Honderd en derde jaargang 1901. ZONDAG 6 OCTOBER. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. Stadsberichten, De Oorlog in Zuid-Afrika. BURGERLIJKE STAN D- NO. 119. Berate blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donder d a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,©O. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentiëu Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON, Voor dam C 9. Telefoonnummer 3. CHINA. Volgens een telegram, den 2 te Washington uit Kanton ontvangen, zouden de rebellen van den Friad- bond (een soortgelijke vereeniging als die der Boxers) in het district Satan een ernstige nederlaag tegen de Regee- ringstroepen geleden hebben; 200 rebellen sneuvelden, velen werden gevangen genomen, en, voor alle zekerheid, meteen onthoofd. Berichten uit Si-Gnau-Foe zeggen, dat het Chineesche hof in de eerste weken van deze maand naar Peking zal vertrekken. De karavaan zal duizenden tellen en 1200 rijtnigen. De plaatselijke beambten hebben voor de provian deering te zorgen en hun dorpen en steden te versieren. Zoo zal Li-Hoeng-Tsjang ter bestrijding der kosten voor de reis door zijn provincie Tsjili 700,000 tael moeten opnemen. De reis zal twee maanden duren. DlTITSCHIiAND. Bij voortduring houden de Dait- sehe bladen zich baz g met den Zuid-Afrikaanschen oor log. Niet slechts Engeland's politiek maar ook het Engel- sche leger moet daarbij menige veer laten. Zoo bevat de «Frankf. Zeitung" een ingezonden stuk uit Kaapstad, waarin over de officieren o.a. gezegd wordt «Hun onbekwaamheid is des te opvallender, nu toch sedert geruimen tijd generaal French, de bekwaamste van alle Britsche aanvoerders, in de kolonie is en de ver dediging zelf regelt en bestuurt. Ook hebben de Engel- schen geen gebrek aan paarden sedert ze alles wat de kolonie aan paarden bezit, hebben «ingedreven". «Maar met de soldaten is het ellendig gesteld, zij zjjn bovenmenschelijk overwerkt en ten gevolge van de ge brekkige militaire opleiding niet opgewassen tegen hun taak. En nog veel erger is het met de lagere officieren gesteld. Uit gebrek aan werkelijk opgeleide officieren ziju de plaatsen bezet door ten eeuenmale ontoereikende krachten, die dikwijls niet de geringste militaire kennis hebben. De krijgswet geelt hun een onbeperkte macht, die meestal misbruikt wordt, zoodat door overmoed en hardheid rebellen worden gekweekt. JflBTGMIiAND. Wel het meest verrassende bericht dat op dit oogenblik de wereld in verbazing kan brengen, bevat de «Daily Chronicle". Het blad verzekert op zeer hoog gezagdat de tegenstand der Boeren geheel ge broken isde oorlog das zoo goed als uit isen de Regeering derhalve niet voornemens is andere verster kingen uit te zenden dan die noodig zijn om de ledige piaatsen aan te vallen Het maakt den indruk, dat dit offieiense bericht verspreid wordtomdat meu inderdaad geen troepen van eenige waarde en van eenig belang meer beschikbaar heeftwat men echter (ofschoon een ieder het opperbest weet) niet openlijk durft erkennen, omdat de geheele Jingo-pers niet anders doet, dan de Regeering hard te vallen over het feitdat zij aan Kilcheuer's voortdurende verzoeken om meer en beter troepen steeds geen gehoor heeft gegeven. De Regeering weet eenvoudig niet, van waar nieuwe troepen te bekomen. Zoo hebben dan ook alle beschikbare mannen van het 8ste en 9de regiment lanciers en van het 18de en 19e regiment huzaren te Dover liggende bevel gekregen zich gereed te maken om naar Zuid-Afrika te vertrekken. Het aantal der «beschikbare" manschappen wordt niet vermeld. De jurydie de oorzaken van het vergaan der »Cobra heeft te onderzoeken gehad, heeft haar rapport gepubliceerd. Volgens het rapport is het schip in tweeën gebroken en is het gezonken in tien vadem water; overi gens is het ongeluk aan onbekende oorzaak toe te schrij ven, De jury geeft tea slotte als haar meening te kennen, dat de Engelsche Regeering wijs deed als zij steviger torpedovernielers liet bouwen KUID-AFRIKA. Uit de Kaapkolonie wordt den 1 van Matjesfontein geseind »Seheepers heeft zich zuidwaarts gewend en trekt nu in de richting van Riversdale. Scheepers zelf is ziek en wor it gereden in een buggy, die haast was gepakt door de Engelsehen. Deze maakten jacht op de buggy maar kregen een krachtig vuurwaarbij zij 1 officier en 2 man aan dooden, benovens 2 gewonden hadden. Smutsbij wien zich Botha's (niet de bevelhebber) klein commando uit Cradock heeft aangesloten trekt snel zuidwaarts en wil zich vermoedelijk bij Scheepers voegen. De beweging zuidwaarts van de commando's uit Cal- vinia gaat voort." Omtrent de reeds gemelde gevechten bij Itala on Moedwil zijn de telegrammen van Kitchener nog steeds uiterst vaagmen kan zich nog geen juist denkbeeld vormen van betgeen er eigenlijk voorgevallen is; alleen is het duidelijk, dat de Engelsehen niet de overwinning behaalden. Uit de ofïïcieele verliezenlijst blijktdat den 27 September vrij hevig is gevochten bij Mokaridrift aan de Caledonrivier. De Britsche verliezen waren 3 officieren en 5 man gesneuveld, 6 man gewond. Verder werden in verschillende gevechten nog 6 man gewond, 2 door een «ongeluk" gedood en verwijderde 1 man zich zonder verlof te hebben gevraagd. Een kapitein stierf aan een wonde door een kanonskogel ontvangen den 29 September bij Vrijheid. Volgens do «Daily Mail" heeft lord Kitchener weer een heele partij lichtingen der Yeomanry om gezond heidsredenen terug moeten zenden. Tegelijk met de be zending verzond de opperbevelhebber een klacht over de verliezen aan geld en de slordigheid der verantwoordelijke ambtenaren over de wijze waarop deze soldaten bij elkaar gescharreld werden. In enkele weken moeten aldus 300 yeomen teruggestuurd zijn. LONDEN, 4 Oct. Uit de laatste verliezenlijst blijkt, dat de colonne van Kekewich bij den jongsten aanval door de la Rey 45 dooden en 114 gewonden had, behalve enkele lichtere gevallen. PIETERMARITZBURG, 4 Oct. De »Times of Natal" meldt, dat verscheiden Natalsche vrijwilligers gewond zijn in een gevecht met 150 Boeren, in de buurt van Helpmekaar. MIDDELBURG, Z. A. R., 2 Oct. Tweehonderd Boe ren vielen het zendingsstation Bettabella, zes mijlen van hier, aan om voorraden te plunderen. De Kaffers, tot de missia behoorende, verdedigden het station totdat er troepen uit Middelburg kwamen de boeren trokken toen af. Vier Kaffers zijn gedood. De „Columbia" wint de „America Cup", De bekende zeilwedstrijd, die ieder jaar tussehen Engeland en Amerika wordt gehouden, heeft ook nu weder do aandacht van de geheele wereld getrokkon. Het nieuwe Engelsche jacht «Shamrock", voor dezen wed strijd gebouwd, liep uitstekend, maar ook nu weder heeft Amerika de zege behaald, en is de beroemde «America Cup" het eigendom gebleven van den «Columbia". Verkiezing-Wijk-bij-Duurstede. Bij den 3 gehouden stemming is tot lid van de Tweede Kamer der Staten G -.ieraal (vacature-Van Asch van Wijck) gekozen de hear Mr. N. d e R i d d er (anti rev.) met 2424 van do 3374 stemmen. De heer Mr. J. G. ridder Van Rappard (lib.) verkreeg 950 stemmen. Schoorl. In het afgeloopen kwartaal werd aan de lagere school te Groet in de rijkspostspaarbank inge legd f 58,66 en teruggevraagd f 43,04 meer gespaard alzoo f 15,62. »ÜP- Don 3 werdeu bij de stemming ter verkie zing van e. n lid van den gemeenteraad alhier uitge bracht 159 stemmen, waaronder 3 van onwaarde waren. De heer W. J. van Vloodorp bekwam 74 en de heer A. Blokdijk 63 stemmen, terwijl de heer P. A. Romijn, die verzocht had niet in aanmerking te komen, 19 stem men bekwam. Alzoo herstemming tnsschen de heeren van Vloodorp en Blokdijk. Schagen. De maand October is alhier aangevan gen met de opening van den teekencursus vanwege de Vereeniging tot bevordering der bouwkunst alhier. Aan het bouwkundig teekenen onderwijzer de heer J. Rog geveen Wz.nomen 26 leerlingen deelaan het hand- teekenen, onderwijzer de heer T. J. Gielen, 16. Gedurende de maanden Jnli, Augustus en September werden aan het telefoonkantoor alhier ontvangen 515 telegrammen, verzonden 378. Harlngcarspel. Aan de ringrijderij op fietsen, gehouden ter gelegenheid vau de najaarskermis te Dirks horn, werd door 15 personen deelgenomen. De prijzen, bestaande in contanten, werden be aald door de heeren Hagenaar en Pranger van Oudkarspel en Knin, van Dirkshorn. De verhuring der landerijen (bouwlanden) toebehoo- rende aan deze gemeente, bracht ruim f 2Ü0,minder op dan vóór vier jaren. De verhuring geschiedde ook nu weder voor vier jaren. De kollwedstrijd, verbonden aan de te Dirkshorn bestaande kolfsocieteit, werd den 2 gehouden. De hoofd prijzen werden behaald door de hoeren O. Bijpost, met 130, A. Kistemaker, met 105 en J. Wink, met 99 punten. Heerhugowaard. Voor de vacante betrekking aan school no. I hebben zich 11 sollicitanten aangemeld. Aanleg van brongas. Barslngerhorn. Een nieuwe methode bij het aanleggen van brongas wordt door den heer J. Jonk te Kolhorn toegepast, en wel met zeer goede resultaten. De buizen worden door hem niet, als tot dusverre, iu den grond geslagen, maar, zeer geleidelijk, tot op de noo- dige diepte in de grond gedraaid. Het stuk slaan of ver buigen der buizen kan hierbij niet voorkomen. Voor de vrouwen en kinderen in Z.A. Het comité bericht ons onder hartelijke dankbetuiging dat zijn ingekomen, ten behoeve van de vrouwen en kin deren in de kampen te Zuid-Afrikana de opgave in een vorig nummer, devolgende bedragen voor „Alcmarla" ontvangen Van P. H. N. S. en G. 0. v. B. te Papekop, f 15.80; nagekomen collecte te Wijk bij Duurstede, f 5; collecte te Stadskanaal, f 165.45 collecte te Hoorn, f 815 col lecte te Noordbroek (Gr.), f 126.55; collecte te Genemuiden, f 359.25; collecte te Aarlanderveen (Hooge Zijde), f 230,75; collecte te Aarlanderveen (Lage Zijde), f 180collecte te Zurich in Zwitserland, f 35 collecte Kahlberg (Oost- Pruisen), f 35 collecte te Koog a/d Zaan f 238.50 col lecte te Koog Zaandijk, f 211,56sinhoud bus Waag gebouw Alkmaar f 5.09soldaten (Cadettenschool), f 0.80; te zamen 2423.755, zoodat het totaal der ont vangsten bedraagt f 6552 075. Sub-comité's zijn opgericht te Haarlem, Nijmegen, Apeldoorn, Alblasserdam en Zwijn- drecht. Kegelen. De kegelclub «Koekoek", alhier, behaalde bij den van wege den Amsterdamschen Kegelbond gehouden wed strijd met 238 punten den eersten prijs, een gouden eereteeken. Ongeval. Een jong paard, voor een rijtuig gespannen, sprong den 4 in een der kolossale spiegelruiten van het cos- tuummagazijn van mej. Blom op den hoek van Houttil en Schapensteeg. Behalve dat het ruit totaal werd ver nield bracht het woeste dier geen geringe schade aan de uitgestalde goederen te weeg. Kokaalspoor Kangedijk. Op Maandag, den 7, des namiddags te l1/^ uur, zal in het Centraalstation te Amsterdam, de aanbesteding plaats hebben voor den aanleg van de lyn, die de gemeente Broek op Langedijk met de bestaande spoorlijn verbinden zal. De aanwijzing heeft bereids den 2 plaats gehad. Van de krygsgevangenen. In een lokaal van den heer A. Peperkamp, aan de Breedstraat, alhier, zal, van Woensdag, 9, tot en met Zaterdag, 12 October, eene tentoonstelling gehouden wor den, waai toe het hier gevestigde Transvaal-Comité het initiatief nam, van voorwerpen, vervaardigd door krijgs gevangenen op Ceylon. De opening, die plaats heeft op eerstgenoemden dag, des avonds te 7 uur, zal vergezeld gaan van een inleidend woord door den bekenden heer O. J. Coetzee,jlid van den Volksraad in de Transvaal, den zelfde, die hier onlangs optrad. Voor verdere bijzonder heden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Verbetering. Bij de den 23 gehouden aanbesteding voor het timmerwerk onder beheer van den heer C. J. Ooms, architect, werd ingeschreven door drie inschrijverswaar van twee biljetten ongeldig bleken te zijn, waardoor het werk aan den heer H. Louw werd gegund. Waakt en Bidt. In bovengenoemd gebouw zullen voortaan meisjes, niet beneden de 16 jaar, gelegenheid vinden hare Zondag avonden gezellig door te brengen, waartoe de afdeeling Alkmaar van den Nederlandschen Vrouwenbond tot ver- hoogiug van hot zedelijk bewustzijn reeds, blijkens ach terstaande advertentie, de noodige stappen deedomdaar- mede op Zondag, 13 October, een aanvang te maken. In hetzelfde gebouw heeft op den Ontzetdag, van wege de Ohristeljjke JongeliEgs-vereeniging «Zaeheus'j des avonds te 8 uur, eene bijeenkomst plaats tot herdenking van dien dag en zullen alsdan als sprekers optreden de heeren ds. A. F. Krull en F. H. Rengers. Koop der bevolking en gezondheidstoestand te Alkmaar, over September 1901. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 September 9008 mannen en 9458 vrouwen, te zamen 18466 personen. Geboren werden: 26 jongens en 15 meisjes, samen 41 kinderen, dat is 26.3 per 1000 per jaar. Als levenloos aangegeven werden ingeschreven 2 kin deren van het vrouwelijk geslacht. In deze maand overleden 17 mannen en 17 vrouwen, samen 34 personen, dat is 22.1 per 1000 per jaar. Aan besmettelijke ziekten bij de wet aangegeven, over leden 1. Het sterftecijfer, dat voor Alkmaar 22.1 was, bedroeg voor Rotterdam 21.0, 's-Gravenhage 17.5, Amsterdam 14.1, Utrecht 18.1, Groningen 12.3, Antwerpen 17.1, Parijs 17.8, Londen 18.4, Weenen 19.2, München 21.5, Ham burg 22.5, Keulen 30.1, Bern 11.6, Ohristiania 18.1, Moskou 32.3, Brussel 14.6, Berlijn 21.6, Peters urg 24.5, Dublin 22.8 en Edinburg 17.6. ONDERTROUWD. 3 Oct. Aris Pjjper, te Alkmaar en Henrica Johanna Brouwer, te Amsterdam. 4 Oct. Johan Georg Prederik Dingier te Helder, en Keetje Gelder, alhier. GETROUWD. 4 Oct. Dirk Raat, wednr. van Trijntje van der Oord, en Baafje Boot, wed. van Willem Vader. GEBOREN. 4 Oct. Cornells, z. van Don we Hom ma en Maria van Waveren. Maria, d. van Adriaans Gerrit Dek kers, en Jacoba Elisabeth Cornelia Rijken, wonende te Zalt Bommel. OVERLEDEN. 4 Oct. Jacobus Bos3ert, 39 j. en 8 m

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1