HI I Hl N ederland. 8ta<isberiehten. 111 i Hist! 1 Hit .1' fill' In de Kaapkolonie woidt Smuts vinnig opgejaagd noordwaarts van Graaff Reinet. De midden-districten en het Zuiden zijn overigens vrij van den vijand, met uit zondering van de overblijfselen van Scheepers'commando in Oudtshoorn en Ladysmith. De poging der rebellen uit Calvinia om Zuidwaarts te trekken is gestuit. In den uitersten Oosthoek zijn de mannen van Fouché en Myburgh nadat zij er niet in geslaagd zijn naar het Zuiden door te breken in de bergen verspreid, den post door de Boeren opgelicht. KAAPSTAD 17 October. Een kleine afdeeling van de locale troepen van Oost-Somerset is na een kort gevecht te Doornbosch bij Zwagershoek door Smuts gevangen genomen. De boycot der dngelsche schepen na 31 Dec. 1901. Oproep om steun! Nu wjj de werking van ons eerste sshrijven, ge publiceerd in de verschillende b aden van Zaterdag 12 October, hebben gadegeslagen, nu de bewijzen van sym pathie ons blijven toevloeien en in verschillende buiten- landsche havenplaatsen, zoowel als te Amsterdam, men van reeders en kooplieden medewerking ondervindt, nu ten slotte zich verschijnselen vertoonen, die ons de over tuiging schenken dat ons pogen kans van slagen heeft, nu vragen wij aan elkssteun ons financieel" opdat wij door kunnen werken, om de Engelsche regeering met de enkele bladen, die tegen ons zijn gekant, te laten zien dat de boycot geen hersenschim, maar mogelijk en doorvoerbaar is. Ontzaggelijk veel is reeds gevraagd om de nooden van het lijdende en voor zijn vrijheid strijdende volk te lenigen, veel is er reeds gegeven nu komen wij, s>de arbeiders" die door hunne solidariteit geen lijden willen verzachten, maar aan dat lijden een eind willen maken, uwe finan- cioele hulp inroepen ter volvoering van ons plan. Wie gegeven heeft voor de Boeren-comité's, voor de vrouwenkampen enz., hij geve dobbel voor ons plan, want dit mag in geen geval mislukken door geldgebrek. De Transport-arbeiders, wetende dat er voldoende geld in voorraad is, om hen ten minste te ondersteunen in de dagen van den komenden strijd, zullen dit met temeer energie doen, als zij bekend zijn met het feit, dat niet alleen de halve wereld met bewondering naar hen opziet, maar dat m6t hen meegeleefd en de sympathie omgezet wordt in financieele hulp. De andere havens, volgens onze berichten, reikhalzend uitziende naar de daden van dit comité, wachtende of wij zullen verklaren dat wij kans zien ons plan ten uit voer te brengen, zullen, nadat deze oproep om financieelen steun de wereld is ingezonden, insgelijks van zich laten hooren. De tijd van praten is voorbij, de propaganda moet worden ter band genomen en daarvoor ontbreken ons de middelen, die wij verwachten van de met onze zaak sym- pathiseerende landgenooten. Zondag weid op een vergadering, gehouden in het lokaal van den Algemeenen Nederlandschen Zeemansbond, door het Voorloopige Comité, mot verschillende bekende mannen uit de Transport-arbeidersorganisaties, besloten het Comité zoo krachtig mogelijk te steunen en te versterken met een aantal hunner. Welnu dan, het voorloopige comité versterkt met deze mannen, vertrouwende op der arbeiders solidariteit, den ons van verschillende zjjden toegezegden financieelen steun, zal het plan ten uitvoer zien te brengen. Aan 't werk dus, ieder op zijne wijze en elk een steentje bijdragen, opdat de Internationale Transportarbeiders het machtige Albion kunnen dwingen, aan zijn roof- en moord zucht een einde te maken. Het Voorloopige Comité, A. C. WESSELS, Secretaris N. S. en B. B. Tj. WESTRA, Voorzitter A. B. S. B. J. HOBBY, Voorzitter E. en P. J. A. HENGSTERMAN, 2e Voorzitter R. en P. J. M. v. OOGEN, Voorzitter Dok en Veem. F, G. BARENS, Voorzitter Graanw. »Door Eendracht Verbonden" W. J. HERMANS, Voorzitter Machinisten en Stokers. H. POTJEWIJD, Secretaris-Penningmeester AJgem. Nederl. Zeemansbond N.B. Spoedig zal de definitieve samenstelling van het Comité worden bekend gemaakt. Voorloopig kunnen de gelden worden opgezonden aan A. C. Wessels, Geldersohe Kade 106 Amsterdam. Alle ingekomen gelden worden verantwoord in de ver schillende bladen, *erwijl een 5-tal redacteuren van dag bladen, te Amsterdam verschijnende, zullen worden uit- genoodigd een Controle-Commissie te vormen voor de ont vangsten en uitgaven der ingekomen gelden. Onderwijzers salarissen. De Commissie door de afgevaardigden van afdee- lingen in Noordholland van het Nederlandsch Onder wijzersgenootschap, den Bord van Nederlandsche Onder wijzers en de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland, op de vergadering van 5 October jl. te Alk maar benoemd, heeft in een adres aan Gedeputeerde Staten van Noordholland den wensch neergelegd: ge meentelijke verordeningen, regelende de salarieering en bevordering van onderwijzers, niet goed te keuren, indien le bet aanvangssalaris voor onderwijzers en onder wijzeressen niet minstens f 600, dat voor hoofden van scholen niet minstens f 850 bedraagt 2e zij geen bepalingen bevatteD, waardoor den onder wijzeressen) en hoofden van scholen een aantal verhoo gingen gewaarborgd is; 3e bij het toekennen dezer verhoogingen de dienstjaren in andere gemeenten doorgebracht, niet worden medegeteld; 4e bij het bepalen der tegemoetkoming in de woning- huur geen rekening wordt gehouden met de plaatselijke woninghuren. De „krach" te Delft. - Het Ha Bde 1 s b 1 a d weet mee te deelen dat het passief in het failissement Van der Mandele en Zonen te Delft l'/j millioen bedraagt, waar tegenover een moeiljjk te realiseeren actief staat. Onder de activa komt camelük voor een vordering van 12 ton op de Delftscbe Distil leerderij, Gist- en Spiritusfabriek voorheen Van Meerten en Zonen, waarvan slechts vier ton zijn gedekt. Onder de crediteuren komen ook nog met vrij belangrijke bedragen voor het Deiftsch Studentenkorps en de Stu dentenscciëteit »Phoenix". Naar aanleiding van een beriebt, door ons uit het Handelsblad overgenomen, wordt ons van welwillende zijde het volgende medegedeeld De firma Van der Mandele Zonen, te Delft, die hare betalingen heeft gestaakt, is geen Agent der Nederland sche Bank. In Delft is trouwens geen Agentschap, maar een correspondentschap gevestigd.De betrekking van Agent der Nederlandsche Bank is daarenboven onvereenigbaar met het uitoefenen van het kassiersbedrijf. Kraft. Onder de lotelingon voor de nationale militie uit deze gemeente behoort ook P. C. B., te Har- lingen. Te Purmerend trok men den 19 een dienstplichtig nummer voor hem, doch te Harlingen trok hij een vrij nummer. Genoemde loteling woont te Harlingen en is aldaar in het weeshuis opgevoed. Zijn voogd woont echter te Wrstgraftdijk. Deze is reeds tot Voogd benoemd tij dens het leven van den vader. Na den dood van den vader heeft geene herbenoeming plaats gehad, zoodat de vraag zich voordoet of bedoelde loteling te Harlingen of te Pur merend moest loten. Uitwaterende Sluizen. Herkozen tot hoofdingeland van de Uitwaterende Sluizen in het Vle district de heer H. Stam, burgemeester van Oudendijk. Schermcrhorn. De molenaars van het heemraad schap »de Eilandspolder", de heeren C. Smit en F. van Legen, herdenken den 22 den dag, waarop zij vóór 40 jaar tot molenaars van dezen polder werden aangesteld. Inbraak te Dordrecht. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in het kantoor der hontkoopers-firma Jacob Vriesendorp Zoonen aan den 's-Gravendeelschendijk nabij Dordrecht. De daders hebben zich blijkbaar toegang 'verschaft tot het gebouw met een valschen sleutel en al dadelijk hunne aandacht gevestigd op de brandkast. Waarschijnlijk ter wijl een of meer bnnner die verzetten om haar open te breken, maakte een ander de kantoorlessenaars open en doorsnuffelde die op zijn gemak, met het resultaat dat hjj in de lessenaar vau een der patroons in een lade een sleutel der brandkast vond. Dezo werd toen gemakkelijk geopend en beroofd van haren inhoud, ongeveer f 400 in Nederlandsch en 30 mark in Duitsch geld, waarna de daders zich verwijderden. De kantoorbewaarder scbjjnt toen eerst verdacht leven gehoord te hebbes. Met een sabel en een revolver ge wapend kwam hij naar beneden, maar hij vond toen niamand meer op het kantoor. Wel zag hij een roeiboot der firma wegvaren en deze zond hij nog een paar revolver schoten na, die in de duisternis zeker niet veel effect zullen gehad hebben. In het kantoor vond men op den grond een afdruk van een netten voet, benevens een papieren servetje van het hotel Ponsen, zoodat eon der inbrekers zich blijkbaar vooraf wat heeft verstrekt. (»D. C.") Vereeniging „Eerste Hulp bij Ongelukken." Gelijk uit achterstaande advertentie blijkt, zal boven genoemde vereeniging wederom eene vergadering harer leden houden, 't Is bekend, dat deze vereeniging bestaat uit hen die gevolgd hebben een der cursussen, gegeven door dr. J. C. Overduin in het verieenen vau de eerste hulp bij ongelukken en het aanleggen van het eerste verband. Op hare bijeenkomsten, welke tweemaal 's jaars worden belegd, worden vermeld de ongevallen welke do or leden werden behandeld, om dan door den deskundige te worden beoordeeld. Zal deze vereeniging kunnen blijven voortbestaan, dan moeten de door vertrek naar elders als anderszins open gevallen plaatsen telkens weer worden aangevuld door nieuwe krachtenweike in het bezit kwamen van een bewijs afgegeven door een arts dat zij zulk een cursus hebben gevolgd. Terwille van het uitnemend- en bij uitstek mensehlievond doel is het daarom te hopen, dat wederom velen aan dr. J. O. Overduin verzoeken dezen winter andermaal een zoodanigen cursus te geven. Hechtbank. Benoemd tot rechter in de arrondissements recht bank, alhier, de heer tur. 53. Ij. Umbgrove, substituut- griffier te Middelburg. Arrestatie. Den 21 namiddags is door de politie, alhier, aan het station gearresteerd een 34jarig koopman in manu facturen uit Delftverdacht van het plegen van on tuchtige handelingen met jeugdige personenin den Stadshout, alhier. Bedoelde persoon J. L,, is, na opge maakt proces-verbaalin den namiddag van den 22naar het Huis van Bewaring alhier overgebracht. Liefdadigheid naar Vermogen. Nu de winter weder aankomt, ziet het bestuur van Liefdadigheid naar Vermogen" ongetwijfeld verlangend uit naar meerderen steun. En terecht. Ofschoon een weerprofeet het misschien niet er mede eens is is het menschelijkerwijze gesproken te verwachten, dat na zulk een schoonen langen zomer de winter niet zacht zal zijsimmers dit gebeurt veelal zoo. En bange voorgevoelens van talrijke aanvragen om hulp en steun moeten het bestuur wel verontrusten, overtuigd als het is dat de Vereeniging dan niet aan de aanvragen zal kunnen voldoen. Reeds nu wordt daarop gewezen, om gereed te zin als het noodig is. Het zij daarom onzen stadgenooten, van welke gods dienstige gezindte ook, vriendelijk aanbevolen te willen bedenken, dat door hun toedoen aan noodlijdende inge zetenen van Alkmaar zeer goed geplaatste hulp wordt verschaft, indien zij als lid, donateur of donatrice tot de vereeniging toetreden, ot hunne contributie verhoogen. Als lid betaalt men f 2,50 per jaar, als donateur of dona trice minstens f 25 ineens. Aangiften voor lidmaatschap enz, worden ontvangen en inlichtingen verstrekt door alle leden van het bestuur, dat is samengesteld als volgt: mr. B. van der Feen^ de Lille, presidentC. G. Steen, secretarismr. W. F. A. Veihoeff, penningmeestei; S. M. S. Modderman; mr. K. A. Cohen StuartG. Ripping en mr. A. J. F. M. N. Dorbeck. Badhuis Wifte Bruis. In de week van 14 tot 19 Oct. zijn in het bad huis van het Witte Kruis genomen43 kuipbaden, 67 regenbaden le kl. en 89 regenbaden 2ekl. tezamen 199 baden. Hippische feesten te Bergen. Zondagden 20, hadden, onder prachtig herfst weder, de aangekondigde harddraver ij en en wed ren n e n plaats, waarvan de uitslag als volgt luidt 121/a uur. Toelastprijs. Heat-harddraverij. Afstand 1600 M. le Prjjs f 300, 2e aankomende in de beslissende Heat f 50. Inleg f 15. Eig. Stal Unitas. 1. Moquette, 2. Bellwood, 3. Spoflord, 4. Isabelle, 5. Hirye, 6. Lady Bird, 7. George H, 8. Dobrina, 9. Wilhelm III, 10. Ideaal, 11. Polkan, 12. Sersant, 13. Adel Ameer, A. A. van den Berg. dezelfde, dezelfde. H. Meyners. W. A. Ockhorst. Joh. de Mol. S. Witteveen. J. P. Mooyman. S. Snoeck. Stal Avanti. J. Koster. J. W. Schuyl. dezelfde. 50 sec., 2e pr. »Dobrina", 2 m. 14. A Mountainier. le pr. Polkan", 2 m 51.2 sec. l'/j uur. Stellineprijs. Wedren op de vlakke Baan voor Ponny's. Minimum afstand 800 Meter. Prijzen f 60, f 30, f 10. Inleg f5. 1. Elsje, 800 M., eig. B. 2. Emir, dez. 3. Martin, B. Schouten. 4. Lucifer, B. ten Hagen. 5. Gener. de Wei J. W. Jansen. 6. de Vlieg, J. Nijssen. 7. Marie II, 820 C. de Boer. 8. Siena, B. ten Hagen. 9. Stelline, J. Houtman. 10. Mfturice Poons, 840 P. Keenman. 11. Trui, 860 dezelfde. 12. Arnolda, 890 D. A. van Stralen Firmant, 2. Miss Maggi, 3. Willes Price, 4. Anton, Antoinette, Pabori, 7. Princess Warda, 8. Elsje, 9. Kolliene, 10. Zola, 5. 6. le pr. »Arnolda", 2e pr. De Vlieg", 3e pr. »Marie II". 2 uur. N ajaars-prijs. Harddraverij. Handicap voor driejarige paarden. Minimum afstand 2000, maximum 2200 M. Prjjzen f 200, f 100, f 75, f 50. Inleg f 10. Eig. H. Schaaps, T. J. Witteveen. J. C. de Wilde. Joh. de Mol. dezelfde. J. Spaans. A. E. v. d. Hilst. Stal Carlo. P. Keenman. S. Snoeck. le pr. »Princess Warda", in 4.03.2, 2e pr., Antoinette", in 4.043/-, 3e pr. »Elsje", in 4.09.3,4e pr. Willes Price" in 4,101/s. Niet geplaatstA ns. 1, 2, 4 en 6. Ingehouden no. 9' 2j/2 uur. P 1 o n a - p r ij s. Harddraverij. Handicap voor bitten. Minimum afstand 200 M. Prijzen f 60, f 30, f 10. Inleg f 5. B. Korsjes. dezelfde. B. teD Hagen. D. van Blankensteijn. Sta! Wilfred, dezelfde. B. ten Hagen. M. H. Vlamings. A. Dikkonboom, Stal Wilfred. C. de Boer. Amstelstal. P. Veenman. M. D. Spijer. M. H. Vlamings. le pr. vTalpa", 2e pr. »Emir", 3e pr. >Trui". 3 uur. Bergenprijs. Harddraverij. Handicap 2a en 3e klasse voor paarden die niet sneller geacht worden dan 1.50. Afstand 2000 M. Prijzen f 200, f 75, f 50, f 25. Inleg f 10. Eigenaars. 1. Nella Stal Jan Steen. 2. Miss Obrien T. J. Witteveen. 3. Willes Price J. C. de Wilde. 4. Ceres Joh. de Mol. 5. Tabori J. Spaans. S. Witteveen. H. Meijners. J. A. Geusen. dez. S. Witteveen. H. K. Glas Jr. dez. J. Koster, dez. W. H. J. Brom. S. Snoeck. J. Eoodenburg. Stal F. A. A. v. d. Berg. E. E. Th. Dnlfer. in 3 m. 54.4 sec., 2e pr. »Swaska IP' in 3 m. 55.1 sec., 3e pr. »Sehabernack", 3 m. 56.1 sec. Niet geplaatst: 2, 5, 8, 9, 15, 17 en 18. 3'/a uur. Arnolda-prijs. Wedren. Handicap voor hitten. Minimum afstand 1200 M. Prijzen f 60, f 30, f 10. Inleg f 5. 1. Elsje. 1200 M. eig. B. Korsjes. 1. Elsje, 2200 M. eig 2. Emir, 3. Lucifer, 4. Trui II, 2220 5. Ca to, T> 6. Don Jean, 2230 7. Siena, 2275 8. Marie, 2300 9. Flora, 10. Hannie, 3> 11. Marie II, 12. Johanna, 2375 13. Trui, 14. Watersnip, 2400 2445 15. Talpa, 2550 6. D. D. 7. Schabernaek 8. Jonge Joel 9. Miklós 0. Electricity II 1. Controleur 12. Swaska II 13. de Luitenant 14. Anna Herman 16. Ideaal 17. Ducaat Diamant Isabella 20. Russell II le pr. »Anna", m. 2. Emir. 3. Martin. 4. Lucifer. 5. Generaal de Wet 6. De Vlieg, 7. Marie II. 1230 8. Siena. 9. Stellice, dezelfde. B. Schouten. B. ten Hagen. J. W. Jansen. J. Nijssen. C. de Boer. B. ten Hagen. J. Houtman.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2