No» 132 Honderd en derde jaargang, 1901 WOENSDA G 6 NOVEMBER. Buitenland. FEUILLETON. Nederland. Annie E. Holdswortk. Schrijfster van „Dolores." ALKMARSCJIË Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nnmmers f O,©O. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. COURANT. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER 8e ZOONVooidam C 9. Prinses Elisabeth van België, gemalin van prins Albert, is bevallen van een zoon, die den naam Leopold ontving. De aanstaande kroonprins en zijne moeder maken 't goed. DVlTSCHliAWD. De verontwaardiging over Cham berlain's redevoering houdt aan De professoren van de universiteit van Greifswalden hebben een protestmeeting bijeengeroepen. In den oproep daartoe wordt o.a. gezegd »De ongehoorde smaad, dien de Engelsche minister Cham berlain in zijn redevoering te Edinburg, Dnitschland, het Dnitsche leger en de wijze van oorlogvoeren in 1870/71, voor de voeten geslingerd heeft, mag niet onuitgewischt blijven, vooral niet van de zijde der Daitsche universi teiten, de historische kweekplaatsen van het nationale geheugen 1" Waarschijnlijk zullen meerdere Daitsche hoogescholen haar protest aan dat van Greifswalden paren. EAttEEAAD. De Engelsehe pers is zoo niet ver slagen, doch toch ter neer gedrukt door Benson's neder laag. En om de zaak nog erger te maken bevat de .Daily Mail" van zijn correspondent nit Pretoria van 12 Oct. een zeer neerslachtig schrijven, waarin deze o.a. zegt Noch de afkondiging der krijgswet in de Kaapkolonie, noch strengere maatregelen bij de behandeling van .ver raders" zullen in staat blijken een einde te maken aan den oorlog, die slechts op één manier kan worden be ëindigd, namelijk door geleidelijk afmatten der commando's en door de geregelde ma andelij ksche gevangennemingen en verliezen. Het zou dwaas zijn te denken, dat de jongste successen alleen in staat zullen zijn den oorlog spoediger te be ëindigen dan wij verwachtten. De oorlog zal nog een jaar of iets langer duren en zelfs dan zal de toestand van het land niet toelaten, dat in de eerstvolgende twee jaren veel troepen worden naar huis gezonden. Er zijn hier tal van HerzogsBrands en Kritzingers, die, zoo de Wet wordt gevangen genomenzijn plaats zullen innemen en in hun verlangen hun recht op hun nieuwe positie te rechtvaardigen zullen zij nieuw leven weten in te blazen aan de commando's door de energie hunner operaties." De Hertog en de Hertogin van Cornwallis troffen het slecht, dat hun thuiskomst juist samenviel met het bericht van BensoDS nederlaag, die op het talrijke publiek zichtbaar indruk had gemaakt. ERAAKRIJIi. Ofschoon de Sultan een beslnit heelt geteekend ter goedkeuring van de schadeloosstelling door Frankrijk in de zaak Lorando gtëischtheeft de Regeering haar tegenstander kennendegemeend de divisie Caillard, op weg mar de Turksche wateren, niet te moeten terugroepen. De heer Bapst deelde op last zijner Regeering aan de Porte mededat de iradé in zake Lorando slechts een onvoldoende oplossing geeft en dat admiraal Caillard derhalve last ontving zijn opdracht uit te voeren. ÊmWÈML TAST 65) Ze haalde haar broers bij de weide in, Tom had een brief voor haar, dien hij vergeten had bij haar af te ge ven. Catharina's bart zag Franklin's schrift, nog vóór haar oogen het couvert hadden bekeken. Ze nam haar brief mee om hem alleen te lezen, haar voeten sprongen over de zoden. Eindeljjk had hij toch geschreven .Want zie! de winter is voorbjj. De regen is heengegaan, de bloemen verschijnen op de aarde, de tijd van het ge zang der vogelen is gekomen.... Sta op, mijn geliefde, mijn schoone, en kom mede." Wat zon zijn brief te zeggen hebben 't Was onnoodig het zegel te verbreken, ze wist hot immers al! .Sta op, geliefde, en kom mede.'' Hij was onder dat langdurig zwijgen haar bljjven liefhebben en vertrouwen, zooals Jzij hem En nu was de winter met zijn zwjjgen voorbij.... Ze verstopte zich onder een brandenden bremstruik. De bloemen vlamden rondom haar, maar de struik ver brandde niet. De doornen prikten haar in de vingers, toen ze er tnsschen door kroop. Wat noodl Ze talmde met den brief, las het adres, kritiseerde het schrift, en knensde de duif der verwachting, vóór ze die geheel aan tong en gehemelte te genieten gaf. O, wat was deze vroolijke wereld opwekkelijk, waar de liefde hoog omhoog ongezien schetterde, en het succes aan alle kanten bloesemde En waren die twee ge daanten met zilveren pijlen daar ginder in de zon, waren het niet de jonge goden, die ten laatste op aarde neder daalden De Fransehe Regeering wil dus thans krachtig optreden en zich niet langer laten afschepen met vage beloften van den Sultan. De aangekondigde algemeene werkstaking der mijn werkers iszoo al niet voorgoedalthans voorloopig uitgesteld tot na de beslissing der Kamer over de aan hangige Regeeringsvoorstellen. KOID-AFRIKA. Opnieuw hebben de Engelschen een flinke nederlaag geleden, waarvan het eerste bericht den 4 te Londen ontvangen werd. Volgens de uitvoerige telegrammen heeft het gevecht zich als volgt toegedragen. Botha trok van de Zoeloelandgrens naar het noorden terng met zijn mannen en vereenigde zich met een groot commando dat daar was bijeengebracht. Vervolgens wachtte hij een gunstige gelegenheid af om Benson's colonne te overweldigen, welke gelegenheid hij bij Baken- laagte vond. De gezamenlijke Boeren macht wordt op duizend man geschat. De aanval werd eerst ondernomen op Benson's achterhoede op 30 October, terwijl de colonne op marsch was. De vijand beroofde de achterhoede van twee kanonnen, maar het was hem onmogelijk die stukken in zijn bezit te krijgen. Kolonel Benson werd in den aanvang van het gevecht doodelijk gewond. Majoor Wools Sampson nam het bevel over en verzamelde dadelijk zijn trein, waarin hij ten volle slaagde. Vervolgens nam hij een verdedigende stelling in binnen 500 yards van eenige schansen die door de Boeren waren gereed gemaakt, De beide kanonnen waren zoo goed geplaatstdat geen van beide partijen ze kon bereiken hoewel de Boeren wan hopige pogingen deden om de geheele macht te over weldigen door herhaaldelijk storm te loopen op de Britsche linies. Zij werden even dikwijls met zware verliezen teruggeslagen. De verdediging werd hardnekkig en met succes deu geheelen volgenden dag en nacht volgehouden, totdat kolonel Barter van Bnshmanskop na een heelen nacht marcheerens in den ochtend van 1 November ontzet brachtwaarop de Boeren aftrokken. De verliezen der Engelschen zijnvoor zoover bekend en jnist opgegeven, 11 officieren, behalve kolonel Benson gesneuvelden 15 gewoudbijna allen ernstig; verder 58 man gesneuveld en 156 gewond. Het verlies der Boeren wordt opgegeven als zeer zwaar, ja zelfs 300 a 400 man maar wij kennen thans bij ervaring de waarde dier Engelsche becijfering. De i-Liberté" ontving een telegram uit Kaapstad via Lissabonvolgens hetwelk de Boeren zich zonden hebben meester gemaakt van een remonte-kamp niet ver van Kaapstadwaar de Engelschen eenige duizenden paarden bijeengebracht hadden. Spoorwegongeluk Een spoortrein met het personeel, de paarden en al het materieel van Buffalo Bill's circus is door een ongeluk te Linwood, in Zuid-Carolina, vernield. Er zijn 110 paarden gedood, waaronder een dat f 12,500 waard was, en honderd andere gewond. Of er menschen gedood en gewond zijn wordt in het eerste bericht niet gemeld; wel dat Buffalo Bill zelf onge deerd is. De geheele schade door hem geleden, wordt geschat op f 150,000. Hofberichten. Prins Hendrik heeft deelgenomen aan de schiet- en jachtfeesten op de goederen van den Prins von Wied, ter viering van den St.-Hubertasdag. De Prins werd aan het station opgewacht door Baron Bentinck, len stalmeester van H, M. de Koningin, en reed vervolgens in open rijtuig naar het landgoed »Raap- horst." Het feest van deu eersten dag werd besloten met een maaltijd in het restaurant Van der Pijl. De Prins blijft tot Woensdag in Den Haag. Ten Paleize is de vlag geheschen, welke vroeger gevoerd werd door den Kroonprins en Prins Alexander, hierin van den Koninklijken Standaard'afwijkend, dat het Nederlandsche wapen op de witte baan is aangebracht op een oranjegrond of veld. President Rruger. Men meldt nit Hilversum, dat de omgeving van President Krnger gaarne zou zien, dat hij dezen winter, vooral wanneer deze strenger wordt, zijn verblijf zou gaan vestigen in het zuiden van Frankrijk, tot bestendi ging van zijne goede gezondheid. Indien de President daarin toestemt, dan zou zijn vertrok uit Hilversum nog in deze maand geschieden. De gedenksteen voor Mr. H. J. Coster. Den 4-had te Leiden de plechtige onthulling plaats van den gedenksteen aangebracht in den voorgevel van het Universiteits-gebouw ter herinnering aan Mr. Herman Jacob Coster, een der eerste slachtoffers van den oorlog in Zuid Afrika. In tegenwoordigheid van een aantal belangstellenden, o.a. van den Minister Kuyper, de heeren Wessels, Wol- marans, Leyds en Koopmans van Boekeren als vertegen woordiger van den Consul-Generaal van Zuid-Afrika, en de heer Canneel, Vice-Consul van Transvaal, hield Mr. G. Vissering een rede, waarin hij den persoon en de ver diensten van Mr. Coster in herinnering bracht. Bij de onthulling waren twee zoontjes van wijlen mi'. Ooster aanwezig. De oudste van hen trok het gordjjn, dat den steen *aan het oog onttrok, bij de onthulling op zijde. Het herinneringsteeken is vervaardigd van hardsteen, rnim 2 meter hoog bij 1.20 en geeft in Gothieke letters de voornaamste data te lezen nit Coster's leven. Daar onder staat dan verder: Hij werkte en stierf voor den Hollandsehen naam en voor het heil van zijn nieuw Vaderland. Eere zij zijner nagedachtenis." De directie van den stoombootdienst „Alkmaar Packet" heeft door het beslnit van den Zaandamschen gemeenteraadwaarbij haar te beginnen Maan dag 4 November het gebruik van den steiger aan de Prins Hendrikkade werd ontzegd, den dienst niet behoe ven te staken. Ze brak het couvert open eu trok met een zenuwach- tigen glimlach den brief er uit. Lieve Miss Fleming, Ik zend u het manuscript van een Geschiedenis der Arbeiders-Beweging, die ik geschreven heb. Bates en Bul len hebben het al aangenomen - maar waarschijnlijk zult u het wel graag eens willen zien, voor het ter perse gaat. Uw toegenegen Richard Franklin. National Liberal Club Londen, W. Daar zat Catharina, met den brief nog in haar hand. Er lag zelfs een glimlach op haar gelaat, de schemering na zonsondergang Ze had haar hart in de hand ge nomen, en zag het den laatsten adem uitblazen. Die roode vlek waar de brem haar had geprikt, was haar levens bloed Franklin had eveneens een Geschiedenis geschreven, dns zon de hare overbodig zijn, In ieder geval zon deze geheel worden overschaduwd door den glans van de zijne. Het succes, dat ze reeds vóór zieh gezien had, zou haar nimmer ten deel vallen.... Wat deed het er toe! Ze zon wel honderd zulke successen kunnen zien verdwijnen en geen vin verroeren voor de wegtrekkende gestalten Maar de Liefde was heengegaan Ze had haar tem pel gebouwd, en er waren muren verrezen van marmer overdekt met gond. Die groote ruimten waren overgoten door het licht eener mystieke Tegenwoordigheid die zij voor de Liefde zelve gehouden had en de god der Liefde was niet gekomen naar zijn tempel. Lang geleden had ze een visioen gehad van twee goden die door het maanlicht voortwandelden. En toen de dag kwam had ze gemerkt dat het enkel ondeagende jongens waren die de bloemen vernielden. Hier weer een herhaling van datzelfde hij had al haar festoenen neergehaald Was dat de brief van den man aan de vrouw, die hij liefhad En dat na zoo lange maanden van stilzwijgend heid en scheiding Hiernit sprak geen liefde ja zells vriendschap zou meer hebben gegeven dan deze koele woorden... Ze had brood gevraagd en liefde had haar een steen gegeven En de winden huilden en de regens sloegen en water- stroomen kwamen en het huis, dat ze gebouwd had viel. En zijn val was groot. Thuis vond ze Franklin's manuscripten ze nam het mee om ongestoord te kunnen lezen. 't Was eenvoudig een lang pamflet een eenigszins onvolledig resumé van de geschiedenis der Arbeiders beweging zoo iets als Catharina zelf kon geschreven hebben vóór ze haar zorgvuldige onderzoekingen in het Museum gedaan had. Het toonde de versleten kleederen, die het volk bedekten maar zijn voorstellen om die te verstellen waren onpraktisch en zelfs sentimen'eel. Som migen dier zinnen hadden een bekenden klank in haar ooren maar ze herkende ze niet als de echo van haar eigen redevoeringen de gevoelsuitingeu uit de dagen van haar optreden Dj levendigheid was van haar gelaat verdwenen; het hield nu het midden tnsschen zekerheid en vrees Franklin kon niet falen En toch wat ze hier voor zich had was mislukt Ze kon niet bevroeden, dat dit scherpe verstand was ver stompt onder dea invloed van het wantrouwen, dat hij koesterde en aankweekte dat het verlies van geloof in de vrouw, had geleid tot een verzwakt geloof in de zaak, die hij liefhad. Franklin's hart had ingewerkt op zjjn brein tot schade van zijn boekhet was zijn kennis en macht en enthousiasme onwaardig. Het zou weinig uit werken voor de zaakeen machtelooze pijl, die vóór het doel neerviel. Zoo waren er reeds vele gemikt op het doelwit van de Arbeiders-quaestie. Catharina's hart kwam in opstand bij de gedachte, dat Franklin's pogen zou mislukken even goed als dat van anderen Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1