m LEVENSDOEL. No. 119. Tweede blad, Honderd en derde jaargang. Zondag 26 Oct. 1901 Financiëel beleid. FEUILLETON. Annie E. Holdsworth. Schrijfster van „Dolores." AIHmilSCHIi COURANT. Wij hebben de moeilijkheden erkend, die na de jongste algemeene verkiezingen bij de samenstelling van een nieuw ministerie overwonnen moesten worden. Vier tot nog toe zelfstandige partijen hadden tot de overwinning bij de stembus samengewerkt. Ofschoon dr. Kuyper, als principiëele bestrijder van het vorige ministerie en leider van de gemeenschappelijke operation bij de verkiezingen, te recht tot kabinetsformeerder werd geroepen kon het ministerie geen zuiver antirevolutionair bewind wezen. Ook de medestanders moesten stem in 't kapittel heb ben. Met de Vrij-antirevolutionairen en de Christelijk- Historischen, thans tot ééne party samengesmolten, moest rekening worden gehouden en meer nog met de mach tigste, de talrijkste der verbonden partijen in de Tweede Kamer, de Katholieken. Dat eischte tijd en overleg en volkomen rechtmatig was de aanmaning in De Standaard van heetgebakerde geestverwanten tot geduld en mati ging van te hoog gespannen verwachtingen. Niet te lang intusschen heeft het nieuwe ministerie op zich laten wachten. Thans is de Troonrede uitgespro ken en door de Staten-Generaal beantwoord. Indische begrooting en Staatsbegrooting werden ingediend en de nieuwe minister van Financiën hield de zoogenaamde milioenenrede. Samenstelling van het ministerie en Troon rede zijn ongeveer zooals men had kunnen verwachten. De beantwoording van de door H.M. de Koningin ge sproken woorden heeft, in overeenstemming met de ge woonte der laatste jaren, geen aanleiding gegeven tot een politiek debat, maar zich bepaald tot een dankbe tuiging voor de ontvangen mededeeling en een bereid verklaring om de voorstellen der regeering met nauw gezetheid te onderzoeken en werkzaam te zijn in 's lands belang. Bij de behandeling der Staatsbegrooting zullen de partijen haar woord spreken. Dat de Troonrede er van zou getuigen, dat de leiding van 's lands zaken is overgegaan in de handen van die zich noemen de vertegenwoordigers van het .Christelijke volksdeel'', ligt in den aard der zaak. Bij het geven van leiding en steun op geestelijk en stoffelijk gebied, zal de Overheid behooren .voort te bouwen op de Christelijke grondslagen van ons volksleven." Wat meer in 't bij zonder Indië betreft, .Als Christelijke Mogendheid is Nederland verplicht in den Indischen Archipel de rechts positie der inlandsche Christenen beter te regelen, aan de Christelijke zending op vaster voet steun te verleenen en geheel bet regeeiingsbeleid te doordringen van het besef, dat Nederland tegenover de bevolking dezer ge westen een zedeljjke roeping heeft te vervullen." Eerst bij kennismaking met de daden der regeering en de wetsvoorstellen die onder het nieuwe ministerie zullen worden ingediendzal de beteekeuis van deze woorden duidelijk worden en kunnen blijken, waarin en in hoeverre het algemeen regeeringsbeleid zal afwijken van het tot dusver gevolgde. De indiening der bagroo- ting voor Nederlandsch-Indië gaf reeds gegronde aan leiding tot de opmerking, dat aanvankelijk wordt voort- gestuurd in de richting van den minister van Koloniën ¥A1Ï 52) .Ikik vraag je wel excuus, JessicaIk wist niet wat ik deed ik kon het heusch niet laten ik hoop, dat ge er niet boos om zgt Zijn verheugd gelaat logenstrafte de boetvaardige woorden. »Ik ben niet boos kolonel Jacob," stamelde zij. Hij zette zijn bril recht op zijn neus, en keek naar haar op, nog stralender dan te voren. .Laat ik u mijn arm aanbieden," zeido hij en kromde dit lichaamsdeel op grappige wijze. Zijn gelaat liep over van genoegen en gewicht en ijdelheid, zijn lichaam rondde zich nog meer van verrukkingHij paste zijn kleine schreden aan haar grootere aan. »Ik wou wel eens weten waaraan ge denkt zeide Mrs. Fleming, beschroomd de stilte verbrekend. »Ik dacht er aan, dat Jacob veertien jaar wachtte op zijn vrouwMaar hij kreeg haar ten slotte." Zijn oogen blikten overmoedig over den rand van zijn bril. »'t Is al dertig jaarstamelde zij. .Maar hij kreeg haar ten slotteHij drukte haar arm stijver tegen zich aan, rekte zich zoo lang mogelijk uit en gaf haar weer een kus. .Kolonel," protesteerde Mrs. Fleming. »Ik moet er voor ieder jaar wachtens een hebben", gichelde hij. Ze waren nu in 't gezicht van Milkmaid Cottage ze trok haar arm weg en ze liepen zedig voort. Martha stond voor de deur naar Jock te kijken, die in het afgetreden liberale kabinet. Onder de aangekon digde wetsvoorstellen zijn er, die de liberale Kamerleden ongetwijfeld hopen te kunnen ondersteunen. Wat zal worden voorgesteld tot .vrijmaking van het onder wijs in zijn onderscheidene vertakkingen", waarbij »op den inge slagen weg zal worden voortgeschreden", dient te worden afgewacht. In hoofdzaak kan worden gegist, hoe die plannen er uit zullen zien; maar het schijntdat deze voorstellen niet zullen behooren tot de eerste die gedurende het ingetreden vierjarig tijdperk zijn te wachten. Van meer dadelijk belang is hetgeen omtrent onze financiën is gezegd. Wat daaromtrent wordt medegedeeld doelt op een herziening van ons tarief van invoerrechten waarbjj zoowel versterking van 's Rijks inkomsten als opzettelijke bescherming van den nationalen arbeid wordt beoogd. Versterking van inkomsten wordt noodig verklaard voor de aangekondigde .geestelijke en stoffelijke sociale her vormingen", waaronder naast de plannen ten aanzien van het onderwijs worden genoemd »de ontwikkeling van de praktische volksopleiding, ook door regeling van het leerlingstelsel" en inzonderheid de verplichte ver zekering voorgeschreven door de reeds tot stand geko men en zoo spoedig mogelijk in te voeren en uit te brei den Ongevallenwet gevolgd door de .verplichte ver zekering tegen de gevolgen van ziekte, invaliditeit ea ouderdom", die wordt .voorbereid". Ten aanzien van de .bevordering van den nationalen arbeid", waarnaar bij de tariefsherziening tevens zal »te streven zijn", wordt een geruststellend woord gesproken tot hen die dit .stre ven" bedenkelijk vinden. Immers, dus luidt het verder in de Troonrede: .Indien de minvermogende door deze herziening mocht gedrukt worden, zal hiermede rekening worden gehouden bij de bepaling van zijn bijdrage in da verplichte verzekering." Da overtuiging dat de be vordering van den nationalan arbeid door verhooging van inkomende rechten of wat men gewoonlijk noemt bescherming van do nationale industrie stellig is iu het algemeen belangblijkt alzoo niet vast te staan. Twijfel wordt niet uitgesloten dat de .minvermogende" er door zal worden .gedrukt," Dit punt zal dus nog eens opzettelijk door de regeering worden onderzochten mocht haar blijken dat die ds^k niet valt te ontkounan, welnumen zal den minvermogende te gemoet komen door de van hem te vorderen premie voor de verzekering tegen de gevolgen van ongevallen, ziektoinvaliditeit en ouderdom te verlagen. Da te verwachten regeling zal dus vrij ingewikkeld worden, en wat de regeering er van mededeelt, is zeker niet geschikt om de bezwaren weg te nomen van hen die ernstig betwijfelen, of men met de invoering van beschermende rechten wel op den goeden weg is om den nationalen arbeid te bevorderen. Ook wordt betwijfeld, of het mes wel aan beide kanten zal kunnen snijden. Zijn de invoerrechten zóó hoog, dat zij vreemde waren weren, dan zal de schatkist er niet bij winnen. Blijft de invoering van vreemde waren onver minderd dan zal wel de schatkist voordeel hebben, maar de binnenlandsche nijverheid zal niet meer leveren dan met de kat lag te slapen onder het lavendel spelden kussen. Ze wachtte het paar op en maakte haar dienaresse. .Gezegend dat ik een schoone katoenen aan had zeide ze tot zichzelf. Achter den ligusterheg volgde ze hen met de oogen. .Dat is de oom van de arme zielwel, Mevrouw ziet er naast hem uit als de wilgeboom naast den regen water-ton in den achtertuin Ze ging op haar teenen staan .Goede hemel, ze zijn aan 't vrijen 1" hijgde ze. »Ik had bet wel kunnen weten, ze keken net als de ganzen en woerden als zo uit vrijen gaan.... Foei, ze moest zich schamen 1 een weduwe met kinderen uit haar eerste huwelijk Als 't nu nog Juffie geweest was, daar hij verliefd op werd, zoo frisch en jong en malsch als een kuikentjeen ik weet, dat Miss Catharina een man gelukkig zou maken. Mijn hemel, wat zijn de mannen toch dwazen Maar och, vrijen is 't heele jaar door aan de orde. Gisteren hier een paar gescheiden, en een ander verbindt zich vandaag, en zoo komt de wereld maar verder. Hoewel, dat zal niet veel zijn, als de mannen de meisjes over 't hoofd zien voor de weduwen, en vooral zoo'n zwak riet als mevrouwHet her innert me aan wat Mr. Tom in het schaakspel pat noemde." HOGFDSTUK IX. Zullen wij dezen wonderbaren wijn eens proeven? De verkiezingen te South Hampshire waren voorbij. De redevoering, die Franklin dien Vrijdagavond gehouden had onder den druk zijner aandoeninghad de sohaal doen overslaan ten gunste van den eandidaat der Ar beiderspartij. Pilchard was over de hindernis heen ge sprongen die zijn terugkeer in de Kamer dreigde te beletten en was vóór Dawson aan den eindpaal g komen, die op zijn gemak kwam aandrentelen. Franklin had geen tijd gehadbij zijn verdriet te blijven stilstaan. In een sombere stemming had hij aan Mark een telegram gezonden»Diep getroffen, zend me bijzonderheden omtrent ongeval en begrafenis." tegenwoordig. De prijzen zullen kunnen stijgen, maar daarentegen zal er minder worden gekoch t. Intusschen heeft dit punt, in verband met de rede van den nieuwen minister van financiën bij de indie ning der Staatsbegrooting, reeds aanleiding gegeven tot een veroordeeling van het fiaancieël beleid der vorige liberale ministers, meer bepaald van het laatste liberale ministerie door De Standaard. Wij mogen er aan stonds zonder aarzelen bijvoegen, dat die toeleg totaal is mislukt. Da voorstelling van de zaak, door De Standaard gegeven, was te openbaar in strijd met de feiten om gehandhaafd te kunnen worden en indruk te maken. De beschuldiging luidde, dat de liberale bewindslieden met bijzondere lichtvaardigheid hadden vertrouwd op de telken jare stijgende opbrengst der bestaande belastingen, vooral van de successiebelasting, en daarom niet hadden gezorgd voor nieuwe inkomsten tot dekking van nieuwe uitgaven, voortspruitende uit de door hen voorgedragen nieuwe wetten. Zij hadden er maar zorgeloos op los geleefd, waarschijnlijk denkende: die dan leeft, dan zorgt; en nu stond het nieuwe bewind eensklaps voo: de droeve noodzakelijkheid om de natie nieuwe lasten op te leggen Het is aan de liberale bladen niet moeilijk gevallen, de kennelijke ongegrondheid van dat verwijt aan te toonen. Inderdaad halden de bestaande belastingen in de laatste jaren op verrassende wijze jaarlijks meer op gebracht maar in plaats van daarop te vertrouwen, had de afgetreden minister van finantiën herhaaldelijk gewaarschuwd tegen de verwachting, dat dit maar altijd zoo zon doorgaan. Wij hadden nu de vette jaren, zeide hij, maar men moest op de komst van de magere jaren bedacht zijn. Dit woog bij hem zóó zwaar, dat hij, de vrijhandelaar, zelfs een matige verhooging van invoer rechten heeft voorgesteld, die jaarlijks 18 ton meer voor de schatkist zou kunnen opleveren. De Kamer heeft evenwel met de behandeling van dit ontwerp geen spoed gemaakt, wijselijk oordeelende, dat het niet raadzaam is, nieuwe middelen toe te staan, voordat het volstrekt noodig blijkt, omdat anders de nieuwe inkomsten zoo licht gebruikt worden voor een ander doel, dan waar voor zij door de Staten-Generaal werden toegestaan. Als de aanwas van de opbrengst onzer belastingen niet meer voortgaat, zooals in de laatste jaren steeds het geval was, dan is dat zeker minder aangenaam voor de nieuwe ministers, maar niemand zal er hun een verwijt van maken. Zij zullen op nieuwe inkomsten bedacht moeten wezen, zoodra die noodig blijken zij zullen moeten doen, wat hun voorgangers onder die omstandigheden noodig verklaarden, en waartoe reeds bij voorbaat een wetsvoor stel werd ingediend. Maar dwaasheid is het, aan de liberale bewindslieden te verwijten, dat zij verzuimden voor nieuwe middelen te zorgen, voordat die noodig waren. Atjeh en Djambl. Blijkens uit Indië ontvangen telegraphische be richten zijn sedert de jongste mededeelingen dien aangaande in de sStaafs-Courant" van 7 September 1901 No. 290 bij de krijgsverrichtingen a. in Atjeh en Onderhoorigheden gesneuveld: de Mark had teruggetelegrafeerd »Van 't paard gewor pen. Dood onmiddellijk gevolgd. Begrafenis Dinsdag 12 uur." Dinsdag was de dag van de verkiezingen en Franklin moest in Grimple blijven. Zondags was hij met zichzelf in tweestrijd of hij al dan niet naar Plimpton zou gaan maar hij besloot van niet. Hij had zelfs op een laatsten blik geen recht. Zijn herinnering geeselde hem en gebruikte als zweep het tooneel in den spoorwagen. Waarom had hij toch niet geweten dat hij haar liet had 2 Zij had hare liefde beter verstaan dan hijdie niet in staat was geweest het schrift op den muur van zijn hart te vertolken. En nu was het festijn der liefde voorbij. De hand des doods had in het huis des levens geschreven: »God heeft uw koninkrijk geteld en Hij heeft het voleind Hij deed zijn werk als iemand wiens gedachten in boeien waren geslagen. Toen de verkiezingen voorbij waren zeide Brace en Pilchard dat de strijd een oud man van hem gemaakt had. Zijn tegenstanders merkten ook zijn veranderd voor komen op. Ze hadden hem kloek aan het werk gezien, blijmoedig de bjjna verloren zaak leidende en zijn partij bijeenhoudend eenvoudig door de kracht van zijn wil; en ziet, nu hij zijn eandidaat binnen had, zag hij er uit alsof hij een misdaad op zijn geweten had Dawson be sloot er achter te komen, wat de reden kon zijn van zijn nederlaag en Franklins mismoedigheid Vóór hij Daar Londen terugkeerde, scheef Franklin een brief om zijn afwijzing van dien post in de koloniën te herroepenToen ging hij naar Plimpton om de plaats te bezoeken, waar ze haar hadden neergelegd Als in een droom besteeg hij den heuvel, van het station af. Zijn bewustzijn scheen geheel besloten binnen in de vlam, die knaagde aan zijn hart en niet door de muren van vuur te kannen heenkomen. De vogels zongen langs den weg en het schor gekwaak van kikkers kwam op uit den sloot. Rozebottels en hagedoornbessen en roode arbutus lachten ia de hagen, de hoorntjes der kamperfoelie bliezen feeën-koeltjes. Hij hoorde niets en zag niets. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 5