ALKMAARSCHE COURANT. Zitting van den Gemeenteraad op Woensdag 13 November 1901 No. 186. Honderd en derde Jaargang. 1901. Vrijdag 15 Movember 1901. Tweede blad. TAS ALH91AAR, 's namiddags 1 uur. Voorzitterde heer G. Ripping, burgemeester. Secretaris de heer 0. D. Donath. Tegenwoordig bij de opening 16 leden. Bei'ediglng van een nieuw gekozen lid. 1. Allereerst wordt overgegaan tot beëediging van het nieuwgekozen lid den heer H. J. Vonk, die na de gewone eedsaflegging plaats neemt. Alsnu zijn tegenwoordig a 11 e leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Mededeellngen en Ingekomen stukken. 2. Ingekomen zijn a. Brief dd. 14 Sept. van den heer K. Boot, hou dende dankbetuiging voor zijne benoeming tot leeraar aan de Burgeravondschool. b. Idem, van den heer O. Schreuders voor zijn be noeming tot leeraar aan de inrichting voorbooger onderwijs. c. en d. Brieven van Ged. Staten ten geleide van de goed gekeurde wijziging van twee artikelen in de po litieverordening. e. Idem, ten geleide van het goedgekeurde kohier der straatbelasting. ae voor kennisgeving aangenomen. Brief van de Kamer van Koophandel en fabrieken, waarin zij het verzoek van fabrikanten om den prijB van het gas, voor drijfkracht gebezigd, met 1 ct. per M3. te verlagen, ondersteunt, Te behan delen bij punt 8 der agenda. g. Adres van den heer A. M. Conijn met verzoek om zijn salaris als stadsgeneesheer te verhoogen. In handen van B. en W. om bericht en raad. h. Idem van eenige ingezetenen [om een subsidie van f 250 ter tegemoetkoming in de kosten van de verbouwing van het Koning Willem ihuis. Als voren. i. Idem van de afd. van het Witte Kruis, om haar nog een gedeelte van Klein Hargen in erfpacht af te staan. Als voren. h Adres der afd. Alkmaar van het Ned. Onderw. Ge nootschap, waarin zij adhaesie betuigt aan het adres van de afd. Alkmaar van den Bond van Ned. Onderwijzers in zake de regeling der onderwijzersjaarwedden. Gesteld in handen van B. en W. om berichten raad. I. Proces-verbaal der jongste kasopname bij den ge meente-ontvanger. Het kassaldo bedroeg 16300.71 Vï- Voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter deelt mede dat is opgenomen een bedrag van f 39500,— m. Verzoek van de bewoners van de Poppelmanslaau om in die laan gaslantaarns te plaatsen en de huizon te voorzien van muntgas. Gesteld in handen van B. en W. ter fine van be schikking, na overleg met do commissie voor de gasfa briek waarbij de heer Kraakman opmerktdat eene spoedige beschikking met het oog op den naderenden winter gewenscht is. n. Een adres van de ex-nachtwachts waarbij verzocht wordt hun wachtgeld dat in 1902 ophoudtte ver anderen in pensioen. Dit adres, waarop de handteekeningen ontbreken, wordt gesteld in handen van B en W. om bericht en raad. Rekening Hannen en Vrouwengasthuis, dienst 1900. 3. De uitgaven ten behoeve van het Mannen- en Vrouwen gasthuis hebben in 1900 beloopen f 13126.89, zijnde f 2722.89 boven de oorspronkelijke raming. De ontvangsten werden tot hetzelfde bedrag opgevoerd door de verhoogiDg van het gemeentelijk subsidie van 1 5850 met f 2240.34. Aan terug ontvangen verplegingsgelden werd f 477 boven de raming ontvangen, welk bedrag met eenige geringe verhoogingen op andere posten van ontvang en het nader toegekende subsidie, de meerdere uitgaaf van f 2722.89 dekt. De in dit jaar evenals over 1899 plaats gehad heb bende belangrijke overschrijdingen op de verschillende posten voor ^voeding" en dergelijke, benevens voor tver pleging in de St. Elisabeth's stichting"werden door onze commissie met leedwezen opgemerkt. Door Regenten werd echter de noodzakelijkheid dier uitgaven in het licht gesteld. De commissie tot de belastingzaken enz. stelt voor de rekening goed te keuren in ontvang en uitgaaf tot ee bedrag van f 13126.89. Goedgekeurd. Begrooting burgerlijk Armbestuur, dienst 1902. 4. Het burgerlijk Armbestuur begroot zijne uitgaven voor het jaar 1902 op f 14160, zijnde f 45 minder dan voor 1901. Als subsidie uit de gemeentekas wordt aan gevraagd een bedrag van f 12360, f 615 minder dan voor 1901 werd toegestaan hetgeen voornamelijk te wijten is aan het batig saldo der rekening van 1900 ad f 568.64, Voor tbedeeling in geldkan f 8600, of f 400 minder worden geraamd dan voor 1901. Voor ^aankoop van granen en kosten der bakkerij" wordt f 200 minder uit getrokken. Do post verpleging in gestichten wordt Verhoogd met f 500. De uitgaven op dit volgnummer, thans geraamd op f 3500, klimmen op onrustbarende wijze, doch het bleek bij onderzoek, dat deze uitgaven geenszins te hoog waren geraamd. De commissie tot de belastingzaken enz. stelt daarom voor, de begrooting voor het burgerlijk Armbestuur voor het jaar 1902 in ontvang en uitgaaf vast te stellen op f 14160, met toekenning van een subsidie uit de ge meentekas van i 12360. De heer Üiten bosch merkt op dat naar h jj uit do stukken heeft gezien de commissie enkele posten op deze begrooting foutief heelt opgegeven, en vraagt of die fouten hersteld zijn. De heer de Lange antwoordtdat werkelijk enkele fouten zijn opgemerkt in de posten betreflende verpleging in gestichten die na bespreking met het armbestuur zijn gewijzigd. Verder vraagt de heer Uitenbosch naar de oor zaak waardoor de bedeeling in geld zooals door de commissie met voldoening wordt opgemerktzooveel lager is geraamd dan in 1901. De heer de Lange zegt, dat het Burgerlijk Arm bestuur meent minder noodig te hebben. Nog heeft het de aandacht van den heer Uiten bosch getrokken, dat het brood verkleind is, waardoor de kosten voor de bakkerij f 200 lager zijn geraamd. Hij kan zich voorstellen, dat men om de merschen niet te lang oudbakken brood te laten eten, de brooden klemer maakt, doch meent, dat toch eenzelfde hoeveelheid noodig is en indien de verkleinde brooden voldoende zijn kon die 200 die bespaard wordt, wel gebruikt worden voor wat boter bijv. De Voorzitter doet de toezeggingdat hij zich gaarne omtrent een en ander op de hoogte zal sollen. De heer Kraakman licht toe, dat het in den aard der zaak zal liggen dat waar iets minder aan brood wordt gegeven iets meer in geld zal worden verstrekt ziedaar de compensatie. Alleen zij die alleen brood krijgen zullen daardoor wat te kort komen voor die is er dus eenig verlies. Maar het Armbestuur zal zeker, na deze discussie gehoord en gelezen te hebben, wel overwegen hoe de regeling het meest gewenscht is. Voorts merkt hij opdat de bedeeling van het Armbestuur geen zuivere liefdadigheid is. Hij had echter in dit verband een andere opmerking eerder verwacht, namelijk of het niet wenschelijker ware in plaats van roggebrood tarwe brood te geven. Zes pond roggebrood zou men te veel kunnen achten en is het dan niet wenschelijk tarwebrood te nemen. Dat is een puntdat nadere bespreking met het Armbestuur wel waard is. Als oud-lid van het Arn bestuur achtte "hij het noodig deze toelichting te geven. De Voorzitter verklaart ook in dit opzicht met het Armbestuur te zullen overleggen. De begrooting wordt daarna goedgekeurd. Begrooting stads-apotheek en gasthuis voor het jaar 1902. 5. Het onderzoek der begrooting van de stads-apotheek voor het jaar 1902 heeft der commissie tot de belasting zaken enz. geene aanleiding gegeven tot het maken van bedenkingen of het voorstellen van eenige wijzigingen. De uitgaven worden geraamd op f 6831.75Va of f 681.75'/2 hooger dan voor 1901. De verhoogingen worden geraamd in verband met de uitgaven in 1900, het stijgende aantal recepten en de geraamde verhooging van het salaris van den stads apotheker en zijne assistente respectievelijk met f 250 en f 100. In verband met het bovenstaande wordt eene toelage uit de gemeentekas aangevraagd van f 5570, f 490 hooger dan voor 1901 werd toegestaan. De commissie stelt voor de oegrooting van de stads apotheek goad te keuren in ontvang en uitgaaf op f 6831.75'/i, onder toekenning van een toelage uit de gemeentekas van f 5570. Bij het onderzoek der begrooting voor het mannen- en vrouwen-gasthuis voor het jaar 1902 bleek der com missie, dat de uitgaven voor dat gesticht f 2824 hooger worden geraamd dan voor 1091. De toelage uit de gemeentekas wordt in verband daar mede aangevraagd tot een bedrag van f 10675, of f 2449 hooger dan voor 1901 werd toegestaan. De redenen welke tot de verhooging van deze begroo ting aanleiding geven, zijn grootendeels het gevolg van de uitbreiding van het gesticht door bijbouw van een operatiezaal en barak voor lijders aan besmettelijke ziek ten. Door deze uitbreiding is het mogelijk geworden de heelkundige patiënten welke tot heden niet in het gast huis konden worden verpleegd, doch werden opgenomen in de St. Elisabeth's-stichting aan de Emmastraat, in het stedelijk ziekenhuis te doen verplegen. De com miszie stelt voor ook deze begrooting voor het jaar 1902 in ontvang en uitgaaf vast te stellen op f 15604, met toekenning van een subsidie uit de gemeente kas van f 10675. Goedgekeurd. Begrooting Burgerweeshuis voor het jaar 1902. 6. De door regenten van het burgerweeshuis inge diende begrooting voor het jaar 1902 sluit in ontvang en uitgaaf op f 11510.70. Het geringe batig saldo der rekening over 1900 ad f 143.74, waarmede deze begrooting aanvangt, is oorzaak >1 at zij niet sluitende is te maken zonder voor het ge raamde te kort ad f 1269.52 eene openbare inzameling van gelden te houden of daarin op andere wijze te voorzien. Zooals regenten in de begeleidende memorie opmerken, bestaat er meer kans dat deze tekorten zich zullen her halen, in verband met de steeds verminderende gewone inkomsten uit kapitaal, daar bij belegging van de afge loste bedragen der gemeente Alkmaar, waarvan 5% werd genoten, niet meer dan 3°/0 is terug te bekomen. De commissie tot de belastingzaken enz. stelt voor: 1°. de begrooting van het burgerweeshuis voor 1902 vast te stellen in ontvang en uitgaaf op f 11510.70; 2°. het bedrag der schadeloosstelling voor verpleging van niet tot het huis behoorende weezen voor het jaar 1902 te bepalen op f 152 per wees 3°. het bedrag der verhaalbare verplegingskosten over het jaar 1900 te bepalen op f 119.67 per wees. Goedgekeurd. "Verhoeglng jaarwedde van den directeur der gasfabriek. 7. De heer S. Kenens directeur der gasfabriek heeft zich bij adres d.d. 23 Mei 1.1. tot den Raad ge wend met verzoek zijne jaarwedde bedragende f 2000 mot vrije woning vuur en licht te willen herzien. Bedoeld adres werd om bericht en raad in handen ge steld van B. en W. Daaraan voldoendeberichten zijdat zij na inge wonnen advies van de commissie van bijstand voor de gasfabriek die van meening is dat de jaarwedde van den directeur met f 200 behoort te worden verhoogd voorstellen de jaarwedde van den directeur der gasfabriek met ingang van 1 Januari a.s. met 200 te verhoogen en te brengen op f 2200. De heer Kraakman spreekt het verlangen uit, dat de commissie voor de gasfabriek eenig advies gaf op haar vorrstel. B. en W. zeggen, dat zij in overleg met die commissie het voorstel tot salarisverhooging doen en hij gelooft dat gaarne, maar hij meent toch, dat de commis sie als zoodanig erkend dient te worden en acht daarom haar advies voor den raad zeer wenschelijk. Daartegen kan ook zeker geen bezwaar bestaan, doch hij geeft in overweging dat dit advies wordt uitgebracht in besloten vergadering. Zeer bestaanbaar is het, dat de commissie in openbare vergadering een gelijkluidend advies geeft, maar de commissie is in een besloten zit ting vrijer. Hij zegt, dat niet met het oog op minder aangename medtdoelingen, geenszins, doch het zou zelfs ook kunnen, dat de commissie een grootere verhooging van f 200 noodig achtte. Hoe het zij, hij meent een behan deling in besloten zitting te moeten aanbevelen. Burg. en Weth. hebben hiertegen geen bezwaar, zoo dat dit punt tot do geheime zitting wordt aangehouden. Begrooting gcmcentegasfabrlek voor het jaar 1902. 8. Het eindcijfer der begrooting bedraagt in ontvang en uitgaat 150,265f 3395 minder dan op de be grooting voor 1901. De raming van de opbrengst der gasproductie is f 4850 lager geraamd dan voor 1901 in verband met de vermindering sinds 1 Juli 1901 van den gasprijs van 7 tot 6 cent per M3. Voor aankoop van pl. m. 85000 HL. steenkolen wordt f 79875 uitgetrokken of 2625 minder dan voor het loopende jaar, zulks met het oog op eene verlaging van den gemiddelden prijs der steenkolen. Voor aankoop van 50 muntgasmeters wordt weder 3250 uitgetrokken. In de commissie werd de wensche- lijkheid uitgesproken dat in 1902 een grooter aantal van dergelijke meters zou worden aangekocht. Overigons kan zij zich met de voorgedragen cijfers wel vereenigen, waarom zij den Raad voorstelt tot de goed keuring der ingediende begrooting te besluiten. Bij dit punt wordt ook behandeld het schrijven der Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Voorzitter meent, dat indien de begrooting onveranderd wordt vastgesteld op het verzoek afwijzend beschikt zal zijn. De heer Kraakman is dit niet eens. Er is op het oogenblik geen bezwaar de begrooting zooals zij luidt, vast te stellen, mogelijk is altjjd een goedkeuring met voorbehoud tot nadere wijziging. Als de Raad het advies op de aanvraag, om verlaging van den prijs van het gas voor drijfkracht aangewend, heeft, kan hij dat in een latere vergadering overwegen en nagaan en is de raad altijd vrij een beslissing te nemen. Vaststelling van de begrooting bindt den raad niet om den gasprjjs het ge- heele jaar door zoo te laten. De Voorzitter zegt, dat dit verzoek om verlaging van den gasprijs reeds herhaaldeljjk is gedaan steeds heeft de raad afwijzend beschikt, van B. en W. zal geen ander advies te verwachten zijn dan zij vroeger gaven. De heer Kraak man acht dat geenszins een bezwaar. B. en W. kunnen dan eenvoudig adviseeren met verwij zing naar hun vroegere adviezen. Om nu een beslissing te nemen komt hem niet gewenscht voorde raad is ten deele vernieuwd de nieuwe ledon dienen ook de gelegenheid te hebben de zaak te beoordeelen. De heer Boelmans ter Spill (wethouder) her innert er aan dat toen de vorige maal afwijzend werd beschikt, het juist een slechte tijd was, daar de gasprijs- algemeen was verhoogd met het oog op de kolenprijzen het is niet onmogelijk dat dezelfde argumenten nu niet meer gelden en een andere beslissing wordt genomen daarom vereenigt hij zich met het gevoelen van den heer Kraakman. De heer Glinderman vraagt of er geen aanleiding bestaat, om den prijs van de cokes te verlagen. Ook in andere gemeenten is de prijs zelfs tot op 50 cents verlaagd, o.a. in Amsterdam en in Haarlem. De heer Bosman merkt opdat de prijs der onge klopte cokes 65 ct. bedraagt, dus slechts met dien in die gemeenten 10 ct. verschilt. Ook voegt bij er bjjdat Amsterdam en Haarlem tot die verlaging genoodzaakt zijn door den aanvoer van Belgische cokes. Daarvan heeft men hier geen last; hij zou dus den prijs zoo willen laten als die is. De cokes gaan tegen dien prijs grif weg zoodat er geen aanleiding is om te verlagen. De heer Glinderman gelooft dat gaarne, maar meende dat door de verlaging der kolenprijzen eene ver mindering van prijs mogelijk was. De Voorzitter ziet daarin bezwaarmet het oog op de contracten die met de handelaars zijn aangegaan. De heer Uitenbosch zou willen vragen, of het niet mogelijk is den prijs lager te stellen voor den minderen man, waartegen de heer van den Bosch aanvoert, dat men van de gasfabriek geen instelling van liefdadigheid moet maken. Verlaging van prijs in het algemeen beveelt hij aan als dit mogelijs is; de commissie voor de gasfabriek zou hij dit in overweging willen geven, misschien is het mogelijk door de daling der kolenprijzen. De Voorzitter wijst er op dat men bij de ver hooging niet heeft vergeleken met plaatsen, waar de prijs nog meer was gestegen dan hier, nu wijst men wel op plaatsen waar de cokes goedkooper is. De heer Bosman acht verlaging met het oog op de kolenprijzen niet doenlijk in Maart heeft men voor het heele jaar moeten contracteerenverlaging kan dus mis schien uit dat oogpunt bjj een volgend contract plaats hebben. Wat de opmerking van den heer Uitenbosch betreft, zeghij dat men dien weg nist moet opgaan. Wie is de mindere man, vraagt hij en bovendien men moet in aanmerking nemen, dat de gasfabriek een indu strieels onderneming is. De Voorzitter vindt het ook beter uit deze over wegingen den prijs zoo te laten. De heer Kraakman meent dat de raad zich niet te veel moet mengen in de administratieve en industrieele werkzaamheden der commissie, die het volle vertrouwen van den raad geniet, 't is te moeielijk als gewoon lid de zaak te beoordeelen, de prijs wordt in zeker opzicht geregeld door vraag en aanbod. Stelt men hem te hoog, dan blijft men er mee zitten, verlaging tusschentijds brengt ons in conflict met de contracten, waaraan de

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 5