27 october! Honderd en derde jaargang» 1901. ZONDAG Nederland. Laatste Berichten. De Oorlog in Zuid-Afrika. NO. 128. «ersle blad. ALkMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f ©,Oti. Afzonderlijke nummers 3 ets. Al. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën i Per regel f ©,lö. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON, Yoordam C 9. Het Sanatorium voor longlijders te Renkum. Rechts van Wa mingen, door eene 10 minnten lange oprijlaan met den fraaien breeden landweg tnsschea die plaats en Renkum verbonden, ligt rustig, afgezonderd van de wereld achter hoog geboomte verscholen het sanatorium voor longlijders, waartoe H. M. de Koningin- Moeder het landgoed Oranje Nassau's Oord bestemd heeft. Rnst in volstrekten zin heerscht in dit Geldersch buiten goed, in het hart van het land en binnen het uur van de hoofdlijnen van het spoorwegverkeer door flinke trambanen te bereiken. Naar de plannen van den Amsterdamschen ingenieur-architect Roelof Kuipersis het twee verdie pingen hoog Sanatorium, aansluitend aan het oude „paleis" op de „plaatswaarbij een zesmaal grootere ruimte is bijgebouwd, in halven cirkel opgetrokken. Aan het eene uiteinde der middellijn staat het „paleis," aan het andere, afgezonderd van het hoofdgebouwde woning van den geneesheer-directeur. Door dezen bouwvorm zien alle vertrekken nit op het boschlandschap, kunnen licht en lueht ongehinderd binnanstroomen en konden overal tns- schen de grootere kamers en zalen galerjjen worden gemaakt, waar de patiënten in de buitenlucht, beschermd tegen tocht of te fel zonlicht, kunnen liggen en rasten. Rustige eenvoud en ernstige voornaamheid kenmerkt de bouworde, zonder andere versiering dan één klokketorentje boven het hoofdgebouw. Ter vermijding van opwaaiend stof bevindt zien da hoofdingang voor het publiek aan de achterzijdeterwijl een afzonderlijke ingang voor patiënten bestemd isdie, van hnn parkwandelingen terugkeerendin de z g. „laarzenkamer'' hun schoeisel verwisselen tegen pantoffels. 72 Personen vinden in de eetzaal plaats terwijl in den bijbouw nog eene eetzaal is voor 28 personen. Het gebouw bevat o.m. eeue zaal als wintertuin ingerichteen uitgestrekte leeszaal kamers voor den geneesheer directeurdr. J. F. W. Donathde adjunct-directrice mevr. M. von Favrat den assistent geneesheer dr. W. J. W. Hninink etn vertrek voor douchebadeo, onder rechtstreekseh toezicht van den geneesheer, met aangrenzende kleedkamer, een laboratorium, apotheek en donkere kamer voor photo- graphisch gebruik en een inrichting voor reiniging der sputafleschjes der patiënten, die ieder voor zich daarvoor moeten zorgen door middel van een bnis op de water leiding. Voorts: badkamers, een biljardzaal, telefoon, dekenkamer, toiletkamer voor de verpleegsters, vertrekken voor afzondering van zieke patiënten, en verandah's. De vertrekken voor de zieke patiënten zijn hoogst eenvoudig gemeubileerd de muren beschilderd met een bijzondere verfsoort, de vloeren van steen oi met linoleum bedekt. Dubbele ramen en buitendeuren weren elke tocht. De keukens zijn geheel afgescheiden van 't Sanatorium. Een door electriciteit bewogen wagen voert de spijzen naar het gebouw, vanwaar ze door een lift in de dienzaal komen. Op de bovenétage zijn de vertrekken voor 't personeel. De iighallen of verandah's zijn .overdekt met houten afdak of glas. Inwendig ziet het gebouw er helder, frisch en vroolijk uit. De machinekamers liggen nog verdei- van 't Sana- tarium dan de keukens. Door alle vertrekken zijn stoom- leidingen. Er is ook een machine voor electrisch licht en voor den motor in de wasscherjj. Alle spijzen worden met stoom bereid. In het bijgebouw zijn kenkeninrichting, strjjkerjj, wasscherij en kantoren gevestigd. Voor faecaliën en gebruikt water wordt een bijzondere reinigingsmethode gevolgd. In 70 weken is de bouw geschied door P. IJpenburg, als uitvoerder voor den aannemer Ph. A. Warners te Am sterdam en onder toezicht van den opzichter Prins, vol gens de plannen van den heer Kuipers, reeds genoemd, Reeds half November kan de verpleging aanvangen in een groot deel van 't gebouw. Is later 't geheele gebouw in gebruik genomen, dan bestaat het plan nog een ge neesheer te benoemen. De bedoeling is die patiënten op te nemen, wier ziekte nog niet te ver gevorderd is en wier genezing das rederlijkerwyze is te hopen en te ver wachten, onder verbanning van mistroostigheid en aan kweeking van gepaste opgewektheid. Het Sanatorium is niet allereerst ziekenhuis, maar gezondheidsinstelling. De prijs is f 2.50 per dag. Minvermogenden kannen goed- kooper betalen door steun te vragen van het z.g. Emma fonds. De voortdurende belangstelling van H. M. de Ko ningin-Moeder in het toezicht der door H. M. ingestelde Commissie waarborgen, dat deze Inrichting op een uit stekend gekozen plaats met zorg en overeenkomstig de practijk elders gebouwd, en onder leiding van genees- heeren vol toewijding, door gediplomeerde verpleegsters ter zijde gestaan, een eereplaats zal innemen in de ge schiedenis van Nederland's verplegingsknnst. De opening. Met blijde ingenomenheid wachtten den 26 de inwo ners van Renkum de komst van de Koningin en haar Gemaal en van de Koningin-Moeder. De vlaggen wap perden van de woningen te Wageningen en Renkum en van de woningen op den prachtigen straatweg. De inwij ding van het Sanatorium is een feest van beteekenis en Renkum is er trotsch op een stichting te bezitten door koninklijke hand gesteund ten bate der lijdende mensch- heid, een eerste instelling van dien aard in Nederland. H.M. de Koningin-Moeder was over Ede en Wage ningen naar Oranje Nassau's oord gekomen. H. M. de Koningin met haar Gemaal waren van Arnhem naar Renkum gereden. Van het oude paleis wapperde de standaardvlag, toen II M. met den Prins door de oprijlaan het landgoed binnenreden. Bij den ingang stonden het bestaar. de geneesheeran en de adjunct- directrice ter ontvangst. Bouqnetten werden aan Hare Majesteiten aangeboden door den jongeheer en de jonge juffrouw Donath, kinderen van den directeur, terwijl de muziek van het 8e reg. het Wilhelmus speelde. De vorstelijke personen werden geleid naar de groote halle van het paleis, waar zij in het middelgedeelte plaats namen, omringd door etm groot aantal genoodigden. De verschillende vertrekken op de halle uitkomende waren gevuld met toeschouwers, het personeel en een zangkoor. Aan een der zijwanden waren de portretten van wijlen Willem III en van Koningin Emma te zien door den heer Belmer te Barneveid geschonken. Da ver- eeniging »Gemengd koor", te Wageningen, onder leiding van den heer Cornells de Wolff, zoug ean welkomstlied, waarna jhr. S. M. S. de Ranitz de inleidingsrede hield. Na deze met aandacht aangehoorde rede met geschied kundige herinneringen, zong het koor een gelegenheids" cantate van den directeur, waarna H. M. de Koningin gevolg gevende aan de tot haar gerichte nitnoodiging de stichting geopend verklaarde. Het koor zong gezaag 207, vers 5, Ie en vers 4, 2e ged, oa bij dien gewijdea zang sloot zie het dankgebed aan van Da. G. J. van de Flier, die de stichting aan God opdroeg en de zogen afsmeekte over hef huis maar ook over Hare Majesteiten en het koninklijke huis. Thans werd een rondgang ondernomen van Hare Ma jesteiten en den Prinsbegeleid door de medici-leden, van het voorloopig bestuur en de geneesheeren van het Sanatorium. Bij de scheiding van oad paleis en nieuw gebouw werd een gordjju weggeschoven en stonden jonge dames met groene bogen geschaard onder welk prieel van leven 1 groen de vorstelijke personen doorwandelden, terwjjl meisjes bloemen strooiden en de muziek speelde. In de vestibule onthulde dr. Homoeth, oudste lid van het comitéeen gedenksteen door het Bestuur, ter her innering aan het feit aangebrachteen wit marmeren plaat, waarop met gouden letters staat gegriftDo ge wichtige gebeurtenis van de stichting door H. M. de Koningin-Moeder. Na afloop van den rondgang, werd in den wiutettnin thee gediend. militieraad. Iu de militieraden der prov. Noord-Holland zijn benoemd: in het le militiedistrict tot voorz. D. Schat, toe plaatsverv. mr. K. A. W. L. Hazelhoff Roelfsema, Statenleden; tot lid G. P. Wijnmalen Jr., plaatsv. J. H. Cool, beiden te Amsterdam in het 2e militie iDtrict tot voorz. jhr. J. van Merlen plaatsv. jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, Statenleden tot lid J. Winkler, plaatsv. W. Stolp, beiden te Haarlem in het 3e mili tiedistrict tot voorz. mr. J. P. Kraakman, plaatsv. N. Glinderman, Statenledentot lid J. M. de Sounaville, plaatsv. M. Uitenbosch, beiden te Alkmaar. ©nweder. Bij een plotseling opgekomen onweer, dat kort maar hevig woedde boven Woensel, zjjn de molenaar R. en zijn zoon door den bliksem getroffen. Beiden werden bewusteloos weggedragen. Spoedig was de vader weder bijgekomen. Zijn zoon leed onduldbare pijnen. Beiden handen waren tot de polsen wit. Nochtans, is ook hij nagenoeg hersteld. Den 23 sloeg tijdens een hevig onweder op de Noordzee de bliksem op den botter van den Urker vis- scher Fr. Korf. De top van den mast verbrandde, boeg en want werden zwaar beschadigd, terwjjl in het voor onder alles kort en klein werd geslagen. Hoewel een der visschers langen tijd bewusteloos was, had het geval geen persoonlijke ongelukken tengevolge. Wel berokkent het den visscher groote schade, wijl hij uit vrees voor zin ken zijn kornet afkapte, waardoor zjjn vischwant ver loren ging. Veeziekte. In de gemeente Buiksloot zijn bij het vee van een landbouwer aldaar gevallen van mond- en klauwzeer voorgekomen. Hen jeugdig vader. Onder de lotelingen te Deventer was iemand, die ondanks zijn jeugdigden leeftjjd reeds gehuwd en vader van 3 kinderen is, terwjjl het vierde verwacht wordt. Fortnna had medeljjden met hem en zijn gezin. Hjj lootte vrjj. Hen droevig ongelHk. Den 25 had aan den Hoogen Rijndijk nabij Leiden een droevig ongeval plaats. Ter gelegenheid van den markt dag te Leiden is daar een drukke passage van rjjtnigen, zoodat soms twee of drie elkander moeten passeeren. Mis schien door onverzichtigheid der geleiders zjjn drie rjjtni gen tegen elkander ingereden, met het treurig gevolg dat een omsloeg, vier personen er onder geraakten en door het inmiddels op hol geslagen paard een eindweegs wer den meegesleept. Een dier personen, de heer Goedhart, landbouwer te Hoogmade, vader van 13 kinderen, liet er het leven bjj een ander, ^Kapitein, van Leiderdorp, kreeg een zeer ern stige schedelbreuk en werd per brancard naar het Elisa- bethgesticht vervoerd twee anderen geraakten met min der ernstige kneuzingen vrjj. Bedenkt men dat het ongeluk waarschijnlijk een gevolg is van onderlingen wedjjver om het eerst ter markt te wezen, dan wordt deze door niets gemotiveerde zucht wal zwaar gestraft. (Handelsblad.) Hen vischtrein. Door de H. IJ. S.M. is een speciale vischtrein in ge bruik gesteld. Deze rjjdt tweemaal per week, nameljjk Dinsdags en Woensdags, regelrecht van IJmuiden over Hilversum, Amersfoort, Nijmegen naar Kleef, om de visch zoo spoedig mogelijk te vervoeren. De bestaande visch trein voor Amsterdam blijft loopen. Een schilder, die bezig was aan de brng over de Arno onder Araemuiden, (Z.) bleef, toen een schip door de brng moest, niettegenstaande de waarschuwing der brugwachters, doorwerken. Hjj raakte met het hoofd tus- schen de brug bekneld, waardoor dit (lichaamsdeel als het ware verpletterd werd. Schermeer. Onze correspondent te Stompetoren ver zoekt ons te willen mededaelen, dat het berichtje in ons vorig nummer over lekgaatjes in den djjk bjj Graft niet van hem afkomstig is. Wjj vernemen voorts, dat het polderbestuur van de Schermeer onmiddeljjk eeD onderzoek heeft doen instellen en daarbjj gebleken is, dat de lekkage weinig beteeke- nend mag worden geacht. Op een enkel lekgaatje na, laat de djjk, ook op het bedoelde pant, niet meer water door, dan dit gewoonljjk het geval is. Er bestaat das niet de minste reden tot ongerustheid. Revisie-Verzoek. De indiening van het nieuwe revisie-verzoek van De JoDgh, twintig jaren geleden veroordeeld wegens moord op het knaapje Boogaerd, kan thans binnenkort worden tegemoet gezier. Thans heeft Mr. Troelstra o. a. weten te vinden den vroegeren schoenmaker, die tijdens den dienst van De Jongh in het leger schoeisel voor hem vervaardigd heeft. De maat van dit schoeisel, 29 centimeter, wjjkt geheel af van de maat' 'der in het duin gevonden voetsporen, hetgeen ook reeds kon bljjken gelijk de veroordeelde in zjjn oorspronkelijk request heeft gesteld uit opme ting van De Jongh's voeten. Wat door De Jongh wordt beweerd omtrent de ver houding welke tussefaen zjjno zuster en Kets, den persoon, die 't feit zou gepleegd hebben, heeft bestaan, zon beves tiging vinden o. a. in een soort van gedenkschrift of brief, door bedoelde zuster kort vóór haar dood aan den veroordeelde geschreven, doch nimmer verzonden en eerst na haar dood ontdekt. Vau den door De Jongh aangewezen dader zelf heeft Mr. Troelstra geen spoor meer kunnen ontdekken. In 1896 is zijn naam uit het bevolkingsregister van Amsterdam, waar hjj het laatst verblijf heeft gehouden, doch dat hij sinds meer dan een jaar had verlaten, ambtshalve door gehaald. Schoort De heer J. H. Klant, alhier, komt voor als no. 1 op de voordracht voor onderwjjzer aan de 2e burgerschool te Hoorn. Redevoering van Chamberlain. LONDEN, 25 Oct. In een redevoering te Edinbnrg viel Chamberlain heftig de Iersche afgevaardigden aan, die zich in het Parlement openljjk de vijanden van het Rjjk hebben verklaard. De regeering zal voorstellen, de regle menten van het Lagerhuis te wjjzigen, om den gang der debatten gemakkelijker te maken en meer vat te hebben op de mannen, die de moeder der Parlementen tot hun eigen peil willen verlagen. Chamberlain besprak vervolgens de schandelijke wan verhouding tnsschen het groot aantal Iersche afgevaardig den en de bevolking van Ierland. De regeering zal, wan neer de algemeene verkiezingen naderen, aan het land vragen of het deze wanverhouding wil bestendigen, die zoo on billijk is voor Engeland en Schotland. Vervolgens sprak de minister over den oorlog. Hjj zei- de dat da regeering nooit het plan had gehad, offensief op te treden zij wilde slechts de troepen iu de Kaapko lonie versterken en daarna de onderhandelingen hervat ten, maar de Boeren kwamen met hun ultimatum en openden de vijandeljjkheden. De voorwaarden, den Boeren aangeboden, waren gunstiger dan ooit aan een overwon nen vjjand waren aangeboden nn deze voorwaarden ge weigerd werden, moest de oorlog tot het einde worden voortgezet. Spr. bewondert de volharding der Boeren, maar wjj moeten een zelfde vastberadenheid er tegenover stellen. De Boeren verlangen een volkomener onafhanke lijkheid dan zij vóór den oorlog bezaten dat is een voor waarde welke wjj met eere niet kannen aannemen. Spr. gelooft dat de tijd zal komen, waarop men strengere maatregelen zal moeten nemen om de rebellen en de guerilla-bendeu te bestrijden als dit oogenblik gekomen is, zullen wjj voor alles wat wjj zullen doen, precedenten vinden bij de volken die nu onze wreedheid en barbaarsch- heid veroordeelen, maar wat wjj zullen doen zal nooit halen bjj hetgeen zjj hebben gedaan in Polen, Kankasns, Tonkin, Bosnië en den oorlog van 1870. De regeering

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1