Als een roofdier op zijo prooi,... HAAS LEVENSDOEL. No. 127. Honderd en derde jaargang. 1901. VRUDAG 25 OCTOBER. FEUILLETON. Buitenland. Annie E. Holdsworth. Schrijfster van „Dolores." ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Uinsdag-, Vonder it a g- on Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaak f O,SOfranco door het rijk f 1, 3 Nnmmers f 0,00. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlën i Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Telefoonnummer 3. Zooals het roofdier op de loer li~t om zijn buit die niets vermoedt te bespringen of als de vijand die in 'n hinderlaag zich verborgen houdt, om plotseling te voor schijn te komen en den argelooze te overrompelen, alzoo, naar een schilderachtige teekening, loert de zonde op ons. Ze is als de slaDg, het zinnebeeld van verleiding. Ons aantrekkend en bekorend door de schoonheid harer kleur- schakeeringen en de bevallige winding harer kronkelingen en afstootend en huiveringwekkend door haar sissend geschuifel en onheil dreigenden muil. Ze wacht op de gelegenheid om binnen te komeneen klein kiertje is wijd genoeg. Aldas met het zedelijk kwaad; het loert, het aast op zijn prooi en weot 's menschen zwakke plekken op te sporen. Van alle kanten dreigt gevaar. Geven wij den vinger, het neemt de hand. Dat wij wakker zijn Ouders, waakt over uwe kinderen 1 Onderwijzers en gij allen die invloed oefenen kunt op jeugdigenwekt, afschuw van het gemeene, wekt liefde tot het reine en schoone 1 Dat wij de onzen waarschuwen tegen vijanden 1 Dat wij hen niet laten spelen met vuur Reinheid heeft het zwaar te verantwoorden. Wat al gesprekken worden gevoerd .zonder blikken of blozen" in tegenwoordigheid der jeugd't Schijnt dat velen het noodig vinden dat de meest teedere en kiesehe onderwerpen behandeld moeten worden als behoorden zjj tot de meest gewone. Hoe menig hart is daardoor bezoedeldTusschen ge wennen aan het onreine en er aan meedoen, ligt maar eene schrede. Tooneelstukkm vol dubbelzinnigheden en .gewaagde toe standen" worden opgevoerd. Als er een vertooning ge geven wordt, waardoor de ziel wordt aangetast, dan worde aangeplakt: besmettelijk. Er is een pers welke door haar gruwel- en misdaad verhalen de menigte tot zich trekt en haar druppel bij druppel vergif toedient. Aan mededeelingen, in vak bladen thuisbehoorend en welke het intiemste raken, ont breekt het niet zoo min als aan advortentiën, het meest kiesehe betreffend. Er worden feuilletons te lezen gegeven die moordend werken. Hoevelen grijpen naar de courant om bij voorkeur in VAI aan en wees er op, dat de 60) Martha stak de lantaarn sleutel in de kerkdeur stak. »Nu den Heer zij dank, die de winden tempert voor het geschoren lam en den dominee tot esn vergeetach tig mensch maakt," gichelde zij. Ze beurden Tom weer op ondanks zijn onsamenhangende tegenwerpingen en legden hem neer op de matten van het zijschip. Martha richtte zich op met een zucht. »Nn, mijn hartje, hier is hij veilig. We kunnen hem nu aan zichzelf over laten en den goeden God bidden dat hy een beter man wordt." »Ik blijf hier bjj hem zoido Catharina kalmcn Martha was verplicht het meisje te gehoorzamen en haar alleen te laten met Tom. De groote deur viel zwaar dicht en stilte viel over de plaats waar Catharina de wacht hield bij Tomdie in slaap was gevallen. En toen ze daar zoo zat kwam de duivel bjj haar, om haar te verzoeke». Waartoe was ze nut deze verspilling van kracht eu liefde en toewij ding? Moest ze de albasten vaas der liefde breken om des levens nar te zalven wanneer de Koning zelf neer knielde voor de wijdings-olie Tom was het offer niet waardig. Niet alleen ging hijzelf te gronde maar hjj sleepte Jim meeÉen scherpe pijn drong als een dolkstoot door de pijn harer schaamte. Jim was solide matig geweest totdat ze hem hier had gebracht om zich op te nemen wat zinlijke hartstochten voedt. Slaken we niet dikwijls een zuchtuitroepend.dit en dat komt onder de oogen van knapen en meisjes misschien Er wordt door niet weinigen genoten van een zeker soort photographieën eu prentbriefkaarten, prijkend achter winkelruiten, uitgespreid liggend op de toonbanken; ge noten ook van vele voorstellingen welke de mutoscoop die zelfs op menig station niet ontbreekt voor enkele centen aanbiedt, van de titels van geschriften, van welker bestaan zij niet moesten wetenom voor weinig geld te koopen boekjes tonder couvert". tZedelijke besmettingMen zou dit woord willen schrijven boven menig boekvreesde men niet dat juist dé,n velen er gretig de hand naar uitstrekten. Vergeten wij niet het een wen oude tkwade samenspre kingen bederven goede zeden." Welk 'n ernstig bezwaar wordt hierin uitgesproken tegen stichtingen, kostscholen weeshuizen, opvoedingsinrichtingen die velen herbergen. Worde naast de zorg voor lichaamlijke gezondheid niet verwaarloosd die voor het zedelijk wolzijn. Dulden wij in onze woningen, iu onzen winkel, op ons kantoor en in onze werkplaats geen dubbelzinnige scherts, geeD woord, geen gebaar, geen handeling, geen lach, niets van dat alles wat het heilige omlaag trekt, wat 't hart verontreinigt, de verbeelding bezoedelt, de hartstoch ten prikkelt. Zien wij toe, zooveel wij kannon, op den omgang dien de onzen hebben, op wat zj zien en hooren en lezen. Wij allen, die op anderen invloed kunnen oefenen o dat wij diep onze verantwoordelijkheid gevoelen jegens hen. Dat iemand ons kind zou dooden wij moeten er niet aan denken, maar als het eens zedelijk vermoord werd, vindt gij het niet even erg Zedelijk vermoord door letters door satans die azen op hun prooi. A- J. F. T. A. CHUNA. Uit Shanghai wordt aan de Europeesche bladen geseind, dat China en Rusland een conventie ge sloten hebben, waarbij laatstgenoemde mogendheid zich verbindt om binnen twee jaar Mandsjoerije geheel te ont ruimen. China daarentegen verklaart zich bereid zich uit sluitend op Rusland to verlaten voor do bescherming van den Nioetsjwang Spoorweg, en Rus-ische instructeurs te gebruiken voor het africhten der Mandsjoetroepen in Moekden. De buitengewone handighoid der Russische diplomaten kan er ons echter wel verzekerd van doen zijn, dat er in verzoeking te worden geleid Sara's geluk was een last van verantwoordelijkheid dien ze zichzelf had op gelegd. Ze moest in Great Lowlands blijven om Jim te bevrijden van haar broeder en Tom van zich zelf. De lantaarn wierp lange schaduwen over de kerk," en 'de pilaren kwamen scherp uit in de duisternis, als steenen wachters van de stilte. Aan 't oostelijk uitsiude was de tombe van den kruisvaarder Fleming Catharina zag den matten glans van het marmer op den duisteren achter grond. Toen ze daar zoo zat, kreeg ze 't zelfde ge voel van geheimzinnigheid eu ontzag als in haar kinds heid. Opnieuw voelde ze de aspiraties van dat kleine meisje, dat droomde van daden zoo groot als die van dien grootvader uit lang vervlogen lijden. De jaren vloden heen ze zat in de familiebank en van onder den sluier der aannemelinhe, dwaalden haar peinzende oogen naar die marmerfignnr, terwijl ze de belofte aflegde, een trouw soldaat van het kruis te zijn. De geestvervoering en de verheven stemming van die ure keerden weer op dit oogenbiik. En daarna, weer later, stond ze naast de graftombe, en legde de gelolte af, een kruistocht voor de armen té ondernemen. Al die oude invloeden verdrongen zich om haar heen als geesten der afgestorvenen. Geen dezer oude geloften had ze gehouden ze had reeds vele phases van zelfver zaking doorgemaakt, on nog altijd zocht ze zichzelf, niets dan zichzelf. En hier aan hare zijde was een andere strijd te strijdenhier gold hot den kamp tegen de overheden en machten der duisternis, het koninkrijk van eens menschen ziel moest op den vijand veroverd worden Ze nam haar lantaarn op en liep naar het einde dei- kerk, waar de Flemings van lange jaren her hun oude statie ophielden. Do gestalte van den kruisvaarder stak helder af tegen de duisternis en het licht, dat zij in de hand hieldviel op het kruis, dat het gevest vau het zwaard vormde. .Het kruis is machtiger dan het zwaard", fluisterde Catharina en dacht aan Eén, voorzeker de grootste onder de Goden, die door liefde had overwonnen. Daar op deze plaats, legde ze de gelofte af voor dezen nieuwen achter deze buitengewone opofferingsgezindheid van de zijde van Rusland iets bijzonders steekt, wellicht een ge heim tractaat, dat te zjjner tijd 't fijne van de overeen komst zal doen blijken. DUITSClIiiAlSjD. Wij maakten indertijd melding van de reusachtige faillissementen, die elkaar binnen enkele dagen opvolgden. Thans wordt uit Kassei bericht, dat op de, den 23 plaats gehad hebbende verificatie der schuldvorderingen in den faillieten boedel der .Treber- trocknungsgesellschaft" dooi den curator rapport werd uit gebracht, waaruit blijkt dat na betaling van de 728,000 Mark aan preferente schuldeischers wier vorderingen te zamen 177 millioen Mark bedragen, 1 pCt. kan worden uitgekeerd. HlVGKIiAHfD. Het belangrijkste politieke nieuws is wel dat generaal Bulier, de .veerman vau do Toegela" ontheven is van het hem, eerst zeer onlangs opgedragen bevel over het eerste legercorps in Engeland. Die benoe ming was in vele Engelsche bladen met een vernietigende critiek begroet, die de generaal, gelijk wij meldden, met een zeer heftige en jegens zijn chefs en de Regee ring verre van discreete redevoering beantwoordde. Gene raal Frensch, thans nog in de Kaapkolonie is, tot zijn op volger benoemd. Nauwelijks minder belangrijk is de tijding dat eerst daags een ministerraad zal worden gehouden, die door den Koning zelf zal worden gepresideerd. De Koning, zoo heet het, wil krachtige maatregelen doen nemen, ten einde den oorlog te doen eindigen vóór zijn Kroning, die in 't volgend jaar moet plaats hebben. De .Daily Chronicle" neemt een brief op van een jong officier in Zuid-Afrika, waarin deze sehrijft over het schandolijk gedrag van de nieuwe yeomen, die gedeeltelijk door Kitchener als volkomen onbruikbaar zijn terug gezonden. Talrijke yeomen wierpen hun geweren en schietvoor raad weg, waarvan een masBa is buitgemaakt door de Boeren. Eenige officieren weigerden straatwegen langs te trekken, waar een ontmoeting met de Boeren te duchten was. De officier beweert.dat verschillende, helden" nu onlangs decoraties ontvingen uit handen van lord Roberts 1 Van een anderen kant ontving het parlementslid H. L, Richard3 een brieft uit De Aar, meldende dat de yeomen in de Kaapkolonie onbruikbaar en een hoop dronkaards zijn, die al het mogelijk doen om gevechten met de Boeren te vermijden. T D^- bias,cll0P vaa Hereford verheft ook zijn stem in de .Times'tegen de schandalen der vrouwenkampen; hrj vraagt of de moeders met kinderen en de kinderen zonder moeders niet uitbesteed kunnen worden bij de loyalistische bevolking van de Kaapkolonie en Natal. Jok Leonard Courtney wijst op de vreeselijke toename der sterftecijfers576 kiuderen gestorven in Juni 1124 in Juli, 1545 in Augustus en 1964 in September'! Het .Handelsblad" ontving van zijn correspondent te Londen een telegram van den volgenden inhoud kruistocht, eu wel met een ootmoed en een hartstoch telijkheidals haar vroegere geloften niet hadden Be- kenmerkt. Met do lantaarn hoog opgeheven bleef ze eenige oogen- blikken staan op de treden vóór het altaar en daar het licht naar alle kanten uitstraalde, viel de duisternis ais een gescheurd vaandel rondom de eenzame gestalte van het meisje. s HOOFDSTUK XII. Als twee elkaar waarlijk liefhebben. Franklin zat op het podium in de groote publieke zaal te Glasgow on al die aangezichten daar rondom hem vloeiden ineen tot één klein gezichtje, dat volhardde m een moeilijk te dragen en te begrijpen stilzwijgen. Men had hem juist een brief overhandigd, Catharina's antwoord op zijn krachtig verzet tegen haar besluit. .Neen, een ander antwoord kon ze hem niet géven. Ze verzocht hem geen pogingen te doen om haar te zien en te spreken." De tonen der stem van Brace klonken hem in de ooren als tromgeroffel, maar het was Catharina's stem Hij verfrommelde den brief in zijn hand, en stak hein 'diep in zijn zak. - r Zijn gelaat droeg nog de sporen van don schok, dien haar eerste brief hem drie dagen geleden gegeven had hij zag er nog geheel ontdaan en erg vermoeid uit Hij Dunde achterover in zijn stoel, en zijne gedachten hielden zich voortdurend met het meisje bezig, om een reden te vinden voor deze afwijzing. Ze had gezegd, dat ze hem kon liefhebben zonder hoop op wederliefdeAls ze hem liefhad, zou ze daa kun nen weigeren hom eene verklaring te geven van haar ge drag lüj kon met gelooven, dat zo hem niet liefhad Ja, ze kon handig poseorea, dat wist hij; maar bij dat toonool m don trein had ze geen comedie gespeeld. Hij zag ze nog, de deerniswaardige oogen, den zachten

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1