4 w 11! II i f'l Laatste Berichten. Stadsberichten. ■Hi I MB 'IS i De Oorlog in Znid-Afrika. 1 De steiger aan de Hoogendijk, welke reeds sinds jaren als zoodanig geen dienst meer heeft gedaan, werd in allerijl in gereedheid gebrachteen ploeg van ongeveer dertig arbeiders hebben nacht en dag, en ook Zondag net kracht gewerkt om dit doel te bereiken. Toen Maandagmorgen de eerste boot 6.35 vertrok, waren én steiger én toegangsweg in zoover gereed, dat de rei zigers zonder hinder de boot konden bereiken. Zaterdag was per strooibiljet medegedeeld, dat op bo venstaande wijze de dienst zon worden geregeld. De uren, welke in die mededeeling vervallen werden ver klaard, werden Maandag toch vervuld, zoodat de dienst op de gewone wijze verricht wordt. Sybekarspel. De onderwijzerstractementen zijn hier met 1 Januari a.s. bepaald als volgt: De tegen woordige hoofden ontvangen f 1000 's jaars de tege moetkoming in huishuur is voor den onderwijzer te Benningbroek op f 50 's jaars bepaald. Overigens de tractementen van het hulppersoneel volgens de wet. Akersloot. De raad dezer gemeente heeft de vol gende salarisregeling vastgesteld Voor de hoofden van scholen is het aanvangssalaris f 750 met 6 vijfjaarlijksche verboogingen van f 50, zoodat de jaarwedde na 30 dienstjaren f 1050 bedraagt. Voor de onderwijzers is het aanvangssalaris f 500 met 6 vjjfjaarlijksche verhoogingen van f 50. Voor gehuwde onderwijzers boven de 28 jaar is de tegemoetkoming in de huishuur op f 50 bepaald. De administratie aan de gemeentelijke gasfabriek te Tiel schijnt danig in de war te zijn. Een accountant is opgedragen ze in orde te brengen. De boekhouder heeft met November eervol ontslag aangevraagdde directeur tegen 1 Mei. Smokkelhandel. In eene zitting der commissie welke belast is met het onderzoeken van de grieven der grensbewoners welke in Belgie langs de Nederlandseh Belgische grens gemeenten gehouden wordt werd door een der spre kers medegedeeld dat elk jaar van Knokke naar Ant werpen, ruim honderdduizend jonge varkens over de grenzen gesmokkeld worden. Kiene uitvinding omtrent de veiligheid op de spoorwegen bij mist van den conducteur Al van de H. IJ. S. M. is door de Dnitsche spoorwegen aange nomen oetrooi is aangevraagd, N. R. Ct. militieraad. Tot militaire leden van den Militieraad in Aoord- liolland zijn bij Min. beschikking van 31 October j.l. benoemd 1ste, Amsterdam, lid luit kolonel Klasing, te Amsterdam; plaatsverv. Vetter, luif.-kol. idem; 2de, Haarlem lid luit.-kol. van Steenhardt Oarré, te Haarlem; plaatsverv. kapitein Cheries idem Alkmaar lid luit.- kolonel Geel, te Hoorn plaatsverv. kapt. OkhuyzeD. id. Israëlitisch Sanatorium. Door de Israëlitische geestelijkheid hier te lande is ruim f 13.000 bijeengebracht voor de oprichting eener Israëlitische afdeeling aan het Sanatorium te Hellendoorn, Zij acht met dit bedrag haar doel bereikt. Ook voor het Sanatorium te Oranje Nassauoord is men in onderhan deling om eene Israëlitische afdeeling daaraan te ver binden. (Arnb. Ot.) Boterhandel. Men schrijft aan het N. v. d. Dag van de Belgi sche grenzen Ondanks het invoerrecht van 10 cent per kilo en de keuring aan de grenzen blijft onze handel in Doter met, Belgie zeer levendig en is in de laatste maanden eer toe- dan afgenomen. In Juli van dit jaar werden ingevoerd 259,679 kilo gram, in Augustus 270,355 kilogram, terwijl volgens de laatste officieele gegevens de invoer in de maand Sep tember bedroeg 311.719 kilogram. Daarbij is natuurlijk niet gerekend de boter, welke in potten en korven frau duleus over de grenzen gevoerd wordt. De geheele invoer langs de grenskantoren bedroeg in de negen eerste maanden van dit jaar 2,588,841 kilo gram. Over hetzelfde tijdvak van 1900 bedroeg die in voer 2.686 851 kilogram en over 1899 2.887.315 kilo gram zoodat de invoer zoo wat constant bl ft. De 300.000 kilogram, die in de 9 eerste maanden van dit jaar min der ingevoerd zijn dan over hetzelfde tijdperk in 1900, worden wel door den smokkelhandel aangevuld. Al deze boter komtwel is waar, niet uit ous land, maar toch voor verreweg het grootste deel. In 1900 kwamen van de 3.632.494 kilogram ingevoerde boter er 2.848.426 kilogram uit ons land, dus ruim 3/4 deel. De uitvoer bedroeg in de maand September 1.1. 196.690 kilogram tegen 202.137 in de maand Augustus. De geheele uitvoer over de negen eerste maanden van dit jaar bedraagt 2.065.848 kilogram. Deze boter gaat meest naar het Noorden van Frankrijk. Dat België bij zulk een uitvoer nog zooveel boter uit ons land krijgt, is wel een bewijs, dat onze boter daar goed aangeschreven staat. De voor name Belgische familiën en groote restaurateurs bedienen zioh hoofdzakelijk van Holandsche boter. Zij wordt op de markten tegenwoordig verkocht tegen fr. 3 tot fr. 3,20 per kilogram. Dr. tt. C. van Tienhoven, f Te 's Gravenhaga is na eene ongesteldheid van eenige weken overleden de heer dr. G. C. van Tienhoven, lijfarts van H. M. de Koningin en lid van den gemeen teraad van 's Gravenhage. De overledene was tevens lid van den geneeskundigen raad in Zu'dholland en ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. motorrijtuigen. Verschenen is het voorstel van Ged. Staten van Noordholland tot het vaststellen van een reglement op het rijden van motorrijtuigen met rapport van de com missie namens welke de heer G. A. van Hamel rapport heeft uitgebracht. Hieraan is ontleend dat de wensche- lijkheid van een reglementeering algemeen wordt erkend. Uit den aard der zaak kan echter zoodanige regeling het best geschieden door den Rijks wetgever. Nu echter het ontwerp eener wet is ingetrokken is er geen reden om de reeds door andere provinciën gegeven voorbeelden niet te volgen. (Handelsbl Haringkarspel. Den 2 vergaderde de gemeente raad, en beno -mde tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim te Waarland den heer P. Stoop, in de plaats van dtn heer S. Ligthart, die voor zijne benoeming had bedankt. Een adres van onderwijzer (essen) om eene betere regeling hunner jaarweddenvast te stellen zal wor den Dehandeld in een volgende vergadering. Nog dezen winter zal avondschool worden gehouden, mits zich aan iedere school mintens 6 leerlingen aanmelden. Van de verplichting tot het geven van onderwijs in de vrije en ordeoeleningen der gymnastiek zal wederom voor vijf jaren vrijstelling worden aangevraagd. De uit betaling der premie voor het dooden van ratten zal na den 9 worden gestaakt. De vergadering werd door zes leden bijgewoond. De beer G. Groot was afwezig. Stompetoren. Aan het hulpkantoor werd gedu rende de maand October op de Rijkspostspaarbank inge legd f 1281,48s in 18 inlagen en terugbetaald f 1090. Warmenhuizen. Op de voordracht voor hoofd der school alhier, werden alfabetisch geplaatstC. Baas, hoofd der school te Zijdewind, S. de Boer, onderwijzer te Den Burg op Tessel, W. H, Houwen, hoofd der school te Zuid-Eierlaud, W. Sejjers, hoofd der school te Schel linkhout, J. W. G. Slnijter, hoofd der school te Wilp, gem. Voorst, G. Zijlstra, onderwijzer te Schagen. Schagen. Den 3 gaf de Schager rederijkerskamer in de tooneelzaal van den heer J. Vader hare 1ste winter- uitvoering. Het programma bestond uit »Een gedwongen huwelijk", tooneelspel van H. P. Bondier en »Het be drogen drietal", blijspel met zang van M. J. Gillissen. De rederijkerskamer verschafte ook nu weder aan het talrijk opgekomen publiek een genoeglijken avond. Barsingerhorn. De motorbootdienst K o 1 h o r n Schagen is nn cp 4 November aangevangen. Men vaart driemaal daags op gewone dagen donderdags en vrijdags (Schager- en Alkmaarsche markt) wordt de dienst naar behoefte voor die dagen gewijzigd. Kn het Westen. ZEERUST, 29 Oct. De colonnes van.generaal Methuen en kolonel Von Donop zijn gisteren hier teruggekeerd na een succesvollen marsch door het district. Lord Methuen is ook tot de Elandsrivier door Rustenburg getrokken. De colonnes hebben vele gewassen verwoest, 700 runderen, veel andere voorraden, tal van wagens buit gemaakt en elf gevangenen genomen. Kemp en De la Rey kregen een gevoeligen klap in den aanval door ben op 24 October bij de Groot-Marico rivier ondernomen. Men gelooft dat de verliezen der Boeren meer dan honderd bedragen, waarbij bijna de helft aan dooden. De Boeren slaagden niet in hun hoofddoel, dat was de kanonnen van Von Donop's colonne te nemen. Do colonnes namen acht Boeren gevangen, en doodden of verwondden er vier. Iu de Kaapkolonie. ALIWAL NOORD, 2 Nov. Een patrouille onder kapi tein Walker van Taylor's colonne nam gisteren bij Wol- vekep 21 g.vangenen met 17 geweren en 500 patronen benevens eenige paarden. Onder de gevangenen is de ge heele familie Duplas, die onlangs veel last heeft veroor zaakt. De patrouille is nog uit. Ons eenig verlies was een man licht gewond. Wegens de regens is de Oranje rivier op het oogenblik endoorwaadbaar. WORGESTER, 4 Nov. In den vroegen ochtend van den len November werd een afdeeling van 17 man van de bereden troepen van het district Worcester op zes mijlen van Constable verrast en gevangen genomen door een commando Boeren, nadat de Engelschen hun munitie hadden verschoten. Drie man die op verkenning uit waren ontkwamen. Benson's nederlaag. PRETORIA, 4 Nov. De Boeren hebben beide kanonnen van kolonel Benson's achterhoede medegenomen. He boycot.. GENUA, 4 Nov. Een bijeenkomst van dokwerkers heeft zich verklaard vóór het boycotten van Engelsche schepen, AT J KJ H. Blijkens uit Indië ontvangen telegrafische berichten zijn se iert de jongste mededeelingen bij de krijgsverrich tingen in Atjeh en Onderhoorigheden gewond de lste luit. der infanterie E. Townsend. In Djambë, licht ge wond O. V. Prokopovics en de fuseliers A. v. d. Weerd, J. H. P. Koch en L. K Vanbezebere. Huishoud- en Industrieschool. Tot directrice van bovengenoemde school i3 be- noemd mejuffrouw R. van Blgch, te 's Gravenhage, met ingang van 15 November a.s Schutterijkader. Zondag, den 3, werd in de Nienwe Doelen, alhier, eene vergadering gehouden door de leden van het comité belast met de oprichting van een Noordholland- Bchen Bond van Kaderleden en Oud-Kaderleden van de d.d. schutterijen in deze provincie. Vertegenwoordigd werden de gemeenten Amsterdam, Alkmaar, Hoorn en Enkhuizen. Statuten en reglement werden samengesteld en bepaald, dat op 15 December a s. alhier eene algemeene vergade ring zal worden gehon en, om de oprichting tot stand te doen komeD. Het hoofddoel, wat de oprichters beoogen, is, om, nu de schutteiijen zuilen verdwijnen, hare afge dankte kaderleden zoo lang mogelijk als scherp-schietende schutters bij elkander te houden. Badhuis Witte Kruis. In de week van 28 Oct. tot 2 Nov. zijn in het bad huis van het Witte Kruis genomen 42 kuipbaden, 69 regenbaden le kl. en 95regenbaden 2e bl., te zamen 206 baden. Provinciaal Comité voor de salaris-beweging ln Aoordholland. Namens bovenstaand comité werd Zondag, den 3, in »de Harmonie'' eene vergadering gehouden, die zeker goed bezocht genoemd mag worden. De voorzitter heette de aanwezigen haitelijk welkom en verheugde zich er in dat eene oproeping, ook zelfs na een te voren bekend program, op onderlinge comité's of per ciiculaire besproken, niet onnoodig bleek. Immers het vrij groot getal bezoekers bewees dit en zijn eerste wensch zon wezen: mogen de resultaten evenredig zijn aan de mate van dit bezoek.'' De bedoeling was geweest, niet een paar leden van 't comité uit te noodigen, maar den heer van Dalen en nog iemand andersbuiten het onderwjjs staande. Beide beeien waren echter verhinderd en das moesten zij die 't adres onder teekenden zich in hunne plaats stellen. Met den wensch dat de verga derden zich daarover niet zouden beklagenkreeg het woord de voorzitter van 't comité, de heer F. L. van Ossendorp. Ingekomen waren bewijzen van sympathiebehalve van verschillende collega'seen van den schoolopziener Galkoen den Bond van Oost-Zaan dien van Rotterdam en een van 't Hoofdbestuur van den Bond van Neder- landsche Onderwijzers. Spr. begon met de beweringAls men gelezen heeft boven 't programma »salaris-beweging", zal men zeggen: is die alweer aan de orde In 1895 reeds hield de Bond daartoe een grooten meetingin 1896 had eene gelijktijdige adresbeweging plaats in ons land in 1898 volgde daarop nog een dergelijke meetingdie in Mei van 1901 nog eens werd herhaald, en moet er nn alweer een salaris-meeting plaats hebben 't Is wel jammer en treurig genoeg, vindt spr., dat men nog niet tevreden kan zijn en zich met kracht moet gaan wijden aan alles wat tot eene betere regeling dienstig kan zijn. En of 't noodig is Gelukkig wordt, het getal steeds grooter dergenen die zelfs onder hooggeplaatste personen over tuigd zijn dat de finantieele toestand der onderwijzers grooten invloed moet hebben op den toestand in de school. En hoe kan dit ook andersvraagt spr. Als de lichamelijke voeding voldoerde ware, en het aantal leer lingen niet te grootdan nog zou de positie van den onderwijzer niet tot zijn recht komen. Hij toch heeft bij zijn werk behoefte aan vrijheid, zijne gedachten zijn vaak enkele oogenblikken by zijn finantieelen toestand en dit maakt indruk op het humeur en de geneigdheid van den ouderwijzer vóór zijne klasse. Dit is ook bij autoriteiten bekend en o. m. hebben de Zwitsersche schoolopziener Thomas Scherr en velen in Dnitschland, Carlson in 't Zwabischezelfs in Ne derland minister Goeman Borgesins 14 Decem ber 1897, zich zoo o/er de finantieele zorgen nitge- laten. Alweer komt Nederlacd echter ten achteren in Zurich kan men bij een minimum van 750 klimmeD tot J 1100 en hier, trots 's ministers overtuiging, is 't minimum met verplichte hoofdacte nog slechts f 950. Hoe treurig is nog in ons land de salarieering onder ve!e voorbeelden dezevan de onderwijzers genieten 249 van de 10000 nog beneden de 500 en zelfs nog een derde der Hoofden van scholen geniet een minimum van 700. Een en aüder had misschien uitgeloktde noodvoor- stelling als die van Schagetr, die veel bederven, bij elke categorie te kort geven en bij Min. beschikking waar schijnlijk nog kunnen verminderen. Door den heor Ketelaar voorgestelde vergoeding voor woninghunr na eenige wijzi ging aangenomen, had bij enkelen de vraag doen rijzen: is 't nu nog noodig, dat ge weer vergaderingen over dit vraagstuk belegt. Als antwoord daarop verwijst spr. enkel naar de Bode, waarin de zwarte lijst doet zien dat er gemeenten zijn die zeker niet meer zullen geven, maar zelf de snbsidie nog gedeeltelijk in den zak willen steken. Dit bewijst o.a. de Schager Courant van 27 Oct. 11. van Hoogwoud. In OteGeek komt ook de f 400 niet ten goede aan 't onderwijs, daar men f 100 uitkeert en f 300 behoudt. In Nienwe Niedorp bij eene subsidie vau f 500 vond men 't ook niet noodig zulk een voor deeltje geheel te besteden. Een ander raadslid, die daar over een opmerking ontving, vroeg heel leuk of men andere onverwachte voordeeitjes dan soms ook aan de schoolmeesters moest geven, enz. enz. Spr. vond het be paald noodig te zorgen, dat iets dergelijks in 't vervolg niet kan. Maar zoo vraagt hij verder, hoe kan 't toch, dat die gemeentebesturen zoo weinig voor 't onderwijs over hebben? Twee hoofdoorzaken veronderstelt hij I slechte overeenstemming tusschen gemeente en 't rijk, en II gebrek aan inzicht dat de gemeenteraden soms ken merkt, en waaruit helaas vaak onwil geboreu wordt. Na nog eene berekening, van de noodzakelijkste uit gaven, die bewijzen, dat een minimum van ten min3te f 600 allernoodzakelijkst is en de verklaring dat deze over tuiging reeds lang gevestigd maar helaas niet door betere regelen gevolgd is, vraagt spr.wat, aan een en ander te doen En nu noemt hij verschillende middelen n.l. den invloed van de pers, die bjj herhaling en met nadrnk op de rechtmatige grieven kon wijzen, en raadt den aan wezigen aan, eens te bedenken welken invloed er is uit te oefenen bij periodieke verkiezingen, men bedenke de gevolgen in Zwolle, Haarlem, enz. Ook beveelt bjj ten sterkste aan zich bij vermeende onbillijkheden, als bijv. van Hoogwoud onverwijld te wenden tot Ged. Staten en steeds aan alles wat de zaak van nut kan zijn,'t zij goede of minder goede handelingen van gemeentebesturen, zoo veel mogelijk publiciteit te geven. Mocht dit, zooals belaas genoeg gebeurt, niet direct ten goede keeren, men zou dan toch zeker niet meer behooren te zeggenoch ver geef het hun want ze weten niet wat ze doen. Na de panze bekwam de heer Jac. Jansen het woord die boven zijn rede meende te moeten plaatien 't School kind. 't Deed spr. steeds onaangenaam aan wanneer hij las over aanvragen om booger loon vooral bij den arbeider. Steeds rees bij hem de vraagwat moet de oorzaak zijn, overschatting van de zjjde der arbeiders of geringschatting van den kant der patroons. En hoe ging 't in den regel bij de onderwijzers de overtuiging is daar vrij algemeen, dat de giief ontstaat door slechte waardeering die haar oorzaak vindt in: onbekendheid met het onderwijs. Om voorbeelden te noemen, wanneer profiteert de onderwijzer van zijn pensioen Wanneer hij zijn kinderen en kinds kinderen heeft mogen zien opgroeien, nl. op 65 jarigen leeftijd. Zegt de wet niet't aantal onderwijzers wordt geregeld naar 't aantal kinderen en niet naar't aantal klassen Er wordt zelfs gesproken van kleinere scholen, die minder bezoldigd behoeven te worden dan grootere scholen en wat moet een onderwijzer aan zulk een kleinere school doen Hij moet zich nu verplaatsen in den toestand der leerlingen van 12 jaar, een oogenblik later zich weten te voegen naar de ontwikkeling der leerlingen van 9 jaar om iD 't volgende half nur weer te zijn, gelijk aan kinderen van 6 of 7 jaar. In welk een toestaud, vraagt spr., moet zoo'n wankelbaar hoofd verkeeren, vooral als het daarbij nog gekweld woidtdoor finanticeie zorgen Men zon zulk een onderwijzer eigen lijk hooger moeten schatten, dan het boold van een groote school. Maai zegt men als echte Nederlanders »'t Is altijd zoo geweest en 't zal wel zoo blijven." Vud de jonge onderwijzers verlangen de vroede man nen, b.v. die te Amsterdam, eerst proeven van bekwaam- eid, voor ze hun, hnnDe dierbare panden toevertrouwen.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2