USUI WINTERDIENST. N e derland. alle dienstregelingen van den TRAM n. h. STATION, TRAMS, BOOTEN en SPOOR, BURGERLIJKE STAND. Uitg.HEBMs.COSTER i ZOON, Alkmaar. van Alkmaar naar elders. is de bourgeoisie nit den hoek gekomen en heeft, winste doende met deze verklaringde bezittende klasse ge, alarmeerd door te zeggen dat de geheele beweging der transport-arbeiders feitelijk niets anders is dan een ver kapte socialistische propaganda en iedereen, die daaraan geld gafwel moest wetenwaarvoor zijn gave werd bestemd. Aan alle kanten is de kibbelarij losgebroken en die wordt zoo geanimeerd gevoerd dat het groote einddoelwaarom alles is begonnen door menigeen al lang is vergeten. Dat de werklieden onder deze omstandigheden toch nog de zaak doorzetten pleit er wel voor dat volhar ding moed en opofferingsgezindheid in ruime mate bij hen aanwezig zijn. Zij achten zich niet gerechtigd zich terug te trekken, omdat de berichten uit de binnen- en buitenlandsche havens omtrent de bereidwilligheid aan den boycot deel te nemen vrij gunstig luiden. Eerst willen zij een congres van de vakvereenigingen afwachten om te zien, of daarvan op flinken bijstand valt te rekenen en zoo ja dan zullen zij de afgevaardigden van orga nisaties der transportarbeiders bijeen roepen om tot eene definitieve beslissing te komen. Ik weet niet, of men zich 07er dit doorzetten moet verblijden of bedroeven. Men stelle zich voor, dat inder daad tot den boycot wordt besloten dan aanvaarden allen, die niet tot de transportarbeiders behooren en hen aangemoedigd hebben tot den strijd, een verantwoorde lijkheid die boven hunne krachten zou kunnen gaan. Immers, 't zou niet te dulden zijn, dat de werklieden van hunne hulpvaardigheid het slachtoffer werden en de financiëele lasten van hun tusschenbeide-treden, die de bezittende klasse behoorde te dragen, ook nog op hunne schouders kwamen te rusten. Zjj moeten daarvoor ge waarborgd zijn door een welvoorzien bijstandsfondszoo lang dit er niet is, mag men hen niet aan de worsteling wagen. En 't zal zeer de vraag zijn, nu er zulk een wanhopige verdeeldheid bestaat, of dat fonds is bijeen te krijgen. Er zijn Boeren-vrienden, die inderdaad schitte rende toezeggingen hebben fgedaan, maar om de finan ciële zorgen op te heffen moeten niet tientallen Neder landers uit den hoek komendaarvoor is zooveel noodig, dat het vereischte bedrag slechts door honderden en duizenden is bijeen te brengen. Daarnaar nu lijkt 't op hel oogenblik allerminst. Aan de beweging is door allerlei oppositie zooveel afbreuk gedaan, dat 't groote inspanning zal kosten, haar nu nog tot volle kracht te doen komen. En deze is toch zoo hoog noodig, waar zooveel zwarigheden zou den zijn te overwinnen. Misschien brengen de volgende dagen nog uitkomst en wordt 't helder waar 't er nu nog vrij duister uitziet. Misschien komen de Boeren- vrienden, wel wetende dat er bij mislukking van dit plan voor hen niet veel meer te doen overblijft, er nog toe om over velerlei bezwaren heen te stappen uit liefde voor het nobele beginsel. Dan moeten zij dat echter haastig- lijk doen, want hunne aarzeling zou er mede schuld aan zijn, wanneer de poging der transport-arbeiders werd bijgezet bij zooveel anderendie op het menschelijk egoïsme zjjn afgestuit. In afwachting daarvan meen ik voor heden mijne beschouwingen over dit onderwei p te mogen sluiten. Alleen zij er nog met een enkel woord op gewezen, dat er moeite gedaan wordt om Wessels, den eigenlijken ontwerper van do boycot-plannen in den gemeenteraad den zetel te doen innemen vacant geworden door het bedanken van Hugo Muller. Hij is een eenvoudig, maar zeer schrander mandie Dij zijn vakgenooten hoog in aanzien staat en grooten invloed op hen heeft. Of bij zich echter op het Prinsenhof goed thuis zon gevoelen is een andere vraag; intusschen kan hij zoggen, dat zoo iets niet aan hem maar aan de kiezers te beoordeelen staat. Aanvankelijk heeft hij geweigerd een candidatuur te aanvaarden, maar Prof. Treub vooral heeft hem over gehaald zich beschikbaar te stellen. Het werklieden- element is in den Baad ook niet zoo sterk vertegen woordigd dat iemanddie de praktijk van onze haven-belangen kentdaar niet nuttig zou kunnen zijn. Van candidaten der andeTe partjjen voor dezen zetel hoort men nog niets't is niet gemakkelijk geschikte personen te vindendie bereid zijn hun tijd aan de gemeente-zaak ten offer te brengen. Op verzoek van onzen gewonen correspondent die tijdelijk afwezig is, melden wij dat deze brief evenals de vorige niet van zijne hand is. Bed. Aan de Koninklijke Militaire Academie werden, in de jaren 1840 1852, portretten in potlood geteekend van de cadetten, voordat zij die inrichting verlieten om tot officier te worden benoemd. Vermits deze collectie portretten niet meer compleet- en, na 1852, niet verder aangevuld zijnde, voor de academie weinig of geen waarde meer heeft, en daarentegen de afbeeldingen, voor de personen welke zij voorstellen of voor hunne familie, in menig opzicht eene bijzondere waarde hebben, beeft zijne Excellentie de Minister van Oorlog, op voorstel van den Gouverneur der Koninkljjke Militaire Academie, goedgevonden dat de meerbedoelde portretten aan de belanghebbenden kannen worden afgegeven. Zij die meenen aanspraak te kunnen maken op eenig portret en dit wenschen te ontvangen, kunnen daarvan bij gefrankeerden brief kennis geven aan den Gouver neur bovengenoemd, onder aanduiding van de redenen welke hen, boven andere familieleden, in aanmerking doen komen voor het bezit van het door hen aange vraagde portret. Voor kosten van toezending moet het bedrag van 15 cents in postzegels zijn ingesloten. Kond. Naar aanleiding van de berichten over het vinden van goud in de buurt van Nijverdal schrijft men aan de »N. Ot.'' van deskundige zijde: Dat er in bedoelde streken goud in den grond zou voorkomen, tenminste in hoeveelheden, die technisch ook maar eenigszins van beteekenis zonden zijn, is hoogst onwaarschijnlijk. Goud laat zich in Nederland alleen ver wachten in geslibde gronden mot een hoog gehalte aan zware mineralen, en deze zijn in de omstreken van den Hellendoornschen en Noesselerberg waar het metaal zou gevonden zijn tot nu toe niet bekend. De bericht gever voegt er evenwel bij, dat hjj geen monsters van het «goudhondend" zand heeft gezien. Wel schrijft hij, dat in 9 van de 10 gevallen, waarin zoogenaamde goud- houdende monsters ter onderzoek worden aangeboden, het metaal mica blijkt te zijn een enkele maal ook pyriet (zwavelkies). Sedert men echter «goudvelden" meent ontdekt te hebben, zijn de gronden te Nijverdal zeer in prjjs ge stegen sommige eigenaren willen ze zelfs niet meer ver knopen. Dagelijks nog worden de goudvelden ook door buiten landers bezocht. Zaandan. De vereeniging tot opbeuring der weekmarkt heeft de vol ende premiën uitbetaald: f 10 aan W. Onrust, als grootsten aanvoerder van vet veef 10 aan P. O. J. van der Werve, als grootsten koopev van vet vee f 10 aan P. Oudkerk, als grootsten aanvoerder van mager veef 10 aan G. Brinkman, als grootsten kooper van mager vee; f 5 aan M. Engel, als op één na grootsten aanvoerder van vee en f 5 aan P. Boekei, als op één na grootsten kooper van vee. Voor de maand November is opnieuw een bedrag van f 100 aan premiën voor aanvoer en koop uitgeloofd. Algen. Wederl. Bond van Mlneraalwaterfabrlkanten en Bierhandelaren. Onder voorzitterschap van den heer C. Visser, uit Groningen, had op 31 October te Amsterdam eene al geraeene vergadering plaats. Vertegenwoordigd waren de aangesloten vereenigingen uit AlkmaarAmsterdam Haarlem, Leiden, Middelburg en Vlissingen, en Utrecht. Medegedeeld werd, dat nog vereenigingen waren opgericht te Groningen en Hilversum, welke zich bij den Bond zullen aansluiten. Door het bestuur werd eene wijziging in de statuten voorgesteld, noodig door het niet verleenen der Kon. bewilliging op de oorspronkelijke, welke met algeroeone stemmen werd aangenomen. Wegens vertrek naar het buitenland van den heer B. M. Wolff, werd in diens plaats als le secretaris benoemd de heer J. A. Aukes, van Haarlem, terwijl als nieuw bestuurslid ge kozen werd de heer J. Regeur, te Leiden. Na nog eenige huishoudelijke zaken behandeld te hebben, besloot men, met groote meerderheid van stommen, tot het onder eigen beheer uitgeven van een vakblad hetgeen men zich voorstelt, met primo Januari a.s. geregeld om de 14 dagen te doen verschijnen. Als plaats voor de volgende Bondsvergadering werd Utrecht aangewezen. Oterleek. De heer P. Kalis is benoemd tot voor zitter van het Dagelij ksch bestuur van den Oterleeker- polder. De jaarwedde van den gemeente-veldwachter en bode is met 100 gulden verhoogd. Het verheugt den bewoners van Oterleek zeer, dat het polderbestuur zich gaat bemoeien met het verbeteren van den toestand der vele stinkslooten die aan de westzijde van het dorp de lucht verpesten. Een goed begin doet een goed einde verwachten. Wed. Paardenstamboek. De punten van beschrijving voor de algemeene ver gadering der Vereeniging »Het Nederlandsch Paarden stamboek," te houden op Dinsdag, 26 November a.s., des namiddags half twee uur, in «Tivoli'1, Coolsingel te Rotterdamluidt als volgtverslag van den toestand der Vereeniging mededeeiing van ingekomen stukken en zoo noodig daarop besluiten rekening en verantwoor ding over 1900 ingekomen schrijven van de Oommissie voor de tentoonstelling te Parijs in 1900, botreffende de besteding van overgebleven gelden uit de bijdragen van corporatiën en personen voor deze tentoonstelling beschik baar gesteld; voorstel van de atdeeling Zeeland: »Het is voor het vervolg gewenscht veulensgeboren uit in het Nederlandsch Paardenstamboek ingeschreven merriën gedekt door hengsten ing schreven in een door het Ne derlandsch Paardenstamboek erkend stamboek, ook in de veulensboekeu van het Noderlandsch Paardenstamboek te doen opnemen" voorstel van de afdeelingen Zeeland en Znidholland «Het is gewenscht dat het Nederlandsch Paardenstamboek het initiatief neme tot het honden eener nationale Paardenlentoonstelling te Scheveningen in 1903"; begrooting voor het jaar 1902. Het maandblad tegen de vervalschlngen, no. 4, bevatkunst-vruchtenwijnen (vervalschte kersen en bessenwyn)onderzoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan het Laboratorium voor chemisch en microscopisch onderzoekdr. van Hamel Roos en Harmens, Keizersgracht 291, Amsterdam contróle-onderzoekingen: alboïd beschuit, boter, brood, cognac, email, havermout, hoendermeel, kin dermeel, kleurstoffen, levertraan, melk, wijnen vervalschte pepermunt de reputatio der Nederlandsche boterver slag van den Gemeentelijken Gezondheidsdienst te Am sterdam uittreksel uit het verslag van den scheikundige dr. A. Lam bij den keuringsdienst van voedingsmiddelen te Rotterdam wetenschappelijke beric h- t e n zoogenaamd dradentrekkend brood salieylzuur een normaal bestanddeel van aardbeienhersenen in melk ontsmetting van puttende onschadelijkheid van een herkenningsmiddel voor margarine mengselseen nieuw vervalschingsmiddel voor wijn typheuse besmetting door voorwerpen de dieren als vijanden van de telegraafde verspreiding van ziektekiemen wijnvervalsching gemengde berichten; feuilleton: on evenredigheid van het menschelijk lichaam Tolstoi's meening over ziekte en doodhet honorarium van een Amerikaansch geneeshoersprokkelingen op hygiënisch en maatschappelijk gebiedboekbeoordeeling. Oudkarspel. Getrou wd. 10 Oct. Jacob de Boer en Antjo Hoogendijk. 17 Jacob Smit en Grietje Kramer. Geboren. 1 Oct. Arie, z. van Jacob Timmerman en Trijntje Kuiper. 11 Pietortje, d. van Dirk Slot en Trijntje Liefhebber. 26 Simon Albertus, z. van Jacob Stet en Maartje Broersen. Overleden. 9 Oct. Cornelis, z. van Dirk Biesboer en Neeltje Bur ger, 14 d. 12 Gerrit Slotemaker, wedr. van Aagtje vanTwuijver, 65 jaar. Uitgeest. Ondertrouwd 4 en getrouwd 22 Oct. Hendrikus Johannes Lelij en Aafjo Vijn, wed. Pieter Keuning. Ondertrouwd. 18 Oct. Gerrit van Willigen en Grietje de Vries. 25 Martinus Mattheus Zoon en Maria Berkhout. Albertus Johannes Beerhold en Maartje Stammes. 30 JohannesFranciscus van Diepenbeek en Adriaantje Cornelia Bander. Getrouwd. 9 Oct. Gerrit Berghuis en Antje de Jongh. 13 Cornelis de Vos en Maartje Kuiper. Geboren. 11 Oct. Sieuwtje, d. van Hendrik Reijue en Geertje Scher mer. 18 Maria Adriana, d. van Johannes Apeldoorn en Agnes Groen. 20 Hendrik, z. van Hendrik Boergonje en Elisabeth van Wetering. 23 Dieuwertje, d. van Matthijs Twisk en Trijntje Krom. Overleden. 25 Oct. Cornelis, z. van Pieter de Goede en Elisabeth Hoeben, 7 w. Hensbroek. Van 131 October. Geboren. Adriana, d. van Jacob Schilder en Betje Duin. Cornelis, z. van Jacob Wijtman en Trijntje Bakker. Overleden. Jan Molenaar Pz., 23 j. Petrus Appelman Wz., 5 m. Aaltje de Boer, echtgen. van Pieter Moojj,59j. Akersloot. Geboren. 4 Oct. Hillegonda, d. van Johannes Molenaar en Jansje van der Laan. 10 Jan, z. van Jacobus Jonker en Trijntje van 't Hof. 21 Tewes, z. van Hendrik Geuzebroek en Sietske Dekker. Overleden. 22 Oct. Arie de Goede, 26 j. Oude Wiedorp. Ondertrouwd. 17 Oct. Abraham Strijbis, wedr. van Ariaantje Kaag, en Geertje Omlo. Geboren. 13 Oct. Bregetta, d. van Petrus Veldman en Trijntje Wit. 15 Cornelia, d. van Johannes Sinnige en Maartje Does. 18 Antje, z. van Jan Hollenberg en Maartje Weeland. 22 Catharina Johanna, d. van Johannes Jongkind en Elisabeth Briefjes. 29 Gerardus, z. van Jacobus Pronk en Elisabeth Pater. Overleden. 10 Oct. Marijtje Noordstrand, echtgen. van Jacob de Jong, 35 j. Obdam. Geboren. 15 Oct. Agatha Euphemia, d. van Nicolaas Dekker en Aagje Schilder. Emerentia, d. van Hormanus de Moei en Crelisje Vijn. 26 Dirk, z. van Jacobus Wittebol en Gnurtje van Schagen. Overleden. 27 Oct. Hillebrand, z. van Pieter Klaver en Ariaantje van Diepen, 11 j. Hgmond aan Zee. G e b o r o n. 1 Oct. Elisabeth en Adrianus, d. en z. van Gerrit Vi«ser en Elisabeth Stam. Kos, z. van Kos Wijker en Guurtje Gouda. Harmijntje, d. van wijlen Harmen Stam en Antje Gravemaker. 2 Johannes, z. van Tijs van der Mey en Maria Wittebrood. 9 Leonardos Albertus en Theodorus Johannes, zs. van Albert Dekker en Trijntje de Groot. Jacoba, d. van Cornelis Stam en Jobje Halff. 10 Aafje, d. van Engel Sloot en Neeltje Zwaan. 15 Grietje, d. van Jacob Groen en Betje Gravemaker. 16 Simon, z. van Jacob Bruinenberg en Engelina van Duin. 19 Harmen, z. van Andries Stam en Elisabeth Schol, 29 Guurtje, d. van Albert Visser en Aafje Prins. 30 Klazina, d. van Jacob Groen en Maartje Stam. Arie, z. van Hendrik Groen en Dirkje Sloot. Overleden, 13 Oct. Jan Hopman wednr. van Elisabeth Dekker, eerder van Elizabeth Glas, 78 j. 16 Maria Hendrika, d. van Albertus Bosman en Maartje Bakker, 1 j. en 6 m. 17 Grietje, d. van Jacob Groen en Betje Grave maker, 11 m. PRIJS 3 CMWTS, bevattende Drnk Herms. Ooster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 6