Laatste Berichten. Nederland. De Oorlog in Znid-Afrika. en de Regeering en de vrede en de orde in de kolonie verstoorden." Deze misdrijven hadden ze begaan »door na de bezet ting van Maraisbnrg door de Boeren het Volkslied mede te zingenmet de vierkleur te wapperen en zich te verbroederen met de vijanden des Konings." Uit het getuigenverhoor bleek dat de meisjes de Boeren met gejubel hadden ingehaald, hen om den hals waren gevallen en zelfs hadden gekust 1 Of de beschuldigden en Z. M. 's vijanden wellicht door banden van bloedverwant schap waren verbonden werd hier niet gevraagd. Zij wer den elk tot dertig dagen gevangenisstraf veroordeeld. In de Kaapkolonie- MALMESBURY, 12 Oct. In de afgeloopen week zijn troepjes rebellen uit het Calvinia-district onder de Trans- valers Maritz, Louw, Smit en Theron onverwacht zuid waarts getrokken naar de rijke graandistricton Piquet- berg en Malmesbury. Men zegt dat de Boeren goed bereden zijn. Na de Olifantsbergen te zijn overgestoken vei spreidden de rebellen zich over het land, zoekende naar voorraden, paarden en reeruten. De vijand ontmoette weldra de Britsche troepen. Een Britsche luitenant met een paar gewapende visechers uit Hoetjesbaai poogde stoutmoedig de drift over de groote Berg-rivier bezet te houden en slaagde er in drie Boeren te dooden en twee te kwetsen, voordat bij zich genood zaakt zag met twee gewonden terug te trekken. De troepen ter plaatse zijn rnimechoots sterk genoeg om de »stroopers" te staaii, wier voortrukken alreeds is gestuit. De woelingen In Spanje. OVIÉDO, 16 Oei. Ernstige ongeregeldheden hadden plaats gedurende de jubilé's-processie. De anti-clericalen wierpen met steenen naar de processie, terwijl zij rtepen »Leve de RepubliekLeve de Vrijheid Er ontstonden vechtpartijen en de gendarmerie en politie waren aan vankelijk onmachtig tegenover de anti-clericalen. Een verbitterde strijd werd gevoerd met messteken, stokslagen en [revolverschoten. De gendarmerie chargeerde daarop met de bajonet en herstelde de orde. Er heerscht groote onrust, zoodat men heden voor nieuwe rustverstoiingen vreest. Botcr-confröle. Na de in het begin dezes jaars door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw gedane pogingen tot oprich ting eener vereeniging van botorproducenten-handela- ren, genaamd Met Botercontrölestatlon In Zuid holland, kan thans bericht, worden, datsedertlö Augustus jl. het station in werking is en dns afdoende maatregelen zijn getroffen om den afnemers, resp. gebruikers van boter der tot de vereeniging toegetreden producenten, de echtheid dier boter volledig te garandeeren. Het bestuur der Vereeniging bestaat uit de volgende heeren J. Rlnkes Borger, te 's-Gravenhage, voorzitter C. H. Hnmmclinck, teVlaardingeu, onder-voorzitter C.Veth, te Delft (leden uit do producenten)jhr. mr. P. van Eoreest, te HeilooS. C. Korteweg, te 's-Gravenhage H. A. Nebbens Sterling, te Rozenburg; A. Bos, zuivel- consulent voor Zuidholland, te 's-Gravenhage, secretaris penningmeester (leden van het hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw). De kindermoord le Tilburg. De rechtbank te Breda veroordeelde Maria Bie- rings uit Tilburg, die haar broertje door verdrinking in een knip met water vernv ordde tot twaalf jaar gevange nisstraf ouder vermindering van de proventievo hochtenis Geen Kngelsche schepen meer laden en lossen. Verschenen is te Rotterdam een manifest »de ge organiseerde en ongeorganiseerde arbeiders, betrokken bij het transport van goedereD te water." Daarin lezen wij het volgende Reeds 2 jaren duurt de oorlog tnsschen Engeland en de Zuid-Afrikaansche Republieken en nog is er geen uit zicht op een spoedigen vrede. De regeeringen der ver schillende landen doen geen enkele poging Engeland tot rede te brengen en alzoo een einde te maken aan de uit roeiing van een volk, dat strijdt voor zijn vipheid. Welnu, waar de regeeringen te kort schieten in het nakomen van hare verplichtingen tegenover dezen mensch- onteerenden oorlog, daar zullen de arbeiders dit met andere middeleu trachten te doen. Een voorloopige comité van mannen, bekend nit de vak beweging der transportarbeiders, heeft zich gevormd om alle georganiseerde havenarbeiders en hen, die daarmede in verband staan, te bewegen, na hot verstrijken van een vastgestelden datum (b.v. 31 Dec.), »geen schepen onder Engelsche vlag varende, meer te lossen of to laden, daar geen goed meer uit te ontvangen of te leveren, voor en aleer de vrede zal zijn gesloten." Daarvoor is noodig, dat in alle havenplaatsen van ons land eveneens comité's worden gevormd, die zich met elkander in verbinding stellen en verstaan. Van onze zijde hebben wij reeds naar de havens van Frankrijk, Duitschland, Zweden, Noorwegen, Denemarken, België en Italië oproepingen verzonden om insgelijks zoo te handelen en de bewoging zoo grootsch mogelijk te doen zijn. Hot kan niet anders, of deze poging der arbeiders om een einde te maken aan Engeland's wreed- heid zal door de geheele wereld met belangstelling worden gadegeslagen en Engeland zelf zal getroffen worden op de plaats, waar het alleen tref baar is, nl, in zijn scheepvaart. I'urmerend. Alhier vormde zich een dames-comité tot het verstrekken van hnlp aan de vrouwen en kin deren opgesloten in de concentratiekampen in ZuidAfrika De door dat comité gehouden collecte bij de ingezetenen bracht op f 586,26,welke gelden aan het hoofd-comité zullen worden afgedragen. De door de heeron Goetzee en Duplessis twee Afrikaners, die de oorlog aan Boerenzijde mede- maakten gehouden lezing, wekte buitengewone belang stelling. Purmcrend. Den 14 werden op de Juajaars- paardenmarkt aangevoerd 355 paarden. De prijzen waren als volgtwerkpaarden f 60 tot f 200 weeldepaarden f 300 tot f 600 en veulens f 70 tot f 150. Handel stug. Coster-fonds. De onthulling van den gedenksteen, welke door de zorgen van het in dit jaar opgerichte Coster-fonds aan de buitenzijde van het Academie-gebouw te Leiden zal worden geplaatst, zal op Maandag 4 November geschieden. Zooals bekend is, is de steen gewijd aan de nagedach tenis van Mr. Herman Coster, die op 21 October 1899 viel in den slag bij Elandslaagte. Typhus. Men schrijft nit Enkhnizen In het naburire Bov9nkarspel en Broekerhaven heerscht de typhus epidemisch, en heeft reeds enkele slachtoffers geëischt. De faecaliën der dorpsbewoners, ook der typhus- lijderb, komen gewoonlijk terecht in de slooten bij de woonhuizen. Het slootwater wordt somtijds gebruikt tot het reinigen van vaatwerk en kleeren en bijna steeds voor melkemmers en tobben. Geen wonder, dat de ziekte welig voortwoekert. (Handelsblad). Te Olsterwijk (N.-Br.) heerschen in hevige mate de mazelen. In een tijdsverloop van eenige dagen zijn 10 kinderen daaraan bezweken. Te Hilversum is een kind van eenige weken overleden, bij tijdelijke afwezigheid der ouders, die het zoolang haddon toevertrouwd aan eene buurvrouw. Deze had, toen het kind wat lastig werd, het e^n slaapmiddel ingegeven, met het noodlottig gevolg, dat de ouders an derhalf unr na hunne tehuiskomst tot de ontdekking kwamen, dat hun kind was gestorven. Sanatorium Oranje-Aassau oord. De opening van het Sanatorium Oranje-Nassau-oord den 26 zal geschieden door Koningin Wilhelmina in naam en in tegenwoordigheid van de Koningin-Moeder en in bijzijn van Prins Hendrik. Bij de opening zal een gemengd koor uit Wageningen eene cantate uitvoeren. Na de opening zal de mnziek van het 8e regiment infanterie, nit Arnhem, op het ter rein een middag-concert geven. De Koningin-Moeder vertrekt tegen het einde dezer maand naar het buitenland. Paardenfokkerij. Het zal zeker niet overbodig zijn, belanghebbenden te herinneren aan het bepaalde bij art. 5 van het K. B. van 14 Ang. 1.1. ter uitvoering der Wet op de Paarden fokkerij, luidende als volgt; De eigenaar of houder, die een hengst ter keuring wenscht aan te bieden, is verplicht daarvan tenminste 3 weken vóór de keuring vrachtvrij eene schriftelijke en onderteekende aangifte te zenden aan den Secretaris der betrokken provinciale regelings commissie met opgave van: a. raam en woonplaats van den eigenaar of houder. b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere kenteekenen van den hengst, benevens, indien deze in het stamboek is ingeschreven, stamboek en stamboeknummer. c. zoo mogelijk afstamming van den hengst, zoowel van vaders als van moeders zijde, en naam en woonplaats van den fokker. Een hengst, na bovenvermelden termijn aangegeven, wordt van de keuring uitgesloten, tenzij de commissie geen bezwaar tegen toelating heeft en de eigenaar of houder vóór den dag dor keuring eene som van f 10 bij voornoemden Secretaris stort. Voor deze provincie worden keuringen gehouden; 11 November te Hoofddorp, 12 November te Schagen en 13 November te Beverwijk. Aangifte biljetten zijn verkrijgbaar bij den secretaris der regelings-commi8sie, den heer W. Teengs, te Alkmaar. Maringcarspel. Den 15 vergaderde de raad dezer gemeente. Na verschillende mededeelingen en voor lezing van ingekomen stukken kwam in behandeling de door b. en w. ontworpen regeling van de onderwjjzers- jaarwedden, welke onveranderd werd goedgekeurd. Die regeling luidt: Voor de hoofden van scholen met rrfnder dan 10 dienstjaren f 900 1015 dienstjaren f 950 moer dan 15 f 1000 voor onderwijzers en onderwijze ressenmet minder dan 10 dienstjaren f 550; 1015 f 600 1520 f 650 meer dan 20 f 700. Voor de hoofdakte f 100 meer. Hoofden van scholen genieten tevens vrije woning zoo mogelijk met een tnin. Onder wijzers boven 28-jarigen leeftijd, gehuwd of gehuwd ge weest, ontvangen eene tegemoetkoming in de huishuur van f 50. Voor het herhalingsonderwijs wordt 60 cent per lesuur vergoed. In de plaats van den heer J. Bakker, die om gezond heidsredenen bedankte als lid der Commissie tot wering van schoolverzuim te Waarland, benoemde de Raad den heer S. Ligthart. De begrooting voor 1902 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 16512.78 met een post voor onvoorziene uitgaven van f 432.78. Het suppletoir kohier vau den hoofdei, omslag voor 1901, in comité opgemaakt, bedroeg f 36.34. Haandcollecten voor de Boeren. Onder eerevoorzitterschap van den heer S. M. Hugo van Gijn, lid der Tweede Kamer, heeft de »Oollectanten Vereeniging Znid-Afrika" te Dordrecht, aldaar een proef genomen met het houden van een maandelijksehe collecte, ten einde, wanneer eenmaal de oorlog in Znid-Afrika ten einde is, een reservekas te "hebben, waaruit de slacht offers van den oorlog, die zonder huisvesting, voeding en gold zijn, kunnen geholpen worden. De eerste collecte bracht f 456 op, dat is, de bevolking van Dordrecht gerekend op pl.m. 40.000 inwoners, iets meer dan één cent per hoofd. Over het geheele land zon dus die collecte per maand pl.m. f 50.000 kunnen be dragen en maal zooveel maanden als de oorlog nog zal duren een belangrijk fonds vormen. Genoemde collectanteu-vereeniging zou gaarne zien dat in alle gemeenten, groot en klein, eene dergelijke Vereeniging gevestigd werd. Wanneer een flink aant-al zich heeft aangemeld, bestaat het plan met afgevaardigden dier vereonigingen in het centrum van het land eene vergadering te houden om daarin een hoofdbestuur te benoemen, dat de hoofdleiding op zich neemt, statuten vaststelt en de verschillende in gekomen en inkomende bedragen, vereenigd tot een ge reglementeerd fonds met een duidelijk omschreven be stemming, onder zijne hoede neemt. Het plan beoogt volstrekt geen versnippering, het kan uitgevoerd worden zonder inwerking op de bestaande comité's want werkkring en doei zijn geheel verschillend in deze. Met den heer S. M. Hugo van Gijn eere-voorzitter. zitten in het bestuur de heeren M. van Zanten, voorzitter; C. M. van Diemen, 2e voorzitterH. H. Ahaus, le secretaris; G. Kenss, 2e secretaris; E. Snijders, le pen ningmeester J. E. O. de Wijs Kzn,, 2e penningmeester; Ch. N. van der Giessen, commissaris, allen te Dordrecht. Zuid-Afrika. Een vrouw, Alice Walsh, schrijft aan de Daily News" het volgende »Is het geen tijd, dat de vrouwen van Engeland en Schotland hare stem verheffen tegen de dingen, die in Znid-Afrika geschieden De Christelijke vrouwen in Groot Britannië, hoe haar meening ook zij over recht of onrecht van dezen oorlog, moeten zonder twijfel geërgerd zijn en haar geweten moet haar geen rnst laten over de behandeling van de vrouwen en kinderen daarginds. Men zegt-, dat het een middel is om de Boeren tot onderwerping te brengen V Maar zonden onze vaders en brooders zich onderwerpen wanneer hun vrouwen en kinderen aldus behandeld werden Neen, zij zonden met meer woede vechten dan ooit te voren. In de Transvaalsche kampen stierven verleden maand 32 manten, 185 vrouwen, 1014 kinderen. Wij, moeders, die zooals ik een kind verloren hebben, wij kennen de smart, als onze kleine gestorven is. Maar wij laafden en verzorgden het tot het laatste toe. Hoe moeten nn die arme moeders te moede zijn, dia geen bedje hebben om haar lieveling op te laten rus ten en geen drank, om da verdroogde lipjes van die kleinen e verkoelen Waar gaan deze gestorven Boerenkinderen henen Hoe zullen zij in den Hemel onvangen worden Ik denk dat de engelen de kleine kinderen van ons met even wijd geopende armen zullen omhelzen als die arme kleine, uitgehongerde, weggekwijnde Boerenkindereu. O, zusters, laat ons iets doen, vóór het wicht onzer zonden nog zwaarder worde." Men zendt ons afschrift van het volgende stuk, dat wij ouveranderd overnemen. Pretoria, 1 Juli 1901. Aan zijn excellentie D. Cinatti, consul-generaal van Portugal en de andere alhier aanwezige consuls van bnitenlandsche mogendheden. Excellenties! De ondergeteckende commissie van Boerenvrouwen, in naam van de Boerenvrouwen in Znid-Afrika in over weging genomen hebbende den ernstigen toestand van de verschillende kampen van gevangene vrouwen en kinderen, ook van het schrikwekkend en steeds toenemend sterfte cijfer tengevolge van ziekte, veroorzaakt door koude en verhongering ziende het gevaar, dat onze kléine dappere natie loopt tenzij spoedig geholpen om geheel uit geroeid te worden. Wenden wij ons andermaal tot u als ons eenige aardsche toevlucht in onzen dringenden en bitteren nood. En wij smeeken u, zonder tijdverlies, uw gouveruementon te verzoeken ter wille van huma niteit, hunnen vriendelijken en gewaardeerden invloed bij het gouvernement van Groot-Brittannië te geb'uiken ten behoeve van hulpelooze vrouwen on teedere kinderen, die aan zulke mishandelingen overgelaten zijn. Voor onze mannen vragen wij niets zij zijn mannen en in staat te dragen wat het de Voorzienigheid behaagd heeft hen op te leggen. Maar voor hnnne gevangene familiën eischen wij van het machtige, rijke Engeland, beter en voldoende voedsel, warme kleeding en bedekking; ook dat geen hinderpalen ons in den weg gelegd worden de verschillende kampen te bezoeken om zoodoende hulp te verleenen voor zoover het in ons vermogen ligt. Zij zijn met geweld van hnnne woningen weggevoerd, hnn voedsel en kleediug door vuur vernield en sterven nu wekelijks bjj honderden uit gebrek aau dezelve. Om onze dappere mannen tot overgave te dwingen, worden hunne familiën gemarteld en zijn op weg vernietigd te worden. Alhoewel gij tiet ten volle bekend zijt 'met den toe stand van de vele kampen door het land verspreidzijt gjj nochthans genoeg op de hoogte van wat er omgaat in het kamp le Irene dat beschouwd wordt als het beste om in staat gesteld te zijn van uw kennis mede te deelen aan uw gouvernementen en wy zullen tot God bidden, dat uw pogingen met goed gevolg bekroond worden zoodat er spoedig hnlp komt voor die onge lukkige slachtoffers van oen wreeden en onreebtvaardigen oorlog. Om zekere redenen achtten wij het niet raadzaam meer handteekeningon hierbij te voegen. Uw dankbare en dienstwillige dienaressen Naamteekeningen. Eén commissie van Boerenvrouwen. Scliagcn. Den 25 vergaderde alhier de raad dezer gemeente. Het procesverbaal der kasverificatie wees eene ontvangst aan van f 62166,455, uitgaaf f 54000,03s, in kas f 8166,42. Aangeboden werden eene snppletoire be- grooticg voor 1901 en de begrooting voor 1C02, Tot commiasie-leden tot nazien der begrootingen werden be noemd de heeren C. Asjes, O. Hoogschagen en W. Rog geveen. Op het adres der onderwijzers om verbetering der jaarwedden werd niet gunstig beschikt. Besloten werd in deze de wet volgen, mot dat verschil, dat f 75 voor huishuur zal worden gegeven aan getrouwde onder wijzers en weduwnaars, f 175 voor ondurwijs in een der drie talen en f 0,60 per lesuur voor het horhalings-on- derwijs. Het hoofd der school zal f 1500 met vrije woning en tuin genieten. In eene volgende raadszitting zal een ondoi wijzer met verplichte noofdacte worden benoemd. Zuid- en Koordschermer. In don nacht van den 15 op den 16 ontstond alhier brand bij den winkelier W. B., aan de Zuidervaart. Alles brandde tot den grond af. Woning en inboedel waren verzekerd. Stompctoren. Na 's morgens te zijn bevestigd, zal de heer dr. J. A. Werner zondag, den 20,'s namiddags te half twee, zijne intreerede houden. Verkiezing Provinciale Staten. Bij de den 15 gehouden verkiezing van een lid voor de Provinciale staten van Noord-Holland in Amsterdam, disiriet VII, (vacature W. Hovy) waren uitgebracht 1814 geldige stemmen, en wel op de heeren O. N. J. Mol1 zei' J.Ezn. (lib.) 772, dr. J. Woltjer (antirev.) 1042zooJat is gekozen dr. J. Woltjer.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2