Be onthulling van het gcdenkteeken te Bergen. 'tWaa in de voor de wereldgeschiedenis zoo merk waardige en tevens zoo veel beroering wekkende jaren, die verliepen tnsschen de Fransche Revolutie en den slag van Waterloo. Men schreef 1799. Nederland ging gebukt onder Fransche heerschappij en was de Bataafsche Repu bliek geworden, waarin geen Nederlanders, doch Fransche indringers den toon aangaven. Het waren dagen van be roering, waarin men in werkelijkheid vandaag niet zeggen kon wat de dag van morgen brengen zou. De oorlogs vaan was opgeheven over gansch het werelddeel en daar buiten in Egypte streed Bonaparte. Dat werd door Oostenrijk, Engeland, Rusland de tijd geacht om te trachten de Franschen terug te dringen tot binnen hunne landpalen Eugelschen en Russen zou den binnenvallen in Holland en de Fransche legers, thans door de Bataafsche troepen gesteund, terugdrijven. Het was in die dagen dat de slag gestreden werd in Kennemerland, die velen deed vallen op het veld van eer, zonder dat aan de Fransche heerschappij een einde kon worden gemaakt. In Augnstus was een En- gelsch leger op do hoogte van Kallantsoog geland en dwong in een veldslag van 10 September de Franschen na een hevig gevecht terug te trekken. Maar de Fransche troepen kregen versterking en nadat op 10 Sept. een bloedige slag bij Petten was geleverd geraakten de Fransche en Bataafsche troepen, tegen de Engelsche troe pen, die door de Russische bondgenooten versterkt waren op den 25 September bij Bergen slaags, vanwaar do vic torie voor de Franschen begon, want op 3 October waren de vijandelijkheden bij Castricum oorzaak, dat de En gelsche generaal moest parlementeeren. Dat is in zeer korte trekken de geschiedenis van het geen een eeuw geleden in Kennemerland is geschied en men uitvoerig kan lezen in de nummers van «Eigen Haard" van 30 Sept. en 7 Oct. 1899, waarin de heer Js. de Vries de feiten in den brcede heeft uiteengezet. Van weerszijden hadden honderden dappere mannen er het leven bij gelaten; de overwinnaars hadden vele kanonnen veroverd sn een drietal Russische vaandels, die eerst naar Parijs zijn vervoerd en waarvan er later nog onkele met groote plechtigheid onder de regeering van Lodewijk Napoleon zijn overgebracht naar het Paleis op den Dam te Amsterdam. De militaire attaché bij de Russische legatie te 's-Graven- hage, de luit.-kolonel Von Muller, die zich steeds gaarne bezig houdt met studiën op krijgskundig gebied, heeft omtrent de rol, die de Russische troepen in die dagen van 1799 speelden, een ernstig onderzoek ingesteld en heeft daardoor met juistheid het terrein ontdekt waarop in 1799 de slag bij Bergen geleverd werd en waar zoo- velen zijner landgenooten het leven lieten. De bewoners van Bergen noemen dat terrein het «Rns- sische Kerkhof", omdat daar ook dikwijls de beenderen worden gevonden van daar in den krijg gevallen mannen. Het terrein behoordo vroeger tot de domeinen der Van Nassauen wier familieleden in de grafkelders der dorps kerk begraven liggen. Toen overste Von Müller eenmaal de zekerheid omtrent het terrein van den veldslag gekregen had, rijpte by hem het plan deze plek aan de vergetelheid te ont- rnkken en daarop te doen verrijzen een gedenkteeken van blijvenden aard dat ten eeuwigen dage zou gewa gen van de Russische dapperen in den krijg gevallen. Dank zij de medewerking der familie van Reenon, aan wie het terrein thans behoorde, waarbinnen het »Rus sische Kerkhof" is gelegen werd deze plek, ruim 300 vierk. M. grootkosteloos en in vrijen eigendom aan de Russische Regeering overgedragen en overste Von Mul ler verzekerde zich daarop de medewerking van don Haagschen beeldhouwer Michel F. Philips teneinde een gedenkteeken voor deze historische plek te ontwerpen. Weldra was het ontwerp gereed dat den minister van oorlog in Rubland ter goedkeuring werd toegezonden en door de Russische Regeering werd goedgekeurd. »Handelsblad" 19 Sopt. 1899 «De vaandelsin het eis op don Dam", ontleend aan de «Militaire Spectator." Paleis Gatharina dronk de versterking van den middernacht in, haar lippen lagen aan don boezem der natuur, ze voelde zich weder moedig. De wind zweefde door de stilte heen als een melodie, welke haar bekende woorden in herinnering bracht «Een tempel hebt ge niet, Geen altaar vol van bloemen Geen maagdenkoor met lieflijk weegeklaag In middernachtlijk' uren Geen luit, geen stem, geen fluit, geen wierookwalm Gezwaaid uit wierookvaten Geen heilig vat, of woud, en geen orakel Van der profeten peinzend bleeken mond." Hear gelaat leefde op, vastberadenheid nam do plaats in van verdriet en vernedering. Dezen nacht zou ze een tempel bouwen voor smart en verdriet, en daar zou zij den dienst waarnemen. Ze zou haar woud met mensche- lyke boomen beplanten Tom zou de eerste zyn. 't Was nog niet te laat; zij zou bet zich ten taak stellen, zijn ziel te redden. De verkwikking van dit besluit drong haar door alles heenze trachtte zich te bedwingen en verweet zich zelf haar harteloosheid. Geen uur geleden was ze ten doode toe getrofien geweest, bedwelmd, verbrijzeld, ver ootmoedigd en toch die afschuwelijke diepe duisternis was nu geweken. Het begon reeds te dagen Ze ver haastte den tred en kwam ademloos thuis. Haastig liep ze de kamer in, doch er was niets van Tom te zien. De tafel lag vol stoom, de lamp walmde afschuwelijkZe ging naar de keuken, die er ge zellig uitzag door de dansende vlammen, maak'e daar het souper klaar en zette koffie tegen den tijd, dat Tom zou komen. Toen alles gereed was, nam ze een kaars en ging naar boven om de deur te sluiten, die ze niet dicht had gedaan. Hij stond wijd open en ze hield op het portaal stil. Het licht scheen voor haar uit de kamer binnen Tom zat op het bed met Peggy in zjjn armen. Wordt vervolgd. Toen kon met het maken van het monument begonnen worden doch de formaliteiten te vervullen bij de schen king van den grond en de overdracht aan de Russische Regeering en de moeielijkheid om het benoodigde graniet te krijgenwaren oorzaak, dat de onthulling van het gedenkteeken niet op den eeuwdag van 19 Sept. 1899 kon geschieden, doch eerst twee jaar later zou plaats hebben. Het monument dat thans geplaatst is op korten af stand van den hoofdweg vóór een boschje op den Kerk dijk benoorden Bergen, steekt daar mooi boven het gras land uit. Het bestaat uit een voetstuk van drie ruwe uit Rusland gezonden fonkelende granietblokkenwaarop een fraai Russisch kruis met een lange en kleine scheeve dwars balk. Om het monument staan zes zware vierkante gra- nietpalen, door dikke kettingen met langwerpige schakels verbonden. In het voorvlak is in Russische karakters gebeiteld «Eeuwige Herinnering aan de Russische Krijgers gevallen in de slagen by Bergen 8 en 19 September 1799", aan de rechterzijde staan de woorden «Opgericht Anno 1901". De onthulling van het monument zou reeds plaats ge had hebben op 26 Sept. j.l., doch door het ongeval den overste Von Müller bij het automobiel-ongeluk te Val kenberg overkomen moest de plechtigheid tot den 30 worden uitgesteld. Den 30 heeft de plechtige onthulling van het gedenk teeken plaats gehad. Reeds in den ochtend begaven zich velen van uit Alkmaar naar Bergen naar de plek, waar het monument staat. Om het gedenkteeken, nog door zeil doek aan het oog onttrokken, stonden masten door slin gers groen verbonden en waaraan de Russische kleuren blauw, wit, rood, wapperden. De burgemeester van Bergen, de heer J. van Reenen, wiens familie het terrein voor het gedenkteeken afstond,' was reeds vroeg ter plaatse en verbeidde daar den Rus- sischen luit.-kolonel Von Müller, die mede reeds vroeg' tijdig tor plaatse was. Onder de kransen waren er van de familie Van Reenen, van overste Von Müller, van een der Russische kozakbenregimenten, van het regiment Koning^ Frederik IIIvan het regiment Tobolsk, van het regiment Podofsky, dat in den slag van Bergen tot het eerste treffen kwam, enz. Do meesten der kransen dra gen op veelkleurige linten in Russische karakters hulde betoon aan de in 1799 gesneuvelden. Ovorste Von Müller van het regiment Paolovsky keerde daarna naar Alkmaar terug om de officieele genoodigden te halen, die de plechtigheid zouden bij wonen. Dit waren de Russische gezant bij het Neder- landsche Hof, ridder De Strove, diens beide secretarissen, de heeren Berends en Gambs, de Engelsche legatieraad A. Court, de Fransche militaire attaché Haillot, de generaal- majoor m de eerste divisie Laman Trip, de adjudant van den minister van oorlog kapitein Doorman, majoor Koole mans Beijnen, door de Nederlandsche Regeering belast met het schrijven van de militaire gebeurtenissen in deze streken in hot laatst der 18e eenw en die op dat gebied reeds heel wat merkwaardige nasporingen heeft gedaan. Verder de eerste luitenant Tomilin van het regiment «Paolovsky", de luitenant-kolonel dar Cadettenschool te Alkmaar an der Wijck, alsmede de Russische geeste lijken uit Parijs, de aartspriester Smirnoff, die, bijgestaan door den geestelijke Diakoff, de godsdienstige plechtig heden bij de onthulling zou vervullen. Al deze genoo digden werden ontvangen door den burgemeester Van Reenen en de wethouders der gemeente Bergen, de heeren T Oldenburg en W. Veenhuizen. De burgemeester heette de heeren met een eenvoudig woord welkom, terwijl het fanfarecorps uit Bergen, ver sterkt door enkele leden der schutterij-kapel uit Alkmaar, achtereenvolgens de Russische, Engelsche, Fransche en Nederlandsche volksliederen ten gehoore bracht. Voor de genoodigden, waartoe ook de leden van den Raad van Bergen behoorden, was om het gedoukteeken een ruimte gereserveerd, terwijl aan de andere zijde van den rijweg een groot aantal belangstellenden uit de buurt was samen gestroomd, waaronder een aantal photografen, die reeds hun toestellen op het monument hadden gericht. Even voor de aankomst der vreemde gasten was onder tr m- geroffel een detachement cadetten uit Alkmaar aangekomen. Tegen halftwaalf kwamen de rijtuigen met de officieele personen aan, allen gestoken in groot uniform. De uniform van den luitenant van het Paolovsky-regiment met den eigenaardig gevormden vergulden casque wekte zeer de bewondering. Een landauer vol fraaie kransen volgde de heeren. Nadat do Russische goestelijke zijn gewaad had aangetrokkenzijnde een lang blauw kleed, waarover een kostbaar gewaad van lichtblauw met zilver brocaat, en zich de paars fluweelen Russische muts op het hoofd had gezet, begon de plechtigheid. De geeste lijke plaatste zich achter een gereedstaand tafeltje, waarop het kruis was geplaatst. De officieele genoodigden kregen allen een kaars in de hand, de priester deed daarna de gebeden, wijdde den grond waartoe hij, een wierookvat zwaaiende, om het monument heenliep en zong met den adsistent-geeatelijke daarna de bymmen bij de GriekBche kerk in gebruik. Een oogenblik later gaf overste Von Müller een teeken en toen viel het doek, dat tot dusverre het monument aan het^ oog van de toeschouwers had onttrokken. Met het kruis in de hand sprak daarna de geestelijke zijn zegen over het gedenkteeken uit, tevens hemels zegen afsmeekende over den Czaar en zijn huis. De Russische heeren kusten allen het kruis dat de geestelijke hun voorhield, waarna de kransen werden gelegd. Overste Von Müller namons het Russische leger een krans leggende bracht een woord van eerbiedige hulde aan deze plek waar de gebeenten rusten van zoo velen zijner landgenooten, die, hun plicht doende, vielen in den strijd. De kransen, uit zoovele deelen van het Russische rijk naar deze plek gezonden, mochten, zeide hij, het bewijs zijn van den eerbied dien het Russische volk voor zijn gevallenen gevoelt. Dit gedenkteeken zal de nako- meiinggenap spreken van hunne dappere daden. Overste Koolemans Beijnen bracht namens den minis ter van oorlog een welsprekend woord van hulde.Deze plech tigheid spreekt van don plicht van den soldaat en bodoelt hulde te brengen aan de dapperheid dier gevallenen. Deze dagzeide hij tot overste Von Müllermoet voor u een gewichtige zijnwaar gij n voor het tot stand komen van dit monument zooveel moeite hebt gegeven en gij zelf pas ontkomen zijt aan een zoo vreeselijk ge. vaar. Spreker zeide, dat dit monument steeds zal spreken van de dapperheid der Russische soldaten, zal herinneren aan den Russischen generaal Hermanndie zich in den slag van Bergen zoo flink hield en die met de Engelsche troepen destijds met den inval ten doel had, te helpen herstellen het bewind van den Prins van Oranje. De Engelsche legatieraad legde daarna een krans neder namens den Koning van Engeland. De Fransche legatie raad voegde er een bijnamens de Fransche regeering er op wijzendedat de Franschen en Russendie 100 jaar geleden te Bergen tegenover elkander stonden, thans zulke goede vrienden zijn. Reden te meer dat de Fran- sche regeering thans gaarne een krans legt waar zoovele dapperen rusten. Overste Von Müller bracht daarna nog hartelijk dank aan degenen die de plechtigheid met hun tegenwoordig heid vereerden, aan do familie Van Reenen en aan het gemeentebestuur van Bergen en droeg het monument aan den burgemeester in de zorg van de gemeente over. Burgemeester Van Reenen dankte voor de welwillende woorden, waarna de genoodigden ieder een herinnerings boom een Italiaanschen populier, om het monument plantten. Daarmee was de indrukwekkende plechtigheid geëindigd en ging men het dejeuner gebruiken by de familie Van Reenen. Wij vernemen, dat 9e rij der toasten aan den lunch geopend werd door den heer J. van Reenen met een heildronk op den Russischen Czar en werd deze onrnid- delijk beantwoord door den gezant, ridder de Strnve, met een dronk op H.M. de Koningin, H.M. de Koningin- Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik. Gedurende den maaltijd gaf hetzelfde muziekkorps, onder de verdienstelijke leiding van den heer Otto, met medewerking ook van den heer Reidel, nog eenige muziek nummers ten beste. Wij zagen van den heer C. van der Aa, alhier, eene uitmuntende fotografie van het monument die voor f 1,— door hom in den handel wordt gebracht. Boven dien zullen nog door denzelfden stadgenoot worden ver krijgbaar gesteld een zestal opnamen van verschillende momenten der indrukwekkende plechtigheid, en wel: gebed door den Pope; het bowierrooken de onthulling; de Pope zegent de overledenen en de vertegenwoordigers tijdens de rede van deu franschen militairen attaché; algemeene groep van alle autoriteiten. Ook maakte hij eeno fotografie, op de grootte van 50 bij 50, van de rondom het monument geschaarde officieele personen. - 1 Ivan lt het an werd) kunne: berg, kunne: direct' dat rr dagen het p alhier 13 in! 120 i dageli den I wissel bedrof Bijp. Voor de verkiezing van een lid van deu ge meenteraad f vacature Visser) zijn caudidaat gesteld de heeren A. Blokdijk Jz., P. A. Romijn en W. J. van Vloodorp. De stemming is bepaald op 3 October. Harsingcrhorn. Den 29 werd de Floralia-ten- toonstelling te Kolhorn goed bezocht. Behalve de in het voorjaar, uitgegeven plantjes en stekjes, waren vele planten ter opluistering ingezonden. Daarbij gevoegd de bijzonder fraaie tuin- en sierplanten en varens, door den heer leermk, bloemist te Alkmaar, aangebracht, gaf het geheel een bijzonder aangenamen aanblik. De dit jaar uitgereikte stekjes, bleken in het algemeen goed verzorgd een aantal bekroningen hadden plaats, ook van de ter opluistering ingezondene. De prijzen bestonden in bloemen en planten, uit de verzameling van den heer Teerink. Ook hieruit werden de prijzen eener verloting aange kocht, terwijl ook door het publiek veel werd gekocht. Loterij en uitreiking der bekroningen heeft den 30 plaats, het fanfarekorps treedt hierbij op. Welgeslaagd kan dit bloemenfeest in elk opzicht heeten. Schagen. Den 29 had op den weg van Schager- brng naar Lagedijk een wielerwedstrijd plaats om een wisselbeker, vóór tweo jaren aan de Schager wielerver- eeniging geschonken door de Alg. Nederl. Wielrijders- bond. De heer A. O. Roggeveen, te Schagen, die den beker het vorige jaar had gewonnen, bleef ook nn weer van 8 deelnemers overwinnaar, zoodat de beker, die tweemaal achter eikander of in het geheel driemaal moest gewonnen worden, het eigeDdom werd van den heer Roggeveen. De eerste maal won de heer Beisenherz van Amsterdam hem. De uitreiking van den prijs had plaats in het lokaal «De Beurs" alhier. De heer J. Merz merkte daarbij op, dat deze beker tevens de laatste prijs was, welke de Bond had beschikbaar gesteld deze doet n.l. sinds een paar jaar niet meer aan wedstrijden in snel- rijden. De heer W. v. d. Berg, assistent aan het station der H. IJ. S. M. alhier, is met ingang van 1 October als zoodanig overgeplaatst naar Krommenie. Me Pest. Den 29 had alhier de jaarsvergadering plaats van de afdeeling «Volharding" van den bond van postambtena ren :n Nederland rDe Post." Het bestuur werd herkozen, de beer C. van Eeten te Anna Panlowna als voorzitter, de heer C. Semeins te Schagen als secretaris in tijdelijk penningmeester. Wijl do afdeeling juist 5 jaar bestond, had de vergadering eon eenigszins feestelijk karakter. Smedenbond. Den 29 vergaderde in het lokaal Cérès alhier de af deeling Schagen e. o., van den Smeden'oond. Besloten weid gezamelijk smeekolen aan te koopen en daarmee, ook met de bezorging, te belasten den heer J. Korf, te Lntjewinkel. Pogingen zullen worden aangewend, als den vorigen winter, alhier een cursus te krijgen voor hoefbeslag. Onderwijzers-Salarissen. De besturen der afdeelingen Amsterdam en Haar lem van den Onderwijzersbond hebben besloten eene pro vinciale beweging voor Noord-Holland op touw te zetten, ter verkrijging van goede salarisregelingen. Daartoe is tegen Zaterdag 5 October eene vergadering te Alkmaar uitgeschreven, alwaar deze zeak (ver hooging der minima) nader besproken en geregeld zal worden. Aan de afdeelingen der onderwijzersverenigingen in deze pro vincie is verzocht één of meer afgevaardigden te zenden. Ken gelukkige winner. Te Noordeloos (Z.-H) heeft een klotnpeumakc rsknecht in de Oudewatersche landboowverloting een Utrechtseh wagentje met paard getrokken, waarvoor hem reeds een bod van 600 is gedaan.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2