m LEVENSDOEL. No. 126. Tweede blad. Honderd en derde jaargang. Woensdag 23 Oct. 1901 FEUILLETON. Amsterdamsclie Brieven. Nederland. Gymnasiaal onderwijs in Alkmaar. Annie Holdsworth. Schrijfster van „Dolores." ALkMAARSCHE COURANT. Slot. In onze vorige stukken trachtten we te doen uitkomen wat ons inziens de gebreken zijn van het gymnasiaal onderwijs in deze stad. Hartelijk hoop ik dat mijn woorden niet verkeerd zullen worden begrepen geen critiek op wat bestond was mijn doeldoch nu de drang naar verbetering zich meer en meer doet gevoelen, wilde ik aanwijzen wat mij verkeerd toescheen. Immers de tijden veranderen. Vroeger kon men zich tevreden stellen met een particulier docent, die dooi de gemeente in staat werd gesteld op billijker en gemak keiijker voorwaarden privaatles te geven dan elders geschiedt. Dat onderwijs zelf te booordeelen zou mij niet passenhet is boven mijn lof verheven. Eerst wie zelf wel eens een leerling voor het staats-examen heelt opgeleid is in staat ten volle de waarde ervan te schatten En wie zou daar beter toe in de gelegenheid zijn dan wie gelijk ik het van zoo nabij leerde kennen. Het moet echter vaak een ondankbaar werken ge weest zijnen bij zijn lessen steeds het verplichte examen in het oog te moeten houden en daardoor veel minder zich zelf te mogen geven, ook dat is zwaar voor wie zijn vak liefheeft. Zoker mag Alkmaar dankbaar zijn voor de wijze, waarop het middel, do privaatles, werd aangewend, maar op den duur kan het middel zelf niet voldoen. Waarom niet? We trachtten in het vorige do bezwaren uiteen te zetten. Deze waarheid doet zich dan ook hoe langer boe meer gevoelen men ging pogen verbeteringen aan te brengen. Of deze doeltreffend waren Wie mijn vorige stukken las, zalhoop ik, met mij deze vraag ontkennend be antwoorden. Radicaler maatregelen zijn noodig, wil men Alkmaar in het bezit stellen van een inrichting, waaraan wer kelijk gymnasiaal onderwijs wordt gegeven. Do raad der gemeente Alkmaar heeft voor eenigen tijd ongunstig beschikt op het verzoek tot verbetering van de positie van den tweeden leeraar aan de iurich- tiug. In die weigering ligt ongetwijfeld een afkeuring van den tegenwoordigen toestand. Moge de raad het niet bij afkeuren laten en moge die weigering een voorbode zijn van verbetering. Ook de Noordhollandsche jeugd heeft recht op een geleidelijke opleidingsschool tot de academie. Zijn er echter nog altijd redenen, waarom men er tegen op ziet, onmiddelijk tot de op richting van een gewoon gymnasium over te gaan, dan overwege men eens het bovenstaande idee tot verbe tering van wat men heeft. Een school ingericht als boven beschreven zal zonder twijfel veel meer in de bestaande behoefte voorzien, zij zal tevens de beste overgang zijn tot het gymnasium, dat toch eenmaal moet komen. Schiedam. Dr. J. H. HOLWERDA. VAX 59) Zijn overpeinzingen werden gestoord door het geluid van den brievenbesteller aan de voordeur. De brief behekda zijn benoeming tot secretaris van de Arbeiders-organisatie in West-Indië. Hjj moest er op rekenen binnen veertien dagen te vertrekken. Zijn gelaat werd plotseling ernstig. Dat was spoediger dan hij gedacht hadzon ze er in toestemmen onmid dellijk te trouwen Veertien dagen! Dat liet haar nau welijks don tijd om voor een uitzet te zorgen. En nu hij er over dacht, ze war, n niet eens geëngageerd.... Die formaliteit wfis hun onnoodig voorgekomen. Hij moest nn naar Glasgow voor een lezing don volgenden avond anders was hij er zelf heen gegaan om het te bepraten. Natuurlijk zou hij nu dad^ lijk schrjjven, maar hij wensehte wel dat hij haar meer tijd kon laten.... Hij blies zijn laatste kringetje in do lueht en zag het met aandacht na, zooals het daar wegzweefde en te niet ging. Terwijl Franklin trouwringen zag in den rook, zat Catharina dicht bij het vunr en luisterde naar het huilen van den storm daar buiten. Ze zat alleen en wachtte op Tom. 't Was een w»oeste nachtde regen kletterde op het venster. Ze verbeeldde zich, dat hij de duisternis als in zwachtelde, den nacht geheel omwikkelde en zich daaraan hechtte.... Die windvlaag deed het huis schudden, en zou stellig het dun. gordijn van regen in flarden scheuren.... Plotseling was de storm binnen in de kamerde lamp vlamde op, een laaiende geweldige wind vulde de geheele XX. De arbeiders, betrokken bij het transport van goe deren te water te Amsterdam, hobben beelwat leven in de brouwerij gebracht. In groote trokken is het door hen uitgevaardigde manifest reeds in dit blad meege deeld en wij mogen dus vooronderstellen, dat het plan onzen lezers bekend is. Alleen willen wij nog oven het eind-doel der beweging herhalen na 31 December geen schepen onder Engelsche vlag varende meer te lossen of te laden, daar geen good meer uit te ontvangen ol to leveren, voor en aleer de vrede in Zuid-Afrika zal zijn gesloten. Lekken gewoonlijk dergelijke plannen uit, voordat de ontwerpers zo rijp achten voor publiciteit, ditmaal is van de voorbereiding aan niemand iets ter oore gSkomen. Toch zijn de besturen der vakvereenigingen er lang mee doende geweest en nauwgezet is de uitvoerbaarheid over wogen. Maar eindelijk werd de doorslag gegevon door de overweging, dat, waar de werklieden door organisatie een groote macht kunnen ontwikkelen, 't onverantwoor delijk zou zijn die niet te gebruiken ten bate van het Afrikaansche heldenvolkwiens vrouwen en kinderen stelselmatig worden uitgemoord. Het publiek werd dus plotseling voor deze zeer ingrij pende poging geplaatst. Zeker zal 't honderden gegaan zijn als ons, die een oogenblik ervan geduizeld hebben en, gewoon geworden aan het mislukken van zooveel andere met geestdrift op touw gezette hulp-ondornemingen, in den aanvang ietwat sceptisch gestemd waren. Intus- schen heeft die stemming, wat ons persoonlijk betreft, niet lang geduurd wij hebben lang en ernstig met de leden van het voorloopig comité gesproken en nu staat 't bij ons vast, dat deze zaak den meest absoluten steun verdient van allen, die niet alleen met den mond maar ook met het hart de Boeren-zaak zijn toegodaan. Het middel is forsch, ja, maar de kwaal is ook ernstig. Twee jaren liggen er achter ons, die ons hebben geleerd, dat do regeeringen zich niet kunnen of willen mengen in dat ontzettende drama in Zuid-Afrika de meest ver stokte mag niet meer hopen op parlementaire actie. Er blijft niets anders over dan Engeland met economische roeden te kastijden en die methode is daarom des te aanlokkender, wijl aan dat oor de Engelschen het minst doof zijn. Er is aan de overzijde van bet Kanaal reeds nu een partij, die diep beseft de schande van dezen oor log en verlangt naar het eindewanneer zij versterkt wordt door handelaren en kooplieden, die hun welvaart bedreigd zien, kan zij de macht krijgen om het ministerie te vervangen door een an dar, dat recht wil doen aan de Boeren. Bij alle weldadigheid, hier te lande betoond jegens de slachtoffers van den oorlog, heeft men steeds het onvol doende gevoel gehad, dat men wel bracht verzachting van wonden, doch ongemoeid liet dengeen, die elk unr van den dag deze wonden toebracht. Men heeft gehunkerd naar een daad, maar men is machteloos geweest om die uit te voeren. Nu hebben zich de arbeiders in het strijd perk geworpen men mag zich wel afvragen, hoe 't mogelijk is, dat erkende Boeren-vrienden 't hebben ge waagd aan dat kloek bedrijf te gaan tornen. Gelukkig vormen zij de minderheid. In de laatste dagen zijn uit alle deelen des lands bewijzen van sympathie naar het comité op de Geldersche Kade gestroomd, zoo dat dit aanleiding heeft kunnen vinden de pas begonnen beweging met nog meer kracht voort te zetten. De man nen zjjn nog' vol goeden moed, dat zij alle struikelblok ken op hun pad zullen weten weg te ruimengeen hunner twijfelt aan het succes. Voor het oogenblik is maar de groote vraag om in de buitenlandsche havens ruimte. De regen kletste op het karpethet vuur in den haard danste heen en weer.... Catharina sprong op. De glazen denr stond wijd open een door den wind geheel verwaaide gestalte werd van uit den tuin naar binnen ge dreven. »0, Marthawat doen je me schrikken je komt bin nen als oen geestEn je bent door en door natKom toch dadelijk bij 't vuur." Stil, hartje, stil!" fluisterde Martha ademloos. »Ik heb u noodig, en ik wil niet, dat de meiden van mijn komst iets af weten. Doe gauw uw mantel om en kom mee met de oude vrouw. Mr. Tom zit in »Do drie Soldaten" en is smoordronken. Jim was bij hem maar dien heb ik naar huis gestuurd naar Sara. Mr. Tom wil geon vin verroerenhij denktdat hij in de »Korenschoof" isaan 't vrijen met zijn arm overleden meisje. Hij gedraagt zich schandelijk en al die mannen zitten hem uit te lachen en knikken elkaar toe en houden hem maar steeds aan 't lijntje Catharina was al lang in de gang en deed haar mantel om. Er was een harde trek om haar mond en haar oogen schitterden in de oogkassen, die plotseling waren ingezonken. Haar hart dreef hulpeloos op den storm en werd door den wind voortgejaagd en heen en weer geslingerd. Er was geen ark in 't gezichtzwarte diepten gaapten onder haar. Ze kwam in do kamer terug en trok haar kap over 't hootd. »Kom mee, Martha", zeide ze driftig, en de twee gingen samen heen. Ze staken het grasveld over en vonden het hek. De weg was donker en een plotselinge windvlaag blies de vlam uit in de lantaarn die Martha droeg. Ze strompelden voortterwijl de regen hen mot zijn geesel van dunne touwtjes achteruit wilde slaan. Boven den muur van het kerkhof huilde de wind door do populieren. De boomen kraakten en kreunden en bogen over naar de rijen witte grafsteenen. »Do goede God zij geloofd! Geen enkele geest zou op zulk oen nacht nit zijn warm graf willen komen", zeide voor het nobele doel even krachtige organisaties te vor men als te Amsterdam en wanneer dat gelukt zal hot misschien niet eens tot een feitelijken ^pyeot behoeven te komenals de Engelsche handel, die toch al in do laatste maanden kwijnt, dezen nieuwen slag ziet dreigen, zal het materioole belang wel tot inkeer brengen. Reeds nu zijn er hier te lande kooplieden, die om zeker te gaan in de bevrachtingsconditiën de bepaling hebben opgenomen, dat geen Engelseh schip mag worden gekozen voor het vervoer hunner goederen znlk een enkele daad heeft meer invloed dan een papieren stapel van betoogen adressen, open brieven en meer van dien aard. De werklieden geven hun persoon, wanneer nu de anderen iets van hun geld willen offeren kan door deze ongewone samenwerking van arbeid eu kapitaal een schcione zege door de humaniteit verworven wordon. De combinatie is wel zeldzaam, maar iets zeldzaams zal ook alleen in staat zijn don Engolschon trots te breken. Moest het plan door gemis aan steun ten slotte toch nog opgegeven worden, dan zullen zij, die in dezen schuldig staan, een zware taak hebbon om met hun geweten af te rekenen. Eu wanneer eenmaal de vrije Afrikaner in zijn herboren land zon klagen over de platonische liefde van Nederland, dan zou er groote brutaliteit noodig zijn om dat legen te spreken. Wij vertrouwen, dat deze woorden weerklonk zullen vinden, vooral ook te Alkmaar, waar do vereoniging »Alemaria" reeds veel van zich heeft doen sprekon on waar gevestigd is de kolonel De Cock Baning, wiens stem om do Engelsche waren te boycotten in meer woningen is vernomen en verhoord dan menigeen wel denkt. Is 't te arrogant van den Amsterdamsehen correspondent, wanneer hij den wensch uitspreekt, dat zich te Alkmaar een com missie vormt om de transport-arbeiders financieol bij te staan. Zij kunnen zeer weinig beginnen zonder geld zij kunnen daarentegen op ruime schaal propaganda maken wanneer zij goed van fondsen zijn voorzien, misschien is er iemand, die dezen wenk ter harte wil nemen. Voor de heeren, die met veel opoffering van tijd de collecte ten behoeve van de vrouwenkampen hier ter stede hebben georganiseerd, komt de bootwerkers-agitatie zeer ongelegen. Immers, velen zullen nu liever hun geld offeren voor de meer rechtstreekeche poging om den oorlog te beëindigen, waardoor de vrouwen en kinderen veel meer afdoende zouden wordon geholpen. En te meer zal men dat doen, waar 't nog zeer twjjfelachtig blijkt te zijn, of al die liefdegaven wel haar doel bereiken; openlijk is gezegd, dat feitelijk de Engelschen daarvan het moest voordeel hebben en overtuigend is dat nog niet weerlegd. In ieder geval is zeker, dat, wanneer het geld al in handen komt van de opgeslatenen zij daarvoor alleen inkoopen kunnen doen bij de Engelschen, die zich niet met een kleine winst zullen tevreden stellen en de begunstigden ook nog datgene zullen laten betalen, wat haar anders gratis zou zijn verstrekt. Zulk een collecte was goed om gewetenswroeging te stillen, maar nu is hiervoor een ander en beter middeldaardoor kan niet alleen het kwaad maar ook de oorzaak ervan worden opgeheven. Aanbesteding. Het Provinciaal Bestuur van Noordholland heoft aanbesteedhet voorzien der boorden van bet Noord- hoilandsch Kanaal in vier perceelen. Raming lo perceel l 4300 2e f 10,700, 3e f 8400, 4e f 8600; in massa f 32,0 0. Minste inschrijvers waren le perceel A. van Doorn, te Amsterdam, voor f 3590; 2e perc. J. Oldenburg, te Bergen, voor f 88543e perc. dezelfde voor f 82394e perc. A. van Doorn voor f 7574. In massa was inschrijver J. Oldenburg voor f 28,194. Martha verheugd. »En zoo ze 't al deden dan zon de wind hun arme dunne lichamen in vezels scheuren, vóór we ze gezien hadden." Ze staken de weide over en hun voeten waadden door de plassen >die zich daar gevormd hadden. Pikzwarte duisternis omhulde alles rondom hen. Het licht in de herberg was het eenige wakende oog in het gausche dorp. Ze kwamen naderbij en Catharina bracht haar gelaat vlak aan 't raam om door een reet van het blind naar binnen te kijken. De schoorsteenmantel sprong vooruit boven den haard, waarop een hoop houtblokken knetterden. Aan beide kan ten stond een bank, en voor ieder daarvan een smalle lange tafel met bierkruiken. De mannen op die bank hadden verweerde gezichten, die dadelijk de gedachte aan veldarbeid opwokten ze waren niet ongelijk aan aardappelen of rapen. Tom lag met het hoofd voorover op de tafel to slapen. Oatharina'8 hart sloeg met hoorbare slagen. Ze leuude tegen den muur aan om wat te bekomenwaar zo stond kon zo de gesprekken daar binnen verstaan. »Goede hemel, de jonge Mijnheer drinkt als een jong meisje en niet meer. Maar hij heeft meer in zijn buik dan in zijn bol, dat is mijn meening." »Dat is zoomaar hij is van zijn rechtmatige plaats weggeduwd, dus heeft hij maar weinig verstand noodig. Hij moot de juffrouw volgen als haar schaduw. Nu hoor de juffrouw is verbazend moeilijk nit het veld te slaan, 't is heelemaal een man, op de broek na." »Ze zeggen, dat ze onder haar vrouwenkleereu oen mansbroek draagt. Toen ze daar verleden haar rok uit trok voor de doode, stond ze in haar brook en verdroeg dat zonder blikken of blozen." »Ja, ja! 't is een heel ding, net als een man de baas te willen spelen, als je tot het zwakke geslacht behoort. Mijn vrouw zei nog, dat er al heel weinig vrouwelijks aan haar is, als je ziet hoe ze 't manvolk voortdrijft, in plaats van den nek voor hen te buigen »Do nienwo koohordor vertoldo me, dat ze in London onder haar meerderen optrad en met een stalen voorhoofd

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 5