Stadsberichten. I Sterfgevallen het station Schagen moest bereiken. Na eenige uren ar beid was de lijn weer vrij. Geen der passagiers bekwam eenig letsel. De koe werd gedood. II ari n gear spel. De 5 vergaderde bet bestuur van het onderling veefonds alhier tot het opmaken der rekening van de maanden Angnstns, September en Octo ber. Gedurende die maanden waren verzekerd 1387 stnks rnndvee. De schade voor 9 gestorven runderen bedroeg met inbegrip der administratiekosten f742,76, zoodat een omslag moet worden geheven van 54 cent per rund. Koedijk, Behoudens de vereischte goedkeuring heeft de raad dezer gemeente, in zijn vergadering van den 28 October jl., de volgende regeling vastgesteld in de jaarwedden van het hoofd en het verder onderwijzend personeel der openbare lagere school aldaar 1°. voor het hoofd, a. met minder dan 5 dienstjaren f 900b. met 5 en meer, doch minder dan 10 dienstjaren, f 950 c. met 10 en meer dienstjaren, f 1000, en vrije woning, geschat op eene huurwaarde van f 250, ingeval geene vrije woning kan verschaft worden, vergoeding voor huis huur ten bedrage van f 20 's maands 2°. voor elk der onderwijzers, die het hoofd der school bijstaan, a. met minder dan 5 dienstjaren, f 550 b. met 5 en meer, doch minder dan 10 dienstjaren, f 600 c. met 10 en meer, doch minder dan 15 dienstjaren, f 650; d. met 15 en meer dienstjaren, f 7003°. voor elk der onderwijzers, die het hoofd der school bijstaan en den rang van hoofd onderwijzer bezitten f 100 meer, en wanneer zij den leeftijd van 23 jaren volbracht hebben en volgens art. 24 der Wet tot regeling van het lager onderwijs moeten aanwezig zijn in scholen met meer dan vier onderwijzers f 200 meer dan ouder 2" sub a tot en met d bepaald. Elk der mannelijke onderwijzers, die het hojfd der school bijstaan, geniet, indien bij gehuwd is of is geweest en den leeftijd van 28 jaren bereikt heeft eene tegemoet koming in de huishuur ten bedrage van f 75. Voor het geven van herhalingsonder wijs wordt eene belooning van f 0,75 per lesuur toegekend. Aan het hoofd van het her- halingsonderwijs wordt daarenboven f 25 toegekend. Onderwijzers, die op 1 Januari 1902 een boogere jaar wedde genieten, dan waarop zij volgens deze vastgestelde regeling recht zouden hebben, blijven in het genot dier hoogere jaarwedde. Tot hoofdingeland van den polder Geestmer- Ambacht is gekozen de heer J. Spaans, te Broek op Langedijk. Te Alblasserdam is de 14 jarige zoon van P. Boon, van een in aanbouw zijnde stoomschip, waarop hij werkte, gevallen en met het hoofd terecht gekomen op een ijzeren balk. De dood volgde bijna onmiddellijk. Tram-ongeluk. Den 5 's avonds is in de Watergraafsmeer een ernstig ongeluk voorgevallen op den Gooischen stoom tram. Een rijtuig waarin twee personen zaten werd door een rog onbekende oorzaak aangereden met het ongeluk kig gevolg, dat het rijtuig kantelde en beide mannen ernstig gewond werden. De een werd naar het Burger ziekenhuis overgebracht, waar hem onmiddelijk een been werd afgezet, doch in den ochtend overleed hg. De andere werd licht gewond naar Weespercarspel vervoerd. Bij Turnhout is de stoomtram ontspoord, tenge volge van de laagheid van twee jonge mannen, die boomen op de rails hadden gelegd. Bij het ongeluk is de machi nist, een vader van zes jonge kinderen omgekomen. De «daders zijn opgespoord en Rebben hun misdrijf bekend. Botsing;. De personentrein, welke den 6 'e morgens vroeg van Zwolle naar het Noorden vertrok, is door een ran geermachine aangereden, waarbij de locomotief geheel stuk geraakte en een buffer verloren heeft. Van den per sonentrein zijn drie wagens verbrijzeld, namelijk twee goederenwagens en één bagagewagen, zoodat de lijn van Almeloo versperd was. Gelukkig is niemand bij het on geval gekwetst. Ursem. Daar zich geen leerlingen hebben aange meld voor het herbalings-ondeiwijs wordt er dezen winter geen herhalingsschool gehouden. Boon's geïllustreerd magazijn. Verschenen is n°. 29 van dit populaire letterkundig tijdschriftdat goede lectuur brengt onder veler bereik. De lijvige aflevering kost niet meer dan 35 cents. De inhoud van nr. 29 is De Koninklijke Militaire Academie, door K. de Hartogh. Het Stadhuis op den Dam, door P. A. Buis, (slot); Ge' tatoneerd of voor het leven geteekend zonderlinge ver halen van een zonderlinge manie, bewerkt door Holda! De schipbreuk van het Duitsche fregatschip »Henriëtte", door P. 0. SamuelPharos de Egyptenaareen roman van Guy Boothby (vervolg) Christiaan Bateltdoor 0. Nannes Gorter; »Hier krult n en chrysanthemums'', bewerkt door Holda; In Artis, door jhr. mr. H. Smissaert, geïllustreerd naar foto's; Merkwaardigheden uit het rijk der levende natuurdoor Agrestis. Voor het tooneel. (Verzen, Monologen, Dialogen en Stukken), Kippensoep, monoloog voor een heer, door E. Willebrands. I'riv de Rome. De commissie van toezicht op de Rijksacademie van Beeldende Kunsten heeft aangaande den in 1901 gehouden prijskamp in ds schilderkunst berichtdat de uitspraak der jury was dat de gouden medalje werd toegewezen aan den heer A. H. Gouwe en dat de jury tevens een parig van oordeel was dat er alleszins termen aanwezig waren om den heer Gouwe aan te bevelen voor hejaar geld aan zyne onderscheiding verbonden. De commissie kan zich met die zienswijze geheel ver eenigen. Zij vermeent dat de heer A. H. Gouwe zoo zeer blijken heeft gegeven van talent en aanleg dat op hem kan worden toegepast art. 15 der wet van 26 Mei 1870 (»Staatsblad'" no. 78.) Bij Koninklijk besluit van 29 October 1901 no. 26 is dan ook toegekend aan A. H. Gouwe, de gouden eerepenning bedoeld bij art. 13 der bovengenoemde wet en voor het tijdvak van 1 December 1901 tot 30 November 1902, een jaargeld van f 1200 verleend bestemd om hem in de gelegenheid te stellen zich in de schilderkunst te volmaken. Koop der bevolking en gezondheidstoestand te Alkmaar, over October 1901. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 October 9038 mannen en 9490 vrouwen, te zamen 18528 personen. Geboren werden: 23 jongens en 18 meisjes, samen 41 kinderen, dat is 26.5 per 1000 per jaar. Als levenloos aangegeven werden ingeschreven 1 kind van het mannelijk en 2 van het vrouwelijk geslacht. In deze maand overleden 12 mannen en 6 vrouwen samen 18 personen, dat is 11.6 per 1000 per jaar. Aan besmettelijke ziekten bij de wet aangegeven, over leden geene. 1 Geval van roodvonk en 2 van typhus werden ge constateerd. Het sterftecijfer, dat voor Alkmaar 11. 6 was, bedroeg voor Rotterdam 14.6, 's-Gravenhage 14 4, Amsterdam 13.2, Utrecht 13.6, Groningen 12.3, Antwerpen 13.7, Parijs 15.5, Londen 15.3, Weenen 15.4, München 20.1, Ham burg 15.0, Keulen 17.9, Bern 17.7, Ohristiania 11.6, Moskou 27.2, Brussel 12.5, Berlijn 15.5, Peters urg 21.2, Dublin 19.9 en Edinburg 16.1. Besertie. Twee matrozeudie zich zonder verlof van hun bodem verwijderd hadden, zijn den 6 door de gemeente politie gearresteerd en aan de militaire autoriteit die ze verder deed transporteeren, overgeleverd. in de CONCENTRATIE-KAMPEN (Zuid Atrika.) Ontleend aan ojficieele rapporten. SEPTEMBER. Aantal blanken in de Kampen 109,418 (Kinderen 54,326) Gestorven in September 2,411 (Kinderen 1,964) Het totaal sterftecijfer geeft een verhouding van 264 per 1,000 De Sterfgevallen bij Kinderen een jaarl. verhouding van 433 per 1,000 Het jaarlijksehe sterftecijfer van Engeland is 18 per 1,000 Deze lijnen op schaal ge trokken geven het jaarlijksehe sterftecijfer in Engeland, ver geleken bij dat in de Zuid- Afrikaansche kampen. Kinderen- sterftecijfer in de kampen. Uit vroeger gepubliceerde rapporten volgt, dat het GETAL KINDEREN die IN DE KAMPEN gestorven zijn bedraagt Juni576 Juli1124 Augustus1545 September 19(54 Te zamen in vier maanden 5209 Sterftecijfer in de kampen. Sterftecijfer in Engeland. 18 264 433 per 1000 per 1000 per 1000 In Engeland wordt op het oogenblib een blaadje verspreid waarvan wij hier de afbeelding geven. Het heeft boven de bloote mededeeling van de of6ciëele cijfers over de sterfte in de concentratie-kampen dit voor, dat het duidelijk tot het oog spreekt en het leek ons daarom niet ongeschikt het voor onze lezers over te drukken. (Handelsblad). Rectificatie. In ons verslag in het vorig nummer omtrent de vergadering betreffende de salarisregeling voor onderwijzers wordt als spreker na de pauze genoemd de heer Jac. Jansen, Men gelieve hiervoor te lezen: Van Dalen van Assendelft. Men verzoekt ons mede te deelendat in de kerk der remonstrantsche gemeente de dienst op Zondag, den 10, niet zal worden vervuld, zooals den leden dier gemeente werd medegedeeld door den heer dr. B. D. Eerdmans doch door den heer dr. A. Bruining, hoogleer aar te Amsterdam. Eerstgenoemde zal den dienst vervullen op Zondag, den 17. Tooneel. In het lokaal D i 1 i g e n t i a heeft op Zaterdag den 9, eene opvoering plaats door de Alkmaarsche Tooneelvereeniging", van vEerioos", van W. G. van Nouhuijs, en »De Groote Schootmans", van Joh. Gram. Luidens achterstaande advertentie zijn voor deze uit voering iutroductiebiljetten verkrijgbaar. Transvaal- Comité. Dinsdag, den 5, had in »de Harmonie" eene bijeenkomst plaats met de bedoeling, aldaar te bespreken in hoeverre het boycot-plan dienstig kan zijn aan de zaak van Zuid Afrika. De voorzitterde heer F. H. Ringersheette de vele bezoekers welkom en veronderstelde daarbijdat onwillekeurig bg enkelen de vraag was gerezen: weder een vergadering Ja en die was z. i. gerechtvaardigd door de kreet van verontwaardigingdie opging bij Kitchener's proclamatie alsmede bij het vernemen der schandelijke vonnissen, voltrokken aan mannen die slechts hunne oezittingen verdedigen. Vergeefs had men hier en daar naar hulp uitgezien, zelfs by de mannen die 't Congres onderteekenden. Waar de mannen van macht moesten zwijgen vervolgde spr., daar heeft zich nn de stem der arbeiders doen hooren om iets te beproeven wat zeker Engeland wel geducht zou benadeelen. Nu volgde eene verklaring omtrent het woord boycotten en bet plan zelve. Het heeftzooals reeds opgemerkt werdzeker zijn vóór en tegen. Wij zullen er zóó over denken meent spr., terwijl anderen er weder geheel anders over oordeelen. Daarom had het Comité besloten de beide heeren die er in zekeren zin meer bijzonder bij betrokken waren uit te noodigen ook hunne zienswijze voor de vergadering bloot te leggen en daartoe gaf hij in de eerste plaats het woord aan den heer «lanson. Spr. noemt het een wonderlijk verschijnsel, een streven nit de volksklasse, om de geheimzinnige macht op aarde te fnuiken, 't Is, zegt hij, de macht van den Mammon, 't misbruik van 't kapitaal in handen van een aantal misdadigersm handen van 't criminalisme, omdat het de macht der wetten heeft onmachtig gemaakt. Een macht vooral misbruikt in handen der bende van Milner, en anderen, 't Is niet te ontkennen, vervolgt spr., dat de machthebbers mede schuld hebben, al ware het alleen, omdat de dragers van 't hoogste gozag, zelfs na het on- derteekenen van 't congres, nog niets hebben gedaan aan deze handelingen, welke door allen onrecht worden ge- heeten. Engeland, dat reeds 50 percent van al het goud der aarde bezit, heeft zich voorgesteld ook nog dat van Znid-Afrika te hebben. Te lang reeds heeft het in dezen, om verschillende redenen, aan gemeenschappelijke actie ont broken, te lang reeds werd dit verzuimd en de bloedschuld wordt te zwaar. Engeland moet tot ophonden gedwongen worden. Geen jaar meer kan 't zoo duren, zegt spreker, of allen zijn dood en dat mag niet God en de menschelijkheid zullen dat zeker niet duldeD. De toe standen zijn z.i. nu rijp genoeg geworden om tot daden over te gaan en, Goddank, eindelijk daagt het aan de kimme en schijnt de opinie des volks zich in een daad te zullen omzetten. Zijn ze te vroeg, ontijdig, te voorba rig vraagt spr. Zeker niet, als we even letten op de treurige feiten, dat iD de laatste maand Sept. 2000 kinderen door de Eugelschen werden vermoord, tegen 1501 in Augustus, dus voortdurend erger. Een jaar is kort, zegt spr., maar in dien tijd zijn er toch 10000 verwond, terwijl de nu kiuderlooze moeders schreiend omdwalen in 't gezelschap der beulen, die met 1 5 shilling daags voor hun slachten worden betaald. De daad nu uit deu boezem der volken voortgesproten, zal weerklank vinden door de geheels wereld en dat is goed, zegt spr., want de moordenaar moet gestraft wordenvoor bij den moed zon krijgen zijd moordlust tot zelfs in Europa bot te viereu. Koude berekeningen hebben reeds voorspeld, dat hoogere prijzen in Europa het gevolg zullen wezen. Maar vergeet men dan dat reeds een groot getal Engelsche schepen aan den handel worden onttrokken, door 't vervoeren van kanon nen, ammrnitie enz. Zal 't slagen? dit is de groote vraag en spr. geloott dit stellig. Reeds nu is men bevreesd voor de gevolgen, vooral daar 't Engelsche volk er voor vreest, zoo 't niet er aan mee gaat doen. Hoewel spr. en zijn vriend als Z.-Afrikaners in dezen onwillekeurig wat terug houdend moeten zijn, willen zij toch over het plan hun oordeel zeggen en dan noemen zij het van het hoogste belang. Alles wat Engeland afbreuk kan doen, doet bun natuurlijk goed. Maar als deze poging gesteund wordt en 't doel bereikt, zegt spr., wordt Engeland aangetast in zijn zwakke zijde, in zijn handel en die is toch reeds den laatsten tijd achteruit gegaan, reeds zijn de papieren werkelijk gedaald en eenige scbepun in Amerikaanscbe handen overgegaan. Daar de oorlogsschatting steeds stijgt, nemen de inkomsten sterk af. Reeds 7erhefLm zich ia Engeland vele stemmen tegen den oorlog, welke gevloekt wordt door duizenden armen, die snakken naar het einde. Wij Afrikaners zegt spr. vorhengen ons dat eindelijk 't oogenblik is gekomen, waarop eene poging zal worden gedaan, die 't beste be looft. Of 't zal Blagen Wij willen 't hopen en tevens dat allen met kracht haar willen steunen. Waar Nederland nn eenmaal niet bij machte is, met de wapens bij t9 staan, nit spr. ten slotte de wensch, dat het alle krachten zal bij zetten, opdat misschien uit dit plan de redding voor de Zuid-Afrikaansche zaak moge voortkomen Na de pauze werd het woord gegeven aan den heer Coetsee, die in veel zich kon aansluiten bij wat door den heer Jauson reeds was gezegd. Men had ook zijn oordeel over 't boycotplan gevraagd en dat had men reeds van den vorigen spreker vernomen. Als ik het plan zoo in de couranten lees meent spr. dan zeg ik eenvoudig die bootwerkers zullen het wel weten en ik geloof aJs ieder ander: als het kapitaal vermindert, vermindert tegelijk

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2