Stadsberichten. B U ii GE RL LIKE ST A Ni) sol 87; 2804 210 23| 6Ï1 95i zal niet aarzelen, zoo noodig aan het land nieuwe offers te vragen. Spr. eindigde met te zeggen, dat de militaire toestand geen enkele reden tot ongerustheid aanbood. Ken kloeke daad. De groote Engelsche chocoladefabrikant Cadbuiy heeft eene bestelling van 60,000 pond chocolade voor de troepen der Engelsche regeering in Zuid-Afrika geweigerd, ten einde niet mede te werken tot het rekken van den oorlog. Volgens de »Paris-Nouvelles" heeft een fabrikant te Erfurt, George Koch, eene belangrijke bestelling van hoofddeksels voor de Engelsche soldaten afgewezen, ook omdat hij op geenerlei wijs de hand leenen wil tegen de Boeren. Botslug. In den nacht van den 24 zijn te Reeth bjj Boom (België) twee goederentreinen op elkander geloopen. De machinist en de stoker van een der treinen zijn gedood. De materieels schade moet zeer groot zijn. Diaconale conferentie. De tweede diaconale conferentie in de classis Alkmaar is den 23 onder voorzitting van ds. A. J. Adriani, in zijne qualiteit als prseses van het classicaal bestuur, in de Groote Kerk te Alkmaar gehouden. Zij werd bijgewoond door ruim 50 afgevaardigden uit de verfchillende gemeen ten. In zijn openingswoord kon de voorzitter al aanstonds constateeren dat wij op den weg van deze samenkomsten eene sohrede verder zijn dan verleden jaar. Toen kwamen wij voor de eerste maal voor dat doel te zamenhet was een proef. Thans heelt deze zaak al min of meer burger recht onder ons verkregen. Het verwondert spreker niet, dat samenkomsten als deze instemming vinden. Het doel, dat wij hier beoogenis zoo schoon en het denkbeeld van samenwerking dringt ook op het gebiedwaarop wij ons hier bewegenhoe langer hoe meer door. Ook zijn wij een schrede verder omdat wij hopen dat het resultaat dezer samenkomst niet alleen in woorden zal bestaan maar hier besluiten zullen worden genomen, die voor ver wezenlijking vatbaar zijn. Spreker had het oog op den arbeid der in het vorige jaar benoemde commissie voor wijkverpleging. Bij monde van ds. N J. C. Schermerhorn van Nieuwe Niedorp werd verslag daarvan uitgebracht; na uitvoerige discussie werd besloten dat dit werk zal bestaan in wijkverpleginguitsluitend bij armlastige gezinnen in dagen van ziekte. De commissie, die behalve de reeds genoemden, bestaat nit de heeren A. W. van Klnijve van SchagenC. J. A. Bosch van Helder en H. G. Brink te Heer Hugowaard, zal de zaak nader overwegen en in het vertrouwen op krachtigen steun van de verschil lende gemeenten verder voorbereiden. Nadat nog verschillende onderwerpen waran ter sprake gebracht, werd na de pauze het tweede pnnt op ,den be schrijvingsbrief aan de orde gesteld, de blijvende beteekenis van het ingediende doch weer ingetrokken ontwerp- armenwet, ingeleid door den heer Adriani voornoemd. Spr. achtte het niet onnatuurlijk dat men hem toevoegde: dat ontwerp heeft geene beteekenis meer het zal rusten in het archief van de Tweede Kamer met zoovele mislukte pogingen van wetgevenden arbeid. Hij kon zich met die beschouwing niet vereenigen. Wat er goeds was in het ontwerp met zjjne uitvoerige memorie van toelichting het zou blijven en straks in anderen vorm opnieuw ver schijnen. Laten wij dat goede in ons opnemen het in onze kringen uitspreken en toelichtenopdat het tot de publieke opinie doordringe en Ier gelegener tijd in een wetsontwerp oen vasten vorm moge erlangen. Op ver schillende punten wordt de aandacht gevestigdde taak der overheid mocht zich niet langer bepalen tot politiezorg, maar moest er naar streven de behoeltigen tot economi sche zelfstandigheid te brengen of terng te brengen. De armenzorg der kerk moest meer worden bezield door het ideaal, der christelijke barmhartigheid. De opgaven, dooi de overheid gevraagd, moesten met nauwkeurigheid worden verstrekt. Elk dezer onderwerpen gaf tot eenige gedach- tenwisseling aanleiding. Ten slotte vestigde de heer Adriani de aandacht der vergaderden op een misbruik dat in den laatsten tijd op groote schaal wordt gemaakt van de offervaardigheid der bevolking. Collectanten van vereenigingen buiten de gemeentebewerende dat zij daartoe geene toestemming van het gemeentebestuur van nooue hebbenhouden ongehinderd voortdurend inzame lingen aan de huizen der ingezetenen. Spreker noodigt de aanwezigen uit hun invloed aantewendendat de gemeentebesturen meer gebruik mogen maken van hunne wettelijke bevoegdheidom collecten van vereenigingen die zij niet voldoende kennente stuitenopdat ook daardoor meer organisatie moge komen in de armen verzorging hier te lande. Nadat de vergadering de wenschelijkheid had uitge sproken, dat eene dergelijke samenkomst ter gelegener tijd zon worden herhaald, ging men uiteen in de bewustheid, dat door dergelijke samenkomsten een invloed ten goede wordt geoefend. Remonstrantsclie gemeente. Beroepen bij de remonstrantsche gemeente alhier de heer ds. H. F. Sparnaaij, predikant te Dokkum. Voordracht -avonden. In October 1900 gaven de dames Ida Mollinger en Sophie Wichers hier ter stede een voordracht-avond, dien de toenmalige bezoekers zich ongetwijfeld met zeer veel genoegen zullen herinnoren. Het verheugt ons dan ook te kucnon mededeelen, dat dezellde dames het voor nemen hebben ook ditmaal op haar tournée door NoordhollandAlkmaar te bezoeken en wel op 13 November. Het is zeker geen gemakkelijke taak voor twee personen, om een paar nar een publiek, gewoonlijk veel- eischend prettig bezig te honden, doch zot;der eenig voorbehoud moet worden getuigd, dat zij die kunst uit nemend verstaan. Beide dames geven het bewijs, zooais wij reeds schreven na haar optreden ten vorigen jare, dat de kunst, met ernst beoefend, zich zelve en hare beoefenaars loont en anderen die haar waardeeren e en onschatbaar genot bereiden. Dansen. Van de hand van eene welbekende persoonlijkheid te dezer stede, van den heer B. H. Polak, van den Hel der, den clansmusicus, die met zijn broeder zoovelen onzer stadgenooten, met zijne bekorende muziek, het dansen tot een waar genot maakte is een boekje verschenen, waarop wij gaarne de aandacht vestigen. Het is uitge geven bij den uitgever C. de Boer Jr., te Helder en kost 90 cents. Op onderhoudende wijze geeft de geestige schrijver, na een beknopt historisch overzicht over de danskunst, zeer duidelijke regelen voor de beoefening van de verschillende dansen. Wij twijfelen niet of de vele vrienden die de schrijver zich ook hier ter stede maakte, zullen zich dit boekje aanschaften en zich de lectuur niet beklagende heer Polak verstaat de kunst om aardig te vertellen. Kolf- en biljartwedstrijd. Blijkens achterstaande advertentie heeft in bet café »De Nachtegaal", van den heer H. van der Sleesen, op Dinsdag, den 29, een kolf- en biljartwedstrijd plaats, aan vangende 's morgens te 11 uur. Crescendo. De Zangvereeniging »Crescendo" zal op Woensdag, den 30, in het lokaal Harmonie, bij gelegenheid van haar 20 jarig bestaan, tot uitvoering brengen de opera comique in drie bedrijven van Clauville en Gabet, »De klokken van Cornesille." Ook voor* niet-leden bestaat ge legenheid die bij te wonen, bij introductie, ad 50 cents de persoon. Salaris beweging. In »De Bode", orgaan van den Bond van Nederl. Onderwijzers, lezen wij, dat het Provinciaal Comité voor de salaris-beweging in Noordholland besloten heeft, een provincialen meeting te houden op Zondag, 3 November, ten 2 uur, in de Harmonie, alhier. Op dien meeting zal eene motie worden gesteld gelijk van inhoud met het reeds verzonden adres aan Gedeputeerde Staten, Voor de vrouwen en kinderen In K.A. Het comité bericht ons onder hartelijke dankbetuiging dat zijn ingekomen, ten behoeve van de vrouwen en kin deren in de kampen te Zuid-Afrikana de opgave in een vorig nummer, de volgende bedragen voor „Alcuiarla" ontvangen Collecte Uitgeest, f 226.35id. to Ede, f 379.50 id. te Hauwert, bij Hoorn, f 104; id. te Blokzijl, f 172.70 jhr. v. A. v. Dresden, t 12mevr. B. R., te Krim pen, f 10C. P. S., te D., f 5mej. C. v. d. S., Pe tersburg, f 50 nagekomen coll. Capelle a. d. IJssel, f 1 Kegelclnb te Alkmaar, f 1.35. Op zeer vele plaatsen in Nederland zijn collectes in de scholen gehouden. Het totaal dier gelden bedraagt f 381.88. Totaal bedrag der ontvangsten 1 10841.72®. Bovendien is bericht ontvangen nit Haarlem, dat door het sub-comité aldaar, voor Alcmaria is gecollecteerd de belangrijke som van f 6000. Berichten van nieuwe snb- eom. en te houden collectes kwamen uit Zwammerdam, Eenrum, Bleiswijk, Biervliet, Rijp, Voorst, Bloemendaal, Graft, Oost- en West-Gr&ftdijk, Beverwijk en Midden- beemster. Maurice Hagcmau. Ouder gewoonte was er treurig weinig publiek op den avond van den 23 in de zaal Harmonie aanwezig, toen de heer M. Hageman, met medewerking van mevr. Blom-Urlns, en de heeren Jan Dijker en Felix Hageman een concert gaf. De heer H,, die zijn vijftig-jarig jubilé herdenkt als toonkunstenaardoet een kunstreis door Nederland, en zoo was nu Alkmaar aan de beurt. We hopen, dat het gezelschap in andere plaatsen veel meer belangstelling zal ondervindenhet aantrekkelijke van znlk een tourrée zen anders spoedig verloren gaan. De beer M. speelde op zijn bekende, dat is brillanto wijze, een aantal stnkken die zijn talent als pianist deden uitkomen, stukken, aangenaam voor het gehoor, die zeer veel technische vaardigheid vereischen, en van een niet diepen inhoud. Twee er van waren van zijne hand, eene ïbarcarolle" en het overal bekende salonstuk sAquila". Het eerstgenoemde dunkt ons belangrijker van vinding dan »Aquiia". Mevrouw Blom is een zangeres, die reeds over eene belangrijke keelvaardigheid beschikt. Zij is geheel colo» ratuur zangeres. De stem is rein en helder, en gelijk matig van klank alleen zou men wenschen mevr. B. wat beter te kunnen verstaan. Haar eerste nummer was 'n echte coloratuuïstuk »A la Vesprée" caprice van Mertens en opgedragen aan mevr. Dyna Beumer. Later zong mevr. B. vier lie,deren van Hollandsche componisten, waarin geen coloratuur, maar zij vonden in do zangeres een even waardige vertolkster, in 't bijzonder denken we aan het »Wiegelied" van C. van Santen (wellicht is met dezen naam mej. Oornélie van Zanten bedoeld). De heer D ker scheen ons niet erg goed gedisponeerd, de hooge toonen kostten hem somtijds moeite Zijn voor drachten bestonden uit vier Fransche en vier Dnitsche liederen. Van de Fransche releveeren wij het vLever de la lnne'', van Saint Saens, met dat mooie begin, en van de Dnitsche »0 wüsste ich doch den Weg zutiick" van Brahms. Met mevr. B. zong de heer D. twee-keurige duetten; het eeoe was uit het oratorium »Eve" van Mas senet, het andere heette »Uw naam" en was van Hol. Een programma, dus ijk aan afwisseling, waarop do Hollandsche kunstenaars goed vertegenwoordigd waren. De heer H. begeleidde ook alle soIo'b; het klavier, een instrument nit de fabriek van den heer Kessels te Til burg, liet men daarbij van boven open, wellicht ware het beter geweesthet met het accompagneeren te sluiten. De zoon van den heer H. trad op als declamator, met »de Moordenaar" van Ccquelm en »de Hoed" van hem zelf. Wanneer we nu nog eens denken aan het bitter kleine publiek dan komen we tot de overtuiging, dat langzamerhand geen mnsioi nit andere plaatsen zich zul len voelen aangetrokken ook in Alkmaar op te treden, en zal men zich moeten getroosten met wat Alkmaar zelf op muzikaal gebied ten beste kan geven. Oj» verzoek deelen wij belangstellenden nog eens mede, dat op Zondag, den 27, in de kerk der evang. lutli. gemeente de dienst niet zal worden vervuld. Abonnemcnts-voorstellingen Stoel ét Spree. Men deelt ons mede, dat de bovengenoemde directie dezer dagen eene inteekenijjst zal doen rondgaan bij de ingezetenen dezer gemeente, ten einde te trachten voor een viortal voorstellingeu gedurende het aanstaande sei zoen door genoemd gezelschap de noodige ondersteuning te verkrijgen. Men verschaft ons inzago van een aantal persbeoordeelingeD, waarin over het spel van dezen troep met veel waardeering gesproken wordt. Zoo geeft de Amsterdamsche Courant haar oordeel over eene opvoering van »Madame Sans-Göne", in de volgende inderdaad vleiende bewoordingen: »Het spel van mevr. Spree kenmerkte zich door het versmaden van »trncs", doch het werd bezield door een werkelijk medeleven met hare afwisselende omgeving, ge durende de gansche rol, vol waarheid en naïveteit vol gehouden. De >Madame Sans Gêne" van Woensdagavond was een lieve en goede bondgenoot.e van Napoleon, vooral in den strijd tegen de verouderde en stoffige etiquette der hofwereld, door den Corsikaan persoonlijk in zijn mach tige politiek als geniaal »parvenn" gevoerd. Dat mevrouw Spree-Mönch deze echt vrouwelijke en sympathieke rol toonde te begrijpen en op zoodanige loffelijke wijze ver mocht te spelen, getuigde voor hare naarstige stadie in veel wat over deze historische figuur vroeger werd ge schreven, en voor de correctheid en do talentvolle opvat ting van dit karakter. Haar geestig spel was in de bekende scènes treffend en vooral artistiek. Een compliment zij hierbjj gevoegd voor here schitterende en smaakvolle cos tumes. De kleed-scène en het spel met den dansmeester waren onverbeterlijk. »Spree (Napoleon 1) had de bekende schilderij van Paul de la Roche als type genomen. Het publiek kende, natuurlijk bij overlevering, den evreesdeu Keizer, die ens volk vertrad. sBij bet eerste optreden van den dwingeland, zag men Napoleon, als nit brons gegotenvoor het voetlicht en een gemompel van vijandschap, overstemt door luiden bijval voor den acteur, klonk door den schouwburg. Het was een groote triomf voor den tooneelspeler en in het volgend bedrijf gelukte het den heer Spree zich steeds met het voorstellend Karakter te vereeuigen. De moeilijke gave der zelfbeheersching op het tooneel, kwam in deze rol tot haar recht. Het zich zelfbewuste, geniale karakter van den Keizer werd geen oogenblik nit het oog verloren. »Een welgemeend »Bravo voor het echtpaar Spree ook voor hun goed samenspel in de twee laatste bedrijven." ONDERTROUWD. 24 Oct. Gerrit Stam en Trijntje de Heer, gescheiden eebtgen. van Hendrik Heiloo. Petrus Nagel, wednr. van Johanna Jansen, en Grietje Koordes, wed. Adrianus Gerardus Keijser. Klaas van der Haagen, alhier, en Neeltje Schoen, te Eg- mondbinnen. Aarjen van Zoonen, alhier, en Antje Slnis, te Barsingerhorn. Dirk Tesse- laarte Bovonkarspelen Neeltje Kooij, te Nienwe Niedorp, onl. alhier. Carol Johannes Snijders, alhier, en Adriana Schouten, te Oüdorp. Dirk Frankenoudt, wednr. van Grietje Kaag, alhier, en Catharina Otte, wed. Jan van der Oord, te Akersloot. GEBOREN. 23 Oct. Dienwertje Elisabeth, d. van Dirk Nol en Eli. sabeth Johanna Gesina Henzo. 25 Dirk Jan, z. van Arnoldus van den Hoofï en Grietje Blom. Pieter, z. van Arie Swager en Johanna Coeradina Maria Dorothea Henning. - Christinas Maria, z. van Gerardos Theodoras Johannes Jonkers en Hendrika- Geertruida do Boer. AMSTERDAM. 25 Oct. 26 Oct. pCi Gert. Nederland, N. W. Schuld24 ditodito3 dito, Oblig3 Oostenrijk Obl. in pap. fi, 1000 Mei-Nov. dito, dito Febr.-Aug. dito. zilver Jan.-Juli. dito, dito -- Aprii-Oct.. Portugal Obl. Buit. 1853/84 met ticket.. dito, 1888/89, a frs. 500 met id Rusland, lwang. iïonibr. Oblig44 dito, Binnenl&ndscbe 1894-4 dito, 1880 gecons. Z. R. 125-62513 Mei-Nov. 4 dito, 1889 l«&2eser. 1 Jan. 1 Apr. 1 JulilOct. 4 dito, 1894, Donetz-Spoorw4 dito, 1867/58 20-100 Mei-Nov4 dito, Groote Spw. Oblig. 18614 dito, dito, Z. R. 500 18984 dito, Transc. Spw. Oblig. Z. R. 125 625. 3 dito, Zuid-W. Spw. Oblig. Z. R. 6254 dito, 18893 dito, in goud, 1884, 18 Jan. 13 Juli5 Spanje, Obl. Buit. Perpetuele4 Turkije, gepriv. Conv. leening4 dito, Douane Obl5 dito, Geconverteerde Serie D Egypte, Obl. leening 18764 Mexico, Obl. Binn. Sch. aflosb. oblig5 dito dito 1899 5 Venezuela Obligatiën 18814 N. Y. Noord-Holl, Grond-Crediet. Pandbr.. 4 N. W. Pac. Hvp. Pdbr Nederland, Cult. Maatsch. a. Yorstel. Aand. dito, Koloniale Bank Aandeelen dito, Ned. Ind. Handelsb. Aand dito, Kon. Ne.d Mij. t. expl. petr. br.A. dito, Petr. Mij. Sumatra-Palembang A. dito, Aand. Ned. Ind.Expl.Mij dito, Expl. St. Spw. Aand dito, Ned. Centr. Spoorw. Aand. f 250 dito Ned.-Zuid-Afr 18894 dito, N.-Brab. Boxtel.W. Aand. 1875/80 gest. f talie, Spoorwegleening 1887/89.3 dito, Zuid-Ital. Spoorweg-Obl3 Polen, Wars.-Weenen Aandeel Rusland,Wladik. 1885 a Z.R. 625 Oblig.... 4 imerika, Atchison Topeka Cert. v. Aand... dito, Alg. Ilyp. Obl4 dito, Denv. Rio Grande Aand dito, Erie Spw. Mij gew. Aandeelen dito, Illinois Gert. v. Aand dito, Kansas City South. Railw. Aand... dito, Louisv. en Nashv, Cert. v. Aand... dito, St. Louis San Francisco gew. A. dito, Miss. Kans. Texas Cert. v. Aand.. dito, dito, le Hyp.4 dito, Oregon Calif, goud le hyp5 dito, South. Pacific, gew. Aand dito, Southern Raylway gew. Aand dito, Union Pac. Hoofd. C. v. A dito Wabash Ct. v. pref. Aand NederlandStad Amsterdam f 1003 Hongarije, Theiss Loten4 Oostenrijk, Staatsl. 18605 dito, dito 1864 Rusland, Staatsleening 1864 Loten5 dito dito 1866. Dito5 Turkije, Spoorwegleening... 80| 94tü 94f; 811 S2A 82 S2ts 24f 35 994 61 i 96 95; 904 99; 95J 991 80; 95# 76tb 99hê 654 914 94* 23 106f 391 9844 25; 99| 96; 45 434 75 351 78; 80 1141 31| 93 904 574 604 1014 964 784 101 4 44fb 41i 144 184 102| 421 26| 97 103 59 fè 32# 100i% 351 107j 1184 801 94i 95 82 82j4 354 39# 25# 352 794 901 57# 601 101# 951 78 41 IS4 421 26 59; 23;j

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2