Honderd en derde jaargang. 1901. V R IJ D A G 8 NOVEMBER. G-roote Paardenmarkt Woensdag 13 November a.s GROOTE SCHEIMARKT Woensdag 20 November a.s. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. De Oorlog in Zuid-Afrika. i NO. 133. Eerste blad. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,805 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam 0 9. Telefoonnummer 3. DUIT8CHK*A1VD. De Keizer heeft naar aanleiding van den terugkeer van het expeditiekorps uit China een legerorder uitgevaardigd, waarin hij dat korps zijn vollen warmen dank betuigt en zegt: »Het korps heeft de ver wachtingen, waarmede het door mij werd uitgezonden, verwezenlijkt en aan den ouden roem vau de Duitsche wapens nieuwe ter toegevoegd." Over de zeer kostbare sterrekundige instrumenten ie Peking buitgemaakt en naar het vaderland modegenomen, zwijgt de Keizer geheel. Volgens een telegram is de tweede curator in het faillissement van de Leipzigur Bank, justitieraad Barth, verdwenen. De familie wijt de verdwijning aan storing in de geestvermogens tengevolge van overwerken. BlSGBIiA.lSD. John Morley heeft andermaal in een redevoering, ditmaal te Forfar, den Znid-Afrikransehen oorlog behandeld. De spreker legde bij deze gelegenhe d den nadruk op het groote gevaar, dat Engeland loopt door de vermeerdering van zijn schuldenlast. Aan de hand van cijfers, ontleend aan de .Economist", toonde Morley aan, dat dé gewone uitgaven, niet meegeteld de oorlogs kosten, gemiddeld met 28 millieen zijn gestegen ge durende de laatste jaren eenmaal zelfs met 32 millioen indien men meetelt het inhouden der schulddelging. Deze vermeerdering, zeide Morley, beteekende een nationaal gevaar. Deze redevoering, samenvallende met eene van den minister van financiën Hicks-Beach, waarin nieuwe be lastingen voorspeld worden, draagt er weinig toe bij de gedrukte stemming van de Engelsche pers op te monteren. De .Morning Leader" weet te berichten, dat het departement van oorlog generaal Buller formeel heeft verboden, den tekst te pubficeeren van zijn heliogram aan generaal White. Hierdoor is generaal Buller natuurlijk van alle mid delen van verdediging beroofd, en de regeering kan de zaak smoren, door gebruik te maken van Buller's besef van discipline. Maar al buigt Buller voor het gezag, dit zal niet ver hinderen, dat het geval bij de opening van het Parlement ter sprake gebracht zal worden. In den loop dezer maand zullen uit Halifax een batterij van zes Maxim-kanonnen en driehonderd artille risten naar Zuid-Afrika vertrekken. Tegelijkertijd komt nit Canada de tijding, dat het aanbod tot hulp verleening in Mei jl. gedaan om nog meer be reden troepen voor Zuid Afrika te leveren, nog steeds gehandhaafd wordt. Uit Simla (Eng.-Indië) wordt bericht, dat de stam der Mashoeds een afdeeling Engelsch-Indische troepen, uit 32 man bestaande, heeft aangevallen, terwijl deze het escorte van een topografische expeditie ging aflossen. Der tien cipayes werden daarbij gedood, terwijl de Engelsehen slechts enkelen hunner aanvallers in handen konden krijgen. FJRA1RHRIJH.. De Regeering schijnt 't met Turkije werkelijk ernstig te meenen. De Franscbe zaak gelastigde de heer Pabst overhandigde aan Tewfik- pacha een krasse nota waarin wordt gezegd dat ten gevolge van de uitvluchten en aarzelingen der Porte de Fransche Regeering voor het herstel van de diplomatieke betrekkingen eischt de wettelijke erkenning van de Fransche scholenvan de weldadige en godsdienstige inrichtingen verder de onmiddellijke uitvaardiging van firmans voor den wederopboaw of het herstellen van de inrichting die tijdens de onlusten van 1894 en 1896 werd verwoest en voor de erkenning van den Chaldeeuwschen patriarch. De nota zegt verder dat ingeval de Porte nog langer aarzelt, de Fransche Regeering hoogere eischen zal doen gelden. Intnsschen is admiraal Caillard te Mytilene aangekomen en heeft hij aldaarzonder tegenstand te ontmoeten troepen ontscheept. In Toulon is men intnsschen ijverig in de weer zich voor te bereiden op alle mogelijke gebeurlijkheden en zoo noodig het eskader van admiraal Caillard te kunnen versterken. Twee kruisers .Dn Chayla" en .Cassard" liggen reeds onder stoom en de kruisers .Bouvet" en .Jauré Quiberry" worden eveneens in gereedheid gebracht De .Echo de Paris" verneemtdat dr. Heymans te Mentone een villa heeft gehuurd, bestemd als winter verblijf voor President Kroger. KUID-AFRIIiA. Omtrent de nederlaag bij Baken laagte wordt niets anders gemeld dan dat de beide kanonnen in handen der Boeren bleven dit bericht op zichzelf zegt trouwens genoeg De wekelijksche opgave van lord Kitchener van 4 November luidtSedert 28 October bedragen de Boeren verliezen 28 dooden 11 gewonden, 275 gevangen 23 overgaven. Buitgemaakt 230 geweren, 21,500 patronen, 112 wagens, 150 paarden en 1400 stuks vee. Hieronder zijn niet begrepen de verliezen der Boeren bij den aanval op Bensons colonne. Hiertegenover staan aan Engelsche verliezen van 28 October tot 4 November 119 gesneuveld of aan ziekte gestorven125 gewond waarbij ook de -verliezen bij Bakenlaagte nog niet geteld kunnen zijn. Gedurende de geheele maand October bsreikten de verliezen de onrustwekkend booge cijfers van 159 voor de buiten geyecht gestelde officieren en 2610 voor de manscbappen. .The South African News" van den 9 October schrijft over de concentratiekampen »Wij wachten allen met belangstelling op het verslag van het Dames-Oomité voor de vluchtelingenkampen, maar wie in de .Cape Times", wekelijksche uitgave, een paar weken geleden een photographie gezien heeft van de .groep Boeren-vluchtelingen, die de inspectie der dames commissie afwachtte", zullen wel hun eigen meéning ge vormd hebben over het afdoende van zulk een inspectie. De oppassers in het kamp hebben blijkbaar kennis ge kregen van de komst dar commissie want de vluchte lingen waren in gelid getreden voor de inspectie als soldaten of arme stakkers voor de bedeeling." Ia verband met bovenstaand bericht, zoo zegt 't .Han delsblad", is het niet onbelangrijk te vermeldendat iemand, pas uit Zuid-Afrika teruggekeerd, de mededee- ling naar Holland brengt, dat de kampen 14 dagen voor het bezoek der damescommissie eerst alle waren geïn specteerd en in orde gemaakt door een Engelsch dokter. Ben tramongeluk. Een ernstig ongelnk is de vorige week gebeurd met een tramwagen die van Elberfeld naar Remschaid reed. De weg gaat op en neer en bij een sterke helling wei gerde de rem, zoodat de wagen pijlsnel langs de vochtige sporen omlaag reed, beneden ontspoorde, een muurtje omver reed en met het achtereind naar boven in bet water neerplofte. Slechts met een groote moeite gelukte het bij het 1 cht van een paar stallantarens de reizigers die opeengehoopt lagen, met een ladder door den eerst stak gehakten zijwand, van verdrinken te redden. Twee hadden zeer ernstige wonden bekomen, die aan hun behoud doen twijfelen. Ook de koetsier en de conducteur zijn vreeselijk verminkt en nog vier reizigers hebben minder ernstig letsel bekomen. Een zeer dikke mist heeft Zondag te Londen het verkeer schier geheel oumogeljjk gemaakt. Dat der omnibussen stond hier en daar geheel stil en op vele plaatsen boden toorts- en lantaarndragers dan voetgangers hunne diensten aan. Zooals altijd was de dichtheid lang niet overal even erg. Hier te lande en ook in België heeft het zwaar gemist, tot niet \veinig stoornis voor het spoorwegverkeer. De jassen van president Iteyn. Toen het den Engelschen eenige maanden geleden gelukte, president Steyn in het plaatsje Reitz bijna op te lichten en hnn bij die gelegenheid des presidents over- kleeren in handen vielen, riepen zij luidkeels, dat de dappere en volhardende Vrijstater 't na ongetwijfeld zon moeten opgeven. Zij hebben zich hierin deerlijk vergist, want zooals de heer Steyn onlangs aan een van zijne commando's onder algemeene vroolijkheid vertelde, heeft hij nooit zoovele jassen bezeten als na het gebeurde te Reitz. Want een aantal brave Vrijstaatsche vrouwen gaf hem, de een een winterjas, de tweede een demi saison, de derde een jekker, de vierde weer een trui uit de kleerkast vau hare mannen of kinderen. Alleen overjassen heeft hij er nn vijftien. En zoo eindigde hij daar de Engelschen meenen, dat een mandie geen overjas heeft, niet meer kan vechten, moet gij hnn, die gij ontmoet, zeggen, dat ik nog vijftien jaar vechten kan, daar ik proper op mijn goed ben en met één jas een jaar toe kan. (Haarl. Ct.) De concentratiekampen. LONDEN, 6 Nov. In een brief aan iemand, die hem over de concentratiekampen had geschreven, zegt de mi nister van oorlog, dat de sterfte in die kampen hoofd zakelijk te wijten is aan oorzaken, die met den oorlog samenhangen. Velen van de bevolking dier kampen waren slecht gevoed en sleeht gekleed, toen zij er kwamen, en daardoor niet in staat, om weerstand te bieden aan de ziekten. Al het mogeljjke wordt gedaan, om den toestand der kampen dragelijk te maken, maar het is onmogelijk, om die menschen voor ontbering te vrijwaren, wanneer enkele weinige desperado's geen middelen ontzien om het land onbewoonbaar te maken. Frankrijk en Turkije. PARIJS, 6 Nov. De minister van marine ontving he denavond een telegram van admiraal Caillard, heden morgen verzonden, waarin gemeld wordt, dat het eskade nog altijd voor Mytilene jigt en dat er nog geen ont scheping van troepen heeft plaats gehad. SYRA, 6 Nov. Een Fransch eskader heeft hedenavond om 8 nnr het anker laten, vallen voor onze haven. Provinciale Staten van ÜVoordholl and. In de den 5 door den Commissaris der Koningin Mr. G. van Tienhoven geopende vergadering werd toe gelaten en nam zitting het lid dr. Woltjer, uit Amsterdam. Nadat de voorstellen in handen van de commissies ge steld warenwerd o. a. besloten het rapport in zake armlastige krankzinnigen-verpleging aanstaanden Vrijdag te behandelen. Dr. da Vries kreeg daarna verlof om wegens de ver anderde samenstelling van het bestuur der H. S. M., te vragen aan Gedeputeerde Staten of de voordracht in zake het voorschot aan de H. S. E. M. uog opnieuw be handeld zal kunnen worden. De voorzitter antwoordt hierrp bevestigend. De vergadering zal Vrijdag en Dinsdag worden voort gezet. Gedep. Staten van Noordholland stellen aan Prov. Sta ten voor aan de Haarl. Huishoud- en Industrieschool" voor 1902 toe te kennen een subsidie van f 1100 aan de »Vereeniging tot bevordering van koepokinënting voor Haarlem en omstreken" f 400 voor de jaren 1902 1903 en 1904 een en ander onder voorwaarde van stenn van Rijks- en gemeentewege Voor de Kampen. Da heeren C. Plokhooij en J. A. Louw de twee bekende uitgeweken Transvalers, die in Zeenwsch-Vlaan deren en in onderscheidene gemeenten in België lezingen hebben gehouden over den oorlog en de toestanden in Zuid-Afrik hebben thans deze lezingen in België ge ëindigd. Overal waar zij optraden werden zij met vreugde ontvangen. Aan toegangsgelden collecten en giften werd door hen voor de vrouwen- en kinderkampen in Zuid- Afrika ongeveer 18,000 francs ontvangen. Bij eeDe te Werkendam (N.-É.) gehouden groote griendhont-verpachting werd door verkoopors en koopers van elk perceel f 1 afgezonderd voor de vrouwenkampen in Zuid Afrika, hetgeen ongeveer f 150 opbracht. Boycot. In de den 4 gehouden vergadering van het Uitvoe rend Comité is, m de gedelegeerden gehoord te hebben, besloten lo. De zaak met kracht door te zetten en de propaganda zoo mogelijk te verdubbelen, zoowel in het binden- als in het buitenland; 2o. Zoo spoedig mogelijk eene vergadering uit te schrij ven voor de besturen van alle vak- en politieke veree- nigingen te Amsterdam, welke met het boycotten der Engelsche schapen sympathiseeren 3d. ,Uit deze vergadeiing een sub comité te laten be noemen, dat het Uitvoerend Comité ter zijde zal staan in het maken van propaganda en in het zoeken naar de middelen om de transport-arbeiders moreel en finantieel te steunen, indien de boycot wordt doorgevoerd. Het Voorloopig Comité schrijft aan de Telegraaf Het volgende is de inhoud van den brief, ontvangen door T. Chambers, secretaris van de Internationale Trans portarbeiders Federatie te Londen, van rnr. Tom Mann »In antwoord op uw brief van gisteren, omtrent het Amsterdamsche Boycot-Comité, is mijne meening, dat wij ten eerste onze volle sympathie moeten uitspreken omtrent het doel van het comité. Ten tweede, instemming verklaren met de voorgestelde methode, mits blijkt, dat de arbeiders in de voornaamste Europeesche havens voorbereid zijn tot handelen. Ten derde, het Amsterdamseh Comité in kennis stellen dat de Internationale Federatie zelve stappen doen zal om te weten hoe de geestestoestand is omtrent deze zaak, en zoude het noodig zijn eene Speciale Raads-meeting vroeg in December uit te schrijven om te verklaren dat deze wijze van optreden voortgezet moet worden." (Geteekend)Tom mann. Setaagen. Den 5 vergaderde alhier de raad der gemeente. Op het adres van den onderwijzer Roep om f 50 meer salaris dan hem was toegekend, wijl zijn sala ris reeds f 750 bedroeg en de huishuur op f 75 was bepaald, werd afwijzend beschikt. Ontheffing zal gevraagd worden van de verplichting om herhaliugsonderwijs aan meisjes over dag te geven. Tot onderwijzer met verplichte hoofdaete werd benoemd de heer G. Zijlstra. Op diens verzoek werd aan den heer J. Vader Az. afgestaan om te dempen, to rioleeren en te bebouwen een gedeelte der Gemeentesloot langs zijn perceel ter lengte van 10 M. De gemeentebegroting sluit in ontvangst en uitgaaf op f 36061,69; de post onvoorziene uitgaven bedraagt f 750, het batig saldo van het vorige jaai f 1749,49, de hoofde lijke omslag f 8340,825. In de vergadering van de schietvereniging »De roos van Schagen" op den 5 weiden tot bestuursleden herbenoemd J. Roggeveen en J. Asjes tot eere-iid benoemd de ver trokken secretaris J. de Jong en mededeeiing gedaan, dat 5 leden deel zullen nemen aan den nationalen schiet wedstrijd te Hilversum. De schietoefeningen hebben weer binnensbuis plaats. Door dat zich oene koe op de lijn bevond ontspoorde naby de Tin alhier locomotief en eerste wagen van de West-Friesche tram, die in den avond van den 5 te 5.40

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1