Laatste Berichten. Stadsberichten. Boyot Kngelsche schepen. Het uitvoerend comité acht nu den tijd gekomen een beroep te doen op allen, die mede willen strijden om een einde te maken aan den Z.-A. oorlog. Uit den aard der zaak zullen de transportarbeiders der verschillende havens de spits moeten afbijten, derhalve het eerst bloot staan aan ellende en gebrek. Evenmin valt het te verhelendat bij weinige mede werking van kooplieden en reeders in de verschillende landen andere vak-arbeiders eveneens getroffen zouden kunnen worden door werkeloosheid. Dat daarvoor ontzaggelijk veel geld noodig is, zal voor een ieder begrijpelijk zijn die de zaak meer dan opper vlakkig beschouwt. Zonder het aanwezig zijn van een fondswaaruit wij de verschillende arbeiders kunnen steunen, durven en mogen wij den strijd niet aanvaarden, daar deze slechts met verlies zoude eindigen. Aangezien de geestdrift voor ons planonder alle rangen en standen der maatschappij zeer groot is, roepen wij den financieelen steun tot welslagen van ons plan in. Wij vragen geene toezendingen in geld, d. i. dank zij de sympathie voor de zaak nog voldoende voorhanden om het tot de doorvoering van den boycot te brengen, alleen vragen wij, wie wil ons toezegging doen en voor welk bedrag, te storten op den dag dat de boycot door- ge voer d wordt. Op het internationaal congres van tranportarbeidersdat deze maand ot in het begin der volgende maand zal worden gehouden, zal de totale som van het toegezegde bedrag een machtige factor blijken in het proclameeren van den boycot. Wanneer de som gelds, waarop wij kunnen rekenen te klein is, kan met zekerheid worden gezegd dat het plan is misluktbedraagt het toegezegde echter een bedrag, waaruit de verschillende gedelegeerden kunnen opmaken, dat de onkosten en uitkeeringen kunnen worden bestreden, dan is het niet minder waardat de boycot der Engel- sche handelsvloot zal doorgaan. Een ieder begrijpe ons dus goed een elk die tegen 1 Januari eene som gelds, hetzij dan groot of klein, kan en wil missen om langs onzen weg de Z u i d - A f r i- kaansche oorlog te doen eindigen melde ons dit, opdat wij het in onze boeken kunnen aanteekenen en in de bladen pubiiceeren. Comité's in den lande die zich tot taak hebben gesteld, gelden voor ons plan in te zamelen, worden verzocht wekeljjks het b drag optegeven, dat zij in de afgeloopen week hebben verzameldopdat wij ten allen tijde weten over welk bedrag wjj zullen kannen beschikken. Geen woorden dns meer, maar daden. Het Uitvoerend Comité. Mederland en de Kuld-Afrlkaansche Republieken. C. A. Steuerwald. f In mededeelingen nit Zuid-Afrika is herhaaldelijk gewag gemaakt van den heer C. A. Steuerwald, een jong Nederlander, die voor de Boerenzaak groote verdiensten heeft gehad. Thans is hier te lande bericht ontvangen, dat de heer Steuerwald, naar het schijnt in de tweede helft van Juli, in den strijd is gevallen. Cornells Adrianns Steuerwald geboren te Dein, 16 September 1871, was de tweede zoon van wijlen Prof. Stenerwald, hoogleeraar in waterbouwkunde aan de Poly technische School. Aanvankelijk werd hij opgeleid voorden militairen dienst dien hij echter ah sergenant te Arnhem, in 1892 verliet. Toen trad hij in consnlaren dienst en was o. a. eenigen tijd secretaris aan het Nederlandsche consultaat te Smyrna. In 1897 is hij naar Zuid-Alrika vertrokken en kwam in betrekking bij de Ned. Zuid-Afr. Spoorwegmaatschappij. Bij het uitbreken van den oorlog nam hij ontslag en sloot zich aan bij het Hollandercorps, waarvan hij een sieraad is geweest. Reeds in de berichten over den slag bij Elandslaagte en de latere gevechten in Natal, werd hij herhaaldelijk met lof vermeld. Zij die Steuerwald hier te lande hebben gekend, roemen hem 'om zijn degelijke eigenschappen, zijn flinkheid en bescheidenheid zijn vroegere medestrijders prijzen zijn vastberadenheid en zijn moed. Maar de hoogste lofspraak wellicht werd deze energieken jongen man gegeven door een Engelschman. Weinig tijds geleden mocht zijne moeder, een scbrpven uit Kaapstad ontvangen, godagteekend 2 Jnni en geschre ven door een kapitein van de Yeomanry. Aan dezen merkwaardigen brief, eervol voor den schrijver als voor hem die er in werd besproken wordt hier het volgende in vertaling ontleend: Gedurende den langen ooilog in Zuid-Afrika ben ik een korten tijd als krijgsgevangene in de handen van de Boeren geweest. Daar ontmoette ik nw zoon en ik beloofde hem, dat ik u zou schrijven om n mee te deelen hoe hij 't maakte. Hij was nl. zeer verlangend n iets van hem te laten weten, maar hij had geen gelegenheid zulks (rechtstreeks) te doen. Uw zoon is by de kommando s van Scheepers en Malan in de Kaapkolonie. Hij is zeer gezond en opgewekt. Toen wij gevangen genomen weiden, hadden wij een aantal ge wonden, en ik kan nw zoon niet genoeg danken voor de wijze, waarop hij de mannen verzorgde. Ik had geen dokter bij mjj, maar uw zoon verbond alle wonden en bespaarde den gekwe'.st n veel lijden en ontbering. Ik zag nw zoon het laatst in April en ik zon u al spoediger geschreven hebben, ware t niet dat ik het mij gegeven adres had verlegd. Ongetwijfeld zal het u eene bemoediging zijn van uw zoon te hooren. Hoe betreurenswaardig, dat zij, die tegen ons vechten, niet willen inzien dat het spel verlorenis; dat zij maar niet kunnen begrijpen hoe onmogelyk t is de worsteling tegen ons voort te voort te zetten, omdat die in het eind toch ten onze voordeele moet nitloopen. Aangenaam zou 't mij zijn, van u te mogen vernemen of u dezen hebt ontvangen en, liever nog, dat uw zoon in wGstaud bij u thnis is teruggekeerd. Ik hoop dat dit laatste zeer spoedig moge gebeuren. (Volgde de onderteekening, met een Londensch club- a(Jreg J De wensch aan het slot is helaas niet verwezenlijkt Steurwald is gevallen op het veld van eer. (N. v. d. D.) Behagen. De heer J. H. Ressing, hoofd der open bare lagere school alhier, heeft eene betrekking aanvaard als hoofd eener bijzondere inrichting van onderwijs te Amsterdam. Sijbekarspel. De landbouw cursus, die hier ge durende de wintermaanden onder de leiding van den heer J. Hoekstra gegeven wordt, telt elf leerlingen, terwjjl 14 leerlingen in deze gemeente de lessen aan de herhalings scholen volgen. Olerleek. De IJeclnb hield den 8 hare jaarverga dering. Secretaris en penningmeester brachten verslag nit. Het saldo in bas bedraagt f 57,93. De heeren M. Couwenhoven en S. Brak werden tot lid en plaatsver vangend lid van het hoofdbestuur gekozen. Op de algemeene vergadering, op 24 November te Alkmaar te honden, zullen afgevaardigden aandringen op een verbodsbepaling op het tolheffen en het onbruikbaar maken en het on bruikbaar maken en honden van ijsbanen. Voorts wenseht men ook bij overloopen en overbruggingen vrij verkeer voor de leden van aangesloten clnbs. Be Atjehsche Pretendent. Uit Batavia werd den 8 aan het »Alg. Hbl." ge seind »De colonne Vaa Daalen heeft tot tweemaal toe de macht van den Pretendent-Sultan in de Gajoelanden over vallen en daarbij 65 vijanden gedood, onder,wie 7 hoofden. »De vervolging wordt voortgezet. »De Gajoes betoonen zich vijandig en vuren allerwege op onze troepen." De hier genoemde Gajoes bewonen het hooge binnen land, dat zich ver ten Zuiden van de Atjeh-vallei uitstrekt tot aan de landen der Bataks. 't Was tot voor korten tijd een totaal onbekend gebied en zelfs had men met de bewoners nooit aanraking gehad. Een Gajoe is in den aanvang dezes jaars in het gevolg van Dr. Snouek Hur- gronje megegaan naar Batavia, waardoor men gegevens heeft verkregen over land en volk, evenals over de tot dnsver onbekende taal van deze verwijderde streken. Frankrijk en Turkije. LONDEN 8 Nov. Renter's agentschap heeft mede- deeling ontvangen, dat aan het Turksche gezantschap te Londen geruststellende berichten zijn ontvangen inhou dende dat de regeling van het Pransch-Turksche geschil elk oogenblik te wachten is. Slechts de erkenning van den Chaldeenwschen patriarch door Turkije vormt etjn ietwat moeilijk punt; daarbver moet nog nader worden onderhandeld. De opvolgers van lil Hoeng Tsjang. PEKING, 8 Nov. Hier is een edict ontvangen waarbij Yoean-Shi-Kai wordt benoemd tot gouverneur van Petsjili en het Kabinetsiid Wang-Wen-Shao tot op volger van Li als gevolmachtigde. Beide hebben bevel ontvangen zich onverwijld naar Peking te begeven. Derde Oushoorn-Concert. De muziekliefhebbers te dezer stede zullen zeker met groot genoegen vernemen, dat de beer J. Henri Onshoorn directeur van Toonkunstalhier het voor nemen heeft weder een concert te geven. Als solisten was hij zoo gelukkig te kunnen krijgen de dames A. Olde- boomLutkemann (zang), van Amsterdam, en Lize van den Bos, (piano), van Rotterdam, terwijl de heer Ons- hoorn zelf de viool-srlo's zal spelen. Het concert is be paald op Donderdag, den 1.4, des avonds te 7'/2 uur, in het lokaal Harmonie. Bedelaars. Vrijdag, den 8, 's morgens, is door de politie alhier aangehouden eene te Nijmegen thuis behoorende jonge vrouw, die langs do huizen bedekt liep te bedelen en oogenschijnlijk in zwangeren toestand verkeerde, doch in werkelijkheid, teneinde medelijden op te wekken, een zak stroo onder hare kleeding geborgen had. Kunstavond. Ook de »Dordrechtsche Oourant," en wel het num mer van 31 October, bevat een zeer waardeerend bericht over het optreden der dames Ida Mollinger en Sophie Wichers, die den 14, in het lokaal Harmonie, alhier een kunstavond zullen geven. Wij kunnen het geheels artikel hier niet overnemen, doch ook daaruit blijkt dat de beide dames volkomen op de hoogte zijn van de moei- ljjke taak, die zij zich zelf hebben gesteld. Aan een bui tengewoon gelukkigen aanleg paren zij een levendig tem- parement, veel losheid, een zich geven, benevens groote beheersching en zorgvuldig overwogen soberheid van ge baar en töon, geheel overeenkomstig het teere van het door haar beoefende genre, dat niet veel lijden kan. Veeverarekerln g Hier ter stede werd eene vereeniging opgericht, die een grooten invloed ten goede op den aanvoer op onze veemarkten hebben kan. De Alkmaarscbe Vee verzekering- vereeniging stelt zich ten doel, aanvoerders van voor de slachtbank bestemd vee te verzekeren tegen de schade, welke zij lijden wegens geheele of gedeeltelijke afkem ing van dat vee na slachting, geheel in denzelfden geest als dit geschiedt voor vee op de markten te Purmerende en te Schagen. De verzekering geschiedt tegen vaste premie van f 1,voor een koe en van f 0,10 voor een kalf. De vereeniging bestaat nit de volgende personen D. J. Govers, voorzitter, A. J. Peeck, vice-voorzitter, J. F. van der Oord, D. A. Luiting, P. Sevenhuysen, J. Won der, commissarissen, F. RaveB, keurmeester en P. Olay, te Alkmaar, secretaris-penningmeester. Onderwijs. Mejuffrouw A. M. den Hartog is den 8 te Haarlem geslaagd voor het acte-examen gymnastiek. Hreps en Dochter. Wie de seance van Donderdag, den 7, in Harmonie bijwoonde zal met de Ams erdamsche conrant zeggen »Al3 de gewoonte bet toeliet moest er staan Marie Kreps en baar vader want steeds was zij de hoofdpersoon maar wij zouden de veronderstelling durven wagen als men de zaak omkeert b. v., de vader op 't tooneel en de dochter in de zaal blijft de uitkomst precies dezelfde nl. ongelooflijk interessantals die twee maar bij elkander blijven wantwat de een weet weet ook de ander. Worden op de lei van den oudeu heer Kreps in de zaal cijfers of getallen geschreven en opgeteld't zelfde geschiedt op 't tooneel door de dochter. Mnemotechniek of geheugenkuDst, verzekerde de heer K., was de hoofdzaak en wat er verder noodig was om alles nit te voeren wat zij dedenberustte op eenvoudige natuurkundige wetenschappen. Verder mocht hij zichter wille van de kunstniet uitlaten maar in den loop der seance zon men, bij toezien en ernstig nadenken, de over tuiging bekomen dat allen die bij zoogenaamde tooverij of waarzeggerij aan iets bovennatuurlijks gelooven groot ongelijk hebben. Intnsschen wekte de heer K. met zijn dochter aller belangstelling en verbazing door het her kennen van verschillende voorwerpen op een afstand of vaak in de gesloten hand. Als de vader het had gezien, wist de dochter het te noemen, zelfs al waren ze geborgen in een gesloten kistje en daarbij werden genoemd de meest onbekende voorwerpen als b. v. een broche ver vaardigd van tijgernageltjes, een eereteeken, de Olofsorde, een sigarenzakje met naam en voornaam van den ver- kooper b. v. een van J. Harp, de namen der eigenaars, met kwaliteit en leeftijd de bestemming van een half retourbillet enz. te veel om te noemen. Bij het berkennen van vloeistoffen dranken likeuren enz., proefde mej. K. uit een ledig glas achtereenvolgend alles wat «door verschillende personen was opgegeven en waaronder zelfs zeer vreemde, als kandeel, ezelinnenmelk, vitriool enz. Mocht een enkele der bezoekers nu en dan eens meenen, een tipje van den sluier der geheimzinnigheid te knnuen oplichten een oogenblik later moest hij weer gulweg bekennen »ik vat er niets van 't is en blijft kunstig en onbegrijpelijk". En ditJaatste was, volgens de gemoe delijke verklaring van den heer Kreps, ook het hoofdmotief der geheele seancedie eigenlijk zeer eenvoudig was. Het slot der voorstelling maakte zeker wel het meest interessante gedeelte nit, waarbij de dochter voldeed aan alle betamelyke wenschen in stilte tegen haar vader geuit of met groote zekerheid bepaalde waar iemands gedachten zich bevonden in wolk land ook 'fc zij in of buiten Europa, nadat dit haar vader was medegedeeld. Een niet talrijk maar zeer belangstellend publiek gaf door gedurig applaus het bewijs van groote ingenomen- I heid met de werkzaamheden van Kreps en dochter zGfs raadde de laatste den wensch van een der aanwezigen dien zij niet bad verwachtn. 1. »dat zij spoedig mocht terugkeeren." Alkmaarschc IJsclub. Den 8 hield bovengenoemde vereeniging hare jaar- lijksche vergadering. De secretaris, den heer F. Wigman, gaf verslag zoowel over de gewone werkzaamheden als van de feestviering; evenzoo de heer J. CLck, over de geldelijke aangelegenheden van het algeloopen jaar. De rekening der feestvieringwaarvoor een snbsidio van f 225 was toegestaan, bracht een schade op van 143,87. Deze rekening werd nagezien door de heeren M. de Vink en J Arntz. De gewone rekening werd nagezien door de heeren D. Visser K. Ohj Ez. en D. T Dijkstra en werd accoord bevonden, een batig stldo van 1^135.29 was de sluitpost. De vereeniging heeft thans 227 leden. Herkozen werden de heeren H. Stikko 1 H. van der Sleesen en J. Zuurbier gekozen de heer D. Visser die de betrekking echter niet aannam, waarna in diens plaats de heer D. T. Dijkstra gekozen werd. Aan het bestuur werd vrijheid gegeven te zorgen voor ijsfeesten. Een programma als vorig jaar, zijnde wedstrijden met veel deelneming een avondfeest met lampions en een gezellige avond, werd door vele leden aanbevolen. De contributie is bepaald op f 1 en voor huisgenooten f 0.25. Voor de Bondsvergaderirg die op Zondag, 24 November a.s., gehouden zal worden in het restaurant Proot werden als afgevaard igden benoeu d de heeren J. Cock en F. Wigman. Aan den heer Cock werd verzocht op die vergadering inteleiden het punt sGlubtochten. Voor de vrouwen en kinderen In a.A. Met hartelijke dankbetuiging aan de geversis voor de vronwen en kinderen in de kampen te Zuid- Afrika sedert de laatste opgaven bij „Alemaria" ontvangen: Collecte te Wildervank f 410,85 idem te Doesburg f 75, idem te Wageningen f 340,64, nagekomen collecte te Rauwert f 2,50collecte Oost- en West-Graftdijk f 61 73 nagekomen collecte te Rijp f 5,98 codecte te Beemster f 335,10, idem C. S. te A. f 10, schoolcollecte f 208,84, van P. f 1, van 15 luitenants uit N. door C. f lö', 'zooda" het totaal der ontvangsten bedraagt: f 15849.505. Berichten van sub-comité's of te houden collectes kwamen nit. Borne (O.) en Meern. Urn nieuwe winkel. Op den hoek van Nieuwlandersingel en Kennemer- straatweg werd een nieuwe winkel geopend en wel een sigarenmagazijn, dat blijkens achterstaande advertentie in depot zal hebben het fabrikaat der bekende firma op dit gebied, Weinthal Co, te Rotterdam. Meer en meer dringen de winkels ook buiten onze poorten door. De biograaf. Achterstaande advertentie komt onzen lezers mede- I deelen, dat Hommerson's electro-biosraaf gedurende een viertal dagen, te beginnen met Zaterdag den 9, in het lokaal Harmonie, vertoond zal worden. Ongetwijfeld zullen zij dat met ingenomenheid vernemener zijn weinig vertooningen, die zoo zeer de aandacht trekken als deze verrassende levende beelden, in al bnn natuurlijke be wegingen. Bovendien heeft de vertooner eene interessante keuze van onderwerpen, die niet zullen nalaten indruk te maken. Ken gouden feest. Eeu bij de marktbezoekers zeer bekende figuur hier ter stede, de oude Hendrik llablch, herdenkt den 9 zijn vijftigjarig huwelijksfeest. De man behoort nog tot I de krasse lieden. Voor hen, die hun ter gelegenheid van dit zeldzame feest op eene of andere wijze een genoegen wenschen te bereiden, dat ongetwijfeld welkom zal zijn, j deelen wij mede dat hunne woouplaats is Ramen, B 21. Hetioo. Ondertrouwd en Getrouwd. 11 en 24 Oct. Louis Kloos, te Helderen Willemina Sara Maria Dison, alhier. 11 en 29 Johannes Knijper en Anna Rozing. Getrouwd. 10 Oct. Christiaan Harreveld, wed. van Imke Vloo, en Antje Hartog. Geboren. 6 Oct. Willebrordns, z. van Pieter de Boer en Klaasje Brakenhoff. 12 Jacob, z. van Hendrik Bakker en Oatharina van der Molen.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2