BosMors ra HscMwbd M LEVENSDOEL. ALKMAARSCHÉ~COURANT. €*>e vonden Uoorwerpen. N e cTër 1 a ncL FEUILLETON. Annie E. Holdsworth. Schrijfster van „Dolores." No. 128. Honderd en derde Jaargang. 1901. Zondag 37 October 1901. Derde blad. worden nitgenoodigd, van reglementen, verslagen en voor stellen, welke in druk verschijnen, steeds een exemplaar te doen toekomen aan het Archief der gemeente. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een hond, een vermoedelijk gouden ringetje oen fanta sie hoed, een lapje bonte stof, een zilveren oorbelletje, een zakmesje, een pakje manufactureneen witte kinder boezelaar, een houten hamer, een bril, een muntbiljet van f 10 een hamer, een huissleutel, twee kwartjes, twee portemonnaies met eenig geld, twee koperen moeren, een juweelen broche. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 25 Oct 1901. S. M. S. MODDERMAN Jr. Postzegeldiefstal Een groote postzegeldiefstal heeft te Chicago plaats gehad. De dieven hadden door een tunnel te graven in 't postkantoor bij nacht weten door te dringen en hebben er voor 76.068 dollars aan postzegels geroofd. De be doeling was ongetwijfeld geweest in een kelder te belanden, waar 800,000 dollars aan klinkende munt lag. De gravers hadden zich in hunne berekeningen echter enkele voeten vergist. De recherche beweert echter, dat de reusachtige post zegeldiefstal slechts het werk kan zijn van eenige regee- ringsambtenaren de buit moet zelfs zijn weggevoerd met den mailwagen van het Rijk. In Saksen is een 60-jarig jager, die honderdon stuks wild had gedood, het slachtoffer geworden van een wrekend hert. Hij werd in het boseh, waar bij liep met geen andere verweermiddelen dan een wandelstok en een zakmes, door een groot hert aangevallen en na een wanhopige verdediging gedood. Den volgenden dag vond men zijn lijk, haast onherken baar verminkt. In Oost-Friesland (Pr.) heeft het Hoofdbestuur van de Centrale Landbouwvereeniging besloten, f 12.000 uit te trekken voor den aankoop van Medcrlandsche stieren. De Dultsche Vereenlglng tot dierenbe scherming heeft een prijs van 12,000 Mark uitgeloofd voor den uitvinder van een toestel tot het dooden van slachtvee, welk toestel algemeen moet bevredigen. Belanghebbenden kunnen zich, onder prijsopgaaf van hun toestel, tot 31 December a. s. aanmelden bij de »Priifungskommission.'' De Dosterpoort te Hoorn. B. on W. van Hoorn stellen den gemeenteraad voor, hun een krediet toe te staan voor het bewoonbaar maken van de Oosterpoort. Aan deze zaak is de volgende geschiedenis verbonden: Toen enkele jaren geleden de gemeente Hoorn besloot tot aankoop en restauratie van één der uit historisch oogpunt zoo merkwaardige huizen aan de Siapershaven (de huizen waarop de zeoslag van Bossu staat afgeboeld) zegde de Minister van Binnenl. Zaken een subsidie toe van f 900. Nadat echter de restauratie was voltooid, wei gerde de minister de uitbetaling van de subsidie wijl het gemeentebestuur niet wilde voldoen aan 's ministers oisch tot het noemen van een termijn, binnen welken ook de Oosterpoort zou worden gerestaureerd en bewoonbaar gemaakt. Het gemeentebestuur wendde zich daarop met een adres tot de Tweede Kamer, met het gevolg, dat deze zaak bij de behandeling der staatsbegrooting voor 1900 in bespreking kwam en de minister een onderzoek TAlï 61) Kende hij dan de valschheid der vrouwon niet Hjj had gezien met welke kunsten en listen zijn stiefmoeder er in was geslaagd zijns vaders vrouw te worden Hij was er achter gekomen hoe zijn huishoudster bedroog en loog en stal, hoe laag ze was en kleinDe eenige vrouwen, die hij gekend had, waren onoprecht geweest.... Zelfs Catharina had eens den luistervink gespeeld. Bah 1 ze waren allemaal eender Zijn wantrouwen had hem nog gewaarschuwd en toch had hij het door haar lievigheid in slaap laten wiegen. Ze had met hem gespeeld als de kat met de muis, nadat ze hem beet had, en deze brief was do uitgestelde laatste beet, waarmee ze hem het leven benam. Vol bitterheid klemde hij de lippen opeenHij kon er haar nauwelijks een verwijt van maken, het was het vrouwelijk instinkt om beet te krijgen. Nu was zijn liefde dood en stond hij naast het graf. De bloemen zagen rood door de roode daad, die zij had bedreven Nu, goed geen vrouw zou ooit meer in zijn leven ingrijpen. Hij zou nooit meer voor muisje spelen bij een vrouwelijke kat Het was zijn beurt te spreken voor de vergadering. Hij stond op en sprak gemakkelijk en vloeiend maar met bijtend sarcasme. Onder het spreken scheurde hij in zijn zak Catbarina's brief in flarden en maakte propjes van de stukken. Hjj wist niet, dat hij zoo het postscrip tum verscheurde, dat hij niet gezien had, omdat het kruiselings geschreven was door den landsadvocaat toezeide. De uitkomst van dit onderzoek was dezedat de subsidie werd uitgekeerd. Hunnerzijds stellen B. en W. thans voor, tot restaura tie van de Oosterpoort over te gaan, waarvan ook door hen de wenscheljjkheid wordt erkend. (N. R. Ct.) Veehandel In Friesland. Op de jongste week- en najaarsmarkten buitenge- woon groots aanvoeren van rundvee. De staltijd is aan staande en menig boer moet verkoopen, wijl hij in verhouding tot het getal stallen een te groot beslag heeft. Bovendien is 15 November a. s. de dag waarop de huur betaald moet worden. De handel in melke- en kalve-koeien was behoorlijk druk, ofschoon er niet vele buitenlandsche kooplieden ter weekmarkt waren. Vette koeien waren heel goed gevraagd; de prjjzen liepen hooger. Stieren voor de slachtbank waren minder gewild en de prijs was lager, vooral bij de mindere soorten. Vette kalveren stadige handel, vette schapen en lam meren eveneens. Ook in meike-schapen en weide-lammeren ging het niet druk. In vette varkens was de handel stiller, maar toch werden voor de eerste soorten nog goede prijzen besteed 21 a 22% cent, mindere kwaliteit was echter aardig goedkooper dan de vorige week. Ook Londensche biggen tragen handel. De aanvoer was 1800 melke-en kalve-koeien, 300 vette koeien, 100 stieren, 300 vette kalveren, 2000 graskalve ren, 80nuchtere kalveren, 2800 schapen en lammeren, 120 vette varkens, 600 vette biggen, 200 magere varkens, 500 kleine biggen. De prijzen zijn Vette koeien, le qualiteit 28%31% ct., 2e kwaliteit 26—28 ct., 3e qualiteit 2022 et., stieren 2024% ct., vette kalveren 2434 ct., vette schapen 2224 ct., vette varkens 20%22% ct., Lon densche biggen 1920 ct. per Kilo. Melke- en kalve-koeien t 130f 220pinken f 45 f 75, graskalveren f 40—f 60 nuchtere kalveren f 6.50f 9.melke-schapen f 13f 19, lammeren f 12f 18,50, magere varkens f 26—f 41, kleine biggen f 1.15—f 1.40 per week. (N. v. d. D.) Veeziekte. De maatregelenwelke sinds eenige jaren van regeeringswege genomen worden ter bestrijding van de schapenschurft hebben verrassende uitkomsten opgeleverd. Er was eertjjds geen kudde in Drente, waaronder deze ziekte niet voorkwam. De boeren en de schaapherders meenden tegenover haar vrijwel machteloos te staan algeheele uitroeiing scheen hun onmogelijk. Nadat echter van deskundige zijde de juiste weg ter bestrijding was gewezen en het jaarlijks herhaald onder zoek gestadig verbetering aantoonde, begonnen alle belang hebbenden mokkend in den beginne, maar ten slotte met ijver en genoegen mede te werken en zoo kon, bij eene onlangs gehouden contröle, nagenoeg geen enkel geval van schapenschurft geconstateerd worden. Veemarkten. De groote najaars-runderenmarkten te Hoorn zullen gehouden worden op Maandagen 11 en 25 November. De groote najaars-lammerenmarkt te Hdam zal gehouden worden op Donderdag 28 November. De te Assen in eene vergadering van den Bond van Coöperatieve Zuivelbereiding in Drente opgerichte cen trale boterknederij waartoe 15 fabrieken zijn toege treden welke ruim 200,000 kilo boter kunnen leveren heeft als handelsmerk aangenomen »Erica", hetwelk reeds in Engeland en Nedorland is ingeschreven. De inschrijving in de overige landen van Europa en in Ned. Indie zal binnen eenige dagen volgen. Te Leeuwarden zijn twee grondeigenaars uit Portugal aangekomen, de heeren Oastro Constanci en Luiz de Sommer, die dagelijks de verschillende vee markten, veefokkerijen en zuivelfabrieken in de provincie bezoeken, met het doel fokvee aan te koopen en zich op de hoogte te stellen van de zuivelbereiding in Friesland. Zij hebben onderscheidene landbouwwerktuigen gekocht, alsmede dertig stuks best vee allen stamboekvee en van »Ik heb u lief met geheel mijn hart. Zeg me, dat ge mij wilt vertrouwen tot ik u een verklaring geven kan." Oathavina wandelde in den zonneschijn met gebogen hoofd. Ze had de Daily Chronicle bij zich die haar had medegedeeld, dat Franklin van Southampton was uit gezeild. Hij had haar laatsten brief in 't geheel niet beantwoord. Hij had haar niet gezegd, dat hij haar wilde vertrouwen Zo was blijdat hij maar niet getracht had haar te bezoekenze was niet zeker genoeg van zichzelf dat ze piot ontrouw zou worden aan haar voor nemen Maar als ze hem toch had kunnen zien.... Ze liep voort.Maar 't was goed geweest, dat ze geen reden had opgegeven voor hare weigering. Zelfs al zou Franklin haar zwijgen verkeerd uitleggen dan kon ze nog het offer, dat ze bracht, niet uitbazuinen.... Als hij haar niet vertrouwde, dan kon hij wel weer eens den ken dat ze poseerde, dat ze bedankte om effect te maken. Haar lippen beefden.... Ja, 't was goed, dat ze had gezwegen.... Dat herhaalde ze maar altijd weer om haar eigen twijfelingen tot zwijgen te brengen.... Maar ze bad gedacht dat hij 't begrijpen zou Ze had gemeend, dat hij vertrouwen zou stellen in haar liefde.,.. De roode velden waren frisc'n geploegd in de verte toonde een groen waas het ontspruitendo graan. Ginder waren de pijnboomen die ze geplant had voor de onster felijke goden." Ze klemde met een zwakken glimlach de lippen vast opeen. Het leven was nog niet voorbij, de liefde was niet voor altijd heengegaan. Er waren menschelijke boomen te planten er was een tempel te bouwen voor de on sterfelijke goden. En terwijl ze beminde, kon ze de liefde niet verliezen die ze verloren had. »Wie bemint, bezit", fluisterde ze half snikkend. Ze sloeg den weg in naar Peggy's huisje. Marthain haar gebloemd katoenen japon, stond op een stoel een gordijn te hangen voor Botticelli's Lente". Ze keek op Catharina neer. Wacht maar even, hartje, ik ben dadelijk klaar. Ja, ik moest oven die schaamtelooze doorn bedekken. Ik roodbonte beslagen welke in de volgende week naar Lissabon zullen vervoerd worden. Door eene koe aangevallen. De bejaarde A. v. d. M., in Idaarderadeel deed eene wandeling door de weide van den veehouder B., waarin eenige runderen graasden. Onverwachts kwam een van die dieren op hem af en wierp hem met de horens op den grond. Toen de oude man zich opgericht had, kwam het dier nogmaals op hem af, doch werd toen door hem bij den kop gegrepenwaarbij eene worsteling ontstond en de man om hulp riep. De bur gemeester en gemeente-secretarisdie de angstkreten hoorden snelden toe maar durfden het woedende dier niet aan. Gelukkig kwamen nog twee personen toesnollen en nu waren zij met hun vieren bij machte den ver schrikten v. d. M. uit zijn neteligen toestand te bov:ijdeu, waarna het rund zich naar de andere rundoren begaf die op eenigen afstand graasden. Wonder boven wonder dat v. d. M. er nog vrij goed is afgekomen. Hetzelfde rund heeft ook reeds de dienst meid van den veehouder B. al eens over het land geworpen. Te Den Bommel (Z.-H.) viel dezer dagen een kind in den regenbak. Het werd gered door eene dochter van den heer C. de B., die in allerijl eene ladder in den bak plaatstenaar beneden klom en het kind be houden weer boven bracht. Hen kreet om reclit De Gevolmachtigden van da Zuid-Afrikaansebe Re publieken hebben een beroep gedaan op »het Permanente Hof van Arbitrage". Een beroep, dat als zóódanig beteekenis heeft, onaf hankelijk van hetgeen hierdoor wordt bereikt. Het spreekt tot de Mogendheden, die elkaudor op hot Vredescongres te 's Hage de hand hebben gereikt 1 Het richt zich in het Hof vau Arbitrage tot allen, die geroepen zijn het recht te handhaven, den vrede to bevorderen en voor de hoogste belangen der menschheid te waken. Het dringt door tot het geweten der volken. Het klimt op tot Hem, Die recht is, en naar recht vraagt, bij Wien geen aanzien is des persoons. Iu dit beroep klinkt de stem van het gekrenkte recht. Is het mogelijk, dat de Mogendheden, in strijd met de openbare meening en het gevoel voor waarheid en recht dat nog bij de volken leeft, eerst dan voor het recht van den verdrukte mogen opkomen, wanneer de ver drukker dit gedoogt Het Hof van Arbitrage, de Regeeringen der in dat Hof vertegenwoordigde volken hadden dit te beslissen. Aan hen, met die beslissing óok de verantwoordelijkheid 1 De eerbied voor de gestelde machten verbiedt ons een oordeel te vellen over handelingen en motieven die buiten onzen gezichtskring liggen. Maar, dit mag ons niet beletten sympathie te betuigen voor het streven, om, zonder verkrachting van eenig recht, het laatste woord iu bestaande geschillen, niet door het zwaard te laten spreken. Niet beletten, de vraag, in de eerste plaats tot do eigen Regeering te richten, of er geene termen zijn tot een initiatief en overlegwaardoor Engeland's regeering kan worden overtuigd, dat er nog andere belangen zijn dan de hare, en een andore bron van recht dan hare proclamaties. Niet beletten, op te merken, dat het hier niet om het belang der Republieken, maar om dat der Vorsten en Volken gaat. Zou het beroep der Gevolmachtigden ter zijde worden gelegd Waar ligt dan de waarborg dat met stilzwijgend goed vinden der regeeringen de beginselen en de regelen van het internationaal recht niet steeds door de sterke zullen worden vertreden 1 Dit herinnert ons, dat ieder, hoofd voor hoofd, dat vooral de Kerk van Christus den plicht heeft, op te komen voor de algemoone, de hoogste belangen der mensch heid, de beschaving, de humaniteit, de moraliteit, de religie. De voorgangers in de Kerk van Christus kunnen niet zwijgen, nu de grondslagen van godsdienst en zedelijkheid worden aangerand. Zich voor de waarheid in het gericht werd er verlegen onder, die jonge vrouw te zien, die op klaarlichten dag een gebloemde nachtjapon draagt." Het licht keerde in Oatharina's oogen terug. O, Martha! dat is geen schaamtelooze deerne't is volmaakt mooi, bedek het niet." Martha trok hef gordijntje over de schilderij en kwam den stoel af. »Mooi of niet mooi, 't is geen schilderij voor een fat soenlijke vrouw. Mijn hemel, hot herinnert me aan Susan Parkin, toen ze dronken was, en die bengels van jongens haar zoo hadden toegetakeld, en haar naar 't weiland joegen. Kom in de keuken, hartje 't is niet betamelijk voor een jong meisje naar dat gordijn te zitten kijken." »En heb je dat schilderij in de keuken ook bedekt, Martha »Wel neen, waarom zou ik zeide Martha bits. »Wat is daar nu voor onfatsoenlijks aan »Wel, die kleine Amor," zeide Catharina. »Ja, maar dat is zoo'n lievertje, dat aardige jongotje Neen, hem zou ik niet willen bedekken, al was het nóg zoo." Hij heeft niet eens een nachtjapon aan," lachte Catharina. »En waarom zon hij Het vleesch is niet onfatsoenlijk; 't zijn juist die lapjes, die hier een been bedekken en daar een arm laten zien, die de dingen onfatsoenlijk maken. Ik verbeeld me altijd, dat als er geen kleeren waren, or ook niets zou zijn om je over te schamen maar Eva wou het beter weten dan haar Maker, en begon zich te bedekken met vijgebladeren Ga zitten hartje, zoo juist is Mr. Tom hier geweest." »Wat wou die vroeg Catharina. »Een praatje maken, hij voelt zich zoo'n beetje eenzaam. Ik sprak krach'ig met hem, en zei dat het slecht was, de doode schande aan te doen; en hij was erg beschaamd Noen, hij zal wel nooit meer naar De drie Soldaten toe gaan En hier is Jock, heel blij de vrouw te zien Catharina beurde het hondje op en hield haar kiu hoog op om aan zijn kussen te ontkomen, terwijl Martha toekeek en zich er in vorkreukelde.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 9