Nabetrachtingen. Honderd en derde jaargang. 1901 WO E N S D A G 23 OCTOBER. Buitenland. Laatste Berichten. De Oorlog in Znid-Afrika. NO. 126. Eerste blad. ALK1AARSCHË COURANT. Deze Courant wordt Elnsdag-, Donderdag en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nnmmers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam 0 9. Het spreekt wel van zelf, dat na de nederlaag van de liberale partij bij de laatste verkiezingen het onderzoek en de beoordeeling der oorzaken velen bezig houden, en aan de politieke vooruitzichten dier partij zelf door menigen geestverwant getwijfeld wordt. Wat zijn eigenlijk toch wel uw beginselen P wordt van de overzijde spot tend gevraagdwij hooren wel den twist tusschen de Unie-mannen, de zoogenaamde Oud-liberalen en de Vrij zinnig-Democraten maar wat zijn eigenlijk de beginselen die u bijeen moeten houden De liberalen zijn daaren tegen niet zoo kort van memorie, dat zij zich de twisten tusschen den rechter en den linker vleugel der anti revolutionairen, tusschen de anti-revolutionaire partij, de vrij-anti-revolutionairen, de christeljjk-historisc'non en de katholieken, wier kerkelijke eenheid evenmin verschil op po litiek gebied buitensluit, niet zouden herinneren, al trokken die allen bij de laatste verkiezingen gezamenlijk op onder één banier. Zij houden vol, dat politieke eenheid niet op de Schrift kan worden gegrond, en het Evangelie geen basis kan zijn voor gemeenschappelijk staatkundige rich ting. Daarmee is natuurlijk niet gezegd, dat liberale beginselen aan het Evangelie vijandig zijn, of een libe raal bewind tegen de Schrift ingaat. De liberalen be weren alleen, dat hun tegenstanders de grenslijn tusschen de politieke richtingen en de eenheid voor poli tieke geestverwanten zoeken waar die niet te vinden zijn, namelijk in het kerkverband of een zekere eenheid omtrent sommige belangrijke punten van gods dienstige overtuiging. Dwaasheid zou het zijn, thans door eenige redeneering te trachten elkander te overtuigen. Da ervaring zal ook hier de eenige leermeesteres moeten zijn. Wij znllen zien, waarin een bestuur en een wetgeving onder de leiding der tegenwoordige meerderheid afwijken van de tot dusver gevolgde richting, en in hoeverre de Schrift inderdaad zal blijken de bron te kannen zijn eener gemeenschappelijke staatkundige overtuiging. Dit verhindert niet, met belang stelling kennis te nemen van hetgeen omtrent de oorzaken van de nederlaag der liberale partij en haar vooruitzichten in de toekomst wordt geschreven. Onder de schrijvers die in dit opzicht eene weinig bemoe digende taal doen hooren, behoort de heer Hoetink in zijn artikel .Politieke vooruitzichten", opgenomen in de Septem beraflevering van het tijdschrift Onze eeuw. Laat ons er dadelijk bijvoegen, dat de schrijver niet wanhoopt aan het proefhoudend blijken der liberale beginselen, maar wat er na de onderlinge twisten en openlijke afschei ding van de liberale p a r t ij moet worden is hem duister. Hij blijft gelooven aan de kracht der liberale beginselen al zou de tegenwoordige zich noemende liberale partij moeten ondergaan. Mocht de vrees van den schrijver gegrond blijken, de liberalen znllen zich kunnen troosten, zoo hun beginselen in hoofdzaak worden gevolgd, zelfs, al wordt het niet erkend en geschiedt het onder een anderen naam, door hun tegenstanders. Of de liberale p a r t ij zich zal knnnen handhaven, zal moeten blijken. Juist als minderheid tegenover een ministerie en een meerderheid van tegenstanders zal zij goede gelegenheid hebben haar beginselen en haar politiek standpunt te doen uitkomen. Dan zal tevons blijken, of er stof is voor nauwer verband en ineensmelting of wel voor scherper en bestendige afscheiding harer verschillende fracties. Niet te ontkennen is het, dat er voor de staatsbemoeiing op sociaal gebied, thans inzonderheid aan de orde, moeilijk een vaste grenslijn zal te vinden zijn. Die dit van de liberalen vordert, eischt het onmogelijke. De een acht de schaduwzijden grooter dan de ander, al worden zij ook door niemand geheel ontkenden zoo ook zullen de voordeelen op een of ander bepaald pnnt door den een met beslistheid overwegend worden genoemd, maar dooi den ander niet van zooveel beteekenis, dat men daarvoor de niet te betwisten nadeelen zon moeten aanvaarden. Dit verschil doet zich voor in elke party, al zorgt men er daar voor, dat het minder duidelijk uitkomt, en al leidt het daar niet tot afscheiding. Voorloopig althans kan op dit punt alleen voor de sociaal-democratische partij een uitzondering worden gemaakt. Eén der voornaamste oorzaken van het verminderd vertrouwen in de liberalen bij de kiezers ziet de heer Hoetink in het gebrek aan voldoenden tegenstand en aan duidelijke afbakening van grenzen tegenover de sociaal-democraten, in de zwakheid en de meegaandheid van het vorige kabinet en de toenmalige meerderheid tegenover het drijven, het bekende .porren" der socia listen in de Kamer. Ondanks al die meegaandheid kon de regeering aan den anderen kant niet voldoen aan de vele opgewekte verwachtingen, inzonderheid ook omdat het geld ontbrak en niet aanstonds was te vinden. En op dit punt treedt juist het nieuwe ministerie sterker op dan het vorige. Voor de zoogenoemde sociale wetgeving, met name de verzekeringen tegen de gevolgen van ziekte, invaliditeit en ouderdom zal het de noodige gelden vinden door verhooging van invoerrechten. .Zóóver is het dan nu gekomen", schrijft de heer Hoetink .dat wij staan voor de verwezenlijking van dat programsociale wetgeving door middel van het protectiestelsel. Aan dit noodlot zal das ook het vrij zinnige Nederland niet ontsnappen. Ik heb nog lang gehoopt, dat ons land aan de bezoeking eener noodwendig huichelachtige politiek van algemeene verzorging van staatswege zou ontkomen. Doch wat lang gevreesd werd, staat nu eindelijk werkelijkheid te worden. Het egoïs tische stelsel van protectie vraagt belastingen op het gansche volk, waarvan de opbrengst slechts ten deele in de schatkist komt, ten deele inde beurzen der bevoorrechten. Van hetgeen in de schatkist belandt, wordt dan weder de arbeidende bevolking, die do belasting eerst grooten- deels zelf moest opbrengen, .gesteund." Gevaar voor de beginselen van ons burgerlijk recht en onze staatsinstellingen ducht de schrijver niet en evenmin vreest hij een ernstigen aanval op hei gehalte van ons onderwijs in zijn verschillende vertakkingen. De leiders der zegevierende partijen zjju z. i. te zeer overtuigd van de behoefte aan goed onderwijs, aan ont wikkeling op velerlei gebied, om ons volk in staat te stellen een behoorlijke positie onder d9 andere volken te handhaven. »De wijzigingen" aldns luidt zijn oordeel .door eene clericaie meerderheid in ons onderwijsstelsel te brengen, zullen, dunkt mij, meer schade berokkenen aan de beurzen der belastingbetalende burgers, dan aan de deugdelijkheid van het onderwijs. Ongewenschte ge volgen zullen hier en daar wel niet uitblijven, doch vau eene campagne van reactie, van een opzettelijken aanval op de wetenschappelijke grondslagen vaa ons onderwijs zal daarop ga ik vast geen sprake zijn." BEHitxIEL Volgens een telegram uit Brussel heeft het internationale bureau van de socialistische partij, gevestigd te Brussel, besloten een manifest uit te vaar digen waarbij alle parlementen worden nitgenoodigd stappen te doen om de moorden in Armenië te doen ophouden. De .Petit Bleu" noodigt het internationaal socialistisch bureau uit in dit manifest ook te vermelden het schan daal van de concentratie-kampen in Zuid-Afrika. DUITSCM.AAD. De Duitsche bladen ontvangen voortdurend de meest ongunstige berichten omtrent Engelands positie in Zuid-Afrika en plaatsen die corres pondentie met blijkbaar genoegen. Zoo bevat de .Post" een brief uit Kaapstad van 24 September, waarin de schrijver o.a. zegt .Hier lijkt de toestand heel ernstig. De Boeren be ginnen te strijden met de kracht der vertwijfeling en het komt mij voor, dat deze oorlog een geheel andere ontknooping zal hebben dan de Engelschen hopen en verwachten. Men verwijt lord Kitchener zijn werkeloos heid, maar de arme man kan niets doen met de wezens, die men hem uit Engeland zendt. Hij zal nooit met znlke ellendige recruten de Boeren ten onder kunnen brengen die tegen alle beproevingen gehard zijn. Men is waarlijk onbillijk jegens Kitchener. »N ar mijn meening is het enkel aan zijn organisee- rend talent te danken, dat de Engelschen Pretoria en Johannesburg nog bezitten. Laat het u niet bevreemden, wanneer ge op zekeren dag verneemt, dat de opperbevel hebber van het Britsehe leger naar Johannesburg is terug getrokken, wegens de onmogelijkheid om zich te Pretoria te handhaven. Dat kan eiken dag gebeuren MJSGKEiAlSD. De sombere toon der Duitsche pers over Engeland's krijgskansen wordt geëvenaard door die in vele Engelsche bladen te vinden is. De .Standard" ont vangt uit Brussel, (wijzen wij er echter dadelijk op, dat de Brusseleche berichten reeds vaak zeer gekleurd zjjn gebleken), mededeelingen, die bijna niet ongunstiger zou den kunnen zijn. Te Kaapstad zelfzoo meldt genoemd bladis de toestand van dien aarddat de overheden er het hoofd bij kwijt raken. De .uitlanders" van den Rand, daarheen gevluchtverkeeren in de grootste ellende en worden met don dag roeriger. Speculanten die op het einde van den oorlog rekendenhebben bovendien geheele scheepsladingen Russische joden verzonden en die zitten nu te Kaapstad en kunnen evenmin weg. Tot overmaat van ongeluk komen nu nog duizenden koelies uit Indië, die men te Durban niet wilde laten ontschepen naar Kaapstad en de Handelskamer heeft reeds geprotesteerd tegen deze toelating van kleurlingen. Erge onlusten worden te Kaapstad gevreesd als dat zoo blijft voortduren. FRASiKBIJH. De secretaris van den mijnwer- kersbond heeft het oordeel van den minister-president Waldeek-Rousseau gevraagd over de eischen waarvoor de arbeiders bereid zijn de algemeene werkstaking te beginnen. Waldeek-Rousseau antwoordde dat de regeering zich niet kan inlaten met de loonquaestiedie geregeld be hoort te worden tusschen werkgevers en werklieden en niet geneigd is een minimum-loon vast te stellen. De pensioenquaestie is in onderzoek en ook het vraagstuk van den achtnursdag. Maar, zegt de minister, doelende op het stellen van 1 November als uiterste datum voor de inwilliging der eisehan .Hervormingen worden niet tegen een bepaalden tijd gedecreteerd. Men kan ze alleen verkrijgen door stadie en een nauwgezette en vreedzame voorbereiding. En nu ik na uzinspelen moet op de mogelijkheid van een algemeene werkstaking laat ik u dan zeggen dat het te vreezen is dat dsze in het nadeel van het land zal zijn en dat ze wellicht niet zal strekken tot bevordering van de belangen die gij u voorstelt te verdedigen." Met diep medelijden zal men ongetwijfeld vernemen, dat de bekende en bij uitstek populaire schrijver Jules Vernethans 73 jaar oud, volslagen blind is geworden. Eindeljjk is het deu volhardenden onvermoeiden luchtvaarder Santos-Dumont, gelukt den vaak beproefden tocht om den Eiffeltoren te volbrengen. Wel kwam hij even te laat op zijn punt van nitgang terug maar ver moedelijk zal de uitgeloofde prijs Deutsch van 100.000 frs. hem toch worden uitgekeerd. De koene luchtvaarder werd door de talrijke mbmgie aniuuuaiast ontvangenmen strooide bloemen op zijn weg en een vereerster bood hom in hare opgewondenheid zelfs een wit konijntje aan beroemdheid heeft ook hare schaduwzijde. SPAAJIiJ. Te Sevilla is de rust geheel teruggekeerd. Wel doorloopen nog patrouilles de strateu maar er be staat geen vrees voor verdere ongeregeldheden. De rad draaiers die de accijnskantoren in brand hebben ge stoken en de beelden in het Karmelietenklooster hebben vernield zijn gevangen genomen. ZUID-AF111KA. Lossedoor niets bevestigde geruchtendat de Wet zoude zijn gestorven werden uit Durban geseind maar zelfs te Londen hecht men daaraan geen geloof. Overigens bevatten de telegrammen geen nieuws, of 't is zóó tegenstrijdig dat er toch goen touw aan vast te knoopen is. Alleeu is 't duidelijk dat Botha weer ontsnapt is uit de insluiting, en hij schijnt zelfs weder vrij wel op zijn oude plaatsnabij Itala teruggekeerd te zijn; zeker een weinig succesvolle poging om hem noordwaarts te drijven. De Pretoria-correspondent van de .Times" seint over een gewijzigde Boerentaktiekaangenomen sedert de Engelsche taktiek uitgedacht is om 's nachts te opereeren. De Boeren verplaatsen nu 's nachts hun kampen, zoodat de Engelsche colonnes bij ettelijke gelegenheden na een langdurigen marseh, meenden het vogeltje te hebben, en bij het krieken van den dag het kooitje leeg vonden. In het hooge veld leven de Boeren van vee en mielies, die zij in afgelegen hoeven vinden. Op vele plaatsen hebben de Boeren zelfs geploegd. Zij verdwijnen als de Engelsche colonnes aankomen en steken de spade in den grond als ze voorbij zjjn. Zoo hebben de colonnesopereerende op het steeds opnieuw weer schoon geveegde gebied, dat zuid-oostelijk van Bloemfontein ligt, gelegenheid gehad nog 70 gevan genen bijeen te krijgen waarschijnlijk ploegende vrouwen en kinderen die voor het land zorgden nu man en vader van huis is. Kitchener's weekoverzicht. LONDEN21 Oct. Een telegram van lord Kitchener nit Pretoria van heden meldt dat 25 Boeren zijn gesneu veld 18 gewond 190 werden gevangen genomen en 50 gaven zich over. De commando's door generaal Botha in het district Vrijheid gebrachtzijn thans teruggedreven naar het Ermelo-district en de plaatselijke commando's verspreidden zich allen zoodra de Britsehe troepen voeling met hen kregen. Het weder in deze streken blijft ongunstig waardoor de bewegingen der colonnes zeer bemoeilijkt worden. Linies van politie-poston zijn in verschillende richtingen uitgebreid. Een patrouille van Pilchers's colonne is den 19en October bij Smithfield gevangen genomen door Boeren die in khaki waren gekleed.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1