Honderd en derde jaargang. 1901. ZONDAG 10 NOVEMBER. Gemeenteraad van Alkmaar. Buitenland. Nederland. NO. 134. Berate blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO; franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers t 0,0tt. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlën t Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsraimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON, Vooidam 0 9. Telefoonnummer 3. De BURGEMEESTER van ALKMAAR roept de lede n van den Gemeenteraad op tot bijwoning eaner veroa - dering op Woensdag, 13 November 1901, des na middags te één uur, ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hieronder vermelde punten. De Burgemeester G. RIPPING. 1. Beëediging van het nieuw gekozen raadslid den heer H. J. Vonk. 2. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 8. Voorstel der commissie tot de belastingzaken enz. tot goedkeuring der rekening van het Mannen- en Vrouwengasthnis, dienst 1900 (Bjjlage no. 77). 4. Idem, idem der begrooting voor bet Burgerlijk Arm bestuur, dienst 1902 (Bijlage no. 76). 5. Idem, idem der begrooting voor de stads-apotheek en voor het Mannen- en Viouwengasthuis, dienst 1902 (Bijlage no. 82). 6. Idem, idem der begrooting van het Burgerweeshuis, dienst 1902 (Bijlage no. 83). 7. Voorstel van burgemeester en wethouders tot ver- hooging der jaarwedde van den directeur der ge meente gasfabriek (Bijlage no. 87). 8. Voorstel der commissie tot de belastingzaken enz. tot goedkeuring der begrooting van de gasfabriek, dienst 1902 (Bijlage no. 84). 9. Voorstel van burgemeester en wethouders tot vast stelling van verordeningen op het heffen en invor deren van wik- en weekloonen (Bijlage no. 86). 10. Idem, tot nadere vaststelling van verordeningen op het heffen en invorderen van een hoofdelijken om slag (Bijlage no 85). 11. Behandeling der gemeente begrooting voor den dienst van 1902. 12. Vaststelling van het 1ste suppletoirs kohier van den hoofdelijken omslag, dieast 1901. 13. Behaudoiing van reclames tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag, dienst 1900 en 1901. CHINA. Reeds zoo herhaaldelijk is Li-Hoeng-Tsjaug's overlijden gemeld, dat men bijna was gaan gelooven aan de onsteifeljjkheid van dozen Cüineesehen staatsman, die in zijn hoogen ouderdom zich nog steeds een waar dige evenknie van zijn Westersche collega's bleef be- toonen. Toch blijkt ditmaal het bericht juist en heeft China, dat zich ten zijDent dikwerf niet dankbaar toonde, het verlies te betreuren van een zijner grootste en ver dienstelijkste mannen. In 1822, als zoon van een arm ge leerde geboren, doorliep de Chineesche Bismarck alle rangen der staatsdienst, en was hij gedurende 30 jaren de spil, waarom alle buiten betrekkingen draaiden. Hij paarde een reusachtige werkkracht aan zeer groote scherpzinnig heid, zijn groote kennis en ervaring, ervaring vooral ook in Europeesche aangelegenheden, (bij bezocht Europa eenige malen) bewezen aan zijn vaderland onberekenbare diensten. In tegenstelling met bijna alle zijne hoogge plaatste landgenooten. was Li hervormingsgezind en geenszins afkeerig om met de Westersche wijsheid zijn voordeel te doen dat de laatste «beschavingsKrjjg" der Mogendheden, hem, die steeds door en door Oainees ge bleven was, van de superioriteit van het Christendom zal hebben overtuigd, valt voorzeker te betwijfelen. DIJITSCHIiAND. Te Berljjn had den 6 een groote studenten bijeenkomst plaats, met het doel krachtig te protesteeren tegen de redevoering door Chamberlain te Edinburg gehouden, waarin hij een vergeijjking maakte tusschen het Duitsche leger en de Engelsche huurlingen, die den vernietigingsoorlog tegen de Boeren voeren. Een aantal hoogleeraren van de Berlijnsche Universi teit woonden de bijeenkomst bij, verscheidene hunner voerden het woord. De Chineesche buit omvat meer dan de astronomische instrumenten alleen. De »Krefeld" is onlangs uit China teruggekeerd met 175 oude Chineesche koperen kanonnen aan boord die vroeger op de muren van Peking stonden. Er zijn stukken geschut bij van honderd centenaars, som- mige zijn voorzien van Chineesche opschriften van 200 tot 250 jaar oud, waaruit blijkt, dat de kanonnen gegoten zijn onder toezicht der Jezuïeten. Bij dozen buit bevindt zich ook een houten kanon. De kostbare stukken worden in het Marinemuseum bewaard; de rest wordt te gelde gemaakt. Wellicht vindt de Keizer op deze wijze de noodige contanten om zijn belofte na te komen van 4500 taels voor iederen uit Peking geredden Europeaan I BNüEIiAND. Terwijl een groot deel van het land en speciaal Londen sedert eenige dagen door zware mist geteisterd woidt, schjjnt de Regeering meer in 'c duister te tasten dan ooit. Hoe langer hoe heftiger wordt de oppositie tegen het ministerie; thans is het weder de bekende staatsman Harcourtdie in een langen brief aan de »Times" de politiek der Regeering laakt en de leiding van den oorlog, voornamelijk in de jongste phasen van den strijd. Hij noemt het verbannen van de Boeren en het verbeurd verklaren van hun bezittingen zoowol onwettig als misdadig, verdedigbaar nich op burgerlijke noch op militaire rechtsgronden. Het bericht, dat de moedige miss Hobhouse, die zulk een vernietigend rapport over de concantratie-kampen publiceerde, in Zuid-Afrika gevangen is genomen en naar Engeland wordt gedeporteerdzalzoo mogelijk, den storm van verontwaardiging nog feller doen opsteken FRANKRIJK. Het schijntdat op Lesbos nog geen troepen ontscheept zijn. Eerst zal, zoo meldt men, minister Delcassé deu sultan een ultimatum doen over handigen en pas na het vorstlijken van den daarin genoemden datum zal admiraal Caillard nieuwe bevelen ontvangen. In elk geval verwacht men, dat de Fransche schepen langen tjjd in de Tnrksche wateren zullen blijven. De Fransche Regeering most dau ook reeds onderhan delingen hebben aangeknoopt met eenige reederjjen te Marseille om schepen te charteren die het oskader van leeftocht zullen kunnen gaan voorzien. Frankrijk heeft zich van te voren vergewistdat de andere mogendheden geen bezwaren te^eu hst zenden der divisie zouden maken, en met Rusland schijnt voor- nameljjk het geheele plan van te voren beraamd en overlegd te zijn. ÏUID-AFRIKA. De «Standard" publiceert een telegram van 5 dezer, waarin een uitvoerige beschrijving wordt gegeven van Benson's gevecht. Toen Opperman met een troep Boeren zich op de achternoede wierpen, die het convooi en de kanonnen escorteerdewas de hoofdmacht van de colonne twee mijlen verder op bezig met het maken van het kamp en dns niet in staat onmiddellgk hulp te bieden. De Boeren reden dwars door de achterhoede heen en schoten links en rechts hun geweren af. Het plotselinge en hst hevige van den aanval bracht dc achterhoede in verwarring, maar zij herstelde zich weldra en beantwoordde het vijandelijke vuur zoo goed mogelijk, waarbij de officieren zien bovenmenschelijk inspanden. De twee kanonnen zonden elk een kartets in den vijandeljjkea troep maar alle artilleristen werden iu weinige minuten buiten ge vecht gesteld. De overrompeling was zoo volkomen en de aanval geschiedde met zulk een onstuimigheid dat de achter hoede ongeveer 200 man sterk weinig tegenstand kon bieden. Bijna allen werden gedood of gewondzij lagen ai bij hoopeu rondom de kanonnen vóór er versterking kwam van de hoofdmacht. Een ander deel van de Boerenmacht viel toen van een andere zijde het kamp aan maar trok na een dapper gevecht terug. Niettemin bleef dit deel van den vijand den ganscbeu middag een onsamenhangend vuur op grooton afstand onderhouden. Berichten uit Kaapstad komen er rond vooruitdat de operatiesom de Natalsche grens schoon te vegen sehipbreuk hebben geleden. Een bericht bevestigt de verschijning der Boeren bij Jagersdrift en een Reuter-telegram spreekt van een be weging van een talrijke Boerenmacht naar Zuid-Natal. Uit Vrijheid verneemt de «Daily Telegraph", dat een groot aantal Boeren aan de Noordgrens van Natal zjjn gezien. Volgens de „Tribune de Genève" is er onlangs in Albanië een man gestorven, Ismaël Hudgo genaamd, in den ouderdom van honderd zestig jaar. Tot zijn dood toe bleven zijne zintuigen uitstekend. Hy zag er uit als een man van middelbaren leeftijd en had een prachtig stel tanden. Zjjn kracht was zoo grootdat hij, toen hij 158 jaar was, nog elf nar achtereen kon loopen, zonder moe te worden. Ben rijke petroleumbron. Nu is in Texas een petroleambron ontdekt, zooals er in de gansche wereld nog geen gezien is gelijk dit trouwens met alle Amerikaansehe merkwaardigheden pleegt te zijn. Zij levert 200.000 vaten daags en de vloeistof spuit drie honderd voet hoog. (Haarl. Ct.) Ben aanvaring van de „Regentes". In den avond van den 6, omstreeks 11 uur, heeft op de Theems tengevolge van dikken mist eene aanvaring plaats gehad tusschen de nachtmailboot «Koningin Regen tes" en het Engelsche oorlogsschip «Prosperine". De schok was, naar een passagier mededeelde, niet hevig, wat trouwens hieruit blijkt dat enkele passagiers die in hun kooi lagen er totaal niets van bemerkten. Onmiddellgk gingen de passagiers over aan boord van het oorlogsschip, wat vooral voor dames nogal moeilijk ging, daar dit schip hooger was dan de mailboot. Na geruimen tjjd aan boord vertoefd te hebben, werden de passagiers per sloep te Sheerness aan wal gebracht en zette sommigen met de dagmailboot «Nederland' de reis naar Vlissingen voort. Anderen keerden trug naar Londen. TWEEDE KAMER. Spoorweg Kwadijk—Kdaiu. Naar aanleiding van de bezwaren tegen het maken van den spoorweg op den Edammerwegen in de Parmer ingebracht, wegens het gevaar dat daardoor zal ontstaan voor het verkeer langs den weg, werd gevraagd of voor zorgsmaatregelen zullen getroffen worden voor de bevei liging van het verkeer, en zoo ja welke Benoeming Hoogen Raad. Op zijn verzoek is ingetrokken de benoeming van den heer Mr. jhr. O. Q van Swinderen, tot Raadsheer in den Hoogen Raad. Provinciale Staten van Noordholland. Namens de verschillende commissiën werd in de den 8 voortgezette vergadering van de Provinciale Staten rapport uitgebracht ever de door Gedeputeerde Staten ingediende voorstellen. Geadviseerd werd le. Ie verleenon ten b hoeve van de «Haarlemscho hnishoud- en industrieschool" te Haarlem voor het jaar 1902 een provinciaal subsidie van f 1100, onder voor waarde dat over dat jaar door het rijk ten minste f 3000 en door de gemeente Haarlem ten minste f 1200 worde verleend. 2e. Te verleenen ten behoeve van den omnibusdienst «Da drie Egmonden" voor het jaar 1901 een subsidie tot oen bedrag van drie honderd gulden. 3a. Te verleenen aan de Vereeniging tot bevordering 'an koepokinenting te Haarlem voor de jaren 1902,1903 on 1904 een jaarlijksch subsidie uit de provinciale fondsen, ten bedrage van vier honderd gulden. 4e. In betrek ring tot de subsidie toe te kennen aan de Zeevaartschool te Vlieland, adviseert de commissie mede te gaan met de voordracht van Gedeputeerde Staten en te besluiten de provinciale bijdrage ad f 200 over het jaar 1901 te verleenen, ook al wordt over dat jaar van het Rijk geene verhoogde bijdrage genoten. 5e. Af te wijzen het verzoek om subsidie ten behoeve van de kosten van het afnemen van examens voor «Meester" en «Gezel." 6e. Afwijzend te beschikken op de aanvrage van het ge meentebestuur van Beverwijkom ondersteuning vau wege de provincie in de kosten van verbetering van de Wjjkervaart, genaamd «Da Pjjp." a. Te wjjzigen het bijzonder reglement voor het bestuur van de banne Opperdoes, in dier voege, dat de jaarwedde van den secretaris-penningmeester, thans f 100 bedragende, wordt verminderd tot f 75. b. Te wjjzigen het bjjzouder reglement van bestuur voor deu polder het Grootslag, in dien zin dat het salaris van den voorzitter, dat thans f 50 bedraagt, woz'dt ver hoogd tot f 100. c. Te wjjzigen het bijzonder reglement van bestuur van de banne Nieuwe Niedorp, in dier voege, dat de jaarwedde vau den voorzitter, die te laag wordt geacht in verhouding tot de werkzaamheden aan die betrekking verbonden, van f 15 wordt gebracht op f 30. d. Te wijzigen het bjjzonder reglement voor het bestuur van den Groot-Limmerpolder, in dien zin, dat de jaar wedde van den secretaris van f 140 worde teruggebracht op f 100. De vergadering wordt hierna verdaagd tot Dinsdag a.s. half elf. Texel. Sinds eenige weken worden op dit eiland reusachtige hoeveelheden veevoeder aangebracht. Dank zjj hot langdurige zachte weder, loopon thans de meeste koeien nog in de weiden. Evenwel heeft men in het voorjaar vooralontzagljjk veel kort voeder noo- dig voor het wolvee. Er is dit jaar ook veel kunstmest op het eiland in gevoerd. De overste Yon Ziegler, die bjj het automobiel-on geluk te Valkenberg tijdens de manoeuvres zoo ernstig wtrd verwond, zal dezer dagen het gesticht «Oalvarien- berg" te Maastricht, alwaar hij verpleegd werd, verlaten. De Pruisische hoofdofficier keert onmiddelljjk met zjjne echtgenoote, die tjjdens zjjn ziekte ook te Maastricht ver toefde, naar zijn vaderland terug. Amsterdam. Een knaap van omstreeks 5 jaren was in het water gevallen en daaruit zonder teekenen van leven te geven opgehaald. Na verloop van 40 minuten evenwel mocht het aan een agent, bijgestaan door twee burgers, gelukken de levensgeesten weder op te wekken, door toepassing der bekende voorschriften. Te Maastricht heeft de Weduwe Telling haar gouden feest gevierd als schoonmaakster van het Stad huis. Uit hare woning ging zjj om 12 uur met hare acht zonen en dochters naar het Stadhnis; de Batterjjstraat, die zjj moest passeeren, was buis aan huis bevlagd. In de burgemeesterskamer wachtten de burgemeester en de wet houders het moedertje op. Nadat de burgervader eenige hartelijke woorden tot haar gericht had, overhandigde hjj haar namens de gemeente een stoffaljjk bewjjs van hoog achting. Namens de verschillende afdeelingen gemeente-ambte naren voerde de gemeente-secretaris, Mr. van Oppen, het woord en schonk haar een fauteuil, een lamp en een bloemstuk. 't Is nataurlijk niet te verwonderen, dat een paar dikke tranen over de gebruinde wangen der vrouw rolde, die niet. gedacht had, dat men haar zoo zou vereoren. (Tjjd). Akersloot Op den 15 herdenkt de heer P. Smit don dag, waarop hjj voor 25 jaar alhier de functie van onderwjjser aanvaardde.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1