m LE7EISE0EL. No. 130 Honderd en derde jaargang» 1901. V R IJ D A G 1 NOVEMBER. IJK en HERIJK. Buitenland. FEUILLETON. Laatste Berichten. N e d e r 1 a n d. Annie E. Holdsworth. Schrijfster van „Dolores." De Oorlog in Zuid-Afrika. ALkMAARSCHE COIIUYI. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,805 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,DB. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f O,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR, brengen ter algemeene kennis dat door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is goedgevonden 1°. te bepalen, dat het goedkeuringsmerk gedurende het jaar 1902 te bezigen, zal zijn bij den ijk en herjjk van maten en gewichten, de letter n in den gewonen schrijfvorm bij den ijk en herijk van gasmeters, de Koninklijke Kroon 2°. ter algemeene kennis te brengen, dat als merk bij eerste stempeling aan het ijkkantoor te Alkmaar gebezigd wordt het cijfer IO Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. G. RIPPING. Voorzitter. 29 Oct. 1901. 0. D. DONATH, Secretaris. DUITSCHUAND. Gelijk te verwachten was zijn de Duitsehe bladen slecht te spreken over Chamberlain's be wering, dat Duitschland in 1870 den oorlog niet minder wreed voerde dan Engeland thans. Zoo schrijft 0. a. het »Berl. Tageblatt'' »Het zal eenvoudig onmogelijk zijn de wreedheid van den slachter Kitchener in zijn wijze van oorlogvoeren te overtreffen. En Chamberlain kan zich wel met groote woorden op andere volken beroepen, hij is niet in staat één enkel voorbeeld aan te halen van zulke intieme wreed heid, als het barbaarsche samendrijven van weerlooze vronwen en kinderen in de slachtplaatsen der Engelsche concentratiekampen". Volgens de »Lokal Anzeiger" heeft de Regeering ernstige vertoogen tot lord Salisbury gericht om te protesteeren tegen de krenkende uitlatingen van Chamberlain. KNGBUAND. Terwijl Chamberlain's redevoeringen houdt om de kiezers gerust te stellen over den oorlog, die immers reeds lang »uit" is, neemt de verontwaardiging over Bullers's non-activiteit steeds toe, zelfs in die mate, dat het portret van Roberts, als dit met de kinematograaf vertoond wordt, wordt uitgejouwd. De veel besproken ministerraad heeft plaats gehad, doch men weet nog niets van 't daar verhandelde, zoodat alle berichten omtrent gedwongen of vrijwillig aftreden van enkele ministers slechts losse vermoedens zijn. Een yeoman in Zuid-Afrika heeft aan zijn familie in Engeland het volgende geschreven »Ge moogt het gelooven of niet. maar sedert ik in het land ben, heb ik slechts 10 sh. soldij gehad. Toen ik hier kwam dacht ik, dat ik hier zou worden betaald. Tot mijn verbazing deelde de betaalmeester mij mede, dat mijt) staten niet zijn overgezonden en dat hij mij geen sou kan geven, als ik hem niet, een quitantie van mijn laatste soldij toon. Dat kan ik niet want toen den 5en Juni mij de 10 sh. werden betaald moest ik mijn naam teekenen in een boek, maar ontving ik geen bewijs. Ik heb nu geen TAM 63) In het dorp waren Arbeiders-quaesties die precies even dringend en ingrjjpend waren als die in Londen. De kunr kon even goed hier worden toegepast op de weinigen als daar op de massa. Ze kon haar kan melk ook ledigen bij één maatje tegelijk. Verbeter den levens standaard van den arbeider, en ge verbetert dien van den arbeid. Ze was de huizen in en uit gegaan, met de vrouwen verkeerende als een die had bemind en geleden en ver loren, en het leven van zyn besten kant had leeren opvatten. Tom had haar geholpen een arbeiders-club op te richten. Daar was een rookkamer, waar hij altijd te vinden was voor (een geschikt liedje en in de gymnastiekzaal leerde hij huu schermen en worstelen. Catharina stond aan 't hoofd van de vronwenafdeeling, waar de moeders zaten te naaieD, terwijl zij een voor dracht hield over huishoudeljjke onderwerpen of hun wat voorlas of met hen zong. De clnb had al wortel ge schoten in het dorp, als zij nu heenging zou hij moeten welken en sterven. En dan Tom. De club "gaf hem _'s avonds een heele aanvulling, en leidde zijn belangstelling in gezonde kanalen ze kon hem niet op Mark's gezel schap aanwijzen met eenige zekerheid, dat hij niet weer in het onde zorgelooze luieren zon vervallen Neen, ze kon Plimpton niet verlaten, al liet Mark's tegenwoor digheid haar de vrijheid zich ergens anders to vestigen. Maar waar In gedachte ging ze het dorp na, en geld om te rooken of postzegels voor mijn brieven te koopen, of ik moet leenen en dat doe ik niet gaarne want men raakt hier zoo spoedig nit elkander." Is 't wonder, dat na lectuur van dergelijke brieven, de animo niet groot is om dienst voor Zuid-Afrika te nemen Wederom is een Engelsche torpedoboot gezonken, de bemanning kon op één na gered worden. Engeland is den laatsten tijd druk bezig zijn marine in onderzee- sche om te zetten. Officieel wordt bekend gemaakt,dat bij bacteriologisch onderzoek is gebleken dat twee sterfgevallen, die in het begin van October te Liverpool plaats hadden en werden toegeschreven aan influenza, waren te wijten aan de pest. Drie verdachte gevallen die omstreeks denzelfden tijd voorvielen, worden in strenge afzondering gehouden in het hospitaal. Alle mensohen, die met de ljjders in aanraking zijn geweest, staan onder nauwgezet toezicht. ZUID-AFRIKA. Den 29 seinde Kitchener nit Pretoria »De colonne Vondonof werd den 24 dezer, terwijl zij van het oosten op Zeerust aanruktebij de Groot- Maricorivier aangevallen door de commando's onder bovel van De la Rey en Kempdie door het dichte struik gewas met groote hardnekkigheid naderden. De Boeren werden teruggedreven na een ernstig gff- vecht, waarbij zij veertig gesneuvelden achterlieten, waar onder commandant Oosthuizen. De Engelsche verliezen warentwee officieren en zes-en-twintig man gedood vijf officieren en vijftig man gewond. De Boeren namen acht wagens. Alle rangen streden met groote dapperheid. Van de stukrijders en bedieningsmanschappen van de in het ge vecht gewikkelde artillerie en van het escorte Northnm- berlandfusiliers, dat 20 man sterk was, werden 37 man gedood of gewond." Blijkbaar is dit gevechtdat op den 24 voorvielen dat Kitchener dus vermoedelijk eenige dagen lang ver zweeg geen overwinning voor de Engelsehen geweest. Wel worden de Boeren teruggedreven", maar zij namen 8 wagens mede, en misschien ook wel een kanon, al wordt dit niet vermeld. Oosthuizen is reeds herhaaldelijk gesneuveld, het schijnt hem geen kwaad te doen. Verder geen nieuws men veegt nog steeds schoon en maakt daarbij maar altjjd door krijgsgevangenen ammunitie en vee buit. Nog meer terechtstellingen. VRIJBURG, 29 Oct. Twee rebellen zijn heden terecht gesteld. Achttien anderen zijn veroordeeld tot straffen tus8chen levenslangen en vijfjarigen dwangarbeid. Tersterklngen. LONDEN, 31 Oct. Gisteravond Iaat werd te Aldershot bevel ontvangen, dat de aldaar liggende cava'erie-brigade bleef hangen bij Martha's huisje slaap- en huiskamer stonden nog leegZijn deuren draaiden op hengsels van vrijheid en onafhankelijkheid, daar zouden de banden van dat groote huis van haar afvallen, ze zou de boeien van huishoudelijke aangelegenheden verbreken. Haar hart sprong op met een kreet van vreugde Ten laatste was ze vrij, om haar Geschiedenis van de Arbeiders beweging te schrijven. Ten laatste stond de aloö in bloeiZe had haar menschelijke boomen geplant ze was bezig met het bouwen van haar tempel. Het boek zon het Meeca-venster in dien tempel zijn, het zon gekeerd zijn naar den man, dien ze beminde. Zij had nu haar levensdoel binnen haar bereik.... 't Was een óogenblik, dat haar geheel in beroering bracht. De hoop stond op de toonen uit te kijken, om het leveu te over zien en het leven was goed. Het sleepte wolken van roem met zich, en werd verguld door de stralen van de Godheid En al vond dan de liefde nimmer hare be vrediging hier op aard8 Wat nood, het was goed te hebben bemind En als haar tempel ledig bleef Ze kon de heilige vuren brandend houden. En als ze in de wildernis moest sterven Ze kon hare wouden beplanten voor de onsterfelijkenZe zag achter zich op het verleden, op zijn smart, teleurstelling, mislukkingen zie, het was alles goed Van den eter was spijze uitgegaan, en zoetigheid van den sterke. Ze zou haar boek schrijven en het aan Franklin zenden, en hij zon weten, dat ze hem trouw bleef. Er was een geluid als van klokjes in haar stem, toen ze sprak, een ver wijderd geklingel alsof de kndde, gewillig en met ge zwollen uiers, van de weiden huiswaarts keerde. »Over mijn heengaan knnnen we later wel sproken, Mark. Je ziet er zoo moe uitWil ja niet in de eet kamer komen, dat ik je daar wat te eten geet Mark trok verbaasd de wenkbrauwen op, dit was niet de Catharina, die hij gekend had In den loop van den dag observeerde hij haar. Ze zag er vrouwelijker uit, en ook ouder; maar de vermeerdering harer jaren was geen voldoende verklaring voor dien gelijkmatigen toon in al haar doen en zeggen, voor haar kalmte en geregeldheid. zich gereed moet maken om half November naar Zuid- Afrika te gaan. De pest te Liverpool. LONDEN, 30 Oot. Bij een onderzoek naar het geheim zinnig uitbreken van pest te Liverpool is gebleken dat behalve de reeds officieel vermelde sterfgevallen nog drie of vier sterfgevallen van verdachten aard, hadden plaats gegrepen. Uit aangrenzende straten zijn verschillende per sonen naar het hospitaal gebracht. Do chef van den geneeskundigen dienst heeft het gewone onderzoek door den »Board of Trade" voorgesteld voor uitgaande schepen zoodanig aangevuld, dat voor het oogen- blik dit onderzoek wel voldoen zal aan de wenschen van de vertegenwoordigers van vreemde staten. HanSfcst van den Bond „Union d'Indépendance", een Bond, die in het openbaar zoowel als in het ver borgene langs rechtvaardigen weg werkt, om het vertrapte recht der beide Bóeren-Republieken te herstellen, en bet uitmoorden van vrouwen en kinderen in Afrika binnen den kortst mogelijken tijd te doen ophouden een Bond, die zijne vertakkingen over de geheele wereld heeft. Aan de Boeren-vrienden in Nederland. Eindelijk Eindelijk eene daad. Ongetwijfeld hadden allen, die wreekt en vrijheidlief hebben en in de handhaving van het Recht de taak der Vorsten zien, gehoopt en verwacht, dat de Regeeringen onversaagd en ridderlijk zouden zijn opgetreden in de Afrikaansche zaakmen heeft zich daarin jammerlijk misrekend. Waar niet kan worden aangenomen, dat geheel de continentale macht Van Europa onvoldoende zoude zijn, om aan het onrecht, dat aan het heldenvolk van Zuid- Afrika gepleegd wordt, paal en perk te stellen, daar moet worden aangenomen, dat er andere motieven in het spel zijn om het uitmoorden van het Hollandsehe ras in Afrika t" blijven gedoogen. Wellicht ook, dat de mate- rieele richting onzer dagen sommige Vorsten doet ge looven, dat uitsluitend in dat materieele, het »Belang der volkeren" is gelegen. Welnu, de volkeren zelf hebben het langen tijd èn lnide èn duidelijk doen hooren, dat zij hun belang, dat de hoogste wet moet wezen, zien in de handhaving der heilige begrippen van Vrij beid en Recht". Daartoe zijn daden noodig en onze nieuwe eeuw geeft het ontzagwekkend en verstrekkend verschijnsel te aan schouwen, dat de noodige, de lang en angstig verwachte daad in het licht treedt, maar uitgaande van het volk, dat nog niet geleerd heeft, het hoogste ta zoeken in het materieele van het volk, dat ontkent, dat in de Macht het Recht leeft van het volk, dat weigert, dat die leer in zijn naam wordt gehuldigd van het volkdat recht wil, om vrij te kunnen blijven. God zegene het volk, dat nog gevoelt en weet wa t recht is, wil dat er recht zij, en van zijn edelen wii Toen de mannen kwamen om de orders te vernemen, hoorde men geen scherp bevel van haar. Tom antwoordde, zij vroeg hem om raad. In de keuken luisterde ze naar een eindeloos verhaal, terwijl haar soep in de eetkamer koud stond te worden. Maar ze kwam glimlaehend terug, zeggende»Tom, ik ben benieuwd of de club er op in zon gaan, flanel te verschaffen voor de rhumatiek van Susan Parkin Hij miste de onstuimige Catharina, maar hij zag de kracht, die sprak nit al haar daden. Later op den dag kreeg hij ook nog een kijkje op het meisjesachtige in haar. Toen hij de schuur inkwam, struikelde hij over een troepje kinderen, die daar, met Catharina aan 't hoofd, speelden van vNoten in Mei." Haar haren zaten in de war, haar japon was verkreukeld, haar oogen dansten en lachten ze zag er uit als het grootste kind onder die allen. Sara nog een onde kennis nit Goodge Street, met een eigen kindje aan de borst vertelde hem, dat er Don derdags een bijeenkomst van moeders was in de club, en dat Miss Fleming dan altijd de zorg voor de kinderen op zich nam, om de vrouwen dien middag vrij te maken. »Ze is de vriendin van 't heeie dorp," eindigde ze terwijl ze met trots en liefde naar Catharina keek. >Zij is de hulp van arme vrouwen, en maakt hun tehuis ge lukkiger." Fluitend verliet Mark de schuur. Hij zocht Tom op en legde zijn plannen voor hem blooten lang voor het einde van hun gesprek, stond hy verbaasd over de flink heid en onafhankelijkheid, die zich in Tom hadden ont wikkeld. Toen Catharina van de sohuur terugkeerde met blo zende waugen en een vroolijko schalksehheid in haar oogen, sprak hij haar plechtig aan »Kitik heb eens goed nagedacht." Catharina deed met haar gedachte een sprong om ze van de »Noten in Mei" terug te brengen en keek naar hem met een vrooltjk gezicht. »Zoo," zeide ze met een glimlach. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1