Honderd en derde jaargang» 1901. V R IJ D A G 18 OCTOBER. Buitenland. Gymnasiaal onderwijs in Alkmaar. NO. 124, Eerste blad. E COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- sa Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f ö,Oü. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam 0 9. Telefoonnummer 3. Nu mijn betrekking aan de inrichting zelve mij niet meer het openlijk uitspreken van een oordeel verbiedt, acht ik het mijn plicht in de eerste plaats jegens de leerlingen, die ik in Alkmaar achterlietmaar ook niet minder jegens de gemeente, waarin ik zooveel goeds heb mogen ondervinden, in het publiek te zeggen, hoe de ervaring van een jaar als leeraar aan de inrichting voor gymnasiaal onderwijs mij over den toestand van dat onderwijs in deze stad heeft leeren denken. Welk Alkmaarder, ja ik durf vragen welk Alkmaarsch raadslid zou het wagen te zeggen, dat hem de wijze, waarop deze inrichting nu werkt, volkomen duidelijk is. Mijn geachte vroegere chef zal het mij zeker niet ten kwade duiden, wanneer ik tot afscheid wil trachten daarvan een korte schets te geven ik weet, dat hij het in de meeste opzichten er geheel mee eens zal zijn. In de eerste plaats dan bestaat de inrichting uit twee wel te onderscheiden afdeelingen, die der Burger scholieren en die der gymnasiasten. We willen eerst deze eerste hespreken. Een jongen komt op de bur gerschool en daar hij zal willen gaan studeeren, bezoekt hij tevens twee uur per week de inrichting voor gym nasiaal onderwijs gedurende de 5 jaren van den H. B. S. cursus. Heeft hij na die 5 jaren zijn eindexamen H. B. S. afgelegd, dan heeft hij, zoo redeneert men, meteen reeds de gronden gelegd voor het nu volgende gymnasiaal onderwijs aan de inrichting, hetwelk hem, wanneer hij aanstaand medicus of physicus is in het gunstigste geval in 1 jaar, is hij a.s. jurist, predikant of litterator in 2 jaren op zijn minst aan de academie zal brengen. Op papier lijkt een dergelijke regeling zeker niet onaardig en er zijn ook ongetwijfeld wel eenige licht zijden aan te ontdekken, doch hoe gaat het in werkelijk heid In de eerste plaats, hoe staat het met die gronden, die gelegd moeten worden Zeker is het eerste jaar, dat de leerling gedurende twee uur per week de in richting bezoekt nog zoo kwaad niet. Bij ervaring heb ik gezien, dat de leerlingen zich in dien tijd vrij goed in de eerste beginselen van deLatijnsche grammatica kunnen inwerken. Doch nu breekt de ellende aan. Ook het Grieksch komt zijn plaats vragen op het leerpro- gram en de twee uren, die do leerling in de tweede en volgende klassen voor Latijn en Grieksch beschik baar heeft, moeten over beide talen worden verdeeld. Daarbij komt nog, dat men hoe langer hoe meer te rekenen heeft met wat het onderwijs op de H. B. S. dat toch vooral in de hoogere klassen de leerlingen voldoende in beslag neemt, van hen eischt, zoodat men hoe langer hoe minder zelf van dejongeos kan vergen. Wil men nu aan het eind van de 5e klas een voldoende hoogte hebben bereikt, dan moet men verder, of men wil of niet; tijd tot repeteeren is er natuurlijk niet en voor een jaar verstreken isis zelfs wat in de eerste klas nog is kunnen worden opgenomen, verwaterd en door de zeef gedruppeld. Zelfs bij de beste leerlingen die van de beste docenten hebben les gehad kan op die wijze onmogelijk een deugdelijke grond worden gelegd. De op deze wijze voorbereide leerling moet nu, na de H. B. S. te hebben afgeloopen, klaar worden ge maakt voor het Staatsexamen. Ik geef toe, dat het een geroutineerd docent, die datzelfde nu al jaren bij de hand heeft gehad, vaak gelukt in zeer korten tijd de leerlingen juist het noodia-e bij te brengen om ze hun diploma te doen halen, maar diezelfde docent zal toch zeker voor een dergelijke klassieke opvoeding de schou ders ophalen. Slechts de medicus, wien al dat klassieke niets schelen kon, zal bij die methode baat vinden gelukkig zijn er echter heel wat doktoren, die het op prijs stellendat in hun jeugd hun blik ook nog in een andere richting werd verruimd in den heftigen strijd tusschen medici zelf over het wenschelijke van al of niet klassieke opvoeding waag ik mij niet te mengen Anders is het met den a.s. jurist, predikant of lite rator. Zij kunnen het Latijn en Grieksch maar niet zoo ineens vaarwel zeggen en voor hen zijn, na uit de 5e klas H. B. S. het eindexamen fe hebben afgelegd minstens twee jaren gezette studie noodig om tot dé academie te worden toegelaten. In het gunstigste geval duurt dus hun leertijd al een jaar langer dan op een gymnasium. Voor beide categoriën geld', het volgende, voor de laatste nog meer dan voorde a.s. medici. Neemt men in aanmer king dat op een gymnasium gedurende de 6 jaren gemid deld 7 uur Latijn en evenveel uren Grieksch worden gedoceerd dan begrijpt men, hoeveeltijd daar bij goed onderwijs beschikbaar is voor de werkelijke vorming der leerlingen buiten het examenwerk om; eerst op die wijze kan zulk onderwijs werkelijken invloed op den persoon gaan uitoefenen. Evenzeer zal men begrijpen wat er van zulk een vorming terechtkomt, wanneer men, gelijk hier moet geschieden hetzelfde in 2 jaar wil be reiken. Een gelijk bezwaar geldt natuurlijk tegen de opleiding van het groote aantal dergenen die, zonder een gymnasiale opvoeding te hebben genoten, door privaatles tot hetzelfde examenresultaat komen, doch men heeft, naar het mij voorkomt, geen inrichting van gemeentewege om daaraan de fouten van het privaat onderwijs te doen kleven. En bovendien, de lessen aan de inrichting worden aan klassen gegeven waarin soms 5 en meer leerlingen zitten hoe goed het on derwijs dus moge zijn, wel een verschil met de pri vaatles, die ieder zich alleen laat geven. Ook al stelt men zich op het standpunt „het kan me niets schelen, wat je leert, ook niet hoe je het leert, als je maar je examen doet", dan nog is deze methode niet te verdedigen. Men kan op deze wijze onmogelijk een voldoend aantal uren les gevenom volkomen zeker te zijn van een goed succes. Een slagen is slechts loe te schrijven behalve aan het toevaldat op een examen een zeer groote rol speelt aan persoonlijke eigenschappen van leerling of docent- Want ook dat examen zelf is een groot bezwaar' Wordt de gymnasiast door zijn eigen onderwijzers, die hij kent en dio hem kennen, geo-xamineerd om van hen zijn toelatingsdiploma tot de academie te ontvan gen, de leerling uit Alkmaar moet voor een Staats commissie verschijnen, die haar vonnis velt alleen naar dm indruk, die zij in korte oogenblikken van den patient heeft ontvangen. En eindelijk nog dit. De leerling heeft de 5 klassen der H. B. S. door- loopenhet viel hem al zwaar, het laatste jaar nog schooljongen te blijven. Eindelijk heeft hij zijn eind examen gedaan, hij kan zijn vleugels uitslaan, hij is vrij. Maar neennu begint het weer van voren af aan, weer wordt hij schooljongen, nu van de inrichting alleen, en terwijl zijn vrienden gaan studeeren of vrije menschen worden in de maatschappij, kan hij weer thema's maken en werkwoorden opzeggen. Hoeveel jongens met het einddiploma H. B. S. in de zak zullen zich daaraan willen onderwerpen, en hoeveel ouders, die hun zoon zoo gaarne hadden zien studeeren, moeten dit plan opgeven, omdat zij hun eenmaal uit de school losgelaten zoon niet weder zijn vrijheid kunnen ont nemen f Had men in Alkmaar gelegenheid gehad een meer geleidelijken weg te volgen, dan zouden zeker heel wat meer vaders hun ideaal verwezenlijkt hebben gezien. Men spreekt wel van het kleine aantal leerlingen der inrichting en meeat dat dan als argument te mogen gebruiken voor de bewering, dat er „hier zoo geen behoefte aan gymnasiaal onderwijs bestaat", doch men vergeet, dat het gebrekkige van den tegenwoordigen toestand dat aantal.kunstmatig laag houdt. Schiedam. Dr. J. H. HOLWERDA. (Wordt vervolgd.) ENGELAND. De beruchte proclamatie op 15 Sep tember heeft voor Engeland nog gsen gunstiger tijd doen aanbreken. De correspondent der Frankf. Ztg. schrijft uit Kaapstad »Iu Transvaal, in Natal, in deu Vrijstaat en de ge heele Kolonie vlammen tegelijkertijd de oorlogsvuren weder op. En het wonderlijkste daarbij is, dat de B eren nog sieeds gemeenschappelijk in onderling verband optreden, dat zij overal schijnen te handelen op last van een cen trale leiding. Van desorganisatie kan dus evenmin sprake zijn als van het ontaarden hunner oorlogvoering en der halve kan Engeland den Boeren niet de rechten der oor logvoerenden onthouden." In Engeland zelf gaan meer en kneer waarschuwende stemmen op tegen de wijze waarop op last van Kit chener de krijgswet wordt toegepast. Do Daily News" zegt o.a.«Het straffen der aan voerders van do rebellen heeft do tegenovergestelde uit werking: loyalisten zijn twijfelaars, twijfelaars zijn rebellen geworden het gebied van den opstand heeft zich uitge breid, en het karakter ervan is bitterder geworden. De Kaapsche Afrikaanders zijn niet terneergeslagen, maar geprikkeld geworden." En dat deze voorspelling bewaarheid wordt, blijkt uit een telegram aan de «Daily Mail", waarin gemeld wordt dat de toestand in de Kaapkolonie inderdaad zeer ernstig is. De zekerheid, dat de oorlog zeker nog een jaar zal voortduren, onder dezelfde tegenwoordige omstan digheden, heeft de bevolking in zulk een staat van wan hoop gebracht, dat ernstige incidenten te wachten zijn indien de toestand niet verbetert. De zaak Krause wordt nog slepend gehouden, de documenten uit Afrika laten nog steeas op zich wachten. Koning Edward heeft generaal Baden Powell het Oommaadears-kruis van de Bath-orde en een medaille ter herinnering aan zijn krijgsbedrijven in Zuid-Afrika vereerd. In zake de Koweit-quaestie heeft de Engelsche regee ring de Porte verwittigd, dat zij niet voornemens is zich met de Koweit-zaak verdor in te laten en de suzereiniteit van den Sultan aan te tasten, doch zij niet zal dulden, dat eenige andere mogendheid rechten in die haven zal verkrijgen. De toestand in Afghanistan is inderdaad ver van kalm. 't Is te voorzien dat de broeders van Habib-Oullah, in plaats van hem als Emir te erkennen veeleer van plan zijn zijn troonsbestijging te beletten. De troepen en de bergstammen zijn voor Omar-Khan, dien zij als opvolger van Abdoer-Rhaman beschouwen. Omdat hij een aanval vreest op Kaboel, heeft Habib- Onllah voor het huis van eiken Europeeër een wachtpost doen plaatsen. En de Indische regeering heelt besloten, om de grenzen door troepen te doen bewaken, opdat geen ongewonschte vluchtelingen de grens kunneo oversteken. SPANJE. Te Sevilla zijn ernstige ongeregeldheden voorgekomeneen algemeene werkstaking vermoedelijk door anarchisten in de hand gewerkt gaf er aanleiding toe. De troepen moesten herhaaldelijk chargoereude stakers trachtten de vuren in de gasfabriek te dooven en het gepeupel wierp met steenen naar de kloosters die door de troepen moesten worden beschermd. Tot nu mocht 't den troepen gelukken de orde te herstellen. Den 15 is een spoedvergadering van den mi nisterraad gehouden onder voorzitterschap van de regentes, ZUID-AFRRHA. Een telegram van lord Kitchener uit Pretoria van den 14 meldt Sedert 7 Oct. meldden de Engelsche colonnes, dat 26 Boeren werden gedood, 8 gewond, i34 gevangen genomen; 42 Boeren gaven zich over. Bovendien werden 108 ge weren 38,250 patronen40 wagens2200 paarden en 3250 runderen buit gemaakt. Hevige regens hebben de operaties en de communica ties aan de grenzen van Natal ernstig bemoeilijkt. De colonnes van generaal Walter Kitchener bewegen zich tusschen Pietersburg en Utrecht tegenover een aan zienlijke Boerenmachtwelke zich naar gemeld wordt tusschen Slangapiesberg en Pongolaboseh bevindt. Generaal Hamilton opereert in de nabijheid van Ngome- bosch. Generaal Methuen verjaagt de Boeren uit het district Marico. De la Rey en Kemp trokken terug in de rich ting van Lindleypoort. De colonnes van generaal Elliot treden op tegen Boe- renafdeelingen in het Drakensgebergte. Generaal French meldt, dat het commando van Schee pers uiteen is gegaan. Smuts heeft zijn commando in tweeën verdeeld; het eene, benoorden Aberdeen, beweegt zich in westelijke richting het andere is zuidwestelijk van Somerset-East. Zij worden beide dicht achtervolgd door Engelsche colonnes. Generaal French poogt een kleine afdeeling op te houden die zich in zuideljjke richting naar Piquetberg beweegt. Tegenover al deze tijdingenwaarbij wel heel sterk de nadruk wordt gelegd op de activiteit van het Engelsche legerstaat het korte maar veel beteekenende bericht den 16 door de «Daily Telegraph" ontvangen, dat gene raal Botha zich te Luneberg bevindt en mogelijk zal terugkeeren naar Vrijheid. Zijn macht ontsnapte aan Walter Kitchener's colonne gedurende den nacht, langs de geitenpadon. De «Standard" verneemt bovendien uit Durban van 15 dezer Het is waarschijnljjk, dat de ontbinding van de Natal- sehe vrijwilligerskorpsen zal worden vertraagdwant er zijn aanduidingen dat de Boeren wederom werkzaam optreden bij de grenzen. De krijgswet blijft offers vragen. Den 15 is te Middelburg (Kaapkolonie) doodgeschoten luitenant Wol- faardteen van Letter's onderbevelhebbersdie zich evenals hij eerst na dapperen tegenstand en gewond aan de Engelschen overgaf. Voor de rechtbank te Maraisberg verschenen den 12 September negen jonge meisjes van 16—19 jaar en een getroawde vrouw die werden beschuldigd van «deelne ming aan verraderlijke en oproerige handeliugeu door daden on woorden die illoyaal waren jegens do Kroon

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1