Stadsborichten. Hersl e Kamer. Door Prov. Staten te Utrecht is voor de vacature van Nispen tot Sevenaer tot lid der Eerste Kamer ge kozen mr. H. P. C. Bosch van Drakestein. Oostgrattdijk. Het bestuur van het Zeevarend fonds alhier heeft besloten weder een stuk grasland voor een matig gestelden prijs aan de arbeiders hier te verhuren. Daardoor kunnen weder 14 personen in de gelegenheid gesteld worden om hunne winterprovisie te verbouwen. Ook heeft men besloten, om bij de verhuring van het grasland voor den tijd van 4 jaar zelf de huur te bepalen en dan den huurder bij loting nit de gega digden aan te wijzen. Barslngerhorn. De motorbootdienst Kolhorn Schagen, 1 Nov. aangevangen, blijkt in eene behoefte te voorzien. Het passagiersvervoer was op Zondag en markt dagen al zeer groot. De avonddienst werd den 4 al op geheven, in het duister bleek de vaart door Barsingerhorn met de vele bruggen en hindernissen, ondoenlijk. Ove rigens voldoet de boot in de thans vol water staande Mient, uitstekend't is thans duidelijk, dat de vele stoorniessen, welke men ondervond, aan niets anders dan aan te ondiep water kunnen worden toegeschreven. Te Kolhorn zal den 16 in eene openbare verga dering eene politieke lezing worden gehouden, (met vrjj debat) door den heer P. Verweij, onderwijzer te H o o g- w o u d. Onderwerp Waar moet het heen „Vitello" contra „Fritura." In een proces betreffende een verpakkingsqnaestie van de fabrieksmerken Vitello" contra »Fritura' heeft de Rotterdamsohe Rechtbank Van den Berghs, Limited, fabrikanten van eerstgenoemd product, in het gelijk ge steld. Zij verklaarde overeenkomstig art. 1401 Burg. Wetb. de verpakking van »Fritura" eene onrechtmatige daad, waarvan de fabrikanten zich in het vervolg zouden hebben te onthouden, en gelastte bet opmaken van een staat ter bepaling van de schade door de nabootsing der verpakking door Van den Berghs, Limited geleden, te- nevens veroordealing van gedaagde in de kosten. Hate tSreenawaf. De bekende teekenares Kate Greenaway is te Hamp- stead overleden. Hare allerliefste kinderfignurtjes maakten niet slechts over de geheele wereld grooten opgang maar schonken ook het leven aan een geheel nieuwe mode voor kindercostuums, een mode, die hoewel thans niet nieuw meer, toch nog geenszins zichzelve overleefd heeft. Van blijdschap gestorven. Een man, Cerbelli genaamd, die in Zwitserland in de gevangenis zat, kreeg dezer dagen bericht, dat hij gratie gekregen had in verband met de groote armoede, waarin zijne vrouw en zijne kinderen zich bevinden. Cerbelli was daarover zóó blij, dat hij in zijn cel als een gek begon te dansen. Toen hij de poort der gevan genis uitging, viel hij dood op den grond. Haringcarspel. Voor de avondschool bestaat in deze gemeente veel belangstelling. Aan alle drie scholen heeft zich een flink getal leerlingen aangemeld, zoodat het onderwijs nog deze week zal beginnen. Uitgeest. De Tooneelvereoniging »Door Oefening Vooruitgang" gaf den 10 hare eerste uitvoering in het lokaal van don heer S. Baars. Opgevoerd werden het tooneelspel »Magdalena", en het kluchtspel »De moord in de plantage." Natuurlijk was er na afloop bal. Over het geheel werd door de leden der Kamer zeer goed ge speeld, zoodat zij door de talrijke aanwezigen niet ten onrechte luide toegejuicht werden. Er is op dit gebied in onze gemeente veel lieihebberij. Er zijn niet minder dan 3 Rederijkerskamers. Behalve de bovengenoemde nog ^Vondel" en Vriendenkring." Door de laatste wordt op 24 November eene uitvoering gegeven. Voeg hier nog bij een concert van het Fan fare gezelschap op 14 November en een concert van »Zang en Vriendschap" op 17 November a.s., dan zal men toestemmen, dat hier voor de liefhebbers in het winterseizoen nog wel te genieten valt. Provinciale Stalen van Noordliolland. Den 12 vergaderden de Provinciale Staten van Noordholland opnieuw. In behandeling kwamen de voorstellen tot het ver- leenen van f 1000 subsidie aan de Huishoud- en Industrie school te Haarlem voor 1902, f 300 voor den omnibus- dienst »de Drie Egmonden" en f 400 voor het vaccinatie bureau te Haarlem gedurende 19021904, alsmsde van een bijdrage van f 200 voor de Zeevaartschool te Vlie land gedurende 1901. Al deze voordrachten werden goed gekeurd. Tevens werd goedgekeurd het voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek om subsidie ten behoeve van de commissie tot het afnemen van examens voor meester of gezel en dat om afwijzend te beschikken op het ver zoek om subsidie ten behoeve voor de verbetering van de »Pijp" te Beverwijk. Daarna kwam aan de orde het voorstel om te voor zien in de behoefte aaa plaatsruimte voor verpleegde en armlastige krankzinnigen met het door de commissie daaromtrent uitgebrachte rapport. De heor Sillem deelde mededat Gedeputeerden hun voorstel handhaven. Hij diende een amendement in op het voorstel der Oommissie om Gedeputeerden nit te noodigen een plan te ontwerpen en daarvoor terrein aan te koopen. Hierover ontspon zich een langdurig debat. Ten slotte werd de conclusie der commissie met het amendement-Sillem aangenomen met 59 tegen 13 stem men, zoodat dus een nieuw gesticht elders zal worden gebouwd. Het schietmasker. Sinds geruimen tijd is door de Sophia-vereeniging tot bescherming van Dieren er op aangedrongen dat het slachten van vee zou geschieden zoo pijnloos moge lijk. Door de vereeniging was aan het Abattoir daartoe beschikbaar gesteld een schietmasker. Er waren ook door het bestuur onderhande'ingen aangeknoopt met verschil lende slachtersvereenigingen in ons landonder meer met bet bestuur der Amsterdamsche Vleeschhouwers- Vereeniging Eensgezindheid''. Dezer dagen werd, als gevolg van die onderhandelingen door die vereeniging eene vergadering gehouden in het Café de Commerce, Kalverstraat, welke door alle leden bezocht werd. Door den voorzitter, den heer A. J. Haks, en door den seoretaris den heer J. H. Hemmers, werden in een uitvoerig debat de voordeelen van het schietmasker aan getoond en geconstateerd dat het vleesch van dieren die met het masker gedood zijn minstens in gelijke conditie is als het vleesch van vee dat op de oude pijnlyke wijze is geslacht. Dit was het resultaat van een onderzoek, ingesteld op de Gemeentelijke Slachtplaats te Utrecht, waar het schietma8kei verplicht is gesteld. Als gevolg van het krachtig betoogen van de beide heeren werd door de aanwezigen besloten dat op het Sted. Abattoir alhier voortaan door hen zal gebruikt worden het schietmasker. De heer Hoogeboom, directeur van het Abattoir, heeft zijne instemming met dit voornemen betuigd. Branden. Den 10, 's middags omstreeks 2 unr, ontstond, terwijl de bewoners afwezig waren, te Amsterdam brand in eene komenijzaak in het Jordaan kwartier. De boven buren kregen hinder van den opstijgenden rook en kwamen zoodoende tot de ontdekking van den brand. De brandweer, die in den beginne veel last had van de menigte, welkt zich, vooral op Zondag, in deze volkrijke buurt niea onbetuigd laat, als er wat te doen is, wist met eeu paar slaDgen op de Vechtleiding het vuur tot den winkel be perkt te honden. Deze en een aangrenzende achterkamer brandden echter geheel uit. Het verbrandde was verzekerd. Denzelfden avond is te Zaandam brand uitgebroken in een boerderij, aan het Rus'enburg. In korten tijd stonden de boerderij en de hooiberg in lichte laaie. Ook twee woningen werden spoedig door het vuur, dat door een vrij sterken wind werd aangewakkerdaangetast. Ook deze brandden evenals het voorgaande, tot den grond af, zonder dat iets kon gered worden. Nadat nog een paar schuren en schuurtjes in de vlam men waren opgegaan, werd ook een aangrenzend woonhuis aangetast Dit perceel brandde voor een deel uit, vooral aan de achterzijde. Alle gemeentelijke en vrijwillige brandspuiten, te zamen elf in getal hadden aan de blnssching medegewerkt. Een groot getal nieuwsgierigen woonde ffit schouwspel bij. Des namiddags van denzelfden dag was een begin van brand uitgebroken op het Prinsenpad, die echter met ééa slang op de waterleiding kon gebluscht worden. Te Nijmegen is den 11 eene honten bergplaats van de Staatsspoor aan den Graafschen weg waarin teervaten honten leggers en knalsignalen waren gebor gen geheei uitgebrand Er waren geen brandkranen in de nabijheid, en er was geen mogelijkheid om den brand te blusschen. Warmenhulzen. Tot hooid der o. 1. school alhier is benoemd de heer H. W. Houwen hoofd der o. 1. school te Zuid-Eierland, Texel. Op den heer 0. Baas, hoofd der Schooi te Zijdewind, waren 3 stemmen uitge bracht. Volksbond. Prof. dr. H. Wefers Bettink hoogleeraar in de pharmacie aan de universiteit te Utrecht door het hoofdbestuur van den Volksbond Vereeniging tegen drankmisbruik aangezocht om zich te willen belasten met het onderzoek van gedistilleerd waartoe door de 28e Alg. Vergadering werd besloten heeft zich wel willend bereid verklaard deze taak op zich te nemen. Kmiua-fonds. Ondanks de belangrijke giften daarin gestortis het Emma-fonds ten behoeve vau de patiënten van het sanatoiium Oranje Nassau's Oord nog maar in het eerste begin. Het Nederlandsehe volk kan op velerlei wijzen bijdragen tot aanvulling vau bet nationaal geschenk, waaraan Koningin Emma een zoo edele bestemming gaf. De »N. C" vindtdaarin aanleiding een beroep te doen op de ridders in de orde van Oranje-Nassau. »De naam van het landgoed waarop het sanatorium is gestichtis die van de orde waarvan zij deel uit maken. De stichtster van het sanatorium is Koniugin Emmaacht jaren lang regentes van het koninkrijk. Onder Haar bewind werd de Oranje-Nassau-orde ingesteld; verreweg de meeste benoemingsbesluiten van de ridders der orde dragen Haar handteekoning. »Er is dus een zekere band tusschen de orde en de koninklijke geeister. Gevoelt men er niet iets voor dien nauwer aan te halen door de orde op onbekrompen wijze mede te doen doelen in de uitvoering van het denkbeeld der Koningin-Moeder ten bate van het volk Zoo ja, dan zou het initiatief van de ridders der orde zelf moeten uitgaan meent het blad. Overname Gasfabriek. De gemeenteraad van Ben Helder heeft den heer H. de Liefde, directeur der gasfabriek te Culemborg, aan gewezen als arbiter, die voor de gemeente zal optreden bij de waardebepaling van de Heldersche gasfabriek in verband met de overname daarvan in September 1902. De directie der fabriek benoemde tot haar arbiter den heer A. G. Niermeijer, diiecteur der gasfabriek en wa tei leiding te Deventer. Onthouders-Hotel. In Hen Haag zal weldra een flink Onthouders- Koffiehuis en Hotel geopend worden. Het huis op de Prinsengracht van ds. Gerth van Wijk die zijn emeri taat heeft verkregen is aangekocht voor een Naamlooze Vennootschap, welke het eenigszins heeft gemoderniseerd. Schagen. Den 7 sprong de zevenjarige J. V. alhier achter op een rijtuig met het oDgelukkig gevolg, dat een wiel zijn been greep en het ernstig kneusde Door het luid geschreeuw van den jongen werd de koet sier op het ongeluk opmerkzaam gemaakt en kon hij door dadelijk halt te houden ernstiger ongeluk voor komen. Keuveltjesavond te Schagen. Onder het zingen van de bekende liederen en het dragen van allerlei soort keuveltjes, van de uitgeholde kool of biet af tot de mooist gekleurde papieren lampions toe liepen deu 11 vele kinderen 's avonds Sint Maar ten te honden. Menige cent, van de burgers als loon voor de beloofde toegezongen »honderdduizend kronen" out vangen vond zijn weg aan de met lampions versierde koekstalletjes. Als gewoonlijk liep het feest tegrn kinder bedtijd, nu een uurtje later, tegen 8 uur af, gelukkig zonder het plegen van baldadigheden door de oudere jeugd anders nog al gebruikelijk. te kunnen aanbevelen den heer advocaat van het consniaat. Gevaar van ijzerdraad. In de Alpen ziet men dikwijls dat op gevaarlijke punten een omheining van ijzerdraad wordt aangebracht om te beletten, dat ongeoefende bergbestijgers in den afgrond storten. Dat dit ijzerdraad echter bij onweer zeer gevaarlijk kan zijn, bewijst het volgende voorval, dat onlangs bij het bestijgen van den Tribulann in de Stnbayer Alpen plaats gehad. Het gezelschap had bijna den top bereikt en bevond zich op een plaats waar zulk ijzerdraad aanwezig was, toen de rotsen begonnen te gonzen. Toen een punt van een alpenstok met het ijzerdraad in aanraking kwam schoten er vonken nit. Even te voren was er aan den anderen kant van den berg een onweers wolk neergedaald, waardoor die elect,rische verschijnselen veroorzaakt werden. Een hevige bliksemslag volgde waar door een gids en een der bestijgers getroffen werden en in den afgrond stortten. Ook de overigen van het ge zelschap werden getroffen en tijdelijk bedwelmd. Oproeping van erfgenamen. Blijkens mededeeüng van het consulaat te San- Francisco is aldaar 3 Mei j.l. overleden John Siebel, Nederlander oud 53 jaren en aldaar gewoond hebbende no. 320 Sansomestreet. De overledene zoude te Harlingen geboren zijn en de naam van zijne moeder zoude zijn Sophie Wiedman. Door het departement van Buitenlacdsche Zaken bij het gemeentebestuur te Harlingen ingestelde nasporingen zijn intusschen zonder resultaat gebleven. De nalatenschap van genoemden Siebel bedraagt ongeveer 6315 doll. 63 ets. Aan rechthebbenden wordt in overweging gegeven zich ten spoedigste te wenden tot den waarnemenden consul der Nederlanden te San-Francisco, den heer Wilfrid B, Chapman, 123 Californiastreetonder overlegging van eene akte, constateerende dat zij de eenige recht hebbenden op bedoelde nalatenschap zijn en van eene vol macht, waarbij een gemachtigde wordt aangewezen om hunne belangen bij den publieken beheerder der nalaten schap en het gerechtshof te verdedigen. Zonder daaromtrent eenige verantwoordelijkheid op zich te nemen, meent het consulaat ais gevolmachtigde Louis de F. Bartlett, (St.-Ct.) Hollands Noorderkwartier. De najaarsvergadering der Vereeniging tot ont- wikkelirg vau den landbouw in Hollands Noorderkwar tier zal gehouden worden op Woensdag, 27 November 1901, des voormiddags 10 '/2 nre, in »de Doele", te Pur- merend. Do punten van beschrijving luiden als volgt: mededeelingen van verschillenden aard; ingekomen stukken; rapporta. der commissie van b oordeeling van de prijs vraag kaasfabriek (rapportenrde heer D. Brander)b. van de voederproeven bij mestvee (rapporteur de heer dr. K. H. M. van der Zande) c. van de proeven tot verdrijving van unjer (rapporteur: de heer C. Nobel); d. van de proeven tot onderzoek, welke graad van rijp heid de gawenschte is bij den oogst van onze landbouw gewassen (rapporteurde heer K. Breebaurt Jz.); e. omtrent do uitkomsten van de pootgo-dproefveldeu (rap porteur de heer O. Nobel) omtrent het onderzoek naar het gebruik van éénjarige stieren (rapporteur de heer J. Koopman); benoeming van eene commissie tot het onderzoeken der rekening voor dit en der begrooting voor het volgende jaar (voordracht van het bestuur de heeren Jb. Halff, G. Groot en S. de Heer); bepaling van de plaats waar da algemeene vergadering in Maart 1902 zal worden gehouden, (voordracht van het bestuur: Horg- woud)bespreking van de belangen, waarvan men de be hartiging voor het volgende jaar aanbeveelt (art. 12 der statuten) a. tot het steunen van fokvereenigingen (in te leiden door den heer P. Schenk Dz.); b. tot het voort zetten der proeven ter bestrijding van unjer (in te leiden door den heer C. Nobel)c. om in het volgende jaar weuerom proeven te nemen, tot onderzoek welke graad van rijpheid de meest gewenschte is bjj don ooggt van landbouwgewassen (in te leiden door den heer K. Bree- baart Jz tot het voortzetten van het aanleggen van aardappelproefvelden (in te leiden door den heer O. Nobel); e. tot hst sabsidieeren van een te Schagen te houden hoefsmidcursus (in te leiden door den heer C. Wijdenes); f. tot het onderzoekeu van verschillende monsters lijn zaadkoeken (in te leiden door den heer A. Zijp Hz.); g. tot het nemen van een practische voedeiproef bij mestvee (in te leiden dooi den beer dr. K. H. M. van der Zande)h. tot het houden van voordrachten over bijenteelt en het conserveeren van groenten (in te leiden door den heer P. Olij)i. tot het instellen eeDer enqaete op het gebied van voederen van rundvee (in te leiden door den heer Jb. Zuurbier); j. om eene subsidie te ver- leenen aan. de Vereeniging van oud leerlingen der Land- bouwwiuterschool te Schagen voor de oprichting van een »Melk-controte Station" (in te leiden door den Voorzitter); k. om een onderzoek in te stellen naar de bruikbaar heid vau aardappelrooiers; voorts tot het beproeven van landbouwwerktuigen in verband met de tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw te Alkmaar (in te leiden door den heer O. Nobel) j 1. tot het be noemen eener commissie van onderzoek naar de meest doelmatige inrichting van stallen voor jonge paarden (in te leiden door den heer K. Breebaart Jz.); bespreking omtrent de behandeling van miltvuur naar aanleiding der ingezonden stukken in de Nederlandsehe Landbouw bladen van 21 Sept. en 19 Oct. 1.1. (in te leiden door den heer D. J. Govers); bespreking van verdere werk zaamheden. Men verzoekt ons mede te deolen dat zondag, den 17de dienst in de kerk der remoustrantsche ge meente zal worden vervuld door den heer dr. B. D. Eerdmans, hoogleeraar te Leiden. Onderwijs. De heer J. Faber, onderwijzer alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de lagere school der le klasse No. 101, te Amsterdam. Rectificatie. In het verslag van de vergadering der Hamer van Koophandel en Fabrieken, in ons vorig nnmmer opgenomen is door eene vergissing medegedeeld dat de Kamer in haar missive aan den Raad der gemeente had voorgesteld den prijs van het gas gebezigd voor drijf-

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2