No. 125 fierste blad. Honderd en derde jaargang. 1901. ZONDAG 20 OCTOBER. Buitenland. Nederland. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Oonrant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnemon Oprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het gebeele rijk f 1, 3 Nummers 1 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentiën s Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON, Vooïdam 0 9. Telefoonnummer 3. DUITlCHIiAND. D0 »Frankf. Zeitung" bericht uit goede bron te kunaen melden, dat de Keizer het kanaal-ontwerp in de aanstaande zitting van den landdag bepaald afgedaan wil zien. Minister Von Thielen zou niets liever dan zoo spoedig mogelijk zjjn kanaal hebben en het officieuse bericht dat de minister niet aftreedt en onlangs een uitvoerig gesprek heeft gehad met den minister president graaf Von Billow, doet vermoeden dat beide ministers het volkomen eens zijn over de belangrijkste qnaesties en in het bijzonder over de kanaal-politiek. Nu is het maar de vraag hoe de Landdag over het ontwerp denkt. Het voornaamste agrarische orgaan voor spelt de verwerping en beweert dat de wederindiening van het ontwerp juist nu al zeer onverstandig zon zijn. fiNfifiliANB. Zeer de aandacht trekt een in de .Daily Mail" gepubliceerde brief van generaal de Wet, gericht aan een Zwitsersche dame. De beroemde generaal zegt daarin o.a., dat de oorlog nog gedurende onbepaalden tijd kan dnren, daar de Boeren nog overvloed van levens middelen en ammunitie hebben. De bijvoeging van den schrijver, dat hij en zijne mannen aan geen opgeven van den strijd denken, is voor niemand een openbaring, be halve wellicht voor den minderen man iu Engeland, die door zijn bladen steeds wordt gevleid, met de hoop, dat de Boeren, den strijd hartelijk moede, en bovendien van alles beroofd, eigenlijk voortdurend op het punt staan zich over te geven. Soldaten van het Worcheeter- en Durhamregiment, die dezer dagen naar Znid-Afrika moesten worden inge scheept, zijn in de kazernes handgemeen geworden. Nadat de noodige slageu waren uitgedeeld, kwam het tot bajonet steken en geweerschoten. Toen de wacht met veel moeite den vrede hersteld had, bleek dat vijf soldaten van het Durhamregiment ernstig gewond waren. De Engelsehe dagbladen melden, dat al de oude yeomen weigeren terug dienst te nemen en zij den oproep van het »War Office" niet beantwoorden. Zij melden eveneens, dat er in Ierland niemand meer dienst neemt. ihans is weder een andere Engelsehe torpedover- nieler, tengevolge van een aanvaring, met averij een haven binnengeloopen. Intnsschen heeft de krijgsraad uitgemaakt, dat do ramp der .Cobra" is toe te schrijven aan den zwakken bouw van het schip. Het hof betreurt tevens, dat de admiraliteit zulke aankoopen doet. De bladen, die de ramp en het vonnis nogmaals be spreken, betreuren den staat van zaken door het vonnis betreffende de .Cobra" aan het licht gebracht. naar Dewetsdorp. De wagens waren geladen met 120 tons voorraden en stonden onder bescherming van 120 man van de Schotsehe garde onder majoor Me. Gregor. Bij Leeuwkop wird het cnvooi aangevallen door 200 Boeren, die een stelling op een heuvel hadden ingenomen Het gevecht duurde deu gebeelen Zondag tot duister. In den nacht trokken de Boeren af met achterlating van 20 lijken. Da Britsche verliezen waren elf licht gewonden de lijken niet medegeteld. Het conveoi bracht do voorraden veilig naar Dewets dorp en keerde ongehinderd naar Bloemfontein terug." De verliezenlijst geeft 2 gesneuvelden, 13 gewonden en 2 vermisten benevens 4 man aan ziekten gestorven. I Dan hebben per atoomschip .Oravia" 18 officiereu en 460 man die invalide zijn benevens nog 19 officieren omtrent wie niets naders wordt medegedeeld, de terugreis naar Engeland aanvaard. Het Handelsblad meldt De firma Van der Mandele Zonen te Delft, commissi- onnair in efiecton en agent der Ned. Bank, beeft hare betalingen gestaakt. Er liepen reeds eenige dagen geruchten, die het ergste deden vreezen. Den 19 werd het kantoor gesloten, het personeel ontslagen en de toegang tot het kantoor ónder politietoezicht gesteld. Als vermoedelijke oorzaak wordt opgegovon, dat do firma te veel geld gestoken zou hebben iu de Delftsche Distilleerderij. Het passief moet aanzienlijk ."zijn en vooral de boeren- en middenstand zullen er door getroffen worden. De indruk te Delft is geweldig. FRANKRIJK. Gelijk wij reeds vroeger meldden zijn te Monceau-les Mines, waar eerstdaags een groote werkstaking onder de mijnwerkers zal ait breken, een menigte geweren ontdekt. De daarop ter onderzoek, door de Regeering afgezonden deskundigen hebben thans ver klaard dat de wapens nog op 300 meter gevaarlijk zijn maar bezwaarlijk als oorlogswapens kunnen worden aan gezien, daar de trekken uit den loop zijn verwijderd en het kaliber vergroot is. Officieus wordt medegedeeld dat de Regeering niettemin voornemens is op deze geweren beslag te doen leggen en wel op grond van een wet van 1885, die de prefecten machtigt in dringende gevallen buitengewone maatregelen te nemen tot verzekering van do openbare veiligheid. In weerwil van het advies der Fransche Rejreering zal de rapporteur der begrootingscommissie voor de Kamer verdedigen de afschaffing van het budget voor den eere- dienst. Door de 42 millioen francs die daardoor vrij komen, zon het tekort der algemeene begrooting juist gedekt kunnen worden, zonder tot andere bezuinigingen of financieele operaties over behoeven te gaan. SPANJE. De .Imparcial" verneemt uit Sevilla, dat de landbouwers gemeene zaak zullen maken met de stakende arbeiders in de stad. Uit Oadix wordt gemeld, dat de beambten der Trans-Atlantische Maatschappij ook zullen staken. Vijf anarchisten zijn aangehoaden als aanstichters der rustverstoringen te Sevilla. In de Kamer hebben generaal Weyler en do minister van binnenlandsche zaken beiden geruststellende ver klaringen over de beweging afgelegd. De beweging in Gnjon, zei de minister, was toe te schrijven aan Oarlis- tische woelingen. ZUIB-AFRIKA. Omtrent Botha melden de tele grammen niet veel nieuwsmaar toch wel zóóveeldat het duidelijk is, dat ook ditmaal de omsingeling mislukt is j 't zij dan »door de zware regens, die de wegen schier onbegaanbaar maken", (blijkbaar echter niet voor de Boeren 't zij, doordat de generaal zijn troepenmacht in kleine afdeelingen heeft gesplitsteen reeds zoo dikwerf door de Boeren bevelhebbers met uitstekend succes toegepaste tactiekdie door de Engelsehe bladen steeds als een staaltje van het schandelijkst misbruik van ver trouwen wordt voorgesteld. Het is dan ook ergerlijk al die omsingelings-pogingen op zulk eene wijze te doen mislukken Uit Bloemfontein wordt gemeld: .Den 12 vertrok van hier een convooi, getrokken door een stoommachine, Hofberichten. Prins Hendrik is den 18 van zijn buitenlandseh reisje teruggekeerd en te Apeldoorn aangekomen. De Prins werd op het perron verwelkomd door Ko ningin Wilhelmina. Fnrmerend. Gedurende de kermis werd deze gemeente druk bezocht door lieden van het inbrekersgild van Lammetje Zondag. Op de hielen gezeten door do politie kozen zij echter telkens het hazenpad. Den 17 des avonds gelukte het evenwel een drietal, een oogenblik aan de aandacht van dc politie te ontsnappen, van welke gelegenheid de dieven gebruik maakte eenigo gouden voorwerpen uit oen schuit te ontvreemden. Den volgenden dag mocht het de gemeente-politie, met behulp van de Amsterdamsche politie, gelukken de vermoedelijke daders in Amsterdam aan te houden. Een der vermiste voor werpen werd nog op hem gevonden. Aanranding. Des ochtends 6 nur keerde de 18-jarige dienstbode to Ubbergen, bij Nijmegen, uit Berg-en-Dal alwaar zij den nacht had doorgebracht bij hare ouders naar haren dienst terug. Toen zij door de Molenaarsgas bij de spraakmakende gemeente .Moordenaarsgas" ge- heeten ging, sprong een kerel nit het bosch op haar toe, greep haar aan en wierp haar op den grond, onder wijl haar een zakdoek tot prop samengewrongen in den mond duwende, opdat zij niet om hulp kon schreeuwen. Onder vreeselijke bedreigingen rnkte do aanrander haar de gouden oorbellen uit de ooren, waarbij de oorlellen doorgescheurd werden, rnkte hij een gouden ring van haar vinger en stal de portemonnaie. Vervolgens werd zij door den kerel gemeen mishandeld. De misdadiger verdween in de richting van Nijmegen. Het meisje ligt ziek te bed. Zij beweert haar beroover te kunnen her kennen. Haar toestand is niet onbevredigend. Men ver denkt een 23-jarigen man de aanrander te zjjn. (N.R.Ct.) Ben sprookje van Scbagen. behagen. Den 24 November zal de dameazangver- eeniging .Euphonia", alhier haar eerste winteruitvoericg geven. Onder meer zal ten tooneele gebracht worden .Een sprookje van Sehagen", zangspel in 3 bedrijven, woorden van M. Vijver, muziek van L. A. Schouten, te Den Helder De kindermoord te Tilburg. Maria Bierings, die wegens het verdrinken van haar broertje in een wasohknip door de Bredasche rechtbank tot 12 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, heeft tegen dat vonnis appèl aangeteekeud. Te Haarlem had eene vrouw even de kamer ver laten, toen plotseling de hond op de ledikant sprong, waarin een kind van eenige maanden sliep. Het dier' beet het kind zoodanig in de keel, dat de dood ter stond volgde. Barsingerhorn. De Hervormingsdag (31 Oct zal te Kolhorn kerkelijk worden herdacht. Eene can tate zal worden gezongen, de beste krachten onder de zangers en zangeressen uit het vroegere »Amieitia" zullen hierin medewerken. Je Kolhorn is de scheepvaart thans drukker dan ooit. Behalve stroo, komt men de suikerbieten uit de polders Waard en Groet weghalen, om te vervoeren naar de suikerfabrieken te Utrecht en te Halfweg. De buitengewoon droge herfst komt zeer ten goede aan de wegen in deze polders van bijna elke boerderij rijden de bietenwagens naar de havenkade. Ten voordeele van de vrouwenkampen. - Bö. de uitgeversfirma H. ten Hoet, te Nijmegen, js een lied op muziek verschenen, tot deu prijs van 50 cents, geheel ten voordeele van de vrouwenkampen. Het is getiteld: Liever dood dan onderworpen en werd ver vaardigd door een Transvaalsch echtpaar. De vermiste kellner. Den 19 is door schippers uit den Trekvliet bij Rijswijk opgehaald het lp van een man, dat herkend werd te zp dat van den op zoo geheimzinnige wijze ver dwenen kellner van der Kamp. Op het gelaat van v. d. Kamp bevond zich een schrap- wond aan de kin, die echter wel veroorzaakt kan zp door de sohroef van een boot. Inbraak. - In den nacht van den 15 is ingebroken in de woning van de veehoudster Weduwe Van der Peet, aan het Houtrijkerwogjc, onder Haarlemmerliede. Niettegen staande de aanwezigheid van drie groote honden, zjjn alle vertrekken doorzocht. Meer dan f 1300 aan geld (op de plank in de bedstede van den zoon liggende) en een aantal gouden en zilveren voorwerpen zp ontvreemd. Te Hoogwoud heeft dezer dagen de heer W. Vetter zijn 50-jarig jubileum gevierd als gemeente-se cretaris en tevens als secretarie der banne Hoog- en Aartswoud, nadat hij twee jaar geleden dat feest gevierd had als ontvanger der gemeente. Van vele zijden ontving hij blij ken van belangstelling. Huis aan huis had men ia be, midden der Gemeente de Vaderlandsche driekleur uitgestoken, en een aantal autoriteiten, vrienden en fa milieleden kwamen den jubilaris begroeten en geluk- weuschen. Van do Gemeente en de Banno ontving hij bovendien kostbare stoffelpe blijken van waardeering. Het fanfare corps .Wilhelmina" bracht zijn nog altp perig werk- zamen secretaris een serenade. Hot Penningkabinet te 's-Crravenhüge heeft een zeer belangwekkend stuk aangekocht. Het is eene medaille, welke te Pretoria is geslagen bij de vierde verkiezing van I aul Krnger als President der Zuid-Afrikaansche Republiek in Mei 1898. Er bestaat maar een zeer gering getal exemplaren van deze penningen, wijl de President weigerde het stnk te aanvaarden en de stempels gebroken zp. Het is dus een stuk van groot historisch belang. Boycot. Aan de korenbeurs te Amsterdam zp Woensdag bevrachtingszaken gedaan met de clausule .English steamers exluded." De nieuwbenoemde directeur-generaal van landbouw, de heer Lovink, zal met 1 November as zijn ambt aanvaarden. Te Bakkum, gemeente Oastricnm, zp bij het graven van een put de wanden ingestort, ten gevolge waarvan twee zoons van den metselaar De Nijs onder de zandma3sa bedolven geraakten. Door spoedig aangebrachte hulp mocht men er iu slagen, beiden van een anders wissen dood te redden. Aanvaring op de Amstel. "I i1,0 bekend0> d°01' gerechtshof te Amsterdam be handelde rechtzaak omtrent de aanvaring op de Buiten- Amstel van de tjalk .De Verwisseling", door de stoomboot »D. A. Verschnre I", eischte de avocaat-generaal bij het Hof Mr. Pleyte, tegen M. Mijnsema, de gezagvoerder van de' oL7 j erschure I", bevestiging van het vonnis der Rechtbank, dat den beklaagde veroordeelde tot één jaar gevangenisstraf. De advocaat-generaal gispte in ernstige bewoordigen u-ii? vaD beklaagde, door wiens brutale onver schilligheid en gebrek aan goede zeemansschap de ramp is veroorzaakt, welke aan vijf menschen het leven heeft gekost. De Hogerhuis-Zaak. Het provinciaal Noordhollandsch Hogerhuis-Comité ontving van den heer Dr. A. Kuiper het volgende ant woord op zpen .Open Brief'. In antwoord op uw nevenvermeld schrpen, deel ik u mede, dat geen schrijven van den heer Domela Nieuwen- liuis bij mij is ingekomen en dat, al ware zulks wol het geval, ik het toch niet in behandeling zou knnnen nemen, omdat de door u bedoelde aangelegenheid niet tot den werkkring van mp departement behoort. w. get.De Minister van Binnenlandsche Zaken, n KUYPER. Daarop is een copie van den brief des heeren Domela Nienwenhnis naar den heer Kuyper verzonden, met een schrijven, waarin het comité zegt wel geweten te hebben, dat de zaak der gebroeders Hoogerhuis niet tot den werkkring van zp departement behoorde, maar toch het schrpen tot den heer Kuyper gericht te hebben omdat deze vroeger over de Hogerhuis-zaak had uitgelaten in een voor de revisie gunstigen zin. Daarom blpt dit comité verzoeken, in deze rechtsqnaestie steun te verleenen. Jubilee Noordzeekanaal. Op 1 November e.k. zal het 25 jaar geleden zp sedert het Noordzeekanaal voor de scheepvaart werd opengesteld.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1