal wel. Maar ik heb menigmaal tegen Mr. Tom gezegd, dat het niet goed was met de nieuwe liefde te beginnen vóór het uit was met de oude. 't Zou heel wat kwelling voorkomen, als de mannen dat bedachten wanneer ze uit vrijen gaan." »Wil je vannacht hier big ven vroeg Catharina ver moeid. »Neen hartje, het jonge hondje is niet in orde, dat lievertje! En ik kwam u juist vragen of u er eens naar won kjjken, en kon zeggen wat hem scheelde. Dat is ze ker, dat hjj veel pjjn beeftmaar 't is al zoo laat en jnflfie is vermoeid." «Neen, ik zal wel meegaan," zeide Catharina. «Ik heb behoefte aan frissche lucht. Tom komt toch nog niet.' «Kom dan maar, liefje, het is hoog tijd. Ik denk, dat de arme jongen de onde vrouw al zal missen." Catharina ging de dear uit, en begaf zich in de duis ternis. Ze kon nog niet denken, nog niet Toelen. Het leven draaide om haar heen, de grond zelfs draaide. Met de werkelijke wereld meed warrelend had ze geen enkel pnnt van zekere eid. De eenige zekerheid was het onzeker ste van alles »Peggy is dood. Peggy is dood hoenderfokkerij door hen als een bijbedriji beschouwd en door hen niet wordt boek gehouden, weten zij niet eens of zij met de kippenhouderij geld verdienen dan wel geld verspelen. Het ljjkt ons daarom niet ondienstig hier een en ander mede te deelen omtrent de voedering van het pluimvee. De leek, die nog beginnen moet, en dat natuurlijk doet mot hoogstens 6 kippen en een haan, en de landbouwer-kip- penhouder, die maar voedert uit den vollen zak, zullen er hun voordeel mede kannen doen. Voorop stellen we, dat het pluimvee evengoed als het grootere vee, aanspraak mag maken op een doelmatige verpleging en een oordeelkundige voedering. Velen schij nen er evenwel anders over te denken. Zij herinneren ons aan de sentimenteele dame, die geen hond en geen paard kan zien slaanmaar zonder een spier te ver trekken, een levende paling het vel afstroopt en een vlieg halfdood slaat en dan laat liggen. Ziet ude paling schreeuwt niet, terwijl de hond jankt, de vlieg is klein, terwjjl het paard groot is. Dat zijn de eenige ver schillen. De hoendars zijn klein en de koeien, paarden en varkens zijn groot, maar alle stellen dezelfde eischen aan voeding en verpleging. Op een boerderij behoort men pluimvee te houden dit brengt veel van wat anders verloren gaat, tot waarde. Het leeft daar van de kruimpkens, die van de tafel van 't gezin vallen en in de voedertroggen der grootere huis dieren achterblijven. Het zoekt de laatste graankorreltjes uit het kaf en pikt op, wat onverteerd het lichaam van de paarden enz. verlaat. De hoenders brengen alr.oo veel tot waarde, wat anders verloren gaat of in den mest terecht komt, waarin het veel minder waarde heeft dan als voeder voor het pluim gedierte. Sedert de landbouw meer intensief gedreven wordt, hebben de hoenders minder gelegenheid dan vroeger buiten een groot deel van hun voedsel te zoeken. In vele streken van ons land loopen tegenwoordig ook op de boerderijen de hoenders alleen des winters vrij rond s zomers worden zij in hok en ren opgesloten. Het gevolg hiervan is, dat zjj op de meeste plaatsen veel minder groenvoeder en dierlijk voedsel krijgen dan vroeger. Ook des winters hebben zij het niet zoo goed. Vroeger dorschte men met den vlegel en toen bleef er veel meer graan in het stroo achter dan tegenwoordig bij het machi naal dorschen. Als de boer daarmede rekening houdt, is 't zoo erg niet, maar anders komt het neer op onvol doende voedering. Meer dan vroeger treedt dus het voederen door den mensch op den voorgrond en hiermede is vanzelf aange toond, dat eenige kennis van de eerste beginselen der voedingsleer ook voor den pluimveebezitter groote betee- kenis heeft. Maar de meest beredeneerde wijze van voederen be teekent niets, als daarmede niet een oordeelkundige ver pleging gepaard gaat. De beste voedering is die, welke de natuurlijke voeding het meest getrouw nabootst de goedkoopste die, welke de grootste zuivere winst oplevert, de doelmatigste die, welke de dieren krachtig en gezond houdt en het meest productief maakt. Die gedachte hield haar geest bepaald bij de onbesten digheid van haar wereld. Het was niet waarHoe kon Peggy dood zijn Hoe kon Peggy nu daar boven dood liggen?.... Door eigen hand? Dat plotseling indringen van de andere wereld in deze, gaf haar weer dat onzekere gevoel omtrent den band, die ons met beide verbindt Catharina's ziel verwijlde duizelend bij dat grenBpunt van waar Peggy zoo plotseling in het onbekende was over gegaan. Maar Catharina's uiterlijke verschijning volgd- Martha met vaste, gelijkmatige schreden. HOOFDSTUK VII. De liefde eens mans. Catharina was nog bij Martha, toen Tom thuis kwam De kamer was vol stoom van een walmende lamp, en roet-vlokken uit den schoorsteen lagen op het tafellaken en de schalen. »Poe 1" bromde Tom, »een prettige verwelkoming als je thnis komt 1 Kit had wel kunnen opblijven."' Zijn humeur was vrjj wat beter dan dien morgen. Hg was kokend van verontwaardiging en telenrgestelden hartstocht naar Ridgmond Gardens gegaati, en Tonina was hem met onbevangen vriendelijkheid te gemoet ge komen en had hem vrooljjk voor den gek gehouden om zijn boos humeur. Onder haar vrooljjkheid was iets, dat hem geheel overblufte; hij moest big ven staan voor den stagboom van haar zusterlijkheid. Terwijl bij daarover mokte en verdrietig was over de verandering, babbelde zjj voort over zijn ge voel" voor mnziek tot hij begon te denkendat zijn bewondering voor haar, enkel bewondering was geweest voor haar kunst, het ontwaken van een werkelijken hartstocht voor muziek. Hg zeide dat hij wel stem had en ze liet hem voor zich zingeu, sprak in verrukking over zijn gewonen bariton en bracht hem 't hoofd op hol met haar lof De vleierij verzachtte die andere woorden, waarin Tonina geven. Men zou kunnen zeggen: »de kip legt door den snavel''. Dat is zeer juist, maar toch wordt dit gezegde niet door iederen kippenhouder goed begrepen. Het is toch niet de hoeveelheid, maar de hoedanigheid van het voeder, waarop het in de eerste plaats aankomt. Een overdreven rijke voedering, vooral met graan, schaadt steeds in twee opzichten, want in de eerste plaats is zij duur en in de tweede plaats leggen de kippen minder eieren dan anders- Hoenders moeten kort vóór het op stok gaan gevoederd worden en wel met graan. Tegen dien tijd moeten de dieren behoorlijk honger hebben. Voedert men 's morgens het minder snel verterende graan, dan hebben de dieren des daagB geen honger en zoeken zij niet zoo vljjtig als anders naar voedsel. Ook hoenders, die niet los loopen, mogen alleen des avonds graan ontvangen, omdat zij dan een half etmaal tege moet gaan, waarin zij geen voedsel ontvangen, terwijl zij des daags driemaal gevoederd worden. De ochtendmaaltijd besta voor alle hoenders uit zoo genaamd weekvoeder, een met oordeel samengesteld meng sel van verschillends meelsoorten. Dergelijke mengsels zijn ook in den handel. In den winter wordt het weekvoeder lauwwarm ge- T e warm voedsel is hoogst nadeelig voor het is van den bek. Hoenders, die niet vrij rondloo- pen, moeten ook tegen den middag nog voeder ontvangen, b.v. keuken- en tafelafvalgeraspte wortelgewassen of groenvoeder. In den winter als een dikke sneeuwlaag den grond bedekt, moeten ook de hoenders, die gewoon zijn los te loopen tegen den middag gevoederd worden. Men moet ze ook, evenals de vastzittende hoenders, den gebeelen dag bezigheid verschaffen door ze veel kaf met enkele graankorrels voor te werpen. Hierdoor voor komt men dikwijls het veder vreten". De dieren en hierdoor ook hun eigenaar, trekken alleen dan het grootst mogeljjk voordeel van het voeder, als zij be- hoorlgk beweging kannen nemen. Daarom is 't zoo goed, ook den hoenders, die niet vrg rondloopen, bezigheid te verschaffen, desnoods door in het hok een koolplant of doorgeschoten Blakroppen op te hangen, zóó hoog, dat de dieren er slechts aan kunnen pikken door omhoog te springen. Door de beweging wordt de stofwisseling bevorderd. En slechts waar de stofwisseling levendig plaats heeft, kan het voedsel, in zooveel mogelijk eieren omgezet wor den. Aan het vljjtig zoeken herkent men onder de los- loopende hoenders de beste legkippen. Ook de wijze, waarop dezen dieren het voeder gegeven wordtis van invloed op de productiviteit daarvan, Gruanvoeder moet steeds over een grootere oppervlakte uitgestrooid worden, opdat de physiek zwakkeren niet door de sterkeren verdrongen en van het voeder ver jaagd worden. had gesmaald op mannen, die de vronwen helpen hun huwelijksleven te bemodderen." Tom was teruggedeinsd voor dat bedekt verwijtdoch was mannelijk genoeg om te voelen dat hij het had verdiend. En onmiddelijk daarop deed ze hem dien steek verge ten door toespelingen op zijn paardrijden en het kranig figtar, dat hij sloeg op het zadel. Toen leidde ze behendig het gesprek op Pegsy, haar geest en moed en oorspron kelijkheid, totdat Tom's gedachten weer terugkwamen op Peggy's flinkheid, die hem het eerst in haar had aange trokken Hg begon ook te zien, dat zijn gevoel voor Tonina veranderde met haar veranderden toon. Peggy's oogen maakten meer indruk op hem dan Tonina's zuster lijke blik.... Juist omdat ze hem niet langer toebehoorde ging zijn verlangen naar haar uitToen hg Ridgmont Gardens verliet, was hg weer zoover, dat hij voor zich reeds half en half had uitgemaakt, trouw te willen big- ven aan zijn onde liefde»Bg Peggy ben je iemand, maar Tonina geeft je het gevoel van een gestraften school jongen In het voorhuis hing hg jas en hoed op. «Kit is stellig naar bed gegaan omdat ze boos was, dat ik toch naar de stad was. Nu, dan ga ik naar boven om nog even met haar te praten. Dan kan ik haar zeggen, dat ik het met Peggy weer zal bijleggen, ik weet, dat ze nog niet slaapt." Hg had het licht voor het raam gezien. Het was bijna het eenige geweest in 't dorp en een vriendelijke licht straal voor hem op zjjn terugweg. >Ik zal 't haar maar dadelijk gaan vertellen," zeide Tom. Zachtjes flaitend en zeer tevreden met zichzelf liep hg de gang door, en zjjn voetstappen weerklonken in het slapende hnis. Een lichtstreep door de deur, die Catharina niet gesloten had viel over het portaal en lichtte hem voor naar boven. Hg klopte aan de deur en toen hg nietB hoorde, duwde hg die open en ging naar binnen. De kaars was bjjna afgebrand, en de kleine flikkerend vlam wierp breede schaduwen. Tom zag enkel de omtrekken van de gestalte op het bed. «Probeer nu maar niet mij te misleiden, Kit," zeide

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 5