Honderd en derde jaargang. 1901. WOENSDAG 9 OCTOBER. Hinderwet. "GROOTE VEEMARKTEN te Alkmaar op Maandag 4 en Woensdag 20 November a.s. G-roote Paardenmarkt Woensdag 13 November a.s. Buitenland. Laatste Berichten. De Oorlog in Zuid-Afrika. NO. 120. Eerste blad. ALK1AARSCHË COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO; franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,Of). Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HER Ms. COSTER ZOON, Voordam 0 9. Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar, Gelet op art. 8 der Hinderwet Brengen ter algemeens kennis, dat zij in hunne ver gadering van 3 October 11. aan F. J. KLUFT, alhier, vergunning hebben verleend tot het oprichten eener kof fiebranderij, in het perceel Kaarsenmakersgracht, wijk 0, no. 2, ten kadaster bekend, gemeente Alkmaar, in Sectie B, No. 3498. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 8 Oct. 1901. 0. D. DONATH Secretaris. BHliHIlü. De staking in het koiendistriet van Luik neemt m omvang toe. In den nacht van 5 op 6 hadden de stakers bij het uitgaan eener vergadering verschillende botsingen met de gendarmerieeen gendarme werd ga- wond en oen andere ontwapend er zijn nu troepen ont boden, omdat nieuwe rustverstoringen door de overheid gevteesd worden. In het Luikbassin telde mea van de 12273 mijnwerkers 6652 stakers en 5621 werkers, te Ssraing, waar 10610 mijnwerkers zijn, waren 8412 stakers en 2198 werkers. Te zamen zija er 15064 stakers en 7819 werkers. KUKhKIjAMD. Meer en meer ne-mt de pers een zeer vijandige houding tegen da regeering aan en geven de bladen van verschillende richting bswijs, dat zij het hoogst ernstige van den toestand beginnen in te zien. Zoo schrijft bijvoorbeeld de .Saturday Review''. »Wij twijfelen er aan of de staatslieden en da soldaten van het departement van oorlog wel genoeg inzien, hoe sterk do stijgende verbittering en het verzet tegen hen zijn, bij alle deelen der bevolking. De rampen, door den oorlog veioorzaakt, zijn dieper en ernstiger dan men oogenschijnlijk wel merkt. Het is niet alleen een quaestie van verhoogde belastingen ter betaling der rente van 200 millioen Pond het is de schade toegebracht aan alle zaken. Vele klassen van handelslui zien hun broodwinning ver loren gaan". En terwijl dit blad wijst op rampen in Engeland zelf door den oorlog veroorzaakt, houdt de bekende oorlogs correspondent Winston Churchill (men herinnert zich zijne cntvlnchting nit het krijgsgevangenkamp te Pretoria) een rede, waarin hij er op wijst, hoe uiterst hachelijk de toestand in Zuid-Afrika is. Uitgezonderd de zeehavens, zeide hij, is het voor geen Engelschman geraden om zich verder dan vijf mijl bniten de linies der schildwachten te begeven. De Kaapkolonie, ons eigen grondgebied, heeft de vijand tot zijn rendez-vons gemaakt. Handel en industrie zijn lamgeslagen, en ontevredenheid en ontmoediging maken zich meester van de loyalisten. Ook ter zee is Engeland bijster ongelukkig. Thans zijn weder, ter hoogte van Margate, twee torpedojagers .Salmon" en .Angler", met elkaar in botsing gekomen, zoodat de Angler", in volle vaart de .Salmon" terzijde aanvarende, haai' met de schroef eenigo pantserplaten afrnkte en er zelf natuurlijk niet ongehavend afkwam. De .Salmon" signaleerde dat zij zich in zinkenden toe stand bevond, waarop een derde torpedoboot .Lee" ter hulp kwam. Beide zwaarbeschadigde schepen zjjn naar Sheerness gesleept. Menschenlevens vallen ditmaal niet te betreuren. ZUID-AFRIKA. Belangrijke telegrammen zyn er ditmaal over het oorlogsterrein niet ontvangen. Van verschillende punten worden schermutselingen gemeld waarbij de Boeren eenige mannen en eenig vee in handen der Engelschen moesten laten, maar van veel beteekenis is dit alles niet. Omtrent de verovering door de Boeren van het con- vooi nit Melmoth is thans echter iets meer bekend geworden. De aanval had plaats in den vroegen ochtend van den 30 Sept. Het convooi, dat behoorde bij de troepen van gent raai Hamilton, was 32 wagens sterk, die volgeladen waren met levensmiddelen. In de achterhoede waren 2 wagens met munitiemaar deze vielen den Boeren niet in handendoordat de voerlieden intijds werden gewaarschuwd om naar Melmoth terug to keeren. De overige wagens werden goede prijs verklaard. Het blijkt niet wat de Boeren met de voorraden hebben gedaan; wel lezen wij dat Bruce Hamilton hen achterna ging en nog den zelfden dag met hen slaags raakte. Hij was weldra in een beet gevecht met het geheele leger van Botha. Uit de ontstentenis van de gewone mededeeling dat de Boeren de wagens en voorraden verbrand hebben zou men misschien mogen afleiden dat zij den buit hebben kunnen wegvoeren naar een veilige plaats. Er is weer een officieaie opgave van Engelsche verliezen in Zuid-Afrika sedert het begiu van den oorlog; het cijfer is 3278 officieren en 62,292 man; doch wanneer men daarvan aftrekt die, na hersteld te zijn, de wapens weer opnamen zijn de verliescijfers volgens offioieele opgave 837 officieren en 21,452 manschappen. Moordaanslag In een Duitschen trein. Op een landgenoot, den heer Lodewijk van Wes- trnm, koopman te Dresden, is een moordaanslag gepleegd, terwijl hij in den trein naar Berlijn te slapen lag. Zijn aanvaller had zich eerst met hem onderhonden en zich toen quasi ter ruste gelegd om spoedig daarop een revol ver te voorschijn te haleu en op den slapenden reismak ker aan te leggen. Het schot, op den slaap geiicht, drong echter niet door den schedel heen de getroffene, hoewel gewond, sprong overeind en wist na een hardnekkigen strijd zijn tegenstander onder de knie te krijgen en het noodsignaal te doen werken. Het treinpersoneel snelde toe en bond den moordenaar, een vier-en twintig jarig ontslagen soldaat. De wond van den getroffene is niet ernstig. Uit de Kampen. Miss Slobhousc, die reeds 3 maanden geleden de aandacht van het Britsche volk vestigde op de ellende in de Zuid-Afrikaausche vrouwen- en kinderenkampen, heeft weder aan den Minister Brodrick een brief geschre ven, waarin zij opnieuw aandringt op maatregelen tegen den steeds voortdurendeu kindermoord. In de drie maanden, welke verliepen sinds zij zich het eerst tot de Regeering wendde, in den tijd dat de dames commissie nog maar steeds aan het onderzoeken is, zijn er in de kampen weder 3245 kinderen gestorven door onvoldoends verzorging. »Zal niet het hart va,n ieder vader of moeder worden geroerd door den noodkreet der 'kinderen, niet medege voelen met de moeders, die moedig het verlies van have en goed hebben gedragen maar die als verbijsterd zijn nu hare kinderen aldus worden weggevaagd. Daar zijn vrouwen, die met acht of tien kinderen in het kamp kwa men en die deze allen verloren »Ik vraag, zoo besluit zij, »in den naam van onschul dige en hulpelooze kisjderen, dat Engelam meusehelijkheid doe zegepralen over zijne staatkunde, zoodat het offer der kinderen worde gestaakt." Ken (laad van dankbaarheid. Kolonel Maximoffde laatste aanvoerder van het Hollander-corps in Transvaalheeft eenige dagen ge leden een bezoek gebracht aan de familie Wicherlink te Delft. Bij een der geleverde gevechten raakte kolonel Maximoff gewond en werd toen onder een der hem dienende heeren Wicherlink nit de vuurlinie naar achteren gedragen. Toen nu deze laatste gevangen werd genomen en naar St. Helena was gevoord, wendde de familie W. zich tot den kolonel met verzoek om zijne hulp tot invrijheid stelling van den krijgsgevangene. Kolonel Maximoff die in het gevolg van den Czaar was, heeft nu persoonlijk beloofd te trachten de invrij heidstelling van zijn redder te verkrijgen. Kllendcllngen. Een allerschandelijkst staaltje van de onwaardig heid om geen sterker woord te gebruiken der E ngelsche militaren wordt medegedeeld door de Deutsche Wochenzeitung." De geloofwaardigheid der zegsvrouw is boven elke verdenking verheven. Zij is mevr. Cremer, de 76-jarige schoonzuster van onzen gewezen minister van Koloniën. De oude dame is zelf gevangene bij de Engelscheu geweest. Haar echtgenoot en zoons hebben aan de zijde der Boereu gevochten. Haar verhaal luidt aldus: Den 6en Juni vielen de Boeren bij Graspan, in de nabyheid van Reitz, een Engelsch transport aan, waarbij zich ook mevrouw Cremor bevond met andere vrouwen en kinderen. Toen de Engelschen eenigo gewonden had den en de Boeren al nader kwamen, bevalen zij den vrouwen en kinderen nit de wagens te kruipen en zich vóór de soldaten te plaatsen na schoten de Engelschen onder de armen dezer ongelukkigen door op de naderende Boeren. Ook mevrouw Cremer had een soldaat achter zich, die onder haar arm doorschoot. Door het vuur der Boeren vielen 8 vrouwen en 2 kinderen. Toen de Boeren dit zagen hielden zij met schieten op, schreeuwden als wilde dieren en vlogen met de kolven der geweren op de Engelschen in, en als dolle bonden sloegen zij de Tom mies dood. Toch waren wel een twintigtal Boeren door de Engelsche soldaten in dien tijd doodgeschoten. De Boeren wilden de wagens met de vronweu en kinderen medenemen, maar daar een groote Engelsche macht in aantocht was, moesten zij zich tevreden stellen met den voorraad der Engelschen te verbranden. Gerardus Maller, die den vijand als gids gediend had, werd gedood en beide broeders, die aan de Boerenzijde streden, sneuvelden eveneens. De Wochenzeitung" uit haar verontwaardiging en ontzetting in deze woorden »Wanneer men den schurk, die de Engelsche troepen bij Graspan aanvoerde, niet de epauletten van de schouders rukt is hij reeds geval len, dan mogen de jakhalzen zijn gebeente opvreten dan is het Engelsche offieierskorps niet waard om dooi de officieren der andere staten op voet van gelijkheid behandeld te worden." LONDEN, 7 Oct. Het Handelsblad ontving het vol gend telegram De woede tegen de Regeering gelijkt op den storm, die waait. De Standard roept, dat de oorlog ten einde moet worden gebracht. Alle bladen gaan tekeer tegen het kabinet. De heer Gibson Bowles critiseert op venijnigen toon de Ragoering in den Times, over haar ongeschiktheid om vrede te maken, en over haar nalatigheid en slapheid. GRAAPl' REINET, 7 Oct. Een jonge rebel, Roux geheeten, die schuldig was verklaard aan hoogverraad en moo^d, word hedenmorgen doodgeschoten. De Kmir van Afghanistan, f SIMLA, 7 Oct. Lnidens berichten uit Kaboel werd de Emir van Afghanistan den 28en September ernstig ziek. Zijn oudste zoon Habibullah-khan verzocht in een dnrbar dat openbare gebeden voor zijn vader zouden worden ge zegd en deelde den 3en October mede dat de Emir des morgens om drie nar was gestorven. Omtrent den stand van zaken te Kaboel is niets ver nomen. Schipbreukelingen. In den avond van den 6, bij ruw weêr en hooge zee, kwamen in de haven te Edam aan schipper H. Grin- huisthuisbehoorende te Wildervank, met zijne vrouw en een zoontje van 8 jaar. Het tjalbschip Dankbaarheid" was in de Zuiderzee gezonken in eeu jol hadden zij hot lijf in haast moeten bergen, waren toen opgenomen door do sleepboot »Tromp" en te Edam afgezet. Het schip had eene lading suikerbieten in voor eene fabriek in Noordbrabant. De oorzaak van de ramp is niet bekend. Brutale inbraak. - In den nicht van Zaterdag op Zondag is te Am sterdam eene zeldzaam brutale inbraak geploegd »Het Handelsblad" meldt de volgende bijzonderheden In een der dwarsstraten aan den Haarlemmerweg, tegenover de gemeentelijke gasfabriek, staan nog slechts en.^s^0..P3rcee^en' 60n daarvan is gevestigd de diamant slijperij van den heer A. Delden. De machinist Geene mans kwam gisterochtend vroeg in de fabriek om iets na te zien en merkte, dat er was ingebroken. Toen de politie was gekomen werd een onderzoek inge steld en bleek het volgende De dieven het moeten er velen zijn geweest zijn aan het perceel, dat het hoekhuis vormt, o?er een houten hek op het land afgedaald. Van daar zijn zij op het dak van de machinekamer geklommen, van waar zij aan de achterzijde een raam konden verbrijzelen. Eenmaal binnen zijnde, is er brutaal huisgehouden. De heer^ Delden had, naar hij nogal meende, gezorgd voor buitengewoon solide sluiting, voor een veiligheids- kluis onder den grond met geheime sluiting, die in dit geval beslist moet zijn afgeneusd op het terrein zelf. Het moet dus iemand zijn geweest, vertrouwd met de inrichting. Eenmaal bij de daar geborgen diamanten, ongeveer duizend stuks, hadden de roovers vrij spel. Van zeldzame vakkennis getuigt hoe de diamant, die nog op de doppen zaten, werden afgeruktde andere partijtjes zijn blijk baar netjes saamgepakt en opgeborgen. Men heeft althans van bindgaren en papier gebruik gemaakt. Vermoedelijk hadden de heeren allen tijd, want ook is een bezoek ge bracht aan het kantoor, waar alles doorzocht werd, maar waar niet te stelen was. Een van de vermoedelijk schuldigen, een werkman, zeke' e B., is reeds opgespoord. Ter plaatse waar hij werd aangehouden hij werd op straat gevat, is een pakje diamanten gevonden, dat vermoedelijk in de vlucht door B. is weggeworpen. Op 1 Oct. is de akte van oprichting gepasseerd van de Coöperatieve Vereeniglng het Centraal Bureau uit het Ned. landbouw-comité voor het aanschaffen van landbonwbenoodigdheden voor geheel Nederland. Het bestuur bestaat nit de heeren Herman F. Bultman (Noordholland), voorzitter; J. F. Berkvens (Noordbrabant.); E. Jacobs (Overijsel); D. van Konijnenburg (Friesland) eu A. Sehiltkamp (Groningen). De omzet dezer Vereeniging bedraagt sedert 1 Januari reeds meer dan 40 millioen kgr. aan kunstmeststoffen. Vee-uitvoer naar België. Ia de afgeloopen maand zijn langs het grensstation Esschen uit Nederland en België gevoerd 499 stnks fok- vee, waarvan 49 stuks wegens tuberculose zijn terug gezonden. Mond- en klauwzeer zijn in de laatste zes maanden niet voorgekomen.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1