Honderd en derde jaargang. 1901. ZONDAG 17 NOVEMBER. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. De Oorlog in Zuid-Alrika. NO. 137. Ferste blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Gonrant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar ff 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers ff O,©O. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlën Per regel ff 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOONVoordam 0 9. Telefoonnummer 3. ZFKD-AFRIKA. De Boeren hebben in de Kaap- kolonie weder een convooi genomen bij Bovendam. In den ochtend van den 30 vertoonden de Boeren onder Maritz zich plotseling en de tegenstand des vijands werd na een scherp gevecht gebroken. Onder de Engelsche gesneuvelden zijn twee officieren, de luitenants De Koek en Wilson. De Boeren behielden zes wagens van het convooi en staken de overige in brand. De gevangenen van Bovendam schijnen onder gewoonte door de Boeren te zijn vrijgelaten. Een hunner een treinsoldaatheeft bij zijn terugkomst verteld dat de mannen van Maritz goed bereden zijn en dat hun krachtvolle aanvoerder hen onder strenge krijgstucht houdt. De bewegingen van het commando worden met eignaalfluiten bestuurd. Na dit voordeelig gevecht verscheen Maritz den 7 Nov. voor Piqnetberg, maar vond dit stadje te sterk verschanst voor zijn ruiters en trok na een levendig geweervuur terug. De Boeren blijken zich echter in deze rijke en vruchtbare districten zeer op hun gemak te gevoelen. Uit de Kaapsche Middellanden trekken tal van verstrooide Bosrenscharen over Calvinia verder westwaarts om zich bij Maritz en Theron aau te sluiten. Uit de verliezenlijstblijkt nog dat op 7 Nov. wederom een gevecht plaats had bij Piqnetberg, dat den Engelschen kwam te staan op 2 gesneuvelden en 4 ge wonden. Verder zijn er nog wat aanvnllingsverliezen van Ba kenlaagte, nl. drie gesneuvelden. De lijst geelt met inbegrip van de voorgaande ver liezen de volgende totalen gesneuveld 1 officier en 6 man gewond 2 officieren en 8 man vermist 1 man aan ziekte gestorven 6 man. Bapport wan Hitckener. LONDEN, 15 Nov. Gedurende de afgeloopen week heeft generaal Elliots colonne van Harrismith uit geopereerd :n het noordoosten van de Oranje Rivierkolonie, in samen werking met andere colonnes. De vijand werd aangetroffen in kleine troepjes enkele gevangenen en veel vee werden genomen. De achterhoede van Kolonel Byngs colonne werd op weg naar Heilbron gisteren aanbevallen door den vijand, ongeveer 400 man sterk, naar men zegt onder aanvoering van De Wet. Na een gevecht van twee nren werd de aanval aan alle zijden afgeslagen de vijand trok terug met achterlating van 8 dooden. Onze verliezen waren 1 officier on 1 man gesneuveld, 3 officieren en 9 man ge wond. De colonnes die uitgezonden zijn tegen de concentratie van den vijand in oostelijk Transvaal, werken onder ge neraal Bruce Hamilton. Een der colonnes was gisteren in aanraking met ongeveer 500 Boeren die naar het oos ten terugtrokken. Methnen n kolonel Kekewicb, die op 5 dezer uitge trokken resp. van Zeerust en Olifantsnek, hebben bij den Tafelkop geopereerd maar ontmoetten geen tegenstand. Zij trekken nu naar het zuiden, waar kolonel Hickie, die met zjjne colonne den aanbouw van blokhuizen aan de Schoonspruit dekt, rapporto rt dat de vijand zich naar het westen concentreert. Hij zond een sterke patrouille nit Brngsprnit op verkenning uitop 13 dezer; de patrouille werd 6 mijlen van het kamp omsingeld door 300 Boeren verloor 6 dooden en 16 gewonden, mitsgaders eenige gevangenen die later werden losgelaten. Hickie trok toen uit en verdreef den vijand. Ken wangedrocht. Een koe van een landbouwer uit Saint-Gilles-Waes (Belgie) heelt een wonder van een kalf ter wereld gebracht. Het dier heeft een zwart met witte klenr, twee koppen, acht pootenwaarvan vier vóór en vier achtertwee lange staarten een wervelkolom die uit twee dealen bestaaten twee paar schoudersdie daar uitkomen. Het middendeel van het lichaam is regelmatig gebouwd. Het dier weegt 56 KG. Practlsch bedacht. De photographie in dienst van de belasting fDit is thans het geval bij het hoofd-comitédat sedert geruimen tijd in Groningen en Drente werkzaam is in zake de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. In eene dezer dagen gehouden vergadering werden ongeveer vijftig adressen van instem ming van eenige duizenden handteekeningen voorzien ter tafel gebrachten werd besloten die met het adres van het hoofdcomité en de vergelijkende staten van schat ting op te zenden aan H. M. de Koningin en aan de Tweede Kamer, benevens afschriften aa*- alle leden der Tweede Kamer. Bjj don Minister van Binnenlandsche Zaken zal audiëntie worden aangevraagd om den toestand uitvoe riger en duidelijker te kunnen uiteenzetten. Een der leden van het hoofdcomité legde een photo graphie over van twee pereeelen in zijne gemeente, zijnde een eenvoudige burgerbehuizing, gebracht van f 80 op f 157, en een rnime boerderij beide pereeelen verschillen als de dag bij den nacht van f 350 gekomen op f 35. Algemeen vond het denkbeeld instemming om met deze «Ansichten" te werken terwijl van verschillende zijden er meer zijn toegezegd. Het doel iseene verzameling van dergelijke «Ansichten" aan de Kamer over te leggen, met aanduiding van de onde en de nieuwe schatting. hen leeuwentemmer aangevallen. De Fransche leeuwentemmer Henrydie ook te Amsterdam Den Haag en Rotterdam met 12 leeuwen voorstellingen gaf, is dezer dagen in de Scala te Antwerpen, bij de middagvoorstelling door een leeuwin aangevallen en gebeten. Het bloed gndste hem uit gezicht en hals op bet witte vest en het was een oogenblik van ijselijke spanning. Toch bleef hij al bloedende «door werken" hoewel men van alle kanten riep«Genoeg Genoeg 1" Doodelijk verschrikt verl et het publiek de zaal. Krankzinnigheid ln Ëngeland. In een rapport van de commissie der Londensehe krankzinnigengestichten aan den «Oounty Council" wordt bericht, dat het aantal patiënten thans 5000 méér bedraagt dan in 1900. Dr. Olaye Shaw sehryft dit toe aan den invloed van den Zuid-Afrikaanschen oorlog. Vooral de uit den krjjg teruggekeerden lijden veel aan opwinding en slapeloosheid, die bij een aantal hunner de voorloopers zjjo van krank zinnigheid. Engeland heeft over het algemeen veel krankzinnigen het graafschap Londen alleen thans 21.000 terwijl geheel Frankrijk 80.000 verpleegden zjjn. («Tjjdschr. v. Geneesk.") heeft De storm. In den storm, die den 12 op de Noordzee gewoed zijn een aantal schepen verongelukt. Het stoomschip «St. Elivore" strande in de buurt van Dover. De reddingsboot van Dover stak toen in zee en het gelukte haar de bemanning vau 22 man aan boord te nemen. Het roer werd weggeslagen eu op een gegeven oogenblik verkeerde de reddingsboot zelf in gevaar. Toen werd een tweede boot ter redding gezonden er J~~ gelukte het de Doverboot veilig binnen te brengen De schoener «Jane Haylor" strandde. Met groote moeite gelukte het de bemanning te redden, doch het scbip is een wrak. Nabij Dnngeness lagen twee schepen, die herhaaldelijk noodsignalen gaven. De reddingsboot was niet in staat ze to bereiken. Daags daaraan was een der beide schepen gezonken in de East-baai, de mast was nog juist boven het water zichtbaar. Het andere schip bereikte de haven. Bij Dover strandde de «Jasper" op de rotsen bij den vuurtoren van Zuid-Foreland. Een sleepboot, die ter adsis stentie werd gezonden, bekwam zelf groote schade. De bemanüing werd gered. Bij den mond van de Tyne zijn drie schepen gestrand. Het eerste was een visschersboot «Golden Lily" "if Yarmouth. De equipage werd gered. Een ander schip, de «Ohristini", strandde op de pier. Zeven mannen en de kapitein konden gered worden, de achtste kwam in de golven om. Het derde schip wa3 de «Constance Ellen", dat ook op de pier was gestrand. Eerst na eenige aren gelakte het de bemanning behouden binnen te brengen. Het stoomschip «Clonommon" van Newry, trachtte Kaap Ayre van het eiland Man te passeeren, doch het schip werd teruggeslagen, een matroos sloeg over boord en verdronk. Ook in het binnenland van Engeland heeft de storm zwaar huisgehouden boomen zijn uit den grond gerukt, huizen ondergeloopen eu van hun daken berooid, en rivieren zijn buiten baar oevers getreden. Ook elders heeft de storm slachtoffers geëischt. In Denemarken is 't telegraafnet op vele plaatsen vernield acht schepen zijn vergaan, waarvan twee met man en muis. De storm ging daar gepaard met een dichte sneeuw jacht om de hoofdstad ligt de sneeuw vijf voethoog. Op de Fransche knst heeft de scheepvaart eveneens veel te lijden gehad van het booze weer echter schijnt, het verlies aan menschenlevens daar niet zoo heel groot te zijn. De stormen hebben zich zelfs uitgestrekt tot over den Atlantischen Oceaan en cp de groote Amerikaansche meren, en hebben daar ook menschenlevens geëischt. Zaandam. Den 14 had alhier de aangekon digde vergadering plaats, die ten doel had de stich ting van een onderlingon stoombootdienst tusschen Zaandam en Amsterdam. Deze bijeenkomst, die zeer bezocht was, werd geleid door den heer C. Poel. Medegedeeld werd, dat door het voorloopig comité bereids een aanvrage aau den Raad was gericht voor het gebrnik van den vacant geworden steigerhet doel van deze vergadering was te traehteu een zoo groot mogelijk toegezegd kapitaal bijeen te krijgen, om deze aanvrage in den Raad kracht bij te zetten. Het comité begrootte noodig te hebben een Kapitaal van minstens 150 mille de dienst zou worden vervuld met 2 booten, terwijl één boot voor reserve zou worden gehouden. Staande de vergadering werd aan aandeelen, gevoegd bjj degenen die reeds toe zeggingen hadden gedaan, door 150 160 personen voor ruim f 90,000 geteekeud. Haarlem, bij het stellen van de kap viel den 15 door het breken eener plank de 45-jarige Hendrik de Bode, werkzaam aan de gemeente-liehtfabrieken, van een 14 meter hoog gebouw. De man, die op de zijde van het lichaam neerkwam, zoodat hoofd en arm zwaar gewond werden, werd behan deld door dr. Buekmann, doch overleed na enkele oogen- blikken. Hij was gehuwd, doch leefde niet met zijn vrouw. Gezonken. In de Zuiderzee nabij de Friesehe kust is gezonken de stoomboot «Time is money". Persoonlijke ongelukken hadden niets plaats. ©verreden. Te Feijenoord is den 14 bjj het vertrek der stoomtram naar Oud-Baijerland een elfjarige knaap onder die tram geraakt en met verbrijzeld hoofd opgenomen. Brand. Amsterdam. In den nacht van 14 op 15, brak bi and nit op de tweede verdieping van perceel 25 aan deo Zeedijk, boven hel logement «De stad Bremen Op deze verdieping woonde sedert enkele dagen, een zekere H e i m b u h r, met drie vrouwen. Do man was af wezig, de vrouwen hadden zich reeds te bed begeven en werden overvallen door den brand. Een van haar, wier haren en mouwen reeds hadden vlam gevat, wist met behtlp van een buurman door een zijraam te ontkomen de beide anderen schoven de ramen op, een sprong naar beneden op straat en verwondde zich klaarblijkelijk einstig, de tweede werd in eendeken opgevangen. Alle drie, die alle brandwonden hadden be komen, zijn in het gasthuis ter verpleging opgenomen. Op de eerste verdieping sliepen drie kindereu, die door de buren intijds werden gered. De brand was spoedig gebluseht, zonder dat de aange rukte stoomspuiten dienst behoefden te doen. Da tweede verdieping brandde geheel uiteen hond kwam in de vlammen om. Verdronken. In de Noordzee is overboord geslagen en verdronken, de kok P. J. Nijboer uit Edam. Hij maakte deel uit der bemauning van het Ned. barkschip Willem Eggerts uit Purmerend. Paardenvleesch. Het aantal paarden, dat op bet abattoir te Amster dam geslacht wordt, is in den laatsten tijd zoo groot, dat het paardenslachthnis zal worden vergroot, waarmede nog deze maand zal begonnen worden. Bijp. Door commissarissen van de Maatschappij ter bevordering van nijverheid is besloten nog enkele stukken weiland voor tuiugrond te verhuren. Den laatsten tijd is de tuinbouw hier en in de omstreken zeer toege nomen. Meer en meer ziet men hierin een nieuwen tak welvaart voor deze gemeente. Bond van Likeurstokers. Op den 31 October j. 1. is, onder voorzitterschap van den heer H. F. P. Muller, een bond van likeursto kers in Nederland opgericht. Deze Bond heeft ten doel, de onderlinge belangen van de likeurstokers te behar tigen, een meer bevredigende oplossing van het drank- vraagstuk en verbeterde fiscale bepalingen omtrent den handel in gedistilleerd te verkrijgen en voeling te honden met aanverwante vereenigingen. Deze Bond is voor 5 jaar opgericht op de statuten zal de Koninklijke goedkeuring gevraagd worden. Het bestuur is als volgt saSi-ngesteld H. F. P. Muller, firma P. Hoppe, Amsterdam, voorzitter O. van Bovod, firma H. J. Hulsman, idem, secretaris Bern. L. A. M. van Ogtrop, firma Wijnand Fockink, idem, penningmeester; H. W. D. Hellebrekers, firma H. Hellebrekers Zonen, Rotterdam A. J. T. Hofman, Woerden M. van Zanten, Dordrecht en H. H. P. de Wit, firma M. H. Pollen Zoon, Rotterdam. Zieke Bloembollen. In de jongst gehouden vergadering der Haarlemsche afdeeling van de «Vereeniging van Bloembollencultuur" is ook ter sprake gekomen de handel in zieke bollen die van vnilnishoopon enz. worden weggenomen en waar van de handel gaandeweg in uitgebreidheid toeneemt. Als afdoend middel daartegen werd den kweekers aan geraden de zieke bollen geheel door te snijden alvorens ze weg te werpen. Bergen. Den 12 is alhier opgericht «Berger IJsclub", in aanslnitii g met den IJsbond «Hollands- Noorderkwartier." In de eerste vergadering traden circa 60 leden reeds toe en het laat zich wel aanzien, dat het ledental zich aanmerkelijk zal uitbreiden. Schoor!. Voor onderwijzer aan de lagere sehool alhier hebben zich elf sollicitanten aangemeld. van Ben nuttig boekje. Bij den uitgever A. H. Adriani, te Leiden, is de vertaling verschenen van eene uiterst interressante voor dracht van prot. Alb. Heim, gehouden op 13 Februari

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1