No. 136. KerBte blad- Honderd en derde jaargang. 1901. YRUDAG 15 NOVEMBER. Buitenland. Nederland. Laatste Berichten. De Oorlog in Znid-Afrika. ALKMAARSCHU COURANT. en per Deze Courant wordt Dlnsd» g-, Wonderdag- Katerdagavoud uitgegeven. Abonnementsprijs 8 maanden voor Alkmaar ff 0,80franco door het rijk f 1, 3 Nummers f O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone adverlentiën Per regel ff ©,lö. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Telefoonnummer 3. DUITSCHEAW». Terwijl ganseh Duitschlaud pro testeert tegen Chamberlains bekende redevoering, waarin hij beweerde, dat in 1870 de Duitsehe troepen veel wree- der handelden, dan thans de Engelsehen in Zuid-Afrika, acht de Keizer, met die bijzondere tact, die hem ken merkt en siert, het oogenblik bjj uitstek goed gekozen om Koning Edward een prachtig zilveren tafelservies (acht kisten vullende) te zenden. De onlangs gemelde duel quaestie houdt nog steeds veler gemoederen bezig. Thans meldt de Berlijnsche corres» pondent van de »Daily News'' een dergeljjk voorval, welks publicatie de verontwaardiging zeker nog zal doen stijgen: Een paar maanden geleden zaten eenige jonge officieren vroolijk te banken. Eén dronk meer dan hij verdragen kon en zijn kameraden droegen hem naar een aangren zend vertrek. In deze kam r gebracht kwam de jonge man een oogenblik bij, sprong op en gaf zonder te weten wat hij deed een van zijn makkers een slag. Den vol genden dag zond deze hem eon secondant. De .beleediger verklaarde, dat hij zich niets van het voorgevallene kon herinneren en bood dadelijk zijn oprechte verontschul digingen aan. Da .beleedigde" partij nam hiermode op slag genoegen en de Raad van Eer besliste, dat het incident was afgeloopeu. Besluiten van zulk een lichaam moeten echter worden onderworpen aan het oordeel van den commandeerenden generaal van hot legerkorps En nu geschiedde iets ongeloofeljjks. Generaal Von Treitschke, de commandant, vernietigde de beslissing van den Raad van het betrokken Regiment en stelde de zaak aan hangig bij den Raad van een ander regiment. En deze besloot, dat de officier die geslagen waB, in do gegeven omstandigheden geen verontschuldiging had mogen aan nemen. Het gevolg was, dat deze officier zijn ontslag moest nemen. EWGEliAlW». De .Daily Mail" bevat een mededee ling uit een met Kruger in vei binding staande bron, waarin wordt gezegd: Kruger zai ernstig in overweging nemen de vredesvoorwaarden, die hem rechtstreeks worden gesteld door een aannemelijk vertegenwoordiger van Enge land, bijv. sir Henry de Villiers, en die op de volgende grondslagen berusten amnestie aan de opstandelingen uit de Kaapkolonie onmiddellijke terugzending der krijgsgevangenen naar Znid-Afrika terugtrekking van alle Engelsche troepen uit de Repu blieken het weder opbouwen van alle vernielde hoeven of ver goeding daarvoor; en het aangaan van een overeenkomst, onder garantie van Frankrijk en Rutland, waarbij aan de Republieken onmiddellijk zelfbestuur wordt verleend onder de Afrikaan der vlag, en met afstand van Witwatersrand en de goud velden door de Boeren aan Engeland. Dat Kruger voorstellen zou overwegen, die geen onaf hankelijkheid waarborgen, klinkt zeer onwaarschijnlijk Een van Engelands meest populaire sportsmannen, en tegelijk een der beste kenners van Zuid Afrika, de wereld beroemde jager Selous, heeft zich zeer pessimistisch over don oorlog uitgelaten. Wat neer de strijd ten einde wordt gebracht, hetzij door een compromis met de nog strijdende Boeren, hetzij door den dood of h)t gevangennemen van al deze mannen, zal Groot-Brittannië nog nltjjd, zelfs na het staken der vijandelijkheden, moeten regeeren over op zijn minst 300,000 Hollandsche Afrikaners (200,000 in de Kaap kolonie en de overigen in de andere staten van Zuid- Afrika), die jegens zijn bestuur bitter vijandig zullen zijn gestemd, ten gevolge van de gebeurtenissen in dezen oorlog. »Dit kan sl-chts geschieden tegen enorm hooge jaarlijk- ljjkache uitgaven voor groote garnizoenen, over heel Zuid- Afrika verspreid. »Hoe kan een land als Zuid-Afrika, 6000 mijlen van Engeland verwijderd, aldus wo den bestuurd? Zeker niet nadat het Transvaalsche goud uit den grond is gehaald en naar Europa verscheept. Ik zal wel een valsche prefeet worden geheeten, maar ik zie geen licht in de toekomst, daar de ve woesting van hun land en het verlies van bun vrouwen en kinderen in de concentratiekan pen, den Boeren vele geslachten lang zal maken tot de onverzoenlijke vijanden van Groot-Brittannië." Onder het hoofd .Versterkingen" deelen de Londen sche bladen het volgende mede .Het transport-chip .Britanme" is Zaterdag uit Sout hampton naar Zuid-Afrika vertrokken met 31 officieren, 958 man, 39 vrouwen en 3 kinderen aan boord." ZU1U-AFR1HA. Een telegram van den 6 uit Vrijheid meldt Kolonel Garrattdie een maand geleden van hier vertrok, zond 34 gevangenen naar Utrecht. Hij rapporteert dat 10 Boeren gedrod zijn. Onder de gevangenen is veldkornet Potgieter. Op 4 November verlieten 150 Australiërs kolonel Pulteney's kamp om 10 uur 's avonds. Na een marsch van twaalf mijlen verrasten zij 80 Boeren in Predoz hoeve; van dezen werden 2 gedood, 1 gewond, 11 gevangen ge nomen de overigen ontsnapten voordat de hoeve geheel omsingeld was. De troepen verloren 1 luitenant en 2 man aan dooden en 3 gewonden. Zij maakten 70 ponies, een groot aantal schapen en trekossen een hoeveelheid geweren en munitie buit. De Boeren die in de hoeve overbleven ondernielden eeu geweldig vuur door de ramen zij hielden daarmee eerst op toen hun te verstaan werd gegeven dat zij niet zouden worden doodgeschoten als zij zich overgaven. Toen de troep verder trok met de gevangenen ea den buit, werden zij gevolgd door de Boeren die ontsnapt waren, versterkt door vele anderen uit de omringende heuvels. Bij het opgaan der zon heiiographeerde de com mandant van den troep om versterkingen toen dezen opdaagden, werden de Boeren verdreven, waarbij er nog twee worden gedood en een gevangen genomen. In de door het War Office gepubliceerde verliezen- lijst komen enkele aauvullingscijfers voor van het gevecht van Bakenlaagte. Het totaalcijfer komt daardoor tot heden op 86 gesneuveld eu 216 gewond, te zamen 302 waar bij niet geteld zijn de gevangen genomen Engelschen. Aanvankelijk werd gesproken van een cijfer van 235 verliezen. Deze lijst brengt uit, dat er zoowel in de Kaap als in den Vrijstaat scherpe gevechten zijn geleverd. Ver laden Woensdag werd de Engelsche kolonel Doran bij eene ontmoeting in het district Willowmore zwaar gekwetst. Op denzelfden dag verloor het Manchester regiment te Tijgerkloof bij Harrismith 17 man waar onder 11 vermisten. Een echec dus waarin De Wet de hand kan gehad hebben of Kritzinger. Nog wordt mel ding gemaakt van een treffen bij de Lamberlsbaai op den 31 October j.l., waarin de Engelschen vermoedelijk door commandant Maritz verscheidene manschappen wer den afgenomen. Kerk en theater. Dr. Reverend Jay Hudson, van de .Peoples Chris tian Church", te Santa Ro*a, in Californië, geeft met groot succes in zijn kerk tooneelopvoeringen. Daar vond dat zijn gemeenteleden eig verslapten in het kerk- gaan, heeft h(j zijn kerk ais schouwburg laten inrichten met tooneel, voetlicht, decors en een reclame-scherm voor de entre-actes. Tot nn toe heeft hij het met eenvoudige stukken beproefd, maar spoedig hoopt hij een .Shakespeare season" te geven. Des Zondags houdt de heer Hudson een preek en voordrachten. Hij moet heel wat gemeenteleden op die manier gewonnen hebben, die, om de tooneelvoorstellingen te kunnen bijwonen, de preek n op den koop toe nemen. Santos ©umont. De luchtvaarder Santos Dumont heeft den prefect van politie te Parijs nogmaals 50,000 fres. voor de armen ter band gesteld, de helft van den hem toegekenden prijs, tevens den wenseh te kennen gevende, dat het geld in de eerste plaats worde aangewend om verpande kleederen, gereedschap en verdere benoodigdheden te lossen. De President van Brazilië heeft bevolen een gouden denkpenning in één exemplaar te slaan, bestemd tot een geschenk aan zijn beroemd geworden landgenoot. Hoof-regimenten ln Matal. ln de .Natal Witness" van 27 Sept. komt eene advertentie voor, waarin de militaire autoriteiten vrijwil ligers oproepen en waarin wordt verklaard »Vijf en zevenig percent van de buitgemaakte goederen zullen worden verdeeld onder de officieren en hnnne soldaten. Men kan zeker zijn van goede voor- deelen". Een postdieven-paradijs. Blijkens een dezer dagen in Amerika verschenen statistiek over 1900 betreffende den postdienst in de Ver- eeDigde Staten werden lü35 postkantoren beroofd en 613 door brand vernield 71 postwagens werden verbrijzeld of verbrand en 37 door roovers geplunderd. Voorts werden 656 postzakken gestolen en 743 door open snijden gedeeltelijk van den inhoud beroofd. Ook werden nog 158 brievenbussen door onbevoegden gelicht. Een haaientand in een onderzeeschen kabel. De onderzeesehe kabel wordt door vele vijanden b stookt, vooral in oudiep water, waar ze hem soms groote schade toebrengen. Toen eenige maanden geleden weer eeu storing was in den kabel van do .Eastern Extension Telegraph Company Sydney—Nelson", bleek, dat op een diepte van 330 vadem, waar hij lag, een tand in den kabel stak, die zelfs de binnenste draad beschadigd had, niettegenstaande die, als gewoonlijk, dik omwoeld was'. De tand bleek, bij onderzoek, een haaientand te zijn. lirankwetsherziening Het Hoofdbestnur van den Volksbond, Veree- nlglng tegen drankmisbruik, heeft aan den mi nister van binnenl. zaken een adres gezonden, waarin o. m. gezegd wordt, dat het, met waardeering kennisge nomen hebbende van de woorden nit de jongste Troon rede, volgens welke op openbaar terrein de drankzucht krachtiger zal moeten worden beteugeld, in verband daar mede de aanlacht vestigt op een tweetal punten, waarvan de urgentie in het oog springt: a, de noodzakelijkheid om bet grondbeginsel der drankwet van 1881 uit te voeren, n.l. het aantal drankinrichtingen met vergunning terng te brengen tot het wettelijke maximum b. de noodza kelijkheid om, door het nemen van gestrenge maatregelen, den clandestienen handel in sterke dranken te keer te gaan en z ;odoende een kwaad te bestrijden, hetwelk meer dan eenig ander de goede werking der Drankwet verzwakt. Woordenspelling Als antwoord op eeu schrijven van een schoolhoofd, waarin deze verlof vroeg aan de ouders om de kinderen .aan den lijve" te straffen, ontving hij volgens »De Graafschaps bode" den volgenden brief Mynheer Rattan 1 Waarde heer, je slaag cirreklere is behorelik in mein hand gekommen en ik hoop wat mein zoon Janis betrevt dat uwee hem zal slaan zoo dikwijls as je kan. Ofscgoou ik gewoon was hem zelf te ieren schijnt het dat hij nooit iets zal lere, zijn spelling vooral is aller ellendigst. i Tnrref er maar goed op, meinier en gij zult mein har telijke dank ontvaDg. Naar groetenisse, Uw vriend, Manus Dribjes. P. S. Wat betreft dat hei zulk een siecht schoollier dat komt omdat mein zoon Janis mein zoon met is, maar de zoon van mein vrouws eerste man. Dus n geef hem om zein oore ac hei uie goed leert. Afgesproke. Dat is mein wil Geen wonder, dat de spelling slecht was 1 Een convooi door de Boeren genomen. CLANWILLIAM. 3 Nov. Den 29sten October viel een groote Boerenmacht bij Bovendam een convooi aan dat door 35 man koloniale troepen werd geëscorteerd. Na een hardnekkigen tegenstand maakten de Boeren het con vooi buit. De Bntscbe verliezen waren veertien man, waar onder 2 officieren. De Boeren moeten evenveel mannen hebben verloren. Wilde ganzen. Het Handelsblad schrijft den 10 Gisterenavond trokken eenige duizenden ganzen in zuidelijke richting over Dan Bosch. Zóóveel van die dieren had niemand nog bij elkaar gezien de trek hield nog een uur aan en ware het niet in den avond en donker weestmenigeen zon de verzoeking niet hebben knn- __n weerstaan om onder de zooveel lawaaimakende gan zen-gemeente op goed geluk eens een schot te lossen, dat toch allicht raak zon zijn geweest want ze vlogen man aan man en betrekkelijk laag bij den grond. Diefstal. Xe Helmond bewaarde een ingezetene in een lade van een hoekkastje met eenige andere papieren 4 biljetten n f 1009. Dezer dagen kwam hij, bij het openen van de lade, tot de onaaugename ontdekking dat de f 4000 ver dwenen waren. Doordat de overige papieren gedeeltelijk verbrand in de lade gevoudeu werdeD, heef de dief er wellicht den schjjn aan willen geven, dat ook de biljetten verbrand zijn, waarvan echter geen spoor gevonden werd. De ijverige nasporingen der politie zijn tot heden zon der vrncht gebleven. Planten- en bloemententoonstelling. Den 9 werd te Enschede door den burgemeester, den heer Edo Bergsmaeene Planten- eu Bloementen- toonste ling geopenddie daar, vanwege de Tuinbouw- vereeniging voor Enschede en omstreken onder mede werking van de Zuid-Afr. Ver. in de Groote Sociëteit wordt gehouden en waarvan de opbrengst strekt tot hulp van Zuid-Afrika. He Texelsche tram. De geheele baan, waarlangs een tramlijn op Texel zal worden aangelegd, is nu afgebakend. Sleehts bij zeer weinige landeigenaren ondervonden de met de af bakening beluste personen eeoigen onwil. Sommigen zelfs gaven toe stemming om op hun eigendom in het belang van den tramaanleg te doen wat de concessie aanvrager slechts noodig achtte. Men hoopt zeer, dat nog in dezen winter door den raad der gemeente de definitieve concessie zal worden verleend In dat geval toch zon de tram reeds in den a.s. zomer kunnen loopen. Blnnenlandsche Kaken. De minister van Binnenlaadsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bjj, met afwijking van de*1 tot dusver gevoigden regel, voortaan eiken Zaterdag, des namiddags te twee uren aan het lokaal van het departement van Binaenlandsche Zaken ailen zal ontvan gen die hem over de zaken van zijn departement wen- schen te spreken. (St. G'c.) Graft. De raad dezer gemeente heeft aan het kerkbestuur van de ned. herv. gemeente te Westgraftdijk een jaarlijksch subsidie vau f 60 toegezegd voor het onderhoud van den voormuur der kerk.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1