m ra 1MB LEMSDOEL No. 123. Honderd en derde jaargang, 1901. WOENSDAG 16 OCTOBER. Buitenland. FEUILLETON. Laatste Berichten. vaw Annie E. Holdsworth. Schrijfster van „Dolores." De Oorlog in Zuid-Afrika. 4LKHAARSCHE COURAYT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan da Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam O 9. Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar, Gelet op eene aankondiging van heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie d.d. 9 October 1.1. no. 49 (Prov blad no. 101 van 1901) brengen ter algemeene kennis 1°. dat bij de in de Nederlandsche Staatscourant van 27 September j.l. opgenomen beschikking van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken van den 26 September te voren de in dit najaar te houden Rijkskeuringen van tot dekking bestemde hengsten van ten minste 2!/j jaar oud, voor zooveel deze provincie betreft, zijn vastgesteld als volgt: op 11 November e.k. te Hoofddorp, gemeente Haarlemmermeer op 12 November e.k. te Schagen; op 13 November e.k. te Beverwijk; 2°. dat de eigenaar of houder, die een hengst tor keu ring wenscht aan te bieden, verplicht is daarvan ten minste drie weken vóór de keuring vrachtvrij eene schriftelijke en onderteekende aangifte te zenden aan den Secretaris der provinciale regelings-commissie, den heer W. TEENGS te Alkmaar, met opgave van a. naam en woonplaats van den eigenaar en houder; b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere kenteeke nen van den hongst benevens, indien deze in een stam boek is ingeschreven stamboek en stamboeknummer c. zoo mogelijk afstamming van den hengst, zoowel van vaders- als moederszijde en naam en woonplaats van den fokker 3°. dat een hengst na bovenvermelden termijn aan gegeven, van de keuring is uitgesloten, tenzij de com missie geen bezwaar tegen toelating heeft en do eigenaar of houder vóór den dag der keuring eene som van tien gulden bij voornoemden secretaris stort 4°. dat inschrijvingsbiljetten voor de keuringen op vrachtvrije, schriftelijke en onderteekende aanvraag van eigenaars of houders van hengsten door den secretaris der regelingscommissie voornoemd zullen worden verstrekt. Bargemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 14 Oct. 1901. C. D. DONATH, Secretaris. CH1STA. De Chineesche regeering schijnt 't ernst te wezen met hare beloften. In Peking zijn namelijk twee nieuwe edicten uitgevaardigd, waarbij drie nieuwe mini- steriën worden ingesteld on den ambtenaien uitdrukkelijk gelast wordt de hand te honden aan de vroeger bevolen hervormingen. Het nieuwe douanetarief treedt den lldeu November in werking. Inmiddels hebben de Chineesche gevolmaca tigden den Spaanschen gezant De Cologan, als 't oudste lid van 't corps diplomatique, een bon gezonden voor 450 millioen taëls, het bedrag der oorlogsschadeloosstelling. 56) »Geen enkel glas meer 1'' zeide de kolonel plotseling opstaande. »Neen, je kant me niet meer bepraten ik moet weer terng om toe te zien, dat die aanmatigende jonge rekels hun moeder niet dwingen te doen, wat hnn wensch is U is een verstandig mensch, Mrs. Collop, een zeer verstandig mensch. Uw raad is al net even goed als uw wijn. »Als je trouwt, troow dan spoedig.'' »Och ja!" zuchtte Martha, »mijne gedachten houden zich na een begrafenis met trouwen bezig En als wat ik hoor juist is, dan zullen we op Great Lowlands gauw een trouwerij hebben." »WatI Wat!" Kolonel Jacob kwam weer terug in de kamer en keek haar met woesten blik aan. »De nieuwe koeherder, Mijnheer, die in de doode voet stappen van mijn ouden man gaat treden. Juffie zegt, dat hij gaat trouwen met de meid waar zij vroeger ge weest is. En Milkmaid Cottage is de voor het nieuwe paar bestemde woning en zoo wordt dus de oude vrouw uit haar nestj3 verdreven, en veertig jaren er in geweest »Wel, wel," zeide de kleine man sympathiek, »dat is hard dat is werkelijk hard, Mrs. Coliop.'' »De hemel beware me, Mijnheer, dat niet, 't is zoo de natuur,zeide Martha levendig. »Wat heeft Jenny Wren nog met nestjes te maken, nu Cock Robin dood is Ik zou wel een lekke tobbe lijkeu, als ik daar over ging morren *En waar gaat ge dan been zeide de kolonel bezorgd. Uit Tientsin meldt men, dat de bestuurdor der Chinee sche douane Robert Harte bezig is eene keizerlijke premie- loterij te ontwerpen. DUITSCHIiAAD. Dea 12 heeft te Berlijn professor Virehow zijn tachtigsten verjaardag gevierd. Van heinde en ver waren geleerden en hóóggeplaatste personen ge komen om hulde te brengen aan den wereldberoemden geleerde die niettegenstaande zijn hoogen leeftijd zich nog met zijne groote gaven en onverzwakte arbeidskracht geheel aan de wetenschap wijdt, In 1856 werd Virehow als hoogleoraar benoemd aan de Berlijnsche Universiteit waar hij weldra het pathologisch instituut oprichtte en door zijne onderzoekingen en zijn werken op dat gebied zich den naam verworven heeft van den eersten patholoog van zijn tjjd. De feesten in Dnitschland zijn dan ook aangevangen met eene plechtige vergadering van het Pathologisch Instituut. De afgevaardigden van alle Duitsche Universiteitenalsmede vele buitenlaudscbe geleerden waren in de groote gehoorzaal tegenwoordig. Onder een daverend gejuich besteeg de tachtigjarige de katheder eu hield eene rede over de geschiedenis der pathologie, die ongeveer twee volle uren duurde. Aan het feestmaal dat in de Wandelhalle van het Huis van Afgevaardigden plaats had namen 200 personen deel Op den maaltijd volgde een groot feest in de dicht gevulde zittingszaal van het Huis, dat een allerschitterendst verloop had. Graaf Posadowsky leidde het feest, bijge staan door vertegenwoordigers van vreemde landen. Prof, Waldeyer hield de feestrede en bood prof, Virehow uit naam van de geneesheeren van Dnitschland een gift van 50.000 mark aan ter uitbreiding van de Virchow-stichting, Minister Studt deelde daarop mede dat de keizer den jubliaris de groote gouden medaille voor wetenschap had verleend en las een brief van den Keizer voor. MSIGEIiAMD. Het Engelsche leger iD Zuid-Afrika schijnt toch niet zoo uitmuntend te zijn als de minister van oorlog Brodrick het wil doen voorkomen. Met de sHawarden Castle" zijn dezer dagen weder 120 Yeomen-recruten teruggebrachtnadat het in Zuid Afrika gebleken was dat zij noch konden paardrijden noch schieten De terdoodbrenging van commandant Lotter wordt door de .Daily News" heftig veroordeeld omdat zegt het blad, krachtens onveranderlijke krijgsgebruiken zulk een terechtstelling niet zonder een of andere weerwraak blijven zal. De regeering, gaat het blad voort, heeft ons niet gezegd of zoodanige weerwraak op hare andere terechtstellingen reeds gevolgd ismaar dit is slechts aï te waarschijnlijk. Al ware Lotter een rebel geweest, dan nog, meent de Daily News", zou het wjjzer weest zijn, zich van den maatregel te onthouden. Een telegram van lord Kitchener meldtdat de colonnes van French, den Vrijstaatsehen commandant Scheepers gevangen namen. Zooals onlangs gemeld word, bleef do ernstig zieke Scheepers zjjn commando leiden en werd hij in een wagen meegevoerd. Bij zijn gevan genneming lag hij gevaarlijk ziek in eeno hoeve en is nu opgenomen in het hospitaal te M itjesfontein. »Er zijn twee plaatsen in 't leven, waar ik op re kenen kan," zeide Martha opgewekt, doch met zenuw achtig vertrokken gelaat. »Dat is de Vereeniging, of zes voet op het kerkhof, en de oude vrouw kan het een of het ander krijgen. De liefdadigheid zij geprezen 1 de club heeft Collop's graf betaald, en zal ook mijn begrafenis betalen, en dns kunnen ze me niet buiten mijn leemen hutje houden." »Nonsens Nonsens I" zeide de kolonel, »geen denken aan Wel, wel, wat zou dat een verspilling van talent zijn ge zoudt uw uitstekenden wijn niet kunnen maken in de Vereeniging, en nog minder op het kerkhof. Neen, neen Mrs. Collop wo hebben immers het huisje, dat ik kocht voor mijn lieve nicht, en nog wel gemeubileerd ook daarin zal ik u als huisbewaarster aanstellen. Zoo lang als ge leeft, kunt ge er kosteloos in wonen, en dan een kleinigheid voor het in orde houden, b.v. drie gulden in de week." »0, miju God 1" hijgde Martha, en viel plotseling in een stoel neer. Ze gooide haar boezelaar over haar hootd en begon luid te lachen. Toen stond ze op om haar die naresse te maken. »De hemel zegene u, Mijnheer, en schenke u een lang leven, een aardige vrouw en veel genoegen 1" Ze ging weer zitten, en zwaaide met haar lichaam heen en weer. De kolonel ging op do toonen de deur uit, terwijl hjj nog even over zijn schouder omkeek naar deoudeviouw, die achter haar boezelaar zat te snikken. Hij sloot zachtjes de deur, on zijn vette kleine beentjes holden het tninpad af. Bij het hek bleef hij stilstaan, en veegde met zijn zakdoek over zijn verhit gelaat. »Ik zal een speciale akte nemen hijgde hij. »Een lang leven, een aardige vrouw en veel genoegen Martha nam het blaadje op met de flesch en bet gla3. »Ik misgun hem geen droppeltje!" zeide ze dapper, ■geen enkel gezegend drupje, al zijn het ook vier flesscüen je weestGemeubileerd 1 en kosteloos en drie gulden per week totdat mijn oude beenderen bij die van Coliop gelegd worden en de club de begrafenis betaalt De troonopvolging in Afghanistan zal vermoedelijk niet zoo kalm in zijn werk gaan als do Engelsche be richten eerst deden vormoeden. Volgens bericht uit St. Petersburg aan de Daily Telegraph" hebben Habibullah's broeders slechts in zoo verre zijne troonsbeklimming erkend als zij alleen uit vreeB voor hem met hunne aanhangers uit Kabul de vlucht hebben genomen. En de nieuwe Emir zou krachtige militaire maatregelen hebben genomen om hun terugkeer te beletten. Voorts zou naar Buchara een bode van den Emir op weg zijn met gelijke verzekeringen van vriendschap, enz. voor Rusland als waarmede Engeland blijde is gemaakt, en het is dus mooielijk uit te maken naar welke zijde de Afghanistansche sympathiën zullen overhellen. ZVID-AF3IHA. De Times verneemt uit Dundee van 9 Octoberdat de hevige regens tijdelijk de ver binding tussehen de Engdsche colonnes gestoord hebben; en zooals men vreesde is de Boeren-strijdmacht wegge smolten, door te pogen in kleine groepjes te ontsnappen. Den 11 October werd uit Dundee aan de sTimes" gemeld dat men uit den trek van wagens met voor raden die sedert eenigen tijd in dit district plaats heeft, afleidtdat Botha voornemens is zijn troepen van alles te voorzien voordat hij het bosch van Pongola verlaat. Naar gemeld wordt heeft Hans Botha een klein com mando van 40 man bijeengebracht in de nabijheid van Standertonhij verzocht hun zich te voegen bij Louis Bothadio tengevolge van den slechten toestand van zijn paarden niet in staat was weg te komen. Het troepje verliet denzelfden avond die streek. Voor het overige bevatten de berichten voor het mee- rendeel verschillende veroordeelingen van personen die zich in het oog van de Engelsche uitvoerders van het schrikbewind aan verraad hebben schuldig gemaakt doodvonnissen dwangarbeid en levenslange verbanning uit Zuid-Afrika dat zijn de middelen waarmede Enge land da nog steeds sonwillige" Boeren wil ten onder brengen Botha's positie. DUNDEE 13 Oct. Piet Retief is door een Britsche colonne bezet. De legermacht van Botha is zeer verspreid, maar het grootste deel blijft in het Pongola-bosch. Er wordt ge meld dat het Bethel-commando is ontsnapt door ten noord-oosten langs Piet Retief te trekken. De wegen waren schier oubegaaubaar tengevolge van de zware regens de rivieren zijn gezwollen. Generaal Botha is gevonden ten zuiden van de lijn getrokken van Wakkerstroom naar Piet Retief. Generaal Bruce Hamilton zet de wagens der Boeren na die ovetdag verdekt worden opgesteld en des nachts verder gaan. Hat mistige weder en het dichte bosschage En dat alles om een flesch onden bessenwijn, en een hart dat week is door verliefdheid Goede hemel, wat zijn de mannen toch gekken 1" Mrs. Fleming en haar kinderen waren nog in de ont bijtkamer. De glazen deur stond open en vertoonde het grasperk, het heesterplantsoen en de bloembedden. In de verte op den heuvel zag men de velden, die pas waren afgemaaid, en op den top van dien heuvel den dooden boom, die de westelijke grens van de hoeve aangaf. Catharïna zat tegenover de deur, en haar oogen en gedachten wijlden daar in de verte in den zonneschijn bij de vroolijke maaiers en haar eigen, blijden oogsttijd. Glimlachend keerde ze met haar gedachten tot het heden terug, maar opnieuw dwaalden ze af, nog verder dan hot raam en nog verder dan het heden, naar den morgen na haar terugkomst te Great Lowlands. De denneboom, waarin de leeuwerik gezongen had, stond nu verlaten maar de herfstdag had ook zijn zangers. Een roodborstje floot in dea hulst-haag, de bijen gonsden rond om de laterus, van do weiden kwam het geblaat der lammeren van dit jaar. Aan den hemel zag men een levende, be wegelijke wolk en hoorden het getsjilp van zwaluwen, die zich verzamelden. De weeke vruchtbaarheid van den dag zong van verwezenlijkte hoop. Achttien maanden geleden had aiies zoo hopeloos geloken, en vaudaag aan- schouwdo zij het werk harer handen en zag, dat het goed was. Het huis had een geheel ander aanzien en de tuin was vroolijk van bloemen, madeliefjes en dahlia's, zon -obioemen eu asters. Goudsbloom en waterkers vlam den boven op de opgehoogde bloembedden als lichten op een vuurtoren. De vorige week zagen de lindoboomen er verwaaid en gehavend uitnu was het, als weerkaatsten de gele bladeren het zonlicht des hemels. Alios was blij en vroolijk daar buiten, blij en vroolijk was het ook in Catharina's hart. Niet alleen Franklin's liefde had deze verandering bewerkt ze was opgestaan nit het oude leven van eerznen trots on zelfzacht en streefde nn hoo- gere belangen na. Peggy's dood was voor haar geweest

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1