No. 129 Honderd en derde jaargang» 1901. WOENSDAG 30 OCTOBER. Ligger van de wegen. Amsterdamsche Brieven. FEÜILLE TON. Buitenland. Annie E. Holdsworth. Schrijfster van „Dolores." ALK1AARSCHË COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën i Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam 0 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERSvan ALKMAAR, Gelet op de art. 3 en 4 van het Reglement op de wegen in Noordholland, Brengen ter algemeeue kennis, dat het ontwerp van den ligger der wegen in hunne gemeente mat de daarbij behoorende 'schetskaart, waarop de ligging dier wegen is aangewezen, voor den tijd van drie weken ter secretarie der gemeente (bureau voor de gemeentewerken aan de stadstimmerwerf) voor een ieder ter inzage zijn neder- gelegd, aanvangende den 8 November a.s. en eindigende den 28 November d. a. v., van des voormiddags 9 tot 12 uur. Gedurende den tijd dier nederlegging en nog ééne week daarna kan ieder, die bezwaren tegen het ontwerp mocht hebben, deze schriftelijk ter kennis brengen van den Ge meenteraad, met duidelijke opgaaf van naam en woonplaats. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 28 Oct. 1901. 0. D. DONATH, Secretaris. XXI. Wat is te Amsterdam voor hen, die in dienst der ge meente zijn, het beste middel om vermeerdering van Inkomen te krijgen De vraag schijnt eenigszins naïef en toch is zij dat in de werkelijkheid niet. Menschen van den ouden stempel zouden zeggen Hard werken, zoodat men zich de tevreden heid van zijn superieuren verwerft, die zich uit in betere betaling. De praktijk leert echter precies het tegenover gestelde als de arbeid zóó wordt gedaan, dat er inder daad reden tot klagen is en het groote publiek zijn mis noegen toont, zyn de kansen op beter betaling voel grooter. Bij do behandeling van de gemeente-begrooting is dat opnieuw gebleken zoo b.v. ten aanzien van de politie. In langen tijd zijn de inbrekers er niet zoo goed in ge slaagd als in de laatste maanden om haar telkens weer te verschalkenwas dat niet het geval geweest, men zou voor dezen post geen hooger bedrag hebban uitgetrokken zooals nu wel is gedaan. Ja, men heeft zelfs vrijheid kunnen vinden, op het toch al niet zoo geringe salaris van den hoofdcommissaris nog f 1000 te leggen. Nog krachtiger bewijs voor hetgeen wij hebben betoogd levert de quaestie van de telefoon-bediening. Deze laat zeer veel te wenschen over. Dikwijls duurt 't vrij lang eer men na het opschellen gehoor krijgt van de juf frouw dat er maar half geluisterd wordt, is ook al niet zeldzaam, dat 't na het spreken vaak moeite kost om de verbinding verbroken te krijgen ondervindt iedereen op z'n tijd. Een zeer groot aantal firma's, die veel van de telefoon gebruik maken, hadden dan ook de begrootings- debatten als een gunstige gelegenheid aangegrepen om op verbetering aan te dringen. Men zou kunnen denken, dat de telefoon-juffrouwen zich die klacht hadden aange trokken en, bewust als zij moesten zijn van haar schuld, met eenige bezorgdheid het uur tegemoet zagen, waarop in den Raad over de telefoon zou worden gesproken. Mocht dit zoo wezen, wat ons intnsschen vrjj twijfelachtig mWmöK TA» 62) HOOFDSTUK XIII. Een Mecca-venster in den tempel. Iets ongewoons in het landschap rondom Plimpton trof Mark en stoorde hem in zijn overpeinzingen. Hij hief zijn sombere oogen op en zeide tot den voerman van de sjees »Dat belooft een mooie oogst van de erwten.... Maar ik dacht altijd, dat de grond in deze streek waar deloos moeras was.'1 »Dat was hij ook," antwoordde de voerman. »Maar de grond is verbeterd en vruchtbaar geworden sedert de jonge Mynheer Fleming hem gedraineerd heeft »Dat. had ik nooit van hem verwacht," zeide Mark kortaf en hij zonk terug in de overdenking van den »waar- deloozen grond", waartoe Tonina zijn leven gemaakt had. Langzaam trok het paard hen den heuvel op van het station af, en beide mannen zwegen. Spoedig daarop weken ze op zjj, om een kudde vee te laten passeereD. Mark bekeek ze met den blik van den toekomstigen boer. »Goed weiland hier", merkte hij op. »Nu, dat hangt er van af, of de beesten het krijgen," zeide de voerman dom. »Deze hebben geen klagen," zeide Mark, terwijl hij nog eens omkeek naar de kudde. toeschijnt, dan hebben zij zieh ounoodig bekommerd ge maakt. Want de heer Kamerlingh Onnes, die dit punt te berde bracht, heeft geen oogenblik eraan gedacht de meisjes hard te vallen, integendeel, hij heeft haar tekort komingen volkomen natnurlyk gevonden, omdat zij veel te weinig verdienen. Hij schijnt het gevoelen te zijn toe gedaan, dat de nonchalance en de weinige accuratesse bij de telefoon-dames aanstonds zullon wijken, wanneer zij elke maand wat meer geld thuis brengen. Op de stemming van den Raad zal zeker wel eenige invloed geoefend zijn door eon brochure van Veritas, dezer dagen verschenen. De schrijver daarvan is geënga geerd met een telefoniste van hetgeen zij ziet en hoort op het bureau maakt bjj zich tot tolk. Ik weet niet, of de directie van een particuliere onderneming er erg op gesteld zou zijn iemand in haar dienst te hebben, die telkenB haar hart uitstort voor een schrijflustig minnaar, waarvan deze dan gebruik maakt voor critiseerende brochures en ingezonden 3tukken in couranten, natuurlijk onder een nom de plume, opdat men niet dadelijk zal weten, uit welken hoek de wind waait. Waarschijnlijk zou zulk een directie aan deze juffrouw meedeelen, dat zij over de inwendige dienst-aangelegenheden met nie mand te spreken heeft en dat, wanneer zij daaraan niet zou willen voldoenzij maar een directeur moest zoeken die er geen bezwaar tegen heeftdat klachten door haar hartevriend worden gepubliceerd. Er ligt in dat heele doen al iets wat met een streng begrip van tucht moeilijk is overeen te brengen en bovendien is een verliefde al de minst geschikte persoon om te beoor- deelen, of zijn meisje wel altijd billijk is gestraft. Juist dat is een zeer zwak punt in het optreden van Veritas; zijn meisje heeft als straf wel eens dienst moeten doen op een Zondag, wanneor zij plannen hadden gemaakt om op dien vrijen dag zich eens geheel aan elkander te wijden men moet zich het geval zelf maar eens indenken om de verbittering te kunnen begrijpen die aldus ontstaat. In gemeentedienst is aan zulke dingen al heel weinig te doen. Ik houd mij ervan overtuigd dat de directeur van do telefoon even goed 7,iet als ik, wie Veritas is, want al dikwijls genoeg heeft hij ham bij zich gehad altijd ook met klachten. Wat moet nu zulk een direc teur doen In zyn hart vorwenscht hij natuurlijk het geëngageerde meisjedat echter by haar vakgenooten hoog staat aangeschreven omdat, als men bij haar klaagt, dat te eeniger tijd wel tegen de superieuren wordt uit gespeeld. Verzoekt hij haar heen te gaan, dan is er een vlugschrift te wachten van den galant over het terrorisme van den directeur der gemeentelijke telefoon die de vrijheid van het woord aanrandtiets ergers is in deze dagen al niet te bedenken. Voorts gaat deze galant die niet alleen goed schrijft, maar ook goed spreekt en een prettigen indruk maaktnaar eenige Raadsleden die gaarne opkomen voor de vermoorde onnoozelheid kortom, de directeur krijgt een hak in de publieke opinie, misschien zelfs laat de wethouder zich door dat alles inflaënceeren en op stuk van zaken worden hem wellicht in een openbare Raadsvergadering ook nog eenige onvrien delijkheden naar het hoofd gesmeten. »Neen, van 't jaar niet. Maar twee jaar geleden kon je je hand tusschen de ribhen steken van diezelfde beesten, zoo broodmager waren ze." »Wiens schuld was dat zeide Mark nonchalant. »Die van den jongen Mynheer Fleming; hy had er verstand genoeg van, dat is zeker, maar hij wou er zich niet op toeleggen. Er is een verbazende verandering ge komen op Great Lowlands sedert hij zich geeft aanzijn werk," »Ik dacht, dat het eigenlijk het werk was van Miss Fleming," zeide Mark. »Wol", zei de voerman langzaam, »ze zeggen, dat zij den jongen Mynheer den weg gewezen heeft. Maar nu bestuurt hij de hoeve als een flink en verstandig man, en de juffrouw heeft de handen vol met de vrouwen en kinderen te Plimpton. Ze heeft er bijzonder den slag van, de menschen te helpen om zichzelf te helpen, dat heeft ze." »Ze had Tonina en mij ook maar moeten helpen", dacht Mark met bitterheid. Hij wist nog niet, hoe hij zijn plotselingen terugkeer naar Great Lowlands zou verklaren, en toen hij bij het huis kwam, sc een een verklaring toch noodig. »Waar is Tonina heen vroeg Catharina toen hij had uitgesproken. »Naar Italië, met haar vervloekte viool," zeide Mark. Zijn woorden waren vlugger bij de hand dan zijn oogendeze bewogen zich langzaam onder den druk zijner zorgen. »Zou 't nog niet kunnen bijgelegd worden vroeg Catharina; »'t is toch geen bepaalde scheiding?" »Natuurljjk welZjj wil het spelen niet opgeven, en ik kan thuis niet werken." »Mark, waarom heb je je betrekking aan het bureau laten varen »Dat moest ik; 't kwam door die verkiezing te South Hampshire. Dawson heeft mij er uit geduwd door te zeggen, dat Pilchard het gewonnen had tengevolge van inlichtingen, die ik aan Franklin zou gegeven hebben. Ik moest mijn betrekking wel neerleggen, hoewel hij niets kon bewijzen" Die schaduwzijde van gemeente-exploitatie is werkelijk niet gering. De inferieuren worden door het verhaal op den Raad en het publiek, het best beschermd maar dat geschiedt niet zelden ten koste van het prestige van de superieuren die veel door de vingers moeten zien omdat de bom anders wel eens zóó kon barsten dat zij daarvan de dupe werden. Hoo verlammend dat op den lust en de energie moet werken ligt voor de hand. In schijn heeft zulk een ambtenaar wel machtdoch van alles wat eenigszins naar despotisme zweemt en dit is soms noodig wanneer men over een groot corps te regeeren heeft moet hij zich zorgvuldig onthouden. Zelfs beschikt hij niet eens- over voldoende strafmiddelen, die herhaling van schuldige nonchalance bij de juffrouwen met kracht zouden kunnen te keer gaan. 't Was Zaterdag te laat geworden voor de Raadsleden om nog op het hartstochtelijke betoog van den heer Kamerlingh Onnes, die waarschijnlijk ook wel met Veritas had gesproken, in te gaan. Ook was de toon van den heer Onnes niet gelukkig ea hij kreeg zelfs een repri mande van den voorzitter, toon hij zij, dat als een parti culier uit een bedrijf eeu winst nam van f 100.000 en het personeel betaalde als de gemeente de telefonisten, men dat zon noemen een sweating-systeem, een smerige boel. Op de zaak wordt echter teruggekomen. De heer Onnes zal aan de leden cijfers voorleggen en dan zal hij zijn klacht in een interpellatie herhalen. Als de telefoon juffrouwen in dien tusschentijd iets verkapt-uitdagends in haar blik hebben, wanneer zjj naar haar directeur kijken, is dat haar maar half kwalijk te nemen. Toch is 't, te hopen, dat hij daardoor niet tot lijdelijk verzet zijn toevlucht zal nemen. Wanneer inderdaad de telefo nisten zoo bedroevend slecht betaald worden, zou 't on verantwoordelijk zijn om deze gelegenheid ongebruikt te laten voorbijgaan. Het werk verdient behoorlijke betaling, maar aan den anderen kant mag dau ook behoorlijke dienst-prestatie verwacht worden. Om die te verkrijgen moet de directeur er zich van doordringen, dat lang niet alle jonge dames 't best door zachtheid worden geregeerd. Het eindcijfer van de begrooting, zooals die thans is goedgekeurd, bedraagt f 25.311.335; gelukkig ontbreken de bij zoo'n enorme som belachelijke centen en halve centen. Dat men er Zaterdagmiddag mee gereed is geko men is alleen hiervan een gevolg geweest, dat een aantal punten, die feitelijk nu hadden moeten worden beslist, tot later zijn aangehouden. BEJSjGIH. Gelijk uit Frankrijk het bericht komt, dat een der parlementsleden een motie zal indienen tot afkeu ring van de concentratiekampenmeldt men ook uit Brussel, dat de socialistische Belgische afgevaardigde van der Velde een dergelijk plan met zich omdraagt. De »Ind. Beige" zegt uit zekere bron te weten, dat het Hof van Arbitrage 15 November zal bijeenkomen. Op de agenda komt voor de bespreking van het budget van het Hof, terwijl daarna behandeld zal worden het beroep der Boerenvertegenwoordigers in Europa. Alle »En wat ga je nu beginnen »Ik word boer", zeide hij verlegen lachend. »Dat geeft jou weer de vrijheid om naar de stad terug te keeren, Kit, je kunt kamers nemen, en je meubels staan nog in 't magazyn »Ik heb ze aan Miss Rowe gegeven," zeide Catharina haastig»haar kamers in Charlotte Buildings waren zoo kaal. Maar ik begrijp het nog niet goed, Markzet je mij het huis uit »Natuurlijk niet 1" antwoordde hij scherp. »Ik geef je enkel de vrijheid je werk weer te hervattenje moest me op je knieen voor je vrijheid danken." Om Catharina's mond speelde een eigenaardige glim lach, ze sprak niet. Met groote oogen keek ze opmerk zaam naar Mark, zooals hij daar voor haar stond, kruiperig en dom en kleingeestig Toen voelde ze zich weer zachter gestemd tegenover hem, en ze weerhield het vaardige antwoord, dat baar op de tong lag. »Ik geloof, dat je het goed bedoelt, Mark," zeide ze zachtmoedig. »Als ik vrij was geweest de hoeve te ver laten, dan zou ik het al gedaan hebben zonder jou toe stemming." Haar stem klonk eenigszins gebrokenVrijheid zou den vorigen winter alles voor haar geweest zijn, een nieuwe hemel tn een nieuwe aarde. »Maar ik dacht, dat Tom nu de hoeve aan den gang hield," zeide Mark verwonderd. »Ik dacht, dat hy zich zoo goed hield sedert Peggy's dood." sPrachtig," zeide Catharina met een trotsch lachje »maar ik heb hier ander werk, dat ik niet in den steek kan laten." 't Was de waarheid. De kritiek, die ze had aange hoord in »Da drie Soldaten", had haar oogen geopend voor het werk in het dorp. Niet alleen in Londen leden de armen Geboorte en dood en armoede al de personen van het drama traden ook op het levens- tooneel te Plimpton op. Deze treurspelen waren niet zoo mooi gemonteerd als die op de planken van Londen, doch ze waren niet minder tragisch. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1