No. 118. Honderd en derde jaargang. 1901. V R IJ D A G 4 OCTOBER. Buitenland. FEUILLETON. Nederland. Annie E. Holdsworth. Schrijfster van „Dolores." ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,§0; franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,©O. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVooidam 0 9. BEI<GIB. De onlangs afgekondigde werkstaking in het kolenbekken van Luik breidt zich voortdnrend uit. Het aantal stakers was op 1 October reeds gestegen tot 5000, verdeeld over 10 mijnen. De .Métropöle" ontving zeer ernstige berichten uit de Congo-staat. Het blad meldt, dat tegen het einde van Juli eeu opstand uitbrak in het Fransche Congogebied 18.000 Pahouens omsingelden de factorijen aan deOgoué, bewoond door eeu 50-tal Europeeërs, meerendeels Belgen. Door de afwezigheid van militietroepen werd de Fran sche kanonneerboot .Alcyon" ter hulp gezonden, maar deze kon de Ogoué niet opstoomen, omdat de rivier droog lag. Te Libreville werd in het begin van Augustus ver nomen, dat vier Europeeërs vermoord waren. CHISfA. De anti-vreemdelingen beweging doet, gelijk te voorzien en dan ook reeds lang voorspeld was, weder van zich hooren ditmaal in hot Duitsch-Cbineescbo gebied. Eeu zendelingen-station in de provincie Kwan- ting zou aangevallen en verbranddoch de bewoners door de vlucht ontkomen zijn. Een later telegram van den Dnitschen gouverneur meldt wel is waar dat dit bericht ongegrond is, doch geheel uit de lucht gegrepen zal het verhaal toch wel niet zijn. DUITSCHAARD. De .Nordd. Alg. Ztg." spreekt het reeds gemelde tegen, dat het een muiterij is geweest aan boord van de .Gazelle" op de reedo van Dantzig. Wel zijn er eenige onderdeelen van kanonnen verdwenen, doch dit wordt toegeschreven aan diefstal'; het onderzoek naar den dader is nog loopende. Ten bewijze, dat ook de Dnitsche pers niet onver deeld met Engelands wijze van oorlog voeren is inge nomen, diene de volgende zinsneden .Lord Kitchener van Khartoem, de Mahdistenworger, haakt naar den roem een Alva van Znid-Afrika te willen worden. Als de Regeering te Londen hem maar de militaire middeien en de volmachten geeft, die hij verlangt, dan zal hij binnen enkele weken een einde maken aan den oorlog, wel een eind van bloed en jammeren, maar toch een eind. »En lord Kitchener ie de man om zijn woord te hou den, voor zoover het tenminste geldt, dood en ontzetting te zaaien. Reeds vóórdat hij een voet op Zuid-Afrikaan- schen boden had gezet, werd van hem gezegd, dat hij in plaats van eeu hart, een keisteen in zijn borst droeg." BAGMIiAAD. De Engelsche bladen de berichten omtrent de beweerde overwinning bij Italaabs.iluut wantrouwendezien onder den indruk der laatste tij dingen de toekomst zeer donker in. Zoo schrijft bijv. de .Westm. Gazette'' .Sedert de inneming van Bloemfontein hebben wij nog niet voor zulke groote moeilijkheden gestaan. Wij moeten thans vrede sluiten met de Boeren op gunstiger voor waarden dan onvoorwaardelijke onderwerpingof wij 'ïmwmm VAX 51) Catharina verstijfde op het gezicht van Tom's ontsteld, bleek gelaat en het nog bleeker gelaat in zijn armen. Peggy's boezem ging op en neer door zijn zware adem haling. Catharina wendde de oogen af 6n trad achteruit Doch zóó kon ze hem niet achterlaten Ze ging de kamer in en zette haar kaars neer. .Tom," zeide zij zacht, .beste Tom Hij schrikte en het leven keerde in zijn blik terug. Met bevende handen legde hij Peggy neer en stond op, zijn knieën knikten. De hevigheid van zijn vergeefschen hartstocht had hem uitgeput. .Wat is het Hoe is het gebeurd Wie heeft het gedaan zeide hij met gebroken stem. »Sambo heeft haar afgeworpen," fluisterde Catharina. »Ze was onmiddelijk dood Hij wendde zich af om Catharina's blik te vermijden .Dus was het niet mijn schuld Ze trad op hem toe en legde zwijgend den arm om hem heen. »Ik dacht dat het mijn schuld was," zeide hij heesch. Catharina schudde het hoofd. Ze kon niet spreken. .En nu is het te laat zeide hij als tot zich zeiven. »En nu is het te laat. .Het was in een oogenblik voorbij," zeide Catharina met zachte stem »ze kan er niets van hebbeD gevoeld." Tom begaf zich weer naar bed en streek liefkoozend moeten ons gereed maken voor het voortzetten van den langen en kostbaren strijd die door geheele verovering van het Boerengebied zal worden gevorderd." Openlijk wordt echter in vele bladen erkend dat er van .met kracht doorzetten" geen sprake kan zijn om de eenvoudige reden, dat Engeland geen mannetjes meer heeft. De ongeoetenden die Gouwens zich toch slechts in geringen getale aanmelden deugen niet en de ge- oefenden, in Afrika reeds beproefd, willen niet, eensdeels omdat zij den oorlog meer dan moede zijn anderdeels wijl de Regeering hun nog zeer veel achterstallige soldij schuldig is. Markhamhet bekeudn Engelsche Parlementslid heeft voor zijn kiezers te Mansfield meegedeeld dat hij een officieel stuk van het War Office in zijn bezit had waarin bevel wordt gegevendit in elk blokhuis in Znid-Afrika twee Kaffers moeten geplaatst worden ge wapend met zestig patronen en dat bovendien zooveel mogelijk Kaffers gebruikt moeten worden als verkenners om de aankomst van Boerencommando's te signaleeren. ZUID-AFRIK.A. Wat er eigenlijk bij de forten Itala en Prospect is voorgevallen weet men in Europa nog nietdoch blijkbaar is daar zeer ernstig gevochten en hebben de Engelschen klop gehad. Wel melden eenige doorgelaten telegrammen dat de Boeren 500 man ver loren, maar deze berichten zijn van .Kaffars" afkomstig en bij ervaring weet men wat van de Kafferbetrouw baarheid te denken. Bovendien staat het vastdat de Boeren bijna onmiddellijk na het treffen oen groot con- vooi hebben buitgemaakt, dat voor foit Prospect bestemd was; ook dit wijst er op, dit zij geenszins verslagen, nog veel minder uiteen gesiagan zijn. Het vermoeden ligt dos voor de hand dat de 118 man door de Engelsche Regeering als haar verlies opgegeven slechts een begin is van een reeks verlieslijston. De Londensche bladen gelooven dan ook niet aan een succes der Britsche wapenen. Uit Dundee wordt van den 27 geseind .Een sterke Boerenafdeeling verraste gisteravond een volunteerposi bij One Tree Il'.li, waar het eerste gevecht geleverd werd in 1899. De Engelschen verdedigden zich dapper." De correspondent van de .Petit Bleu" seint nit Lissabon dat daar stellig wordt beweerd dat twaalf dagen geleden de Boeren bij den treinoverval op een lijn in Oosten van Transvaal een som van een half millioen hebben buitgemaakt. Te Uhelnau is dezer dagen de hoogste schoor steen van Duitschland voltooid. Die schoorsteen, welke 122 meter hoog iswerd door de chemische fabriek .Rhenania" gebouwd, om voor den landbouw schadelijke gassen af te voeren. In de Keizerlijke schouwburgen te Moskou zal men voortaan arme studenten dienst laten doen als figuranten op het tooneeltegen een roebel per avond. Een particuliere schouwburg aldaar gebruikte al sinds geruimen tijd studenten als zwijgende personages. over Peggy's verwarde haren. Zijne handen bleven op haar rusten. Ik had er alles voor gegeven als ik het vroeger had geweten kreunde hij. .En ik was hard tegen haar Kit, denk je dat ze er over heen was vóór.... vóór »Ik ben nog bij haar geweeststamelde Catharina. »Za sprak vriendelijk over je .Ach, zij kon geen wrok koesteren ze had een goed hartIk was waanzinnig Eu na is het te laat...." Het is niet te laat," zeide Catharina met zachtheid. .Het kan nog in orde komen, Tom." Haar Btem klonk hol in de stilte rondom hen. .Hoe kan het in orde komen barstte Tom los. .Peggy is weg de eenige, die ik liefhad de eenige die mij liefhadZie je dan niet, dat zij is heengegaan Ik heb niemand meer. Hoe kan het in orde komen Catharina deinsde terng voor zijn woeste oogen toen legde ze haar hand op zijn arm. »Ik heb je lief, Tom. En ik had Peggy ook lief..,." De tranen stroomden haar over het gelaat. Hij staarde haar aan en trok zich ruw los. .Jij! jij!" riep hij nit. Jij heb niemand lief dan jezelf. Jij bent jnist tnsschen ons in komen staan. Ik zon nooit met haar gebroken hebben als jij niet Hij wroef zich de tranen uit de oogen en beet op zijn Lppeu. .0 Tom ik kan niet verdragen dat je dat zegt snikte Catharina. .Maar het is waar.... 't Was mijn schuld ik dacht aan mezelfik hielp jou niet...." »Ik hielp mijzelf nietdat heb jij je niet te verwijten," zeide hij. .Schrei niet Catharinavoegde zij er zachter bij, »in hare tegenwoordigheid willen we niet kibbelen...." »'t Was haar wensch, dat we goede vrienden zonden zijn zeide Catharina eenvoudig, .Tom wil je Hij antwoordde niet. Maar by liet toedat ze zijn hand vatte en ze stommelden samen de donkeren trappen af naar het licht toe. Wilde dieren ln Bngelsch-Iutlië. Uit het laatste verslag der Engelsch-Indische re geering betreffende schade aangericht door de wilde dieren blijktdat het gevaar eerder toeneemt dan ver mindert want kwamen in 1890 23.851 personen om in 1899 was dit cijfer 27.585. Gedood werden echter 18.887 tijgers, luipaarden, wolven enz. en 93,921 slangen. Automoblelongeluk. Te Loenhont aan de Belgische grens is den 30 een automobiel in volle vaart tegen een boom gereden. De automobiel vloog aan stukken, terwijl de reizigers, een heer en eene dame nit Brussel doodelijk gewond werden. De dame is reeds overleden. 11 j it ui lil. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende van f Sept. gedagteekende telegram van den Gouverneur-Generaal vad Nedarlandsch-Indië, betreffende de gebeurtenissen in Djambi. .Bij excursies met een compagnie naar Soeroelangoen in Djambi werd in alle opzichten medewerking van de bevolking ondervonden en geregeld aanraking met hoofden onderhonden. Gezondheid gunstig." Een kadet der Kon. Mil. Akademie, te 's-Braven- Iiage, die met verlof te Dieren was, hield zich Zondag bezig met het schieten met een pistool. Toen hij het wapen neerlegde ging 't af en trof hem in het hoofd. Hij was terstond dood. (Haarl. Ct.) De nieuwe directeur-generaal van landbouw. Van den heer H. J. Lovink, benoemd tot directeur- generaal van landbouw, deelt het .Volksblad" mede Deze Lovink is de zoon van zeer eenvoudige burger lieden, die den knaap voor tuinmansknecht hadden bestemd. Door zijn lust tot studie wist bij opleiding te krijgen aan de landbouwschool te Wageningen. Vandaar werd hij opzichter over Je geonceBtepIantRofinen, eerst te Doe» tinchemlater te Zutfen. Hier onderscheidde hij zich niet alleen door goeden smaak, welke de verfraaiing der stad ten goado kwam doch ook door zijn zucht naar meerdere ontwikkeling. Toen de Heide-Maatschappij werd opgericht, 10 of 12 jaar geleden, werd hij er aan ver bonden en bracht het later tot directeur. Enkele jaren geleden werd de heer Lovink wiens bekwaamhedeu door den toenmaligen directeur van landbouw, mr. Sickesz, niet onopgemerkt waren gebleven, inspecteur der Staatsbosschen en ontginningen te Utrecht. En thans zal hij zelfs den heer Sickesz vervangen in een der hoogste Staatsbetrekkingen als directeur-generaal van landbouw aan het departement van waterstaat. Bergen. Dinsdag den 1 verbrandde hier eene boerderij van den heer Maschmeijer. Daar de brand in een bijgebouwtje was ontstaan, kon het grootste deel van den inboedel der bewoners gered worden. Van huis schuur en hooi is evenwel niets gespaard gebleven. HOOFDSTUK VIII. Maaiers. Opnieuw was er leven en beweging in Great Lowlands. Allerlei geluiden weerklonken in het huisdoor de open ramen drong het leven van daar buiten naar binnen. Geluiden van veld en ploegijzer, maaiers die nun span aandrevengeblaat van schapen geloei van runderen vermengd met de stemmen der dienstmeisjes die bezig waren de sporen van Peggy's droevig heengaan weer uit te wisschen. Catharina was met haar smart naar het kerkhof gegaan. Tom was in den boomgaard en hield in sombere stem ming het toezicht bij het inzamelen der appelen. De vraag omtrent den nieuwen koeherder was uitgemaakt. Jim zon Collop vervangen. 't Was een schitterende herfstdag. Tasschen de rhodo dendrons floot een lijster voor het orchest van sprink hanen die in het gras wegscholen. De zonneschijn polijstte de bladeren van appel- en pere- en kersenboom totdat den geheelen boomgaard langs, de roodbruine takken in dappere geledoren stonden, als een leger met banieren. Hij polijstte de stoppels waar de schoven op de wagens werden geladen en pronkte met de klaprozen in de half afgemaaide voren. Hij teekende roode en blanwe en gele plekken op de doeken der vrouwen die achter de zeisen aanliepen, ze zongen onder het werk en hunne stemmen klonken liefelijk in de verte. Iedereen was buiten en op de velden dien morgenalleen Peggy was .naar huis gegaan en had haar loon ontvangen." Zelfs Mrs. Fleming was nit zo wandelde met Peggy's oom tnsschen de maaiers verheugd van harte. De vroolijke morgen had haar doen opleven, had klenr in hare wangen getooverd en het brain van haar haren glanzen- der gemaakt. Haar gelaat was als een herfstblad, waar de zon door heen schijnt. Toen ze door de velden in de weilanden kwam, was er nieuwe veerkracht in haar gang, iets als jeugd in haar houding. Nu en dan blikte

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1