No. 122. Berste Wad- Honderd en derde jaargang. 1901. ZONDAG 13 OCTOBER. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. Stadsberickten, De Oorlog in Zuid-Afrika. ALKJHAABSCHE OOIBAAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f Q,Ott. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentiën Per rege! f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON, Voordam 0 9. Telefoonnummer 3. CHINA. Uit Hong-Kong komen berichten van een overwinning der Keizerlijke troepen bij Gau-Ning-Tsjau; men verwacht dat hiermede de op3tand gebroken is. Tegelijkertijd seint de correspondent van de «Times" uit Peking zeer bevredigende tijdingen omtrent den toestand in 't Hemelsche Rijk. De algemeene opinie is zegt de correspondentdat de Ohineezen hun beloften nakomen en de rust te Peking en in de provincie behoorlijk herstellen. De ongerustheid over de bewegingen van de Vereenigde Dorpelingen is geweken. Mijnen en andere ondernemingen van Europeanen in China zijn in volle werking. BKGfiLAIVD. In antwoord op de heftige aanvallen, waaraan de Regeering in de laatste weken van alle zijden blootstaatheeft de minister van oorlog Brodriok aan een der Parlementsleden een brief geschreven die kennelijk voor publicatie is bedoeld en dan ook in alle Engelsche bladen opgenomen is. «Wj hebbenschrijft de ministerongeveer 200,000 man en 450 stukken gesehut in Zuid-Afrika en meer dan 100,000 man worien in Engeland geoefend. Wij hebben derhalve geen moeite om het veldleger op de gevorderde sterkte te houden, en indien meer menschen gevraagd worden kunnen wij daaraan met den meesten spoed voldoen. »Er zijn op hat oogenblik in het veld 69 mobiele colonnes, allen uitmuntend uitgerust en wij kunnen elke maand ongeveer 10,000 frissche paarden in Zuid-Afrika aanvoeren. »Er is das geen sprake van werkeloosheid of apathie van de zijde der Regeering. De Regeering heeft nooit ingegrepen in de militaire maatregelen van Lord Kitchener, in wiens krachtige voortzetting van den oorlog de Re geering volkomen vertrouwen stelt. «Zjn taak is het najagen van kleine vijandelijke af- deelingen over een gebied van de oppervlakte van Frankrijk en Spanje, terwijl hj tevens duizenden mijlen spoorweg moet besehermen. »De Regeering zal er niet voor terugschrikken aan het land elke opoffering te vragendie noodig is om den oorlog tot een spoedig einde te brengen." Dat alle3 klinkt zeer bemoedigend voor den Britschen belastingbetaler, maar als hij bederkt, dat met die kolossale macht Kitchener niet eens in staat is te honden wat hjj heeftdat Engelsoh-Indië bijna geheel van troe pen ontbloot is en het gehalte der laatste troepenzen dingen naar 't oorlogsterrein zoo laag wasdat de opperbevelhebber hoele afdeelingen naar hnis zond als totaal ongeschikt, dan lijkt hem de oorlogsbalans vau Brodriok toch wei wat al te geflatteerd. Een nit Zuid-Afrika terugkeerend man heeft zich tot den Londenschen vrederechter gewend om betaling van zijn soldij van ongeveer 100 gulden te krijgen, die het War Office hem schuldig was, doch de vrederechter zond hem naar het armbestuur, dat hem nu zal onderhouden. Uit dit feit blijkt wel de kasverlegenheid, waarin de Regeering zich bevindtvan daar dan ook dat Brodriok in zijn boven aangehaalde reden, over de finantieele quaestie wijselijk gezwegen heeft. Er is weder een Engelsche torpedovernieler, de »Orane", te Portsmouth met schade binnengevallen; vol gens verklaring der bemanning hadden zij het gevoel, dat het schip zich in tweeën zon gaan vouwen, juist als met de «Cobra" gebeurd is. FRANKRIJK. Het nationaal comité van de Fransohe mijnwerkers zal den 20en October te Saint-Etienue bijeen komen om te beraadslagen over de algemeene werkstaking. De pers oordeelt over het vermoedelijk slagen van deze beweging zeer uiteenloopend de heftigste oppositiebladen voorspellen reeds den val van het ministerie, wanneer de Regeering de staking niet weet te voorkomen de regee- ringsbladen daarentegen voorspellen den werkliedeaver- eenigingen weinig sneees en meenen dat de poging van een algemeene staking reeds in den aanvang schipbreuk zal leiden. De quaestie met Turkije is nog onopgelost. De Sultan is blijkbaar onmachtig, althans niet bereid, de gevorderde circa 2 millioen te betalen, en Frankrijk acht dit bedrag blijkbaar te gering om tot geweld of bedrei ging daarmede over te gaan. Volgens bericht uit Kon- stantinopel heeft Tewfik-Pacha Senowjef, den Russischen gezant te Konstantinopel, verzocht om diens goede diensten in de zaak-Lorando. De Russische gezant antwoordde echter dat de Porte slechts had te voldoen aan de categorisch gestelde eischen van Frankrijk. ZI1ID-AFKIHA. Kitchener se nt van den 9, dat Botha met circa de helft zijner macht over de Swaans- brug is getrokken, waardoor hij het hem omringende cordon der Engelschan troepen verbroken heeft. Uit de Kaapkolonie wordt van den 9 geseind »Het bericht is te Kaapstad ontvangen van een scherp gevecht bij Melcks-boerderj aan de Bergrivier. Scheepers eommando is gedemoraliseerd door de her haalde aanvallen van twee Engelsche colonnes. Het com mando is nu gesplitst in kleine klompjes, die zich ver borgen honden in de kloven van Krantz en Wittebcrg, daar zij systematisch door de Engelsche troepen worden opgejaagd". De verliezenlijst van 1 tot 7 October loopende, noemt71 gesueuveld, 31 gestorven aan ziekten of onge lukken, 206 gewonden, 10 vermist, 3 gedeserteerd. De gevangenen van Vlakfontein hebben zich weer bij hun korps aangesloten. KAAPSTAD, 11 Oot. De goaverneur der Kaapkolonie heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarbij voor de dis tricten Elliot en X&langa in Tembnland, en voor de districten Maclear, Mount Fletcher en Mataticle in Grikwaland Oost een dergelijke regeling als die welke voor de districten onder de krijgswet geldt, toepasselijk wordt verklaard, met dit on-ierscheid, dat daar het civiel bestuur met de uitvoering is belast. MIDDELBURG, (Kaapkolonie) 11 Oct. Commandant Lotter is schuldig bevonden en ter dood veroordeeld; het vonnis is door Kitchener be uachtigd. Vijf andere leden van Lottsr's commando zijn ook ter dood veroordeeld, maar voor hen is het vonnis veranderd in levenslangen dwangarbeid. Het gevecht bij Vrijheid. DUNDEE, 8 Oct. Hot gevectit van Zondag ten Oosten van Vrijheid met Botha's leger, dat op 2000 man wordt geraamd, dnnrde den gohoelen dag. Ten slotte («even tually") ontruimden de Boeren hun stelling en trokken zij naar het Noorden terug op de Baviaansrivier. Ken Dultsch-Venezuelaansch Incident. CARACAS, 11 Oct. Zondagavond werden te Puerto Caballo twee onderofficieren van den Duitschen krniser »Vineta" gevangen genomen door Veneznelaansche politie agenten, die als zoodanig niet kenbaar waren. De onder officieren, zich van geen schuld bewust, verweerden zich, ontnamen den politieagenten de sabel en verdedigden zich daarmede. Ten slotte werden ze overweldigd en aan boord van een Dnitsch koopvaardij vaartuig gebracht, waarop de volksmenigte eenige schoten vuurde. Van de »Vineta" worden dertig man gezonden ter be scherming van den koopvaarder. Het door Venezuela ingodiende protest is afgewezen onder voorbehoud dat Duitschlaud voorstellen zal doen tot bestraffing vau dn schuldigen en tot genoegdoening. Spoorwegongeluk In België. Den 10 heeft bij Chartres een spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij dit zeldzame geval zich voordeed, dat drie treinen in botsing kwamen. Een personentrein, komende nit Mans, reed op een goederentrein, terwijl de personentrein uit Chartres op de beide treinen reed Er moeten vele reizigers gewond zijn, terwijl natuurlijk de stoffelijke schade zeer groot is. l»e verjaardag van President Hrugcr. In Hilversum wapperde Donderdag eenige ge bouwen de Transvaalsche vlag. Des namiddags werd de President gecomplimenteerd door B. en W. van de gemeente; ds. Tom en generaal Van Marle, namens de Gereformeerde Kerk aldaar. Ook waren uit Den Haag leden der vredes-deputatie overgekomen. Eene deputatio der te Amsterdam verblijf houdende Afrikaanders bood, met eene toespraak van den heer P. Steenekamp, den President een bookenstandaard aan. Daarna overhandigde de kleine Piet Viljoen den President een palmtak, waaraan breed zijden linten met de Transvaalscho en Vrjstaatsche kleuren, waarop gedrukt met gouden letter „Aan Z.H.Ed. Staatspresident S. J. P. Kruger. Van de Afrikaners te Amsterdam, 10 October 1901" Ook vereerden de dames Bjleveld dochters van den voorzitters van het Christ. Nat. Boe ren comité, onder toepasselijke woorden den President een keurig bewerkt bloemstuk. Natuurlijk werden ver der den geheelen dag veel brieven en telegrammen ontvangen. (Haarl. Ct Akersloot. In den nacht van Maandag op Dins dag verbrandde, in den Kogerpolder, da woning met kapberg van J. R. De bowoners wisten zich nog bj tjds te reddenmaar huisraad en inboedel on hooi gingen verloren. De oorzaak is onbekend; alles was verzekerd. Bij gelegenheid van de herdenking van zjn 25jarig hnweljk ontving do burgemeester dezer gemeente, de heer J. Hennes, op den 11 van de ingezetenen een waardee- rend bljk van ingenomenheid met dit feest. Door eene commissie uit de burgerj werd hem nameijk, onder een toepasseljk woord aangeboden een fraaie fauteuil met drie stoelen benevens drie stel tafelzilver. Oterleek. Den 11, des morgens om half tien, had bier een ongeluk plaats. Vlak b j h ;t dorp op den hoogen Waarddjk schrok een voor een kaaswagen ge spannen paard voor een voorbjzeilende schuit. Paard en rjtaig stortten bj den djk neer. Een meisje uit da Wogmeerdat mede reed kreeg de wagen over z'ch heen zoodat zj aan heup en been gekwetst werd. Men bood haar aan haar per rjtuig naar huis te brengen, maar ze verkoos te loopen. Een vrouw van hier ging met haar mede naar haar woning, waar ze om 2 uur aan kwam en dadelijk geneeskundige hulp ontving van een geneesheerdie haar jnist passeerde. De wagen was zwaar beschadigd en verscheidene bazen waren gebarsten. Dat aan paard en tuigen heel geen letsel was gekomen, is wel een wonder. De eigenaar, de heer A. de J., van Spierdjk kwam met den schrik en de schade vrij. SSchagen. Spelende met een revolver schoot de 14jarige P. M. zich alhier deze week door de hand. Niet genoeg toch kan er voor gewaarschuwd wordendat ouders hunne vuurwapenen volstrekt buiten het bereik hunner kinderen honden. Kamerverkiezing Harllngen. In het district Harlingen is tot lid van deTweedo Ka mer gekozenMr. J. Sehokking (christ. hist.) met 2923 stemmen, tegen 1235 op Mr. H. Ph. de Kanter (lib.) en 823 op den heer W. P. Zeilmaker (vrijz. dem.). Gelijk men zich heriuner t, was de vorige verkiezing van den heer Sehokking ck?r de Tweede Kamer vernie tigd, wijl de burgemeester de candidaatstelling van den heer Zeilmaker niet had aangenomen. Jhr. Mr. O. Q van Swinderen vice-president dei- Rechtbank te Groningen heeft verzocht niet in aanmer king te komen voor eene benoeming tot lid van den Hoogen Raad. Rcnionstrantsclie Gemeente. Het bericht in ons vorig nummer, dat op Zondag, den 13, do dienst in do kerk van bovengenoemde gemeente niot zou worden vervuldberust op een misverstand. De heer K. F. Sparnaay, van Dokkum, zal als voorganger dien dag optreden. Met dezen heer komt op het tweetalter vervulling der vacature bj meergenoemde gemeente voor de heer P. Eldering, pred. bj de Remonstrantsche Broederschap. Hippische feesten te Bergen. Voor de harddraverj te Bergen op zondag, 80 October, zjn, wat betreft de dravorjen, 60 paarden ingeschreven, en voor de dra ver j en ponny's 40, alzoo te zamen 100 stuks. Het is te hopen dat a.s. zondag het weder medewerkt, een druk bezoek zal dan zeker niet nitbljven, te meer nu de entree voor het paddock veel lager is gesteld, n.l. f 1 voor heeren en f 0.50 voor dames. De zeer groote insohrjvingen geven overtuigend bljk dat de eigenaars van paarden de baan te Bergen zeer hoog stellen. Vertrouwd mag worden, dat in dit al late seizoen weinig paarden zullen wegbljven, zoodat weer interes sante courses verwacht mogen worden. De ponnyren over hindernissen zal zeker tot de aardigste nummers behooren, waar de ruiter zijne beste krachten bj dezen course moet ontwikkelen. De inschrjvingeu zjn als volgt 121/2 uur. Toelastprjs. Heat-harddraverj. Afstand 1600 M. Ie Prjs f 300, 2e aankomende in de beslissende Heat f 50. Inleg f 15. 1. Moquette, Eig. Stal Unitas. 2. Bellwood, A. A. van den Berg. 3. Spofford, dezellde. 4. Isabelle, dezelfde. 5. Hirye, H. Meyners. 6. Lady Bird, W. A. Oekhorst. 7. George H, Joh. de Mol. 8. Dobrina, S. Witteveen. 9. Wilhelm III, J. P. Mooyman. 10. Ideaal, S. Snoeck. 11. Polkan, Stal Avanti. 12. Sersant, J. Koster. 13. Adel Ameer, J. W. Schuyl. 14. A Mountainier. dezelfde. 1 uur. Stellineprjs. Wedren op de vlakke Baan voor Ponny's. Minimum- afstand 800 Meter. Prijzen f 60, f 30, f 10. Inleg f5. 1. Elsje, 800 M., eig. B. Korsjes. 2. Emir, dez. 3. Martin, B. Schouten. 4. Lucifer, B. ten Hagen. 5. Gener. de Wet, J. W. Jansen. 6. de Vlieg, J. Njssen. 7. Marie II, 820 C. de Boer. 8. Siena, B. ten Hagen. 9. Stelline, J. Houtman. 10. Maurice Poons, 840 P. Keenman. 11. Trui, 860 dezelfde. 12. Arnolda, 890 D. A. van Stralen. 2 uur. N a j aars - prjs. Harddraverj. Handicap voor driejarige paarden. Minimam afstand 2000, maximum 2200 M. Prjzen f 200, f 100, f 75, f 50. Inleg f 10. 1. Firmant, Eig. H. Schaaps. 2. Miss Maggi, T. J. Witteveen. 3. Willes Price, J. C. de Wilde. 4. Anton, Joh. de Mol. 5. Antoinette, dezelfde. 6. Fabori, J. Spaans. 7. Princess Warda, A. R, v. d. Hilst. 8. Elsje, Stal Carlo. 9. Kolliene, P. Keenman. 10. Zola, S. Snoeck.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1