HAAR LEVENSDOEL. No. 117. Honderd en derde jaargang. 1901 WOENSDAG 2 OCTOBER. Buitenland. FEUILLETON. Laatste Berichten. Nederland. Kostelooze bezichtiging voor onvermogenden Annie E. Holdsworth. Schrijfster van „Dolores." ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donder d a g- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8©franoo door het rijk f 1,—. 3 Nummers f O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentiën t] Per regel f ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERHs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. op Kondag, 7 October a.s., '«namiddags van 13 uur, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijq ter ver gadering der commissie op Donderdag, 3 October a.s., *8 namiddags van 23 uur, ten stadhuize. Aan en voor kinderen beneden 13 jaar worden geene toegangskaarten afgegeven. UUITIGilLilAfD. Eenige Duitsche bladen zoeken de reden van het overhaast vertrek van den boete-prins Tsjoen, in de vrees der Duitsche Regeering, dat de voor komende ontvangst, die hij allerwege vindt, den Prins zonde doen vergeten, dat hij oorspronkelijk naar Europa is gekomen om kow-tau te maken. Yan officieuse zijde wordt echter geantwoord, dat de Regeering in 's Prinsen terugkeer allerminst de hand gehad heeft. EHIftEIiAJÏD. De Daily News" houdt vol, dat Kitchener ontslag zoude hebben gevraagd. Het blad zegt reden te hebben te gelooven, dat in de jongste zitting van den ministerraad, die de Koning bijeenriep, onmid- deiijk na zijn terugkeer van het vasteland, de Koning een zeer krachtige houding aannam met betrekking tot Kitchener's positie. Hij ondervroeg de ministers scherp, vooral den minister van oorlog, St. John Brodrick, wien hij een particuliere audiëntie verleende, vóórdat da mi nisterraad bijeenkwam Nauwkeurig ging de Koning de voorstellen der ministers na, voornamelijk met het oog op de vermindering in de aanwerving voor den dienst. Terwijl de moeielijkheden in Zuid-Afrika toenemen, ziet Engeland zich plotseling verplicht een vlootdemon- stratie te houden tegen Turkije in het noorden van den Persischen golf. Het geldt hier de questie van het opper gezag in het havenstadje El Keweit (ook wel Koren of Herein genaamd) gelegen in een half onafhankelijk ge bied. Reeds sedert eenigen tijd heeft de Sultan getracht het half onafhankelijke gebied, waarvan genoemd haven plaatsje de voornaamste stad is, aan zijn gezag te onder werpen. Engeland wist tot nog toe dat streven te ver hinderen door het zenden van eenige oorlogschepen. Thans zoude, volgens berichten uit Bombay, een leger van 30.000 Turken naar El Keweit op marsch zijn wat hiervan zij, in elk geval, acht Engeland de plaats be dreigd, drie slagschepen zijn aldaar reeds geankerd en drie anderen schijnen onderweg te zijn. Volgens een tele gram uit Bombay zou eerstdaargs Engelands protectoraat over El Keweit geproclameerd worden. FBANKRIJH. De .Patrio'' deelt uit zeer betrouw bare bron de volgende inlichtingen mede, die ons agent schap onder voorbehoud verspreidt. »De president der Republiek, de Czaar, de Koningin TAAI van Nederland en de Koning van Italië zijn het eens om het Hot van Arbitrage te machtigen, te rekenen op hun offieiëele instemming." ZCID-AFRIKA. Blijkens telegrammen uit Durban is de reeds gemelde aanval op bet fort Itala (aan de grens van Zoeloeland) alles behalve een overwinning 50) Catharina volgde Martha door den boomgaard. De maan was schuil gegaan en de boomen doemden zwart op en strekten spookachtige takken naar hen uit, waaraan ongezien de appelen hingen. De schreden der beide vrouwen waren onhoorbaar op het natte mos. In hun mantels en hoeden gehuld gingen ze voorbij als geheim zinnige schikgodinnenwaar de goden hun festijnen hadden gevierd. Uit den boomgaai d kwamen ze op het weiland. In de verte blikte het spiegelgladde gelaat van den vijver zonder eenige uitdrukking op naar een stormachtigen hemel. Naast den oever viel een lichtschijnsel van uit Milkmaid Cottage. Het jonge hondje lag in een mandje naast het keuken vuur. Zijn oogen waren glansloos zijn ledematen slap zwak bewoog zijn staart zich heen en weer op het geluid van Martha's voetstappen. »Ach mijn arme Jockie zuchtte ze. »Lig stil mijn hondjemoeder is er nu weer. Moeder zal gauw haar kleinen vent weer beter maken. Ochoch och zijn lijfje is zoo hard als een noot »Is hij erg, Martha vroeg Catharina medelijdend en bukte zich voorover over hem heen. Toen keek ze op .Neem maar gauw wat havermeel en maak hem een pap.' Martha zag haar twijfelend aan. »Ik denk, dat Jockie die pap nog liever van binnen dan van buiten zal hebben begon ze. .Verlies nu geen tjjd haal het dadelijk zeide Catha rina op den ouden bevelenden toon. Een Engelscb officier en 11 man werden gedood 5 officieren waaronder de commandant, majoor Obapman (de bevelhebber), en 38 man gewond, 63 man vermist, waaronder velen van wie men weet dat zij gedood of gewond zijn; voorts werden 153 paarden en 82 muilezels gedood. Blijkbaar hebben de Boereu geen ander doel gehad dan om vee buit te maken (hetgeen hun ook bij deze gelegenheid bijster goed gelukt is) en hebben zij den aanval op het tort slechts ondernomen om de aandacht des vijands af te leiden. Omtrent de nederlaag van majoor Gough worden wij bij stukjes en beetjes ingelicht. Nu is over het gevecht weer bekend geworden dat 400 Boeren van een afstand van honderd yards de Britsche colonne chargeerden. Zij vielen in de flink en verzekerden zich dadelijk het bezit van twee kanonnen en een maxim die tot dusver nog niet onder de Britsche verliezen was vermeld. De Boeren ontnamen den Britschen officieren hun jassen en schoenen, zelfs majoor Gough werden schoenen en helm ontnomen, zoodat de ongelukkige bevelhebber barrevoets 25 mijlen ver moest gaau naar De Jager's Drift. Bij de Britsche verliezen in dit gevecht moeten nog gevoegd worden 9 vermisten die nog niet waren op gegeven. De werkstaking In België. LUIK 30 Sept. Ondanks de afkondiging der alge- meene werkstaking, werd heden in bijna alle kolenmijnen gewerktr Slechts in die van Ong.rée, Seraing en St. Ni colas waren een aantal arbeiders afwezig. GILLY, 30 Sept. Het nationaal congres der Belgische mijnwerkers nam een motie aan waarin wordt goedge keurd de houding door de mijnwerkers van Seraing aangenomen en aan deze geldelijke steun wordt beloofd tevens wordt echter betreurd, dat een voorstel is gedaan om de algemeene werkstaking af te kondigen. Engeland's Inkomsten. LONDEN, 30 Sept. De inkomsten van het kwartaal, eindigende 30 September, bedragen 28,636,347, dat is 1,422,970 meer dan het overeenkomstige kwartaal van 1900. El Eoweit. LONDEN, 30 Sept. Aan Renter's agentschap is me degedeeld dat het bericht in de .Bombay Gazette", dat Groot-Brittannië binnenkort het protectoraat over El Koweit zou afkondigen, ongegrond is. Een merkwaardige flikkering kwam er in Martha's oogen toen ze de pap klaarmaakte. Toen Jockie's kop hulpeloos op het verband neerzonk wikkelde ze hem in een shawl en gaf bem aan Catharina. Met een hart vol medelijden voor ziju hulpeloosheid hield het meisje hem op haar schoot en iets als moeder liefde kwam in haar op. Het verzachtte de pijn van haar leed en verminderde de spanning van haar vrees. Ze kon weer meer geregeld denken. Ze herinnerde zieh Peggy's liefde voor plant en dier en haar onderduiken om het verdrinkende hondje te redden. Die herinnering flikkerde in haar hart als een zwak vlammetje, dat tracht te blijven leven Was hot mogelijk dat Peggy met haar hart vol teederheid, moedwillig tweo levens aan haar wanhoop zon hebben ten offer gebracht Kon ze niet van plan zijn geweest Plimpton te verlaten en bij den woesten laatsten rit den dood hebben gevonden Het ijs rondom Catharina's hart smolt en de banden, die haar hadden gebonden, lieten los. Hare voeten stonden op een grond, die niet wegzonk. Verdriet nam de plaats in van afschuw en schrik en ondragelijke vrees. De ge dachte aau zoo'n ongeluk kon ze dragen het zwaarste wicht van de smart werd daardoor opgeheven Ten laatste stond ze op en gat het hondje aan Martha. »Ik moet weg Tom zal nu gauw thuis komen.'' De scherpe ou.de oogen keken haar onderzoekend aan. »Ik geloof zeker, dat u baby genezen heeft. Ik zou zijn dood niet kunnen dragen. Ik zou mijn ouden man vreeselijk gemist hebben zonder Jockie.... Ja, vrouwen zijn maar armzalige gereedschappen om liefde te vormen, dat is het werk van den manmaar als die eenmaal gevormd is, dan zijn zij uiterst geschikt om haar in stand te houden." »Ik geloof, dat zo meer van de liefde af weten dan de mannen," zeide Catharina en haar moede oogen stonden nu peinzend. »0 hemel, neen, Juff.e zeide Martha minachtend. »Dat zegt u, omdat u de mannen en hun gewoonten niet kent, en dat hoort ook zoo, omdat u nog een jong meisje is. Een vrouw is als een steenvrucht met die ééne bepaalde liefde in zich maar oen man is zoo vol liefde als een pompoen vol zaad En hij kan er niets aan doen, zijn Onlangs is aan deze zijde van de Perzische golf heel wat gehaspel geweest tusscheu de stammen onderling. De emir van Neid heeft een aanval voorbereid op den Sheik van El Koweit. De aanwezigheid van Britsche oorlogsschepen en van een Turksch leger in de nabijheid wordt verklaard door een overeenkomst tusschen de Britsche regeering en de Porte om een botsing tusschen de genoemde inlandsche hoofden te voorkomen. Voor andere complicaties bestaat geen gevaar. De zaak heeft niet langer een ernstig aanzien. De groote schilder Meissonier had op zijn buiten verblijf te Poissy een tuinman met een verbazend sterk ontwikkeld geheugen. Hij kende, evenals »Roelf" in den Groninger Hortus, van alle zaden en planten de namen. Zijn kennis wekte de bewondering op van Emile Angier, die hom een buitengewoon man noemde. Hij bleef nooit het antwoord schuldig en toch had Meissonier zich voor gesteld hem er in te laten loopen. Eens, in tegenwoor digheid van Angier, liet hij zijn tuinman roepen en toonde hem op een stuk blauw papier een menigte kuit van haring. »Kent gij deze zaden vroeg hij. De tuinman bekeek ze met aandacht en zeide »Ja, dat zijn zaden van Pulpus flaximas de wetenschappelijke naam van haring is Clupea harengus een zeldzame piant uit de tropen. Een zegevierende glimlach vertoonde zich op het gelaat van Meissonier en hij vroeg hem»Hoeveel tijd hebben deze zaden noodig om op te komen Ongeveer 14 dagen, antwoordde de slimme tuinman. Deze vertrok en nam de zaden mee naar den tuin. »Gij boort het, veertien dagen," zeide Meissonier tot Emile Augier, wergeet niet, dan hier te komen." Augier kwam terug op den afgesproken tjjd. Men dronk gezellig koffie toen de tuinman zich aanmeldde. Mijnheer Meissonier", zeide hij, zeide hij, »de planten zijn boven den grond, wilt u ze komen zien »Wel, dat is sterk," riep de schilder verwonderd uit. Allen gingen naar den tuin. De tuinman tiide een groote glazen kom omhooguit een laag aarde, zorg vuldig plat gemaakt, kwam een driedubbele rij koppen van gemarineerde haringen te voorschijn, Heeren af. Tuinman glimlacht. (Landb. Wkbl.) De DIoll. IJzeren Spoorwegmaatschappij heeft op haar lijnen spoorwegrijwielen ingevoerd ten dien ste van lijneninspecteurs en opzichters. Zij zien er uit als gewone fietsen, twee aan elkaar gekoppeld. De wielen passen op de rails, en de berijder gaat met groote snel heid over de lijn. Het toestel kan bij de nadering vau een trein gemakkelijk door één man worden opgelicht en van den weg genomen. De proef tussehen Haarlem en Den Helder moet zeer goed hebben voldaan. natuur geeft hem de overhand over de vrouw." »Ik deck, dat alleen de vrouw trouw blyft aan ééne liefde zeide het meisje droevig. Ja, die arme zwakke dingen kenuen hun voorrechten niet IU ziet er toch wat beter uit dan toen u kwam," zeide Martha, die opnieuw eeu harer scherpe blikken op haar geslagen had. »'t Is net of er meer pit in zit." Jaik voel me wat beter," zeide Catharina. »Het lijkt me niet meer zóó hopeloos. Goeden nacht, Martha." Martha wachtte tot ze het geluid van het tuinhek hoorde. Toen plooiden en vertrokken zich de lijnen van haar gelaat. Ze gichelde genoegelijk, toen ze de pap van Jock afnam, ze hield hem aan zijn voorpooten in de hoogte en lachte hardop, toen zijn kop op zij zakte. Arm hartjezeide ze schuddende van het lachen. »Moeder heeft haar jongen schandelijk behandeld. Hij is zoo dronken als een lap en ik weet niet, wat Juffie wel van de oude vrouw zou zeggen, als ze wist, dat hem niets mankeerde dan een slokje jenever. Wel mijn tijd wie zou nu aan een pap gedacht hebben om een hondje te ^ontnuchteren 1 Maar ach dat arme kind het heeft haar goed gedaan en haar wat opgowekt. Ik weet van een ziek kuikentje dat een meisje gered heeft wier hart anders van liefde was gebroken ja zeker En juffie zal nooit te weten komen dat hem niets scheelde dan een droppeltje SchiedamDat liefje hij nam het zoo aardig en natuurlijk als een mijnheertje. Zeker, Eanny is zuiver Schotsch, en we weten, wat is opgevoed met de flesch, dat gaat naar den duivel.... Catharina wandelde terug naar Great Lowlands. Een lichtstreep viel als een gebroken wolk op den vijver; het wa alsof een slapend gelaat was wakker geworden. De onrust in haar binnenste bedaarde, ze werd weder sterkzenuwen en spieren spanden zich. Er was zelfs veerkracht in haar trod, toen ze daar zoo voortliep. De grond droeg gelaten den last van den nacht, geduldig den langzaam naderenden dageraad afwachtend. Spoedig zouden die omhulde vormen in beweging komen, de sterke leden trillen en de aarde blozen voor haar brui degom, die ziju vertrek uittrad, gelukkig als een sterk man

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1