Laatste Berichten. Nederland. Stadsberiehteu. No. 2501 f 1500; Ns. 1217, 3008, 1C452, 13986, 16292 en 19486 f 1000 Ns. 294078598719, 9183 f 400; Ns. 5910, 7149, 10211, 15324, 20328 f 200; Ns. 1240, 3122, 6591, 6988, 9366, 9575, 13127, 14105, 14576, 15332, 15677 f 100. 5e klasse, 16e lijst, 10 Oct. No. 5921 f 1000 en premie f30000; ns. 6230, 10124, 12744 en 20946 f1000; no. 16164 f 400 ns. 1289, 5833, 6195, 7967, 9416, 12477 en 14864 f200; ns. 6368,8932, 10629, 10727, 13958, 17216 en 18042 1 100. >Ik wonschie dat de oorlog nit was. Hike poging om den strijd te beëindigen wordt gedaan aan elke afzon derlijke aanvraag van lord Kitchenerin wien wij een onbeperkt vertrouwen stellen om soldaten paarden of voorraden is onmiddellijk voldaan. Daarmede zal [worden voortgegaan zoolang de oorlog dnurt." TER.-STATEW. Volgens telegrammen uit New- York zijn Engeland en de Vereenigde Staten het eens geworden over een te sluiten conventie omtrent een kanaal door de landengte van Panama. Engeland zoude er in toestemmen dat het Clayton-Bnlwer traéiïsat wordt te niet gedaan. Is .dit bericht juist, dan heeft Engeland belangrijke concessies gedaan en zal de geheele wereld met spanning afwachten, wat het in ruil daarvoor heeft bedongen. ZIJID-AFRIKA. Lord Kitchener seint uit Pretoria van 8 October Generaal Lyttelton meldtdat de hoofdmacht der Boeren onder Louis Botha den 6 slaags raakte met een deel van generaal Kitchener's troepen 20 mijlen ten noordoosten van Vrijheid, waarna de Boeren noordwaarts aftrokkende colonnes van generaal Kitchenernog in aanraking met den vijand, bewogen zich noord westwaarts naar Pivaanbrug. Onze verliezen waren luitenant Pil- kington en twee sergeanten van het 18e regiment hu zaren gesneuveld 10 man gekwetst. De Boeren waren zonder wagens, die gemeld worden nog bij Ntabankoeloe te zijn onze colonnes uit het zuiden naderen die plaats. Reuter seint den 9 uit Kaapstad dat de Krijgswet is afgekondigd voor de volgende districten der Kaapkolonie Wijnberg Simonstown Port-Elisabeth en East-London. Instorting. Door het instorten van een schoorsteen in een fa briek van baarden te Gevelsberg bij Elberfeld zijn den 8 drie personen gedood en een ander zwaar gekwetst. LONDEN, 9 Oct. Het Handelsblad ontving het volgende telegram »Ik verneem uit bijzonder betrouwbare bron dat de afkondiging van de krijgswet te Kaapstad is geschied tegen den nadrukkelijken wenech van de regeering hier." STOBJI. Te Kchevenlngen is de dam, welke als een der armen van de buitenhaven reeds een groot eind in zee is gebracht, over een groot gedeelte hier en daar verzakt, waardoor veel werk ongedaan is gemaakt on veel geldelijk nadeel wordt geleden. De spoorbaan, welke op den dam voor de stoomkraan is gelegd, is voor een groot gedeelte stuk geslagen en ligt in zee. Het eiland Marken is ondergeloopen. Den 9 bij het aanbreken van den dag is de tjalk s>De 4 Gebroeders", schipper Van der Elier, beladen met hooi, op reis naar Stavoren, op de Zuiderzee bij Volen- dam door den stormwind op zijde geslagen en vol water geloopen. De schipper, zijn zoon en knecht konden zich nog in een boot redden eD werden later door een voor bijvarende boot opgenomen. In den Biesboscl* zijn een aantal polders inge vloeid. Men moest het vee uit laaggelegen polders in veiligheid brengen. Elders verbrak de wind telegraaf draden of ontwortelde zware boomen. In het land van Altona was een windhoos, die 15 minuten duurde. Nabij Zalt-Bommel werd een hittekar, waarin iemand uitBruchem met zijne kinderen was gezeten, door den wind opge nomen en omver geslingerd. De man bekwam hierbij ernstige kwetsuren. Iu den nacht van Maandag op Dinsdag zijn op de Vliehors gestrand de Noorsche bark »01ga" en een Zweedsche bark »Agda" geheeten. Beide schepen zijn wrak. De equipages zijn op Texel geland. Ook de streken en polders in en om de Zuiderzee hebben zwaar te lijden gehad. Te Lemmer steeg hetzee water tot ruim 17 d.M. -f oud A.P,, terwijl een nog hoogere stand verwacht wordt. De buitendijks gelegen landeD, ook het uitgestrekte Friesche Buitendijksveld, waarin tusschen de vier- en vijfhonderd stuks hoornvee geweid worden zijn ondergeloopen. Al het vee is nog tijdig geborgen worden. Ook uit het buitenland komen berichten van onge lukken en schade door de storm veroorzaaktde zee tijdingen zullen helaas ook wel veel treurigs te vermelden hebben. De orkaan schijnt over een groot deel van Europa gewoed te hebben. Nabij Alkmaar is den 9 de dekknecht Jan Bouten, van 't schip ^Marianne," over boord geslagen en ver dronken. Te Doorn is overleden jhr. de Beaufort, reserve luitenant bij de cavaler e en candidaat in de rechten aan de Rijks-Universiteit te Utrecht. Zooals men zich zal herinneren, werd de overledene dezen zomer, toen bij te Deventer in garnizoen lag, door een wesp zoodanig ge stoken dat er bloedvergiftiging ontstond en zijn over brenging naar Doorn gewenscht werd geacht. Warmenhuizen. De regeling der onderwijzers- jaarwedden is door Ged. Staten ongewijzigd goedgekeurd. Te Hoorn komen onderscheidene gevallen van besmettelijke keelziekte voor. Teneinde de verspreiding zooveel mogeljjk te voorkomen, stelt de Volksbibliotheek geen boeken beschikbaar voor hen, in wier gezin die ziekte heerschttevens wordt, volgens ingewonnen ge neeskundig advies, aan allen in hun eigen belang aange raden geen boeken uit te leenen in huizen, waar die ziekte voorkomt. Op dit oogenblik zijn in tien gezinnen personen lijdende aan diphteritisgelukkig zonder doodelijken afloop. Tot dijkgraaf van het heemraadschap „De Eilands- polder" is gekozen de heer J. Smit Oz. ©terleek. Alhier is den 8 door de gemeente-pol derbesturen 40.000 bijeengebracht voor den spoorweg BovenkarspelHoorn. Drie Noorsche zeelieden zijn te Rotterdam in beschonken toestand te water geloopen. Een hunner werd door den beurtschipper op Arnhem met eene roeiboot gered, doch de 2 anderen zijn verdronken. Bergen. Uit het 2-tal predikanten, Mevrouw Van Reenen ter electie aangeboden, is beroepen de heer ds. Kniphuizen, te Boskoop. Een gedeelte van het personeel van de door brand geteisterde chocoladefabriek te Schevcningen van de firma I. P. Rademaker is naar Coventry in Engeland vertrokken naar de chocoladefabriek der firrra aldaar, ten einde zooveel mogelijk te voorzien in werkzaamheden, welke te Scheveningen thans stilstaan. Te Eerbeek is de weduwe J. Kersten, werkzaam in een wasch- en bleekinrichting, met hare kleeren onge merkt in aanraking gekomen met hot wentelend molenrad. Zij werd medegesleurd en, ofschoon het rad buitengewoon snel tot stilstand werd gebracht, verkeerde zij toch in deerniswaardigon toestand. Als hoofdingeland van het Ambacht van West- Friesland, genaamd „de Schagcr- en Aiedorper- koggen" is herkozen de heer O. Schoorl, te Barsingerhorn. Te Amsterdam zijn thans 7 personen in voorloopige hechtenis in verband met de inbraak gepleegd in de diamantlijperij in een der zijstraten aan den Haarlemmer weg aldaar. Allen zijn oude bekenden der justitie. Men vermoedt, dat men thans in handen heeft eenige personen, die iets te maken hebben met in de laatste dagen te Amsterdam veelvuldig gepleegde inbraken. Van de gestolene diamanten zijn 500 stuks terecht. Terbinding Broek met de spoorlijn. Bij de aanbesteding, op den 7 te Amsterdam ge- honden, voor het maken van grond-, knnst-, spoor- en overgangswerken voor een spoorwegverbinding van Broek op Langedjjk met den spoorweg Den HelderAlkmaar (raming f 76,700), waren 23 inschrijvers. De minste was van de heeren C. Versteeg en L. de GrootHardinxveld en Haarlem, f 67,150. President Krijger. De verjaardag van President Krnger heden den 10, zal, zoowel in de omgeving van het staatshoofd te Hil versum, als in den kring der te 's Gravenbage vertoe vende Znid-Afrikaansche regeeringspersonen niet officieel gevierd worden met het oog op de voor een feestelijke viering niet geschikt geoordeelde tijdsomstandigheden en de zware persoonlijke slagen die den President in den laatsten tijd getroffen hebben. Alleen zullen de heeren Wessels en Wolmarans zich naar Hilversum begeven om den President geluk te wenschen. Uit Doorn schrijft men aan het N. v. d. D. eenige bijzonderheden aangaanden den verleden week te Johan nesburg gefusileerden Nederlander Broebsma, die be schuldigd werd van hoogverraad. Die bijzonderheden zijn ontleend aan een schrijven van een zijner te Hoorn woon achtige familieleden. Broeksma vertrok ongeveer vijftien jaren geleden naar den Oranje-Vrijstaat, vestigde zich metterwoon te Bloem fontein, later te De Wetsdorp, alwaar hem de betrek king van wetsagent werd opgedragen. Later ging hij te Johannesburg wonen en trad hij op als »publiek aan klager" of Ambtenaar bij bet Openbaar Ministerie in de Znid-Afrikaansche Republiek. Gedurende den oorlog maakte Broeksma zich zeer ver dienstelijk ten opzichte van do Boeren-zaak. De berichten der legercommandanten, welke hem werden toegezonden, bracht hij naar President Krnger over, ook toen deze in Nederland woonde. Tevens verzond hij de opdrachten van dr. Leyds naar Beerenbevelhebbers. Als vnrig patriot kon hij niet nalaten, alles te verrichten wat den Boeren nuttig kon zijn. Wel was hem herhaal delijk er op gewezen, dat bij een gevaarlijk spel speelde in de oogen der Engelschen, doch bij wilde zijn plicht niet verzaken. Hot treurig slot is bekend: de heer Broeksma laat eene weduwe na (bij was gehuwd met mej. Vilonel uit den Vrijstaat) met. vier kinderen zonder hulp en steun. Door leeuwen gegrepen. Purmerend. Na de kermis te Alkmaar en do Rijp bezocht te hebben werden alhier onder toezicht van een jongmensch afkomstig uit Alkmaar vijf leeuwen gestationeerd. Hedennacht had de oppasser de onvoor zichtigheid zijn hand in de kooi te steken om een der dieren te streelen met bet noodlottig gevolg dat het dier met zijn klauwen de toegestoken hand greep en in een ommezien van tijd een groot deel van den arm van hot lichaam scheidde. De ongelukkige leed hevige pijnen en zijn leven is niet buiten gevaar. 367sie Staatsloterij. 5e klasse15e lijst9 Oct. lierkconcert. Voor het feestconcert in de Groote Kerk, ter her denking van den dag van Alkmaar's Ontzet op 8 Oct bad men de medewerking verkregen van de dames N. Böhm, sopraan, H. Scholten, alt, en de heeren C. Phlip- pean, tenor, G. Zalsman, bas, W. Robert Jr., violist, allen van Haarlem, de vier eorstgenoemden tevens vor mende het Ilaarlemsch vocaal-kwartet en den heer J. M. Otto, organist der Groote Kerk alhier. De heer O. opende het concert met het spelen van het »Festspiel" in e kleine terts van Volckmar, ver olgens trad het kwartet op eo zong het »Wilhelmus" (oude toonzetting). Het vocaal- kwartet, was hier niet onbekend. Als wij ous niet vergissen was het iu 't begin van dit jaar, dat het kwartet een kunstreis door ons land ondernam en toen ook in Alkmaar optrad. Het ensemble is sedert dien tijd veel vooruitgegaan. Hoorde men op de eerste uitvoering alhier nog wel eens eene enkele stem te veel op den voorgrond treden, dus was er meer samensmelting moge lijk, ditmaal was dit bereikt en was het ensemble zeer te roemen. Van de gezongen kwartetten muntten uit als voordracht vooral het ^Wilhelmus," »Ave verum", van Mozart en »Weihnachtsgesaüg", van Praetorius. Boven dien zong men nog »Bede voor het vaderland van Valerius en »Vijftiende eeuwslied'', van Diepenbrock. De dames B. en S. deden zich hooren in het duet »Ich harrete des Herrn", uit het »Lobgesang" van Men delssohn de heer P. zong het met viool- en orgelbege- leidde »Panis Augelicns" van Franck, weins reine heldere tenorstem in die groote ruimte zeer voldeed en de heer Z. droeg met zijn prachtgelnid voorPater Noster", van Gounod, zeer, zeer mooi. De heer Robert Jr., is een jong violist, lid van het CoEcertgebouw-orkest te Amsterdam en dat zegt reeds genoeg. Zijne bekwaamheden kwamen vooral uit in de Sonate van Hftudel, die uitstekend werd voorgedragen en in het »Abendlied" van Schumann, dat hij deed voor afgaan door het »air" van Bach. De heer O. speelde ten slotte het »Htllélujah" nit he oratorium »der Messias" van HSndel. Het programma bestond dus bijna geheel uit bekende nummers, maar 't waren zonder onderscheid zeer schoone. In het tekstboek was onder de woorden het »ave verum" de hollandsche vertaling dier woorden gezet; bij het »Panis Angelicas" was dit niet zoo en de tekst van Diepenbrock's kwartet ontbrak geheel. Vele toehoorders waren bij deze uitvoering aanwezig. Transvaal-Comiié. Bovengenoemde vereeniging houdt dezer dagen op de bovenzaal van den heer Peperkamp, aan de Breed- straat, eene tentoonstelling van voorwerpen, 'vervaardigd door de krijgsgevangenen te Ceylon. Woensdag, den 9, des avonds te half acht, werd deze onderneming geopend met eene toepasselijke rede van de heeren O. J. Coetsee, lid van den Volksraad iu de Trans» vaal en Du Plessis, door de Engelschen genoemdeen Kaapsche rebel, die gebannen is, en op wiens hoofd een prijs van 1000 Pond was gesteld. Na een inleidend woord van den voorzitter, den heer F. H. Rengers, waarbij hij het doel dezer tentoonstelling aanbeval, met waardeering sprak over al wat reeds in het belang van het Hollaudsch element in Z.-A. werd gedaan, maar met nadruk wees op veel wat nog gedaan kon en moest worden tot le niging van den nood, waarin vooral de vronwen en kin deren der nog in het veld zijnde strijders of de wijd en zijd verspreide [bannelingen verkeeren, werd het woord gegeven aan de beide sprekers. Uit de toespraak van beide heeren, die nit den aard dor zaak, n.l. door eigen ondervinding, met levendige kleuren werd geschetst, en hoewel uiterst treurig, toch tie algemeene belangstelling wekte, werden de aanwezigen opnieuw overtuigd, dat door de bij voortduring verstrekte ondersteuning het lijden vooral van vronwen en kinderen wel werd verzacht, maar niet weggenomen. Uit tal van voorbeelden door beide sprekers nit eigen ervaring me degedeeld bleek de bijna onmenschelijke behandeling door de Engelschen, waarvan men in Europa gelukkig hoe langer hoe meer overtuigd wordt. Bij herhaling werd door beide sprekers gevraagd, toch alles wat mogelijk is, in het werk te stellen om de in de kampen opge sloten vrouwen en kinderen op neutraal grondgebied te plaatsen. Beiden waren innig overtuigdde mannen zullen dan wel naar verdienste met de Engelschen af rekenen en binnen 3 maanden is de oorlog geëindigd en geheel Z.-A. van zijn onderdrukkers bevrjjd. Het niet te beschrijven leed en de grenzelooze ellende, waaraan weerlooze vronwen en kinderen zijn blootgesteld door Engeland, dat, God betere 't, nog aanspraak maakt op den naam van beschaafde natie, was zeker een doorn in 't oog van elk weldenkend en beschaafd menseh, en op dit oogenblik een laag middel om den voor zijn vrijheid strijdenden Z.-A. te beiemmeren in de uitvoering van den gedwongen krijg om recht en vrijheid. Uit tal van voorbeelden bleek dat de gevangen vrouwen en kindoren bij voortduring dienen als barricade voor bet Engelsche leger, W6lks toestand, in weerwil van alle heugeljjke, maar leugenachtige berichten, langzamerhand onhoudbaar wordt. Beide sprekers war n erkentelijk voor a] wat reeds door Nederland, vooral door de vrouwen, was gedaan. Zij betreurden het, dat de wetten verboden meer kracht dadig op te treden, wat dan zeker reeds zou zijn geschied en bleven bij voortduring hunne zaak, den strijd voor recht en vrijheid, bij allen aanbevelen. Als een eigenaardig bewijs der tastbare leugens hadden beide heeren eens opgeteld boevelen hunner reeds waren gesneuveld, dio 't nu den Engelschman zeker nog lastig maken, want: zij begonnen met 31000 man, daarvan waren in September van bet vorige jaar reeds 32000 gedood 21000 gevangen genomen, 600 weder losgelaten en nn per slotna bijna 2 jaren ooilog, vechten daarvan nog 24000. De ammunitie, door Engeland buit gemaakt, was meer dan alle rijken te zamen bezitten en het aan tal stnks vee door hen aan de Boeren ontnomen meer dan de veestapel van geheel Europa bevat. Een vriend des sprekers had deze aardige nitdi nkkiDg gebezigd »Ik begrijp niet, dat Diet alle visschen sterven in den Oceaan tengevolge van den kabel waarlangs zulke kolossale leugens worden overgebracht." Beide sprekers waren nog vol hoop voor de toekomst en zouden wanneer zij hunne familie beschermd wisten, veel liever, al was het morgen aan den dag, op hun ver trouwd paardje en met hun Mauser in den arm door hot veld trekken om den Engelschman te bevechten, dan hier in het belang der zaak te moeten spreken. Intus- schen brachten zij nogmaals hnn oprechten dank voor alles wat reeds werd gedaan vooral door de Ned. vrou wen, en hoopte dat God er hen voor zou zegenen. De voorzitter, de heer Ringers, dankte daarna beide sprekers, beval de tentoonstelling bij de bezoekers en hnnnne vrienden aan vooral om het goede doelwaar mede zij werd daargesteld en noodigde dames en heeren nit deze te gaan bezichtigen. In de beide zijzalen was nn gelegenheid eene rijke col lectie voorwerpen van allerlei smaak te bewonderen. Nuttige, aardige en zelfs zeer fraaie zijn er bij. Wel is 't jammer, zooals reeds de voorzitter zeide, dat krachtige mannen nu gedoemd zijn tot stil zitten en zich zelfmceten bezig houden met dergelijke knutselarijen. Maar tevens ligt daar het bewijs, dat onder de krijgsgevangenen voor komen mannen van oefening, wetenschap en kunst. Vooral de voorwerpen, door snij- en beeldhouwkunst daargesteld, trekken de aandacht en bewondering. Door bereidwilligheid van het Dams comité is iu zeer

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2