hanteeron, grooter zegen Is voor 't gezin van den arbeider, dan eeno die bnitenshnis dagelijks enkele stnivers mee verdient; dat het koken van eene goede, degelijke spijs eeno weldaad is voor al de leden des gezins, en den gezondheidstoestand ten goede komt, 't huiselijk genot verhoogt, de welvaart vermeerdert. Waar jongens en meisjes samen onderwezen kunnen wordenmake men daarvan op de meest geschikte uren gebruikwaar ze een verschillend leerplan hebben te volgen, dienen afzonderlijke uren voor jongens en voor meisjes te worden genomen. Wanneer men vraagt naar de meest onmisbare leer stof voor de herhalingsklassendan antwoordt de Commissie, die zijn Lezen, Neclerl. taal, Rekenen, kennis der Natuur, Teelcenen, Onderwijs in vrouwelijke handwerken, Roken en Huishoudkunde. Daarbij denke ieder onder wijzer er aan, dat hij niet dezelfde leermiddelen ge- bruikedie 't kind reeds in de lagere school heeft gebruiktandere boekjos, voor welk vak ook, waarvoor ze noodzakelijk zijn, geve men 't kind in handen dat wekt zijne belangstelling, dat verhoogt den leerlust 't intensief der bedoelde leermiddelen behoeft niet juist zooveel grooter te zijn. 't Lezen op de herhalingsschool moet het werktui gelijk gedeelte allereerst ten goede komenwant de leeslust wordt gewekt en verhoogd door vlooiend en in den juisten toon te kunnen lezen wie haperend en stootend leestkan niet veel lust in dien arbeid hebbenen dan diene tevens het goed verstaan van het gelezene op den voorgrond te treden. 't Onderwijs in de Nederlandsche taal moet niet bovenal gericht zijn op het grammatikaal gedeelte dit kan in verband met het lezen en met de stel- oeleningon in voldoende mate tot zijn recht komen. Hoofdzaak is hierhet leeren uitdrukken zijner ge dachten in goeden vorm, mondeling en vooral schrif telijk waarom dan ook het weergeven der leesles in eigen woorden, het schrijven van brieven, rekeningen, kwitanties, verzoekschriften etc. den voor dit leervak beschikbaren tijd hoofdzakelijk in beslag moeten nemen. 't Rekenonderwijs zal overal ten doel moeten hebben, vlug en vaardig te leeren berekenen uit het hoofd, wat in de praktjjk dagelijks voorkomtvoorts de kennis van 't Metriek stelsel en het op eenvon dige wijze schriftelijk bewerken van vraagstukjes uit het dagelijksch leven, benevens de grondbegrippen voor eenvoudig boekhouden. Het dient echter ver schillende leerstof in te houdenvoor zooverre de leerlingen eene andere bestemming hebben hier de beginselen van 't haDdelsrekenen, daar die van algebra on meetkunde te omvattenin meisjesklassen gericht zjjn op wat in de huishouding van belang is te kun nen berekenen. Dat bij 't onderwijs in dit vak ook 't sparen, briefport, kosten van telegrammen, etc. aan de orde dienen te komen, behoeft nauwelijks gezegd. Wanneer we noemen het leervak Kennis der Natuur, dan komt het ons voor dat behalve het kweeken van liefde voor de natuurdus behalve het formeele doelop den voorgrond moet staan alles, wat in be trekking staat tot de vraaghoe blijven we gezond f zoodat duskleeding, voeding, verwarming, lucht, ven tilatie etc. onderwerpen zijn, die eene ruime plaats op 't programma moeten innemen. Voor meisjes ga men daaraan vastknoopen kennis van voedingsmiddelen voor alle leerlingen den invloed van 't gebruik van alcoholische dranken. Voorts dient dit onderwijs op sommige plaatsen te worden voorbereidend tuinbouw- of landbouwonderwijs, op andere plaatsen kennis van materialen omvatten op nog andere de eerste be ginselen van werktuigkunde. Van hooge waarde achten we het teekenen, als leer vak op elke Herhalingsschoolniet enkel als oefe ning van oog en handook als middel ter ontwik keling van 't voorstellingsvermogenmaar bovenal als voorbereiding voor het vakteekenen. Timmer lieden en meubelmakers, smeden en stucadoors, huis- en decoratieschilders, kleermakers en naaisters en zoo vele anderen, ze moeten hier de grondslagen leggen, waarop kan worden voortgebouwd, wanneer ze later zich speciaal voor een vak weDschen te bekwamen. Niet overal en niet voor allen bestaat de gelegenheid, na 't doorloopen eener herhalingsschool, over te gaan voeren en nu liet men het ook natuurlijk aan baar over. Haar kunde zat voortaan opgesloten in een kooi, een vogel, die zijn eigen nest bevuilde. «Zoolang Kit hier blijft, is de zaak in orde,'' zeide Tom. »Maar wat belet haar ook te trouwen en de hoeve geheel aan mij over te laten Eon siddering liep Catharina door de leden, een witte wolk legde zich voor haar gelaat. Ze had niet gedacht, dat dit huwelijk eenigen invloed zou hebben op haar eigen toekomst. Ze wist, dat Franklin haar beminde, den eon of anderen dag zou hij haar opaischen. Zou ze zijn liefde moeten opgeven en bij Tom blijven Hoe bon ze opgeven, wat haar dierbaarder was dan haar leven Ze voerde argumenten aan. Ze was niet vrij in haar keuze, ze had verplichtingen tegenover Franklin en ook tegenover het volk, waarvoor ze samen zonden werken Dit laatste pleit werd tot zwygen gebracht door een stem «Hot zou beter zijn een verliefd paar te helpen samen gelukkig te zijn Deze twee, haar moeder en haar geliefde, hadden dertig jaron op hun geluk gewachtom hst zieh ten laatste ontzegd te zien Catharina dacht aan de belofte aan Peggy gedaan, dat zo Tom zou helpen ze kon hem enkel helpen door hier te blijven. Met stocïcjjusche kalmte hield ze zich haar plicht voor en keek dien onder de oogen met een strak gelaat, dat niets verraadde van haar gepijnigd hart. Ze leerde de wijsheid des levensden beker der zelfver zaking kon ze opnemen met vaste hand en den bitteren dronk diinken, zonder een spier van haar gelaat te ver trekken Ze staarde voor zich uit en zag niet de bloemen, die een regenboog vormden rondom hot vensterDe eenzame gedaante eener vrouw klom moeizaam den heuvel op naar den boom, die op den top daarvan zijn armen uitbreidde als een kruis. In stilte ledigde zij don beker. Do koude des doods lag in haar stem toen ze sprak »Als moeder trouwt, zal ik hier bij jo blijven, Tom.... dus dat hoeft geen bezwaar to zijn »'t Doet er niet toe, wio gaat of blijft," zei Mark naar eeno flinke vakschoolbij een degelijk vakman in de plaats der inwoning zal menigeen moeten en ook kunnen opdoenwat hij voor de grondige uit oefening van een bedrijf behoeft doch dan is degelijke voorbereiding onmisbare eischdie gevo de herhalings school aan de breedo schare van jongens en meisjes, dieover eenige jarenals mannen en vrouwen, op 't gebied der nijverheid hebben to concurreeren 'ook met het buitenland. Over 't onderwijs in de nuttige en fraaie handwerken behoeven we, naar 't ons voorkomt, niet veel ter aan prijzing als leervak voor de herhalingsschool te zeggen, 't Onberekenbare voordeel, dat do huisvrouw ten bate van haar gezin kan aanwendendoordien ze in de vrouwelijke handwerkon goed is bedreven, wordt niet licht overschat bovendien zijn tal van meisjes gedwon gen, later als naaister te werken, om in hun onderhoud te kunnen voorzien. Leer haar 't naaien etc. in den grondals 't kan niet alleen met do hand maar ook met de machine, en ge bewaart er haar voor, dat ze voor 'n hongerloon voor winkels en magazijnen moet werken ge kweekt menschen, die zich gelukkig kunnen gevoelenomdat haar arbeid op prijs wordt gesteld en beter wordt beloond, 't Formeele nut van dit onderwijs springt tevens zoo duidelijk in 't oog, dat we vertrouwen, dat overal, waar meisjes aan 't her- halingsonderwijs zullen komen deelnemen het ondor- wijs in de vrouwelijke handwerken niet stiefmoederlijk zal worden bedeeld. En als we onder de vakken, die op eene goed inge richte herhalingsschool dienen te worden onderwezen, waarvan de noodzakelijkheid der kennis voor het meisje uit welken stand ook moeilijk kan worden betwist, koken en huishoudkunde noemen, dan beseffen we zeer goed, dat de invoering van dit onderwijsvak eigenaardige r oeilijkheden heeft en op meerdere plaatsen althans vooreerst nog niet op 't programma kan voor komen. Allereerst is er nog gebrek aan onderwijs krachten wat echter gaandeweg vermindertomdat uitstekend ingerichte kook- en huishoudscholen in sommige groote centra reeds jaarlijks gediplomeerde onderwijzeressen afleverenhoe meer dames uit ver schillende, vooral plattelandsgemeenten een cursus aan bedoelde kookscholen volgen hoe moer men weldra over de onmisbare leerkrachten zal kunnen beschikken en zijn we eerst zoover, dat we 003 gelukkig kunnen achten in 't bezit van dames, die dit onderwijs ver mogen te gevendan blijft enkel het bezwaar tegen de invoering een dnanciëel bezwaar; dat, met eenigen goeden wil op tal van plaatsen niet onoverkomelijk zal blijken te zijn. Niet alleen toch zijn de art. 44 en 45 der wet op 't L, O. ook van toepassing op het, volgens de bedoeling der Leerplichtwet, te geven herhalingsonderwijs, ook art. 46 geldt voor dit onderwijs, zooals uitdrukkelijk gezegd is door den Minister (Rede, Handelingen II, bi. 1301.) Van groote beteekenis voor het welslagen van een goed geregeld herhalingsonderwijs zal natuurlijk zjjn do houding, die de gemeentebesturen aannemen, spe ciaal ten opzichte van de vergoeding den onderwijzers toe te kennen. Wel kan ook thans reeds worden gewezen op het gelukkige verschijnseldat belangstellende gemeente besturen vergoeding goveu aan onderwijzers, die met het herhalingsonderwijs zijn belast, maar groot is ook nog het getal gemeenten waarin onderwijzers zonder eenige afzonderlijke belooning zijn verplichtmeerge noemd onderwijs te verstrekken. En nu moge er van wettelijk standpunt beschouwd niets zjjn in te brengen tegen de redeneering het gemeentebestuur is ten allen tijde gemachtigd zijnen ambtenaren meer of minder werk op te dragen, zonder daarmee verhooging of verlaging van jaarwedde te doen gepaard gaan, de billijkheid brongt o.i. mee, dat voor meerderen arbeid meerdere belooning worde gegeven. Is 't zoo vreemd, dat de ambitie van den, toch in den regel niet ruim bezoldigden, onderwijzer voor het geven van herhalingsonderwijs toe- of afneemt, naarmate men hem al of niet eene billijke belooning er voor toelegt? En overmatig mag men toch niet noemen, dat men wenschelijk acht, dat den onderwijzer, zooals ook uit de enquöte, door de Vereeniging van Hoofden van scholen ingesteld, is gebleken, eene billijke belooning worde toegelegd. boos; »de zaak is buiten quaestie. Ik voor mijn part stem er niet in toe mijn rechten op het goed te verliezen.'' Catharina ging naar de tafel en leunde er tegen aan. Ze ademde snel, haar gelaat was bleek en hartstochtelijk. »Hark, heb je dan heelemaal geen gevoel? Heb je vol strekt geen medelijden met vrouwen, wier hart breekt Ze heeft hem dertig jaren lang liefgehad Ze kon nu gelukkig worden, als jij het maar toelaat »Ik wil de bezitting niet verliezen, die eigenlijk mjj toekomt," zeide Mark hondsch. Catharina leunde zwaar tegen do tafel aan. Zou ze de zaak maar op zijn beloop laten, Mark de verantwoorde lijkheid doen dragen, dat hij zijne moedor op de hoeve hield en zichzelf vrij maken om naar Franklin te gaan 't Was een korte, heete strijdtoen sprak ze «Als moeder trouwt, behoort de plaats aan mij WelnuMarkgeef je toestemming, dan schenk ik de hoeve aan jou en Tom Langen tijd heerschte er stilte. Toon word Mark's don ker gelaat door een blos overtogen en mst een verlegen lach verwijderde hij zich van den schoorsteenmantel. «Ik stom er in toe," zeide hij. »Maar je moet er schrif telijk afstand van doen in tegenwoordigheid van getuigen." »Laat die heele vervloekte zaak naar do maan loopen Ik wil er niets mee te maken hebben riep Tom en liep boos de deur uit. Catharina sprak niet weer. Met onvasten tred liep ze de kamer uit en de trap op, en wierp zich op de knieën naast het bed, waarop Peggy gelegen had Ze zag haar besluit kalm onder do oogen, zonder worsteling of tranen ze zou Franklin schrappen uit haar leven Twee jaar geleden had ze mot al haar krachten gestre den tegen een veel geringer offer. Heden deed ze afstand van alle levensvreugde, en niemand wist wat ze gedaan hadmaar de teedere blijdschap stierf weg van haar ge laat, en de smart stond schildwacht voor haar verduis- terdo oogen. Wanneer 't blijft, zooals 't nog in vele, vooral plat telandsgemeenten is, dat hun geenerlei vergoeding wordt verstrekt, dan voorspellen we, dat het herhalingsonderwijs zal blijven kwijnen, waar het, indien de onderwijzer lust had de leerlingen op te sporen en aan te sporen, levens vatbaarheid zou blijken te bezitten. Een billijke vergoe ding toe te kennen aan de onderwijzers, die met het geven van herhalingsonderwijs worden belast, achten we een hoofdfactor voor 't welslagen ervan. Dat heeft ZExc, de Heer Minister van Binnen!. Zaken ook begrepen vandaar het voorstel, bij de wetgevende macht aanhangig gemaakt, om het herhalingsonderwijs te beloonen met minstens f 0.60 per lesuur hopen we, dat weldra art. 26bis in onze onderwijswet eene plaats zal hebben gekregen. fceger des hells. In »De Strijdkreet", officieel orgaan van het Leger des Heils, wordt gemeld dat gedurende het afgeloopen jaar het Leger des Heils in Nederland een aantal mon- sehen heeft geholpen, teruggebracht en bewaard voor een wissen ondergang 110,250 uren werden door de heils officieren besteed aan huisbezoek, 31,745 bijeenkomsten zijn er gehouden, 102,239 personen werd nachtverblijf verschaft en 499,604 porties voedsel werden verstrekt. Ben erfenisje ln het vooruitzicht. De vorige week vergaderden in het café «Bloemen- kolk" te Voorst een 63 «erfgenamen" van zekere Ha tha r i n a Olthof, die indertijd een testament heeft gemaaktdat eerst over honderd jaar mocht worden geopend. Men spreekt er van, dat er 56 millioen een ander zegt van 70 millioen te verdoelen is. Aan den heer Marinnotaris te Brummenis opgedragen naar de erfenis een onderzoek te doen. Het Sanatorium „Oranje-lVasgau", te Renkum, zal Zaterdag, den 26, geopend worden. De Vereeniging „Oe Baars", te Hoornheeft dezer dagen een hcngelwedstrijd gehouden waarbij 1271 baarzen door 14 leden in 4 uur tijds worden opge haald. Eén persoon ving 179 visschen. Zondagsrust. Te Uitgeest heeft de onlangs opgerichte bakkers- gezellen-vereeniging «Eendracht maakt Macht" met medewerking van eenige Zaansche vakgenooten weten te bewerkendat aldaar de Zondagsrust zal ingevoord worden in het bakkersbedrijf. He open brief aan President Hoosevelt. Het «Handelsblad" deelt mede, dat, ofsehoon eenige duizenden exemplaren werden gedrukt van hot nummerwaarin in het Engelsch do open brief aan President Roosevelt voorkwamde geheole oplage uit verkocht was. Thans is eene nieuwe editie van 6000 exemplaren gereed. Velen zenden het blad adressen van invloedrijke menschen in de V. S. met verzoek dien een exemplaar te zenden. Aan eenige Amerikaansche cou ranten is een groot uittreksel uit den brief geseind door Amerikaansche vrienden van de zaak der Boeren. Een te Amsterdam vertoevend Amerikaan heoft den brief aan het blad waarvan hij medewerker is in zijn geheel overgeseind en betaalde daarvoor f 9000. Markt te ïelscn. Nu tengevolge van de werken aan het Noordzee kanaal en het Stoompontveer te Velsen, een groot ge deelte van het marktterrein aldaar is komen te vervallen, waardoor de Velsermarkt ernstig bedreigd en een geschikt marktterrein gemist wordt, hebben onderscheidene vee houders besloten in plaats van te Velsen hun vee te Bever wijk te markten, welke markt 8 dagen vroeger en wel op 2 November a.s. zal gehouden worden. HOOFDSTUK XI. Nachtwake. En nu was het winter. Een speciale akte had kolonel Jacob zijn vrouw gegeven bijna nog vóór hun engage ment een uitgemaakte zaak was. Catharina stond in hooge gunst bij haar stiefvader. «Zo zal er niet onder ljjden, dat ze de hoeve heeft op gegeven," zeide hij tot zichzelf. «Als ik mjjn testament maak, dan zullen we wel eens zien. Die goede, onzelf zuchtige meidze zal er niet onder lijden." Als bruidsmeisje kreeg ze een wissel van twaalfhonderd galden van hem. Catharina zette dien op de spaarbank als een appeltje voor den dorst. Behalve Mrs. Fleming's afwezigheid waren er ook andere veranderingen op Great Lowlands gekomen. De nieuwe koeherder en zijn vrouw woonden in Milkmaid's Cottago, en Martha in Laburnum Drive. Ze had Catharina's aan bod niet aangenomen bij haar te blijven wonen. «Neen, neen Juffie, als de rechte Jozef komt, dan ben je in een ommezientje wegen dan wordt de oudo vrouw er buiten gezet. Dit hutje is al wat ik noodig heb. Ik heb hot bed, waar Collop op gestorven isen dat zal ik in den doorloop zetten. Dat is een lekkere warme slaapkamer voor me met de keuken zoo er naast. Heere heere 1 denk eenB aan, ik met een huiskamer on een brste slaapkamer net als een echte dame." «Maar waarom zou je de slaapkamer niet zelf gebruiken, Martha vroeg Catharina. «Mjjn hemel, hartje! Ik zou niet rustig kunnen slapen op een ander bed dan dat van Collop. Wanneer ik des nachts wakker word, dan lig ik aan hem te denken en dan zien ik zijn arme oude hoofd op de peluw en ik zie hem sterven zoo stil als een muisje; en dat vertroost me zoo, en houdt me gezelschap. Zoo was dan Catharina alleen op Great Lowlands mot Tom. Ze had het doel van haar streven bereiktze was 't erkende hoofd van huis en hoeveen dit doel was enkel de schilderachtige ingang tot een wildernis waar de bronnen wateren van Mara waren. Tom deed met haar het werk hij als het kleine wiel van den fiets, terwjjl zij de groote omwentelingen deed. Terwijl ze werkten waren hunne belangen één, maar na het werk gingen ze verschillende wegen. Catharina zat met een gefronst voorhoofd allerlei berekeningen te maken, en plannen voor draineering en akkerbouw te ontwerpen, terwijl Tom buiten rondslenterde of in Milkmaid Cottage wat ging babbelen met Jim en Sara, wier steedsch uiter lijk eenige aantrekkelijkheid aan bet gesprek verleendo. Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 6