Stadsberichteii. doet blijken door eene daad, die, ten zijnen koste, voeren zal tot het Hooge doel, >Recht en Vrijheid'' voor onze broeders in Znid-Afrika. Maar Nederlard zal niet gedoogen, dat het edel bedrjjf van zijn Bootwerkers, dat der wereld ten goede komen zal, ten koste zonde blijven van die mannen, die be wijzen, dat het karakter van Oud-Nederland niet in Afrika alleen heeft stand gehouden. Wie niet rechtstreeks deel kan nemen aan de daad, hij steune hen, wien de stoute gedachte, hare geboorte, straks hare uitvoering dankt. Steun I in woord en geld Het volk van Nederland zal toonen één te zijn, in opvatting, van- en opofierings-gezindheid voor het groot- sche doel. Dat er tot hiertoe enkele stemmen in anderen zin klonken, ochdit bewees slechts, dat ook de voorzich tigheid nog steeds een Nederlandeche deugd is. Men weet echter dat de wereld-tonnemaat voor de be hoefte inderdaad te groot is, en het overschot volkomen in staat zal blijken, de buitengesloten Engelsche schepen te vervangen. Al de verzuchtingen over verhoogde vrachten, ver hoogde prijzen, verwarring en ellende, die men als een koud bad zou willen uitstorten over de heerlijke geestdrift door het grootsche plan gewekt, zoo al welge meend, zijn overbodig en overigens buiten staat iets uit te werken. De Bootwerkers willen de macht van Engeland dat zijn macht misbruikt tot onrecht en tot misdaad, niet langer dienen. Die weigering om de macht en de kracht van Engeland door hunnen arbeid verder te steunon is rechtmatigdie weigering zal hun echter leed veroorzaken, en dit kan en moet voorkomen worden. Steunt hen dus door ruime bijdragen, want de steun thans aan hen gegeven is doelmatige hulp voor de Boeren, die daarginder lijden en strijden voor »Recht en Vrijheid.'' Zendt Uwe gelden aan den secretaris van het comité, den heer A. O. WESSELS, Geldersche Kade 106, Am sterdam, of aan de Hoofdredactie van De Telegraaf. Alles zal in dit blad verantwoord worden. Het Centraal Bestuur T. VAN DER ZEE, Breukelen. W. F. ANDRIESSEN, Amsterdam. J. H. JANSON Jr., Amsterdam. A. KOOLHOVEN, Bloemtndaal. Kantoor van den Bond H eesperzijde 12, Amsterdam. Boycot Engelsche Scheepvaart. In de volgende havens zijn thans comité's gevormd, welke met het plan instemmen en beloofd hebben aan het tot standkomen daarvan hunne beste krachten te zullen wijden. In Nederland: Amsterdam, Dordrecht,Vlissingen, Ter Neuzen, Rotterdam, Delflijl. In België: Antwerpen, Brussel, Gent. In Duitschland: Hamburg, dat op zich genomen heeft voor heel Duitschland te zorgen. In Frankrijk: Rouaan en Le Havre, de laatst genoemde plaats heeft de geheele Noord-Westkust voor hare rekening genomen. N oor wegen: Oristiania. Denemarken: Kopenhagen. Zweden: Gotheborg. De lijst van het Uitvoerend Comité bevat aan ingekomen giften tot en met 28 October f 4642,44. Uit de verschillende aanbiedingen door leden van de Amsterdamsche Pers heeft bet lot beslist, dat de heeren W. F. Andriessen van »De Telegraaf", R. Schwartz, van »Het Volksblad", en Mendels van sHet Volk", de com missie van contröle zullen vormen over het aanwenden dez8 giften. Het Uitvoerend Comité heeft tot dusver uit ons land betuigingen van instemming ontvangen van de navolgende vereenigingen Handels- en Pakhnisbedienden Handel en Nijverheid", te Amsterdam; Scheepinakersvereeniging, te Haarlem; Rotterdamsche Werklieden Mannenzangvereeniging »Harmonie"; Steenzetters-Vereeniging »E. m. O.S.", te Amsterdam Samenwerking", 's Gravenhekje 8, te Amsterdam Algemeen Neder! Werk! Verbond afdeeling Rotterdam Bond van Neder! Onderwijzers, afdeeling BredaAlgem. Neder! Typogr. Bond af deeling Groningenidem afdeeling Amsterdam Algem. Neder! Werklieden-Verbond, afdeeling Hillegom; Neder! Steenhouwers-Bondte 's Gravenhage. Vrouwenkampen Transvaal. Scliagcn. Den 30 vergaderde alhier de dames commissie, die zich belast bad met het houden van een collecte voor de vrouwenkampen in Zuid-Alrika. De som van f 381,83s is ingezameld en zal aan de daarvoor be stemde commissie worden afgedragen. Mevrouw Pot Vos dankte de dames voor hare bereidwilligheid en de genomen moeite. Den 1 December zal Schagen's harmoniekapel haar eerste winterconcert geven in het Noord-Hollandsch kof fiehuis alhier. kraft. Behoudens goedkeuring van gedeputeerde staten heeft de raad dezer gemeente besloten, om de in gezetenen vrij te stellen van het betalen van tolgelden voor den tol te Graft. De suikerbietenverbouw in de polders Waard en Broct is dit jaar zeer voordeelig te noemen. Er zjjn landbouwers, die van 40000 tot 50000 kilo per bunder oogstten. Van het uitrijdon gaat het land dit jaar niets achteruit, zooals met natte herfsten het geval wel was. Urscm. De heeren G. Nes en J. Medemblik zijn tot bestuursleden der Protestantsche Kiesvereeniging alhier gekozen de aftredenden, de heeren Jb. Houtkooper en M. Kooger waren niet dadelijk herkiesbaar. 4 Een brief van President Steyn. Het schrjjven, 't welk President Steyn aan Lord Kitchener zond als antwoord op diens proclamatie en dat de Britsche Regeering tot nu toe niet openbaar scheen te willen maken, heeft nu toch zijn weg gevonden naar de Engelsche pers en wel door bemiddeling van »the Manchester Guardian". Het is, gelijk do »Westminster Gazette" zegt, een augusteen verheven brief en een belangwekkende me- dedeeling. De President begint met erop te wijzen, dat de oorlog niet aan de Boeren maar aan de Britten te wijten is aan den inval van Jamesonwelks plegers door de Transvaalsche Regeering zoo edelmoediglijk behandeld en door de Britsche Regeering zoo onvoldoende gestraft werden, en aan het verder gedrag der Britsche Regeering, waaruit duidelijk blijktdat Engeland sinds 1895 geen ander doel beoogde dan de verovering der beide Repu blieken. Dat Engeland wel degelijk van plan was een oorlog tegen Transvaal te beginnen blijkt voorts uit een tele gram 't welk de Regeering van den Oranje-Vrijstaat ontving van wege de Britsche Regeering en waarin haar werd verzocht, onzijdig te blijven een verzoek, waaraan de Oranje-Vrijstaat, krachtens zijn verbond met Transvaal, niet mocht voldoen. Engeland's veroveringspiannen zijn voldoende bewezen. »W ij hebben alleen het zwaard afgeweerd dat ons op de keel werd gezet. Wat wjj deden was zelfverdedigingeen der heiligste rechten van den mensch wij willen ons bestaan behouden. En om die reden geloof ik, in alle eerbiedigheid dat wij het recht hebben te vertrouwen op den rechtvaardigen God." Op wat Kitchener zegt betreffende de onmogelijkheid van interventie antwoordt Steyn »Wij hebben gehoopt en hopen nog, dat het zedelijk gevoel der beschaafde we reld zich zal verzetten tegen do misdaad, welke Engeland in Zuid Afrika begoateen poging tot het vermoorden van een jonge natie. Maar wij waren vast beslotenook als die hoop niet werd verwezenlijkt, onze uiterste kracht in te spannen tot tegenstand met onwrikbaar vertrouwen op den barmhartigeu God. En dat is nog ons onwrik baar besluit," De bewering van den Britschen opperbevelhebber, dat de toestand der Boeren hopeloos zou zijnwederlegt President Steyn door eene vergelijking van den toestand nu met dien van een jaar geleden. Een jaar geleden waren de beide Republieken voor hot grootste gedeelte in de macht der Britten. Nu hebben de Britten alleen de voornaamste plaatsen en de spoor wegen bezet. Overal elders zijn de Boeren meester en het grootste gedeelte der Kaapkolonie is in hunne han den. »Het gezag van Uwe Excellentie", zegt Steyn, vreikt, wanneer het mij veroorloofd is dit te zeggen, niet verder dan uwe kanonnen dragen." »Kunnen wij ons nu terugtrekken?" vraagt hij dan. »Wat uwe proclamatie betreftik kan u verzekeren dat ik voor mij daardoor niet zal worden afgehouden van het vervullen van mijne plicht ten einde toe. »Ons land is verwoest, onze huizen en goederen zijn vernield ons vee is weggevoerd of bij duizendtallen af gemaakt onze vrouwen en kinderen zijn gevangen ge nomen mishandeld, weggevoerd door Kaffers en soldaten, en honderden van hen hebben reeds hun leven gegeven voor de vrijheid van hun vaderland. Zullen wijkunnen wij nu terugdeinzen voor het vervullen van onzen plicht, omdat wij persoonlijk met ballingschap worden bedreigd vZouden wij na onze trouw breken tegenover de hon derden dooden en gevangenen, die, op ons vertrouwend bereidwillig leven of vrijheid opofferden voor het vader land Zouden wij afvallig worden van ons vertrouwen in den rechtvaardigen God, die ons tot dusverre op zoo wonderbaarlijke wijze heeft beschermd Wanneer wij zoo handelden, daarvan ben ik overtuigd, zouden wij veracht worden, niet alleen door Uwe Excellentie, maar ook door ieder ander eerlijk man en door onszelven. »Niemand verlangt meer naar herstel van den vrede dan ik," zoo 'neslnit Steyn, »en ik wil ten alle tijde daarover onderhandelen. Maar opdat Uwe Excellentie niet misleid worde, moet ik herhalen, dat geenv rede door ons aanvaard zal worden, waarbij de onafhan kelijkheid van de twee Republieken en de belangen van onze Kaapsche broeders, die ons terzijde stonden, niet worden gewaarborgd. »Wij vragen geen grootmoedigheid wij vragen alleen rechtv aardigheid. »Ik voeg hierbij," zoo besluit President Steyn, »eene Engelsche vertaling van mijn brief opdat Uwe Excellentie niet door eene onjuiste overzetting den inhoud van mijn schrijven verkeerd zal verstaan, zooals onlangs gebeurde met een brief van mijne hand aan de Regeering der Zuid-Afrikaansche Republiek. Die brief viel u te Reitz in handen en werd door u openbaar gemaakt, maa>- op zoodanige wijze, dat wij hem ter; auwernood konden her kennen. Want niet alleen waren sommige gedeelten ge heel en al verkeerd vertaald, maar er waren woorden ingevoegd welke ik volstrekt niet had geschreven, terwijl andere gedeelten eruit waren weggelaten, zoodat de brief een geheel verkeerden indruk maakte." Aanvaring op den Anstel. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft in zjjn zitting van den 30 arrest gewezen in de zaak van de aanvaring op den Buiten Amstel. Zooals men zich herinneren zal, werd in den avond van 20 Dec., van het vorige jaar op den Amstel de tjalk ïYerwisseling" door de stoomboot »D. A. Yerschure I" aangevaren, met het noodlottig gevolg, dat de tjalk zonk en de vrouw van den schipper met vier kinderen verdronk. Het Gerechtshof bevestigde het vonnis der Rechtbank en veroordeelde mitsdien den gezagvoerder M. L. Mijs- sema, van de stoomboot »D. A. Versehure I" tot één jaar gevangenisstraf. Een droevig ongeval. Bij een voetbalwedstrijd te Rotterdam heeft Zon dagmiddag een ernstig ongeluk plaats gehad. Op het terrein aan den Nieuwen Binn< nweg matchten de ver eenigingen »Unitas" en »Advendo". Twee spelers, de 16-jarige C. J. van Overbeek en een 16-jarige scholier liepen eikander tegemoet om den bal een schop te geven, waarbij de scholier met zijn rech terknie tegen den buik van Overbeek terecht kwam. De jonge O. werd door twee kameraden huiswaarts geleid on overleed Maandagmiddag, tengevolge van inwendige verbloeding der ingewanden. Op zijn sterfbed verklaarde O., dat geen der spelers schuld had aan hot ongeval. Van opzet of poging tot mishandeling is dan ook niets gebleken. Te Zutphcn is, naar men aan de »Z. C." me dedeelt, iemand aan het werven geweest voor den En- gelschen dienstde reflectanten werden ingepalmd met de belofte, det zij in Transvaal naar de Boeren konden overloopen. De politie is hiermee in kennis gesteld. Iter-Mister. Op de alhier gehouden najaarsvee markt waren 816 stuks vee aangevoerd. Handel traag, prijzen hoog. Ten behoeve van de scheepvaart heeft de Raad der Gemeente Uitgeest besloten een baken te plaatsen op het schiereiland Dijkerhemme in het Alk- maardermeer, en eene lantaarn op den dijk in de richting van de vaargeul in het Uitgeestermeer. Te Edenhout, bjj Brede, zal een groot krank zinnigengesticht gebouwd worden. Een uitgestrekt terrein is reeds aangekocht. Benoemingen. Benoemd tot heemraad van het waterschap Beem- ster de heer A. de Goede te Midden-Beemster. Tot secretaris-penningmeester van de banne »Eeni- genburg" is benoemd de heer J. Dam te Dirkshorn. Brandstichting. Onlangs kwam een bericht voor in een Friesch blad, waarin werd verteld dat een poging tot brandstichting in de kazerne te Leeuwarden was verijdeld. »De Stand" weet nu omtrent het gebeurde hot volgende mede te deelen: Het was in den avond van 17 Octden avond dat de generaal majoor Prins te Leeuwarden in het garnizoen was aangekomen om den volgenden dag inspectie over den troep te houden, dat omstreeks 8£ uur oen begin van brand werd ontdekt (een stroozak stond namelijk in brand) op een der onderofficierskamers, 't welk gebluscht werd door de wacht die gewaarschvwd was. Doch ruim 2 uur later, om 11 uur, werd door een der thuiskomenden weer brandlucht geroken en nu een verdieping hooger, bij een der bureaux, een tan elijk eind verwijderd van vorenge noemde onderofficierskamer. De wacht, in dezen weder gewaarschnwd, ontsloot de deur, want de fourier die bij nacht daar alleen verblijf houdt was nog niet thuisge komen en had te voren, des middags de deur gesloten, en jawel ook daar stond het nachtleger van bedoelden fou rier in brand, wat ook onmiddellijk werd gedoofd. Een nauwkeurig onderzoek heeft den dader niet aan het licht gebracht. Onderwijzers-salarissen. Door het Provinciaal Comité voor de salarisbe weging in Noordholland is op Zondag, 3 November a.s., in de Harmonie, een meeting belegd, ten gunste van het adres, dezer dagen door genoemd comité verzonden aan Gedeputeerde Staten dezer provincie. Terwijl het wettelijk minimum 1 400 was, werd toch in Noordholland geen lager aanvangssalaris dan f 500 aangetroffen, betaalden vele gemeenten f 550 of f 600. Nu het wettelijk minimum met f 100 is verhoogd, moet ook het feitelijk aanvangssalaris met f 100 stijgen moet dit voor de onderwijzers minstens f 600, voor hoofden vau scholen minstens f 850 bedragen. Toch worden nog door gemeentebesturen salarisrege- lirgen vastgesteld met een aanvangssalaris lager dan f 600. Het was de uitdrukkelijke bedoeÜDg van den wetgever, dat het minimum van f 500 alleen zou gelden voor die plaatsen, waar men het goedkoopst leeft. Men verzoekt ons mede te deelen dat zondag, den 3de dienst in de kerk der remonstrantsche ge meente zal worden vervuld door den heer ds. P. W. van Doorn van Hoorn. Tevens wordt nogmaals herinnerd dat de dienst in deze kerk, evenals in die der evang. iutli. gemeente, te lO'/jj uur zal aanvangen. Kolf- en Biljartwedstrijd. Aan den op den 29 in het eafó »de Nachtegaal", van den heer H. van der Sleesen, alhier, gehouden kolf- en biljartwedstrijd werd weder door vele personen deel genomen. Na een zeer geanimeerden strijd was de uit slag als volgtkolven, G. Harp Alkmaar le pr., met 136 punten; K. Booij, Krommenie, 2e pr., met 123 p.; J. J. Houtkooper, Alkmaar, 3e pr., mot 121 p.; M. Govers, Alkmaar, serieprijs, met 50 p.; b i 1 j a r t e n 0. Peetoom, Alkmaar, le pr.; C. SlotemakerOndcaispel, 2e pr.; P. Haringhuizen, Nieuwe Niedorp, 3e pr. Transvaalavond. Dinsdag, den 5, des avonds ten 8 uur, zullen de heeren O. <J. Coetsee, lid van den Volksraad, en «f. W. •Sanson, vrederechter te Dnlstroom, in het lokaal Har monie, een bespreking houden over het onderwerp: »In hoeverre zou het Boycot-plan der Zuid Afrikaansche zaak kunnen dienen Tot lid van het Dagelijksch Bestuur van de Banne Oudkarspel is herkozen de heer A. Halff', alhier. Waarborg. Benoemd tot essayeur bij den waarborg van gouden en zilveren werken te Leeuwarden de heer jhr. T. A. M. A. van Andring» de Hempenaer, controleur, alhier. Protestantenbond. In eene vergadering op Dinsdag, den 5 November, des avonds te 8 uur, van wege de afdeeling Alkmaar van den Nederlandschen Protestantenbond, zal als spreker optreden, met het onderwerp »De onsterfelijkheid der ziel", de heer ds. A. M. A. Keijnders, van Amsterdam. Hreps en dochter. Op Donderdag, den 7, zal in het lokaal Har m on ie, alhier, de heer Kreps met zijne dochter eene voorstelling geven. Bedriegen wij ons niet, dan zijn beiden nog niet eerder hier ter stede opgetreden. Niettemin zullen er weinigen onder onz6 stadgenooten ziju, die niet eens ge hoord of gelezen hebben over de wonderbaarlijke proeven door hen in alle oorden der wereld afgelegd. Wij vinden onder de persbeoordeelingen o.a. eene van de Prov. Overijs» selsche en Zwolsche Courant van 10 April van dit jaar, die wij hieronder afdrukken Gisterenavond werd in Odéon eene séance gegeven door den heer Kreps en zijne dochter en met telkens stijgende verrassing volgden wij de séance. Do geheugenproef, waarmede werd begonnen, is sterk door de uitgebreidheid van het aantal voorwerpen, dat genoemd werd. Zes personen schreven ieder 5 woorden op. Deze werden opgelezen en door mej. Kreps herhaald. En even daarop zegt zij de 30 woorden achter elkander en nog even later krijgen wij dezelfde woorden in om gekeerde volgorde. Er waren namen bij van dingen, die nu niet zoo dagelijks voorkomen. Deze proef pleit misschien nog meer voor haar voor stellingsvermogen dan voor haar geheugen, en het is mogeljjk zich althans te verbeelden dat men weet hoe 't gaat, maar de transmissie van gedachten, het her kennen van voorwerpen op een afstand, het noemen van

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2