No. 138. Tweede blad. Honderd en derde jaargang. Vrijdag 8 Fïov. IDOL De voedering van het pluimvee. FEUILLE TON. Amsterdamsche Brieyen.f1) Annie E. Holdsworth. Schrijfster van „Dolores." ALK1AA (Vervolg.) De samenstelling van liet voedermengsel hangt af van het doel, dat met het voederen beoogd wordt. Wie mest, moet anders voederen dan hij, wien 't om eier- productie te doen is. Dan moet ook rekening gehouden worden met den koopprijs der verschillende voederstoffen. Als versche beenderen voor billijken prijs te koop zijn, kunnen zij het hoofdbestanddeel van het dierlijk voedsel vormen, maar men moet dan beschikken over een molenwaarin ze fijngemaakt kunnen worden. Naar wij meenen, bestaat er in ons land te Amersfoort een firma, die dergelijke versch gemalen beenderen in den handel brengt. Afgeroomde melk heeft als hoendervoedsel groote waarde, vooral bij het opfokken van kuikens. Bij voor keur worde ze niet gekookt, doch men late ze dik worden. De voedering houdt verband met het jaargetijde, den leeftijd en den voedingstoestand der dieren. Het is daarom onmogelijk voor alle omstandigheden geldende voederingsnormen vast te stellen. De hoenderfokker moet door nauwkeurige waarneming nagaanmet welk voedermengsel of welke voedermethode hij de meest gunstigste resultaten verkrijgt. Slechts in één ge ral kunnen voor de voedering algemeen geldende voor schriften gegeven worden, nl. waar het om 't mesten van hoenders te doen is. Zoolang het hoen nog groeit, heeft het veel stikstof- houdende verbindingen (eiwitstoffen) noodig, en zoodra het volwassen is, meer zetmeelachtige stoffen. Mest kuikens voedere men daarom bij voorkeur boekweit- meel met dikgeworden afgeroomde melk aangeroerd. Prachtige resultaten zijn ook verkregen met het bij voederen van voor menschelijk gebruik minderwaardige zoetwatervisch. Ook vischmeel kan goede diensten be wijzen. Men geeft dan 1 deel hiervan op 5 deelen boekweitmeel of op 1 deel boonen en 4 deelen ger- stenmeel. Voor het mesten van poulardes (gecastreerde hennetjes) is aan te bevelen, in melk geweekt oud bakken tarwebrood met een toevoeging van boekweit-, gerste-, tarwe- of maïsmeel met nu en dan wat gekookte aardappelen en een weinigje zout. De voederbrij mag niet te taai en-niet te dun zijn. In de laatste week kan men iedere poularde nog 10 gram reuzel geven. Wil men eerste kwaliteit hebben, dan voegt men in de laatste week aan het voeder voor ieder dier nog een versch ei en wat selderijloof toe. Wilde men een leggende kip voederen, zooals een mesthoen, dan zou men weinig eieren krijgen, want men weet, dat voor ieder dier, dat melk, arbeid of eieren moet voortbrengen, een vergroote hoeveelheid eiwit en vet gegeven moet worden. Men kan daaruit verklaren, waarom de hoenders des winters zoo dikwijls vet worden en dan weinig leggen ze krijgen dan te veel zetmeelachtige stoffen en te weinig eiwit en vet. Dit komt vooral voor, als men te veel graan, vooral als men veel maïs voedert. Bij het voederen der kuikens gaat men op zeer ver schillende wijze te werk. Als de uitkomsten der fokkerij, niettegenstaande onoordeelkundig gevoederd wordt, toch niet ongunstig zijn, komt dit alleen hierdoor, dat de diertjes vrij rondloopen, waardoor zij in staat zijn het in hun voeder ontbrekende eiwit in den vorm van dierlijk voedsel op te nemen. Men kan echter betere ïmr LEfim ÏAHi 66) Als zij haar werk maar voor het zijne in de plaats kon stellen I Maar dat. was onmogelijk. Haar boek zou nu nimmer worden uitgegeven Ze wou niet pronken met haar zegepraal tegenover Franklin's nederlaag Zelfs als zou haar geschiedenis meer doen voor de zaak dan jaren van agitatie, dan zou ze het toch terughouden. Den man, dien ze liefhad, kon zo niet vernederen. Ze dacht aan dien Zondag in het park, toen het volk naar haar geluisterd had en niet naar hemZijn nederlaag had haar toen pijn gedaan en nu beminde ze hem nog honderdmaal meer dan toen. Ja, al zeide haar zjjn brief, dat hij had opgehouden haar te beminnen, zij had hem nog altijd lief. Ze kon hem geen slag in het aangezicht geven om welke zaak dan ook te bevor deren. Het volk moest wijken voor den individu. Vermoeid stond ze op en begon de kamer op en neer te loopon. Pijnigende gedachten gonsden haar om de ooren. Was het goed, het volk op te ofieren enkel om Franklin's gevoel te sparen De schilderij van Iphigenia, Peggy's laatste geschenk, volgde haar op haar schreden, ze kon daaraan niet ontkomen. Peggy zelve stond in de kamer. Oatharina kon haar hooren spreken »De grootste zaak op de wereld is het oifer Liefde is zelfopoffering Catharina's oogen werden verduisterd door dezen zwaren strijd. Hartstochtelijk strekte ze de band uit Mijzelf zon ik kunnen ten offer brengen," riep ze, »maar hem niet. Hij is een trotsch man het zou hem bitter hard vallen, te zien, dat ik kon s agen, waar hij faalde. Laat het volk voor wat het is 1 Wat gaat het mij aan of de zaak er onder lijdt Bewegingen kunnen het wel stellen zonder de individuenmannen en vrouwen zjjn enkel uitkomsten verkrijgen, als men de kuikens zelf een licbtverteerbaar eiwitrijk voeder geeft. Gedurende de eerste 36 a 43 uren moeten de pas uit den dop gekomen kiekens volstrekt geen voeder ontvangen. Kort voordat het kuiken uitkomt, treedt datgene wat van den voedenden inhoud van het ei nog over is door de navelstreng in de buikholte van het jonge diertje. Dit voedsel moet verteerd zijn, alvo rens het door den bek voedsel mag opnemen, Het bevat de bestanddeelendie de spijsverteringsorganen tot werkzaamheid aanzetten. Het doet eenia'szins denzelfden dienst als de biest bij het pasgeboren kalf. Voederen wij het kuikentje in den eersten tijd met gierst en dergel., dan worden de spijsverteringsorganen te veel geprikkeld en dikwijls sterft het dan na 5 a 7 dagen, tengevolge van darmcatarrli, waarvan men de oorzaak dan zoekt in alles behalve in het voeder. Als eerste voeder geve men immer havergort of boekweigrutten en als eersten drank bij voorkeur afge roomde melk. Van af den derden levensdag mogen de kuikens zoogenaamd weekvoeder ontvangen. Men neemt twee eieren, klutst ze met een theekopje melk en laat de massa in een bad van warm water stremmen d.w z. men plaatst het vat met de geklutste massa in een ander vat met warm water, terwijl meu in het eerste roert. Deze hoeveelheid is voldoende voor 15 kuikens ge durende één dagmen geeft ze in drie portiën. Te sterk voederen is nadeelig, evenals hel. geven van hard gekookt ei. Later, na 7 kj 8 dagen, maakt men een mengsel van gerstemeel en dikke afgeroomde melk, waaraan men 1/t0 der hoeveelheid aan vleesch-of visch meel toevoegt Ook de kuikens moeten een ruimte hebben, waarin zij naar hartelust krabben en scharrelen kunnen. In de tweede week vervangt men de havergort of boekweitgrutten door onontbolsterde doch geweekte Italiaansche gierst. Gewone gierst deugt niet en de gebruikte gierst mag vooral niet muf rieken. In de derde week kan men gebroken rijst en kleine tarwe geven, afgewisseld met weekvoeder. Het voederen van het uitgeperste „dikvan karnemelk of zure afgeroomde melk is ook zeer voordeelig. Men behoeft dan geen vleesch- of vischmeel te geven. Vanaf den derden dag reeds mag het groen voeder niet worden vergeten. In het vroege voorjaar neme men daarvoor paardebloemen, later het loof van radijs klaver, knollen en salade. Na zes weken mogen de kuikens hetzelfde weekvoeder hebben als de oudere hoenders. Er zijn natuurlijk meer goede voedermethoden voor kuikens, maar bij alle is hoofdzaakdat men de na tuur zoo getrouw mogelijk nabootst, d.w.z.dat men ook voor de noodige afwisseling zorgt. Ieder moet intussehen zelf nagaan, wat in de omstandigheden, waaronder hij verkeert, het voordeeligst en meest doelmatig is. Maar eenige kennis van de eerste beginselen der voedingsleer is onmisbaar. Handelt ieder fokker, ieder-hoenderbezitter met kennis van zaken, dan moet de hoenderfokkerij vooruitgaan en kan zij, veel meer dan tot heden, een rijke bron van inkomsten worden voor den vaderlandschen land bouw, zij ze dan ook slechts een bij bedrijf, Kuikens verteren hun voeder sneller dan volwassen dieren. Zij moeten daarom dikwjjls en telkens bij kleine hoeveelheden gevoederd worden. noodig voor elkaar. Hem had ik het eerst liefmijn lietle voor het volk kwam eerst daarna...." Weer kreeg de stilte een stem, doch nu was het haar eigene. »Het eerste is van de aarde, aardsch het tweede is de Heer uit den hemel." Toen kwam Peggy's pein zende toon»Ik betwijfel, of er in de liefde wel eenige »Heer uit den hemel" is Oatharina deinsde terug. Er kon niets goddelijks zjjn in hare liefde, als die zich niet kon verloochenen. En eens had ze in zelfverloochening geloofdEen ver wijderde echo kwam tot haar uit de vervlogen dagen nog voor haar verblijf te Newnham»Ga waarheen ge wilt, zoek wat ge wilt, ge vindt geen hooger weg boven en geen veiliger weg beneden dan den weg van het kruis. Het kruis staat altijd gereed en wacht u overal. Ge kunt niet daaraan ontkomen, waarheen ge u ook begeeft want waar ge ook henen gaat, uzelf draagt ge altjjd mede en uzelf zult ge altjjd weer vinden." Franklin zat in ziju kamer en las Catharina's brief nog eens over. Maar hij kende dien nu al van buiten. Lieve Mr. Franklin, Ik heb uw boek gelezen en ge moet me niet kwalijk nemen als ik u openhartig zeg, dat het u geen recht doet wedervaren. Ik zend u een Geschiedenis, die ik geschreven heb. Ge zult zien, dat ik al wat daarin van beteekenis is, aan u verschuldigd ben. Zeg me nu als 't u blieft welk van beide zal wor den uitgegeven. Ik zou het mijne wel teruggehouden hebben om ruim baan te maken voor het uwemaar het lijkt me sleeht mij door mijn eigen wensch te laten leiden in een zaak van dit belang. Hebt ge uw oude vriendin geheel vergeten Ik u niet. Ik ben zeer ver langend te hooren, dat ge gezond en gelukkig zijt. Steeds de uwe Oatharina Fleming. Franklin lachte met zijn grimmig lachje dat door t herhaald gebruik langzamerhand een prettig lachje werd. Maar op nieuw verhardde hij zijn hart. »Zij kan zich verwaardigen een stap tot toenadering te doen," zeide hij»het boek is een meesterstuk Ze kan zich zelfs verwaardigen zich dien sukkel te herinneren dien ze onder de wielen van haar zegekar verplettert. Zindelijkheid van etens- en drinkensbakken is een hoofdvereischte. De afgeroomde melk wordt na 14 dagen geleidelijk met meer water verdund, zoodat de dieren, als ze 4 weken oud zijn, slechts zuiver water ontvangen. De in de melk aanwezige zouten kunnen voor kuikens, jonger dan een maand niet te hoog geschat worden. Wij gaven geen voorschriften, waaraan men zich slaafs te houden heefthet waren slechts vingerwijzingen. Den volgenden keer over het opfokken van eenden, ganzen en kalkoenen. (Wordt vervolgd). XXII. Sedert mijn laatste correspondentie zijn or heelwat woorden gewisseld en heelwat vellen papier volgeschreven over het boycot-plan der transportarbeiders waarover ik onlangs een en ander mededeelde. De be weging is iumiddels een groote schrede verder gekomen. De oppositie is zeer krachtigdat kan niet worden ontkend en ik kan mij zoo volkomen verklaren dat de ontwerpers van het plan oogenblikken hebben waarin zij daaronder gebukt gaan. Maanden achtereen is er in alle Nederlandsche bladen met -oerende eenstemmigheid geklaagd over het lot der ongelukkige Afrikaansche vrouwen en kinderen; bijna geen dag is er voorbijgegaan, of de hartstochten zijn opgewekt tegen hot jammerlijke bedrijf der Engelschen; uitingen van machtelooze woede, dat men hier werkeloos moest toezien, zjjn vernomen nu eindelijk na vele nuttelooze adressen en requesten, na veel geldzending n die de toestanden in da concen tratie-kampen niet in 't minst verbeterd hebbennu eindelijk wordt een middel aan de hand gedaan om het schuldige volk in zijn zwakste plekzijn handel en zijn beurs te treffen en van stonde aan zijn er tientallen onder de jammeronden van voorheeu die van front veranderen. Plotseling wordt niet meer gedacht aan de lijdenden en strijdenden in het verre werelddeel; zij tellen ternauwernood meer mee, omdat men vreest voor eigen schadeomdat het middeldat redding brengen kan ook hier nadeel kan berokkenen. Zonderling tafereel! De banbliksems worden niet langer geslingerd naar de beulen van vrouwen en kin deren zij moeten men zou 't nauwelijks kunnen gelooven maar 't is toch zoo nu dienst doen tegen de transport-arbeiders. Een meester in de rechten is zelfs het strafwetboek gaan napluizen en 't is hem ge lukt een artikel te vinden dat zon kunnen worden toegepast op de bootwerkers en degenen, die hen steunen: was deze advocaat de baas, bij liet hen allen van hunne edelmoedige neigingen achter slot en grendel genezen. Als de ontwerpers van het plan hadden kunnen ver moeden dat er Boerenvrienden zijn van zoodanige ge zindheid ik geloof niet, dat zij aan hunne menschlie- vende opwellingen gevolg hadden gegeven. Zij hadden gedachtdat waar zij in de bres sprongen voor het stamverwante volk, men hunne diensten met gratie zou hebben aanvaard en alle partijen zouden hebben saam- gewerkt om hun de uitvoering van hun moeilijke taak mogelijk fe maken. De uitkomst heeft hun anders geleerd De socialisten vinden, dat er een verdachte bijsmaak aan de beweging is omdat de bourgeoisie daarvoor geld geeftom hun in het gevlei te komen heeft het Comité een manifest gelanceerdwaarin het doet uitkomen dat als deze poging slaagt meteen bewezen isdat de arbeiders de macht bezitten om alle oorlogen te voorkomen. Daarop En toch kon hij zichzelf niet overreden dat dit de brief was van een zegepralende vrouw. Ze had hem niet vergeten Was ze hem ook maar één oogenblik uit de gedachten of uit het hart geweest t Zelfs dat boek was geschreven ter wille van haar ondanks een zware ziekte zij had het hem ingegeven. In die verre landen waar hij zich had moeten voeden met den draf van lief- de's-ontbering was hij verkwistend geweest met gedach ten aan haar. Hij had een rozen heiligdom opgericht »met al de bloesems van een werkeud brein En nu zeide ze dat het boek hem geen recht deed wedervaren Juistdaar kwam de bokkepoot te voorschijn. Ze was handigmaar de natuur verraadde haar. Zou een vrouw kritiek kannen oefenen op hem dien ze beminde? Neen neen hij zou heter niet op wagen, op nieuw een blauwtje te loopen. Hij sloot en grendelde zijn hart tegenover haar. Hij zag er grijs en afgeleefd uit, oud vóór zijn tijd. Zijn oogen stonden dof. Zijn gelaat droeg nog de sporen van de koorts, die hem als invalide naar huis had terug gebracht. En zelfs indien ze hem liefhad, wat had hij eenige vrouw nog aan te bieden, de ruïne van een man Neen hij moest zijn besluit niet aan 't wankelen brengen. Hij zou haar het manuscript terugzenden, en dan Neen, zelfs vriendschap was onmogelijk Oatharina las met bleek gelaat het strookje papier »Uwe Gesc iedenis moet worden uitgegeven. Het is een hoogst belangrjjbe bijdrage tot de literatuur der Beweging. E. F." Ze keek rond met een blik, die medelijden moest in boezemen. Jock stak den kop in do hoogte en likte de tranen van haar gelaat. Oatharina legde haar hoofd tegen zijn ruige vachtzelfs de liefde van een hond kan een engel zijn bij het grafDoch toen ze de oogen weer ophief, Jag er geen verlatenheid in haar blik. De liefde nam haar oude plaats weder inen het vertrouwen luchtig het evenwicht bewarend boven den dwarrelenden twijfel en dat alles wat haar scheen te ontzinken op dit oogenblik spoedde zich voort om de toekomst tegen te gaan. Ze kon wachten, en al wachtende werken voor het volk. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 5